N°. 80. 131e Jaargang. 1888. 4 April. W oensdag Middelburg 3 April Onderwijs, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. COURANT. MIDDELBURGS Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb, Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieu-wÊnhüijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Dithab te Rotterdam, en de firma B van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones opvolger Onder de advertentie van bet Centraal-comité der anti-revolutionnaire kiesvereenigmgen, waarin onlangs de verkiezing van den beer Domela Nieuwenhuis in Scboterland werd gedesavoueerd cn onthouding aanbevolen, komt ook voor de naam van den beer Diemer, Christ, geref. redacteur van Noorden. Nog even te voren bad echter genoemde beer in zijn blad geschreven »In Scboterland zullen de anti-revolutionnairen de partij kiezen van den radicaal, evenzoo in Winschoten. Wij voor ons zouden in dat geval 'tzelfde doen. In de gegeven om standigheden zouden wij in geen geval een liberaal kiezen." Yoor Domela Nieuwenhuis, «behoorde alles gedaan" te worden. Is dit niet een nieuw bewijs te meer voor onze bewering, dat de leider op het laatste oogenblik, toen hij ontdekte dat het aanbevelen van den heer Domela Nieuwenhuis een zeer ongunstigen indruk zou maken, alles in 'twerk stelde om nog te redden wat te redden viel; maar dat het feit zelf niet ongedaan kon gemaakt worden? En dan trachtte nog dezer dagen de redactie van de Standaard aan te toonen dat het feit niet zoo erg was als de liberalen 't wel deden voorkomen De Nieuwe Gorinchemsche Courant waarvan redacteur is de heer J. M. Elshout, van wiens toespraak tijdens de verkiézingen wij een uit voerig verslag gaven bevat een tweede be schouwing onder den titel Na den staatkundigen strijd. Daarin komen deze regelen voor, die wel de aandacht en overweging verdienen Eene voorname reden van de slachting in onze gelederen aangericht is de houding der tegen partij. Hoeveel debatten wij hebben aangehoord, hoeveel artikelen wij hebben gelezen, wij kunnen er maar niet achter komen, welke de partij is, die ons tegenstaat. Zij zelve ontkent een ker kelijke te zijn, ofschoon de strijd geheel met kerkelijke wapens op kerkelijke wijze door kerke lijke personen gestreden wordt, maar wat is zij dan is zij de partij van vooruitgang neen, want de liberale partij moet worden vermoord, en toch partij van reactie, wil zij ook niet heeten, immers tal van hervormingen worden in het program van actie beloofd, terwijl nog meerdere uitbrei ding van 't kiesrecht geheel belangeloos na tuurlijk, zonder een zweempje van eigenbaat, wel foeidaar zijn zij te vroom voor, alleen uit rechts, gevoelhaar niet onwelgevallig is. Zeer moeilijk is het, met een dergelijke tegen, partij te debatteeren, die noch vleesch noch visch is, die overal met een zelfde lijstje van fouten voor den dag komt, welke zij ongetwijfeld zelve ook zal begaan, als ze maar straks regeeren moet. Bovendien weigert zij, een kerkelijke partij te heeten en toch is het een kerkelijke grondslag als wij de heeren Kuyper en Schaepman samen op de liberalen zien toestormen en als we opmerken, dat die heeren zich uitsluitend van kerkelijke wapenen bedienen. Immers, waarom dan niet zich uitsluitend tot de staatkundige zijde van het vraagstuk bepaald, waarom den tegenstander bij de groote menigte zwart gemaakt om een ver schil in godsdienstig leven en om godsdienstige opvattingen, van welke niemand, versta ons wel, niemand het ware weet, of weten zal Neen, hoe het ook ga, men moet altijd maar door lasterende liberaal is goddeloos, hij haat de kerk, dat maakt indruk op de groote menigte, die, aan den uiterlijken godsdienst gehecht, niet verder ziet, dan haar neus lang is. Want men moge zich geërgerd hebben aan de scheiding van het denkend en niet denkend deel der natie, de uitslag der laatste verkiezingen heeft dan toch wel degelijk aangetoond, dat die verdeeling niet zoo geheel uit de lucht is gegrepen. Immers, hoe hebben de groote steden gestemd? Was het niet overwegend liberaal Yerdeel Am sterdam in districten en wat zal het verandering geven En hoe komt het dan toch, dat de man, die de anti-revolutionnaire partij bezielt, die haar bijeenhoudtvoor wiens geestkracht