BUITENLAND. Verspreide berichten. Tertooppi tl TerpacMiDies ii Zegland. ?erkoopingen en aanbestedingen, Algemeen Overzicht. District Hontenisse. District Oostburg. Weerkundige Waarnemingen. Heden ochtend is op den Wal alhier een schoor- iteenbrandje ontstaan, dat, zonder dat de hulp der brandspuiten noodig was, werd gebluscht. Het reserve stoomschip van de maatschappij Zeeland, Aurora, dat, sedert eenige jaren buiten de vaart alhier in het buiten dok gelegen had, is heden morgen naar Middelburg vertrokken, om, naar men verneemt, aldaar gesloopt te wor den. Het is daartoe aangekocht door de heeren J. v. d. Hoek, Gobetz c. s. Z. M. schroefstoomschip le kl. Johan Wil lem Friso kan nu spoedig van het Nieuwediep te Ylissingen verwacht worden daar een loods van laatstgenoemde gemeente gisteren derwaarts ont boden is om het naar Ylissingen te loodsen. Aanvankelijk was het vertrek den lOen Maart bepaald. Te Breskens gingen heden morgen twee paarden, gespannen voor een boerenwagen, .wijl zij verschrokken van een voorbijrijdenden hon denkar, op hol met |het ongelukkig gevolg, dat de voerman, een knecht van den landbouwer v. D., een been brak. Gelukkig werden de paarden in de dorpsstraat gegrepen. Dr W. J. Arends, arts te Zaamslag, heeft voor de benoeming tot gemeente-geneesheer te Oude-Tonge bedankt. Op de Dinsdag te Rotterdam van wege de afdeeling ^Rotterdam, Schiedam en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ge houden, tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte werden o. a. uit het eiland Schouwen bekroond voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest: le prijs 80, J. Klompe, te Serooskerke 3e prijs 40, C. Berrevoets, te Serooskerke; 5e prijs f 20, C. Koopman, te Zie- rikzee6e prijs 10. J. Klompe, te Serooskerke. Yoor het examen voor commies bij 's rijks belastingen der 4e klasse, dat thans te 's Herto genbosch wordt gehouden, hebben zich niet min der dan 616 sollicitanten aangemeld. Er zijn slechts 80 plaatsen vacant. Nog iets a propos van de verkiezingen. Een kiezer in het disrtict Franeker, die ter stembus opging, antwoordde op de vraag van een anderen kiezer, of hij zijn biljet al had ingevuld, dat hij dat nog niet had gedaan. Hij wist het eigenlijk niet, maar hij zou toch »den Minnerts- gaster" (L. W. de Yries) maar stemmen, want »die was het dichtst bij." Een ander kiezer verklaarde op de vraag, of hij al gestemd had, dat hij dit nog niet had ge daan en ook niet doen zou, want hij wilde zijn pas verkregen recht zoo maar niet in éen keer verspelen, maar er nog wat langer genot van hebben." Eerst toen men den man aan het ver stand had gebracht, dat hij door nu te stemmen dit later evengoed mocht dopn, heeft hij zijn biljet in, de bus gebracht. Een derde geval, dat vermelding verdient, is ditBij een der burgemeesters in het district Franeker is een kiezer gekomen met de vraag of hij wel mocht stemmen. De burgemeester beant woordde zijne vraag met de wedervraag »waarom niet De man hernam hierop »omdat ik geen lid ben van eene kiesvereeniging." De Dordr. Ct verneemt, dat de kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht duizend gulden heeft geschonken voor de armen van alle gezindten. Bravo Mag men een bericht in de N. R. Crt. geloo- ven, dan zou tot de verkiezing van den heer Lieftinck ook meegewerkt hebben een drukfout in een strooibiljet ter aanbeveling van zijn tegen stander. Daarin stond nl. omtrent den heer Lieftinck »deze beer" in plaats van »deze heer." »Dat is schelden", zeiden vele kiezers te Deinum c. s., en bij dit licht beschouwden zij nu ook de ontvan gen strooibiljetten. Dit prikkelde hen om voor den heer Lieftinck te ijveren en naar de stembus te gaan. Daar werd dan ook kras gestemd. Niet tegenstaande den verren afstand van zeer vele kiezers van de stembus en de vele sneeuw, die