N°. 72. 131* Jaargang; 1888. Zaterdag 24 Maart. De liberale zaak in Zeeland. Middelburg 23 Maart Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Nietjwenhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie zich ieg-en 1 April abonneert op de Middelburgsclie courant ont vangt <le deze maand nog verschijnende nummers kosteloos. i 11e abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. De strijd is thans beslist. Onvoorziene omstandigheden daargelaten, kunnen voor vier jaren de wapenen worden opgeborgenmaar daarom mag toch niet worden stilgezeten. De liberale partij is in de Tweede kamer in de minderheid. Bij dit niet te loochenen feit kunnen wij als lichtpunten aanstippen dat die minderheid aanzienlijk is, en sterk zal wezen door hare samenwerking, thans meer dan noodig; en dat nu reeds door anti-liberale bladen wordt opgemerkt, hoe de meerderheid ongeneigd is wijl zij daartoe haar onmacht gevoelt tot regeeren en den heer Heemskerk verder de bestuurstaak wenscht op te dragen Eensdeels is het daarom te betreuren dat die meerderheid niet wat sterker is zij werd dan van zelf gedwongen als regeering op te treden; en wij zouden in dat geval vruchten van dien arbeid kunnen vragen. Nu heeft zij een excuus om zich van die lastige en voor haar onmogelijke taak te ont slaan tenzij de minister Heemskerk zich ferm genoeg toone om bij zijn besluit tot heengaan te volharden en haar daardoor forceere een ministerie samen te stellen. De jongste toekomst kan ons gewichtige dingen brengenwij zien haar daarom met belangstelling te gemoetmaar verwachten vooral van de liberale minderheid in de Tweede kamer dat zij de heeren aan de overzijde tel kens en telkens weer herinneren zal aan hun ver plichting de beloften te volvoeren, waarmee zij voor en tijdens de verkiezingen tegenover de kiezers zoo mild waren. Dit is voor haar het eenige middel om aan de kiezers de oogen te openenen deze te leeren inzien dat men hen in menig opzicht heeft misleid. Is de taak dier minderheid verre van ge makkelijk buiten de kamer rusten op de lei ders der liberale partij even dure verplichtingen. De vier jaren, die voor ons liggen, dringen tot onverpuosden arbeid, tot ijverige voorlich ting der kiezers, tot voortdurende en krachtige ontginning van het politiek terrein. En waarlijk dat werk behoeft niet gedaan te worden zonder moed, zonder hoop, zonder opgewektheid. Er is een kennelijk en opmerkelijk verschil waar te nemen tussclien de dagen, die 6 en die welke 20 Maart voorafgingen. De eerste stemming was als 't. ware een terreins-verkenningeerst bij de herstemming kreeg men, waar dit mogelijk was, den vollen strijd. En dit lag in den aard der zaak. Voor een gansch nieuw kiezerspersoneel, voor geheel andere districten zich geplaatst ziende, kon men niet zoo gemakkelijk manoeu vreeren als toen men in den uitslag der eerste stemming eenigen grondslag had. Toen zag men wat er gedaan moest wordentoen be greep men dat men vuriger en beter strijden moest; toen leerde men de zwakke punten kennen. En de liberalen behaalden de overwinning in menig district, waar men eerst wanhoopte; zij bleken sterker dan zij eerst schenen. Men zag dit in 't Noorden. In Groningen, waar eerst Van Houten met een betrekkelijk klem aantal stemmen werd gekozen toonde men te begrijpen dat het dit district onwaardig was een liberaal in gevaar te brengen, en verpletterend was de meerderheid, die bij de herstemming mr Veegens boven zijn tegenstander verkreeg. In Franeker, Winschoten en Zuidhorn was men ook opgeschrikt door den uitslag der eerste stemming; en Lieftinck, De Ruiter Zyl- ker en Cremers werden gekozen met tusschen de drie- en vierhonderd stemmen meerderheid. Dordrecht gevoelde zich eveneens geprik keld om zijn naam als liberaal district te