MIDÜELBURGSCHECOURANT Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. BIJTV OEGSËL Dinsdag 27 Maart 1888. N°. 74. Middelburg 26 Maart. 1 VAN DE VAN Het Sociaal weekblad schrijft «De heer Domela Nieuwenhuis lid der Tweede kamerHoevelen er in den lande zijn door wie niet zou zijn uitgelachen degenen die het eenige jaren geleden hadden voorspeld? Zeker, op lange na niet allen sociaal-democraten zijn zij, die op hem hunne stem hebben uitgebracht. Der anti- revolutionnairen hulp, welke den doorslag gaf; de stoffelijke ongunst der tijdendie ontevrede nen den verkondiger van het «evangelie der onte vredenheid" in de armen dreef's mans toeven in de gevangenis, waarvan wij eenmaal schreven: »nu is hij een onbillijk en onredelijk veroordeelde in de oogen van talloozen die niet naar hem luisteren of.... het tot dusver niet deden"; sommiger wensch dat hij toone wat hij kan in '3 lands vergaderzaal, dat alles heeft medege werkt. Houd rekening met dit alles, maar erken dan toch, dat de verkiezing van den hoofdman der sociaal-democraten in de staatkundige ge schiedenis van ons vaderland is een merkwaardig en teekenend feit. Een feit intusschen, waarover wij veeleer geneigd zijn ons te verheugen dan rouw te dragen". De Werkmansbode, het orgaan van den heer Heldt, zegt naar aanleiding van hetzelfde feit »Dat Domela Nieuwenhuis in Schoterland ge kozen is, hadden wij niet verwacht, vooral niet van Friezen, wier geschiedenis van vroeger dagen getuigenis van karakter en groote wilskracht geeft. Daar moet het zaad van haat, verdeeld heid en wrok al zeer sterk wortel hebben geschoten om zulk een uitslag mogelijk te maken. Overigens zien wij dien man niet ongaarne in de kamer, 't welk voor velen en voor velerlei goede gevolgen kan hebben, ziende hoe men daar zal moeten inbinden of binnen de perken zal blijvenziende dat er nog wat anders en wat meer toe behoort dan schelden en schimpen om iets te beteekenen. Overigens is het al heel dolDomela Nieu wenhuis gekozen door de anti-revolutionnairen Of is de zich aldus noemende partij een andere dan de deftige oud-Hollandsche gereformeerden, streng vasthoudend aan de Dordtsche leer, maar evenzeer afkeerig van omwentelingen, aantasten der gestelde machten, rumoer en oproer Men raakt de kluts kwijt bij 't zwijgen van zoovelen, die toch steeds geacht en geëerd zijn geworden." Binnen enkele dagen zal tusschen Sluis en Brugge v. v. een stoombootdienst worden geopend voor passagiers, goederen en vee met het schroef- stoomschip Stad Sluis. Dat vaartuig, vroeger onder den naam van Maasstroom I tusschen Heusden en Den Bosch in de vaartis voor den voorgenomen dienst goed in orde gebracht en daarvoor uitstekend geschikt het meet 46 ton, bezit eene machine van 10 paardekracht en is ingericht voor het vervoer van ruim 100 passagiers. De kajuit le kl., waarin een 40 personen plaats kunnen vinden, is een gezellige verblijfplaats en verschaft het reizend publiek de noodige gemakken, evenals de tweede klasse kajuit. Varende door het kanaal worden de gemeenten Hoeke, Oostkerke en Damme aangedaan, waar door de reis ongeveer een uur duren zal. Deze dienst, welke door verschillende gemeente besturen zal gesubsidieerd worden, voorziet in eene in die streek zeer gevoelde behoefte, wijl daardoor meermalen per dag gelegenheid wordt gegeven tot goedkoop verkeer te water tusschen genoemde gemeenten, welke gelegenheid tot heden slechts vier malen per week bestond. Behalve dat de reisgelegenheid zeer goedkoop is, is zij ook de snelste en goedkoopste verbin ding met Holland, wijl op verschillende vervoer middelen wordt gecorrespondeerd, zoodat passa giers, 's morgens van Botterdam of Dordrecht per vroegtrein komende, denzelfden dag nog hunne bestemming bereiken kunnen. Ondernemer van dezen dienst is de heer C. van der Klooster te Sluis, vroeger gezagvoerder van het stoomschip Valkvarende tusschen Middelburg en Rotterdam. De St. Ct bevat de wet tot naturalisatie van Carolus Franciscus van Landeghem, werkman wonende te Clinge (Zeeland). Twee nieuwgekozen leden der Kamer van hon derd zullen in den eersten tijd geen zitting kun nen nemen. Het zjjn de heeren Smidt, gouverneur van Suriname, die uit Paramaribo moet komen, en de luitenant ter zee S. T. Land, die bij de zeemacht in Oost-Indië dient en dus moet repa- trieeren. Ook de heer Cremer, de Amsterdamsche afge vaardigde, is, zooals men weet, buitenslands. De heer H. Joh. Smid ontkent in de N. R. Crt., naar aanleiding van het daajin voorgekomen verslag van de vergadering der Glooische stoom tram dat bij de benoeming van een directeur meer dan de helft