Laatste Berichten BÜÏTEN LA"NDT f Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. ?erkoopingen en aanbestedingen, Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. luit.-kol.-intendant, de majoor-intendant H. J Bronnertot majoor-intendant, de kapt.-intendant B. C. Vermijne, thans werkzaam aan het depar tement van oorlog tot kapt.-intendant de eerste- luit.-kwartiermeester A. A. Kleynhens, van het 8e reg. inf. is de titulaire rang van majoor verleend aan den kapt.-intendant J. Gruys, heiast met de niandateering van traktementen en verdere ver goedingen, te 's Gravenhage is de met verlof hier te lande aanwezige kapt. der infanterie J. B. Ponstijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr Ms militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. is, met ingang van 1 April, aan den commies der posterijen van de le kl. W. M. van Idsinga, op zijn verzoek, tengevolge van ongeschiktheid wegens lichaamsgebrekeneen eervol ontslag verleend als zoodanig; en zijn met ingang van denzelfden datum benoemd en bevorderd tot commiezen der posterijen van de le kl. P. Keg Czu., thans directeur van het postkantoor te Prinsen- hage, F. H. de Meester, en H. J. Mahieu, thans commiezen der posterijen van de 2e kl. zijn, met ingang van denzelden datum, benoemd tot adj .-commies ter directie der rijkspostspaar bank E. K. M. Capel, J. Kroon, A. B. Breebaart en W. F. Heymen, thans klerken bij die directie, en tot klerk bij genoemde directie N. J. Willems, F. H. van Zutphen, J. Th. M. Warnsinck en P. G. J. Alberti, allen tijdelijke beambten bij die directie. Verder is nog bij kon. besluit de heer J. Blom hert, laatstelijk tijdelijk adjunct-boekhouder bij de weeskamer te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. Onder de 62 leden der staten van Gelderland telt men zoo schrijft de Arnh. Ct. vier paren broeders, vijf paren zwagers, benevens zes leden die elkaar als neven betitelen. Bij enkele zelfde leden komen de verschillende relaties echter dubbel voor. Van de gekozen Eerste kamerleden hebben in die staten twee leden elk een schoonzoon, een lid twee broeders en twee leden elk een zwager. Wanneer men nu nagaat, hoe thans in Gelder land bijna iedere verkiezing van slechts éene enkele stem afhangt (de staten waren verleden Zaterdag voltallig), behoeft naar de oorzaak der resultaten zeker niet ver gezocht te worden. Wat de onderlinge verhouding der in die provincie gekozen 6 Eerste kamerleden zelve betreft, zoo betitelen drie leden elkaar als zwager. Onze minister van buitenlandsche zaken, jhr Van Karnebeek, is benoemd tot lid van de Fran- sche Société dhistoire diplomatique, een eer die Salisbury ook te beurt viel. Aan dr P. Mess is door den gemeenteraad van 's Gravenhage tegen April, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van genees heer der gemeentebadinrichting te Scheveningen, wegens redenen van gezondheid. Van half Juni tot half Juli zal een kamp op de Teteringsche heide worden betrokken door de cadetten van het 3e en 4e studiejaar aan de K. M. academie, onder bevel van den kapt. der inf. A. P. Klereq. De cadetten der art. zullen gedurende ruim 14 dagen deelnemen aan de practische oefeningen op de Oldebroeksche heide. De cadetten der genie van het hoogste studie jaar zullen voor eenige dagen mede naar Olden- broek vertrekken, om aldaar die oefeningen bij te wonen. Volgens een schrijven in het D. v. N. is te Boxmeer (Noord-Brabant) gevonden de particuliere correspondentie tusschen onzen koning Lodewijk Napoleon en zijn machtigen broeder, den keizer der Franschen, Napoleon I. De advocaat Verliepen uit Nijmegen zou uli op den zolder van het huis zijns ooms, den kantonrechter van Boxmeer, mr A. J. F. Verheijen van Estvelt, dezen kostbaren schat hebben ontdekt. Hoe deze papieren daar gekomen zijn, laat zich verklaren uit het feit, dat de grootvader van mr Verheyen van Estvelt particulier secretaris was van onzen «lammen" koning. Vandaar dan ook het briefje, onder de stukken