T« Ml ip ea ïe raaclitia pa ia Zssiaad BUITENLAND. f ■Laatste Berichten, Verspreide berichten FEUILLETON, FRITS KUL A SC H. Algemeen Overzicht. Uit het leven eens kunstenaars Vit het Duitsch. Van ALBERT ROD ERICH. 0 H Dienstboden en liunne ouders verzoeken wij hunne aandacht te schenken aan de advertentie, in dit nommer, vanwege de afdeeling Middel burg van den Nederlandschen Vrouwenbond. Bestuurders vap die afdeeling geven daarin kennis van eene hoogst loffelijke bereidwilligheid, waarvan wij hopen dat gebruik zal worden gemaakt. Door de firma Gehs Peek, brandspuitmakers en- koperslagers alhier, werd heden het SOjarig be staan harer zaak herdacht. De meesterknecht wenschte den patroon na mens de werklieden geluk en uitte de beste wenschen voor tien voortdurenden bloei en voor. spoed der zaakhij bood den patroon tevens ter herinnering aan dezen dag een fraaien kristallen met zilver gemonteerden sigarenhoorn aan. Gisterenmiddag werd de Korte Geere alhier in rep en roer gebracht door een vrij hevigen twist tusschen zekere H. C. en diens zoon. 's Avonds werd door denzelfden persoon in die buurt opnieuw de rust verstoord totdat na mid dernacht de politie aan het schandaal een einde maakte door den ruziemaker in arrest te nemen. In den laten avond van Woensdag werd zooals in 't kort is gemeld in den Borssele- polder tusschen 's Heerenhoek en Borssele eene vrouw dood op den weg gevonden. Bij onderzoek bleek dat zij door het, in den vooravond van genoemden dag, gewoed hebbende onweer was getroffen aan haar gelaat en over haar lichaam van de linker- naar de rechterzijde. Eene ge opende parapluie lag ongeschonden bij haar lijk. Nadat de jongelingsvereeniging Eben Haëzèr te Yerseke Woensdag haar Sjarig bestaan gevierd en van de daarbij genoten ververschingen een niet onbelangrijk restje overgelaten had, hebben een of meer personen zich toegang tot het feestlokaal weten te verschaften, waar zij zich van bedoeld overschot hebben meester gemaakt. De daders zijn tot heden onbekend. Donderdag was de justitie uit Zierikzee te Poortvliet naar aanleiding van vermoedens van brandstichting op het hoefje van A. v. d. Slikke onder die gemeente. Eenige personen uit de naaste omgeving van het verbrande perceel zijn in deze zaak gehoord. Op de hofstede van een landbouwer onder Oostburg is eene vrouw op keeterdaad betrapt op het stelen van graan. De koffieketel, die door haar man, aldaar werkzaam, eerst werd leeg gedronken, werd, evenals eene zakdoek, later met tarwe gevuld. Even huiten den dorsch- vloer werd zij door de politie, die zich verdekt had opgesteld, gevat en tot bekentenis gebracht. De betrekking van geneesheer der gemeente- badinrichting te Seheveningen, zal niet meer wor den vervuld. Uit Den Bosch wordt gemeld dat het water zeer hoog staat, te Maastricht en Grave wordt voortdurend nog was waargenomen. Ook de Pijn wast belangrijk. In het stoomgemaal der polders Hellouw en Haaften is brand ontstaan. Die schade is vrij groot. I.Jmuiden krijgt tegenwoordig geregeld be zoek van een soldaat van 't Leger des Heils. Hij brengt dan boeken mede, die tegen een dubbeltje per boekdeel voor eenige dagen ter lezing te bekomen zijn. Gisterenmiddag heeft keizer Frederik met zijn gemalin een rijtoer in een open rijtuig ge- maakt. Het publiek begroette den keizer met hartelijke toejüichtingen. Deze rit, evenals de eerste wandeling, is den keizer goed bekomen. Woensdagavond hadden in Parijs een paar straatmanifestaties plaats. Een bende van twee -a driehonderd personen trok onder het geroep van »Leve BoulangerWeg met Ferry!" juist over de Place de F Opéra, toen Bouvier voorbijging. De troep hield niet op met schreeuwen »Weg met Ferrywaarop Rouvier zich omkeerde en riep: «Leve Ferry!" Onmiddelijk was hij omringd door de manifesteerenden. Een poging van Rou vier om den manifestanten het dwaze van hun haat tegen Ferry onder het oog te brengen, had, zooals men hegrijpen kan, niet het minste succes. De oucl-minister-president verloor