N°. 79 IS!6 Jaargang, 1888. Maandag 2 April. BUITENLAND. Middelburg 31 Maart Onderwijs. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Ylïssingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjuzen. van dek opvolger. lliiHuiliis Tweeden ï"aascli«lag: verschijnt jgeeu nommer -van ons hlad. Naar wij vernemen zal Maandag e. k. uitvoe ring worden gegeven aan het voornemen, opgevat door de bestuursleden der liberale kiesvereeni- gingen in het voormalig dubbel hoofdkiesdistrict Middelburg, om aan den heer J. P. I. Buteux een aandenken aan te bieden als erkentelijkheid voor zijne aanvaarding der candidatuur voor de Tweede kamer in 1886 en 1887. De heden in het hotel (Ze Nieuwe Doelen alhier gehouden algemeene vergadering van aandeel houders in de stoomtram-maatschappij Breskens— Maldeghem werd bijgewoond door 18 aandeel houders, uitbrengende 94 stemmen. Het uitvoerig schriftelijk verslag van den directeur, dat reeds gedrukt den aandeelhouders was gezonden en waarvan wij een en ander in het hijvoegsel opnamen, werd onder dankzegging zonder voorlezing aangenomen. De balans, winst- en verliesrekening over 1887 werd zonder stemming goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 betaalbaar van af 23 April. De heer J. G. Gerritsen, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd met 91 stemmen als zoodanig herkozen 3 briefjes waren blancoterwijl, ter voorziening in de vacature van den heer A. M. Tak, gekozen werd de heer J. 8chnf.sl ^crp.nRotterdam, met 89 stem- "mén. Op den heer BL\P- den Bouwmeester waren 3 en op den heer E. Tijdga?kl2fftemmen uitgebracht. Ten slotte werd de jaarwedcS§van den directeur verhoogd tot op f 1800, ingegaan 1 Jan. van dit jaar. 4 Volgens berichten in de Hollandsche\hladen Bobijnt het niet onmogelijk, dat Z. M. het-fóegen- woordige ministerie zal uitnoodigen het bevind te blijven voeren tot na de opening van de nieuwre_ zitting der staten-generaal. Eene commissie, daartoe door den koning aan gewezen en bestaande uit de ministers, zou dan de kamers openen met eene eenvoudige rede, welke niet met een adres beantwoord wordt, waardoor een politiek debat met bet demission-^ naire kabinet zou buitengesloten zijn. Dekamerré zouden dan gelegenheid hebben zich te congta- tueeren en de voorbereidende werkzaamheden af te doen, en eerst na het reces zou de opdracht tot vorming van een ministerie uit de rechter zijde verwacht kunnen worden. Toen we in de Standaard de hatelijkheid oplde Arrihernsche courant lazen, namen wij er de not&tie van, die dergelijke uitingen van dat blad veir- dienen. Wij gaven er dan ook geen antwoor-ll op, te eer omdat wat wij antwoordden toch niet ter kennis zou komen van den kring, die des Standaard ''.eest. Nu echter ook het Dagblad herhaalt, dat de Arnhemsche courant den koning met het schavot had bedreigd, den naam van Willem omkeerende in Melliw, merken wij op, dat in de bijna veertig jaren, gedurende welke de redacteur als zoodanig of in eene andere verhouding tot de Arnhemsche courant in betrekking stond, niets van dien aard er in voorkomt. Wij zouden er zelfs niet voor durven instaan, dat het ooit in dit blad werd gedrukt, veel minder weten wij waar het mocht zijn geplaatst. Als de Standaard dit ook niet kan zeggen maar ■wij stellen er prijs op dat zij het doet zon men haar van laster moeten beschuldigen. (Arnk. Crt.J Dinsdag geen audiëntie bij den minister van justitie. De Staatscourant van heden bevat een besluit van den 20en Maart, bepalende het tijdstip waarop de dienst van de ingelijfden hij de militie te land der lichting van 1882 en van de ingelijf den bij de zeemilitie der lichting van 1883 eindigt en een besluit van den 25en Maart, tot schorsing der afgifte van het bewjjs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der liehting van 1883 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der liehting van 1884. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan A. J. Wiessner, bode ter provinciale griffie van Zeeland ten bedrage van 188 's jaars, en aan B. van Driel, hoofd eener openbare lagere school te Serooskerke, ad '600 's jaars. ohjti Benoemd tot onderwijzer 4e kl. bij het O. L. onderwijs te Delft de heer J. P. Wetjen te Middelburg. Gisterenavond is de posttrein alhier een uur- te laat aangekomen. De reden ervan was gemis aan aansluiting. Een déraillement opdeDuitsche baan was de aanleiding, Donderdag avond kreeg te Yerseke een achtjarig meisje, dat met haar klomp een scherf van een schotel stuk sloeg om met de stukken te spelen, een stukje er van in het oog. De ouders hebben zich met het kind ter geneeskun dige behandeling naar Rotterdam gespoedmen vreest dat het oog weg zal zijn. Vrijdag is bij Gorishoek een hoogaars in volle zeilen en met brikken geladen, doch zonder bemanning, door schipper G. Gerards opgepikt en naar den wal gebracht. De herkomst van het vaartuig was onbekend. Een negenjarig zoontje van J. Dooms te Terneuzen geraakte Donderdag aan de loskade van den spoorweg aldaar onder een in beweging gebrachten goederenwagen, waardoor hem het linkerbeen werd afgereden en hij Vrijdagmorgen overleed. Donderdag namiddag reed onder Boschka- pelle de vrouw van den landbouwer C. F. M. uit Zaamslag met haar zoontje in een chais naar hare familie. In de Veerstraat gekomen schrok het paard van eenig hout dat aan den weg stond en sloeg op hol. Paard en rijtuig met de pas sagiers kwamen spoedig in een tamelijk diepe sloot met water terecht, waaruit allen slechts met veel moeite door spoedig aangebrachte hulp op het droge gebracht werden. Persoonlijke onge lukken hadden er niet plaats. Biervliet ontving Donderdag een bezoek van den inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht, naar aanleiding der vele gevallen van i roodvonk, die daar voorkomen. De school in de kom der gemeente werd on- iiiddelijk gesloten. In verband met genoemde /besmettelijke ziekte is ook de aanneming en be- vestiging der nieuwe lidmaten bjj de hervormde gemeente aldaar uitgesteld. In een half-open rijtuig reden keizer Fre- derik en keizerin Victoria Vrijdag middag naar Berlijn om keizerin Augusta te bezoeken. Door het publiek werden zij met de grootste geestdrift begroet. Generaal Boulanger richt zich in een ma nifest aan de kiezers van het departement du Nord, waar hij zich candidaat heeft gesteld. Hij verklaart daarin, dat het algemeen stemrecht tusschen hem en de regeering oordeelen zal. Het parlement schijnt te ontwaken, nadat het jaren lang geslapen heeft, maar de hervormingen, dooi de kamer gewenscht, stuiten af op den senaat. Daar blijkens de jongste gebeurtenissen de kamer vreemd geworden is aan de gevoelens van het land, is het aan het algemeen stemrecht om te heslissen tusschen hen die het mandaat verstrekten en hen die het ontvingen. Ontbinding der kamer, herziening der constitutie is het eenige middel tot beterschap. Hiertoe verklaart Boulanger naar zijn beste krachten te zullen medewerken. Terwijl generaal Boulanger het algemeen stem recht tusschen zich en de regeering wil laten uitspraak doen, heeft de Figaro zich het genoegen verschaft het beperkt stemrecht een oordeel te laten vellen over den gepensionneerden generaal, d. w. z. eenige bekende personen, 0. a. Emile Zola hun meening over hem gevraagd. De auteur van VAssommoir verklaart, dat Bou langer is een paal, waarop een hoed, een gega lonneerde hoed met vederbos prijkt, meer niets, maar het ergste is, dat cleze paal beantwoordt aan een behoefte van het Fransche volk welke zich niet laat wegcijferen, nl. de behoefte om iets te vereeren, hetzij koningschap, keizerrjjk, dictator, Gambettisme of Boulangisme. Sedert den dood van Gambetta heeft het Fransche volk geen fetisch meer gehad, tot Boulanger is geko men. In de kamer zijn tal van politieke nulli teiten, politiciens de quatre sous, die zich ergeren over den soldaat, die hen wil verdringen, maar vraagt Zola zullen zij triomfeeren over den fetisch, en dan ten voordeele van wien De Temps bevat eene dépêche uit Madrid, ^caasjn wordt gemeld dat de raad van bestuur der bank van Spanje het voorstel heeft verworpen, door den minister van financiën gedaan tot het slmiten een er leening van 200 millioen rente. De officieele berichten uit Boekarest luiden