N°. 78. 131e Jaargang." 1888. Zaterdag 31 Maart. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 30 Maart Rechtszaken. Onderwijs. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n 20 Cent per regel. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. VERKIEZING. i MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W,A. tan Nieü"wenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen óok het algemeen advertentiebureau van Niren van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der vhp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John P. Jones, opvolger. Maandag- Tweeden Paasclidag frseliijnt g-een nominee van ons lilad. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij de op den 28 dezer plaats ge luid hebbende opening van stembriefjes, voor de benoeming van één lid van den («emcfii- eraad. is gebleken dat als zoodanig is verkozen de heer Mr A. V IA HOER. Voorts dat de processen verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 27 en 28 Maart jl. aangeplakt en ter secretarie voor een iedei ter inzage nedergelegd zijn. Middelburg, den 29 Maart 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Het eerste nommer is verschenen van De Volks stem, blad ter eenvoudige bespreking van maat schappelijke en staatkundige onderwerpen, uitge geven door de Zeeuwsche Propaganda-club voor algemeen kies- en stemrecht. Het verschijnt den len en 15den van elke maand. Terwijl dit blad zich ten doel stelt om in het Zuiden van ons land belangstelling te wekken voor algemeen kies- en stemrechtacht het to.vens ziine roeping de wondeplekken in de maatschappij aan te wijzen en de middelen ter verbetering op te sporen. Zij zal geen verbitte ring tusschen de twee standen, rijk en arm, geen ontevredenheid bij de lagere standen opwekken, maar zal het volk op kalmen en gematigden toon wijzen op zijn recht en allen opwekken dit langs den geleidelijken weg, den weg des vredes, te be komen. De Volksstem is in een behaaglijk kleed gesto kenen zal zeker, wanneer zij getrouw blijft aan bovenstaand program, haar weg wel vinden. De reda.ctie wachte zich echter voor overdrij ving en scherme niet te veel met woorden. Er komt in dat eerste nommer o. a. een ver haal voor van een ontmoeting, welke de beman ning van een loodskotter te Westkapelle had. Zij vond daar in de «eerste woning, welke zij binnentrad, een vrouw, die op een handvol stroo lag te worstelen met den hongerdood, terwijl haar man moedeloos met de hand onder het hoofd nabij haar legerstee gezeten wa». De bemanning van den loodskotter snelde om hulpt doch toen deze naderde was de ongelukkige reeds overleden, de man werd slechts met veel moeite van een anders wissen dood gered." In hoever dat verhaal geheel of gedeeltelijk waar is, weten wij niet, maar het is wel wat overdreven om op grond van dit eene feit uit te roepen, zooals de redactie der Volksstem doet: *>De armoede is in Nederland ten toppunt geste gen. Zal men eerst krachtiger maatregelen nemen om het pauperisme te bestrijden, wanneer het te laat is Men zij gewaarschuwd, nog is het tijd om het naderend onheil te voorkomen, maar dan niet geaarzeld om krachtige geneesmiddelen aan te wenden voor het door en door kranke lichaam, dat men maatschappij noemt." Er is veel ellende in de wereld, en zeker ook wel in ons land het feit te Westkapelle is treu rig, wanneer het is gebeurd zooals het blad dit voorstelt, maar welke middelen men ook aan wende tot verbetering van bijzondere gevallen, die ellende zal steeds zich blijven voordoen, Zoo menig geval dient op zichzelf beoordeeld te wordenen men ontdekt dan vaak spoedig onverwachte oorzaken, waartegen iemand, die daarbuiten stond, met den besten wil niets kon uitrichten. Tegenover veel ellende 3taat ook veel liefde betoon, hulpvaardigheidmaar onbekendheid met veler toestand, omdat de ongelukkigen uit trotsch- heid of om andere redenen zwegen, maakt hulp verleenen dikwijls onmogelijk. En daarom zijn wij te meer nieuwsgierig naar het panacé, naar die »krachtige geneesmiddelen", welke de redactie van de Volksstem zal aanwijzen om aan al die ellende een einde te maken. Dit kunnen wij ten minste na bovenstaande woorden van haar