zijn geduld, toen «Ik begrijp het al", zei de heer Hünzel «Elise legt proeven van haar dramatisch talent voor u af. Nu, wat zegt gij er van Die vraag was mij hoogst onaangenaam en ik zei »Hm. Als ik ronduit mag spreken, mijn heer die jonge dame heeft wel talent, maar zij weet het nog niet te gebruiken." »Nu", sprak de heer Hünzel met huiten- gewone vriendelijkheid en kalmte, «nu, als gij zegt dat Elise talent heeft mag zij zich aan uwe leiding toevertrouwen. Ik heb zoo even met uwen aanstaande gesproken, Elise die heeft ook een onbepaald vertrouwen in dezen kunstenaar. Maar wij stellen tot voorwaarde dat deze man u bjj de kunst inleidt of niemand »0, dank u, dank, beste papa «Goed, goed Elise; maar laten wij elkaar goed verstaanals deze heer u opgeeft, of gjj hem dan is het uit met het tooneel." »Ja, dan is het uit - «Op uw woord iemand hem in de ooren schreeuwde: «Weg met de ministers van Bismarck!" Deze patriot maakte zich hierop uit de voeten, gevolgd door Rouvier, die op zijn beurt vergezeld werd door de altijd tierende en gillende menigte. Eindelijk ging Rouvier de bureau's van den Matin binnen, waardoor aan dit tragi-komisch straattafreel een einde kwam. Prinses Clementine, de moeder van vorst Ferdinand van Boelgarije, is te Parijs aangekomen. Voor eenigen tijd werd de Boelgaargche majoor Popoff gearresteerd onder beschuldiging- van zich te hebben laten omkoopen. Aan den Times wordt gemeld, dat de instructie in deze zaak is afgeloopen. Het zou vast staan, dat Popoff geld heeft aangenomen, om aan sommige personen vrijstelling van den militairen dienst te verze keren. Popoff zou aan vorst Ferdinand hébben gezegd»Als gij mij laat arresteeren, kunt gij geen vier en twintig uren meer in Boelgarije blijven." De Roemeensche senaat heeft in staat van beschuldiging gesteld den oud-minister van oorlog, generaal Anghelesco, wegens knevelarij. Pascal, lid en journalist van de partij van prins Jeröme Bonaparte, heeft zich te Parijs dood geschoten. De Lanterne zal vervolgd worden wegéns heleediging van den president der Fransche repu bliek. Het blad heeft nl. beweerd, dat het aan staand onderhoud van Carnot met koning Leopold II ten doel had de voorwaarden te bepalen, onder welke het den prinsen van Orleans zou veroor loofd zijn in Frankrijk terug te keeren. Het was derhalve begrijpelijk, waarom men den degen ge broken had van den eenigen waarachtig republi- keinsclien generaal uit het Fransche leger. Hij was het eenig beletsel voor het herstel der monarchie, waartoe de regeering medewerkte. Aan Chamberlain werd "Woensdag door de liberale unionisten te Birmingham een banket aan geboden, dat ook door John Bright werd bijge woond. De laatste sprak over de betrekkingen tusschen de Britsche kolonies en het moederland. De National Ztg: spreekt' de berichten over een nieuwe gehooraandoening van den Duitschen kroonprins tegen. De acute ontsteking van het middengedeelte van een oor, waaraan de kroon prins voor geruimen tijd leed, is volkomen regel matig afgeloopen en zonder eenige vermindering van het gehoororgaan genezen. Sedert heeft de kroonprins volgens het blad geen stoornis in zijn gehoor gehad en zijne gezondheid laat "niets te wenschen over. In het voorportaal der kathedraal te Livorno is Donderdagnacht een hom ontploft. De kathedraal is zeer beschadigd. Personen werden niet ge kwetst. Een aanzienlijke menigte onbetaalde gepen sioneerde ambtenaren, voor een groot deel vrouwen, tot de diepste ellende veroordeeld, drong Zaterdag het Turksch ministerie van financiën binnen, betaling van hun achterstallige bezoldiging eiscliend. De minister riep in zijn vertwijfeling om troepen, welken het eerst na veel moeite ge lukte de orde te herstellen. Tengevolge van het gedrang viel een jonge vrouw uit het raam en bleef op de plaats dood. Eenige hoogadellijke en andere personen in Engeland, steunpilaren der Hervormde kerk, hebben op 18 Nov. 1887 besloten, in 1888 op grootsche wijze te herdenken het derde eeuwfeest