Verspreide berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. De St. Crt. meldt thans dat bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijver heid van 22 Maart 1888, met ingang van 1 April 1888, de ingenieur van den waterstaat lste klasse tl. O. van Manen, thans te Zutphen, belast is met de waarneming van den dienst van hoofd ingenieur in het 11de district, ter standplaats Middelburg, en dat de ingenieur van den water staat lste klasse Ph. W. van der Sleyden als arrondissements-ingenieur zal dienst doen in het 5de district ter standplaats Zutphen. De heer Jacob Wilkens is erkend en toegelaten als consul van Uruguay te Vlissingen. Tot burgemeester van Kerkwerve is benoemd de heer L. C. Boogerd. De heer K. A. E. Seipgens, arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. De verkiezing van een kamerlid voor het kies district Ommen, noodig omdat de heer A. baron van Dedem voor Zwolle zitting neemt, is bepaald op 4 April a. Het rijksgesticht Ommerschans wordt, met be houd van zijne tegenwoordige bestemming, tot ultimo December 1889 gebruikt als rijks-werk inrichting voor mannen. In de St. Crt. is opgenomen een door den mi nister van buitenlandsche zaken onlangs van een te Shanghai gevestigden Nederlander ontvangen memorandum over den handel tusschen Neder land en China. Uit Oostburg schrijft men ons Het was een goed denkbeeld van het bestuur der zangvereeniging Tot oefening en uitspanning om in de hitte van den strijd bij de stembus eens een frissche koelte te doen waaien, door hare vijfde uitvoering te geven. Het programma, uit 3 afdeelingen bestaande, ieder uit vijf nummers samengesteld, werd tot genoegen van het vrij talrijk opgekomen publiek uitgevoerd. Was het toeval dat juist in'teerste stuk ons trof de passage Schenk een nieuwe dage raad, daar, waar we zooveel om ons zien, dat ons met den dichter zou doen uitroepen Wach terwat is er van den nacht? En no 2, Vooglen- groet, bracht nieuw leven waar «men der vooglen- lieJ verstond" en salie zorg en pijn" ter zijde zette. No 3 de Nederlandsclie vlagstortte kracht in 't bloed en noMaar waartoe alles opgenoemd wat ons aantrok en boeide We zouden te veel ruimte innemen, wilden we uitvoerig gewag ma ken van het lieve Daar zit een jonge zanger of het gevoelvolle Hoe lieflijk straalt gij. Heerlijk schoon klonk Het beeld der roos van Reiehardt en 't geheel verdient allen lof. Den directeur een woord van hulde voor zijn onvermoeide, belangelooze pogingen. Een woord van waardeering aan de werkende leden voor 't geen zij met zooveel bereidwilligheid en blijken van ernstige studie ten gehoore brachteneen aansporing om op dén ingeslagen weg voort te gaan en toe te nemen in kracht en volmaaktheid. Verschillende bladen melden dat aan den heer Conrad, inspecteur van 's rijks waterstaat, de onderscheiding te beurt is gevallen om te worden benoemd tot lid der internationale commissie voor het kanaal van Suez. Te Barneveld is overleden de heer mr J. Mau- ritsz Ganderheiden, oud-president van het ge rechtshof te Suriname, oud-burgemeester van Zierikzee. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft besloten, dat den 29 Mei a. s. en zoo noodig volgende dagen te Utrecht examen zal worden gehouden voor aspirant-ge meente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie. Er werden twee commissiën benoemd, de eene voor het mondeling gedeelte, de andere voor het nazien van het schriftelijk werk. De eerste commissie bestaat uit de hh. R. A. Verploegh Chassé, burgemeester te Vreeswijk, voorzitter C. W. A. M. Groskamp, mr L. A. Bybau en mr H. W. Waardenburg, burgemeesters van Sloten (N.-H.), Colijnsplaat en Hagestein. De tweede commissie bestaat uit de hh. mr L. W. Ebbinge, burgemeester te Kampen, voorzitter; R. W. Haentjes Dekker, burgemeester te Oude water en J. M. Buser, gemeente-secretaris te Zwolle. Tot plaatsvervangende leden der beide com missiën werden benoemd de hh. H. J. Flothuis, D. Hussem, A. de Vulder van Noorden en F. W. van Zieinpt, gemeente-secretarissen van Hooge- veen, Rauwerderheim, Middelburg en Waalwijk, benevens de heer J. G. Gerritsen, burgemeester te Breskens. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is eene borchure verschenen van de hand van den heer J. C. van Marken, waarin hij aan het publiek rekenschap geeft van zijn optreden in da Almeloosche werkstaking. In »een woord vooraf", gedagteekend 10 Maart, zegt de schrijver »Hoog spel Ik besef dit ten volle. De werkgever beslist in 't openbaar partij trekkend voor werklieden tegen den werkgever. Beide partijen versterkt in hardnekkig verzet. Het vraagstuk verscherptgeene oplossing. Maar wien de schuld De hand op het hart eerlijk, niet lichtzinnig spel Onvoorzichtig, gevaarlijk spel Hier sta ik. Ik kan niet anders." De brochure is 70 pagina's groot en het gaat dus niet aan er een overzicht van te geven Wij bepalen ons ertoe de aandacht op het geschrift te vestigen en de lezing daarvan ten dringendste aan te bevelon. Gisteren middag is te Amsterdam de buiten gewone algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders der Gooische Stoomtram-maatschappij, die door gezamenlijke houders van meer dan 100 aandeelen was bijeengeroepen, gelijk men weet op grond dat de exploitatie te ongunstige resul taten afwerpt, en dit te wijten zou zijn aan minder goed beleid van den directeur der maat schappij, en strekkende om eervol ontslag aan dezen te verleenen en over te gaan tot de be noeming van een nieuwen directeur. Omtrent deze vergadering ontleenen wij aan het verslag in de N. R. Crt. het volgende: De voorzitter jhr De Geer deelde mede, dat een voorstel was ingekomen van A. L. Suasso, om commissarissen te machtigen aan den direc teur uit te betalen zijn salaris tot 31 Dec. 1888, zoodra hij zijn beheer zal hebben overgegeven, en 1000 als vergoeding voor huishuur, zoodra hij zijne woning zal hebben verlaten, hetgeen voor 30 April a. s. moet hebben plaats gehad. Voorlezing werd gedaan van een schrijven aan commissarissen van den heer jhr Van Reigersberg Versluijs, van den volgenden inhoud «Hiermede heb ik de eer u mede te deelen, dat ik, in aanmerking nemende de aandeelhou ders der Gooische stoomtram tot hiertoe geen redelijk dividend ontvingen, en er zich thans iemand heeft opgedaan die aanneemt 19.000 per jaar minder aan exploitatiekosten uit te geven met dezelfde exploitatie, meen, aandeelhouders in de gelegenheid te moeten stellen van de gunstige gelegenheid een dergelijk persoon te hebben ge vonden te genieten, en u derhalve verzoek aan deelhouders voor te stellen, mij een eervol ontslag als directeur te verleenen, in te gaan op den dag dat mijn opvolger zal zijn benoemd". Toen de behandeling van dezen brief aan de orde was gesteld werd door den heer Van Haren Noman eene motie ingediend, waarbij de verga ring hare tevredenheid uitsprak over het uitnemend administratief beleid van den directeur, en haar leedwezen over zijn ontslag, hem tevens uitnoodi- gende op zijn verzoek terug te komen. De heer Noman lichtte deze motie toe en trad eerst in eene beschouwing over het bekende voorstel-Van Ee c. s. Dezen hadden eene beschuldiging naar het hoofd van den directeur geworpen, die door niets gestaafd was en slechts op algemeenheden berustte. De spreker noodigde die heeren thans uit feiten te noemen en zich persoonlijk te verklaren. Hij deed uitkomen, hoe diezelfde heer Van Ee, die thans zijn aanvallen tegen den directeur richt, vroeger de maatschappij geluk had gewenscht met de op den heer Versluijs gevallen keuze, en voorheen niets dan lof over had voor diens be kwaamheden en den scherpen blik, dien deze getoond had te bezitten. De heer Noman tartte thans de beschuldigers met bewijzen, en niet met praatjes voor den dag te komen. Hij trad daarna in eene ontleding van de belofte door den nieuwen directeur in spe, Bakker, gedaan, nl. dat deze' minstens ƒ19.000 zou kunnen bezuinigen op de exploitatie. «Verbeeldt u zei de heer Noman een industrieel, die niet eens de zaak kent of kan kennen, en zulk een belofte doet. Waarop kan die gebaseerd zjjn Die nieuwe directeur, die zich reeds aanbood alvorens er eene vacature was, heeft wel eens de lijn langs gewandeld in welke hoedanigheid kan spreker, zonder een leelijk woord te bezigen, niet zeggen. En daarop grondt de nieuwe directeur zijne belofte. Zulk eene belofte is klaarblijkelijk niets dan kwakzalverij. Daartegenover staat iets, waar meer waarde aan te hechten is d. i. het deskundig rapport dat onlangs is uitgebracht. De heer Noman waarschuwde de vergadering geen non-valeur van de maatschappij te maken, door mede te gaan met Van Ee c. s. Dat zou eene daad van grove onbillijkheid zijn. Deze zaak heeft allerwege reeds gerechte verontwaardiging gewektde vergadering hoede er zich voor, zichzelve te veroordeelen, gelijk Van Ee c. s. zichzelven reeds veroordeeld hebben. Een der aanwezigen vroeg of Van Ee ga?