TWEE NOVELLEN. Verspreide berichten. 9- FEUILLETON* Van HANS HOFFMANN. Kerknieuws. Rechtszaken. v erkoopingen en aanbestedingen. Zaterdag trad te Terneuzen in de ruime zaal van bet Nederlandsch Logement de heer dr Schaep- man als spreker op. De zaal was voor ieder, die zich vooreen kwartje eene toegangskaart verschaft had, toegankelijk. Zooals te voorzien was, waren velen, belangstellenden en nieuwsgierigen, van heinde en ver opgekomen, om de rede van den begaafden spreker aan te hooren. Het onderwerp van den dag was natuurlijk het onderwerp van de redede verkiezing, en wat hij zeide kunnen onze lezers op grond van vroegere voordrachten van dien spreker wel begrijpen. Menigmaal had hij ook daar de lachers op zijn zij. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven. Naar men meldt wordt met 1 April de inge nieur van 's rijks waterstaat R. O. van Manen van Zutphen naar Middelburg verplaatst om als waarnemend hoofdingenieur op te treden, terwijl de ingenieur Ph. W. van der Sleyden met den dienst van arrondissements-ingenieur te Zutphen zal worden belast. Volgens geruchten zouden de meeste leden dei- directie van de Nedl. Handelmaatschappij binnen kort hun ontslag nemen. Als zoodanig worden genoemd de heeren N. Trakranen, jhr Hartsen en B. Heldring. Verschil van zienswijze met de regeering wordt als voornaamste aanleiding daar toe genoemd. {Ned. Fin.) De St. Ct. bevat een kon. besluit van den 12 Maart 1888, tot aanvulling van het kon. besluit van 30 November 1870 Stbldno. 183), ,ter uit voering van artikel 15 der wet van 22 Juli 1870 (Stbld. no. 138), betrekkelijk de sluiting der aan- geteekende brieven en de uitreiking van aange- teekende stukken in het algemeen, alsmede van het maximumbedrag der geldswaarde, waarvan de aangifte kan worden toegelaten. Daarbij is bepaald dat de verplichting tot verze geling niet bestaat ten aanzien van aangeteekende brieven, welke volgens eene verklaring van den afzender op den omslag geen waarde aan toonder bevatten. De heer H. C. Bergsma, benoemd tot consul- generaal der Nederlanden te Pretoria zal, alvorens zich naar zijne standplaats te begeven, aan het ministerie van buitenlandsche zaken voor belang hebbenden te spreken zijn 21, 22, 23, 28, 29 en 30 Maart tusschen elf en drie uren. Aan jhr mr C. J. Speelman, gewezen president der arr.-rechtbank te Leeuwarden, is pensioen verleend ten bedrage van 2667 'sjaars. Op zijn verzoek is eervol ontslagen als notaris te Andelst, gemeente Yalburg, J. G. Mos. Bij het wapen der infanterie is benoemd tot commandant van het 4e reg. infanterie de kolonel H. F. Alings, thans op non-activiteit. De verkiezing van een lid der Tweede kamer in het kiesdistrict Sneek, noodig doordien de heer W. M. Oppedijk de benoeming voor Harlihgen heeft aangenomen, is bepaald op 28 Maart e. k. Ten gevolge van eene wijziging in de vaart der Engelsche pakketbooten van de Inman Lint, waarbij het vertrek van die booten uit Queenstown voor het vervolg is vastgesteld op denzelfden dag als die bepaald voor het vertrek der Engelsche pakketbooten van de White Star Line uit die haven, komt de gelegenheid tot verzending op Maandag van brieven en andere stukken naar de Yereenigde Staten van Noord-Amerika te vervallen. Men leest in de Staatscourant de volgende ad vertentie De vice-president van den raad van state, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept bij deze op de onbekende belang hebbenden, in zake van het beroep van Ruurd Klazes Okma te Jutrijp, gemeente Wijmbritse- radeel, van een besluit van gedeputeerde staten van Friesland van 26 Januari 1888, no. 49, 2e afdeeling, waarbij hij is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den raad dier gemeente om zoo zij dit noodig achten hunne memoriën' en bewijsstukken in te zenden aan den raad van state in Den Haag, vóór den 30 Maart 1888. Tot dien dag liggen de stukken ter inzage ter secretarie van den raad van state. Zooals men weet is de heer R. K. Okma de candidaat der antirevolutionnairen in Wolvega. Het besluit van Ged. staten berust op 't feit, dat de firma Okma en Wiarda, waarvan de wet- Uit het Duitsch. IJsschimmeii. Hijgend, nog meer van angst dan van vermoeid heid, bleef ik staan om te voelen uit welken hoek de wind woei noord of oost was het niet, dat was zeker, daarvoor was hij te zacht en te vochtig maar het kon even goed zuidoost als zuidwest zijn hoogstwaarschijnlijk was het zuidoost, want hij was zoo warm net alsof hij dooi meebracht. Zuidoost, ja welAls ik dus daar tegen in ge reden had, dan leed het geen twijfel of ik was thans juist midden op de