Y( iitoopii p en Vei WCM]®] i ia Zsslanfl Laatste Berichten, BUITENLAND. OUDE LIEFDE. FEUILLETON» Ver&oopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. VAN M. PAYNE SMITH. Te Langendijk, onder Rozendaal, hebben twee gebroeders bij een twist elkander zoo ernstig mishandeld, dat een hunner stervende is opge nomen. De dader, die ook erge verwondingen bekwam, is in handen der justitie. Twee messen en een hooivork, waarmede de verwondingen zijn toegebracht, werden in beslag genomen. Een ingezetene van Gorredijk heeft het eerste aldaar gevonden kievietaei aangekocht en ver zonden aan den heer F. Domela Nieuwenhuis te 's Gravenhage. Krijgt dr A. Kuyper het tweede? vraagt een der bladen. Te Helden-Panningen (L.) geraakte dezer dagen een metselaar onder een voertuig en be kwam daarbij eene ernstige kwetsuur aan een been, aan de gevolgen waarvan de man, die pas 25 jaren telt, onder de hevigste smarten is over leden. —Eengeneesheer uit Goch werd onlangs geroepen bij eene kraamvrouw in het Nederlandache dorp Afferden, waar geen vroedvrouw is en de naasthij zijnde Nederlandache geneesheer dikwijls in zulke gevallen hulp weigert. Na lang smeeken ging de Duitsche arts erheen. Tot belooning voor zijne menschlievendheid werd hij bekeurd, omdat hij geen patent in Nederland had, en aangemaand tot betaling eener boete van 35.26» Mannen die aan zulk een bekeuring meewerken, schijnen voor eene ruime opvatting der wetten geen oog te hebben. Voor ben geldt zeker alleen de letter der wet. Wanneer1 iemand een stofje in bet oog waait, tracht bij dat, dikwijls vruchteloos, dóór vrij ven te verwijderen. Dat komt omdat hij bet verkeerde oog wrijft. Volgens een mededeeling in het Pharm. Week blad, moet men niet bet getoffen, maar het andere oog wrijven. Deze ervaring is opgedaan door Engelsch spoor wegpersoneel. De proef op de som kan bij ge legenheid makkelijk genomen worden. Keizer Frederik gevoelde zich Donderdag beter dan Woensdag, 's Namiddags maakte hij een kleine wandeling. De ongesteldheid dei- laatste dagen wordt toegeschreven aan een lichte ontsteking in het strottenhoofd, die echter reeds vermindert. Naar men verzekert zal het Duitsche hof den 1 Mei het Neue Palais te Potsdam, het gewone zomerverblijf, betrekken. Op bet diner van den Duitschen rijkskanselier ter gelegenheid van diens drie-en-zeventigsten verjaardag, dronk de kroonprins onder de volgende bewoordingen op Bismarck »Het zij mij vergund, bij eene zoo hartverheffende gelegenheid door een beeld duidelijk te maken, hoe ik mij tegenwoordig' het rijk voorstel in zijne politieken en socialen toestand, in zijne binnenlandsche en buitenland- sche betrekkingen. Ik vergelijk het met een legercorps, dat in den veldtocht zijn opperbevel hebber heeft verloren en welks eerste officier zwaar gewond is. In dit critieke oogenblik richten zich 46 millioen eeht-Duitsche harten in angst en spanning naar het vaandel en den drager daarvan, van wien alles wordt verwacht. Doch de drager van dit vaandel is onze doorluchtige vorst, onze groote kanselier. Hij ga ons voor wij zullen hem volgen. Er Iele lioch Van groote staatsmanswijsheid geeft de oudste zoon van keizer Frederik nog geringe blijken. Aan het bericht over het ontslag van vorst Bismarck, dat de Köln. Ztg. zich uit Weenen laat mededeelen, slaat men te Berlijn weinig geloof en beschouwt het aldaar als een beursmanoeuvre. De Vossische Ztg. schrijft: «In gewoonlijk goed onderrichte kringen is naar ons medeweten veeleer bekend, dat er tegenwoordig veel mollenwerk wordt verricht en dat de Köln. Ztg. als vergaar bak daarvoor wordt gebruikt. Tot dit genre be hoort ook oogenschijnlijk bovengenoemd telegram". Na een tijdsverloop van zes weken is de internationale conferentie over de suikerpremiën gisteren namiddag weder te Londen bijeengekomen, onder voorzitterschap van baron De Worms. Alle vreemde regeeringen zijn tot het Engelsche voor stel over de afschaffing der premiën toegetreden. Uit het Engelsch. - I. «Kom