verwachten, en zij zou, vooral yanneer die geneesmiddelen afdoende blijken, daardoor aan de maatschappij een grooten dienst bewijzen. Voorshands twijfelen wij echter aan ham macht op dit puntduizenden zinnen reeds jaren op zulke middelen en te vergeefswij kunnen óns dus niet voorstellen dat juist die redactie den steen der wijzen zal gevonden hebben. Maar laat zij zich dan ook wachten met groote woorden overdreven verwachtingen op te wekken; zij zal door een kalmerpractischer toon de volkszaak, die zij voorstaat, heter dienen dan op zulk eene wijze. De heer F. Domela Nieuwenhuis richt in Recht voor Allen het woord tot de skiezers van Scho- terland", in de eerste plaats om hun dank te zeggen voor het in hem gestelde vertrouwen, in hem »die als sociaal-democraat optrad en alleen als zoodanig gekozen wenschte te worden." In de tweede plaats om te waarschuwen dat men geen hooge verwachting koestere van hetgeen positief door hem in de kamer zal en kan wor den gedaan. Hij staat daar alleen tegen al de anderen en zal niets kunnen doen dan te protes teeren tegen onrecht en willekeur, dan op te komen tegen alle plichtverzuim en wetsverkrach ting. Al wordt het lijden dan niet weggenomen, het zal dan niet langer zwijgend worden geleden. Meenen sommigen dat de clericalen beterschap zullen brengen in den toestand, de heer D. N. is die meening niet toegedaan. Hun voordeel bestond hierin dat zij geene regeering waren. Der liberalen onmacht is zoo overtuigend geble ken, dat men stekeblind moet zijn om haar niet te zien. Zeiven trachten zij de ledigheid van hun verleden te bedekken door schoone en vele beloften voor de toekomst. Welke reden had men echter om hun verder het vertrouwen te schenken Wij zullen de clericalen aan den arbeid zien. Hun onmacht zal evenzeer blijken. Alsdan zullen de oogen des volks opengaan en men zal zien, dat een geheel andere weg moet worden ingeslagen. Om het volk intusschen op de hoogte te brengen, stelt de heer D. N. zich voor om jaarlijks verslag te geven van de werk zaamheden der kamer, rekenschap en verant woording te doen van zijn aandeel aan die werk zaamheden, opdat de kiezers zelve kunnen be- oordeelen, in hoeverre het mandaat vervuld wordt naar hun wenseh. Bij ontevredenheid over de vervulling van dat mandaat zullen zij hem be reid vinden om het neer te leggen, »want de afgevaardigde is er ter wille van de kiezers en niet de kiezers ter wille van de afgevaardigden." Tevens maakt hij hekend, dat, om goed op de hoogte te blijven van de grieven en wenschen die onder het volk bestaan, een informatiebureau door hem zal worden geopend, waar een ieder mede- deelingen kan doen van allerlei aard, opdat daarvan door hem gebruik kan worden gemaakt- Men ziet hieruit dat het heil der toekomst alleen te wachten is van de sociaal-demoeraten, van den heer Domela Nieuwenhuis en de zijnen. Zelfs de radicalen zijn de ware broeders niet. In Recht voor Allen toch komt een betoog voor om te bewijzen dat di§ radicalen, waarvan het D. v. N. zich het orgaan noemt, stumpers zijn. »Wat toch is het radikalisme anders dan een inkonsekwent sociaal-democratisme" zegt het orgaan van den heer Nieuwenhuis. »Wat anders, dan een partij, die zich tooit met onze versleten plunje en dus onze achterhoede uitmaakt En dat radicalisme wilde men nog wel voor stellen als een dam tegen het socialisme. Neen, zegt Recht voor Allen »wij lachen daarom en zeggenhet volk af keerig te maken van het socialisme, dat zal u nooit gelukken." Ons dacht dat er al bewijzen te over, soms van zeer afkeurenswaardigen aard, gegeven zijn van het tegendeel. De verkiezing in Schoterland bewees alleen dat vele anti-revolutionnairen er niet afkeerig van zijn om »het doel heiligt de middelen" in toepassing te brengen. Maar liefde voor de sociaal-demo craten daar uit te distill eeren is wel wa.t al te sterk. Nu de heer Domela Nieuwenhuis een zoo geheel geïsoleerd standpunt wil innemen, verdient zijn optreden in de kamer nog meer belangstelling, en zijn wij nieuwsgierig naar hetgeen hij daar zal uitrichten in het belang van het volk. De uitslag der verkiezing voor een lid dei- Tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek heeft zeker wel teleurstelling gewekt bij het vrij zinnig deel der natie. Dat district schijnt voor de liberalen voor goed verloren. Den 6 Maart verkreeg de liberale candidaat de heer Buma 1246 stemmen tegen 2209 op den heer Oppedjjk, Dinsdag waren op den heer Yan Wel deren baron Rengers (liberaal) 1245 stemmen witg£*ï&cSii -ïegen 2047 op den heer Brantscn van der Zijp. Het aantal liberalen was dus bij heide gele genheden gelijk. Yan antirevolutionnaire zijde isin het kiesdistrict Steenwijk is tot candidaat voor de Tweede kamer gesteld de heer jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland. De Wageninger schrijft Dr Kuyper beschuldigde ons en de onzen de oorzaak te zijn, dat vooral te Breukelen, Loos duinen en in Haarlemmermeer Roomschen zouden verkozen worden. Hadden wij er de anti-rev. candidaten gesteund, dan zouden daar geen libe ralen, maar anti-revolutionnairen tegenover de roomsche candidaten zijn komen te staan, 't Is derhalve de schuld der »overloopers". Zij hebben Rome in de kaart gespeeld. De Turksche regeering eischte eens van de Grieken schadevergoeding voor 't vergaan van een Turkscb schip op de kusten van een Grieksch eiland, want had dat eiland daar niet gelegen dan zou bedoeld schip niet vergaan zijn. Zulk soort argumentatie houdt nu ook de Stand. erop na. Met beleediging van de Protestantsche aspiraties, die Goddank, in de natie nog leven, wekt ze dringend haar volgelingen op de Room schen te stemmen, om daardoor-aan de Protes tanten de neerlaag toe te brengen. En wanneer ge daarover uw smart en verontwaardiging uit spreekt, voegt ze u toe „Wel hadt mijn mannen gestemdwij zouden dan u geen ergernis hebben behoeven te geven." Derhalve, verloochent uw eigen beginsel en stemt de mannen, wier streven ge even gevaarlijk acht als dat der liberalen, dan zouden die mannen zijn gekozen worden. Maar zoo kan men zelfs den duivel te vriend houden. Neen, heer Kuyper, wij zijn vrije man nen, die er een eigen geweten op na houden, en het in ons zelf zouden verfoeien, wanneer wij nog langer in uw kaart speelden. De verantwoorde lijkheid voor de verkiezing der geestverwanten van dr Schaepman komt op uw rekening, niet op de onze. Wij zullen niet ophouden dit den volke bekend te maken. Hetzelfde blad geeft zijne ideëen ten beste over een a. anti-liberaal kabinet. Daarin wordt den minister Heemskerk geen plaats toegekend. Het orgaan van den heer Buitendijk meent dat de hh. Mackay en Beelaerts het meest in aan merking zullen komen voor 't vormen van een ministerie. Op de vraag hoe zal het kabinet er dan uitzien, antwoordt het blad »0 volstrekt niet zoo bar. De roomschen zullen daarbij niet 't onderste uit de kan hegeeren en met drie, misschien zelfs wel met twee porte feuilles zich tevreden stellen. En de vijf a zes anti-revolutionnaire ministers zullen volstrektelijk niet allen Kuyperianen zijn niet alleen uit vrees van de publieke opinie al te zeer tegen zich in te nemen, maar ook omdat deze fractie zoo weinig mannen telt, aan wie men met eenig goed fat soen een portefeuille kan toevertrouwen. De Geer zal er op zijn leeftijd wel geen begeerenKeuche- nius is al te excentriek en Seret en Fabius hebben een nog te lagen rang om voor minister van oorlog ernstig in aanmerking te kunnen komen. Th. Heemskerk is een nieuweling en de overige Kuyperianen zijn het insgelijks of op een of twee uitzonderingen na onbekwaam om aan 't hoofd van een ministerieel departement op te treden. O. i. kan men er zich van verzekerd houden, dat schier al de komende anti-revolutionnaire minis ters uit de gelederen der droite zullen gekozen worden. En wat wij ook tegen deze mannen mogen hebben in zake hun meegaan met de partij, dat zij als ministers 't land en onze kerk ten verderve zullen voeren, achten we een ongerijmdheid en een onmogelijkheid. »De anti-revolutionnaire kamerclub was zeer krachtig in de oppositie, maar, wanneer haar beste en bekwaamste mannen in 't kabinet zullen zijn overgegaan, dan zal de invloed dier club niet van zoo groote beteekenis meer zijn. Da droite zat Kuyper altijd dwars in den weg. Haar leden uitwerpen dorst hij niet, hoe gaarne hij 't ook wilde en hoezeer hij hen ook in