N°. 73. 131® Jaargang? 1888. Maandag 26 Maart. De pcitraterteii te MiiMtai. BUITENLAND. Nationale Militie. Middelburg 24 Maart Kerknieuws. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Tweede zitting van den Militieraad. J. A. VAN HOEK. RAIVT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb. Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuvenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie ziel» tegen 1 April abonneert op (Se nidtSelbargsché courant ont vangt «le «leze maand nog verschijnende nummers kosteloos. 11e abonnementsprijs bedraagt tsvee gulden per kwartaal. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de lotelingen dier gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1888, die door den militieraad voor den dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Maan dag den 9 April 1888, des voonniddags_ te 10 uren, in het gewone lokaal in de Abdij eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsver vangers of nommerverwisselaars verlangen op te treden, en dat, bijaldien nopens hunne redenen van vrijstelling nog geen uitspraak is gedaan of zij zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op gemelden tijd voor den mili tieraad moeten verschijnen, vergezeld van de personen, die als plaatsvervangers of nommerver wisselaars voor hen verlangen op te treden en voorzien van de navolgende stukken lo. wat den plaatsvervanger betreft a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, ongehuwd of kinderloos weduwnaar, niet beneden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den burgemeester) b. van een bewijs, dat hij zijne plichten ten aanzien van de militie heeft volbracht, of dat hij er geene te volbrengen had; c.indienhij vroeger als militair of op's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den kommandant van het korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuigschrift kan bij dien kommandant worden aangevraagd) d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toestemming van zijn vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden 2o. wat de nummerverwisselaars betreft a. van een bewijs, afgegeven door den burge meester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geen dienst bij de militie is verplicht geweest b. van de hierboven onder litt. c en d ver melde stukken c. zoo hij voor de militie is ingeschreven bin nen eene gemeente van een ander militie-district, dan waartoe de loteling behoort, wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voor zitter van den militieraad van dat district afgegeven uittreksel uit het lotingsregister, waarop hij voorkomt, bevattende de daarin ten zijnen aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of van wege den loteling, die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden overgelegd een afschrift van de notariële akte van overeenkomst over de vervan ging in den dienst. Tot afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2 a bedoeld, zal op Donderdag den 29 Maart e. k., des voormiddags van 10 tot 12 uur, in een der lokalen van het raadhuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en on derteekenen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, heden den 23 Maart 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Tegen Dinsdag a. zijn de kiezers te Mid delburg opnieuw ter stembus opgeroepen, thans om een lid van den gemeenteraad te kiezen en al onthielden wij ons bij dergelijke gelegen heden meestentijds van eenige opwekking of aanbevelingwaar er strijd te wachten was, 20oals nog niet zoo heel lang geleden toen men van anti-revolutionnaire zijde plotseling bij zulk een verkiezing een eigen candidaat stelde, hebben wij een enkel maal onze leidelijke houding laten varen. Wij meenen dat ook daarvoor thans alle reden is. In de eerste plaats staan wij ook hierbij, evenals bij de verkiezingen voor de Tweede kamer, voor nieuwe toestanden en