TO. 131® Jaargang! 1888. Donderdag 22 Maart. TWEE NOVELLEN. Middelburg 21 Maart FEUILLETON. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d rT e r t e n t i n 20 Cent peiwegel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Van HANS HOFFMANN. Onderwijs. MIDDELBURGSUHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhgijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van de® Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie zicïi tegen 1 April abonneert op Ae üliddelinugsclie courant ont- vangtde deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. 19e abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. Uitslag herstemming in het district SI1IIDFAB1IR6. Kolom a duidt aan het aantal kiezers, kolom b het getal stemmen op 6 Maart, en kolom c dat op 20 Maart uitgebracht. a 1» c Middelburg 1413 1251 1331 Vlissingen 892 681 761 Veere 107 99 101 Oostkapelle 114 101 101 Domburg. 129 115 121 V roüwepolder 109 98 100 Serooskerke 139 132 131 Aagtekerke 69 67 69 Grijpskerke 101 y3 94 Westkapelle 170 153 163 St. Laurens 73 63 69 Meliskerke 85 79 81 ZoiHelande 86 74 84 Biggekerke 87 82 84 O. en W. Souburg 225 199 211 Koudekerke 277 246 259 Kitthem 81 77 73 N. en St. Joosland 110 87 91 Totaal 4267 3697 3924 Uitgebracht waren 3922 stemmen. Hiervan waren 42 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 1941. Gekozen is de heer Mr C. MTCASSE (A en K) met 1985 stemmen. Op den heer A. SMIT (L) waren 1895 stemmen uitgebracht. Op 6 Maart verkreeg de heer mr C. Lucasse 1798, de heer A. Smit 1668 en de heer dr J. v. d. Beke Callenfels 175 stemmen. Uit onze provincie meldt men ons ook enkele staaltjes van kiezersijver. Te Vlissingen werd een zieke oude vader, door drie zoons gesteund, bij de stembus gebracht. Een zieke werd in een stoel zittend in het stembureau gedragen en verschillende moeielijk ter heen zijnde werden, evenals in Middelburg, met rijtuigen aangevoerd. Te Breskens stemden er 91 van de 99 kiezers. Te Groede brachten van de 180 kiezers 175 hun stem uit; onder hen was iemand van 90 jaren. Van de 5 overigen waren 1 uit de gemeente vertrokken, 2 ziek en 1 voor dringende zaken afwezig. Vier invaliede kiezers werden per rijtuig naar de stembus gebracht. Te Zuidzande heeft een bijna 95-jarige voor de Uit het Duitsch. IJsschimmen. Ik sloot de oogen en toen kwam het mij voor dat het de Kerstklokken waren en ik vouwde de handen en dacht aan vroegere tijden, als de Kerstklokken luidden en de boom aangestoken werd en alles uitgestald was God, hoe veel heerlijks. En hoe daarna altijd mijn eerste werk was geweest om naar Hein Wichards te loopen, zijne geschenken te bekijken en de mijne te toonen en met hem te deelen wat te deelen was ja waarlijk, wij hadden altijd al ons lekkers gedeeld als goede trouwe kameraden, zonder afgunst of nijd totdat Op dit oogenblik koesterde ik slechts éen wensch en bitter verlangen, om mijn Hein nog eenmaal voor mijn dood te zien, hem om den hals te val len en om hem vergiffenis te vragen vooreen kleinigheid. Bom, bam bom, bam bom Nu stierf het langzaam, plechtig uit en er heerschte diepe stilte. eerste maal in zijn leven zijn kiezersplicht ver vuld. Daar stemden 88 van de 91 kiezers. Te Nieuwvliet kwamen er van de 56 54 op. Te Cadzand bedraagt het aantal kiezers 87, waarvan 2 vertrokken naar Noord-Amerika. Er kwamen 81 ter stembus.Twee waren wegens hoogen leeftijd en twee door ongesteldheid verhinderd te stemmen. Te Hoofdplaat kwamen er 62 van de 69 kie zers op. Vier waren afwezig en een ziek. Te Biervliet stemden er 118 van de 133; een kiezer is overleden en eenigen waren ziek. Te Retranchement brachten 57 van de 59 kiezers hun stem uit. De beide achtergeblevenen waren ziek. Te Sluis kwamen er 132 van de 140 ter stembus. Aan dr