gevonden, waarin dien grootvader de papieren door Z. M. koning Lodewijk worden toevertrouwd. keld, waaraan echter mijnheer Hiinzel nu ook deelnam. Hij begon weldra over een nieuwe schil derij, die hij gekocht had, gaf mij een knipoogje, waarop ik zei «Met dien schilder dweep ik, die schilderij zou ik razend gaarne zien." «Dat genoegen kunt gij gemakkelijk hebben als gij ons te H. met een bezoek wilt vereeren," zei de heer Hünzel. »Ach jaDoe datviel mevrouw vol geestdrift in en de juffrouw wierp mij een smachtenden blik toe. «Nu dat wil ik heel graag" zei ik. «Wanneer?" vroeg mevrouw Hunzel. «Nu, ik denk dat ik van avond zoo tegen zeven uur zal komen ik treed morgenavond eerst op. «O, gij zijt wel vriendelijk De heer Hünzel gaf mij zijn adres op en weldra waren wij te H. Ik nam reeds in den trein af scheid, sprong er in een wip uit en verdween in het gedrang aan het station, waar ik voor de bagage van Barnus zorgde. Ik bracht hem naar het hotel en begaf mij van daar weer naar den directeur. Wordt vervolgd De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt in herinnering, dat de termijn van aangifte van de eind-examens der. gymnasia en daarmede gelijkgestelde examens, met 1 April e. k. verstrijkt en maakt bekend, dat latere aanvragen om in dit jaar tot die examens te worden toe gelaten, niet kunnen worden ingewilligd. De heer dr J. Riemens, pred. te Middelburg, is beroepen naar Rotterdam. Naar wij vernemen zal Vrijdag avond te 7 uren de eerste dienst in de Noorderkerk alhier (dolee- rende) gehouden worden. Zondag middag jl. nam de heer J. Dommisse, pred. te Gapinge afscheid van zijne gemeente aldaar met een rede naar aanleiding van Hebr. 13 20 en 21. Dinsdagavond na den terugkeer te Vlissin- gen van den voorloopigen proeftocht van het ss. Bromo werd, aangezien nog verschillende kleine voorzieningen aan onderdeelen der machine en ketels moeten plaats hebben, besloten den officieel en proeftocht nog eenige dagen uitte stellen, zoodat de reis naar Batavia op 7 April niefTSoÖr gaat, doch 14 dagen later zal plaats hebben. Door alle leerlingen der ambachtsschool te G oes is heden, onder geleide hunner onderwijzers, een bezoek gebracht aan de inrichting der maat schappij de Schelde te Vlissingen. Dezer dagen deed zich te Ovezand, volgens het Dbld, de zeldzaamheid voor, dat een hier te lande niet thuis behoorende vogel geschoten werd. Deze vogel (Lepelaar) had eene vlucht van ruim 1 meter. Men vermoedt, dat de strenge kou hem hierheen gedreven heeft. In den afgeloopen nacht is de schuur, met vee en verderen inhoud, van de hoeve van An- thonie van der Slikke onder Poortvliet afgebrand. Oorzaak van den brand tot heden onbekend. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, naar men ons uit Stavenisse schrijft, eene oever- afschuiving plaats gehad vóór de slikken van den polder Oud-Kempenshofstede, ten Noorden van de aldaar voor twee jaar gezonken stukken. Door een van de onderge schikten van de hh. Scholten te Almelo is eene poging gedaan een groot deel van de werkstakers over te halen de fabriek weer te bezoeken en voor het nu vast gestelde loon te beginnen. Volgens sommigen waren er 100, volgens anderen 50, die daartoe geneigd warenhet grootste deel dus bleef volharden. De laatsten nu moeten de 50 andersgezinde makkers genoodzaakt hebben zich weer bij hen aan te sluiten. Bennink kwam ook nog eens over om het volk aan te manen tot verder verzet. Hij gaf te kennen, dat er nog voor 5 weken geld in kas was, en dat van de volgende uitdeeling af het bedrag in geld met 1/3 zou vermeerderd worden. Zondag en Maandag was het weer minder rustig. Bij toeval werd Zondag een infanterist op zijn teenen getrapt; in woede ontstoken en aan boos opzet denkend, grijpt hij zijn sabel en slaat om zich heen. Maandag werd door een ander infanterist gebruik gemaakt van zijn bajonet. Men zegt, dat de verwonding van Zondag nog al belangrijk moet zijn. Wat de oorzaak is van deze twee gevallen, kon men ons nog niet met zekerheid