van den ondergang der onoverwinnelijke vloot en het tweede eeuwfeest van de troonsbestijging van den eersten Protestantschen vorst in Engeland. Generaal Boulanger, die als kommandant te Clermont 30.000 francs inkomen had, krijgt nu als pensioen de volle 10.500 francs, daar hij 17 campagnes heeft medegemaakt, en daarenboven nog 2000 francs als kommandeur in het Legioen van eer- Ben aardige anecdote, voor welker waarheid een correspondent van de Times zegt te kunnen instaan, wordt omtrent de afgenomen populariteit van den generaal door dat blad medegedeeld-. Toen Boulanger nog minister van oorlog was werd een vennootschap gesticht, welke 45000 groote metalen borstbeelden van hem deed gieten bestemd om, wanneer hij als regeerder des lands zou optreden, aan alle gemeenteraden, scholen, enz. te worden verkocht. De generaal zelf hechtte »Ja papa, jaMaar mijnheer Barnus zal mij niet opgeven niet waar Intusschen was mevrouw weggeroepen en zond öns een allerliefst kameniertje ïnet de b'oodschap dat er reeds gasten waren en ze ons in het salon wachtte. In een prachtig gemeubelde, schitterend ver lichte zaal waren een stuk of tien, twaalf deftige groote lui hijeen en toen de gastvrouw mij met zoo'n echt trotsch zelfbewustzijn voorstelde als »onze gast, de beroemde tragicus, de heer Barnus" en ik zoo'n echte koninklijken dienaar, maakte, toen ja eigen lof is mij altijd onaangenaam, .gmaar toen stonden de menschen als verstomd. Er kwamen nog meer gasten en terwijl die elkaar begroetten trad er snel een lang, mager jong mensch op mij toe, die mij met verdraaide oogen van top tot teen opnam, de handen vouwde en zei «O meester, gun mij eenige oogenblikken gehoorRed mij anders vervliegen mijne idealen in rook Ik zag den jongeling 'met gefronste wenk brauwen aan. Meester Wie is hier zijn meester Dat zegt men van een smid of een timmerman, maar niet van iemand van mijn stand. »Wat wilt gij vroeg ik een weinig norsch en nu dringt hij mij in een hoek en fluisterde«Ik hen klerk bij een bank en dramatisch dichter. Ontferm u mijner anders vervliegen mijne zijn zegel aan de onderneming. Thans hebben de ongelukkige speculanten vruchteloos een kleine som gelds pogen te leenen met de 45000 borst beelden als waarborg, en zij loopen gevaar, in plaats van de gehoopte tienvoudige winst, hun geheele kapitaal te verliezen. Albert Millaud laat president Carnot een bezoek brengen aan Grévy, bij wien hij Wilson vond, zijn «dossiers" in orde brengend, terwijl zijn vrouw een roman las en mevr. Grévy een paar pantoffels voor haar man borduurde. Carnot zeide, dat hij niet alleen Grévy kwam gelukwen- schen met Wilsons vrijspraak, maar dat hij hem verzocht weer president te wordenmen had Grévy gedwongen heen te gaan, omdat zijn schoon zoon schuldig wasnu deze onschuldig was ver klaard, moest hij zijn vroegere positie weer bekleeden. Carnot had zijn coupé meegebracht en nam Grévy naar het Elysée mee. Vijf minuten, nadat hij daar was aangekomen, maakte Grévy een ontvangstbewijs voor de eerste maand van zijn tractement gereed en Wilson ging zich op de rez-de-chaussée van het Elysée met Ribeau- deau installeeren! ■wgagpwfii n in h i i imiisa ï')i>isiii»en. De beproeving van den stoom- misthoorn, ter bepaling van den afstand waarop het geluid van af de reede hoorbaar is, had heden voormiddag plaats, met den stoomtransportschoe- ner van het loodswezen Coertzenaan boord waarvan, behalve de inspecteur over het loods wezen de kolonel Spanjaard, zich als belangstel lenden bevonden de burgemeester van Vlissingen, de heer A. Smit, de directeur en inspecteur der stoomvaartm'J Zeeland, de heeren Van Woelderen en Vfilkens, de ingenieur van den waterstaat, de heer Jolles en anderen. Ook thans werd de proef met den besten uit slag bekroond, en, hoewel de omstandigheden van wind en weder niet zeer gunstig waren, was het geluid op een afstand van 4500 meter zeer goed hoorbaar. Deze inrichting zal bjj het aanloopen van de Nieuwe Haven alhier, bij mistig