er gevallen was, kwamen er van de 288 kiezers 260 op. In het kiesdistrict Beverwijk werd door twee heeren gestemd, die daarvoor opzettelijk uit het zuiden van Frankrijk waren overgekomen. Zij smaakten de voldoening hun candidaat te zi.n zegevieren. IJs en sneeuwberichten. In en om Dokkum ligt de sneeuw bergen hoog, zoodat alle verkeer met de buitenwereld gestremd is. De tram naar Yeenwouden staakte reeds Vrijdag den dienst. Begint het te dooien, dan toch zal het nog verscheidene dagen duren voor de dienst kan worden hervat. De postkarren bleven in de sneeuw steken. Slechts nu en dan worden brieven en couranten bezorgd. Tal van arbeiders zijn bezig den weg schoon te maken. Vele kooplieden (samen een twintigtal) zijn op Schiermonnikoog ingesneeuwd, waar volgens telephoonberichten gebrek aan zout, gist en andere levensmiddelen begint te heerschen. Bij den verschrikkelijken sneeuwstorm, die Zondag te Haaksbergen woedde, begaf zich een arbeider, wonende tusschen den Wegdam (Ambt Delden) en Haaksbergen, op weg om eene bood schap in de buurt te doen, met het treurig gevolg dat hij ingesneeuwd is. Zijn lijk werd later opgedolven. De postschipper van het eiland Wieringeu kon eenigen tijd geleden den dienst te voet over het ijs afleggen, thans heeft hij echter al in geen drie dagen door het vele drijfijs de gemeenschap van het eiland met den vasten wal kunnen onderhouden, zoodat van en naar het eiland geen brieven kunnen gebracht worden. Herwen en Aerdt en jl'annerden zijn gedu rende 24 uren door storm en sneeuwjacht'van de buitenwereld afgesneden geweest. Over de rivieren kon niet anders dan met groot gevaar worden overgezet. De bewoners van huizen, staande aan den weg langs den zeedijk te Paeses (Friesland), moesten Dinsdag hunne huizen ontvluchten, aan gezien de sneeuw zich langs den dijk zóo hoog ophoopte, dat hunne woningen geheel bedolven werden. Tijdens den sneeuwstorm van Dinsdag ver maakte in een gehucht onder de Drentsche ge meente Beilen een jongmensch zich en anderen door in Adamskostuum het gehucht door te wan delen. Het gold eene weddenschap om 60 cent. Aldus wordt gemeld. Er schijnt daar geen toezicht te wezen, die dergelijke buitensporigheid belet, of ten minste tegen den pleger ervan proces verbaal opmaakte. Daarvan wordt ten minste niets medegedeeld. Dezer dagen schrikte te Amsterdam een vrouw in een tramwagen door het dichtslaan dei- deur dermate, dat een verlamming er het gevolg van was. Aan de gevolgen is zij weldra overleden. Gisteren zijn in de roef van een turfschip, liggende in de Baangracht aldaar de lijken gevonden van den schipper en zijn kneedt. De ongelukkigen waren blijkbaar door kolendamp gestikt. Yader en zoon in Den Haag hadden samen een twintigje genomen in de staatsloterij. Eer- gistermorgen hadden ze echter weer spijt van hun geld, en deden alle mogelijke moeite om, vóór de trekking begon, er nog een derden deel nemer bij te krijgen. Zij vonden een Lefhebber, die zoodoende een gelukkigen ochtend had, want een uur later was de 20.000 op hun nummer gevallen en kregen ze 850 te deelen. Te Workun is eene bejaarde vrouw voorover in een regenwaterbak gevallen. Toen men haar korten tijd daarna ophaalde, was zij reeds gestorven. Maandag morgen werd aan het Belgische grensstation Welkenraedt nabij Yaals een 26-jarig rangeerder bij het gaan over den spoorweg dooi den van Herbestkal komenden personentrein ge grepen, met het ongelukkig gevolg, dat zijn hoofd hem letterlijk van den romp werd gesneden. Aan den Temps seint men het volgende alarmeerend bericht uit Weenen »Hier loopt het gerucht, dat ik u slechts onder alle voorbe houd mededeel, dat 10.000man te Sebastopol gecon centreerd zijn, gereed zich op het eerste sein in te schepen. Doel der expeditie is onbekend. Men gelooft dat er sprake is van een blokkade van Varna." Naar