Mipiap en YepiÊp ia Sal. Buitenland. Yertfottm en aangekomen Schep. Verspreide berichten. Onderwijs. Kerknieuws. verkoopingsn en aanbestedingen, De nieuwe keizerin van Duitschland. ieder ral begrijpen dat de koning den man niet voor oogen wil hebben, die hem in zijn huis heeft gehoond, gelasterd en gesmaad, en dat daarom de trouwe staten-generaal geheel naai den voorzitter verwezen zijn, wanneer men dan bedenkt dat het schandaal der verkiezing van Domela Nieuwenhuis te wijten is aan de mede werking der anti-revolutionnairen, dan, mijne heeren, benijden wij zeker die partij hare over winning niet. De meerderheid, op die wijze verkregen, is zwak op haar zelf en zegen kan niet rusten op haar werk. Moed gehouden daarom, mijne heeren, wij strijden met eerlijke middelen voor eene goede zaak." Na deze met daverend applaus bezegelde toe spraak ging de vergadering over in eene beslotene. Toen de openbare bijeenkomst weder was heropend, stelde de voorzitter aan de orde de bespreking van de verkiezing voor een lid van den raad, noodig geworden, doordien de heer mr J. A. van Hoek zijn ontslag heeft genomen. Bij het bestuur waren geen aanbevelingen van candidaten ingekomen, waarom het bestuur alleen den heer mr J. A. van Hoek voordroeg. Ter toelichting hiervan werd door den voor zitter opgemerkt, dat de redenen die den heer Van Hoek hebben geleid tót het indienen van' zijn ontslag bekend zijn. De voorzitter verheelde het niet dat het bestuur de motieven, die tot het nemen van ontslag hebben geleid, niet deelt, in tegendeel het nemen van ontslag niet noodzake lijk en ook niet nuttig oordeelt. Des ondanks echter meent het bestuur den heer Van Hoek wel candidaat te kunnen stellen, die het aanbe veelt als een onafhankelijk flink raadslid, die zeer in het belang der gemeente werkzaam kan zijn en tot de liberale partij behoort. Ook de heer Doorenbos beval den heer Van Hoek als candidaat aan, op grond dat deze niet het minst onafhankelijke, niet het minst ijverige raadslid is en die er steeds naar streeft het be lang van Middelburg te behartigen. Ook om zijne rechtskennis en zijn open oog wat de be langen van het onderwijs betreft kan hij noode in den raad worden gemist. Bij de hierop gevolgde stemming bleek dat van de 76 stemmen die waren uitgebracht er zich 70 op mr J. A. van Hoek hadden vereenigd, terwijl vijf briefjes blanco waren en een met den naam van den heer Doorenbos was ingevuld. De voorzitter zeide dat de groote eenstemmig heid dezer vergadering het bewijs levert dat mr Van Hoek als raadslid zeer wordt geapprecieerd en daaruit wel is af te leiden dat de liberale kiezers met opgewektheid voor mr Van Hoek in het strijdperk treden zullen en door woord en daad ertoe zullen medewerken dat het afgetreden raadslid met eene overgroote meerderheid van stemmen weder naar het raadhuis worde afge vaardigd. Aangezien er verder niets te behandelen was en geen der leden het woord verlangde sloot de voorzitter hierna de vergadering. Met ingang op 26 Maart. a. is benoemd tot klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger de heer A. J. A.Dootjes thans klerk ten raadhuize belast met de controle op de verhuizingen, terwijl in diens plaats tijdelijk is aangesteld de heer J. E. Domenie alhier. Ter aanvulling van een vroeger bericht deelen wij mee dat, met ingang van 1 April, bij de rijks telegraaf benoemd is tot onder-directeur, belast met het beheer van het bijpost- en telegraafkan toor op den Fluweelen Burgwal te 's Gravenhage, D. P. Einders, telegrafist le kl. te Middelburg. Het hulpkantoor wordt in de eerste dagen van de volgende maand voor het publiek geopend. Te Breskens is tot lid van den raad gekozen de heer J. Mulder. In het district Ommen is van anti-revolution- naire zijde candidaat gesteld de heer J. van Alphen. De heer Eeekers neemt zitting voor Haarlem mermeer, de heer Schaepman voor Wijk bij Duur stede. Nieuwe keuzen zijn dus noodig in Druten en Breda. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr A. van Haarlem, met ingang van 1 April, als griffier bij het kantongerecht te Beesterzwaag en aan A. C. A. F. van Velthuysen, met ingang van 25 Maart, als notaris te Gendringen. Benoemd tot hoofd der school te Serooskerke (Schouwen) de heer G. J. Barentsen, te Colijnsplaat. De heer P. J. Eoscam Abbing, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Silvolde, heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te St Annaland door J. W. F. Gobius du Sart, pred. te Nieuw- en Sint Joosland. Yoor de eerste maal heeft heden het stoom schip de Bromo te Ylissingen gemeerd gestoomd. Waarschijnlijk zal Dinsdag e. k. op de reede een eerste proeftocht gehouden worden. Als alles gunstig verloop heeft, hoopt men Donderdag 29 dezer officieelen proeftocht te houden, terwijl de Bromo daarna onmiddellijk naar Botter dam ter verdere uitrusting zal vertrekken om 10 April de eerste reis naar Batavia te aanvaarden. In de Prov. Gron. Ct. wordt geschreven dat de heer O. T. Bosgra, »boomkweeker (hofleve rancier)" te Bergum de hem toegeschreven woor den: »Hwet helje jou my in lest op 'e Hud" in zake zijn verkiezing tot lid van de Tweede kamer niet heeft gezegd. Hij maakt ook geen bezwaar zijn mandaat te aanvaarden. »De algemeen hoog gewaardeerde man, bij alle partijen in zijn om geving geacht, aanvaardt met ernst en met den wensch nuttig te kunnen zijn voor volk en vader land zijn lidmaatschap van de Tweede kamer." De Leidsche zangvereeniging besloot met over groote meerderheid aan de uitnoodiging van den heer Desuiten gevolg te geven en den 31en Maart in het Paleis voor Yolksvlijt, bijgestaan door de Fransche opera te 's Gravenhage, de Maria Mag- deleine van Massenet, onder leiding van den directeur der zangvereeniging uit te voeren. Zondagmorgen jl. ging een boerenknecht uit de buurtschap Markvelde, onder Diepenheim, met zijn meisje naar Haaksbergen, om daar een dienst te zoeken. Daar zij noch des avonds, noch den volgenden dag terugkeerden, werden allerlei nasporingen naar de vermiste personen in het werk gesteld. Gisteren werden op eenig^fc schre den afstand van elkander hunne lijken gevonden onder een paar denneboomen aan den buitenkant van een denpenbosch in Markvelde. Te Arum (Fr.) heeft een landbouwer een aardappelbak vol gestorven vogeltjes opgegaard, die in de vruchtboomen, om zijne woning heen, door de koude zijn omgekomen. Zondag avond begaf zich in den verschrik- kelijken sneeuwstorm een arbeider, wonende tus- schen den Wegdam (Ambt Delden) en Haaksbergen op weg om een boodschap in de buurt te doen, met het treurig gevolg dat Maandag avond zijn lijk uit de sneeuw werd opgedolven. Te Herwen en Aerdt zou de verkiezing voor een poldermeester plaats hebben, maar een dei- poldermeesters, wiens woning door den hoogen waterstand rondom in het water lag, had de kiezerslijsten in zijn bezit, en de kiezers der ge noemde gemeenten konden daardoor niet tot de stembus worden toegelaten; alleen die van Pan- nerden brachten hunne stemmen uit. Deze ver kiezing zal waarschijnlijk wel vernietigd worden. Uit Pretoria is aan de Haarl. Crt. o. a. geschreven »Onlangs kwam hier het treurig bericht van Bar- berton dat een der vijf Hollandsche ingenieurs, in dienst van de Ned. Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij, van de grenzen van deze republiek bij de Komatiepoort aan de koorts bezweken is. Yier van hen werden aangetast door de hevige koorts die vooral daar in het zomerseizoen heerscht. Drie hunner kwamen er gelukkig door, doch de vierde, de heer Van der Meulen moest er, helaas het leven bij inschieten. Alleen de heer IJzendijke, die reeds eenige jaren in Indië heeft doorgebracht, werd niet aangetast. (De telegraaf heeft midde lerwijl ook de tijding van het overlijden WEtn laatstgenoemde overgebracht.) Ook waren al hun bedienden weggeloopen, tot zelfs de kok, zoodat zij geheel alleen, zonder hulp, in de wildernis waren. Dadelijk op ontvangst van dit bericht heeft de regeering aan den landdrost van Barberton gete- legrapheerd om een geneesheer te zenden en de zieken alle mogelijke hulp te verschaffen. En indien de arts het noodig oordeelde hen op draag baren naar een gezondere plaats te