kind, wees niet dwaas, zeg »ja" of »neen", maar denk er goed over na en neem een besluit." De stem van tante Leonora werd ernstig, terwijl zij aldus sprak tot een jong meisje, dat bezig was haar hoed te bederven. «Ik behoef er niet over na te denken, tantetje. Hjj is heel aardig! Dat weet ik wel; maar twee jaar is een heele tijd en veronderstel dat ik nu eens iemand ontmoet, waar ik meer van houd?" Veronderstel dat gij dat niet doet. Ver onderstel dat gij hem wegzendt en twee jaar later merkt dat hijde eenige man ter wereld is, die xr past en dat hij iemand ontmoet heeft van wie hij meer houdt. Wat dan, Margretha?" Het gelaat van het meisje betrok en de rand van haar hoed kreeg een afschuwelijken deuk, terwijl zij uitriep »Het een of andere spook Volstrekt niet! Let wel, ik veronderstel geen oogenblik dat hij als hij met u verloofd was naar een ander meisje zou kijkenmaar als gij hem afwijst, waarom zou hij dan geen ander mogen kiezen Als gij een anderen man naamt De reporter van de Pall Mall Gazette had een onderhoud met Rochefort over Boulanger. De redacteur van VIntransigeant noemde Boulan ger deneenigen Pranschen officier, die bekwaam voor minister van oorlog is. Niet eerder zouden zijn vrienden rusten alvorens hij aan bet boofd van dat departement was teruggekeerd. Boulangers grootste vijanden waren Ferry en de opportu nisten, die Bismarck naar de oogen kijken en Frankrijk vernederen. Rocbefort rekende in het Noorder departement op 100.000 stemmen voor Boulanger. Met buitengewone inspanning werd voor die verkiezing gewerkt, die niet minder dan 100.000 fres zal kosten. Rocbefort noemde de veronderstelling, dat Boulanger naar het dicta torschap streeft, een belachelijkheid. De gene raal is een belangeloos mensch, een waar patriot die een beginsel vertegenwoordigt en geen zelf zucht kent, maar het slachtoffer van zijn vijan den is. In het Noorder departement is een teeke- ning verspreid, waarop men Boulanger met sterk gelijkende trekken op Napoleon III ziet afgebeeld, hollend op zijn zwart ros. Met zijn rechterhand wijst hij op een wolk, waarop ge schreven staan de namen van Metz en Straats burg De teekening draagt het onderschrift «Kiezers, stemmen voor Boulanger, dit, is slÉiH- men voor recht en wetstemmen voor Boulanger, dat is stemmen voor de opheffing van Frankrijk stemmen voor Boulanger, dat is stemmen voor de vaderlandsliefde. Kinderen van Jan Bart, gij zult niet ontrouw worden aan de gevoelens, u door den grooten patriot van Duinkerken nage laten. Gij zult allen stemmen voor generaal Boulanger." - «Het is alleen de schuld van mijn groot vader." Met deze schertsende woorden schikte zich Clemenceau in het onvermijdelijke, toen hij de presidentsverkiezing Méline als de oudste in jaren den voorrang kreeg. Een feit schijnt het te zijn, dat werkelijk Clémenceau's grootvader zijn dochter weigerde te laten trouwen, alvorens zij vier jaren met zijn vader verloofd was geweest. Op geheimzinnige wijze is onder de Boel- gaarsche garnizoenen een proclamatie verspreid, onderteekend door het «Augustus-comité", waarin de soldaten aangespoord worden in opstand te komen tegen vorst Ferdinand en de regeering, heide jegens Rusland vijandig. In 't algemeen schijnen de Russische intriges aan den Balkan weder in vollen bloei te staan. Sedert den «gang naar Canossa" zijn niet minder dan 4000 leden van geestelijke orden naar Pruisen teruggekeerd. Tusschen de Yereenigde staten en Marokko bestaat sedert eenigen tijd een geschil. De aan leiding is deze: Het kabinet van Washington eischt de invrijheidstelling van een jood, onder bescher ming van het Amerikaanseh consulaat geplaatst en wederrechtelijk door de Marokkaansche overheid gevangen gezet; verder verlangt het betaling van schadevergoeding, aan verschillende Amerikaans,che onderdanen verschuldigd, en verontschuldiging van den kadi voor het onrecht, aan den Israëliet ge pleegd. Niettegenstaande de Amerikaansche re geering met een bombardement dreigde, heeft de