R. A. Soetbrood Piccardt, predikant bij de Herv. gemeente te Goes, is, met ingang van 1 April, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ11.65. Benoemd tot 2e-luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië de cadet J. Smit Sibinga, herkomstig van de koninklijke militaire academie. De le luit. der mariniers H. A. Mos is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den dienst bij het korps mariniers ontslagen en benoemd tot 2e luit. bij het wapen der cavalerie, en wel hij het 2e reg. huzaren. De luitenant ter zee der 2e kl. F. Smit, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Tot deskundigen bij de a. acte-examens voor onderwijzer en onderwijzeres in Zeeland zijn be noemd de heeren P. G. de Jager en A. de Haas, hoofden van scholen, voor Ned. taal; W. M. Morren, leeraar aan de kweekschool en de bur geravondschool, voor geschiedenis; A. Lysen, leeraar aan de kweekschool, voor zang, en de dames S. H. W. Klaar en A. J. Chivat voor handwerken, allen Middelburg; verder dr L. W. T. Wigman, leeraar aan de H. B. school te Zierikzee, voorkennis der natuur; D. Mooyer, hoofd der school te Kloetinge, voor paedagogie; L. Heyboer en A. F. Kusse, hoofden van scholen te Scherpenisse en te Hulst, voor rekenen en vormleer, en A. P. Landsman, hoofd eener school te Vlissingen, voor aardrijkskunde. Mej. A. C. Keulemans te Zierikzee verwierf gisteren te 's Gravenhage acte nuttige handwerken. Men schrijft ons uit Domburg Bijna op 't eind van de Noordstraat alhier zag men ter rechterzijde voorheen een woning staan, meer een bouwval met de noodige openingen, een »d'er uit en d'er in" voor 't gevogelte des hemels en 't gedierte des velds. Daar woonde eenmaal de »bokkenboer", bij ieder bekend. Een Domburgsche straatfiguur. Gedoken in een lange pijde met klompen voor ziene voeten stekende uit een pantalon, die uit een oogpunt van zindelijkheid, niet lappen was En aan die akelige stilte merkte ik eerst zeker dat die zonderlinge klokkentonen geen hersen schim, maar iets wezenlijks waren geweest. Ik kon het in die bedompte kajuit niet meer uithouden, stond op en ging naar buiten. Het was reeds morgen, een sombere, regenach tige morgen, maar daglicht. Ik slaakte een kreet, maar waarachtig eerst van schrik, niet van blijdschap. Vlak naast mij lag nog een tweede lange schuit, eveneens ingevroren en ver derop nog een kustvaarder daar naast een hollandsche kof, voorts een half opgetakelde schoe ner, alles vlak naast elkaar, alsof dat zoo hoorde, midden in de baai. En nog iets verder op lieve God daar lag een groote scheepsromp, maar niet in het ijs, op stapel half gereed een vijftig pas van mij af zag ik land huizen, een toren, een oud kasteel, blijkbaar ons oud Pommersch hertoge lijk kasteel. Ik greep nog eens naar mijn hoofd en dacht dat ik krankzinnig was geworden van angst en wanhoop. Maar volstrekt niet. Ik was zoo helder en goed bij mijn verstand als ooit. Ja nu was alles dui delijk. Daar had ik, ongeluksvogel, den heelen nacht in die ellendige schuit gezeten, vijftig pas van het doel van mijn tocht af. En ik zou er gisteren nog gemakkelijk bij tijds gekomen zjjn overtrokken en saamgebonden met touwtjes, schoof hij voort door de duinen en vroonen om toezicht te houden over zijn geiten: »zijn bokjes", de bronnen van zijn niet te groot inkomen, oï om hout te sprokkelen ter verwarming van zijn stramme leden. Daar sliep hij, niet op zijn bed, dat op een soort kelderkamertje gespreid lag, maar in zijn schuur, bij zijn dieren, zijn dierbaar eigendom. In een weinig hooi had hij zijn leger, waar volgens zijn zeggen geen bezoek van de familie spring-spring hem de zoete rust benam. Daar stierf hij op een kouden somberen winter- Zondag. Op Sabbath ging hij de eeuwige rust in, gekleed in zijn