baai, dus nog twee of drie uur gaans van de oevers ten zuiden en ten noorden af. Dat hield ik niet meer uit na al die vermoeienis, zelfs al nam ik nu de goede richting en al vond ik overal goed ijs en geen gekraak. Een verbijsterende wanhoop greep mij aan, blind, dol, kinderachtig liep ik heen en weer, als een muis in de val - daar kraakte het onder mij, veel erger dan te voren en ik meende te voelen dat het ijs inboog en zakte houder R. K. Okma deelgenoot was, een harer knechten patent had doen nemen en de levering van bouwmaterialen voor de school te Nijland onder de gemeente Wijmbritseradeel, daarop deed op naam van dien knecht. Volgens het U. D. kan binnen kort een promotie bij den milit. geneesk. dienst worden tegemoet gezien. In een Zaterdag te Amsterdam gehouden ver gadering van de Vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet bleek dat het ledental geklommen is tot 134, waaronder eenige vereeni- gingen als die voor industrieele handel en nijver heid, Arti Industriae te 's Gravenhage e. a. De aftredende bestuursleden, de heeren Huet, Schimmel, Middelberg, Mirandolle en Struve werden herkozen. Bij acclamatie zijn de wijzi gingen in de statuten aangebracht, en is het voor stel tot verkrijging van rechtspersoonlijkheid goedgekeurd. Daarna is een concept-adres aan Z. M. den koning vastgesteld, waarin op de spoedige invoe ring van een goede octrooiwet voor Nederland en de koloniën wordt aangedrongen, terwijl een ter tafel gebrachte proeve van een octrooiwet uit voerig werd besproken en vastgesteld. Zooals uit den Zaterdag meegedeelden inhoud blijkt is het jongste nommer van de Lantaarn geheel aan Hen-rik Ibsen gewijd. J. H. RÖsaifig geeft bij de teekening door Jan van Essen naar het portret van den Noorschen dichter door J. Koppay een kleine schets. Behalve gedichten vertaald door mr M. G. L. van Loghem en I. Terwey bevat de alleszins interessante aflevering een fraai artikel over De herediteit in de kunst naar aanleiding van Zola's Renée en Ibsens Spo ken, door Lucifer, voorts Brand, dramatisch ge dicht van Ibsen door I. Terwey en Rijmbrief door C. van Kempe Valk. Naar aanleiding van 2 Cor. 11 vs. 13 hield de heer Ch. L. Laan, pred. te Goes, Zondagavond zijn afscheidsleerrede. Het kerkgebouw was vol. De heer Laan was 16 Nov. 1884 te Goes gekomen en vertrekt nu naar Rotterdam. Beroepen te Zuid-Beierland ds J. B. F. Hu- genholtz, te Kattendijke. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Maandag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: E. K. 18 j., dienstknecht Honte- nisse, tot 2 m. gev. en M. P. 35 j., arbeider Krabbendijke, tot 7 d. gev. mishandeling: A. M. 30 j., landbouwers knecht Rilland-Bath, tot 5 b. s. 5 d. h.J. S. 22 j., boerenknecht Wolfaartsdijk, tot 3 b. s. 3 d. h.A. v. L. 38 j., arbeider Heinkenszand, tot 1 b. s. 1 d. h. en F. v. H. 17 j., arbeider Goes, tot 6 d. gev. vernieling van eens anders goed: F. de R., 23 j., arbeider Kruiningen, tot 15 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesp roken zijn als beklaagd van mis handeling: A. C. M. 27 j., werkman en bier huishouder Rilland-Bath, J. K. 27 j., boerenknecht Schore en A. S. 20 j., metselaar Goes, en van diefstal: H. A. A. 50 jkoopman Middelburg en M. A. B. 19 j., kleermaker en pakjesdrager Goes. In de Zaterdag avond door de afdeeling Krui ningen der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij gehou den vergadering werd, na afloop der huishoudelijke werkzaamheden, door den heer M. V. W. van Bijleveld van Rilland eene landbouwvoordracht gehouden. Tot onderwerp zijner onderhoudende, leerzame lezing had hij op verzoek genomen Onze kunstmeststoffen. Na de verschillende be- standdeelen van den grond te hebben besproken behandelde hij achtereenvolgens de grondstoffen kalk, phosphorzunr, kali en stikstof. Ten zeerste raadde hij den landbouwers aan goed te mesten, doch dit te doen oordeelkundig, en op eigen gronden proeven te nemen welke meststoffen met het meeste voordeel kunnen worden aangewend; Hoewel de vergadering vrij goed bezocht was had de heer Bijleveld toch, schrijft men ons, een grooter gehoor verdiend. Het havengeld, dat te Bath wordt geheven, bedraagt o. m. voor vaartuigen van 25 ton en daar beneden 3 cent per ton, hetzij geladen of niet, Als een messteek ging dat ellendige geluid mij door de ziel. Ik spring in den blinde vooruit en daar staat iets zwarts voor mij, als een donkere muur. Eerst was ik geweldig geschrikt, en dat was zeer dom van mij. want alles wat geen sneeuw en ijs was kon in dit geval slechts gunstig voor mij zijn. En het was iets zeer