sultan op het hem gezonden ultimatum een onbeleefd antwoord gegeven'en geen enkel ver langen van het kabinet van Washington inge willigd. De zaakgelastigde van de Yereenigde staten heeft zijne landgenooten gewaarschuwd zich gereed te houden om scheep te gaan. In het Oosten van Frankrijk heeft Woensdag nacht een ware sneeuwstorm gewoed. Opnieuw is het te Nancy en Havre winter. Sarah Bernhardt is naar Portugal vertrok ken. Te Lissabon zal zij 15 voorstellingen geven. De koning en koningin van Italië hebben zich naar Florence begeven, waar zij een bezoek brachten aan koningin Victoria. De laatste is voornemens haar dochter en schoonzoon te Berlijn te bezoeken. De Oostenrijksche kroonprins met zijn ge malin en twee zijner broeders hebben Dinsdag schipbreuk geleden in de Adriatische zee. Hun jacht Greif geraakte namelijk aan de noordoost punt van het eiland Pago op een zandbank, ja zou niemand u immers iets te verwijten hebben." «Misschien niet", zei Margretha droomerig en keek verstrooid naar buiten»maar - Jaap Fraser is een goede jongen, ik mag hem graag lijden, ik kan prettig met hem praten, er is niemand met wien ik liever tennis speel en ik ben altijd trotsch als hij mij uit de kerk thuis brengt. Ik heb echter een heel ander denkbeeld van een echtgenootik zou iemand willen huwen, waar ik erg tegen op zag, dien ik ver eerde en nöoit ongehoorzaam durfde zijn. En gij weet hoe ik met Jaap kan redetwisten." «Nooit over iets van beteekenis", antwoordde tante Eleonore met een glimlach, «bovendien de eerste maal dat uw ideaal verkouden in het hoofden een beetje brommig was, zoudt gij hem volstrekt geen ideaal vinden. Men kan een man niet op een voetstuk plaatsen en aanbidden, Margre tha, hij valt er stellig te eeniger tijd af en dan doet hij een leelijken smak, maar wanneer gij hem begint te beminnen als een man en een open oog hebt voor zijne menschelijke tekort komingen, kunt gij samen vooruitkomen totdat gij heiden geschikt zijt voor iets beters dan een voetstuk." Haar stem werd hoe langer hoe zachter en er kwam een smachtende blik in haar oog. «Ik geloof dat ik het maar liever moest doen", zei Margretha met een zuchtje. «En al die schitterende mogelijkheden der jeugd, waar van ik onlangs las, lossen zich dus op in een lange verloving met iemand, dien ik al sedert jaren gekend heb". Zij wilde onverschillig spreken, volgens het Fremderiblatt zelfs op een klip, vast en er kwamen stoombooten uit Fiume om de schipbreukelingen af te halen. Niemand bekwam eenig letsel, maar het jacht moet gerepareerd worden. Te Celaya in Mexico is een vreeselijke ramp gebeurd. Paasch-Zondag had in een groote tent een stierengevecht plaats. Aan een tal deserteurs uit het leger was toegestaan onder streng toezicht de voorstelling bij te wonen. Zij hadden echter plan gemaakt te ontsnappenhet gelukte een van hen brand te stichten, in de verwarring hoopten zij te ontvluchten. Een vreeselijke paniek ontstond, de stieren braken los cn door de drin gende, tierende menigte heen. Achttien personen werden gedood en 68 gewond. In Tirol hebben van de 528 Duitsche gemeen teraden reeds 462 petities ingezonden ten gunste van Lieehtensteins confessioneele school9 zonden petities in tegenovergestelden zin. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteedhet wegruimen van grond uit de Westerhaven te Terneuzen, geraamd op 3900. Yoor dit werk werd ingeschreven door de heeren C. Bos Az. voor 4190, en F. Volker voor f 4100. Beiden wonen te Dordrecht. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd gisterenavond op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging te Middelburg, in het openbaar, te koop aangebodeneen pakhuis en erf te Mid delburg aan de Ylissingsche straat wijk K no 54, verkocht voor 1203 een winkelhuis en erf met vergunning aldaar aan de Noordzijde van den Dam wijk F no 151, opgehouden op 4300. Van 5 en 6 April. Middelburg. OndertrouwdJ. M. Marinissen, jm. 20 j. met C. Lorier, jd. 18 j. A. Caboort,jm. 34 j. met P. Corré, jd. 24 j. P. Augustijn, jm. 35 j. met M. J. Overbeeke, jd. 46 j. D. de Bree, jm. 30 j. met P. Barentsen, jd. 34 j. Bevallen: S. M. C. de Yos, geb. De Wijs, z. C. S. Boasson, geb. Wiener, d. A. Roelse, geb. Janse, z. S. J. van de Kop, geb. Geervliet, d. (levenl.) OverledenP. de Zeeuw, wedr van M. E. Krekel, 76 j. F. S. Joosse, d. 13 m. C. J. Mes- keerus, vrouw van L. C. Hondius, 64 j. Datum. Plaats. Voorwerpen. [Information. 