in de tweede plaats kan het mogelijk zijn dat de anti-liberalen met een candidaat hunne krachten met de onze willen meten. Aan dien nieuwen toestand hebben wij in de eerste plaats de verkiezing zelve te danken; niet omdat zij een noodzakelijk gevolg daarvan behoefde te zijn, maar wijl de heer mr J. A. van Hoek, lid van den raad, gemeend heeft zijn mandaat te moeten neerleggen, het aan het kiezerspersoneel, door de nieuwe regeling in het leven geroepen, overlatend om te zijnen opzichte uitspraak te doen. Bij de behandeling in de Tweede kamer van de desbetreffende bepalingen werd een voorstel van den heer Mackay om ook de Provinciale Staten en de gemeenteraden te ontbinden ver worpen eene geleidelijke toepassing van het nieuwe stelsel op die colleges werd beter ge oordeeld. Trots dit besluit heeft de heer mr J. A. van Hoek gemeend niet langer lid vau den raad te moeten zijn, zonder dat de nieuwe kiezers hem een mandaat hebben opgedragen, Nu dit geschied is, zou het weinig nut heb ben over de kwestie zelve in den breede uit te weiden. Men heeft hierbij te maken met eene persoonlijke opvatting, niet bindend voor anderen; men kan tegen die meening bezwa ren opperen, haar alle reden van bestaan ontzeggen mag men echter niet. Voor de kiezers in Middelburg blijft in elk geval alleen de vraag: behoort het mandaat van mr J A. van Hoek te worden hernieuwd? En dan meenen wij dat allen, zelfs zij die den door hem gedanen stap betreuren, niet zullen aarzelen deze vraag om verschillende redenen bevestigend te beantwoorden. De heer J. A. van Hoek is een ijverig, een bekwaam, een doortastend raadslid, die nooit schroomt voor zijne meening uit te komen. Trouwens, zijne laatstelijk aangenomen hou ding, wellicht défaut de ses vertus getuigt ook daarvan. Trouw behartiger der gemeente-belangen, geeft hij in onzen raad menig flink adviesen is hij een warm voor stander van goed onderwijs. Is hij om dit alles waardig opnieuw gekozen te worden, de eer van het liberale Middelburg is bij deze verkiezing tevens betrokken; en brengt mee dat alle vrijzinnigen hun stem op hem uitbrengen. Onze gemeente heeft altijd haar goeden naam van liberaal te zijn opgehouden en wij houden ons vast overtuigd dat zij dit ook bij de nieuwe regeling zal doen. De aanzienlijke uitbreiding van het kiezers personeel maakt het echter dringend noodig waakzaam en werkzaam te zijn. Laat de liberale kiezers in Middelburg vooral beproeven de tegenpartij een gevoelige les te geven; zij het als weerslag op de door ons geleden neerlaagals bevestiging van de dikwijls herhaalde bewering dat Middelburg door het platteland wordt overheerscht. Zoo krijgt de verkiezing van Dinsdag een dubbele beteekenisen wordt zij voor de toekomst van het allerhoogste gewicht, Hoe aanzienlijker stemmencijfer mr J. A. van Hoek op zieh vereenigt, hoe grooter de meerderheid is waarmee hij wordt gekozen, hoe duidelijker die beteekenis aan het licht komt, hoe meer dat gewicht wordt verhoogd. Met vollen aandrang geven wij daarom den kiezers in Middelburg in overweging Dinsdag hun stem uit te brengen op den heer mr. Zij schrijven vooral de voorletters duidelijk. Heden middag vergaderden alhier de provinciale staten van Zeeland in buitengewone zitting. k de voorzitter de vergadering in naarn des kohings had geopend deelde hij mede dat de heer Fransen van de Putte wegens ongesteldheid afwezig was. Verder was niet ter vergadering aanwezig de heer Walter. In de eerste plaats stelde de voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid der staten, den heer mr A. C. B. Thomaes, en benoemde daartoe de heeren Kake- beeke, Van Lijnden en Moes. Bij monde van den heer Kakeheeke bracht de commissie rapport uit, strekkende tot toelating van den gekozene. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming vereenigde de vergadering zich met dit advies. De heer Thomaes werd daarna door den griffier binnengeleid, legde in handen des voorzitters de voorgeschreven eeden af en nam, na door den voorzitter met zijne verkiezing te zijn geluk ge- wenscht, zitting. Vervolgens geschiedde mededeeling van het koninklijk besluit tot uitschrijving der verkiezing voor de eerste kamer der staten generaal en tot machtiging tot het bijeenroepen der provinciale staten. Eveneens werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer jhr mr J. Roëll van den volgenden inhoud «Mijne heeren Het zal u, waarschijnlijk, niet onbekend zijn, dat mij hij de verkiezingen voor de Tweede ka mer der staten-generaal, welke op 6 Maart jl. zijn gehouden, de onderscheiding is ten deel ge vallen door het hoofdkiesdistrict U t r e c h t der waarts te worden afgevaardigd. Na gezet en ernstig overleg heb ik gemeend mij aan die benoeming niet te mogen onttrek- 'ifeiiY en mitsdien onder dagteekening van heden, aan het bureau van stemopneming, ingevolge art. 106 van de kieswet, kennis gegeven, dat zij door mij wordt aangenomen. Ik besloot daartoe niet dan met zeer gemengde gevoelenswant daardoor zie ik mij tevens ver plicht af te zien van eene verdere vervulling van het lidmaatschap der Eerste kamer, voor het geval het hernieuwd vertrouwen uwer vergade ring mij daartoe bij voortduring, mocht hebben geroepen. Vergunt mij, mijne heeren, dat ik u onder deze omstandigheden, mijn diepgevoelden dank zeg voor de zoo hoog te waardeeren, en door mij g e- waardeerde onderscheiding, waarmede gij mij hebt vereerd, toen het u heeft goedgedacht mij op 6 April 1887 naar de Eerste kamer der staten- generaal af te vaardigen, en dit op 8 September d. a. v. te bevestigen. Bij mijne benoeming van nagenoeg u allen persoonlijk onbekend; vreemd aan de meer bij zondere loelangen van uwe provincieontleende mijne benoeming juist daaraan voor mij dubbele waardeen ongetwijfeld zal zij voor mij, mijn leven lang, oorzaak hipven van onver deelde erkentelijkheid. Gevoelde ik mij reeds daardoor tot uw schoon gewest aangetrokken, te meer werd dit het geval, toen het mij was gege ven daarmede, een en andermaal, meer van nabij kennis te makenen waar ik mij hoogst geluk kig zoude achten, indien het mij mocht gegeven worden het in bloei en welvaart bij voorduring te zien toenemen, zoo zal daartoe, naar ik meen te mogen verzekeren, door geen uwer vruch teloos mijne medewerking worden ingeroepen. U, mijne heeren, verzoekende mij in welwillende herinnering te willen houden, en u de verzekering herhalende van mijn levendigen dank, heb ik de eer mij, aanbevelend, te teekenen Mijne Heeren Yan uwe vergadering de zeer dienstw. dien. (get.) J. ROËLL. Deze brief werd voor kennisgeving aangenomen en daarna overgegaan tot de benoeming van twee leden voor de Eerste kamer der staten-generaal. Het stembureau bestond uit de heeren Pompe van Meerdervoort, Lantsheer, Hammacher en Stevens. Ingeleverd werden voor de eerste vacature 40 briefjes. De heer mr J. Moolenlmrgli, aftredend lid, werd herkozen met 29 stemmen. Op den heer J. W. Vader waren 8 stemmen uitgebracht, 1 stem op jhr mr W. Six en 1 stem op Moolenhurgh (zonder eenige nadere aanduiding), terwijl 1 briefje blanco was. Voor de tweede vacature waren eveneens 40 briefjes ingeleverd. De heer jhr mr "W. Six, oud-commissaris des konings, werd gekozen met 26 stemmen. Op den heer J. W. Vader waren 7 en op den heer Arie Smit 5 stemmen uitgebracht, terwijl 2 briefjes blanco waren. De voorzitter dankte het stembureau en ontbond dit, waarna hij de buitengewone zitting in naam de# konings sloot. De ker raad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft onlangs uit zijn midden eene permanen te commissie benoemd, die overeen komstig het aan haar opgedragen mandaat eenige aangewezen personen, waaronder ook jhr mr A. F. de Sarvornin Lohman, heeft uitgenoodigd,- onx voor haar te verschijnen en dan zonder omwegen mondeling en duidelijk te verklaren, of zij zich van de