der aandeelhouders de bijeen komst hadden verlaten. Verder schrijft de heer Smid»Wat de aan bieding van aandeelen betreft tegen 30 pet., riep een der aandeelhouders onmiddelljjk»mjj maar tien," toen er gedreigd werd om de aandeelen op de beurs te zullen «gooien," doch de houder ging door. Wat op den corridor is geschied, zal toch wel van h o o r e n zeggen zijn." De vergadering van onderwijzers in het arron dissement Zierikzee, jl. Zaterdag gehouden, werd, behalve door 18 onderwijzers, bijgewoond door den heer mr. J. P. N. Ermerins, burgemeester van Zie rikzee en den heer mr L. A. Bybau, schoolopziener in het arrondissement Tholen. Deze nam op verzoek welwillend de leiding der vergadering op zich en ving die aan met eene toespraak, waarin hij er op wees, hoe de treurige en langdurige ziekte van zijnen ambtgenoot, den heer Cau, hem hier aan wezig deed zijn om diens werkzaamheden waar te nemen. Hij hoopte dat zulks van kortsn duur mocht zijn en rekende stellig op de medewerking der onderwijzers. Een luid applaus gaf daarvan de verzekering. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, deelde hij mede, dat een groot deel van de bibliotheek der rijks-normaallessen bij miniaterieele beschikking aan de boekerij der vereeniging was afgestaan. Van deze boekerij wordt, volgens een later dooi den bibliothecaris, den heer Rensen, uitgebracht verslag, steeds een ruimer gebruik gemaakt Deze heer deed ook rekening van zijn gehouden beheer als penningmeesterterwijl daarna ach tereenvolgens verslagen werden uitgebracht over de onderwijzersgezelschappen Westelijk Schouwen, Oostelijk Schouwen, Zierikzee en Duiveland. Wa ren de werkzaamheden van een dezer gering, de overige schenen met vrucht vergaderd geweest te zijn. Volgens het door den heer Bastmeijer uitgebracht verslag der hulpspaarbank, zijn dooi de leden bij de 18724.79 in 1887 nog 3100 geplaatst, doch 4100 terug gevorderd, terwijl de rente a 4.42 815.39 bedroeg. Nadat besloten was om, met het oog op de langdurige ziekte van den heer Can, de feestelijke vergadering in Juni voorloopig door eene gewone te vervangen, verkreeg de heer Van der Have, hoofd eener school te Zierikzee, het woord om de Rekenkast van Keuning aan de leden voor te stellen en aan te wijzen, hoe deze gebruikt wordt om door aanschouwing den kinderen gemakkelijk de 4 hoofdbewerkingen met kleine getallen aan te leeren. Hij gaf daarmede*zijne"_ingenomenheidte kennen, doch toen de heer Van) de" Garde, hoofd der school te Noordgouwe, had medegedeeld,'hoe hij het aanlegde, om dezelfde verzameleenheden maar dan grooter, voor de kinderen zichtbaar te maken en te gebruiken, meende de heer v. d. Have diens wijze van handelen de voorkeur te moeten geven. Ten slotte knoopte de heer Oosterman, hoofd eener school te Zierikzee, hieraan eene interessante mededeeling omtrent het ontstaan der Rorneinsche cijfers vast. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in eene buitengewone vergadering aan den heer F. W. J. Wolf, gewezen predikant van Odijk, sedert 28 December 11. predikant bij de Ned. geref. gemeente te Axel, het dienstwerk in de Ned. hervormde kerk verboden, de bevoegdheid tot de uitoefening van kerkelijke rechten en de aan vaarding van kerkelijke bedieningen ontnomen voor onbepaalden tijd, en het lidmaatschap van de Nederlandsch hervormde kerk ontzegd. Door den overvloedigen aanvoer van mosselen in België, hebben zoo schrijft men ons uit Bruinisse de schippers eene slechte week gemaakt. Een groote hoeveelheid moest beneden de gulden per ton van de hand gedaan worden, terwijl enkele partijen, die te veel van het barre weder van Zondag en Maandag 18 en 19 Maart geleden hadden, in het geheel niet te verkoopen waren. Nu nog eene week dan houdt de verzending ver moedelijk geheel op tot na Pinksteren. Het barre winterweder der laatste weken en de daardoor geleden bijna onberekenbare schade, door ge stremde vaart enz. zal zich derhalve in die gemeente nog lang doen gevoelen. De jl. Zaterdag te Terneuzen op ruim97ja- rigen leeftijd overleden mejMargrieta Dregmans, wed, den heer Adriaan Donze, was de oudste ingezetene dier gemeente. Thans valt dit voor recht te beurt aan den eerzamen Cornelis van Alten, een weduwnaar van bijna 97 jaren. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat Zaterdag avond door den jachtopziener der heeren Lippens, E. F. de Paauw, op de goederen van genoemde heeren onder IJzendjjke, een prach tige arend is geschotenhet dier, alhoewel tot de kleinste soort behoorende, had eene vlucht van 1.60 meter.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5