en werk kracht wij eerbied koesterendat die man ondanks zijn talenten in Amsterdam, op de plaats zijner woning zoo weinig invloed op kiezers heeft, hoe komt dat Ons antwoord is: daar staat hij tegenover ontwikkelde lieden, die zijn drijfveeren in het midden latende we ten, dat zijn streven heilloos is voor het vader land. Maar op het platteland, daar is het vrucht bare veld voor de anti-revolutionnaire partij, daar ia de menschelpe geent nog gevangen in een driedubbel gepantserde vesting van vooroordeel en bekrompen inzicht. Daar kan men de lieden wijs maken, wat men wil en we moeten het er kennen, gretig zijn dan ook op dat kantoor ver- bazend groote wissels getrokken. Maar, dat pantser is te doorboren, die nevelen zijn te verdrijven, die ijskorst is te smelten, als de vrijzinnige partij in den lande en ook in ons district op den ingeslagen weg voortgaat, en op kalme maar ernstige wijze, door woord en geschrift, de onware voorstellingen weerlegt, en niet schroomt het volk er aanhoudend op te wijzen, wanneer men, hoe zalvend dan ook, maatregelen aanprijst, die niet in zijn belang zijn. Maar geduld en volharding, taaie volharding zelfs en medewerking van allen is noodig. Het weekblad de Amsterdammer oevat ditmaal een plaat, geestig gedacht en allerkeurigst uit gevoerd. Zij is getiteldDe bedroefde minnezanger op het binnenhof. Men ziet den minister Heemskerk, ge kleed als Spaansche minnezanger, een serenade brengende aan eene jongedame: de liberale partij. Drie bekende figuren staan tegen pilaren ge leund te luisteren naar het gezang. In het blad zelf komt onder den titel Afscheid, het volgende voor Moet ik weg, moet ik weg van het Binnenhof, van het_ Binnenhof, En gij, mijn schat, hlijft hier Ja ik kies, als ik kom, als ik wederkom, als ik wederkom, Toch bij u weer mijn kwartier Hoe ge weent, boe ge weent, dat ik zwerven moet, Als waar' thans onze liefde voorbij Zijn er ginds, zijn er ginds, ook meisjes genoeg, ook meisjes genoeg, Er is er maar één voor mij Deze vrije vertaling van het bekende Duitsche liedje, dat onder de plaat van dit nommer is afgedrukt, zal menigeen in den zin gekomen zijn, als hij dacht aan de droeve noodzakelijkheid, waarin zich mr Heemskerk bevindt om weder afscheid te nemen van de liberale partij op het Binnenhof. Die noodzakelijkheid bestaat inder daad. Wel zijn er die den minister den treurigen moed zouden durven toeschrijven, om nu eens met de kerkelijken te gaan regeeren, gelijk hij het zoo lang met de liberalen heeft gedaan, maar het overschrijdt, dunkt ons, de grenzen van het geoorloofde, hem daarvan te verdenken. Trouwens wij gelooven niet dat de kerkelijken een voor hen zoo onbetrouwbaar bondgenoot zouden aannemen, zelfs al stelde de premier zich beschikbaar. Mr Heemskerk kan niet anders dan de eerste viool uitgezonderd in sentimenteele buien, wanneer hij de mandoline hanteert bespelen en de kerke lijken zouden dus nog iets minder dan niets aan hun victorie hebben, indien zij dezen virtuoos in hun gezelschap opnamen. Hij zou hen altoos in figuurlijken zin verraden en verkoopen, terwijl zij er bij waren. Immers zijn hart hangt aan die éeneEn nu hij door zijn grondwets herziening haar in het verderf heeft gestort, zou hij niet kunnen rusten vóór hij haar weêr gered had. Als minister in een kerkelijk kabinet zou hij moeilijk iets anders kunnen beoogen dan voor de liberale partij de Tweede kamer te herwinnen, indien noodig met dezelfde ongegeneerdheid, waar mede hij de Eerste kamer voor haar behouden heeft. Van kerkelijken mag men allerminst ver. wachten dat zij bij »den duivel te biecht" zullen gaan Terwijl sommige bladen weten te melden dat aan den heer A3, baron Mackay opgedragen is een nieuw ministerie samen te stellen, verzekert het Dagblad dat nog niets stelligs kan worden gemeld omtrent het beloop der ministerieele crisis. Op het verzoek der ministers zou, als naar gewoonte, zijn geantwoord dat Z. M. het in overweging zal nemen. Een opmerkelijk boek ontvingen wij dezer da gen. Iedere bladzijde daarvan getuigt van een vertrouwen dat niet dikwijls beschaamd werd, van toewijding aan eene goede zaak, van zeldzame din gen. En het geheel wijst velen op een voorbeeld dat navolging verdient. Het is een boek dat zeker bij menigeen de aan dacht trekken zal, omdat het betrekking heeft op eene algemeen, voor een groot deel der we reld, bekende instelling. Wie toch kent niet, zij het ook alleen bij naam de weesinrichting te Neerbosch, waar tal van ouderloozen worden opgevoed, laat het dan zijn in eenzijdige richting, maar waar zij in ieder geval een weldaad genieten en gevormd worden tot nuttige menschen in de maatschappij Dat weeshuis nu zal in Juni a. vijfentwintig jaren hebben bestaan en de directeur daarvan, de heer J. van 't Lindenhout, heeft de geschie de.