I3T 1888. W oensdag 21 Maart. Middelburg 20 Maart Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n 20 Cent per regel Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. \J sj COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A,. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advortentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie ziel» iegen 1 April abonneert op de iddelbnigrsclie courant ont- vangttie deze maand nog- verschijnende nommers kosteloos. 19e abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. De stembussen zijn geslotenen wij zijn daar door een onverkwikkelijke periode ten einde. Hoe groot de belangstelling, de algemeene opgewektheid ook moge geweest zijn, voor velen, waaronder zeker de mannen der pers niet een laatste plaats innemen, mag het eene verade ming heeten dat thans de strijd is beslist. Daarom spijt bet ons dat wij nog even, ter verdediging van onszelve, moeten antwoorden op een ingezonden stuk, door den heer A. Littooij in het anti-revolutionnaire blad onzer provincie gisterenavond geplaatst. De noodzakelijkheid is ons echter opgelegd want al moge deze polemiek geen vrucht meer kunnen dragen, wij mogen toch op ons geen ver denking laten rnsten dat wij zouden hebben ge ïnsinueerd. En daarvan worden wij door den beer Littooij beschuldigdterwijl hij bij die verklaring zijner zijds zoo vriendelijk is de opmerking te voegen: »Na de verkiezing zal ZEd." de redacteur der Middelburgsche Courant »dat mogelijk wel er kennen." Deze opmei'king verwondert ons, omdat zij een .ïijdelingsch verwijt bevat, als zouden wij vóór de verkiezingen dit liefst niet gedaan hebben. Heeft de heer Littooij daarvoor eenigen grond En waarom bood hij zijn stuk, uitslui tend tegen ons gericht niet ons zelve ter opname in onze kolommen aan Dan toch bad hij ons gelegenheid gegeven nog voor de verkie zingen Maandagavond onze zoogenaamde insinuatie in te trekken of ons standpunt te ver dedigen. Het was toch niet opzettelijk dat hij ons de gelegenheid afsloot ons te verantwoorden? De schijn op dit punt is tegen den heer Littooij. Wij zouden ook niet weten, welke andere reden hem zou weerhouden hebben, zijne aanmerkin gen, louter ons betreffende, dus wel degelijk in onze kolommen thuis behoorende in een ander blad te plaatsen, zoodat zij in een grooten- deels anderen lezerskring bekend werden en juist niet onder hen wien zij vooral onder de oogen moesten worden gebracht. Over onwelwillendheid onzerzijds behoeft hij zich allerminst te beklagen. Niettegenstaande Zater dag zijn antwoord aan mr. E. Fokker veel later bij ons inkwam dan den voor ingezonden stukken bestemden tijd, en wij anderen ruimte in ons blad hadden moeten weigeren terwijl nog boven dien, trots zijn verzoek om een ruimte van twintig regels, zijn stuk zeventig regels plaats innam, hebben wij geen oogenblik hoe moeilijk het ook op zulk een dag ter drukkerij viel geaar zeld aan zijn verlangen te voldoen. Had de heer Littooij tegenover ons ook niet eenige meerdere welwillendheid aan den dag kunnen leggen, door ons de gelegenheid tot repliek aan te bieden, welke thans voor de stem ming ons geheel werd afgesneden? De hitte van den verkiezingsstrijd heeft ook zeker hem blind doen zijn op dit punt. En waarom worden wij en natuurlijk komt dit verwijt op het hoofd van alle liberalen beschuldigd van insinuaties? Omdat wij inzake de bekende kwestie in het district Scboterland schreven>de kiesvereeniging in Schoterland deed wat de leiders aanraadden.'' Wij schreven dit beweren niet zonder motieven ter neeren herinnerden er immers aan hoe de Standaard en de heer Littooij zal toch wel den redacteur van dat blad een der leiders, zoo niet den leider noemen dag aan dag aanraadde nooit op een liberaal te stemmen, zonder er bij te voegen, dat het verkeerd was op een sociaal democraat zijn stem uit te brengen. Integendeel, de redacteur verklaarde immers dat het geen kwaad kon een sociaal-democraat in de kamer te kiezen. Heet dat niet in het gewone leven het vuurtje aanblazen En toen dat aan het branden was, trok de redacteur zich terug en