Ned. herv. gemeente aldaar al of niet hebben afgescheiden. Deze uitnoodiging is door hovengenoemden heer beantwoord met een uitvoerig schrijven waarin o. a. het volgende voorkomt»Gij weet zeer goed dat de rechterlijke colleges in deze zaak niet onbevooroordeeld kunnen zijn, omdat bijkans al hun leden feitelijk partij in eigen zaak zijn." Hbld Het Engelsch hoogerhuis heeft de bill tot conversie der staatsschuld achtereenvolgens in alle drie lezingen aangenomen. Keizer Prederik neemt in krachten toe. Met korte tusschenpoozen wijdt hij zich dagelijks onvermoeid aan zijn talrijke bezigheden. Van 17 tot 24 Maart. Vlissingen. GehuwdA. Izeboud, jm. 25 j. met C. Hollebrandse, jd. 26 j. Bevallen: P. J. Joukes, geb. Bos, z. J. A. Proost, geb. Kroeze, z. P. Jilleba, geb. Huibregtse, z. J. Laernoes, geb. Van der Burg, z. M. H. Franken, geb. Van Zijp, d. A. van Wingaarde, geb. Van der Net, d. W. Goedhart, geb. Clowting, z. M. W. Duijvekot, geb. Cevaal, cl. E. A. Dom misse, geb. Meslier, z. S. de Wolf, geb. Van Wallenburg, z. OverledenM. Polderman, z. 5 m. J. W. Stevens, ongeh. z. 29 j. J. L. L. Brackx, z. 4 m. M. Won- clergem, vrouw van P. Castel, 52 j. M. Roose, d. 10 m. M. J. Walrave, d. 15 m. C. E. Danckaerts, d. 10 m. C. Goeree, wedr van C. Obijn, 97 j, J. H. Kamermans, d. 4 m. F. P. Poppe, d. 7 m, J. de Vos, z. 9 m. Hoewel het karakter van de door de Engelsche regeering ingediende Local Government Bill zich niet nauwkeurig laat ontleden, zoolang het ontwerp nog niet in druk verschenen maar slechts bekend is uit mr Ritchie's toelichting, worden toch reeds de deugden en gebreken van het wetsontwerp ijverig besproken. Naar hetgeen nit Ritchie's toelich ting blijkt, staat althans één ding vastdeze wet brengt een geheele omwenteling in de regee ring der graafschappen te weeg met den opper- machtigen invloed van den landadel is het dan toch gedaan. In de plaats van de bijna aristo cratische oligarchie, die nu in de besturen der graafschappen heerscht, treedt een regeering, door alle belastingschuldigen verkozen. Geheel Engeland en Wales Schotland en Ierland zijn voorloopig van den maatregel huiten gesloten ontvangen graafschapsraden op democrati- schen grondslag geschoeid. Alle belasting beta- lenden, man of vrouw, verkrijgen het kiesrecht, en verkiezen evenveel leden van den raad als er districten in het graafschap zijn. De steden en zelfs Londen worden in den nieuwen maatregel van bestuur opgenomen. Tien der grootste steden Liverpool, Manchester, Birmingham, Leeds, Sheffield, Bristol, Bradford, Nottingham, Hull en Newcastle wordt de rang van graafschap geschonken, en met den rang en den titel de daarmede verhonden plichten en rechten. De hoofdstad wordt het «graafschap Lon den" tegelijkertijd wordt de Metropolitan Board of Works, waartegen den laatsten tijd zulke her haalde en gegronde klachten zijn ingebracht, opgeheven. Met de hervorming van het plaatselijk bestuur zal een reorganisatie der locale belasting gepaard gaan. Onder de bepalingen van het wetsontwerp, die op den meesten tegenstand zullen stooten, behooren die betrekkelijk den verkoop van sterken drank, dank zij den grooten invloed, dien de herbergiers en drankverkoopers uitoefenen. Ritchie stelt voor, aan de graafschapsraden (County Councils)' het verleenen van vergunning tot verkoop van sterkedranken op te dragen, met dien ver stande dat het graafschap in verscheidene districten is verdeeld, welke een commissie van vergunning verkiezen, die in overleg met de justices of the peace, aan wie tot heden deze zaak was toevertrouwd, in overleg treden ten opzichte van het geven of vernieuwen van vergunning tot den handel in sterkendrank. De te betalen som voor het recht op vergunning zal met 20 verhoogd worden, en uit de opbrengst dezer verhooging, die voor de heide eerste jaren Op 600.000 pd. st. geraamd wordt, zullen dij

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1