melden. (N. v. d. D.) Te Amsterdam zijn gearresteerd drie mari niers, aldaar in garnizoen, waarvan een op den Zeedijk, bij een vechtpartijmet een mes aan een voorbijganger een diepen steek in de zijde, en aan een milicien-plaatsvervanger der infanterie een zware verwonding aan den hals en aan den rechterbovenarm toebracht. De verwonden zijn naar het Binnen-gasthuis vervoerd, waar werd geconstateerd, dat de wonden, aan den infanterist toegebracht, levensgevaarlijk zijn. Te Valkenburg (L.) viel eene dienstmaagd, bij het spoelen van waschgoed, in de rivier de Geul en verdronk. Te Ingen viel een 2jarig kind in een on bewaakt oogenblik in een pot met kokend water, tengevolge waarvan het na een hevig lijden bezweek. - Te Lise werd Zaterdag in een stoomgrut- terij de machinist, die bezig was de in vollen gang zijnde machine te smeren, door het wiel gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De ongelukkige was terstond doodhij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Ook een bureaucraat. Woordvoerder der deputatie. Wij veroorloven ons, u eerbiedig geluk te wenschen met uw vijf- en twintig jarig Bureaucraat. Al welal wel. Geef maar hier jelui beker of wat is 't en nu aan 't werk het is al kwart over tienen. Jl. Vrijdagavond vermaakten zich te Beesel (Limburg) een aantal jongelieden, bij het licht van een viertal lantaarns en onder het drinken van een glaasje oud, met kaartspelen op een sneeuwberg. Men bereikt den top van dit ge vaarte, dat bij een omtrek van ruim 20 meter niet minder dan 5 meter hoog is, langs een trap van 15 treden. (Tijd.) Eene nieuwe methode om varkensvleesch op trichinen te onderzoeken. Een Amerikaansch onderzoeker, dr Close, beveelt als de beste methode hiertoe aan, het vleesch in een kegelvormig glas met een mengsel van pepsine en verdund zout zuur te behandelen. De trichinen kunnen op deze wijze veel gemakkelijker microscopisch her kend worden, daar het vleesch door het mengsel opgelost wordt, terwijl de trichinen nauwelijks aangetast worden. (Maandblad tegen de ver- valsching van levensmiddelen enz.) Ten gevolge van eene openbare vergadering van de oppositie hebben te Boekarest ongeregeld heden plaats gehad tusschen de manifestanten en de politie. Eenige personen zijn door bajonnet- steken gewond. De opgewondenheid was groot. Na de voorlezing aangehoord te hebben van de koninklijke bekrachtiging op het ontwerp tot conversie der staatsschuld is het Engelsch hoo- gerhuis tot 13 April uiteengegaan. Seyyd Bargash ben Said, sultan van Zan zibar, is overleden. Men berekent dat ruim tien duizend per sonen alles verloren hebben bij de overstroomingen van de Elbeveertig dorpen staan onder water. Het is nog onmogelijk de materieele schade te ramen, maar er zullen jaren voorbij gaan alvorens het verlies hersteld is. Ook de berichten van Weichsel en Nogat dis tricten luiden zeer verontrustend. De stad Elbing wordt ernstig bedreigd. Uit Pesth wordt gemeld, dat de lang bedreigde stad Bekes-Csaba eindelijk buiten gevaar is. Het geheele district Bodrog Köz in Noordelijk Hon garije is overstroomd, alle dijken zijn doorge broken en minstens 20 dorpen door den vloed verwoest. Groot is de nooddruft in de over stroomde districten duizenden menschen zijn zonder onderkomen en voedsel. Aan den Times wordt uit Durban geseind, dat president Brand gevaarlijk ziek is. De Fransche minister van koophandel heeft van een anonymus 100.000 frs. ontvangen. Die som zal door een speciale jury moeten worden toegekend aan het werk, van welken aard ook, op de Parijsche tentoonstelling, dat zij voor het belangrijkst houdt, en wel voor de helft aan den inzender, voor de helft aan hen die het werk hielpen maken. Keizer Frederik is voornemens den beiden kinderen, uit het morganatisch huwelijk van prins Albrecht met de dochter van den minister Von Rauch gesproten, die den titel van graven Van Hohenau ontvingen, door een titelverhooging een onderscheiding te schenken. De Nordd. Allg. Ztg oppert het denkbeeld