N°. 84. 131e,"Jaargang. 1888. Maandag MiTë'nland. 9 April. Middelburg 7 April Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 mm* Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 50; iedere regel meer ƒ0.20. Groofce letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. 1IDDELBIIRG LRAIVT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deu PeIjl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Nietj"wenhüijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. In de groote Schuttershofzaal, ter eere van het lOjarig bestaan van de gymnastiek- en scherm- vereeniging Zeelandia met groen en bloemen getooid, waren Vrijdag avond een groot aantal gasten van het feestvierend gezelschap bijeen. De heer H. C. de Waal, een der oprichters van Zeelandia, heette de aanwezigen welkom. Hij herinnerde er in zijne toespraak aan hoe, nadat Zeelandia daarvoor de baan had gebroken, in Zeeland tal van vereenigingen met hetzelfde doel zijn opgericht. Hij bracht hulde aan den ijverigen directeur, den heer P. B. Oost Lievense, en wees op hetgeen door Zeelandia wordt gewenscht en gedaan. Van onderscheidene zijden ondervond het feest vierende gezelschap bewijzen van belangstelling. Een aantal leden van zustervereenigingen te Middelburg, Vlissingen en Goes hadden aan de tot hun gerichte invitatie gevolg gegeven, terwijl andere genoodigden schriftelijk van hunne sym pathie deden blijken. Zoo schreef de burgemeester van Middelburg dat hij door uitlandigheid ver hinderd was van de nitnoodiging gebruik te maken, doch Zeelandia geluk wenschte met haar feest en de hoop uitte dat de vereeniging zal voortgaan op den ingeslagen weg, opdat ook te Middelburg meerderen mogen overtuigd worden van het groote nut der gymnastiek. Ook de zustervereeniging L. O. K. E. S. richtte een schrijven van gelukwensc.hing tot Zeelandia. Dit deed eveneens het oud-lid Berghuys en üe oud-turnmakker Van Ruyven. Wijl eerst kort geleden Zeelandia eene aan de gymnastiek gewijde soirée gaf, was het programma van gisteren avond niet overvuld met nummers op dat gebied. Slechts korte halteroefeningen, werkzaamheden aan de brug en den rekstok, benevens trekken, waren hetgeen op dit terrein werd gedaan. Veel meer tijd besloeg het blijspel Wie is V, dat door een zevental heeren bijna onverbeterlijk werd opgevoerd. De toejuichingen, die den spelers loonden, waren alleszins verdiend. Dat het hal, waarmede als naar gewoonte de feestviering besloten werd, zeer geanimeerd was, is zeker overbodig te zeggen. Heden morgen viel een werkman, bezig met £et lossen van steen uit een vaartuig, in het Kanaal alhier. Tusschen kaai en schip gevallen redde hij zich zelf. Morgen zal ter gelegenheid van den ver jaardag van de groothertogin van Saxen Weimar, zuster des konings, door het garnizoen alhier eene groote parade gehouden worden op het Molenwater. In Maart bedroeg te Middelburg het aantal overledenen 51, tegen 31 in Maart 1887 en 32 in dezelfde maand van 1886. Volgens het z. g. Maandboekje stierven aan longontsteking 10, croup 6, longtering 5, hartziekte 5, aan levenszwakte 3, aan ouderdomszwakte 3, aan beroerte 3, aan kliertering 2, en aan de volgende ziekten ieder een persoon: aan roos, aan ontsteking van het tongheen, aan koorts, aan hersenziekte, aan borst vliesontsteking, aan keelziekte, aan maagkanker, aan bloedbraking, aan diarrhoea, aan darmdoor boring, aan sleepend ingewandslijden, aanblaas- ziekte, aan verbranding, terwijl van 1 de ziekte niet bekend was. