N°. 83. 131® Jaargang. 1888. Zaterda O* 7 April. Middelburg 6 April Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nómmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t i n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels f\ .50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ÜIIDDELBUROSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb, Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Niehwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. schrijft o. m.: »En dit moet ik ter eere van de rechterzijde eerlijk bekennen, zij heeft tot hiertoe (behalve in zake van Domela Nieuwenhuis' en Okma's verkiezingen van het besef der solidariteit steeds duidelijke bewijzen gegeven. Of is 't niet prijzens waard, dat men de door dubbele keuzen vacant geworden zetels in de eerste plaats heeft aange boden aan de gevallenen in andere districten Tot onder de clericale kiezers is het solidariteits- begrip krachtig doorgedrongen, zoo zelfs dat men, den in Den Haag om zijn meer dan gewone on beduidendheid verworpen kamer-candidaat baron Mieliiels van Verduijnen nu toch te Breda opneemt, gelijk men 't Mackay terecht te Amersfoort en Brantzen zelfs te Sneek heeft gedaan en zooals 't elders nog steeds voortgaat. Ik heb daarvoor respect en ik vind dat de liberalen in hun over dreven plaatselijke «zelfstandigheid", de eenheid der partij en daardoor de kracht van organisatie schromelijk uit het oog verliezen. Er schijnt niet aan gedacht om mannen als mr Levy, mr De Ranitz, Kielstra, Arie Smit en anderen elders kandidaat te stellen. Te Rotter dam, waar men zeker was van de overwinning, bracht men een nieuw man op den voorgrond, van wien ik veel goeds hoor en die zeker de onderscheiding verdient; maar loyaler en meer in overeenstemming met de waardigheid der partij ware 't m. i. geweest, als men een der in den strijd gevallenen de vacante plaats had aange boden. Zóo gaat het nu ook weer in Steenwijk men wil daar mr De Beaufort nogmaals doen kiezen, hoewel hij te Amsterdam reeds werd gekozen. Waarom daar geen De Ranitz, geen Kielstra, geen Sickesz de eenige liberaal, die op onrechtvaardige en kleingeestige wijze dooi de staten van Gelderland werd getroffen, aan de kiezers aanbevolen Het blijkt ook hier weer dat er in onze partij behoefte, dringende behoefte is aan een behoor lijke organisatie, aan een leidende macht, die over het geheele land haar invloed doet gelden. Zoolang in deze leemte niet wordt voorzien, zie ik geen krachtig herleven van de liberale partij in het verschiet. En daarom herhaal iklaat ons de nieuwe meerderheid stil aan het werk laten en de naaste toekomst besteden aan een krach tige parlementaire en extra-parlementaire organi satie van onze gelederen, opdat we, als de ure der reactie slaat, met meer recht dan de rechter zijde zullen kunnen zeggen wij zijn gereed Naar men uit 's Grav^nhage aan de Arnh. Crt mededeelt, was «Aeneas baron Mackay", gelijk de kabinets-formeerder pompeus in het Dagblad wordt genoemd, Woensdag reeds tamelijk ver gevorderd met de samenstelling van het nieuwe ministerie. Behalve waterstaat en koloniën waren toen, naar gemeld werd, alle titularissen gevon den. Echter was alleen den berichtgever der Arnh. Crt, die uit goede bron beweert geput te hebben, bekend dat de heer Mackay de portefeuille van binnenlandsche zaken, de heer Ruys van Beerenbroek die van justitie en de heer Wester- woudt, lid van gedeputeerde staten van Noord- Holland, die van financiën zouden aanvaarden. Welke anti-revolutionaire bestanddeelen in het nieuwe ministerie zouden opgenomen worden was nog niet bekend; alleen weet men te zeggen dat de heer Beelaerts van Blokland bedankt had, waarschijnlijk met het oog op zijne ontworpen politieke reis naar de Transvaal. Van andere zijde wordt gemeld dat aan den heer J. P. Havelaar, hoofdingenieur te Assen, de portefeuille van waterstaat zou zijn aangeboden. De heer Mackay heeft de benoeming tot lid der Tweede kamer voor het distriet Amersfoort aangenomen. De minister van justitie zal Dinsdag