-antie kan geven, dat de groote specialiteit, die men uit Atjeh heeft doen komen om dezen directeur te vervangen, werkelijk ƒ19,000 kan bezuinigen. De heer Van Reigersberg Versluijs, directeur, zeide den heer Noman en zij die met hem in stemden dank voor hunne goede bedoeling, doch verklaarde zijn verzoek om ontslag niet te willen intrekken. De heer Noman trok daarop zijne motie in, die echter dadelijk door een ander aandeelhouder werd overgenomen. Na gedachtenwisseling nam ook dat lid zijn voorstel terug. Op voorstel van den voorzitter werd bij accla matie besloten den directeur eervol ontslag te verleenen op den datum dat een ander benoemd zou worden, waarna de voorzitter te kennen gaf dat hij, alsmede de heeren Hooft en Wierdels hunne functie als commissaris bij dezen neerlegden. Nadat de heeren Smit, Van Ee en Klinkhamer, als commissarissen gekozen waren, zeide de voor zitter dat hiermede het bestuur zijne taak neer legde. Hij voegde daar bij, dat het lang zou duren eer zij ooit weder in het bestuur zouden zitting nemen. De ongunstige toestand der maat schappij heeft geen andere oorzaak gehad dan de weelderige wijze, waarop zij is tot stand ge bracht. Dezen directeur valt niets te wijten. Men heeft geen samenwerking gewild, en alleen door samenwerking zou de maatschappij nog hebben kunnen worden, wat men zich voorge steld heeft. Dat men dat niet gewild heeft, daarvoor kome de verantwoordelijkheid op hen, die deze vergadering hebben bijeengeroepen. De drie heeren verlieten daarna de groene tafel. De benoeming van den directeur, en de vraag of deze moest geschieden vóór of na de vaststelling van zijn salaris in deze of in eene volgende vergadering gaf aanleiding tot een vrij rumoe rige en soms zeer verwarde discussie. Het bestuur echter, gesteund door de meerderheid (Van Ee c. s.), hield aan de benoeming in deze vergadering vast. Toen de voorzitter dan ook medegedeeld had, dat de directeurs-benoeming aan de orde werd gesteld, verlieten meer dan de helft der aanwezigen onder luide protesten de vergadering. (Nog in de zaal en op den corridor bood men zijne aandeelen voor 30 pet. te koop.) De uitslag van de stemming was dus, dat tot directeur werd benoemd de heer J. Bakker, vroeger beambte aan den stoomtramweg in Atjeh. Nadat de meerderheid öf zich verwijderd, óf zich aan de beraadslaging onttrokken had, stelden eenige der nog aanwezigen met het bestuur vast, dat de volgende vergadering den 4en April zou plaats hebben. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken van 22 Maart is, met ingang van 1 Mei 1888, aan C. J. H. Dull, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de leer school, verbonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, en zjjn benoemd tot onderwijzers bij die leerschool C. G. Cornelissen, thans te Geertruidenberg en J. Pouwer te Mid delburg. De heer L. de Vries te Zierikzee staat nommer twee op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Haastrecht. De heer dr J. Riemens, pred. te Middelburg, komt voor op een twaalftal te Zwolle en op een drietal te Rotterdam. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: F. K. 19 jschippersknecht Hansweert, tot 2 m.; A. F. S. 39 j., winkelier Wemeldinge, tot 7 d,; M. G. 20 j., arbeider Goes, tot 1 m. en J. K. 47 j., arbeider Yerseke, tot 14 d. gev., laatstgenoemde ook voor beleediging van een ambtenaar; diefstal: J. W. 20 j., arbeider Baarland, tot 6 b. s. 6 d. h.; A. K. Cz. 17 j., arbeider Wemeldinge, tot 1 m. en J. de B. 20 j. en J. v. S. 20 j., arbeiders te 's Heer Arendskerke, ieder tot 14 d. gev. oplichting en verduistering: J. B. 14 j., arbeider Yerseke, tot 14 d. gev., en overtreding drankwet: L. M. 56 j., herbergier Arnemuiden, tot 10 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken isJ. de J. 46 j., landbou wer Baarsdorp, beklaagd van diefstal. Door den heer mr Jacobse Boudewijnse, advo caat en procureur, is heden bij de rechtbank, cassatie aangeteekend tegen het op 20 dezer door gezegde rechtbank in hooger beroep gewezen en bekende vonnis ten laste van G. B., slijter in wijnen en gedistilleerd alhier. De Belgische loodsschoener no 5, schipper J. Beniest, kwam Donderdagavond te Vlissingen binnen wegens bekomen schade, door aanvaring in het Eng. kanaal met het Zweedsche driemast schip Uglan, kapt. Gadd, bestemd naar Amsterdam. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland. Mogelijk wel uitgelokt door het schrijven uit Transvaal, indertijd in uw blad vermeld, hebben 2 onderwijzers in deze omgeving, wanhopende wegens den grooten overvloed in hun vaderland ooit een betrekking te zullen erlangen, en wel de heeren Van Liere te Kloetinge en Moerdijk te Yerseke, het voornemen 6 April a. de reis der waarts te ondernemen. Meerdere zouden volgen of hen vergezellen, ware 't niet, dat het hun ten eenenmale aan geldmiddelen voor uitrusting en reiskosten ontbrak. Te Colijnsplaat had Woensdag de laatste vergadering plaats van de afdeeling Noord-Beve land der Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen. Als spreker trad op de heer Sturm van Cats, die tot onderwerp had gekozen«Lange mijlen leggen tusschen doen en zeggen," en daarbij, na op eigenaardige en luimige wijze den oorsprong en de afleiding van genoemde spreuk te hebben ontvouwd, door voorbeelden aantoonde hoe vaak zij in het dagelijksch leven wordt bewaarheid. Verschillende bijdragen werden geleverd dooi den heer Haarman en zijne dochter. Woensdag avond gaf de rederijkerskamer Hooger zij ons Doel van Ellemeet en Eikerzee eene uitvoering te Haamstede, opgeluisterd door de harmonie Witte van Haamstede. De twee opge voerde stukken De Twee Ringen en De Sleutel van de Secretaire liepen goed van stapel, zoodat de vereenigingen zeker velen eenen genoegelijken avond hebben verschaft. Van de belemmering, die het verkiezings- werk hier en daar door de sneeuw ondervond, levert het volgende een staaltje, dat omtrent het stembureau van Haulerwijk wordt medegedeeld. De heeren moesten om hun bureau te bereiken eene reis van 2 uren afleggen, over wegen die bezaaid waren met huizenhooge hoopen sneeuw, 's Morgens om 6 uren togen zij op reis, vergezeld van mannen met schoppen. Over heide, bouw- en weiland kwamen zij afgemat tegen 9 uren op de plaats aan. Gelukkig was men 's morgens om 5 uren reeds van de zijde van Haulerwijk begonnen te ruimen. Te Zwijndrecht hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad op den dag der herstemming. Eerst wierp men sommige kiezers, liberalen, met sneeuw, toen begon men te zingen: «Hop, hop, hop, hangt de liberalen op." Eindelijk ging men de glasruiten bij liberale kiezers ingooien. Ten slotte moest de burgemeester de hulp dei- pontonniers te Dordrecht inroepen. Tot omstreeks half twee duurde het rumoer voort. De politie werd versterkt met eenige rijksveldwachters. Na de vergadering in Walhalla te 's Gra- venhage, Woensdagavond, waarin den heer Do- mela Nieuwenhuis door een «burgeres" een bouquet aangeboden en hem gelukgewenscht werd met zijne benoeming tot kamerlid, hebben de sociaal democraten nog een optochtje gemaakt. De gewone liederen zingende trok men de stad door langs 's konings paleis. Voor het huis van den minister Heemskerk werd een nieuw lied aange heven, en welWeg met Heemskerk en consorten (wijzede oude tante). Van daar begon de stoet te slinken en weldra was hij ontbonden. Te Bornebroek, gelegen tusschen Almeloo en Borne, is naar een der correspondenten van het N. v. d. D. schrijft de volgende spookge schiedenis waarachtig gebeurdmaar om parti culiere en locale redenen niet ruchtbaar geworden. De bevolking van Bornebroek is bijna uitslui tend katholiek, zoodat er dan ook een kath. kerk staat. Bij éen van de enkele