BUITENLAND. Laatste Berichten Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. De verklaring van liet ministerie Floquet aan de Fransche kamers. 1 cl 3 Rofteïdamsche Lloydper Fransche mail via Marseille of per Engelsche mail via Brindisi. Het porto voor de brieven, door de stoomschepen medegenomen uit Nederlandsche haven (zeepost), is onveranderd gebleven, nl. 121 cents voor elke 15 gram. Is in de nieuwe Tweede kamer, gelijk zij tot nu toe werd samengesteld, het verschil in leeftijd bij de leden groot de jongste, mr J. J. I. Harte, is 34, de oudste, de heer P. G. J. van der Schrieck, is 76 jaar evenzoo is dit in de nieuwe, nu voltallige Eerste kamer. In die ver gadering loopt de leeftijd van de leden van 35 tot 73 jaar. De jongste is hier de heer H. F. Ebels, afgevaardigde voor Groningen, nieuw lid, de oudste de heer D. D. Breuning, afgevaardigde voor Friesland, oud-lid. Drie-en-veertig van de vijftig leden zijn boven de 50 jaar. Daar sommige ontvangers ten onrechte meenen dat zij ter inning van belasting, door een gefail leerde verschuldigd, kunnen volstaan met een vordering aan den curator en dan verder de betaling lijdelijk kunnen afwachten, is bij reso lutie van den minister van financiën bepaald zoo lang aan de vordering niet is voldaan, be hoort cle ontvanger, ook voor het geval van akkoord, door raadpleging der advertentiën in de dagbladen en informatie ter griffie van de recht bank of bij den curator, zich op de hoogte te houden van den gang van het faillissement, ten einde naar bevind van zaken Aiaatregelen te nemen ter verzekering der belasting, zoo noodig in overleg met den rijks-advocaat, wiens advies hij in spoedeisohende gevallen rechtstreeks kan inwinnen. Ook bij vordering in andere gevallen dan fail lissement moet de ontvanger niet lijdelijk blijven, wanneer daaraan geen gevolg wordt gegeven, maar tijdig in het belang des rijks handelen door het leggen van executoriaal beslag of anderszins. De Nieuwe Gids van April bevatIn Memoriam A. Mauve, De nachtcactus door Jac. van Looy, Lidewijde door L. van Deyssel, Een onzedelijk boek door Frederik van Eeden, De Nederland sche bank-kwestie door H. J. Biederlack, de Verkiezingen door Hack van Outheusden, Neder landsche Politiek Indrukken van den dag, door P. L. Tak. Boekbeoordeelingen, Kunst door I. Stemming en I. Staphorst, Varia door I. van Santen Kolff, L. van Deijssel en dr Ch. M. van Deventer, Literaire Kroniek (Huët en Marcellus Emants.) Lantaarn no 7 bevat een plaatEen Frieseh landschap na de Maartsche verkiezingsbuien. Teekening van J. Holswilder en verder Sardou op een repetitie. Taalverbond in Noord- en Zuid-Nederland. Groote woorden, door W. Dirksz. Nieuwe kunst, door J. van Kempen en Een Politieke Satire door Lucifer. De Globe bevatDr Von Stephan; Spanje sedert den dood van Alfons XIIUit een menschenleven Beelden uit Boelgarije Een Chineesche begrafenis te New-York en Een eigenaardige kenspreuk. Te Kloetinge is een nieuwe handboog sociëteit opgericht, genaamd de Batavieren. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren V. Boel, voorzitter, P. J. du Puy, viee-voorzitter en P. J. Hopman, secr. penvi. Zij telt reeds 8 werkende en 6 rustende leden en heeft het vooruitzicht op eene spoedige vermeerdering van ledental. Te Ivattendijke gaat een gezin van 5 per sonen, man, vrouw en 3 kinderen, naar Amerika om daar hun geluk beproeven. Maandag werd hun huisraad enz. publiek ge veild. Ook gaat een vrijgezel van Wilhelmina- dorp denzelfden weg. Terwijl voor eenige dagen de vrouw van J. W. te St. Philipsland naar den winkel moest, zette zij ha,ar driejarig dochtertje in den tafelstoel, voor het raam aan de straat. Gedurende hare afwezigheid, vermoedelijk wel langer dan noodig was, wist het kind een doosje lucifers te bemach tigen, waardoor het al spelende in brand ge raakte. Dit werd door een paar voorbijgangers opgemerkt, die de gesloten deur opentrapten en het brandende kind in een tob met water blusch- ten, nog altijd voor dat de schijnbaar onbezorgde of niet genoeg bezorgde moeder terug was. Het kind had reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat het tengevolgde daarvan den volgenden morgen is overleden. Bij eene Zaterdag te Bruinisse gehouden verkooping van landerijen is weer gebleken dat het land, zoogenaamd onder den rook van den schoorsteen, nog hooge waarde heeft. De volgende perceelen zijn door verschillende personen, per 40 a. 33 cA of oud Duivelandsch gemet, gekocht als volgteen perc. bouwl. groot 0 H. 29 a. 00 cA voor f 1043, idem groot 0 II. 24 a. 60 cA voor 1066, idem groot 0 H. 20 a. 60 cA voor 1174.66, idem groot 3 H. 37 a. 40 cA voor ƒ576, een perc. weiland groot 0 H. 84 a. 55 cA voor 520, een perc. bouwland groot 3 H. 62 a. 90 cA voor 355alles gelegen onder Bruinisse. Een perceel bouwland onder Oosterland groot 1 H. 77 a. 40 cA voor 345 en een perceel weiland onder Nieuwerkerk groot 1 II. 95 a. 20 cA voor 655. Alles zonder toebedingen en de 12 voor on kosten. Op eersten Paasckdag zijn door den heer G. J. Kloosterman te Arnhem de eerste kievits eieren aan Z. M. den koning ten geschenke aan geboden. - Op een gedeelte der lijnen van de Haagsclie tram is de dienst gestaakt, wijl de paardenstallen aan den Rijswijkschen weg zjjn gesloten omdat de paarden verdacht zijn verklaard te lijden aan schurft. Dat in de 'verkiezingsdagen menigeen, zelfs de meest kalme, wel eens opgewonden is geraakt, laat zich begrjjpenmaar zoo hoog als te Steen bergen steeg de opgewondenheid toch gelukkig zelden. Daar kregen, nog wel eenige dagen geleden dus na dien strijd, eenige heeren twist over de verkiezing, die zoo hoog liep, dat men tot vechten overging, en een van hen een ge vaarlijke messteek in den rug werd toegebracht. Hoewel de wonde aanvankelijk niet gevaarlijk werd geacht, verkeerde de gewonde in de laatste dagen in zeer. ernstigen toestand. De zaak is in handen der justitie. In de Vrijdag te Venlo gehouden gemeente raadszitting werd door drie leden het voorstel gedaan, om het aftredend R. K. armbestuur in rechten te vervolgen, wegens de kapitale som, die door een bekend faillissement voor die ge meente verloren is gegaan. Daartoe werd in be- ginsel besloten. Als gij soms een der losse knoopjes uit uw overhemd verliest en zoo iets kan gebeuren zoek dan goed op den grond. Als ge alles van zijn plaats gehaald en er te vergeefs onder ge keken hebt, en ge hebt alles weder op zijn plaats gezet, trek dan een paar ferme laarzen aan en loop de kamer eens rond. Bij den derden stap, dien gij doet, hoort gijkraken dan hebt ge de sjjjakken maar voor het oprapen. Van de amnestie, door keizer Frederik ver leend, zijn de veroordeelde socialisten geheel buitengesloten. Volgens sommige bladen beklagen zich de socialisten hierover niet. Te voren reeds was gemeld, dat het centrale comité het verlies van het lidmaatschap der partij had aangezegd aan ieder, die van 's keizers genade mocht willen gebruik maken. Als 't ware om de verwarring in Roemenië nog te vermeerderen, is het gebouw der Russi sche legatie te Boekarest afgebrand, wat aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Te Luzern is het hotel Rothstock in brand gestoken en een prooi der vlammen geworden. De brandstichters zijn onbekend. Prof. Poel, van St. Petersburg, vestigt de aandacht van het publiek op eene pas uitge vondene vervalsching van levertraan met behulp van petroleum. Te Genève zijn twee burgers door Italiaan- sche studenten aangevallen, omdat een der eersten uit scherts »Viva Vittoriv Emmanuel" had ge roepen. De oudste der burgers werd gedood, de tweede ernstig gewond. De berichten over de overstroomingen in Noord-Duitschland blijven zeer treurig luiden. In het Elbegebied is het water tot staan geko men maar in West-Pruisen is het in de laatste dagen nog gewassen. Het meest geteisterd is de stad Elbing, die, midden in eene vallei gelegen, van alle kanten door water omringd en van alle gemeenschap afgesneden is. Ook voor Marienburg wordt nog grooter gevaar geducht, daar de laatste Nogat- dijk dreigt te bezwijkendag en nacht is de be volking, door militairen bijgestaan, aan het werfck om dezen dijk te versterken moo-ht zij bezwijken, dan zou de ramp onafzienbaar zijn. Want niet alleen zou alsdan