dat de orde geheel is hersteld. Eerst uit parti culiere correspondentiën zal men de geheele waarheid leeren kennen. Het schijnt dat de wanordelijkheden ernstiger zijn geweest dan aan vankelijk geseind werd. f Het kruitmagazijn te Br est Litows is in - de lucht gevlogen. Alle omliggende wonin,en I zijn verwoest en verscheidene personen werden gedood. Men gelooft deze ramp aan kwaadwil ligheid te moeten toeschrijven. Gedurende het carnaval te Bazel is een smaadschrift op Duitschland, getiteld Vive la France, verspreid. De Duitsche regeering heeft hierover bij den Zwitserschen bondsraad een klacht ingediend. Te Lyon is beslag gelegd op het blad le Boulangiste. De verkoepers schreeuwden onder meer»Ontslag van den president Sadi-Carnot.'1 In het Hotel Drouot te Parijs kwam dezer dagen een collectie handschriften, toebehoorende aan den uitgever Dentu onder den hamer. Voor een brief van Marat, dd. 6 Nov. 1783 werd een som van 120 fr. besteed. Het schrijven was van den volgenden inhoud»Ik heb, om mijn doel te bereiken, de bescherming van een grooten koning noodig en zal het toppunt mijner wenschen bereikt hebben, als ik mijn talenten aan het welzijn eener natie kan wijden, die ik lief heb en acht.11 Opera-partituren van Lecoq, Offenbach en anderen brachten 200 tot 500 fr. op. De Times verneemt uit Weenen dat de Rus sische generaal Arczenikoff eene vliegende kolonne organiseert, welke bestaat uit infanterie, lichte ruiterij en berggeschut, en dienen zou bij eene eventueele bezetting van Boelgarije. Aan hetzelfde blad wordt uit Sofia bericht dat de spoorweglijn Vacarel—Sofia—Tsarihrod den 6en April zal ge opend worden. De arbeiders aan het kanaal door de landengte van Korinthe hebben den arbeid gestaakt, zoodat het geheele werk stilstaat. Het plan der radicalen om op d i t oogenblik, na al de schokken welke de Fransche republiek de laatste maanden te doorstaan had en met het oog op de gevaren welke haar van alle zijden bedreigen, haar aan een ministerieele crisis bloot te stellen en bovendien met een -voorstel tot herziening der grondwet voor den dag te komen als de beste geneesmiddelen tegen het lijden der republiek, brengt den altijd kalmen en gematigden Temps, die zonder ophouden voor de eenheid der repu- blikeinsche partij preekt, bijna tot vertwijfeling. Deze beweging ten gunste eener grondwetsher ziening kan slechts volgens den Temps de belangen der voorstanders van het plebisciet en het eesa- risme begunstigen, daar zij het parlementaire systeem en de republikeinsche instellingen slechts nog meer in de openbare meening zal benadeelen, wat na al het gebeurde en de verwarring der laatste maanden niet wenschelijk is. Wat een interpellatie betreft, zoo kan deze slechts generaal Boulanger ten goede komen. Want wat zal het land zeggen, wanneer de kamer het ministerie ten val brengt onmiddelijk na de strenge maatregelen, door het kabinet ten opzichte van generaal Boulanger genomen Het zal in de handelwijze der meerderheid van de kamer een rechtvaardiging van den held der jongste ver kiezingshistorie zien. Wat ook Clemenceau hiertegen moge beweren, de kiezers lezen geen verslagen der kamerzitting, zij oordeelen naai de feiten, en die zullen zijneen ministerie verslagen, dat het besluit nam generaal Bou langer te pensioneeren. Overigens ontkent de Temps de zwakheid der regeering. Het is haar schuld niet, dat de ge- wenschte hervormingen ongedaan blijven. Of hoe kan zij iets uitrichten, zoolang zij voortdu rend bestookt wordt en alleen leven kan, wanneer zij zich heel klein maakt om aan de slagen te ontkomen? De onmacht van het ministerie is het fatale gevolg van de onmacht der kamer en de kamer is machteloos omdat op het Palais Bourbon een stormwind giert, die alles omrukt omdat daar niets dan ijverzucht en persoonlijke eerzucht heerschen, mitsdien kleingeestige men- schen daar vrij spel hebben. Niemand zal de waarheid dezer laatste bewe ring bestrijden, maar hoe is hieraan een einde te maken, wanneer men een zwakke regeering blijft dulden Het zijn slechts enkele dagen geleden, dat de gematigde republikeinen om het hardst het