deed alsof hij om het eens eenvoudig, alledaags uit te drukken van den prins geen kwaad wist. Maar ons onderschrift op de advertentie uit Heerenveen was onvolledig; en dit lag in den aard der zaak, wijl het telegram eerst laat ons in handen kwam. Wij schreven nog niet eens de geheele waar heid en deze is nog verpletterender voor de partij van den heer Littooijen ontheft ons, met hetgeen later aan het licht is gekomen, geheel van de blaam van insinuatie. Wij schreven, omdat wij dit stellig ineenden, dat de anti-revolutionnaire kiesvereeniging De drie gemeenten te Heerenveen haar advies had ge wijzigd. En dat is niet zoo. Zij handhaafde haar aanbeveling van den beer Domela Nieuwenhuis. Maar de centrale kiesvereeniging in bet district Scboterland stelde ook eerst, en wel den 14en Maart, met algemeene stemmen denzelfden heer candidaatdie leiders gaven dus wel degelijk en onomwonden den wenk, welken de Heerenveen- sche broeders opvolgden. Doch toen daartegen een storm opging, trok die centrale kiesvereeni ging zicb terug, 'zeker om den schijn nog te redden. Het groote, het Centraal comité, met dr. Kuy- per als president en de heer Fabius als secre taris, neen, dat durfde zoo ver niet gaan, maar onthield zicb van adviesalleen Heldt, den «li beralen mijnheer", dien mochten de kiezers nooit stemmen. Wie schoot er dan over dan de leider der sociaal-democraten En terwijl datzelfde centraal comité op het laatste oogenblik in tal van bladen een gvootd advertentie plaatste om te verklaren dat de heer Domela Nieuwenhuis door de anti-revolutionnaire partij niet kan worden gesteund, zoekt men die aankondiging te vergeefs in de Leeuwarder en Heerenveensche couranten, welke juist de kiezers bereiken, waarvoor die annonce bestemd is. Wie duizelt niet bij al dat geknoei en gedraai Maar wie zal niet met ons erkennen dat de kiesvereeniging De drie gemeenten te Heerenveen ten minste consequent bleef en toonde, beter dan de leiders, die later flauwhartig zich terugtrok ken, dat zij voor geen klein gerucht vervaard wasen niet lichtvaardig haar aanbeveling had gedaan Wat blijft nu over van bet verwijt tegenover ons door den heer Littooij geuit Immers niets. Maar hij had nog een paar grieven tegen ons- In het verslag van onzen eigen verslaggever over de voordracht, door den heer Littooij te Westkapelle gehouden, en over het daarop ge volgd debat stond dat den beer Snijders ten slotte tot du pliek geen gelegenheid gegeven kon worden met het oog op het late uur. »Hier ligt ook iets in", volgens den heer Littooij. Maar welke slechte geest beheerschte genoem den beer bij het schrijven van zijn stukje Was dit niet de zucht om uit alles venijn te zuigen In plaats van onzen verslaggever, die toch waarlijk zijn taak onpartijdig vervulde en het door den heer Littooij gesprokene uitvoerig en juist weergaf, een woord van lof te brengen, beschuldigt hij dezen zijdelings, op eene geniepige wijze, van eene halve waarheid of eene onwaarheid. Het feit ontkent de heer Littooij niet, maar wat gaf hem dan recht om uit die enkele eenvoudige mededeeling juist iets te zoeken dat er niet in lag opgesloten? Eveneens wordt bezwaar geopperd tegen de mededeeling dat in Zoutelande het woord aan een liberaal werd geweigerd niettegenstaande de heer Littooij zelf erkent dat bij daartoe verlof vroeg aan de «bij afzonderlijk briefje genoodigde kiezers," bij zelf verklaarde weg te moeten om in Westkapelle te lezen, en bij slot van rekening de hoorders zoo onbeleefd waren om, toen de beer Troelstra hen wilde voorlichten in bet door dezen toen gebuurde lokaal, op te staan en weg te gaan. Moet dat beeten gelegenheid tot debat geven De liberalen hebben dit steeds anders opgevat die gelegenheid nooit geschroomd om te geve n maar nimmer werd daarvan gebruik gemaakt d oor de aanhangers van den heer Littooij. En waar de vrijzinnigen op de vergadering der anti-revo- lutionnairen of katholieken vroegen om hun bezwaren te mogen opperen, werd bun dit niet öf schoorvoetend slechts gegeven. De beer Littooij heeft wij willen dit bet liefst aannemen, zijn stukje tegen ons