N°. 71. 131e Jaargang» Yrijda 23 Maart. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 22 Maart Onderwijs, Kerknieuws. Bechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEIEENTEBAAD. COURANT. O* Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland; te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Puhlicité étrangère G. L. Daxjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Wie zicli tegen 1 April abonneert op de Mi«Idell»«iirgscl»e courant ont- vsngtite rtess nuiHiitl nog- vefschijnende nommers kosteloos. De abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. De burgemeester van Middelburg maakt hekend, dat op Zaterdag den 24 Maart 1888, des na middags te 3) uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 22 Maart 1888. De burgemeester voornoemd, SCHOBEB. Terwijl wij gisteren nog in alle edities konden opnemen den uitslag der herstemming in het district Zuidhorn zoo gelukkig voor de libe ralen konden wij slechts na de verzending van onze eerste oplaag in 'tkort, zonder het aantal cijfers, melden dat in het district Beverwijk ook de vrijzinnige candidaat jhr mr J. W. G. BOBEEL VAN HOGELANDEN gekozen was met 1745 van de 3355 geldige stemmen. Op den heer mr J. A. V. Travaglino (K en A) waren er 1592 uitgebracht. De heer Ulfers, predikant te Zelhem, beval Zondag na de godsdienstoefening openlijk van den preekstoel de candidatuur van den katho lieken heer Bevers aan. Hij verspreidde zelfs biljetten in dien geest. Dit feit heeft zoo meldt men bijna hij elk lid dier kerk groote verontwaardiging ge wekt en jBenige kiezers vonden daarin aanleiding om in een stroobiljet den prediker een flinke reprimande te geven en den protestanten van Zelhem aan te raden den heer Tak van Poort vliet te stemmen. Veel gehaat heeft dit nietmaar waarom traden niet flink weg eenigè mannen met open vizier op tegen den heer Ulfers Dit zou vrij wat meer indruk gemaakt hebben dan al dat geprotesteer en geredeneer van EenigeVele, Enkele en meer kiezers. De verontwaardiging van bijna elk lid dier gemeente moge groot geweest zijn, hun moed om openlijk op te treden was dit zeker niet. Bij de firma J. C. en W. Altorffer alhier is het Adresboek van Middelburg voor 1888, samen gesteld door' den heer J. S Frederiks, ambtenaar ter gemeente-secretarie, van de pers gekomen. Deze onmisbare gids voor ieder die zaken doet beslaat dit jaar 143 bladzijden tekst, terwijl er een aanhangsel van 46 bladz. advertentiën aan toegevoegd is. Evenals vroeger zijn de kiezers er in aange duid, terwijl er ook eenige opgaven omtrent de opening van verschillende kantoren in voor komen. De tegenwoordige zitting der staten-generaal wordt den 27 Maart a., 's namiddags te 3 uren, op de gewo^/l wijze door den minister van bin- nenlandsche zaken in naam des konings gesloten- Men schrijft ons uit Bruinisse Als eene treurige herinnering aan al hetgeen in den herfst van 1887 reeds geschreven is omtrent de ontijdige opening (in September en October) der mosselzaadhanken in Zeeland, moet thans - helaas! worden bericht dat het weinige zaad op de slikken van Bruinisse, dat door de groote ijsvelden der jongste dagen nog gespaard bleef, nu door de noordoostelijke stormen van Zondag en Maandag geheel is weggeslagen en doodge- waaid; het ligt thans op eene dikke strook aan den voet der steenglooiing van den polder zon der eenige waarde, Men neme daarvoor te meer als de vaste waarheid aan dat de opening der gemelde banken in den herfst tot geheele ver delging van den mosselhandel moet leiden. De hooge gronden in Zeeland, waarop dat zaad nog eenigszins ontwikkelde in de diepte was het reeds voor den winter dood zijn nu door de laatste stormen voor Bruinisse's visscherij en handel geheel ontvolkt. Dat dit voor menigen visscher eene zeer hittere en pijnlijke ervaring is, ligt natuurlijk voor de hand, te meer omdat het Zeeuwache zaad door 't vermoorden van zoo groote hoeveelheden schaars, zeer schaars, en bij gevolg duur worden moet, eb de betaling der hooge pachten toch geregeld doorgaat, zonder eenig resultaat te verkrijgen, Het