brengen, niets mocht hun ontbreken. Deze daad werd algemeen geprezen, te meer, omdat de regeering daartoe niet verplicht was. Men vindt het algemeen onverantwoordelijk, dat men deze jongelieden zonder eenige ervaring in dit ongezonde jaarge tijde daarheen heeft gezonden, te meer daar er toch nog niets voor den spoorweg kon gedaan worden. Er zijn hier in de laatste weken ontzettende regens gevallen, die de rivieren tot eene ongekende hoogte hebben doen zwellen, en dientengevolge stond de communicatie met Pretoria geheel en al stil. Gelukkig heeft de regeering nu onmiddelijk maatregen doen nemen, om de voornaamste rivieren te doen overbruggen. Bij zijn vertrek uit Clermont-Ferrand werd generaal Boulanger een warme ovatie door het volk gebracht. Boulanger begaf zich te voet naar het station, terwijl het volk hem vivats toeriep en de Marseillaise zong. De trein reed af onder het geschreeuw van »leve BoulangerEen Pa- rijsch journalist, die geroepen had »leve Carnot werd afgeranseld. Bij aankomst te Parijs wachtten hem een paar honderd personen aan het station op, die hem toejuichten. De generaal ging echter terstond verder, en geen enkel incident had plaats. Bij de Belgische kamer is door den minister van justitie een wetsontwerp ingediend, dat machtiging verleent tot vervolging ex officio wegens hoon of smaad tegen leden van regeerende huizen of hoofden van buitenlandsche regeeringen. Naar men verzekert is in een krijgsraad, onder voorzitting van den keizer te Weenen Donderdag gehouden, besloten bij de delegaties een crediet van 40 a 50 millioen florijnen aan te vragen voor militaire doeleinden. De Novoje Vremja schrijft in een artikel over de betrekkingen tusschen Eusland, Duitsch- land en Oostenrijk o. a. »Busland, gerustgesteld door de zekerheid dat Oostenrijks oorlogzuchtige neigingen niet langer door Duitschland gesteund worden, zal onverschillig blijven tegenover de uitdagende houding van Oostenrijk en een gunstig oogenblik afwachten om de Boelgaarsche kwestie te regelen zonder Oostenrijk een voorwendsel voor een oorlog aan de hand te geven." Yerschrikkelijk moet het schouwspel zijn geweest, dat de ongelukkigen op de galerijen in den schouwburg Baquet te Oporto bij den brand opleverden. De zucht naar het behoud van het eigen leven bracht elk menschelijk gevoel tot zwijgen. De sterkeren sloegen zonder mededoogen met schoenen, messen, met alles wat zij maar hadden, rond zich, trapten en duwden de zwak keren weg om zich een doortocht te banen. Jonge meisjes en vrouwen, kinderen werden door deze geweldenaars letterlijk vermoord, wanneer zij hun den weg versperden. De tooneelspelers wisten zich door de achter deuren te redden, de eerste actrice sprong uit het raam. De paniek was des te verschrikkelijker omdat het gas was uitgegaan. Dinsdag werden de lijken der slachtoffers tentoongesteld teneinde hun idenditeit te constateeren. Er waren 66 lijken en tal van onherkenbare menschelijke overblijf selen. Hartverscheurend waren de scènes, die men hier aanschouwde. Er zijn geheele gezinnen bij deze ramp omgekomen. De verontwaardiging tegen de autoriteiten is groot, daar deze een voorstelling in den schouw burg veroorloofd hebben, niettegenstaande des kundigen het gebouw afgekeurd hadden. De overstroomingen in de Theissvalei, Hon garije, richten ontzettende schade aan. De stad' Bekes— Csaba wordt met den ondergang be dreigd. Mijlen ver ziet men niets dan water.- Het spoorwegverkeer is geheel gestremd. Het water heeft op sommige begraafplaatsen den grond omgewoeld, zoodat men hier en daar lijkkisten en lijken ziet drijven. Een groot deel van Croatië is eveneens overstroomd. Verscheidene dorpen staan onder water. Vrijdagavond werden in de bovenzaal der socië teit de Vergenoeging alhier, ten overstaan van den notaris B. A. Verheij, in het openbaar verkocht: lo Een huis en erf te Middelburg, aan de Schuitvlotstraat, wijk O no 283, groot 56 centi aren, voor 469, en 2o Een huis, erf en tuin te Middelburg, aan het Oude Arnemuidsche pad, wijk T no 80, groot 5 aren en 40 centiaren, voor 909. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd een gouden potloodhouder, een buitengewoon groote portemonnaie, een bos met sleutels, een jjzeren schrank, een sleuteltje met plankje. April Datum. 26 Maart 27 27 28 29 30 30 4 5 6 12 13» 20 24 25 1 Mei 1 3 15 17 23 Plaats. Middelburg, Middelburg, Vlissingen, Arnemuiden, Middelburg, Sas ran Gent, Vlissingen, Brigdamme, Middelburg, Breskens, Bergen op Z., Serooskerke, Middelburg, Middelburg, Koudekerke, Aardenburg, Zoutelande, Kleverskerke, IJzendijke, Hoofdplaat Cadzand, St. Kruis, Voorwerpen. Informatiën. Meubels, Balans D 4. Behangselpap., Balans D 4. Huizen enz., De Wolfi. Land enz., Verheij. Afbraak, Tak. Vestinggrond, C. Westenberg. Beestiaaltenz De Wolff. Inspan, De Vos. Huizen, Tak. Hofstede, Hammacher. (verp.) Vischp., Visscherijbest. Inspan, Inspan, Huis, Inspan, Huis, Inspan, InspaD, Inspan, Iuspan, Beestiaal, Inspan, Tak. Verhulst. S'egt. Loeff. De Graaft. Loeff. Verheij. Hendrikse. Hendrikse. Hammacher. Hendrikse. Wie met aandacht de laatste 14 dagen de Duitsche bladen, althans wat men noemt de offi- cieuse bladen, nl. de conservatieve en vele natio- naal-liberale las, zal opgemerkt hebben, dat deze zeer weinig vertellen van de vrouw, die vóór korten tijd keizerin van Duitschland werd. Hoe de Duit- schers over de gemalin van keizer Frederik den ken wordt ons in het volgende door een Engelsch- man verhaald. Zij weten dat zij verreweg de knapste en eene der beste van de kinderen van koningin Victoria isdat zij een alom geëerd man huwde en dat zij elkaar wederkeerig liefhebhen. Hun huiselijk leven is gelukkig geweest; zij heeft op hem veel invloed, dien zij steeds ten goede aanwendde. Met liefde en ijver wijdde zij zich aan de taak die zij op zich genomen had niet alleen in naam maar inderdaad werd zij eene Duitsche prinses. Zij deelde met hart en ziel in het lief en leed, het streven en de overwinningen van haar aan genomen land. Zij verpleegde zelf de Duitsche gewonden, en wees hen, die met de verpleging belast waren, op het nut van verscke lucht en Engelsche reinheid. Onder haar toezicht werd het grootste hospitaal voor de gewonden gedu rende deu FranschDuitschen oorlog gebouwd. En toen de over winnaars in zegepraal terug keerden was zij daar om hen te verwelkomen en deelde zij in hun trots en vreugde. Zij toonde steeds veel belang te stellen in Duitsche kunst en wetenschappen, letterkunde en muziek. Leopold von Eanke was een groot vriend van haar. Dit alles weet men in Engeland zoowel als men het in Duitschland weet. Nu is zij keizerin van het Duitsche rijk. Doch hoe denken de Duit- schers over haar Sinds de schrijver te Berlijn vertoeft, verklaart hij Duitsckers uit de meest uiteenloopende standen ontmoet te hebben: staatslieden, officieren, artis- ten, ambtenaren, socialisten, denkers en dichters. Sommige hunner zijn uit den aard der zaakzeer terughoudend omtrent alles, wat betrekking heeft op de dynastie der Hokenzollern of met politiek in 't algemeen in verband staat. Niemand hunner zou zijne opinie hieromtrent durven uitspreken, indien hij kon veronderstellen dat zijn naam be kend zou worden. De politieke interviewer staat in Duitschland in kwaden reuk. De eenige man, die daar zeggen en doen kan wat hij wil, is vorst Bismarck, De anderen, of zij prinsen of straatvegers zijn, moeten over politieke of dynas tieke kwesties met omzichtigheid spreken. Alleen omdat het vrij algemeen bekend is, boe Bismarck denkt, is bet mogelijk te vernemen, hoe de Duitschers over hun nieuwe keizerin denken. Waarom houden ze niet van haar? Waarom hoort men zoo dikwijls op eene onvriendelijke en onheusche manier over haar spreken Men zou daar vele redenen voor kunnen opgeven. Indien Bismarck bij bare komst in Duitschland niet ge zegd heeft: die kleine Waschfrau verdirbt die ganze Race, dan hebben anderen het gezegd. Zij is eene Engelsche prinses met een helder hoofd en een warm hart. Zij weet wat zij wil en handelt dien overeenkomstig. Hare tegenwoordigheid is als versche lucht in de benauwde Duitsche atmosfeer, en Duitschers houden spreekwoordelijk niet van openramen. De