a. geen audiëntie verleenen. De St.Ct. van heden bevat de gewijzigde statuten van de vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in het kiesdistrict Oostburg, te Oostburg, en ook de gewijzigde statuten der ver eeniging voor evangelisatie te Hansweert, gemeente Kruiningen, te Hansweert. Verder zijn in hetzelfde nommer der St.Ct. nog opgenomen de statuten der sociëteit Unitas te Vlissingen en van de IJsclub Walcheren, te Mid delburg. Eerstgeiioëmde vereeniging stelt zich vriend schappelijk en gezellig verkeer ten doel en de laatste de bevordering van bet ijsvermaak. Met ingang van 21 April wordt de luit. ter zee der le kl. P. A. R. Hennequin op Zr. Ms. fregat Evertsen geplaatst. De kamer van koophandel en fabrieken alhier houdt Maandag a., te half drie uur precies, eene vergadering. Onze verslaggever der raadsvergaderingen te Goes verzoekt ons te melden dat in de gisteren gehouden zitting het kohier op de hondenbelas ting nog niet is goedgekeurd. De vaststelling daarvan is aangehouden. Op den 31 Maart jl. is voor den Thomaes- polder eene oeverafschuiving ontstaan, oostwaarts van af peilraai Vzij is ruim 700 meter lang en de grootste inscharing binnen de oude laag- waterlijn bedraagt 50 meter. De heer mr C. J. Sickesz is, op aandrang van verschillende zijden, en overtuigd dat zijn niet- herkiezing tot lid der Eerste kamer aan een toeval is te wijten, teruggekomen op zijn besluit om ontslag te nemen als voorzitter der Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouic. De uit Indië ontvangen berichten loopen tot 2 Maart. Uit het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 5 tot en met 18 Februari jl., blijkt dat de verschillende posten en blokhuizen in de linie nu en dan meer of minder hevig werden beschoten, waardoor ons echter geen verliezen werden berokkend. De hoeloebalang der XIII Moekims, Toengkoeb Toekoe Tjoet en zijn Imams, benevens de Imam hoeloebalang der III Moekims, Lamrabo, maakten hun opwachting bij den civielen en militairen gouverneur. T. di Tirou hield zich te Anagaloeng op hij verbood het verkeer van volk buiten de linie met dat van daar binnen zij, die dit verbod niet eerbiedigden, werden van hun goederen beroofd, ja soms vermoord. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziek- tecijfer was lager, het stertecijfer bleef stationnair. De stand der beri-beri was gunstiger dan tijdens den vorigen verslagtijd. Een onder dagteekening van 25 Pebr. door den resident der Oostkust van Sumatra verzonden telegram meldt het volgende »In nacht 22 op 23 Februari heeft petroleum op Telaga Soed vlam gevat, en zijn alle gebouwen petroleum boring verbrand. Persoonlijke onge lukken niet te betreuren." Git Djokja wordt gemeld, dat Pangeran Ario Djojokoesomo, kapitein-adjudant en zoon van den regeerenden sultan den len Maart in het fort Vredenburg is geïnterneerd. De geïnterneerde is ver oordeeld tot ballingschap, te ondergaan te Muntok, werwaarts hij reeds morgen moet vertrekken. Voortdurende verkwisting en grenzeloos schulden maken ia oorzaak dezer straf. De navolgende onderwijzers zullen in den loop van dit jaar hun 25jarig jubilé als hoofd eener school vierenA. Hubregtse te Retranchement, K. de Graaf te Waterlandkerkje, P. Schouten te Hontenisse (afd. Noordstraat), A. H. de Vries te Zaamslag, P. Kruysse te Kattendijkeen M. Poldermans te Ellemeet.. De heer P. J. Kousemaker, geboren en wonende te Nisse, is benoemd tot onderwijzer te Beest (Gelderland.) Volgens een bericht in de N. R. Ct. van gis teren zou het beroep naar de Ev. Luth. gemeente te Vlissingen door den heer H. R. Snijder te Tiel aangenomen zijn. Naar men ons uit Vlissingen echter meldt, was tot heden middag bij den kerkeraad dier gemeente van zulk een aanneming nog geen bericht ontvangen. Drietal voor predikant bij de hervormde gemeente te Goes, vacature-Piccardt, dr J. van Belkum te Steenwijk, ds H. A. E. Heineken te Amerongen en dr M. Beversluis te Sleen. ArrundisSemencs-rechtbank ie Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: P. K., 22 