men verzekert hebben de Engelsche en Italiaansche gezanten aan de Porte verklaard, dat hun regeeringen zich niet zouden verzetten tegen een verklaring van onwettigheid, wat vorst Ferdinands regeering betreft. De Patrie meldt dat bij de Fransche regee ring bericht is ontvangen van eene manifestatie, welke tegen de kamer door revolutionhaireii, anarchisten en communards wordt voorbereid. De regeering heeft maatregelen genomen, om op elk geval voorbereid te zijn. In het theater Baquet te Oporto brak gis teren, ten gevolge van een gasontploffing, op het einde der voorstelling brand uit. Talrijke toe schouwers, die de uitgangen niet konden berei ken, zijn uit de ramen op straat gesprongen. Yelen zijn door verstikking om het leven gekomen, anderen werden bij de uitgangen verpletterd. De meeste slachtoffers waren toeschouwers van de derde loges en de gaanderijen. Geheele gezinnen zijn omgekomen. Het aantal dooden werd op 80 geschat. Een later bericht meldt, dat werklieden, door het gemeentebestuur aangesteld, ijverig bezig zijn met het opruimen der puinhoopen. Uit het on derzoek der politie bleek tot dusver, dat veertig personen ontbreken, doch men gelooft dat bijna al de toeschouwers der bovenste gaanderijen zijn omgekomen. Omtrent den indruk, dien de houding der Köln. Ztg. reeds te San Remo op den tegenwoor- digen keizer maakte, wordt medegedeeld, dat de speciale correspondent van dat blad door dr Bramann op een goeden dag in naam van het kroonprinselijk hof uitgenoodigd werd dadelijk San Remo te verlateningeval hij hieraan niet voldeed zou hij eenvoudig verwijderd worden. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft het budget voor buitenlandsche zaken met 178 tegen 37 stemmen aangenomen. Crispi kan alzoo met deze meerderheid tevreden zijn. Onder de veranderingen, die onder de amb tenaren aan het Duitsche hof, dat reeds eenige wijziging heeft ondergaan, nog verder zullen plaats hebben, noemt men de overplaatsing van den anti-semietischen hofprediker Stöcker naar Koningsbergen. Ook de kwartiermeester-generaal graaf Walder- see, in wiens woning de bewuste vergadering onder presidentschap van prins Wilhelm ten gunste van Stöckers Stadtmission gehouden werd, wordt naar de provincie verplaatst. Een nieuw klooster-schandaal in Spanje. Een dame plaatste met goedvinden van den bis schop haar dochter voor drie maanden in een klooster te Lorca, prov. Murcia. Na afloop dezer drie maanden begaf de moeder zich naar het klooster om haar dochter af te halen, de abdis vergunde haar echter slechts het meisje achter tralies te zien en weigerde dit aan de moeder af te staan. Een beroep op de geestelijke over heid was te vergeefs, terwijl het meisje, dat een zeer zwak gestel heeft, den wensch te kennen gaf non te worden. De dame is naar Madrid gegaan om de hulp van den minister van justitie in te roepen, daar het meisje minderjarig is. De Spaansche regeering heeft binnen korten tijd toegezegd een wetsontwerp op den kinder arbeid in werkplaatsen en wellicht een ter be perking van den arbeid in fabrieken. Het Engelsch lagerhuis heeft bij de tweede lezing met 328 stemmen tegen 243 een ontwerp van Parnell betreffende de lersche landwet ver worpen, dat strekte om de achterstallige pacht- rente te verminderen, en het heeft met 320 stem men tegen 230 een door de regeering goedgekeurd voorstel van den heer Powel Williams aange nomen, waarbij bepaald wordt dat geen bill bevredigend kan worden geacht, die niet over alle schulden der pachters handelt. Toen men eens aan De Castelar generaal Boulanger wilde voorstellen, antwoordde de Spaan sche republikein zeer geestig»0 ik ken hem* het is een Spaansck generaal De Italiaansche minister van marine heeft een crediet van 12 millioen aangevraagd voor vermeerdering en uitrusting der oorlogsvloot. De reis van den