N°; 77. 131e Jaargang. 1888. Yrijdag 30 Maart. Middelburg 29 Maart. FEUILLETON. FRITS KULASCH. Onderwijs, Landbouw. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. ^Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DvN0 Uit het leven eens kunstenaars. Uit het Duitsch. Van ALBERT RODERICH. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. w Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, deCompagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Te Sneek is met 2047 van de 3306 uitgebrachte stemmen tot lid van de Tweede kamer gekozen de heer mr W. G. Baron BKAWTSEIV VA» »E KIJÏ* (A. en K.). De heer mr W. J. van Weideren baron Rengers (L.) verkreeg 1245 stemmen. Zonderlinge berichten vinden uit Nederland hun weg naar de Berlijnsche bladen. Het Berliner Tagêblatt verneemt uit Den Haag dat »de katholieke en protestantsche conserva tieven" nu in de Tweede kamer hebben te beschikken over eene meerderheid van een of twee stemmen, en dat het onder deze omstandig heden onzeker is, of de koning het verzoek om ontslag van het ministerie-Heemskerk zal aan nemen, of wel de kamer zal ontbinden. In het volgend nommer weet het Tagêblatt er reeds meer van te vertellen. Ben officieus telegram luidde«Het is mogelijk dat de ministerieele crisis eene parlementaire crisis wordt, dewijl ten gevolge van de omstandigheid dat de Tweede kamer eene anti-liberale, de Eerste kamer eene liberale meerderheid heeft, de vorming van een nieuw ministerie onmogelijk schijnt. Men gelooft algemeen, dat de koning de kamer weder zal ontbinden." De Amsterdamsche berichtgevers van de Frei- sinnige Zeitung en de Berliner Börsenzeitung gaan nog verder. Volgens dezen heeft de koning reeds besloten de pas verkozen kamer te ontbinden. Het is moeilijk na te gaan hoe de bladen aan dezen onzin komen. Willen misschien volijverige correspondenten een balletje opwerpen, en is hiel de wensch de vader der correspondentie Wegens zijne niet herkiezing tot lid der Eerste kamer heeft de heer mr C. J. Sickesz zijn ont slag genomen als voorzitter der Geldersch- Overijs- selsche Maatschappij van Landbouw. Volgens zijn schrijven aan den onder-voorzitter dier maatschappij trof het votum der staten van Gelderland niet den liberalen afgevaardigde, want twee, vroeger steeds onder liberale vlag, gekozen leden werden herkozen, en het nieuwe lid, dat uit Gelderland in de Eerste kamer moest worden gebracht, werd mede uit de linkerzijde der staten genomen, maar zijn persoon. »Van het oogenblik, aldus schrijft de heer Sickesz, dat de officieele vertegenwoordiging der provincie, mij bljjkbaar niet alleen om politieke rede nen, na eene langdurige parlementaire loopbaan, onwaardig keurt om langer namens de provincie in het hoogste staatscollege zitting te nemen, kan en mag ik niet langer aan het hoofd blijven staan van een met de belangen der provincie zoo nauw in verband staande vereeniging, als onze maatschappij van landbouw. Mijn zedelijke kracht, Toen de avond gevallen was en ik de lichten in de komedie aangestoken had, ging ik in de kleedkamer, waar nog niemand was, en deed een schoon boordje van den eersten minnaar aan, omdat zijn hals even dik is als de mijne voorts een van zijne sierlijke gekleurde dassen en ik leende ook een zwarten rok, die daar juist hing. Zoo uitgedost begaf ik mij naar de woning van den heer Hünzel. Zoodra ik gescheld had, kwam mevrouw mij op de trap te gemoet, nam mij bij de hand en bracht mij boven, al roepende: «Welkom, welkom, hartelijk welkomO welk een eer, welk een genoegen, dat gij komt De juffrouw stond boven aan de trap en sta melde eenige vleiende woorden, terwijl zij mij in een keurig gemeubeld, helder verlicht vertrek bracht. Mevrouw nam mij zelf mijn hoed af en ik moest op de canapé plaats nemen. »En nu, mijn waarde heer, zult gij wel een weinig vermoeid Izijn; neem