protestantsche boeren spookte het dan geruimen tijd. De verschijning kwam geregeld en op bepaalde uren terugen dat het een spook was konden velen getuigenvoorbijgangers zoowel als buren en huisgenooten, die het vaak gehoord en gezien hadden. Een goed vriend, katholiek, gaf den boer den raad, om hulp in te roepen van den kapelaan van Bornebroek. Hieraan werd gevolg gegeven, maar de eischen waren zoo hoog, nl. 500, dat onze boer besloot zichzelf te redden, Hij en zijn knecht, behoorlijk met boerengereed schap gewapend, traden een paar dagen later het spook fier te gemoet en begonnen het geducht af te ranselen. Eindelijk roept het spook«Houdt ophoudt op ik ben de kapelaan van Bornebroek Hierop staakte men het dorschen en was men genoodzaakt het slachtoffer naar huis te dragen. Dat de kennismaking met den boer niet malsch was, blijkt uit het feit, dat de kapelaan van Bor nebroek reeds is gestorven. In de Kinkerstraat te Amsterdam viel gisteren eene heistelling om, met het ongelukkig gevolg, dat het zware heiblok neerkwam op het hoofd van een der werklieden, die dadelijk dood was. Het lijk werd naar het Buiten-gasthuis gebracht. Te Amsterdam biedt in het Damrak de tjalk Christina Helena, beurtschip van Amsterdam op Groningen, schipper H. Corporal, een zeldzaam schouwspel aan. De Christina Helena heeft gedurende het vreese- lijke weder van de vorige week eene reis over de Zuiderzee gemaakt van Groningen naar Amster dam, die 9 dagen duurde. Gedurende die reis had zij verschrikkelijk te kampen met ijs en storm, doch trots alles is het schip behouden op eigen wieken binnen gekomen. Vrijdag was men tot Enkhuizen gekomen, doch moest door het ijs terugkeeren naar Marken. Met een twintigtal andere tjalken zeilde men ver volgens naar Harderwijk, doch van daar moest men voor het ijs weder vluchten tot onder Durger- dam. Zondag had men een zwaren storm te ver duren en ofschoon een enkele maal de Christina Helena in het ijs geraakte, wist men er toch zich zelf helpende weder uit te komen en Maandag behouden te Amsterdam binnen te vallen. Dat het schip met ijs en wind geducht te kampen gehad heeft, daarvan draagt het nog de sporen. Het water dat tegen den boeg spatte is daaraan stijf bevrorenlangs en op het schip is 't één ijsklomp, doch zoo schoon gevormd dat 't schip als 't ware met dons bekleed schijnt. Niet alleen van buiten, doch ook boven op was alles ijs. De bovenlast, bestaande uit vaten, waren golven ijs gelijkde boegspriet was zoo dik bevroren dat ze een groot vat geleek, veroorzaakt door de hooge zeeën. De kajuit was toegevroren, zoodat deze met geweld moest worden opengebroken. Het ijsschip ligt nu ter lossinghet ijs moet er afdooien, om het schip niet te schaden. Men kan zich begrijpen hoeveel ijs of er aan het schip zit, als men er op let, dat de kop van de tjalk veel dieper ligt dan de achtersteven. (Amst. Crt.) Dezer dagen overleed te 's Hage een ambte naar, een zonderling aan een onzer rijks instel, lingen, een man, die zich nauwelijks de weelde van warm eten gunde, nooit of nimmer een koffiehuis zou binnentreden, veel minder lid wor den en contributie betalen in een sociëteit. De man zag er miserabel in de kleeren uit, kocht bij den bakker het brood waarvan hij hoofdzake lijk leefde, en dat hij op zjjn bureau at, om thuis vuur en licht te sparen. En toen na 's mans dood zijn lessenaar op dat bureau geopend was, vond men er, behalve ettelijke honderden guldens aan goud- en zilvergeld, nog lijstjes en aanteekenin- gen in, waaruit bleek dat de man voor veel duizenden aan effecten bezat. Niemand had dit ooit verwacht, want wel ging indertijd het ge rucht, dat de man met zijn geringe behoeften eigen inkomsten had, zoodat hij zijn traktement niet behoefde om van te leven, bjj het zien van zijn armoedige kleeding en uiterst, uiterst zuinige manieren was men dit langzamerhand voor een praatje gaan houden, zooals er meer loopen, ofchoon zijn officieele omgeving wel meende dat hij zich van zijn, voor eenloopend man van mid delbaren leeftijd vrij hoog, traktement meer ge makken en genoegens kon verschaffen. Arnli, Crt

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2