* -$ dier inrichting beschreven en bij den heer PMilborn te Nijmegen in het licht gegeven. In het boek, dat zeer net gedrukt en in een keurig gewaad gestoken is, vindt men de por tretten van den heer Yan 't Lindenhout en van zijne echtgenoote, die een belangrijk deel had in zijn arbeid, benevens van de bestuurders der ver- eeniging, terwijl een afzonderlijke plaat de voor naamste gebouwen te zien geeft. Bij het werk is eene circulaire gevoegd, waarin eene commissie, bestaande uit de oudste weezen, die in de weesinrichting hunne opvoeding geno ten, met het oog op het feest van het 25-jarig bestaan ervan, giften vragen, in de eerste plaats tot onderhoud der weezen, in de tweede plaats tot verbetering en uitbreiding der werkplaatsen, waar de weesjongens hunne handwerken leeren, alsmede ter voltooiing van een nieuw weeshuis. Het verwondert ons niet dat deze pennevrucht van den heer Van 't Lindenhout onder de vrien den der weesinrichting veel aftrek vindt. Reeds werden er verre over de duizend exemplaren ver kocht. In den namiddag van Zondag had tusschen de dijkpalen 9 en 11 van den calamiteusen polder Anna Friso eene oeverafschuiving plaats. Zij is, langs de vroegere laagwaterlijn gemeten, 153 M. lang, en heeft zich tot 18 M. binnen die lijn uitgestrekt. Ter plaatse is de steenglooiing geheel wegge vallen en de inscharing strekt zich tot in den binnenberm des zeedijks uit, zoodat het te ver wachten is dat die dijk spoedig zal navallen. Door een inlaagdijk is echter de zeewering gedekt. - Zaterdagmiddag jl. had, in een der benedenzalen van het Stadhuis, de jaarlijksche rekening en verantwoording plaats van het muziekfonds der dienstdoende schutterij alhier. Zooals gewoonlijk, was er geen publiek verschenen, om van deze rekening kennis te nemen. Er bleek uit dat in het afgeloopen jaar de uitgaven ongeveer dooi de gewone inkomsten gedekt werden. Op den post «concerten enz." werd echter verlorenhet geen o. a. veroorzaakt werd door het doen op treden van een paar solisten van elders. Daar dit optreden echter door de concertnemers zeer wordt gewenscht en op prjjs gesteld, meende ds commissie dit offer wel te moeten brengen, ook al konden niet alle kosten, daaraan verbonden, geheel worden bestreden uit de gelden, die zij voor de concerten kon bedingen. Het blijft daarom steeds zeer wenschelijk en noodig dat het fonds door de bijdragen dei- ingezetenen worde gesteundopdat uit die in komsten, behalve, voor een gedeelte, uitgaven als bovenbedoelde, alles wat noodig is tot instand houding van het korps, kan worden bekostigd. Te Oost- en West-Souburg is eene liberale kiesvereeniging opgericht, waartoe het initiatief werd genomen door een landbouwer en waarvan het bestuur bestaat uit land- en ambachtslieden, nl. S. de Pagter, president, J. Hubregtse, vice- president en A. Suurmond, secretaris-penningm. Dat het oprichten van zulke vereenigingen op het platteland van Walcheren meer en meer plaats vindt mag zeker wel als een verblijdend teeken des tijds beschouwd worden. Aanvankelijk traden 20 leden toe. De Staats-courant van Maandag bevat de sta tuten der werklieden-vereeniging de Schelde te Vlissingen, ten doel hebbende den werkman in zijne vrije uren gelegenheid te geven tot nuttige oefening en uitspanning en om bij ziekte elkander hulp en bijstand te verleenen. De vereeniging, die voor 29 jaren is aangegaan, bestaat uit gewone leden en donateurs. Gewone leden zijn zij, die de gewone contributie betalen en daarvoor bij ziekte, die door deskun digen kan worden gestaafd, eene dagelijksche uitkeering genieten van 0.75 (de Zondag niet medegerekend.) Donateurs zijn zij, die de vereeniging geldelijk steunen. Het