een kleine verfris- sching een glas malaga portwijn sherry - neen dat moogt gij niet afslaan." «Dat doe ik ook niet, mevrouw dus een glaasje malaga-portwijn-sberry zoo noodig bij den voorzitter eener zoo belang" rijke maatschappij, is door het votum der staten zeer gebroken." Volgens Gel,ia was de Val van den heer Sickesz aan een toeval te wijten. De orde der candidaten van beide partijen in de staten van Gelderland was door haar, zonder overleg met elkander, opgemaakt. Het toeval, dat baron van Pallandt van Neerijnen, de gewilde man van het clubje zuiver conservatieven, zijn tegenkandidaat werd, heeft den heer Sickesz doen vallen. Had hij in rangorde op de plaats van den heer Coenen gestaan en de laatste op zijn plaats, dan zou de uitslag, naar alle waarschijn lijkheid, juist andersom zijn geweest. De jongste verkiezingen in die staten zouden stof kunnen leveren voor een kluchtspel. De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Januari 188798.168 M. 100.399 V. 198.567 T. en is toegenomen in den loop van 1887 met 1.029 M. 1.006 V. 2.035 T. De loop der bevolking dezer provincie was in 1887 als volgtgeboren werden 3.485 M. 3.250 V. 6.735 T. terwijl stierven 1.834 M. 1.724 V. 3.558 T. Verschil 1.651 M. 1.526 V. 3.177 T. Het aantal personen, die zich gedurende 1887 in de gemeenten vestigden, bedroeg5.663 M. 5.463 V. 11.126 T., terwijl vertrokken 6.285 M. 5.983 V. 12.268 T. Verschil —652 M. —520 V. 1.142 T. Herbenoemd zijn tot kantonrechter-plaatsver vanger te Terneuzen J. A. van Boven en te Zierikzee mr A. J. F. Fokker. Bij het wapen der artillerie en wel bij den staf van het wapen, is benoemd tot majoor, de kapitein A. Veen Valck, van het 3e regiment vesting.-art- Omtrent de oevcrafschuiving aan den polder Oud-Kempensch hofstede (Tholen), waarvan wij gisteren mededeeling deden, meldt men ons dat zij niet onbelangrijk is. Tusschen de peilraaien 14c en 15 is de oever over 110 M. lengte en ter breedte van 30 a 40 M. steil weggevallen; in dien val werd medegesleept een gedeelte van het in 1886 geplaatste zinkstuk en ook van het daaraan grenzende strandhoofd. Voor den zeedijk bestaat er vooralsnog geen gevaar. Te dier plaatse kwam de laatste maal een val voor in November 1885. Het rijzenseherm van een vischstal is mede daarbij voor een gedeelte in de diepte verdwenen. Tot ontvanger-griffier van den polder Lams- waarde, in plaats van wijlen den heer Ch. Piers- sens, is benoemd de heer K. J. A. G. baron Collo t d'Escury, burgemeester te Stoppeldijk, hij loting tegen den heer Ch. Burm te Hulstbij de eind stemming vereenigden beiden 24 stemmen op zich. Verder werd benoemd tot afgevaardigde van het waterschap Lamswaarde c. a. bij het water schap Stoppeldijk c. a. de heer mr J. G. van Deinse te Hulst. In de districten Breda en Druten zullen de »Elise geef gauw de sher ry En Elise ging naar de kast, nam een karaf en een glas en bood mij den sherry aan, waarbij zij van ontroering beefde. Ik proefde jongens dat was lekker en dronk het glas in éen teug leeg. «Mama", zei het meisje o$ aandoenlijken toon, »mag ik dat glas bewaren, waaruit mjjn- heer Barnus eens gedronken heeft; als sou venir «Een uitmuntend denkbeeldZeker". «Mijne lieve dames," sprak ik »het is heel lief van tt dat gij het glas wilt bewaren, waaruit ik eenmaal gedronken hebmaar zou het nog niet veel aardiger zijn, wanneer gij een glas bewaardet, waaruit ik 2 of 3 maal gedronken heb «O, wilt gij nog een glaasje? Hoe aller aardigst! Elise, nnwil ik onzen beroemden gast ook eens inschenken." Ook dat glas dronk ik leeg. «Hoe heerlijk kan zulk een geniaal man drinken En nu moet ik u een bekentenis doeni mijn waarde vriend. Wij konden en mochten de eer om zulk een groot man in huis te hebben, niet alleen genieten en hebben dus nog een paar goede vrienden uitgenoodigd. Gij neemt het im mers