in een onaangename stemming geschreven. Hij was bitter gestemd zeker tengevolge van den verkiezings strijd. En daaruit blijkt al weer voor de zoo- veelste maal hoe gevaarlijk het is voor mannen van zijn positie om zich in dien strijd te mengen. Wie Zondags de liefde prediken moet, dient alles te vermijden, vooral verkiezingszaken, wat hem kan verleiden om zjjn naaste van slechte of minder edele drijfveeren te verdenken en vooral om daWaan uiting te geven. Maandag, den dag vóór de herstemming, had te Koudekerke ten huize van I. Lampert de aange kondigde voordracht van den heer mr E. Fokker plaats. Yelen waren opgekomen men schat hun aantal op 190 die met belangstelling luisterden naar des sprekers uiteenzetting van den stand en den strijd der staatkundige partijen in ons vaderland. In den loop zijner rede, die anderhalf uur duurde, las spreker verschillende stukken voor van de band der bekende orthodoxe predikanten om de kiezers duidelijk te doen zien, hoe op godsdien stig gebied rechtzinnige mannen de liberale partij steunen. In verband hiermede wees hij op het verder felijke van het samengaan der anti-revolution naire partij met de Roomsch-katholieken, radi calen, socialisten en zelfs met een republikein, en op het feit dat een anti-revolutionnaire kies vereeniging in Heerenveen openlijk den socialist Domela Nieuwenhuis aanbeval tegenover den liberaal. Verder besprak de heer Fokker nog het ont werp van wet op den kinderarbeid, waarbij hij aantoonde, dat kinderen van tien tot twaalf jaren wel degelijk veldarbeid zouden mogen verrichten met verlof van de gedeputeerde staten, te verlee- nen op verzoek van den gemeenteraad, en dat dus niet de ouders naar den burgemeester zouden behoeven te loopen om telkens verlof te vragen voor 't geval zij die kinderen eens -»bessen wilden laten plukken of boontjes inleggenzooals door den heer Littooij des middags in een even druk be zochte vergadering te Koudekerke was beweerd. Aan 'tslot zijner rede beval de heer Fokker den beer A. Smit aan en bestreed het beweren, dat het maar goed zou zijn om dezen in Vlissingen te laten, als zijnde daar beter op zijn plaats. Hij toonde aan, dat men op zulk een wijze iederen candidaat wel op zijn plaats en buiten de kamer kon laten. Hierna verklaarde spreker zicb bereid tot debat, waarvan de heeren Littooij en De Rijcke uit Middelburg gebruik maakten. De laatste be weerde, dat de anti-revolutionnairen in 't district Middelburg niet afhingen van de Roomsch Katho lieken, wat mr Fokker hem met cijfers aantoonde dat wel degelijk het geval was. De heer Littooij merkte op dat de liberalen vroeger in 1848 en volgende jaren ook met de Ro$mschen waren medegegaan, wat de beer Fokker tegensprak. De liberalen hadden wel geijverd voor vrijheid van godsdienst voor alle burgers en dus ook voor de Roomscben maar diens aansluiten bij de liberalen was een vrijwil lige zaak der Katholieken zeiven geweest. De beer Littooij beweerde verder, dat er geen bond was gesloten met de socialisten en trachtte dat aan te toonen uit eene circulaire, die bij bij zicb bad. Dit gaf aanleiding tot een incident. De beer Fokker vroeg den beer Littooij of dat de circulaire was, waarboven geheim stond, en toen dit bevestigd werd, zeide de heer Fokker «Welnu meneer Littooy, die circulaire was ook in m ij n bezit, maar ik heb daarvan geen ge bruik willen maken, omdat zij mij door eene indiscretie van een ander gewerd, en omdat er geheim boven stond, maar wees nu zoo goed eens voor te lezen wat daarin staat." Toen de beer Littooij slechts eenige regels las, drong de beer Fokker erop aan dat bij zou voortgaan, wat deze weigerde, waarop de heer Fokker zelf meedeelde dat in die circulaire van wege het centraal comité van anti-revolutionnaire kiesvereeniging en den kiezers vrijheid werd gelaten in de districten Schoterland en Wolvega; maar toch aangeraden: «kiest nooit Van Diggelen, den vrijmetselaar, en nooit Heldt, want die is in de kamer heelemaal «een liberale meneer" gewor den." «Ziet gij, kiezers, merkte de beer Fokker naar aanleiding daarvan op, over den socialist Domela