de geheele stad Marienburg bedreigd zijn, maar ook de tot dusver nog be veiligde mijlenlange, bloeiende streek van den zoogenaamden Groszen Werder met hare talrijke plaatsjes, want door de dijkDreuken is tot dusver nog slechts de zoogenaamde Kleine Werder, d. i. de kleinere vlakte aan den rechter-oever, over stroomd, terwijl thans de geheele vlakte tusschen Nogat en Weichsel over eene uitgestrektheid van uren gaans bedreigd wordt. In het stadje Schneidemühl staan ongeveer 300 huizen onder water, waarvan reeds meer dan 20 ingestort zijn, terwijl tweeduizend personen zich slechts in allerijl hebben kunnen redden, met verlies van goed en have. In de stad Posen zijn ongeveer 8000 mensehen, juist van de armste bevolking, zonder dakin het stadje Christburg zijn 25 huizen ingestort en 300 menschen van dak beroofd. In Oost- en West-Pruisen is naar alle richtingen het spoorwegverkeer gestremd tengevolge van de vernieling van de spoorwegdijken op vele plaatsen; met Danzig en Konigsbergen is er nog slechts éene spoorwegverbinding over een zeer grooten omweg. Opnieuw is een krankzinnige het Elysée binnen gedrongen. De portier was niet weinig verbaasd Zondag aan zijn tafel in de vestibule iemand te zien zitten, die verklaarde de president der Fransche republiek te zijn en een brief aan zijn eersten minister te schrijven. De portier kreeg den goeden inval twee bedienden toe te roe pen het rijtuig van den president te laten voor komen. Een vigelante verscheen, waarin de ongelukkige plaats nam, die daarop naar een krankzinnigen-gesticht werd vervoerd. De derwischen van Talifat hebben den heiligen oorlog aan den sultan van Marokko verklaard. Bij koninklijk besluit is voor de Spaansche theaters electrische verlichting verplichtend ge steld. Binnen zes maanden moet dit besluit ten uitvoer gebracht worden. Bij het ongeluk in de Rich hill-mijn in Mis souri zijn dertig arbeiders gedood. Slechts één mijnwerker bleef ongekwetst, negen andere zijn ernstig gewond, bij enkelen vreest men voor het behoud van hun leven. Aan het sinds 8 jaar bestaande Technikum Lingen (provincie Hannover) ontvingen tot nu toe een groot aantal jongelieden hunne opleiding, waarvan de meesten als bouw- en werktuigkun digen eene goede betrekking vervullen. Ook in het afgeloopen schooljaar, dat zeer druk bezocht werd, bekwamen de vertrekkende studenten, na het eindexamen te hebben afgelegd, hunne be trekkelijke diploma's en nam de directie zeer gaarne de verplichting op zich dezen jongelui betrekkingen te bezorgen. Behalve aan polytech nische scholen had dit nog niet aan dusdanige inrichtingen plaats. Deze technische school, in de nabijheid der Hollandsche grenzen, biedt jon gelieden, welken het niet vergund is, eene poly technische school te bezoeken, gelegenheid aan zich wetenschappelijk en technisch in het geza menlijke machinen- en bouwvak te bekwamen. Prospectussen verzendt op aanvrage gratis de directeur W. Daltrop te Lingen. tiravcjiSiagc. Heden nacht overleed alhier de heer mr G. M. van der Linden, landsadvocaat en sedert 1848 lid der Tweede kamer. De hooge raad verwierp heden het beroep in cassatie van de arbeidster G. te Haamstede, door het hof te 's Hage, met bevestiging van een von nis der rechtbank te Zierikzee, veroordeeld wegens mishandeling. 's Glraveiiliage. Bij den aanvang der civiele zitting van het gerechtshof alhier sprak de voor zitter, de heer mr Spoor, gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den overleden raadsheer jhr mr C. de Jonge. Hij wees op 's mans eervolle rechterlijke loopbaan te Zierikzee, waar bij ook eenige jaren secretaris was, bij het voormalig gerechtshof in Zeeland en sedert 1875 alhier. Verder wees de president op de ernstige wijze waarop de overledene zijn ambt waarnam, op diens rechtskenniswelke ook uit zijne geschriften bleekop zijn welwillendheid en humaniteit die zich nooit verloochenden, ook waar hij met beslistheid en rondheid voor zijne staatkundige overtuiging uitkwam. Ook de maat schappij verliest in den heer De Jonge een echt godsdienstig man, wars van schijnvroomheid. Voor de zijnen is het verlies ook