is daarom dat men dan ook van zelf tot de vraag komt»hoe is het mogelijk dat zelfs maar een enkele mossel handelaar in Zeeland kan gevonden worden, die de beginselen van het vischbestuur op de Schelde en Zeeuwsche stroomen ondersteunt of huldigen kan om meergemelde zaadhanken in den herfst open te stellen. Immers de belangen der handelaren zijn in Zeeland overal dezelfde, zoodat onwillekeurig de vraag rijstwaren het misschien mosselzaadvis- schers waarvan het bestuur voornoemd, volgens zijn bericht van December jl., goedkeuring voor zijne zoo ongewenschte als heillooze handelingen verwachtte De mosselzaadvisschers hebben er schijnbaar belang hij dat de opening in den herfst plaats heeft, omdat de oesterbanken, die anders met October opengesteld worden, door den staat tot zeer hooge prijzen verpacht zijn en derhalve voor de visschers hebben opgehouden waarde te be zitten, doch is er voor die lui toch geen werk genoeg in den herfst of moet ter wille van die enkelen, in verband met de velen die door den mosselhandel brood verdienen, die tak van nijverheid gedupeerd of wat nog erger zou zijn vernietigd worden? Waarlijk, het ware te wenschen dat door het hooger bestuur door den minister van financiën werd ingezien dat, ter voorkoming van ontzettende vermindering der pachtswaarde van vele Zeeuwsche gronden, meer in het belang der handelaren behoorde ge handeld te worden en het vischbestuur voornoemd onder de aandacht gebracht werd voortaan geen zaadhanken in den herfst meer open te stellen, tenzij dit door een overweldigenden vaï van zee sterren daarop gebiedend noodzakelijk mocht wor den om niet alles aan hun vraatzucht prijs te geven, maar daarmede te wachten tot begin van of half April. Ware dit nu geschied, welk een schat van goed zaad zou er thans geweest zijn De gemeenteraad van Middelburg zal Zaterdag a., des namiddags te 34 uren, een vergadering houden ter behandeling van ingekomen stukken en ter benoeming van een onderwijzeres in de handwerken aan school F., een concierge aan het gymnasium en van de stemhureau's voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad. Heden had alhier op de algemeene begraaf plaats de teraardebestelling plaats van wijlen den heer P. H. J. Vermeulen, in leven geagreëerde bij den gemeenteontvanger. Bij de groeve waren o. a. aanwezig de burge meester, jhr mr L. Schorer, en de secretaris der gemeente, de heer A. de Vulder van Noorden. Eerstgenoemde bracht hulde aan de eerlijkheid, de voorbeeldige trouw en de plichtsbetrachting van den ontslapene, die bij ieder die hem kende was geacht en geëerd; en was de tolk van de gevoelens van hoogachting, gehechtheid en vriend schap, welke jegens den overledene werden ge koesterd door diens chef, den, tijdelijk om gezondheidsredenen te Amsterdam vertoevenden, heer M. Fokker, gemeente-ontvanger. Namens de familie dankte de broeder van den overledene, de heer J. Vermeulen, directeur der B. H. B. schoolde aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en den burgemeester voor het gesprokene. De 528 miliciens der lichting 1888 uit de provincie Zeeland zullen worden ingedeeld als volgt: 60 bij het regiment grenadiers en jagers, 400 bij het 3e regiment infanterie, 50 bij het 3e regiment veld-artillerie, 5 bij het korps ponton niers, 4 bij het korps torpedisten en 9 bjj het korps genietroepen. Bij het korps pontonniers zullen zooveel mogelijk schippers worden ingedeeldvecder bij voorkeur visschers, zeevarenden en ketelsmeden. De schippers moeten eene lengte hebben van 1.62 M. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan de lotelingen der lichting 1888, die in het bezit zijn van een diploma waaruit blijkt dat zij den practischen en theoretischen cursus in den wapen handel met voldoenden uitslag hebben bijgewoond, bij de indeeling verlof wordt verleend tot 15 Mei, indien zij voor dien datum worden ingelijfd, om daardoor onder de wapenen te blijven tot 15 September d. a. v. Alleen de jongelieden, die dit jaar geloot hebben, komen in aanmerking voor zoodanig getuigschrift. jLol >n zij de voorkeur schenken aan een of ahder garnizoen en geen examen wenschen of kunnen doen om dit voorrecht deelachtig te worden, dan moeten zij daartoe voor 25 April a. s., onder overlegging van het getuigschrift, aan vrage doen aan den minister van oorlog. Daar de bij de bereden artillerie genomen proeven met turftrooisel als blijvende onderlaag voor de paarden inde stallen, goed geslaagd zijn, wordt voortaan van 1 Mei tot 1 November het ration stroo in de garnizoenen gedeeltelijk door turfstrooisel vervangen. Dit jaar kunnen te Hellevoetsluis 16 jongelingen geplaatst worden als machinist-leerling 2e kl. Het vergelijkend examen zal in de maand Mei jvorden afgenomen. De St. Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Oestermaatschappij De Financierte Breskens, ten doel hebbende het huren van visscheiijperceelen, welke worden verpacht door het bestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuw sche stroomen, henevens de exploitatie daarvan, onder anderen door het heieggen met pannen of andere voorwerpen, ten einde de kunstmatige oesterteelt uit te oefenen, alsmede den verkoop van producten. Het kapitaal bedraagt ƒ16000, verdeeld in aan- deelen van 1000. Het bestuur is samengesteld als volgtvoor zitter A. I. van Melle, broodbakker te Breskens, vice-voorzitter Abraham de Bruyne, landbouwer te Cadzand, secretaris Wouter de Smidt, evange list te Cadzand, penningmeester Jannis Cappon, landbouwer te Cadzand, commissarissen Dirk Eduard Beuninck, predikant te Heerde, en Pieter Voois, oesterhandelaar te Yerseke. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot substituut-griffier hij de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr P. J. Bijleveld, advocaat en procureur te Arnhemtot subsituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht, mr J. H. van Bel, advocaat en procureur te 's Gravenhage, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.- rechtbank aldaar tot lid van het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlogjhr mr S. Laman Trip, vice-president van de arr.-recht bank te 's Gravenhagedr W. Krol, dir. offi. van gezondh. Ie kl., te Dordrechten jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede kamer der staten-generaal; tot hoofdingenieur van den waterstaat der le klasse J. van der Vegt en A. J. Brevet, thans hoofdingenieurs der 2e klasse, eerstgenoemde met handhaving van het onbepaald verlof, hem verleend; tot hoofdingenieur van den waterstaat der 2e klasse W. H. Hnhrecht, thans ingenieur der le klasseen is voorts de ingenieur van den water staat der le klasse Ph. W. van der Sleyden, te rekenen van 1 April 1888, in actieven dienst hersteld. Verder zijn voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd hij het leger in Ned.-Indië, de eerste- luit. J. D. Grevinck, van het 3e reg. inf.; bij het leger hier te lande, en wel bij het 3e reg. inf., de eerste-luit. D. F. Bornein, van het wapen der inf. hij het leger in Ned.-Indië, en in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de eerste luits. P. baron van Lewe van Middelstum van het le, J. A. Sikkens van het 4e, M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule van het 5e, jhr F. M. van Spengler van het 6e, jhr J. H. Bam van het 7e, alsmede F. I. van Nouhuys van het 8e reg. inf. Nog is, met ingang van 1 April 1888, aan den surnumerair der posterijen F. Kroesen op zijn ver zoek een eervol ontslag uit die betrekking verleend en de zilveren medaille, ingesteld bij de konink lijke hesluiten van 7 Mei 1837 no 79, 22 Jnli 1888 no 87 en 24 Jan. 1841 no 22, toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart A. K. Zweede, J. F. Graadt van Boggen en S. Otto, als erkenning der diensten, door hen aan de weten schap bewezen, door het overleggen van uitmun tende scheepsjournalen, ten behoeve van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Uit het jaarverslag der Prins Alexander-stich' ting voor blinde kinderen te Bennekom blijkt o. a.' dat deze stichting in een zeer gewenschten toe stand verkeert, en dat 10 jongens en 7 meisjes, tusschen 4 en 11 jaar, aldaar opgevoed, verpleegd