9 April Middelburg, Manufacturen, Notarisbuis. 10 w Ritthem, Huis enz., De Wolff. 10 Biggekerke, Meubels, Loeff. 10 II Aardenburg, Woonhuis, De Graaff. 11 n V eere, Inspan, Tak, 12 13 Middelburg, Huizen, Verhulst. 12 II Bergen op Z., (verp.) Vischp., Visscherijbest. 12 1 Kruiningen, rnboedel, Prins. 18 m VlissingeD, Huis enz., De Wolff. 18 Oostkapelle, Huizen en land, Tak. 18 H V lissragen, Huizen, De Wolff. 20 II Serooskerke, Inspan, Tak. 24 Middelburg, Inspan, Verhulst. Middelburg, Huis, S'egt. 25 H Koudekerke, Inspan, Loeff. n Aardenburg, Huis, De Graafl. 1 Mei Zoutelande, Inspan, Loeff. 1 Kleverskerke, InspaD, Verheij. 2 Oostkapelle. Inspan, Tak. 8 n IJzendijke, Inspan, Hendrikse. 15 Hoofdplaat Inspan, Hendrikse. 17 ii Cadzand, Beestiaal, Hammacher. 23 ii St. Kruis, Inspan, Hendrikse. liruiningen. In de Donderdag avond ge houden vergadering van den gemeenteraad werd ter tafel gebracht een request van F. V. de Groof e. a. te Hansweert om den raad te verzoeken de gemeente in afdeelingen te splitsen tot het inle- maar er was een trilling in haar stem, die dui delijk verried dat zij het toch eigenlijk zoo naar niet vond om de mogelijkheid tegen zekerheid te verwisselen. «Er zijn erger dingen dan een gelukkig te huis en de sterke arm van een goeden man als steun", zei tante Leonora ernstig, «terwijl het schitterend «mogelijke" wel eens het onmogelijke zou kunnen worden. Gij zoudt de eerste niet zijn, die op die wijze ongelukkig is geworden" voegde zij er droevig bij. «Is dat met u het geval geweest, tantelief? Maakt dat, dat gij altijd alles beter verstaat dan ieder ander O wat moet gij mij akelig gevon den hebben dat ik u zoo lastig ben komen vallen met mijne aangelegenhedenMaar gij weet, moeder beschouwt mij nog altijd als een kind en het is natuurlijk om bij u te komen, als men bezwaren heeft". «Smoor mij niet heelemaal, kind" ant woordde Eleonore, terwijl zij zich uit de omhelzing harer nicht los maakte. »Ja, ik heb twintig jaar geleden een geschiedenis gehad, die ik u wel eens zal vertellen als gij het verlangtmaar nu niet, want daar staat iemand aan het hek, die u schijnt te willen thuis brengen". Ja in een oogwenk stond Margretha op en zette voor den spiegel haar hoed op. »0hemelwat heb ik mijn armen hoed toegetakeld!" riep zij na eenige vergeefsche pogingen om hem weer in zijn fatsoen te krjjgen. «En het is nog al de lievelingshoed van Jaap." veren van stembriefjes bij verkiezingen, aange zien voor de ingezetenen te Hansweert het gaan naar Kruiningen veel bezwaren met zich brengt. Met meerderheid van stemmen werd besloten de daartoe bevoegde macht te verzoeken de gemeente in twee afdeelingen te splitsen, en wel eene af- deeling voor wijk A en B en eene voor wijk C (Hansweert.) Vervolgens werd op een request van P. v. d. Vliet e. a., allen tappers te Hansweert, houdende verzoek om het vergunningsrecht ad ƒ25 tot een minimum te willen reduceeren, afwijzend beschikt. Verder werd, in plaats van den overleden arts J. C. Uhlenhroek, tot tijdelijk geneesheer benoemd de heer G. F. W. Geill, arts te Krabbendijke, op de tegenwoordige jaarwedde van 800, en be sloten zoo spoedig mogelijk sollicitanten voor de vaceerende betrekking van gemeente-geneesheer op te roepen. Ten slotte werd door burg. en weth. het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1888 aangeboden 1t welk na eenige discussie werd vastgesteld op een bedrag van 5996.35. 