president der Fransche republiek naaf het Noorder departement is bepaald op 25 tot 27 April. De Moniteur de Rome deelt mede, dat keizerin Augusta tot het katholicisme zal overgaan en zich te Florence zal vestigen. Het bericht ver dient nadere bevestiging. In. een werk,getiteld La Legende de Metz, dezer dagen te Parijs bij Ollendorff verschenen, beproeft de schrijver, graaf Hérisson, maarschalk Bazaine van den op hem rustenden blaam van landverraad te zuiveren en de schreeuwende onrechtvaardigheid van diens vonnis te bewijzen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft, door den sneeuwstorm, op den spoorweg van Boulogne-sur- mer naar Parijs plaats gehad. Op ongeveer een kilometer afstands van Neufchatel, dep. Aisne, wilde eene familie van 5 personen over den spoor weg gaan. De trein was aangekondigd en de baanwachter bevond zich aan de overzijde van den spoorweg. Hij riep hun toe te blijven staan, maar door het geraas van den storm hoorden zij noch het gerucht van den trein, noch de stem van den baanwachter. Toen de trein voorbij was, stonden nog enkel twee kleine meisjes ongedeerd op den wegvader, moeder en zoon waren ver rast en gedood. Hunne verminkte lijken lagen op den weg verspreid. De Zwitsersche volksvertegenwoordiging heeft een crediet voor het oprichten van een politieke politie toegestaan, nadat het lid van den bondsraad Droz in zeer scherpe bewoordingen geprotesteerd had tegen het drijven der provocee- rende anarchisten, die door de Duitsche politie bezoldigd werden. Heden middag werd aan het polderhuis in de Abdij alhier, van wege het polderbestuur van Walcheren, bij enkele inschrijving verpachthet recht om broed- of mosselzaad weg te halen van de paalwerken aan het strand der Noordwatering, gedurende den termijn van 1 Mei 1888 tot 30 April 1889. Ingekomen waren 3 biljetten van de heeren Rammeloo te Philippine voor 555, P. B. Min- nebo te Philippine voor 651 en W. Jumelet Mz. te Bruinisse voor 1005. Door den ontvanger der registratie en domei nen te Hulst werd Woensdag, ten overstaan van den notaris mr J. P. Dronkers, te Terneuzen publiek geveild, een perceel bouwterrein, gelegen ten westen van de Oost-buitensluis te Terneuzen, tusschen de School- en de Zandstraat, verdeeld in twee kavels. Yoor kavel I, groot 4 aren, 53 centiaren, was het hoogste bod f 1170, door den heer P. A. van de Velde te Terneuzen; de gunning hiervan werd echter voorbehouden. Kavel II, groot 1 are, 84 centiaren, werd ver kocht voor 610, aan bovengenoemden heer. In den Helder werd heden een liberaal geko zen, in Hontenisse een katholiek en in Oostburg een anti-revolutionnair. Als nu alle nieuwe stemmingen, welke noodig zijn doordien enkele afgevaardigden in twee districten werden gekozen, uitvallen in denzelfden geest als op 6 of 20 Maart, dan zal de nieuwe kamer van honderd samengesteld zijn uit 45 libera len, 26 anti-revolutionnairen, 26 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. Parijs. Het comité de protestation heeft de candidatuur van generaal Boulanger ingetrokken en verklaart dat het zijne bemoeiingen met de verkiezingen staakt, onder voorwendsel dat het aan de regeering geene aanleiding wil geven te gen Boulanger op te treden. April Datum. 23 Maart 23 24 26 27 27 - 28 29 30 30 4 5 6 12 13" 24 - tt 25 27 l Mei '1 "8 15 17 23 Plaats. Westkapelle, Middelburg, Westkapelle, Middelburg, Middelburg, Vlissingen, Arnernuiden, Middelburg, Sas van Gent, Vlissingen, Brigöarame, Middelburg, Breskens, Bergen op Z., Middelburg, Middelburg, Koudekerke, Serooskerke, Aardenburg, Zoutelande, Kleverskerke, IJzendijke, Hoofdplaat Cadzand, St. Kruis, Voorwerpen. Inspan, Huizen, Huizen, Meubels, Behangselpap., Huizen enz., Land enz., Afbraak, Vestinggrond, Beestiaal enz