handhaven en Van Osenbruggen behaalde de overwinning. Zoo, gelooven wij, zal het voortgaan in de volgende jaren, mits slechts voortdu rend de belangstelling bij de kiezers worde levendig gehouden. Nadat de schrik der eerste neerlaag voorbij was, werd de liberale partij weer haar zelve; en steeds zal het beter worden, vooral als zij tevens wijzen kan op de onmacht van hen, die nu de meeste zetels zullen innemen en den kiezers allerlei schoone maar niet te verwezenlijke verwachtingen heb ben voorgespiegeld. En aan feiten om dit te staven zal het wel niet ontbreken. Voor de liberale zaak is het te betreuren dat de herstemmingen in Zeeland geen beter resultaat haddente meer omdat het gansche vrijzinnige Nederland met belangstelling ver wachtte dat o. a. het district Middelburg den goeden naam zou ophouden, welken het in de laatste jaren verworven had. Dit is zoo niet geweest; maar het geeft nog geen aanleiding om voor de toekomst te wan hopen. Integendeel. Wie den toestand kent; wie gelet heeft op hetgeen is voorgevallen kan niet anders dan, evenals wij, met volle vertrouwen op het succes van de liberale zaak, de volgende jaren tege moet gaan, mits de moedige, de ijverige, de talentvolle mannen, die in de districten Mid delburg, Goes en Oostburg de leiding der zaken in handen hebben, hun taak nu niet als afge daan beschouwen, maar voort blijven gi.an met het kiezersvolk voor te lichten op allerlei wijzen en niets onbeproefd laten om het een heter inzicht in de zaken te doen krijgen. In Goes zal dit het dringendst noodig zijn, omdat de uitslag in dat district, ontmoedigend was. Maar men verlieze daar niet uit het oog dat men stond tegenover een man, die een leidér der partij is, een aftredend lid, wiens val de eer der partij te i.a zou zijn gekomen. Iu Middelburg en Oostburg zal de tegenpartij toch wel niet durven ontkennen dat de heeren Smit en Hennequin een indrukwekkend aantal stemmen verwierven en de meerderheid, door hare candidaten verkregen, niet groot was. In het district Middelburg bedroeg die 90, in Oostburg 61 stemmen. Tegenover de verbonden machten konden de liberalen in eerstgenoemd een stemmencijfer van 1895, in laatstgenoemde een van 1371 in 't strijdperk brengen. En dat zegt veel, wanneer men vooral niet vergeet dat zij alleen stonden dat zij geen geestelijken te harer beschikking hebben om invloed uit te oefenen geen wapenen ter hanteering als de kerk, waarmee men bij zoovelen eenvou- digen indruk maken kan. En als men dan bovendien let op het feit hoe eenzijdig, hoe onjuist de voorstellingen waren, welke in ge schriften werden gegeven van zaken en toestandenen daarnaar afmeet wat er in gesprekken al gezegd zal zijn, dan valt er niet anders dan te roemen dat onze candidaten nog zooveel stemmen verwierven en zoo met eere uit den strijd kwamen. En zonder de pressie, die thans uitgeoefend is, maken wij ons sterk dat de stemming geheel anders zou zijn afgeloopen, De nieuwe indeeling van Zeeland geeft ons, op grond der nu verkregen resultaten, reden om te protesteeren tegen de geuite bewering dat Zeeland voor de liberaleu verloren zou zijn. Dat is niet waar. Daar zijn nog tal van nieuwe kiezers ge weest, die, onvoorbereid, onbekend met de toestanden, gemakkelijke werktuigen waren in de handen der tegenpartijdie nog niet krachtig genoeg zich durfden uiten. Dat kan, dat zal anders worden, wanneer niets worde nagelaten om die kiezers op de hoogte te brengen van de waarheid; om de onverschilligen wakker te schudden. Dat is vooral in onze provincie dringend noodig. En als men dat doet met dezelfde opgewekt heid, met denzelfden lust als aan den vooravond van een verkiezingstrijd, dan geven wij den moed niet op dat het wakkere Zierikzee niet langer het eenige district in Zeeland is het welk een