als nationaal gedenkteeken voor keizer Wilhelm op te richten een dom, een soort pantheon, waarvoor het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm zal staan. Als plaats wijst het blad den Lustgarten te Ber lijn aan. In Spanje is een nieuwe Murillo uit den besten tijd van den meester ontdekt. De schilderij stelt een op het kruis slapend Christuskind voor, dat door engelen omringd is. Het lid van de Fransche academie Nisard is te Parijs in den ouderdom van 79 jaren over leden. Nisard maakte zich vooral naam door zijn studiën over Romeinsche litteratuur, hij heeft o. a. vertaald de Ars poëtica van Horatius en de werken van Virgilius. Mdme André, die onder den naam Nelly Jacquemart verscheidene schilderijen vervaardigde, heeft aan de Société Philantropique te Parijs al haar byouterieën geschonken. Men schat de waarde van dit geschenk op een millioen francs. Te Rangoon, Birma, zijn bij een brand ruim 900 woningen van inboorlingen verwoest. Te Washington wonen tweehonderd perso nen van beiderlei geslacht het vrouwen-congres bij. Op de Berlijnsche beurs liep gisteren het bericht, dat vorst Bismarck een beroerte had, gehad en er geen hoop op het behoud van zijn leven bestond. Het bleek een beursmanoeuvre te zijnvorst Bismarck is frisch en gezond. De opvoering van Dumas' Francillon is te Leipzig verboden. O die moreele Duitschers! Een verkiezingsscène op Zondag 11. te Mar seille of elders, waar Boulanger candidaat was. Kiezer tot een persoon met een stembiljet»Je moogt niet stemmen; je bent geen kiezer". De ander: «Wat doet dat ertoe? De candidaat is immers ook niet verkiesbaar Heden werd ten behoeve der gemeente-gasfa briek alhier aanbesteed de levering van magazijn goederen. Ingeschreven werd voor het le perceel, getrok ken pijpen, fittings enz., door de heeren Yan de Honert en Punt te Amsterdam voor 1034, S. Stokvis te Arnhem voor 1000.28, Gebr. Boude wijnse voor 979.25, R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam voor 977.71, A. M. de Blaauw te 's Hage voor 896.93 voor het tweede perceel, smee-, plaatijzer enz., door de heeren Van den Broecke Jutting voor 247.24, Gebr. Boudewijnse voor 218.12. voor het derde perceel, glas, door de heeren Gebr. Boudewijnse voor 122 voor het vierde perceel, kalk, door de heeren Gebr. Boudewijnse voor 421.80, Henri van Gaal te Helmond voor 356.15, Felix van Wijlick te Luik voor 288 voor het vijfde perceel, verfwaren, door de heeren Mennens Co. te Rotterdam voor 225, H. A. Brakman voor 185.90, W. Stoof voor ƒ176.05; voor het zesde perceel, borstelwerk, door de heeren Mennens Co. te Rotterdam voor 108.72, Adr. J. van Ockenburg voor 108.65, G. H. C. J. Frederiks voor 102.04, W. Stoof voor ƒ90.51. en voor het zevende perceel, bindgaren enz., door de heeren Th. de Leef te Vlissingen voor ƒ56.04, J. L. H. Smits te Amsterdam voor 53.76, wed. B. A. Fokker voor 49.80, W. Stoof voor 48.84, Mennens Co. te Rotterdam voor ƒ47.58. Den laagsten inschrijvers is de levering gegund en de inschrijvers, waarbij geen woonplaats ver meld is, wonen te Middelburg. Dinsdagavond werd te Goes in de Prins van Oranje door den notaris Pilaar voor den heer J. D. Raxnondt te koop aangebodeneen dubbel woon- en winkelhuis wijk D 153 en 153a, staande aan de Nieuwstraat te Goes, bewoond door den verkooper en Johs. Kooman. Kooper werd de heer A. de Beste voor 1800, bijkomende 12£ onkosten. - Door het gasthuisbestuur te Goes is de levering over de maanden April, Mei en Juni gegund vantarwe winkelbrood aan dhr J. den Herder tegen 0.09'/s rundvleesch a ƒ0.58 en kalfsvleesch a 0.80 aan dhr J. Diercks en door het burgerlijk armbestuur aldaar die van krop- brood tegen 0.07| en fijn tarwebrood 0.10i aan dhr J. den Herder rundvleesch tegen 0.60 en kalfsvleesch a 0.82 aan dhr .1. Diercks alles per kilo. Vlissingen. Heden namiddag tusschen 2 en 3 uren heeft men een aanvang gemaakt met de beproeving van den aan de Nieuwe Haven al hier geplaatsten stoommisthoornen werd de proefneming met den besten