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden het jaar 10, van 15 jaar 2, van 510 jaar 7, van 1520 jaar 2, van 20—25 jaar 1, van 4045 jaar 4, van 4550 jaar 3, van 5055 jaar 1, van 55—60 jaar 3, van 60 65 jaar 3, van 6570 jaar 2, van 7075 jaar 5, van 75—80 jaar 4, van 80—85 jaar 1, en van 8590 jaar 3. Vrijdag is te Ellewoutsdijk door het bestuur der waterkeering EllewoutsdijkBorssele in het openbaar voor zeven jaar verpacht de in 1887 gelegde inlaagkade met vergraven gronden, re serveterreinen en visscherij voor een totaal bedrag van 248.50 per jaar. Te Ellewoutsdijk is een veehouder begonnen met het doen grazen van het vee in de weide. Te Kruiningen is een geval van mazelen voorgekomen bij een kind, dat gedurende de Paaschdagen uit Noord-Brabant, waar het de school bezoekt, bij zijne ouders de vacantie was komen doorbrengen. Vrijdag voormiddag ontstond te Zierikzee omstreeks kwart voor elf brand in de woning van D. v. d. H. in de Raveatraat. De brandweer was den brand spoedig meester. Er behoefde slechts éene spuit te werken. De schade aan het gebouw is aanzienlijk. De belendende gebouwen zijngè- spaard gebleven. De oorzaak is onbekend. Te Groede was Vrijdag door eenige vrienden van het openhaar onderwijs een feest bereid aan de ruim 400 kinderen van de beide openbare ge meentescholen aldaar. Voorafgegaan door het muziekgezelschap alhier, deden de kinderen eene wandeling door het dorp en werden daarna geleid naar den schouwburg van de weduwe Bakker, alwaar zij werden onthaald op een aardig too- neelstukje en eene voorstelling van marionetten. Na afloop daarvan deden de kleinen eenige ritjes in de caroussel, die ter gelegenheid van de kermis op de markt stond, en werden zij ten slotte ont haald op broodjes. Eere aan de kindervrienden, die den kleinen dezen genoeglijken dag hebben bereid De Justice bevat heden het volgende entre filet »Het kabinet-Floquet wordt op de felste wijze aangevallen door de geheele opportunisti sche, gematigde en monarchale pers. Laat het door daden antwoorden. Indien het aarzelt, is het verloren. Indien het handelt, is het van de overwinning verzekerd." De Figaro verklaart in een artikel, waarin de dood van het kabinet-Floquet als aanstaande verkondigt wordt, dat het daarna het recht en de plicht van president Carnot is de leden van het volgende ministerie te kiezen uit de coalitie dei- rechterzijde en der opportunisten, die het tegen woordig kabinet zal omvergeworpen hebben. De reac.tionnairen hebben in het Noorder- ClGp'ctr llCUlOlI U gV/OXi. *_/CllHd'iClCUtirü guuLvlvl, Tl .otVvouv.!l_7 dat de gansche reactie op Boulanger zal stemmen. Om den schrik der goede Duitschers over het mogelijk aftreden van vorst Bismarck volko men te maken, meldt de Hamb. Corr. »Men ver zekert zelfs, dat ook de staats-secretaris graaf Herbert von Bismarck in dat gevel zal ontslag nemen." Ook graaf Rantzau, de schoonzoon van den rijkskanselier, gaf zijn voornemen tot ontslag te kennen. Alleen verkeerde men nog in het duister omtrent de plannen van den jongsten zoon graaf Wilhelm r. Bismarck. Of ook de mi nister Von Puttkamer er over denkt heen te gaan, wordt evenmin gemeld De Nordcl. Allg. Ztg. is gemachtigd de woor den mede te deelen, welke de kroonprins w e r- k e 1 ij k op Bismarcks verjaardag heeft gesproken. Na den overleden keizer herdacht te hebben, wien Bismarck 27 jaren trouw gediend