liberaal afgevaardigde ter kamer zendt. Ook daar was de strijd heftiger dan ooit, en werd de heer van Kerkwijk meer dan vroeger bestookt, maar men zal ook daar wel voort durend op zijn hoede zijn en het politiek terrein niet onbearbeid laten. Het district Hontenisse alleen, dit kunnen wij verklaren maar dat wist ieder reeds voor uit is voorgoed voor de liberale partij ver loren. Dat zal wel altijd het tooneel blijven voor het steekspel tusschen de twee partijen, zoo innig saam verbonden. Zoo'n schouw spel heeft ook voor ons zijn eigenaardige aantrekkelijkheid. Weten onze lezers waarom het centraal comité der anti-revolutionnaire partij het onnoodig vond om de bekende advertentie, waarbij het kennis gaf in den strijd tusschen de heeren Heldt en Domela Nieuwenhuis zich te onthoudenin de Friesche bladen te zetten De Standaard zegt het ons in de volgende j-egele-*- »Om<iat men op de vergadering der centrale kiesver. te Heerenveen niet besloten bad, Domela Nieuwenhuis te stellen, en er dus in Friesland niets te recfificeeren viel. Maar wel in Holland en Utrecht, waar een mis leidende pers gereed stond, om met een verzonnen gerucht de eenvoudige lieden tegen ons in het harnas te jagen." Gelukkig is de verontschuldiging niet. Wat zou men zeggen van een brandweer, die hij een brand dadelijk de belendende gehouwen omver haalde en alle spuiten daarop liet werken, zonder éen enkele straal water op het brandende perceel zelf te richten, of eene luttele poging te wagen om de vlammen te blusschen De Standaard-redactie is te slim om niet te hegrijpen hoe zwak haar betoog is. Even gezocht is haar becijfering om aan te toonen dat de heer Domela Nieuwenhuis niet door de hulp van de anti-revolutionnairen maar door die der vrienden van Heldt zijn gekozen. Tot recht verstand van deze »redeneering" diene, zegt de Zw. Crt, dat de anti-revolutionnaire canclidaat op 6 Maart jl. 587 stemmen verkreeg; dat er ditmaal in het geheel ruim 200 stem men minder zijn uitgebracht dat Heldt 27 stemmen minder en Domela Nieuwenhuis 392 (niet 361, gelijk de Standaard schrijft) meer verwierf dan op 6 Maart jl. Volgens de gewone wijze van becijfering zou men o. i. tot de conclusie moeten komen dat van de 587 anti-revolutionnairen circa 200 gehoor hebben gegeven aan den raad van mr U. H. Huber en thuis zijn gebleven, terwijl de overige 387, conform 't advies van het bestuur der anti-revolutionnaire kiesvereeniging De drie ge meentenhun stem op den sociaal-democraat hebben uitgebracht. Het Dagblad schrijft »De kamer van honderd telt 54 anti-liberalen, 45 liberalen en een sociaal-democraat. Den laatste houden wij hij al onze berekeningen en beschouwingen buiten aanmerking." Wij kunnen ons dit van het Haagsche blad hegrijpen. Het is veel te Haagsch «fatsoenlijk" om zich met een man als Domela Nieuwenhuis in te laten Op dat «fatsoen" wordt in de laatste dagen op allerkoddigste manier een beroep gedaan, om toch vooral die verkiezing van den leider der sociaal democraten in ons land af te keuren. Wat het fatsoen daarmee nu te maken heeft begrijpen wij niet. Dat een deel der anti-revolutionnairen hem in de kamer bracht, vinden wij onbegrijpelijk en allerzonderlingst, maar het past dunkt ons geheel in het kader der politieke gedragslijn aan die zijde, waar men met allen meegaat die de liberalen slechts kunnen tegenwerken. En die wijze van doen zou men dan «onfatsoenlijk" kunnen noemen. Maar overigens zien wij in het optreden van «en heer Domela Nieuwenhuis als vertegenwoordiger van een politieke partij, die ook in ons land meer en meer macht krijgt, hoegenaamd niets dat recht geeft om hem met smaad te overladen en met een beroep op het z. g. n. «fatsoen" een rekbaar woord dat bijna in ieder's mond ligt hestorven hem den rug toe te keeren. Zijne