Inspan, Huizen, Hofstede, (verp.) Vischp., iDspan, Huis, Inspan, Inspan, Huis, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Beestiaal, Inspan, Informatiën. Tak. Verbeij. LoefT. Balans D 4. Balans D 4. De Wolfl. Verheii. Tak. O. Westenberg. De Wolff. De Vos. Tak. Ilammacher. Visscherijbe9t. Verhulst. Slegt Loeff. Tak. De G raad Loeff. Verbeij Hendrikse. Hendrikse. Hammacher. Hendrikse. Uitslag der herstemmingen in de Zeeawsche districten Hontenisse en Oostburg; en in het distïct Hen Helder. Kolom a duidt aan het aantal kiezers, kolom b dat der op 6 Maart en kolom c dat der op 20 Maart uitgebrachte stemmen. a b c Hontenisse 344 309 318 Overslag 27 24 26 Zuildorpe 47 47 47 Koewacht 125 119 122 Boschkapelle. 57 53 54 188 179 177 Clinge 103 82 86 St. Jansteen 144 139 140 Stoppeldijk 97 91 94 Hengstdijk 42 40 42 Grauw en Langen- 94 dam 115 104 O.ssenisse 63 62 62 Rilland-Bath. 116 97 101 Waarde 58 44 45 Schore 73 62 66 Kruiningen 308 252 211 Krabbendijke. 173 15 L 145 Yerseke 333 275 285 Kapelle 213 196 173 Borssele 106 95 100 Driewegen 74 63 66 Nisse 70 59 60. Ovezaud t 104 93 90 Hoedekenskerke. 94 84 87 's Heerenhoek 118 112 115 Oudelande 63 59 61 Ellewoutsdijk 79 60 35 Baarland 87 66 74 Totaal. 3421 3017 2976 Van onwaarde 25 stemmen. Gekozen is de heer mr F1. J< F. M. WALTER (K) met 1511 stemmen. Op den heer jhr mr J. J. Pompe van Meer- dervoort (A) waren er 1440 uitgebracht. Den 6en Maart verkreeg de heer mr Walter 1419, jhr mr Pompe van Meerdervoort 1194 en de heer Jules Vogelvanger (L) 353 stemmen. a b c Oostburg. 156 140 151 Cadzand 87 70 81 Retranchement 59 54 57 Zuidzande. 91 86 88 Sbis 141 123 132 Aardenburg 158 163 St. Kruis. 34 1 Bede 39 38 38 Waterlandkirkje 41 38 41 IJzendijke 89 152 168 Breskens 99 87 91 Groede 180 169 175 Nieuwvliet 56 F: 2 54 Schoondijke 133 128 129 Hoofdplaat 69 61 62 Biervliet 133 104 118 Terneuzen 439 391 408 Hoek 157 135 147 Philippine 40 29 29 Westdorpe 92 75 78 Zaamslag 259 220 240 Sas van Gent 102 82 96 307 258 280 Totaal. 3040 2656 2826 Gekozen is de heer Rf. CtliISIHEBMIARi" (A en K) met stemmen. De heer mr P. C. J. Hennequin (L) verkreeg er Bij de eerste stemming waren uitgebracht op de heeren mr Hennequin 1238, Glinderman 879 en dr Schaepman 499 stemmen. 3683 Den Helder 2783 Gekozen is de heer S. T. Land (L) met 1779 stemmen. Op den heer H. W. van Marie (A en K) waren er 1004 uitgebracht. Den 6en Maart waren uitgebracht op Land 1072, Van Marle 973 en Loman (L) 705 stemmen. 22 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 22 Maart 's morgens 8 uren 35 gr. 's middags 12 uur 43 gr 's avonds 4 uur 41 gr. F. Tot de leerzame maar niet verkwikkelijke zaken, welke de verwisseling van monarch op den Duit- sohen en Pruisisehen troon te aanschouwen geeft, behoort de strijd der Duitsche bladen onderling over de gevolgen, welke de troonsverwisseling voor de Duitsche politiek, hoofdzakelijk voor het binnen- landsche regeeringssysteem, kan hebben. De Duitsch-vrijzinnigen hebben altijd al hun hoop en vertrouwen op keizer Frederik, terwjjl deze nog kroonprins was, gevestigd, omdat zij in hem een gematigd, verstandig, vrijzinnig en ver draagzaam man hadden leeren kennen. Zij twij felden niet, of de constitutioneele rechten des volks zouden door hem geëerbiedigd en gehandhaafd worden. Zijn eerste regeeringsdaden, zijn procla matie aan het volk en het rescript aan vorst Bismarck versterkten hen in hun goed vertrouwen. Wat Frederik III in het oog der vrijzinnige oppositie tot een bemind en geëerbiedigd heerscher maakt, deed hem reeds lang afbreuk bp al diegenen in het Duitsche rijk, die het oude monarchaal regime, zooals dit vertegenwoordigd was in den overleden keizer, wenschten behouden te zien. Met of zonder recht meenden zij in prins Wilhelm te zullen vinden, wat zij in diens rader niet ontdekteneen in naam constitutioneel vorst,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2