allersmartelijkst. Zijn nagedachtenis zal bjj allen die hem ken den in eere blijven. Namens de balie herdacht de advocaat Hijmans den overledene. Van 31 Maart tot 4 April. Middelbueg. OndertrouwdC. de Rijk, jm. 27 j. met M. de Bruijne, jd. 23 j. C. Staal, wedr 50 j. met E. M. Castenmiller, wed® 41j.C. H. G. Steijn, jm. 28 j. met M. A. J. Rutgersson, jd. 20 j. BevallenL. Pasveer, geb. De Buck, z. P. W. Vervenne, geb. Kraat, d. R. D. P. Schuit, geb. Hageman, d. J. Mesu, geb. Janse, z. E. C. Bon- gers, geb. Van Es, z. H. S. Bostelaar, geb. Dier- manse, d. Overleden J. Jongepiev, ongeh. z. 57 j. J. J. Carmejoole, man van H. H. Jansen, 46 j. S. S. Bons, d. 2 m. J. Jongepier, z. 15 m. A. W. Wedts de Swart, d. 12 j. J. Hoek, ongeh. z. 89 j. W. J. Blaaltmans, d. 15 j. J. P. van Sparrentak, z. 16 m. C. van Karssen, vrouw van A. C. Julianus, 41 j. A. J. van Lopik, z. 11 w. 4 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 4 April 's morgens 8 uren 88 gr. 's middags 12 uur 4+gr. 's avonds 4 uur 40 gr. F. Het ia begrijpelijk, dat in de rijen der Fransche opportunisten zekere verslagenheid heerscht over het optreden van een radicaal kabinet. Onder het bestuur van vader Grévy is men er zoo aan gewoon geraakt, dat in strijd met de parlemen taire usances na den val van elk ministerie de president zich opnieuw tot de partijgenooten van het verdreven kabinet richtte om een van hen de opdracht te geven een nieuw ministerie te vormen, niettegenstaande de radicalen, die het kabinet als onnuttig naar huis zonden, de aan gewezen personen waren. De radicalen kegelden de ministeries omver, dezelfde kegels werden weer opgezet maar de koppen waren iets anders gevormd of wat lichter of donkerder getint. Nu begon het spel weer opnieuw en herhaalde zich tot in het oneindige. Voor Grévy scheen het woord radicaal synoniem met onbekwaam tot regeeren. Welnu Sadi Carnot heeft het anders begrepen. De radicalen lokten de jongste minis- terieele crisis uitaan hen nu om te regeeren en te bewijzen, dat, wat zij vorderen, voor uit voering vatbaar isaan de gematigde repu blikeinen om te bewijzen, wat hun het hart warmer doet kloppenfractie-belang of liefde tot de republiek. Zoo dikwijls hebben zij den radicalen wegens hun oppositie gebrek aan vader landsliefde verweten, laten dan nu de opportu nisten toonen, dat zij bereid zijn steun te ver- leenen aan een republikeinsche regeering, die, ofschoon niet ten volle aan hun wenschen beant woordend. toch uit zuivere, eerlijke republikeinen bestaat. Doen de opportunisten dit niet; ver zetten zij zich tegen het ministerie-Floquet alleen omdat dit radicaal getint is, zoo blijft de parle mentaire toestand dezelfde; het zullen dan de opportunisten zijn, die de door hen zoo gesmade coalitie met de rechterzijde aangaan en het den radicalen onmogelijk maken te regeeren. Reeds hoort men hier en daar onder de ge matigde republikeinen een dreigend gemompel, wanneer er sprake is van toekomstige hervor mingen door het kabinet-Floquet in te voeren.- Weinigen in Frankrijk ontkennen, dat de fouten der partij, die sedert 12 jaren aan het bestuur is, schuld draagt aan den tegenwoordigen kritie ken toestand; een verandering, verbetering wordt dringend noodzakelijk gevonden, zal de republiek van den ondergang gered worden; alleen de opportunisten schrikken terug voor nieuwe her vormingen, omdat zij volgens hun zeggen her vormingen nog ontijdig achten en vreezen voor de onstuimigheid der hervormers. De toekomst zal leeren, in hoeverre hun aarzeling gevaarljjk was of hun vrees gewettigd bleek. Voornamelijk zijn bet de ministers van finan ciën en buitenlandscbe zaken, Peytral, de voor zitter der budget-commissie en Goblet, die den opportunisten weinig vertrouwen inboezemen. Aan het departement van financiën hadden zij gaarne Rouvier gezien, die echter geweigerd heeft deel uit te maken van de combinatie Floquet- De Freycinet-Goblet, omdat hij den laatste als minister van buitenlandsche zaken niet the right man in the right place vindtvoor dezen post achten de opportumisten den bijna onmisbaren Flourens, die reeds aan twee ministerieele crisissen