Zondagspak en op den kalen schedel zijn hoogen hoed. Zóo vond hem zijn deelgenoot in 's levens wèl en wee, de vervallen grootheid »Joost de Gonke- laer", voorheen berucht als handlanger van sinjeur den duivel op dit ondermaansehe tranendal. Zonderlinge speling van het toevalIn dezelfde ruïne toch verwijlden een man van streng godsdienstige begrippen en een dienaar van Zijne Helsche Majesteit En ook hij is verdwenen van het aardseh too- neel. Menigeen zal zich nog zijner herinneren, zoo als hij daar langs de straten zich vertoonde. Die ineengedrongen, misvormde gestalte met blauw rood, paars aangezicht, loopende achter een kruiwagen met schop en bezem om het vuil der straten te verzamelen. Die verscheurde plunje, die hij niet wenschte te verruilen voor iets beters, uit vrees, dat zijne erfgenamen over zulke schatten na zijn dood zouden kunnen twisten. Hij vond een schuilplaats in het armhuis gedurende den laatsten tijd van zijn leven. Zijn schamel kleed was verwisseld tegen betere kleedij. Niet dan bij uitzondering gebruikte hij een warm middag maal. In de laatste nachten van zijn leven sliep hij op een bed. Maar deze betrekkelijke weelde heb."-. pjj iang fcvmnen tr»3A man, na zoo veel jaren van ontbering en moeite, 's Morgens van den dag, toen de schare opging ter stembus om een keuze te doen tusschen een liberaal en een clericaal, werd de »Gonkelaer" dood gevonden op zijne krib. Zijne asch ruste in vrede Behalve dat de dood Domburg beroofde van dit paar eigenaardige persoonlijkheden is nog iemand van ons dorp vertrokken, die aan vreemde schilders menigmalen tot model verstrekte we gens zijn oucierwetsche kleeding en eigenaardige houding Lourens Jobse, in de wandeling 't oude Louwtje Back genoemd. Hij vertrok na den dood zijner vrouw naar Vrouwepolder, waar hij door zijne stiefkinders is opgenomen. De tijden veranderen en zoo veranderen wij met hen Te Kruiningen had heden morgen een tref fend ongeluk plaats. Toen P. O., knecht bij J. W., landbouwer aldaar met een wagen, bespannen met twee paarden, door het dorp reed, was hij van den wagen ge komen, ten einde een vrachtrijder behulpzaam te zijn om zijn wagen voort te duwen. Door een of ander toeval werden de paarden van O. schich tig en gingen er van door. P. O. wilde nog op den wagen springen om de leidsel te grijpen met als ik het maar geweten had. Maar wie zou nu ook ooit denken dat men van de baai zonder dat men het merkt op het verdronken land kon komen! Nu God zij geloofd dat ik het niet geweten hadDat beetje angst had ik eerlijk verdiend, en verder was alles in orde, zooals het behoort. Maar het was toch een gek gevalZulke oogenblikken doorleeft men geen tweemaal in zijn leven. Ik zou er thans, ik weet niet wat voor gegeven hebben als de klokken nog eens geluid hadden. Maar dat deden zij niet zij bleven zwijgen. Daar greep mij op eens het verlangen naar een menschelijk gelaat aan, en vooral naar mijn ouden trouwen Hein. Een kwartier later had ik hem en kon hem naar hartelust omarmen en vergif fenis vragen voor een kleinigheid en ik heb hem, zoo waar ik leef niets voorgelogen. Van dat uur af aan zijn wij dezelfde vrienden geworden als in onze kindsheid, voor zoover zijn hedendaagsche geleerdheid dat toelaat. Met de schoone Hersilie had ik echter ten slotte nog een verrassing. Hein lachte zoo grappig en zeiO lieve jongen, onze Hersilie is al sedert November lang voor haar vaders dood in stilte verloofd met ®en jongen luitenant; maar daar zij allebei arm zijn, kunnen zij voorloopig nog niet aan trouwendenken. het ongelukkig gevolg dat hij viel en den wagen over het hoofd kreeg. Hoewel dadelijk genees kundige hulp werd ingeroepen, slaagde men er niet in de levensgeesten van den ongelukkige op te wekken. De overledene laat eene