's Crravenliag-e. Gisteren heeft de heer A<). Mackay den koning den uitslag medegedeeld van zijne pogingen om te voldoen aan de hem gegeven opdracht tot formeering van een mini sterie. Welke die uitslag is, kan nog niet gemeld worden. b Berlijn. De National Zeitung verklaart dat alle pogingen tot het tot stand brengen van een huwelijk tusschen prins Alexander van Bat- tenberg en prinses Victoria bij den keizer op tegenstand stootten, waardoor alle aanleiding tot een geheim conflict met Bismarck vervalt en van aftreden geen sprake is. Washington. Het conflict met Marokko wordt bijgelegd. «Het kabinet vindt zich geplaatst tegenover een coalitie, saamgesteld uit den senaat, de roya listen uit de kamer en de vrienden van Jules Ferry. Dit is duidelijk, maar het kabinet kan den eersten aanval met gerustheid afwachten. Het heeft het republikeinsche land aan zijn zijde." Met deze woorden karakteriseert de Justice de betee kenis van de kamerzitting, waarin de protectio nist en Ferryist Méline tot voorzitter verkozen en de kwestie van het reces der kamer behan deld werd. Wantrouwen in de politiek van het tegenwoordig kabinet was de beweegreden van de houding der oppositie tegenover het voorstel tot verdaging der zitting langer dan tot 19 April. En de revolutionnaire rechterzijde, altijd gereed, waar het geldt wanorde te stichten in de gehate republiek, was dadelijk bereid den tegenstanders van de regeering de behulpzame hand te bieden. Wat wij vreesden, is alzoo geschied. De gematigde republikeinen, die voorheen niet smaadwoorden genoeg in hun woordenboek hadden om den radicalen wegens hun coalitie met de reactionnairen tegenover opportunistische ministe ries naar het hoofd te werpen, handelen tegenover het kabinet Floquet niet anders. Wel is waar bleef de interpellatie aan de regeering overhaal- politiek uit, waarvan onmiddelijk sprake was, maar hun bedoelingen hipken niettemin verre van vriendelijk jegens het kabinet te zijn. Men houdt het ministerie in het oog, en ten einde het zoo duidelijk mogelijk dit wantrouwen zijner eigen partijgenooten aan te toonen, verkort men de gewone Paaschvacantie. In strijd met het gebruik had de senaat zonder het bureau der kamer te raadplegen de vacantie tot 19 April vastgesteld, niettegenstaande er verschillende redenen waren om het reces dit jaar te verlengen. In de eerste plaats om het nieuwe ministerie tijd te geven zich voor zijn taak voor te bereiden; in de 2e plaats moeten er door het geheele land gemeen teraadsverkiezingen plaats vinden. Tevergeefs zochten de afgevaardigden Dreyfuss en Granet de afgevaardigden van het centrum te bewegen «Geef maar eens hiergij maakt het hoe langer hoe erger" en weldra had het hoedje weer zijn gewonen vorm herkregen. Eleonore stond een oogenblik aan het venster om de blijde ont moeting te zien, die zoo duidelijk verried, hoe het antwoord van Margaretha zou zijn, en toen het jonge paar tusschen de hoornen verdween, begaf zij zich naar de piano met een gevoel van ver latenheid, welke noch boeken, noch muziek, noch bloemen geheel konden wegnemen. Eleonore Douglas was de toevlucht en van het huisgezin van haar broer geweest, sedert zij twee jaar na de geboorte van Margaretha met haar moeder een kleine villa betrokken had in het dorp, waar hij zich gevestigd had. In twintig jaar was dat dorp tot een stad aangegroeid en het huis van mijnheer Douglas was omringd van deftige huizen en tuinen. De villa van Eleonore was minder ingeslotenzij lag nog twee mijlen van het naast bijgelegen station en niemand had aan haar mooien tuin en twee of drie akkers durven raken. Margaretha en haar broeders beschouwden dit buiten altijd als een soort van paradps; er was een pony, dien zij bijna even lief hadden als zjjn eigenaarster, en volle vrijheid, welke altjjd zoo ge waardeerd wordt door kinderen, die aan een kleine woning gewend zijn. Naarmate het meisje opgroeide werd tante meer en meer haar vriendin en gezellin want mevrouw Douglas had zooveel met de jongens, die na Mar garetha kwamen, te doen, dat zij ternauwernood

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2