bestuur wordt door en uit de werkende leden gekozen en bestaat uit vijf leden. Een lid, drie maanden gecontribueerd hebbende, zal gedurende drie maanden in een jaar de vast gestelde uitkeering genieten. Deze ondersteuning vervaltlo. voor de 2 eerste dagen dat men ziek is2o. wanneer de zieke voor zickzelven of anderen werkzaam is en daar door winstbelang wordt behaald3o. voor hen die trachten zich het leven te benemen of ziek worden tengevolge van dronkenschap of slecht gedrag. De contributie der leden bedraagt 10 cent per week. Bij buitengewone ziektegevallen zal het bestuur het recht bezitten de contributie tijdelijk te verhoogen. j Het bericht omtrent een candidatuur van den J heer J. F. de Booy te Breda voor lid der Tweede kamer schijnt onwaar te zijn. De secretaris van de kiesvereeniging Breda's Welzijn verklaart ten minste dat hij van zulk eene candidatuur nietg afweet. Door de kiesvereeniging Burgerplicht aldaar is candidaat gesteld de heer Van Cooth, oud-griffier der staten van Noord-Brabant en door de ka tholieke kiesvereeniging baron Michiels van Ver- duijnen te 's Hage. Te Yerseke circuleert een adres ter teekening j waarin den minister van waterstaat verzocht j wordt de pachtvoorwaarden voor de 128 perceelen, die den 12 April a. onder den hamer komen, in dien zin te wijzigen, dat de pacht elk jaar kan worden opgezegd. Verplaatst van Brouwershaven naar Hansweert de commies der le klasse A. Vergouwe, met in gang van 1 Mei a,, en de commies le klasse v. d. Zee van Hansweert naar Oostmahorn met ingang 15 April a. De gemeenteraad van Haamstede besloot in zjjn laatst gehouden vergadering tot verbetering dei- haven te Burghsluis. Het is, zoo schrijft men ons, in de laatste jaren nl. gebleken, dat de los- en ladingplaats in het na jaar te klein was, welk ongerief steeds grooter zou worden, daar door den aanleg van kunst wegen het verkeer met de haven steeds toeneemt, en er bijv. dit jaar veel meer suikerbieten in Westel. Schouwen zullen verbouwd worden dan in vorige jaren. Er is nu besloten een deskun dige een plan te laten vervaardigen voor het maken een er nieuwe los- en ladingsplaats van 45 M. lengte aan de oostzijde der haven. Tevens zou dan in éen der hoeken een spuiboezem kun. nen worden gemaakt. Nog vernemen wij, dat aanvraag is gedaan om het bestaande pakhuis op de haven te Burghsluis te vergrootenen aldaar een tweede fairbanc te plaatsen. Bij kon. besl. is aan mr L. H. Ruyssenaers, zaakgelastigde te Lissabon, de persoonlijke titel verleend van minister-resident bevorderd zijnlo tot zaakgelastigde jhr mr O. D. van der Staal van Piershil, gezantschaps- raad, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken; 2o tot gezantschapsraad mr J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, gezantschapssecretaris le kl. bij Zr Ms gezantschap te Parijs3o tot gezantschapssecr. le kl. jhr mr H. van Weede, thans 2e kl. te Brussel, en4otot gezantschapssecr. 2e kl. mr A. W. baron Schim- melpenninck van der Oye, gezantschaps-attaché; benoemd tot leerling-consul de heer F. J. Domela Nieuwenhuis; benoemd tot betaalmeester te Breda, J. H. A. Modderman, thans betaalmeester te Almelo. De officier van admin. 2e kl. H. J. Verveen wordt, onder eervolle ontheffing van de waarne ming der betrekking van administrateur bjj de ziekeninrichting te Hellevoetsluis, met den len Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van adm. 2e kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade, terwijl de officier van adm. 2e kl. Z. J. van der Yegte met gemelden datum geplaatst wordt aan boord Zr Ms wachtschip te Willemsoord. Zondag 1 April was het 70 jaar geleden dat onder het patronaat van prins Frederik der Nederlanden door den generaal J. van den Bosch de Maatschappij van Weldadigheid werd gesticht met het edele doel het pauperisme te bestrijden, hetwelk in die dagen zulk een onrustbarenden invloed gekregen had. De onderwijzers uit het district Tholen, afdee- ling Noord-Beveland, hielden Zaterdag hunne eerste vergadering in dit jaar in het gemeente huis te Cortgene. Na eenige huishoudelijke zaken werd door den heer Barentsen, benoemd hoofd der school van Serooskerke (Schouwen) behan-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1