stilte tegen werkte. Haar leden zijn hem te voornaam, te voorzichtig, te weinig volgzaam, niet radicaal genoeg. Kuypers invloed onder de geringere klassen der maatschappij is zeer groot, maar onder de mannen van stand en beteekenis betrek kelijk gering, al tracht hij ook van het tegen deel den schijn te geven. Wie eenigszins van nabij met den werkelijken staat van zaken hekend is, weet dit even goed als wjj". Het blad vermoedt dat de Stand, eerst bedekt en zacht, daarna fel en openlijk dit kabinet zal bestrijden Zoo zal men, liaar 't meent, allengs komen tot het optreden van de partij, die zich de nationale noemt. Tot lid van den raad te Overslag is benoemd, als de oudste in jaren, de heer B. Buijsse. Hij zoowel als de heer Alfons Govaert hadden ieder tien stemmen. Bij kon. besluit zijn bevorderd tot off. van adm. Ie kl. de off. van adm. 2e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van 2100 's jaars, de dirig. officier van gezondh. Ie kl. J. F. C. L. Pilgrim, van het pers. van den geneeskundigen dienst der landmacht. De heer D. GaersteWz., gezaghebber van Aruba, is met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal overgeven, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, en benoemd tot gezaghebber van Aruba de heer J. Thielen, thans gezaghebber van Saba, en tot gezaghebber van Saba. de heer A. J. C. Brouwer, thans griffier bij den raad van justitie en bij het kantongerecht op St Martin (Ned. gedeelte), en zulks met ingang van den dag, waarop zij hunne nieuwe functiën zullen aanvaarden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 3 April a.niet plaatshebben, In de St.-Ct is opgenomen een verslag van den consul-generaal der Nederlanden te Stockholm over den Zweedschen houthandel in 1887. De heer J. F. de Booy is door de ulfcramon- taansche kiesvereeniging Breda's welzijn candidaat gesteld voor de Tweede kamer. De ingenieurs Struve en Bekaai-, die zich thans te Leiden bevinden om een onderzoek in testel len naar den toestand der fabrieken en werk plaatsen zullen daarna ieder afzonderlijk dit onderzoek voortzetten, en wel de heer Struve i n de zuidelijke provinciën. Van de Gids voor de rechterlijke macht in het koninkrijk der Nederlanden, uit officieele bronnen te zamengesteld door P. F. van Vloten, is de tweede veel vermeerderde en geheel bijgewerkte jaargang verschenen. Het werkje viel ten vorigen jare een goede ontvangst te beurt en het sedert 49 jaar ver schenen jaarboekje van mr C. C. E. D'Engel- bronner is thans in deze gids opgegaan. Arrondissements-rechibank te Middelburg Bij bevelschrift dier rechtbank van 24 Maart is verwezen naar de openbare terechtzitting J. de W., 24 jaar, koopman te Rotterdam, ter zake dat hij, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, vergezeld van den 19jarigen Rot- terdamschen koopman M. de W., als knecht van wien hij zich voordeed, zich op den 27en December 1887 bjj Nathalie van den Hemel, landbouwster, en op den 28en December d. a. v. bij Johannes Bos, werkman, beiden wonende onder de gemeente Sluis, heeft vervoegd en deze personen heeft bewogen van hem eene rol zoogenaamd graslinn en te koopen, aan beiden valschelijk voorgevende, dat het was echt linnen met de hand gesponnen, dat het zoo goedkoop kon worden verkocht, omdat zijn metgezel, in Duitschland geloot heb bende, daar in dienst moest gaan, dat deze daaraan een hekel had en nu zijn boel wilde opruimen, om zich clan naar Amerika te hegeven. Boven dien aan Nathalie van den Hemel, voorgevende dat cle moeder en zuster van genoemden begeleider op zee waren verdronken en deze ook om die reden zijne fabriek en goederen van de hand wilde doen en naar Amerika gaan, terwijl hij aan Jacobus Bos een vergrootglas heeft aange boden om daardoor de qualiteit van het ten verkoop aangeboden goed beter te kunnen be zichtigen. De hulponderwijzer T. Nooitgedagt, kweeke- ling van de R. N. S. te Sneek, smaakte 26 Maart jl. 't geluk benoemd te worden tot onderwijzer- te Tjerkgaast (Friesland), na 90 malen vergeefs te hebben gesolliciteerd. Het Dagblad meldt dit als een feit, anders zonden wij denken aan eene aardigheid,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1