Nieuwenhuis zegt bet comité geen woord Na dit incident ging de vergadering uiteen. Zij liet zulk een gunstigen indruk achter dat velen den wensch koesteren dat meermalen van liberale zijde dergelijke voordrachten mochten gehouden worden. Zij zouden zeker kunnen mee werken om de kiezers beter in te lichten dan tot nu toe geschiedde. Bij koninklijk besluit van 20 Febr. jl. is o. a. aan de volgende gemeenten ter behoorlijke in richting van het lager onderwijB, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der w® van 17 Aug. 1878, subsidie toegekend» als aan: Burgh ƒ150, Clinge 2945, Ellewouts- dijk 700, Beinkenszand 600, Nisse 550, Philippine 750, St. Philipsland ƒ500, Wemel- dinge ƒ600, Westkapelle1125 en Zuiddorpe f400. Wegens ongesteldheid van den heer Alex. Fa,as sen gaat de tegen morgen (Woensdag) avond in den Schouwburg te Middelburg aangekondigde voorstelling van de Weezen van s Gravephage door de tooneelisten van de Nieuwen Rotter- damsche Schouwburgmaatschappij, niet door. Zij is nu voorloopig bepaald op Woensdag 18 April. Om dezelfde reden trad het gezelschap ook heden (Dinsdag) avond niet te Goes op. Naar men ons meldt is de heer J. W. de Raad, griffier ter gemeente-secretarie alhier, heden als waarnemend gemeente-ontvanger opgetreden. Zooals men weet is de heer M. Fokker wegen* ongesteldheid sedert eenigen tijd afwezig. Naar men aan de G. Ct mededeelt heeft wijlen mevrouw Paardekooper OvermanDe Marees van Swinderen aan de Vereeniging voor iveezenverpleging op Noord- en Zuid-Beveland een legaat van 200 geschonken. Voorts heeft het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk te 's Heer Abtskerke besloten jaarlijks op zijne begrooting een post van 25 uit te trekken tot ondersteuning van bovengenoemde vereenigingt Ingelanden van den polder Hengstdijk hebben, naar aanleiding der vernietiging door Ged. staten van eene vroegere benoeming van den beer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Stoppeldijk, tot ontvanger-griffier, eene nieuwe keuze gedaan en thans met 13 van de 25 stemmen als zoodanig benoemd den heer P. F. Fruytier. De beer Collot d'Escury verkreeg 12 stemmen. Naar men ons meldt heeft de beer J. M. de Smidt te Schoondijke zijn ontslag aangevraagd als ontvanger-griffier van den generalen Prin» Willempolder. De heer mr L. W. C. Keuchenius zal zitting nemen voor het district Eede. Bij kon. besluit is aan Z. S. de Haan, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwarden; A. J. Montens, te Zevenbergen, benoemd tot districts-veearts, met toekenning van eervol ont slag als plaatsvervangend districts-veearts; de luitenant-kolonel der cavalerie G. J. IJssel de Schepper, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezond heid 2e kl., de student in de geneeskunde (arts) J. G. Fijan; en de heer J. G. G. Oudegeest, laatstelijk predikant in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Verder zijn bij kon. besluit benoemd tot com missarissen van afmonstering van uit de koloniën teruggekeerde militairen, te Rotterdam de gepen sioneerde kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië G. Lamers, en te Amsterdam de gepensioneerde le luitenant der infanterie van gemeld leger G. P. Wijnmalen. Volgens het Dagblad zal de kolonel J. H. H. Dommers, plaatselijk kommandant en waarnemend bevelhebber in de 3e mil. afd. te Breda, op pen sioen gesteld en vervangen worden door den kolonel H. F. Alings, thans non-actief. De schilder J. J. Destrée is Zaterdag te 's Hage in den ouderdom van ruim 60 jaar overleden. De opening van de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in den Koe kamp te 'sHage is thans bepaald op Dinsdag 15 Mei aanstaande, en als de omstandigheden eenigszins meewerken de ongunstige weersge steldheid bevordert de werkzaamheden op het terrein natuurlijk niet hoopt het uitvoerend comité aan dien termijn te kunnen vasthouden. Tengevolge van deze termijns-bepalingen kunnen nog inzendingen worden aangenomen tot 15 April van omvangrijken aard en tot 30 April van klei ner afmeting.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1