beginselen zijn niet de onze menige daad van hem keuren wij afmaar wie hem telkens voor de voeten werpt, wat eens in Recht voor allen tegen den koning werd geschreven, vergeet dat hij de schuld daarvan op zich nam en ervoor heeft geboet. Deze hoogst afkeurenswaardige daad, kinderachtig, onvoorzichtig, en een man onwaardig, is afgedaan en de les zal den heer Domela Nieuwenhuis wel geleerd hebben. En nog meer zal hij in de kamer nu gelegen heid hebben om zijne vaak holle theorieën te verkondigen, terwijl dan tegenspraak van mannen als Yeegens en Kerdijk wel niet achterwege zal blijven. En deze zullen wij twjjfelen er geen oogen- blik aan wel betere begrippen omtrent fatsoen koesteren dan het Dagblad, en door hun optreden tegen hun sociaal-democratischen collega meer in het belang van het land handelen, dan dit orgaan met zijn struisvogelpolitiek. Volgens de Leeuw. Ct. zullen de katholieken in het hoofdkiesdistrict Sneek, overtuigd dat door hunne medewerking in die provincie reeds drie anti-revolutionnairen zijn gekozen, hij de verkiezing op a. Woensdag, zelf een candidaat stellen. Zij meenen hiertoe het volste recht te hebben, daar zij op pl. m. 1400 R. K. kiezers in dat district kunnen rekenen. Zonder hulp der anti-revolutionnairen is het hun dus mogelijk hunnen candidaat in herstemming te Drongen. Wat zal hun dit echter baten? Ten slotte delven zij toch het onderspit. Het is toch bij deze verkiezingen weer opnieuw gebleken dat, hoe trouwe bonclgenooten de katho lieke kiezers ook zijn men ziet het o. a. in de districten Middelburg en Hontenisse de hulp der anti-revolutionnairen, niettegenstaande den aandrang van het Centraal comité, wel wat te wenschen overlaat. De districten Schiedam, Bever wijk en Breukelen zijn daar om dit te bewijzen. Volgens het D. v. N. heeft de te Bergen op Zoom gekozen heer J. de Ram het katholieke program van actie onderschreven, dat in den centralen bond voor katholieke kiesvereenigingen is opgemaakt. Hij noemde zich in een manifest aan zijne kiezers «katholiek tout-court." Wij doen dus het best hem niet bij de liberalen te rekenen. De verhouding in de kamer zou dan zijn 45 liberalen, 26 anti-revolutionnairen, 27 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. De heer N. Glinderman (A.) is in het district Oostburg gekozen met 1432 van de 2802 geldig uitgebrachte stemmen. Op den heer mr P. C. J. Hennequin (L.) waren er 1371 uitgebracht. Wij konden de cijfers gisteren alleen in onze tweede editie meedeelen. Nadat Donderdag omstreeks half vier te Hulst bekend werd dat de heer mr F. J. F. M. Walter tot lid van de Tweede kamer was gekozen, wap perde daar weldra van vele huizen de nationale driekleur. Te vijf uren werd den nieuw benoemde door het muziekgezelschap Harmonie en het zang gezelschap Apollo een serenade gebracht en, nadat de Harmonie den feestmarsch van Kessels had uit gevoerd, nam de heer II. Wouters, lid der directie van bovengenoemd gezelschap, het woord, om den heer Walter geluk te wenschen. Een driewerf herhaald «lang leve mr Walter" bewees de instemming van het publiek met het gesprokene. Het nieuwe kamerlid betuigde zijn dank voor de betoonde belangstelling en sprak de hoop uit dat later zal blijken hoe het zijn streven is niet alleen voor zijne vrienden maar voor het alge meen, voor vaderland en koning werkzaam te zijn. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam heeft den heer G. H. Hintzen aldaar candidaat gesteld voor de Tweede kamer, met 176 van de 247 stemmen. De heer mr H. M. A. baron van der Goes van Dirkxland te 's Gravenhage verkreeg 69 stemmen. Van anti-revolutionnaire zijde is aldaar gesteld de heer J. M. Voorhoeve en in het district Sneelü baron Brantsen van de Zijp.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1