jarbeider Kapelle, tot 8 b. s. 5 d. h. mishandeling van een ambtenaar: J. V., 26 j., arbeider Yerseke, tot 1 m. en M. S., 23 j., arbeider Waarde, tot 7 d. gev. beleediging van een ambtenaar: P. R., 60 j., winkelier Wissekerke, en L. P., 19 j., ar beider Kruiningen, ieder tot 8 b. s. 6 d. h., en C. P., 49 j,, koopman Middelburg, tot 8 b. s. 4 d. h. diefstal: A. R,, 30 j., landbouwer Vlissingen, tot 1 m. gev. bedreiging en dooden van een dier: Th. C., 19 j., landbouwer Heinkenskand, tot 2 na. gev.; en bedelarij: J. d. H., 17 j., Terneuzen, tot 12 d. hecht. En allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: D, v. R., 57 j., her bergier, H. J. P., 30 j., kantoorbediende, beiden Terneuzen, en J. A. H., 20 j., varensgezel Yerseke, allen beklaagd van mishandeling, en J. L., 33 j., aannemer Wemeldinge, beklaagd van beleediging. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn de na volgende personen veroordeeld A. P., Wolfaartsdijk, wegens het zich met een wildstrik bevinden in het veld, buiten openbare wegen en voetpaden, tot f 5 b. s. 3 d. h.P. de K., 's Heer Abtskerke, wegens het vervoeren van wild meer dan 14 dagen na het sluiten der jacht, tot 5 b. s. 3 d. h.G. I., Cortgene, wegens het des nachts jagen zonder acte of vergunning tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boete N. v. d. S., Goes, wegens het zonder vergunning toedienen van sterken drank in het klein, tot 10 b. s. 4 d. h.ter zake van een zelfde feit vrijgesproken. F. V., J. J. P., Antwerpen, wegens het als ingezetene van België bevisschen dei- Schelde, benoorden de denkbeeldige lijn, getrok ken van het fort Rammekens op den toren van 's Heerenhoek, ieder tot 25 b. s. 10 d. h.A. K., Rilland, wegens het jagen in gesloten jacht tijd, tot ƒ10 b. s. 4. d. h. Verder P. v. P., M. v. P., T. S. Hansweert, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kon worden verstoord, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.wegens het jagen in eens anders jachtveld zonder acte of vergunning: J. R. We meldinge, tot 10 maal 7 d. h.H. O. Yerseke, tot 12 maal 20 b. s. 4 d. h.J. P. Yerseke, tot 2 maal 10 b. s. 4 d. h.J. V. Yerseke, tot 8 maal 20 b. s. 4 d. h.K. S. Hansweert, tot 2 maal 20 b. s. 4 d. h.P. de J. Wemeldinge, tot 2 maal 1 b. s. 2 d. h.C. de J., J. de J. Wemeldinge, ieder tot 2 maal 3 b. s. 2 d. h.; J. G. Yerseke, tot 4 maal 20 b. s. 4 d. h. En ten slotte ter zake van openbare dronken schap A. M. B., Middelburg, H. A. Baarland, G. v. G., P. de M., P. de M., Cortgene, P. v. O., E. M., J. V. en J. M., allen te Yerseke, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd J. C. K. Kloetinge, be klaagd van jachtwetovertreding. Donderdag avond gaf de rederijkerskamer Eloquentia te Goes in de Prins van Oranje eene uitvoering. Vergiffenis, eene dramatische schets van Lion van Lier, waarin de karakterrol door den heer B. uit Goes werd vervuld werd met succes gespeeld, terwijl ook het tooneelspel de Azijnverkooper en het blijspel Daar is mijnheer veel genoegen gaven. Het laatste stukje viel echter minder dan het eerste in den smaak. Een vrij groot publiek woonde de soiree, die door een drietal kunstliefhebbers door muziek werd opgeluisterd, bij. De heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe bood de jongejuffrouw H. uit Rotterdam, die hare wel willende medewerking verleende, een fraai bou quet aan. Te Ovezand is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. de Jonge PDz., zulks ter vervanging van wijlen P. A. de Jonge. In den loop der maand Maart werden met de stoomschepen Merc.urius en Minerva der Konink lijke stoomboot-maatschappij te Amsterdam van Vlissingen verscheept 29309 levende schapen, be stemd voor Londen (Deptford.) Dbld Donderdag werd, naar men ons uit Yerseke meldt, een hoogaars, terwijl zij aan 't oesterkorren was, door een aak aangevaren. Zij bekwam heel wat averij, o. a. een gat in de boei, doch boven de waterlijn. Daar ook de giek onbruikbaar ge worden was en de hoogaars dus geen zeil kon voeren, moest zij door het aanvarende vaartuig