weder, vooral voor de stoomschepen der maatschappij Zeeland van groot nut zijn. Tot dus verre werd onder die omstandigheden van een met de hand bewogen misthoorn ge bruik gemaakt, en was dit uit den aard dei- zaak een zeer gebrekkig en onvolkomen hulp middel. Miciiliill. Bij eene mijnontploffing werden veertig kooldelvers gedood. Home. Van den Negus van Abysinië zijn vredesvoorstellen ontvangen. AïSieue. Aan de landengte van Korinthe hebben de werklieden den arbeid gestaakt. §oKa. De regeering heeft de Porte geïnter pelleerd over hare troepenbeweging in Oost- Rumelië. Parijs. Boulanger geeft in een manifest het verlangen te kennen dat over het geschil tusschen hem en de regeering het algemeen, stemrecht uitspraak doe. Hij dringt aan op eene kamerontbinding en op grondwetsherziening. Dalntn. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 4 April Brigdamme, Inspan, De Vos. 4 Sas van Geut, Vestfnggrond, Ontv. reg. 5 Middelburg, Huizen, Tak. (i Middelburg, Meubels, Verhei). 6 11 Breskens, HoTstede, Haramacher. 10 0 Rilthem, Huis enz. De VVolfr. 10 v Biggekerke, Meubels, loeff. 11 V eere, Inspan, Tak, 12 13 Middelburg, Huizen V erhulst. 12 Bergen up A., (verp.) Viscfip., Visscherijbest. 12 Kruiningen, Inboedel, Prins. 13 V lissingeD, 11 nis enz. De Wolff. 18 Oostkapelle, Huizen en 'and, Tak. 20 0 Serooskerl'e, Inspan, Tak. 24 0 Middelburg, I nspan, Verhuist. Middelburg, H nis, Slegt. 25 Kondekerke, 1nsnan, Loeff. Aardenburg, 11 "is, De Graafl. i Mei Zuutelande, nspan, Loeff. i Kleverskcke, Inspan, Ver he ij. 2 Oostkapelle. Inspan, Tak. 8 I Jzendijlte, Inspan, Hendrikse. 15 H Hoofdplaat Inspan, Hendril.se. >7 Cadzand, Beestiaal, Hamraaclier. 23 St. Kruis, Inspan, Hendriks?. idealen in rook." «Zoo wat hebt gij dan voor een stuk geschreven De lange jongeling haalt een handschrift uit zijn zak. «Dat is mijn laatste treurspel Vernuft en Ondergang Ik wierp een mijner scherpe blikken in het geschrift en las: «O, goden, indien gij bestaat, ziet mijn noodZiet hoe de wurm krult, dien gij hebt gekromd tot den dood!" «Niet kwaad," zeg ik, «er ligt een zekere dramatische verheffing in." »U meestergij maakt mij onuitsprekelijk gelukkigHier is mijn nieuwste blijspel." Be liefde per telefoon «Een aardige titel, waarlijk dat is eens iets nieuws, jong mensch als het stuk maar half zoo goed is als de titel «O, meester, gij richt mijn geknakt genie weder op. Hier is ook een operatekst," hij wilde opnieuw in zijn zak tastenmaar ik riep: «Neen, laat maar, eerst zal ik deze twee door werken." Op dit oogenblik vatte mevrouw mij bij de hand en trok mij weer in het gezelschap. «Mag ik weer hopen," riep de lange jonge ling mij achterna. «Ja, hoop maar gerust weer." Weldra zat het heele gezelschap om een groote Den «Napoleon der reclame" blijft de twijfel achtige eer te beurt vallen de held van den dag te zijn. Dank zij de stille week, ook in de poli tiek, is er nog van bijna niets anders sprake dan van Boulanger, diens straf en diens plannen. In een schrijven aan de kiezers van het departe- met Aisne trekt nof brad general zijn candida- tuur ten gunste van den republikein Doumer in. Karakteristiek zijn de bewoordingen, waarin hij dit doet. Na verzekerd te hebben dat de stem ming op Zondag 11. geen verkiezing maar een manifestatie en protest ten doel had, vervolgt de generaal «Een manifestatie ten einde de noodzakelijkheid te hetoogen van het handhaven der nationale waardigheid en der onschendbaarheid van het grondgebied. «Een protest tegen den toestand vr-n machte loosheid, waartoe het parlement en de regeering zjjn vervallen. «Een protest tegen den laster en de onrecht vaardigheid ten opzichte van een repuhlikeinsch soldaat, die nooit iets anders beoogd heeft dan de verdediging van zijn vaderland. «Gestraft zonder motief, ontrukt aan het groote militaire gezin, ben ik nu verkiesbaar, maar ik was het niet, toen gij onder mijn naam belijdenis aflegdet van uw republikeinsche en vaderlands lievende gevoelens. «De manifestatie en