bet hoofd bood, den aangewezen persoon. De ongelukkige herziening der grondwet is reeds oorzaak geweest, dat het nieuwe kabinet, alvorens het officieel zijn intrede deed, nog ter elfder uur een wijziging onderging. Bjj de be. spreking over het programma van het ministerie meende Floquet, dat de ministerieele verklaring niet zwijgen mocht over de herziening, wijl het 't votum over de urgentiedezer kwestie was, dat een ministerieele crisis uitlokte. Hij wenschte in de verklaring te doen opnemen, dat het minis terie, hoewel onder de gegeven omstandigheden een herziening der grondwet verkeerd oordeelend. zich verbindt haar zelf aan de kamer voor te stellen, zoodra het daartoe het oogenblik voor gekomen houdt. Van de zijde der heeren Ricard en Loubet lokte deze laatste zinsnede een heftig protest uit. Een langdurige discussie ontstond, die biermede eindigde dat de beide heeren onder- dankbetuiging voor het hun geschonken vertrou wen de portefeuilles van justitie en openbare werken ter beschikking van Floquet stelden. Aan het hoofd van justitie, dat nu met eeredienst is verbonden, is getreden de senator Ferrouillat, lid van de Union républicaine, terwijl de afge vaardigde Deluns-Montaud, tot de Union des gaudies behoorendals minister van openbare werken optreedt. Beiden alzoo gematigde repu blikeinen. Naarmate de kommer der vrienden van het bestaande groot is, juichen met jubelende kreten de radicalen over de oplossing der ministerieele crisis. Zij moedigen Floquet aan zich toch geen angst te laten aanjagen door hen, die hervor mingen vreezen. Hun invloed heeft niets te beteekenen, terwijl daarentegen het kabinet, indien bet voorwaarts wil, op een vasté meerderheid in de kamer, op de volle instemming van het ge heele land kan rekenen. Floquet begrijpt, dat de eenheid der gansche republikeinsche partjj hem alleen kans van slagen kan schenken. In zijn verklaring aan de kamer, welke wij hieronder mededeelen, doet het nieuwe kabinet derhalve in de eerste plaats een beroep op de eendracht van alle republikeinsche fractiën. Het programma van het ministerie-Floquet is sterk democratisch gekleurd en onderscheidt zich door duidelijkheid en juiste omschrijving der beloften van de zoo vage toezeggingen zijner voorgangers. Het is voor Frankrijk èn de repu bliek te hopen, dat allen aan de verwezenlij king dezer beloften zullen medewerken. In de verklaring, door den minister-president gisteren in de kamers voorgelezen, doet het mini sterie-Floquet een beroep op de eendracht van alle fractiën der republikeinsche partij. De ministers, in wier namen de democratie vertrou wen kan hebben, hopen, dat het parlement hun niet zijne medewerking onthouden zal in de om standigheden, welke gebiedend de eendraeht eischen van alle republikeinen. Door den voorzitter der kamer, die zich aan onpartijdigheid heeft weten te gewennen, met de opdracht van de samenstelling van een kabinet te belasten, heeft ook de president der republiek een blijk zijner onpartijdigheid gegeven. Niet in onbewegelijkheid, nog minder in achteruitgang, maar in den vooruitgang wenscht het land en het ministerie de verzoening te vinden. De re geering, die voor geene ernstig overwogen her vorming terug deinst, wenscht de meerderheid in die richting te leiden teneinde tot geleidelijke verwezenlijking te geraken van de verwachtingen, welke het volk van de republiek koestert. Maar de vrijheid, die niet langs den weg dei- dictatuur te bereiken is, kan men evenmin plot seling erlangen. Aan de hervormingen zullen grondige discussiën moeten voorafgaan. Vooral de herziening der constitutie eischt kalme over weging. Een arbeid van die beteekenis, welke bestemd is de staatsinrichtingen in volledige overeenstemming te brengen met de republikein sche beginselen, mag niet worden ondernomen onder omstandigheden, waardoor het werk zou kunnen mislukken. De regeering verzoekt de kamer haar de zorg op te dragen om het ge schikte oogenblik voor deze hervorming aante wij zen en de noodzakelijke overeenstemming tusschen kamer en senaat voor te bereiden.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2