naar de haven gesleept worden. Ook dit laatste bekwam eenige schade. In Maart werden aan 't station Kruiningen verzonden 5220 vaten consumabele oesters tegen 4177 vaten in Maart van het vorige jaar. De te Tholen bestaande IVulsspaarbank be zat op het einde van het vorige jaar van hare deelnemers een kapitaal van 57840.41. Hare bezittingen in papieren van waarde en hypothe ken bereikte een bedrag van 84148.20, zoodat er een reserve bestaat van 26307.79. Door de inbrengers was in het afgeloopen jaar gestort 9717.84^, aan afgeloste gelden werd 2000, en aan intresten 3270 ontvangen, terwijl het goed slot der vorige rekening 689.59 bedroeg, totaal 15677.43J. Aan de deelnemers werd uitbetaald 12165.23, voor aankoop van effecten werd 2934.60|, aan eene bijdrage aan het departement Tholen 300 en aan administratie kosten 212.60 uitgegeven, totaal 15612.43J, zoodat de rekening van 1887 sluit met een goed slot van 65. Uit St. Maartensdijk schrijft men ons Maandag a. s. hoopt de oud-strijder van Wa terloo Jacobus Daniëlse zijn 94sten verjaardag te herdenken. Voor zoover ons bekend is hij de eenige nog in leven zijnde oud-strijder op het eiland Tholen. Hij is nog in het volle bezit zijner geestvermogens en moet het gebruik van geen zijner zintuigen nog ontberen. Ofschoon eene liefderijke verzorging in de woning zijns zoons vindende, is hem het min benijdbare lot beschoren het brood der liefdadigheid te moeten eten. Wij hopen dat er nog belangstellenden in het lot van dien veteraan gevonden worden, en dat hij op zijn jaardag met menig stoffelijk blijk dier belangstelling moge verrast worden. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor de pi-ovincie Zeeland is het roodvonk in de gemeente Biervliet epidemisch verklaard. De duur van de naamlooze vennootschap, Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten, te Rotter dam, waarvan de eenige aandeelhouders zijn mevrouw Catharina Beersmans, tooneelspeelster, en de heeren Antoine Jean Le Gras, Jacob Ma- rinus Haspels, Derk Jan Adrianus Haspels en Pieter Jacobus Paassen (zich gewoonlijk noemende en schrijvende Rosier Paassen), tooneelspelers, is bij kon. besluit van 19 Maart met een tijdvak van vjjf jaren verlengd, tot 31 Aug. 1893. Een bezoeker van het circus Carré te Am sterdam ging Woensdag avond in de pauze naar den stal om daar de paarden eens te bezichtigen. Hij waagde zich te dicht bij een der dieren, dat hem onverwacht een paar trappen gaf, waardoor hem vier ribben werden gebroken. Met een rij tuig naar zijne woning gebracht, overleed hij kort daarop aan de bekomen verwondingen. Als een merkwaardig geval van hoogen ouderdom bij vogels deelt de Zw. Crt mede, dat dezer dagen ten huize van de familie H. W. Visscher te Steenwijk een tortelduif (doffer) stierf, van welken men kan nagaan dat hij ten minste den ouderdom van 105 jaren had bereikt. De spreekwijze «Zoo grijs als een duif," blijkt dus niet geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Het bericht dateert van 1 April. Onder Terlieijden sloeg de bliksem in de woning van een landbouwerhet huis en eene aangrenzende woning werden geheel in de asch gelegd. Het vee is gered, doch de inboedels zijn geheel verloren gegaan. De daken waren met riet gedekt. Alles was verzekerd. Te Znndert is de bliksem in den toren geslagen. Een groot aantal leien zijn afgeworpen, terwijl het kruis krom gebogen en hoven de wijzerplaat der klok een groot gat in den muur geslagen is. Brand werd niet veroorzaakt. Het jaarverslag over 1887 is verschenen van de maatschappij Een Nationaal belang, die zich, zooals men weet, ten doel stelt, de bermen en verdere beschikbare gronden bij spoorwegen, vruchtdragend te maken door beplanting met vruchtboomen, besseboompjes, griendhout, enz. Hoewel de lage prijzen der vruchten een ongun- stigen invloed oefenden op de verkregen uitkom sten, is het toch mogelijk een dividend van 3 pet. uit te keeren, over het kapitaal van 60.000. Ozer 1886 beliep het dividend 1.6 pet.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1