heeft, en gewezen te hebben op den tegenwoordigen keizer, wien Bismarck evenals alle overige Duitschers met g:lijke trouw zal dienen, ging de kroonprins voort: »Veroorloof mij een beeld uit het militaire leven te gebruiken. Ik vergelijk onzen tegen woordigen toestand met dien van een regiment, dat tot den aanval gereed is. De bevelhebber is gevallen, en zijn plaatsvervanger, ofschoon zwaar gewond, rijdt moedig voorop, zijn oog vast gericht op het vaandel dat de vaandeldrager hoog in de lucht zwaait. Dit doet uwe hoogheid, gij zijt de banierdrager van het keizerrijk. Moge het u lang vergund zijn, in verbinding met onzen be minden en vereerden keizer, den keizerlijken ba nier hoog te houden. Moge God den keizer en Uwe hoogheid zegenen en beschermen." Volgens het Berl. Tgbl. heeft de Duitsche regeering aan de weduwe van den uitvinder dei- telefoon, mevr. Reis te Friedrichsdorf bij Homburg, een levenslange toelage van 1000 mark per jaar toegestaan. - Lnidens officieele berichten van de Philip- pijnen hebben de Spanjaarden in den Soeloe- archipel verscheidene overwinningen behaald. Zij namen veel grondgebied in bezit en vernielden eenige forten. Hunne verliezen bedroegen 15 dooden en 60 gekwetsten, die der inlanders waren aanzienlijker. Tot vulling van de Turksche schatkist stelt iemand aan de Porte voor hem het recht op den verkoop van water uit de Jordaan af te staan. Voor iedere flesch is hij bereid 2 piasters belas ting te betalen. Het Engelsch parlement heeft Donderdag zijn werkzaamheden hervat. Het Spaansche budget van 1889 wijst een deficit van 70 millioen aan. Het Brighton Beach-Hötel op Coney Island (New-York), dat 92,000 vierkante voet beslaat en 5000 tonnen weegt, is honderd voet landwaarts verplaatst, daar de zee het bedreigde. Honderd en-twintig spoorwegwageus werden onder het gebouw geschoven en daarop door een aantal locomotieven langs evenwijdige spoorstaven tege- ijèerfjd voortbewogen. Uit de stad New-York waren velen naar Coney Island gekomen, om van deze zeldzame gebeurtenis getuigen te zijn. De Bühnenfestspiele te. Bayreuth vinden dit jaar van 22 Juli tot 19 Aug. plaats en zijn zóó verdeeld, dat eiken Zondag en Woensdag Parsival, eiken Maandag en Donderdag de Meistersinger von Nürnberg gegeven worden. Onder de mede werkers komt o. a. Anton van Dijk uit Antwer pen, onder de dames mej. Bettaque, vroeger aan de Rotterdamsche opera, voor. Uit Madrid wordt geseind dat het handels- tractaat tusschen Spanje en Nederland een levendig verzet uitlokken zal van de zijde derprotectionisten. De Nederlandsche commissie voor de Parij- sche tentoonstelling in 1889 werd gisteren voor gesteld aan den Fransehen minister van koophandel, Lockroy. Een man, juist uit de gevangenis te Illava, Hongarije, ontslagen, waar hij 17 jaar wegens moedermoord had gezeten, doodde op zijn ge boorteplaats met een revolverschot de vrouw van den rechter, die hem veroordeeld had, nadat hij dezen gemist had, daarop den klerk van den notaris; een tuinman en een voorbijganger, die hem wilden pakken, werden gewond. Hij begaf zich daarop naar zijn woning. Toen de politie hier kwam vonden zij zijn vrouw en kind ver moord, de moordenaar was ontsnapt en is nog niet gevonden. Te Mandalay, Birma, zijn 500 huizen in den asch gelegd. - Y \j Van 31 Maart tot 7 April. met F. J. Klijberg, jd. 21 j. A. J. Haeck, jm. 30 j. met V. P. S. Cornellie, jd. 20 