het protest zijn zoo onge dwongen en schitterend mogelijk geweest. »De les is gegeven aan het gouvernement om er rekening mede te honden enz. enz." Men ziet het, de generaal slaat reeds den toon aan, waarmede de Napoleons zoo dikwijls het hart van het verblinde Fransche volk wisten te treffen. Nadat de regeering paal en perk heeft gesteld aan zijn dubbele carrièresohlaat en tegelijkertijd politicus te willen zijn, maakt hij van zijn vrijheid gebruik en maakt met zijn vrienden ijverig propaganda voor het militair plebisciet. Dat heet in zijn oog liefde tot de republiek en zijn vaderland In een onderhoud met een redacteur van den Figaro zou Thiébaud, de eigenlijke ontwerper der Boulanger candidaturen, zijn meening over den tegenwoordigen toestand uiteenzettend, verklaard hebben dat de populariteit van generaal Boulanger voornamelijk een conservatief karakter draagt en meer bloeit op het platteland dan in de steden. Toegevend dat de generaal republikein is, meende echter Thiébaud dat de conservatieven, die zich hij hem aansluiten, geen vrees koesteren voor zijn republiek. Ten slotte concludeerde Thiébaud, dat, indien de generaal zich geschikt houdt om het spel te spelen, waarvoor zijn vijanden hem zoo vele troeven in handen spel en, hij over een jaar meester van den toestand is. Bewaar mij voor mijn vrienden, kan ook Boulanger zeggen. Zal hij nu het beschermheerschap van Thié baud en der Bonapartisten afwerpen Onder werpt hij zich aan dat van Rochefort en der 14 andere republikeinen van het protest-comité? Wat is zijn programma En indien hij tot afgevaardigde verkozen is, zal hij dan het man daat aannemen of opnieuw zijn candidatuur stellen en den plehiscitairen veldtocht, door zijn vrienden ondernomen, voortzetten Op deze vragen ver langt de Piadical een duidelijk, onomwonden ant woord van Boulanger, wat hij aan zijn bescher mers en aan zijn kiezers verplicht is. Ten nadeele van de republiek zoeken de monarchale bladen munt te slaan uit de vrijspraak van Wilson, samen vallend met de straf aan Boulanger opgelegd. In een zeer lezenswaardig artikel toont de Voltaire het eenzijdige van dit oordeel aan. Toen Wilson veroordeeld werd riepen zelfs de strengste zedemeesters, dat het vonnis onrechtvaardig was en dat de rechters slechts Wilson veroordeeld hadden om voldoening te schenken aan de publieke opinie. Terwijl nu het hof van appèl, strikt de wet toepassend, zich on machtig tot straffen verklaart, gaat een geroep op van verontwaardiging, daar men dit vonnis, dat de te voren gewraakte gerechtelijke fout herstelt, een schande, een heleediging noemt. ronde tafel en er werd thee met tulband gepresen teerd. Ik begon met een ordentelijke portie tulband te eten, omdat ik niet van te voren wist. of ik later nog iets degelijks zou krijgen, en liet mij voor- loopig niet door praatjes storen. Daar gaat eens klaps de deur open en de aanstaande van Elise stapt naar binnen met het was alsof ik door den grond ging met mijnheer Barnus Zij maken hun compliment voor het gezelschap en Friese zegt tot den heer Hünzel, die veel be- teekenend glimlacht «Mijn waarde schoonvader; vergun mij dat ik nog een beroemd kunstenaar aan het gezelschap voorstel, den dramatischen tooneelspeler, den heer Frits Kulasch." Daarbij maakt die mijnheer Barnus een buiging en zwaait met zijn armen, alsof hij mij de kunst had afgekeken. Mevrouw Hünzel knikte hen stijfjes toe en de andere hee ren en dames zagen hen van ter zijde aan. Friese bracht zijn vriend bij de tafel en gaf hem een stoel tusschen Elise en een andere dame. Elise schoof echter onwillekeurig een beetje naar mij toewant mijnheer Barnus zag er niet heel smakelijk uit, zijn linnengoed was erg gekreukeld en zijn jas wat men noemt, sjofel. En toen ik hem wat van nabij bekeek herkende ik hem want het was mijn eigen jas, uit de garderobe, dat zag ik aan den grooten olievlek op de linker mouw en aan verscheiden doorgesleten knoopen. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2