Duitschers hebben ongeveer dezelfde gewaarwording, wanneer zij over keizerin Victoria spreken als een vuur-etend tory gevoelt, wanneer hij kwaad spreekt van Gladstone. Het is de oude kwestie en het gevoel dat altijd allen opwekken, die hooger idealen hebben en een edeler leven willen leiden dan de groote massa. Er is voor namelijk iets in de beginselen der keizerin, dat haar in het oog der Duitschers zoo verwerpelijk maakt, en dat alleen is belangrijk en karakteris tiek genoeg. De nieuwe keizerin dan beeft Engelsche begrippen ten opzichte van de positie der vrouw, en daarmede is alles gezegdniets meer dan Engelsche begrippen, die zelfs in het meest conventioneele Engelsche huishouden niet verdacht zouden worden van Woman's Rights Propaganda. Maar voor de Duitschers is zelfs dit te veel. De Duitscher is heer en meester in zijn huis. De vrouw staat niet gelijk met eene En gelsche vrouw. Zij moeten werken en zwoegen, opdat de man zijne avonden op zijn gemak in de herberg zou kunnen doorbrengen. Zij is zijn slavin, die zijn eten moet koken en voor zijn linnen moet zorgen; zij is dikwijls slechts eene huishoudster voor hem, die hij vereert met den titel van vrouw, waar mede zij in den regel dan tevreden is. Dat daar gunstige uitzonderingen op zijn, behoeft wel geen betoog, maar in 't algemeen is de toestand als hier geschilderd werd. Onder de hoogere standen neemt de slavernij voor de vrouw een anderen vorm aan, waardoor zij door zekere dwaze etiquette regelen gebonden is. Zij moet zich uitsloven om gasten te ontvangen en uit te gaan. De handen uit de mouw te steken zou onwaardig zijn voor eene grande dame. Intellectueele en artistieke belangen moeten haak niet verder - interesseeren dan als onderwerpen voor de conversatie. Zij moet het niet te ernstig Opnemen. De eenige sterke band, die baar aan haren echtgenoot bindt, zijn hare kinderen, die hij gewoonlijk hartstochtelijk lief heeft. Indien zij er in slaagt door hen zijne liefde te winnen is het alleen door zich geheel aan zijn wil te onderwerpen. De nieuwe keizerin heeft nimmer deze opvatting van het huwelijk gehuldigd maar is in dat opzicht eene Engelsche gebleven. De Duitsche mannen voelen dit zeer goed, en zijn daarom bang voor haar invloed, maar vreemd is 't dat de Duitsche vrouwen haar ook vijandig gezind zijn. Wanneer men echter de zaak nauwkeurig en in het licht der geschiedenis beziet, is het in overeenstemming met de natuur der dingen dat zij de hand, die haar wordt toegestoken om haar van haar ketenen te bevrijden, terugstooten. In waarheid, het zijn juist de Duitsche vrouwen die 't meest tegen keizerin Victoria zijn ingeno men. Nog onlangs hoorde de schrijver eene dame, die 't beter had moeten weten, zeggen»Indien de keizer te San Eemo gestorven ware, had ik gehoopt dat wij haar nimmer, nimmer veroorloofd hadden terugtekomen."EenmooiBerlijnsch meisje, dochter van een hooggeplaatst ambtenaar, ver kondigde in den tijd van een half uur de twee volgende tegenstrijdighedenlo »De keizerin is veel te Engelsch voor mij in baar maatschappelijke begrippen" 'en 2 »Ik vind dat de Engelscben in den regel veel beleefder zijn jegens dames dan de Duitschers. Duitschers kunnen zoo onbeleefd zijn.' De Duitschers vragen zich met bezorgdheid af, hoe-lang het den nieuwen keizer gegeven zal zijn over hen te regeeren, daar de aard zijner ziekte hun alle hoop op herstel benomen heeft. Indien die vrees bewaarheid wordt, zal de keizerin weinig kunnen doen om het lot harer Duitsche zusters te verbeteren. Mocht hunne vrees echter blijken ijdel geweest te zijn, dan kan zij nog een edel werk verrichten in bet belang der vrouw in haar vaderland, een werk dat mis schien nog rijker vruchten zal dragen voor de Duitsche natie dan ooit Königgratz of Sedan deden. Vlissingen» 24 Maart. Heden morgen alhier in het dok gekomen, de radersleepboot T. Schür- mann Söhne 3 komende van Euhrort, om aan de fabriek der koninklijke maatschappij de Schelde te worden gerepareerd en eene nieuwe machine met stoomketels in te nemen. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6