ministerie-Tirard om zijn wankelmoe digheid veroordeelden en op een krachtiger regeering aandrongen. Van waar deze plotse linge ommekeer Sedert dien is de noodzake lijkheid van een sterker bestuur nog meer in het oog gesprongen. Hoe het dan ookzjj, de uiterste linkerzijde heeft niet gemeend een ministerieele crisis te moeten voorkomen. Na behandeling van het budget stelde Boulanger1s luitenant Laguerre gisteren in de kamer als motie van orde voor, het allereerst de vraag te beslissen of het voor stel tot grondwetsherziening in overweging zal worden gegeven. Camille Pelletan verklaarde Darnens de Extreme gauche, dat deze het voorstel ondersteunde. Baudry d'Asson van de rechterzijde noemde de herziening onvoldoende, daar zij het land niet van de republiek zou verlossen, een onbeschaamd heid waarvoor hij tot de orde werd geroepen. De minister Viette noodigde de kamer uit de terugkomst af te wachten van den minister president," daar hij op de oproerige taal, uit den mond van Ba.idry d'Asson gehoord, niet wilde antwoordden. Te midden van een onbeschrijfelijk tumult protesteerde de imperialist Jolibois tegen deze woorden van den ministerde regeering, zeide hij, heeft vrees voor een beroep op het volk en wil het land tot zwijgen doemen. Nu stond Brisson op en vraagde of de kamer wel goed had opgemerkt, uit wiens mond de zooeven ge hoorde woorden gekomen waren. Het waren de imperialisten, zeide hij verder, die den vijand onder de wallen van Parijs riepen, na Frankrijks hulpbronnen verspild en den oorlog verklaard te hebben. Ten slotte nam de kamer met 268 tegen 237 stemmen de urgentie aan, ofschoon het ministerie zich daartegen had verklaard en de kabinets kwestie bad gesteld. De zitting werd tot 9 uur verdaagd. Bij de hervatting der zitting stelde de heer Cuneo dDrnano voor, dat de afdeelingen heden eene commissie zouden benoemen tot onderzoek van het ontwerp der grondwetsherziening. Dit voorstel werd met 250 tegen 195 stemmen ver worpen. Na deze voorvallen is het alzoo een feit, dat Frankrijk wederom een ministerieele crisis heeft. Van het besluit, door het ministerie genomen, is echter nog niets hekend. In alle opzichten doorleeft Frankrijk moeitevolle tijden. Ofschoon men niet twijfelt, of het jongste inci dent tusschen Frankrijk en Italië zal spoedig naar wederzijdsch genoegen uit den weg zijn ge ruimd, blijft het een zeer betreurenswaardig ver schijnsel, dat zich ieder oogenblik zulke voorvallen herhalen, wat niet anders dan nadeeligen invloed op de reeds zoo gespannen betrekkingen der heide volken kan uitoefenen. Chauvinistische Duitsche bladen, als bijv. de Köln. Ztg., dragen het hunne er toe hij het vuurtje nog wat aan te blazen. Als een onheilspellende raaf krast het Keulsche orgaan en waarschuwt, om deze zaak niet mit gemütlicliem Humor te beschouwen, want het kan Duitschland volstrekt niet onverschillig zijn, hoe de Solferino-historie afloopt, en Duitsche bladen die er luchtigjes over praten, bewijzen volgens de Köln. Ztg niet goed op de hoogte te zijn van de verplichtingen, welke op de deel- genooten van de triple alliantie rusten. Dat Italië, ingeval Duitschland of Oosten rijk door een andere mogendheid overvallen worden, verplicht is zijn bondgenooten te hulp te ijlen, be- grijptmeninDuitschland zeergoed, maar, verzekert de Köln.Ztg, op de beide andere mogendheden rusten tegenover Italië dezelfde verplichtingen en er be staat geen twijfel of Duitschland moet Ita lië bijstaan, indien dit door Frankrijk aangevallen wordt, zoodat een Fransch. Italiaansche oorlog even goed Duitschlands hulp zou noodzakelijk maken als een Oostenrijksoh-Rus- sische oorlog. Duitschland heeft er dus alle be lang bij aandachtig alle Fransch-Italiaansche incidenten gade te slaan en acht te geven op de Fransch-Italiaansche betrekkingen. Heeft dit schijnbaar officieuse entre-filet de beteekenis van een waarschuwing aan Frankrijk, zich ten opzichte van Italië in acht te nemen Het zou weder een opmerkelijke bijdrage tot de geschiedenis van de onmondigheid der volkeren zijn, wanneer tenge,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1