uitslag bekroond. Het geluid, gelijkende op dat van de stoom fluit der mailbooten van de maatschappij Zeeland, was duidelijk in de stad hoorbaar. Morgen zal de proefneming op de reede voort gezet worden, ten einde van daar aan boord van een stoomvaartuig te kunnen waarnemen oil wel. ken afstand het geluid hoorbaar is. Weenen. De Turksche gemachtigde te Sofia is op verzoek van De Nelidoff teruggeroepen. Engeland en Frankrijk keurden de wijzigingen van den sultan in de overeenkomst betrekkelijk het Suezkaal af. Boekarest. In de kamer zijn schoten gelost. De portier is gedood. De soldaten dreven de menigte uiteen. Eenige afgevaardigde en jour nalisten zijn gearresteerd. Van 27 en 28 Maart. Middelburg. Ondertrouwd: J. D. A. Tjebbes, jm. 27 j. met C. J. Zegers, jd. 22 j. Getrouwd: F. J. van Riel, jm. 28 j. met L. Cense, jd. 27 j. Bevallen W. Izeboud, geb. Alewijnse, d. S. J. van der Harst, geb. Schraver, d. Jacobson, geb. Polak, d. A. van Smeden, geb. Alta, z. K. de Schrijver, geb. Minderhoud, z. M. P. Dormaar, geb. Dikkenberg, z. H. de Koning, geb. Krabbe, d. (levenl.) OverledenC. H. Hoogerland, d. 8 j. W. Priester, ongeh. z. 60 j. C. de Koning, wedr van E. Katshoek, 72 j. K. Groen, wed. van J. A. van Hall, 74 j. M. E. Bouwense, d. 7 m. Voor de Fransche republiek bracht het begin dezer week bittere teleurstelling en booze teeke nen. Wilson vrijgesproken, in een departement een revolutionna.ir gekozen, in een ander het Caesarisme gehuldigd. En tegenover deze drie gevaarlijke verschijnsels Een regeering, die niet het minste prestige beziteen republikeinsche partij, verscheurd door tweedracht. Het eenigste middel, om het dreigend spook te bezweren, dat zich in tweëerlei gestalte aan den horizont ver toont, ware het herstel der eenheid in de repu blikeinsche partij, als onmiddelijk gevolg daar van een krachtige regeering. Maar dit eenige middelhet blijft een droombeeld! Ofschoon de beide richtingen in de republikeinsche partij overtuigd zijn, dat voornamelijk de fouten der republikeinen de oorzaak van de tegenwoordige stemming onder een deel van het volk zijn, blij ven radicalen en gematigde republikeinen vol harden in hun bijna kinderachtig gehaspel om elkander de schuld naar het hoofd te werpen. Beide fracties roepen om het hardsthet is tijd om te handelen, wanneer de republiek niet ten gronde zal gaan, maar wat helpen woorden zonder dat een bezegeling door daden volgt ?Niet alleen,— verklaart CamillePelletan inde Justice, moet men het tegenwoordig ministerie ontslaan, dat genoeg dwaasheden heeft bedreven om geen republikein, van welke kleur ook, den wensch te doen koesteren het tegenover het dreigend gevaar op zijn post te laten, maar men moet voor goed breken met èen betreurenswaardig verleden, de brug achter zich verbranden, de bedreven fouten zonder weder- zijdsche beschuldigingen doch zonder zwakheid voor altijd laten varen en eindelijk aan het land toonen het eenige, dat het van een misschien doodelijke beweging kan reddeneen repu blikeinsche republiek. Blijkens een door de extréme gauche gisteren genomen besluit kan de radicale partij in verband met de tegenwoordige verwarring niets beter doen dan haar politiek neer te leggen in een voorstel tot herziening der grondwet, dat nog vóór Paschen bij de kamers zal ingediend worden. Vele afge vaardigden op hun beurt koesteren het voornemen een interpellatie tot de regeering over haar alge- meene politiek te richten, wat de voorbereiding voor een nieuw kabinet zal zijn. Omtrent den dag der interpellatie is nog niets bepaald, ook de interpellant is nog onbekend. Wellicht zal men dit debat tot na de behandeling der be grooting, waarmede zich nu den senaat bezig houdt, uitstellen. Ten opzichte van generaal Boulanger open baarden zich de laatste dagen vóór de bijeenkomst van den raad van onderzoek onder de afgevaar digden en het publiek twee stroomingende eenen drongen op een strenge bestraffing aan, de

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2