weduwe met 5 jeug dige kinderen achter. Te Kapelle zijn Maandag reeds zwaluwen gezien, een twintigtal fladderden om den toren. Die beestjes hebben ongetwijfeld op zulk een barren winterdag, als Maandag, veel te verduren gehad. In den loop der volgende maand vertrekt van Golijnsplaat weer een huisgezin naar Amerika bestaande uitman, vrouw en zeven kinderen. Twee dochters zijn reeds verleden Zaterdag ver trokken. Volgens het laatst uitgebracht verslag over het Toelaagfonds voor werklieden te Renesse bedroeg het aantal leden 18. Reeds 44.was aan zieken uitgekeerd en de kas sloot met een batig slot van 136.06. Het bestuur van dat fonds bestaat uit de heeren L. H. Dormaar, directeur, J. Braber, penning meester, J. Berkhout, secretaris en C. van der Werf. Gisteren had keizer Frederik een zeer goe den dag. Hij stond tijdig op en verleende ver scheidene audiënties, terwijl de jonge prinsessen een lang bezoek aan haar ouders brachten. Des voormiddags maakte de keizer een wandeling door de oranjerie, zijn lievelingsplek. De prach tige oranjerie van het Slot te Charlottenburg is in eene soort wintertuin herschapen, welke ver warmd wordt door pijpen, waardoor heete lucht stroomttevens heerscht in deze zaal eene vochtige atmosfeer. Hier kan de keizer een weinig lichaams beweging nemen en de vochtige, warme met Oranjebloesemgeuren bezwangerde lucht inademen De berichten omtrent de vjjandeliji" nes v iiu Deny o „ogou. ut Mackenzie wor den door Richters Freis. Ztg. verzinsels der Reptilien genoemd, evenzoo de ongunstige berichten over den -toestand van den keizer. De berichten omtrent het spoedig aftreden van den Pruisischen minister Von Puttkamer blijven loopen. In alle. scholen en onder wijs-inrichtingen in Pruisen zal morgen, 22 Maart, keizer Wilhelm's verjaardag plechtig herdacht worden. Bij de onlangs plaats gehad hebbende aardbeving in Yunnan zijn de groote steden Shihping en Kienohni verwoesthet verlies van menschenlevens wordt op 4000 geraamd. Don Carlos heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij zich verklaart voor de parlementaire instellingen de moderne regeeringsideëen en godsdienstige verdraagzaamheid. Men zoekt in deze verklaring nieuwe politieke intriges. Generaal Caffarel is veroordeeld tot 3000 fres boete en mdme Limouzin tot 6 maanden gevangenis. Bij de teraardebestelling van den heer Car- not, vader van den president, vond een anti- Ferryistische demonstratie plaats. Een paar personen herkenden Jules Ferry, die in een rijtuig den stoet vergezelde. Onder het geroep »Weg Maar ook zonder dat zou ik nooit meer aan die oude liefde gedacht hebben ik ben in dien tijd al over veel oude liefdes heengekomen, weet gij; ik kwam inderdaad alleen om de oudheden hier. Met die dingen ben ik er echter ook mge- loopenik heb ze gisterenavond nog bekeken; maar zij zijn niets waard; zelfs niet eens die vrouwenromp in de nis, zeer middelmatig werk uit den lateren Romeinschen tijd, dat men in Italië op straat koopt. Hoe raar dat die oude heer zulke prullen meegesleept heefthij moet er toch niet veel verstand van gehad hebben. »Het is een merkwaardig voorbeeld hoe de jeug dige opgewondenheid iemand om den tuin kan leiden, of wel van de iciealiseerende kracht der herinnering. Ik zou gezworen hebben dat die Torso een prachtstuk van groote waarde was. Met Hersilie is het anders. Zij is nog een lief meisje, zij is niet leelijker ge worden en niet dom. Of zij echter een geschikte vrouw voor een geleerde zou geweest zijn be twijfel ik toch en voor zeemansvrouw deugde zjj heelemaal niet. Daarmede kunnen wij ons troos ten maar een aardig meisje is zij." Zoo oordeelde Hein en hjj is een kenner zoowel van oudheden als van vrouwen, E I K D K<

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1