j. BevallenM. C. Maas, geb. Hoogerwerve, d. E. Groenenberg, geb. Dommisse, d. A. C. Corve- leijn, geb. Florscbutz, z. W. Moeliker, geb. Van den Berge, z. C. P. Landsman, geb. Van Halm, z. C. J. Vetter, geb. Schunselaar, z. M. L. Keijn, geb. Filis, z. J. L. Straver, geb. Florusse, cl. (levenl.) J. H. Gunther, geb. Hest, d. Overleden: J. J. Jansen, z. 4 m. A. Brann, z. 15 m. J. Montezaan, z. 16 m. P. C. Quite, d. 12 w. J. F. de Moor, man van C. J. Thienpondt, 79 j. U. E. Rackelboom, z. 3 j. Voor revolutionnaire verrassingen evenals voor krijgsoperatiën is het voorjaar een gunstige tijd. Op het Balkan-schiereiland althans zijn de Rus sische hulptroepen ijverig bezig hun loopgraven in orde te brengen en uit te breiden. Na het mislukken der jongste diplomatieke stappen van Rusland in zake Boelgarije was dit te voorzien. Aangemoedigd door het succes, dat de Roemeen- sche oppositie met haar laatste woelingen be haalde, stoken de Russische diplomaten ook het vuurtje in Servië en Boelgarije wat op. De strafpreek, door koning Milan tegen de leden der Skoepschtina gehouden, was bestemd voor dat deel der radicale partij, dat wat ongeduldig wordt over de langzaamheid, waarmede het radi cale ministerie naar de verwezenlijking van het radicale programma streeft. Deze fractie, die als een soort convent haar bijeenkomsten buiten de Skoepschtina houdt, eischt uitvoering van het oorspronke lijke radicale programma, niet van dat melk en waterachtige, door het ministerie en den koning het vorig jaar vastgesteld. Ver mindering der belastingen, wijziging in de bui- .tenlandsche. politiek van Servië, d. w. z. een Russischgezinde in plaats van de Oostenrijksch gekleurde buitenlandsche staatkundezijn de allereerste eischen. Reeds wordt het ministerie door zijn eigen partijgenooten met staking der gehoorzaamheid bedreigd. Onder deze omstan digheden vond koning Milan, die niet met zich laat sollen en zijn onderdanen bij sommige gele genheden gaarne in ronde woorden aan hun plichten herinnert, het goed de ontevredenen te waarschuwen, dat zij zich stipt aan de afspraak, d. i. aan het programma van 30 Dec. 11., hebben te houden, of met de radicale heerschappij is het gedaan. Er is reeds sprake van een ministerieele crisis, terwijl de spanning' zóó groot is, dat dien tengevolge de Skoepschtina niet met een eigen lijke troonrede geopend werd. Aan alle kanten vertoonen zich scherpe punten, waaraan men zich de huid kan openrijten. De Panslavisten zullen wel zorg dragen, dat de verstoorde har monie voorloopig niet hersteld wordt. In Boelgarije zijn zij eveneens druk aan den arbeid. In het manifest aan de Boelgaarsche ar mee wordt de Coburger de oorzaak van alle Boelgaarsche rampen genoemd. »Ruk het onkruid uit, verjaag de venijnige slang en gij zult het land gered hebben," zoo verkondigen Ruslands vrienden in Boelgarije. Ook Karaveloff begint mede te helpen om »de politiek van actie" voor te bereiden en gelooft, dat spoedig het oogenblik zal aanbreken, waarop het Boelgaarsche volk vorst Ferdinand, Oostenrijks protégé en die niet door het volk verkozen werd, over de grenzen zal zetten. Het is de vraag, of de Coburger dit oogen blik zal afwachten dan wel te voren vrijwillig zal heengaan. Een derde mogelijkheid bestaat dat hij volhardt op zijn post. Maar indien het waar is, dat hij zeer impopulair bleef en zelfs met zijn eersten minister Stamboeloff den laatsten tijd overhoop ligt, dan kan men nauwelijks denken, dat zijn heerschappij nog