niet kwaljjk «Waarom zou ik dat kwalijk nemenwie kan u iets kwalijk nemen bij die sherry «Wat kunt gij geestig schertsenEn nu heb ik nog een verzoek; wjj zijn nog een uurtje verkiezingen voor leden der Tweede kamer den lOen April gehouden worden. Door den gemeenteraad van Delft is aan den heer dr A. van den Swaline, met ingang van 1 Juni, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht het St. Joris Gasthuis, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking gedurende eene reeks van jaren aan de gemeente bewezen. In zijne plaats werd benoemd de heer W. Littel, thans 2e geneesheer in het gesticht, op eene jaarwedde van 2500. Van wege het departement van oorlog is een onderzoek aanhangig naar de militaire corres pondenten van dagbladen. Men brengt dit voorval in verhand met de berichten die de pers onlangs mededeelde, aan gaande: lo de bekende zaak van het militair hospitaal te 's Hage,. waarover de minister van oorlog eene interpellatie in de Tweede kamer der staten-generaal te verduren had2o de over plaatsing van officieren bij het regiment grena diers en jagers, die door de dagbladen werd medegedeeld, voordat het desbetreffende besluit het departement had verlaten, hetgeen aanleiding gaf, dat deze verplaatsing bijna 3 weken in het onzekere bleef en reeds vrij algemeen werd tegen gesproken en 3o de mededeeling van de promo ties hij keuze, welke in den laatsten tijd hij den generalen staf en de intendance hebben plaats gehad. Te Goes had heden middag in het gebouw der Ambacju'fïchmd de uitreiking der diploma's plaats aan vier leerlingen in het timmervak die de school verlaten, en wel aan L. C. van de Linde en W. I. van de Linde, beiden van Colijnsplaat (N.-B.), J. H. Hoogesteger en G. M. Nagelkerke van Goes. Elk hunner ontving tevens een stel gereedschappen. De heer La Motthe, bij afwezigheid van den voor zitter der vereeniging, sprak de vertrekkenden toe en uitte den wensch dat het genoten onderricht rijpe vruchten moge dragen. Hij deelde tevens mee dat de hun geschonken gereedschappen ge deeltelijk door hunne mede-leerlingen voor de bewerking van ijzer zijn vervaardigd. De belangstellenden, die deze plechtigheid hij woonden, hadden gelegenheid de door de leerlin gen vervaardigde voorwerpen en teekeningen te "bezichtigen. Over het geheel viel er veel te prijzen. Aan het vergelijkend examen (schriftelijk ge deelte) voor de betrekking van hoofd aan eene openbare lagere school le klasse te Amsterdam, wordt deelgenomen door 174 sollicitanten. In het geheel hadden er zich 215 aangemeld. alleenmijn man is op het kantoor en de gasten komen vooreerst nog niet. Elise, mijn eenige dochter, dweept met de kunst, met het tooneel zij heeft zeer veel talent dat zegt iedereen; hoor gij nu mijne Elise eens, en zeg ronduit uwe meening wat gij zegt zal den doorslag geven." Tiaar hadden wij de poppen aan het dansen! Nu, ik had mijnheer Hünzel mijn woord gegeven en keek de juffrouw dus heel ernstig aan, zeggende »Hm, juffrouw, wilt gij zoo graag tooneel- speelster worden «Ja dat is mijn vurigste wensch, kunstena res priesteres van den kunsttempel te worden." «Ja maar, mijn lieve kind, gij moet niet denken dat men zoo maar met een sprong in den kunsttempel kan binnen wippen. En al waart gij er reeds ingesprongen wat hadt gij dan nog? Weenen en tandenknarsen over al de boos heid, den nijd en de afgunst. En dan kunt gij in den kunsttempel van honger omkomen." «Mijnheer Barnus," zei mevr. Hünzel «wat dat betreft om haar materieel bestaan behoeft mijn dochter zich niet te bekommeren." »Hm," zei ik «dat is ten minste zoo kwaad niet als men veel geld heeft, kan men ge makkelijk een rol spelen, zelfs op het tooneel-" »En betreurt gij dan het lijden op uw roem- vollen weg vroeg Elise op smachtenden toon. «Ziet gij niet uit de hoogte neer op het gewemel der gewone menigte, gij die in de hoogere sferen Vanwege de afd. Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd Woensdag eene vergadering gehouden, die door 26 gewone en 8 bestuursleden werd bijge woond. Bij monde van den secretaris der afdeeling, den heer L. Theri Mz., werd een overzicht ge geven van den oogst in 1887. Daaruit bleek dat wintergerst per HA. had opgebracht 31 HL. met een gewicht van 80 KG., en achtereenvol gens rogge 31 HL. bij 74 KG., wintergerst 55 HL. gewicht 63 KG., zomer dito 47 HL. ge wicht 61 KG., haver 45 HL. gewicht 44 KG., koolzaad 25 HL. gewicht 68 KG., erwten 30 HL. gewicht 80 KG., paardenboonen 27 HL. gewicht 78 KG., witte- en bruinehoonen 23 HL. gewicht 80 KG., 'aardappelen 100 HL. gewicht 70 KG. Uien werden niet verbouwd. Mangelwortels 30.000 KG. per HA., paardenpenen en suiker penen 20.000 KG. per HA., vlas 15 zakken per HA. met 400 KG. per HA., hooi 6000 KG. per HA. en groene klaver 30.000 KG. per HA. Als vraagpunt ter behandeling op de algemeene vergadering te Goes werd gesteldde bezwaren, verbonden aan het heffen der veerechten bij in voering van vee aan de Belgische grenzen, welk punt de heer De Muijnck zal inleiden. Na verloting van voorwerpen, op landbouw en tuinbouw betrekking hebbende, deed de pénning- meester rekening en verantwoording over 't afge. loopenboekjaar. In ontvangst bedroeg die ƒ1001.10 en in uitgaaf ƒ783.845; er was dus een saldo van ƒ217.255. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat door het gemeentebestuur besloten was: le de beurs beschikbaar te stellen tot het plaatsen van aan kondigingen van koop, verkoop enz., terwijl hij den wensch uitsprak dat men, indien men daaromtrent nog meerdere uitbreiding verlangde, zulks te zijner kennis zou brengen; en 2e dat hetzelfde be stuur besloten had om, te beginnen 4 April, van des morgens tot 91 uur een boter- en eier markt te doen houden in de beurs. Na eenige opwekking tot medewerking om daarvan gebruik te maken werd de vergadering gesloten. Heden morgen had te Hansweert bij het uitslepen der haven een aanvaring plaats tus schen het Ned. tjalkschip Barend van Veendam, schipper H. Ensing, heiaden met steenkolen van Pruisen naar Axel, en het Belgisch otterschip Jonge Henri, schipper E. van Hove, met aardap pelen naar België. Beide schepen bekwamen zoodanige averij dat zij direct door de sleepboot Zuid-Beveland in zinkenden staat tegen de slikken gezet zijn geworden. Den 21en April vertrekt uit Colijnsplaat e»E tweede huisgezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, naar Amerika. der kunst leeft?" «Nu ja, natuurlijk zie ik uit die sferen neer maar wat haten mij de schoonste sfeeren, wanneer ik de huur niet betalen kan «O, mijnheer Barnus, gij spot." «Neen, zeker niet maar als gij het vol strekt wilt nu, laat dan eens zien, hoeveel talent gij hebt. Hebt gij de noodige lenigheid in uwe dierbare tong Dat zullen wij dadelijk onderzoeken. Zeg eens twintigmaal achter elkaar, «de kat die krabt de krullen van de trap." Bij de derde maal was zij al in de war. «Dan gaat het niet," zei ik. «Mijnheer Barnus, wat ik vreesde is be waarheid," sprak mevrouw Hünzel,«mjjn man heeft u bepraat om mijn dochter af te schrikken." «Mevrouwriep ik, een weinig uit het veld geslagen, «hoe weet gij dat «O, mijn waarde heer, zoo dom hen ik toch ook niet en dan, uw open kunstenaarsoog kan niet liegen." »Ja," zei ik, «mijne open kunstenaarsoogen kan ik niet in mijn zak steken." «O, gij bekent dus schuld en nu verzoek ik u vriendeljjk mijn dochter eerlijk en goed op den tand te voelen." »Als het dan wezen moet dus Op dit oogenblik kwam er zonder kloppen een heer binnen. Iemand van bij de dertig jaar, knap, deftig en flink. «Waarde heer Barnus," zei mevrouw Hunzel, «veroorloof mij dat ik u den aanstaande tnjjneï

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1