en aanvankelijk onderwezen wox-den. Er werden vier ontslagen om verder in het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam opgeleid té worden; vier jonge kinderen uit ZandvoOrt, Am sterdam, Edam en Dordrecht werden in hunne plaats opgenomen. Dat de stichting nog al bezocht werd bleek uit de kleine giften der bus, die ƒ113 opleverde. Het ledental neemt echter aanmerkelijk af, zoodat daardoor een vermindering van 210 aan con tributie ontstond. Dit is een treurig verschijnsel, daar de stichting slechts 600 aan rente bezit. Yan het hoofdbestuur der orde van Vrijmetse laren ontving de stichting 500, terwijl ook van de groothertogin van Saksen en van prinses Wilhelmina belangrijke geldelijke bijdragen wer den ontvangen, benevens drie giften, een van 100, een van 500 en van een oud-kweeke- ling van 't blindeninstituut 500 bij testamen taire beschikking. Aan legaten werd 4000 en 1000 ontvangen van wijlen mej. Buijl en den heer Joh. Philips. De ontvangsten heliepen 6373, waaronder 4195 aan contributie en 1403 aan verpleeggeld. Uit Atjeh wordt gemeld dat thans definitief tot de herbezetting van Telok-Semawé en voor waardelijk tot die van Samelangan besloten is. Een genie-officier is naar de Straits gezonden en aldaar heiast met het verzamelen van prijsopgaven voor de benoodigde materialen. Men schrijft ons 1 April a. s. hoopt de heer J. H. v. Linschoten, hoofd van het instituut te Middelburg, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren de be trekking van hoofd eener school aanvaardde. Bijna negen jaren bracht hij daarvan door als hoofd eener uitgebreid lui ere school te Zutfen, de overige jaren in Middel!/rg, waar hij eerst werkzaam was aan eene christelijke bijzondere school. Ge noodzaakt deze te verlaten, richtte hij met energie zelf eene kost- en dagschool op, aan wier hoofd hij nu bijna twee jaren staat. Eigenaardig is het, dat dit feest met de viering van zijn vijftigsten jaardag samenloopt. In en buiten Middelburg verwierf de heer Van Linschoten zich vele trouwe vrienden en dankbare leerlingen, terwijl hij ook door zijne pennevruchten eene plaats veroverde in menig kinderhart. Naar wij vernemen zullen zijne oudleerlingen, leerlin gen en vrienden dien dag voor den geachten jubilaris niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Toezegging van beroep is ontvangen naar Langezwaag door den heer H. W. Brandt, pred. bij de herv. gem. te Zierikzee. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Bij hevelschrift dier rechtbank van den 20en Maart jl. is T. J. 18 jaren, dienstmeid, geboren te Kleverskerke, wonende te Middelburg, thans gedetineerd alhier, verwezen naar de openbare terechtzitting dier rechtbank, ter zake a dat zij te Vlissingen opzettelijk wederrech telijk zich heeft toegeëigend lo op 25 Februari 1888 een blauwen gerniten wollen doek, toebe- hoorende aan de modiste Pieterse, welken zij van haar dochter Maria Anthonetta Evelina Jacoba op heziens had ontvangen2o op 3 Maart 1888 twee tricot jacquetten, die zij van Johanna van den Berg, huisvrouw van Van Schijndel, aan wie deze toebehoorden, op heziens had ontvangen b dat zij in het laatst van de maand Februari of in begin van de maand Maart 1888 uit de woning van P. M. Bouwens te Middelburg heeft weggenomen, met het oogmerk om ze zich weder rechtelijk toe te eigenen, ten le ten nadeele van diens vrouw Hendrika Bodie een wit linnen schort, eene chemisette en vier stukjes wit lint 2e ten nadeele van Wilhelmus Jacobus Bodie een tien guldenstuk en drie rijksdaalders. De beklaagde zal ambtshalve verdedigd worden door den heer mr P. J. Sprenger. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gisteren het vonnis bevestigd van de arr. rechtbank te Breda, waarbjj de heer J. F. de Booy, fabrikant en lid van den gemeenteraad te Breda, ter zake van valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, en hem tevens verwezen in de kosten, in hooger beroep gevallen. De veroordeelde heeft onmiddellijk tegen deze uitspraak cassatie aangete ekend.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1