van langen duur kan zijn. Over den binnenlandschen toestand van Boelgarije hoort men slechte noten kraken. De geruchten omtrent plannen tot het onafhankelijk verklaren van het vorstendom blijven aanhouden; intusschen verzekert men, dat er meermalen sprake is van den terugkeer van vorst Alexander hiermede zouden de zich ieder oogenblik herha lende troebelen in sommige garnizoenssteden in verband staan. Tevens wil men weten dat de Zankoffisten en de aanhangers van Karaveloff het tamelijk eens zijn met elkander, terwijl het ten slotte vrij zeker is, dat alle Panslavistische woe lingen in Roemenië, in Servië en Boelgarjje met elkander in het nauwste verband staan. De mogelijkheid van den terugkeer van prins .met den afkeer, heeft Bismarck bewogen alle hefboomen in het werk te stellen, ten einde een huwelijk tusschen prins Alexander en 's keizers dochter te beletten, wijl de rijkskanselier van zulk een verbinding de ernstigste gevolgen voor het Duitsche rijk vreest. Dat vorst Bismarck werkelijk den keizer voor het alternatief heeft geplaatstte kiezen tusschen hem of prins Alexander, daar Bismarck in geval van een huwelijk van prinses Victoria met den Battenberger, in verband met zijn hou ding in de Russisch-Oostersche kwestie, niet lan ger de leiding der Duitsche politiek zou willen op zich nemen, wordt van de eene zijde, o. a. door de Köln. Ztg als een feit medegedeeld. De Nat. Ztg daarentegen, toestemmend dat ook een Pruisische prinses door politieke redenen tot opofferingen in de liefde kan gedwongen worden, want de Hohenzollern zijn gewoon eigen wenschen hij de belangen van den staat achter te stellen, ontkent dat een verzoek om ontslag door vorst Bismarck is ingediend of dat daartoe het voor nemen bestond. Van een aftreden van den rijkskanselier be hoefde j te minder sprake te zpn, verzekert het blad, daar keizer Frederik, ofschoon persoonlijk niet tegen het huwelijk, zijn toestemming gewei gerd heeft, zoodra de politieke beteekenis dezer verbinding hem een gevaar bleek voor het Duit sche rijk. De hartstochtelijkheid, waarmede deze geheele kwestie door de zoogenaamde nationale pers behandeld wordt, doet eenigen twijfel rijzen of bij haar meer1* lands belang dan personen-voorkeur weegt. Voor vele Duitsche conservatieven'.en na- tionaal-liberalen geldt niet als eerste burgerplicht: liefde en trouw aan het vaderland en den keizer, maar: afgodische vereering voor den Duitschen rijkskanselier. Wie slechts de stoutheid heeft te denken, dat ook Bismarck sterfelijk is; dat ook zijn werk eenmaal moet eindigen, is in hun oog een landverrader, een misdadiger, voor wien de dood nog een te lichte straf is. Hoe het zy, Het lieve vaderland kan rustig zijn van een heengaan van Bismarck schijnt geen sprake te wezen. Gisteren middag was Bismarck 2f uur bjj den keizer, daarop werd hij eveneens door keizerin Victoria in audiëntie ontvangen. Na zijn terugkeerte Berlijn werd de rijkskanselier door den kroonprins bezocht. Deze opzijn beurt ging nog dienzelfden avond naar keizerin Augusta, die weder den avond te voren bjj het keizerlijk paar te Charlottenburg was geweest. Dit chassé croisé van bezoeken tusschen de leden der familie Hohenzollern en hunmajor domus zouden de Franschen zeggen, is waarschijnlijk de bezegeling op de verzoening geweest en tegeljjk de plechtige teraardebestelling ran prins Alexanders huwelijksplannen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1