gunstigs namelijk een geladen turfschip. Dat had dus nog voor de vorst willen oversteken en was midden op de baai ingevroren. Ik klom aan boord en kroop langs het lange vaartuig tot aan de kajuit. Die was gesloten en op mijn geklop kreeg ik geen antwoord. Dat sprak van zelfde menschen konden er niet opgebleven zijn, want het water lag al sedert weken dicht. Ik nam dus een stuk hout en brak de deur open. Het was niet alleen pikdonker in dat kleine hol; maar ijskoud en vochtig als in een kelder. Heer in den hemelAlweer een schrik. Ik vond mijne lucifers niet. Vreeselijk. Daar was nu turf genoeg om jaren lang te stoken en bij al dien voorraad zou ik nog bevriezen. En op het laatst nu ik eenmaal gered was en als op een veilig eiland zat. voor grootere vaartuigen 75 cent, benevens 5 cent voor iedere ton, die de inhoudsgrootte van zoodanig vaartuig de 25 ton te boven gaat. Zaterdag werd door de Zierikzeesclie Stoom bootmaatschappij in diehst gesteld het vroeger met haar concurreerend stoomschip Zeeland. De oxil- leerende lage-drukmachine van deze boot werd door de firma Diepeveen, Leis Smit te Kinderdijk veranderd in een van het compound systeem. Bij den gehouden proeftocht bleek niet alleen dat de machine uitstekend werkte, doch dat zij meer omwentelingen maakte dan vroeger en het steenkolen verbruik beneden een kilogram per indicatuur-paardekracht bleef. (Hbld.) Het water der Merwede is voor Gorinchem vallende terwijl het water van de Waal en de Maas te Rossum staande is. De Rijnhoogte te Randwijk was gisteren 10.40 boven A. P. Te 's Bosch blijft het water nog wassende zoo ook te Kampen. Uit Duitschland werd Zaterdag op eene enkele uitzondering na overal val geseind. Onder Oldeberkoop is bij een hoop takken het lijk gevonden van een vrouw, die door kommer en gebrek is omgekomen. Uit Bergum meldt men aan de N. R. Crt. dat de heer Bosgra, de anti-revolutionnair, die geheel tegen zijnen zin tot candidaat voor de Tweede kamer is gesteld geworden, alles behalve in zijn schik is met de op hem uitgebrachte be noeming men zou zelfs kunnen zeggen, dat hij er erg verlegen mede is, daar hij wel inziet, dat hij, de eenvoudige man, boomkweeker van beroep, niet geschikt is voor het lidmaatschap der Tweede kamer. Toen hij tot candidaat was gesteld, zeide hij»Hwet helje jou my in lést op de hud Men verhaalt allerlei staaltjes van zijne tegen woordige onpleizierige stemming. Ging hij naar zijn gemoed te werk, hij zou gaarne bedanken, doch hij durft niet. Op het IJ bij Amsterdam is Yrijdag een vlet, waarin een man, eene vrouw en twee kinde ren zich bevonden, om tot IJmuiden uitgeleide te doen aan een broer van den man, als matroos aan boord van het Amerikaansche stoomschip Zaandam, overzeild door een van IJmuiden ko mende Engelsche brik. Alle vier zijn verdronken. Aan een oude juffrouw werd gevraagd, hoe zij dacht over den heer Smak, haar buurman. Het antwoord luidde »Ik hou er niet van om kwaad, van wien ook, te spreken, maar ik heb diep mede lijden met mevrouw Smak." De heer Y. uit Breda, apotheker met den rang van adj .-onderofficier in militairen dienst, had verlof verzocht en verkregen om te huwen. Behoorlijk hebben de afkondigingen plaats gehad en is door hem een woning gehuurd en van huis raad voorzien. Kortom alles was gereed en het jonge paar zou eergisteren in het huwelijksbootje stappen. Dit voornemen is den jongelieden echter belet, door een hooge militaire autoriteit en wel door intrekking van het gegeven verlof, met het bericht van nog een jaar te moeten wachten. Men kan zich gemakkelijk de verrassing begrij pen, den heer V. hierdoor bereid. Naar wij ver nemen is door den betrokkene een request aan Z. M. verzonden. (Centrum.) De tramdienst HarlingenSneek is wegens de sneeuw voorloopig gestaakt. De heer Wouters, voormalig stationchef te Ruinerwold, is benoemd tot controleur aan het station te Zwolle, terwijl in zijne plaats te Rui nerwold is benoemd de heer De Yries te Groningen. Niettegenstaande de emoties van Vrijdag is de toestand van keizer Frederik bevredigend. Zaterdag ontving hij de vorstelijke personen, welke dien dag weder Berlijn verlieten. Over keizerin Victoria wordt aan de Mag de- burgische Ztg geschreven»Zij is, sedert zij kei zerin is, slechts dienstmaagd geweest. Zij doet, at zij onopgemerkt doet, met weenende oogen, maar deze besckreide oogen helderen op, zoodra zij den blijde gestemden gemaal gewaar wordt. Hoe langer hoe meer leeft zij slechts in hem." Door keizer Frederik is een proclamatie aan de bevolking van Elsasz-Lotharingen gericht. De inhoud is nog niet bekend. Heden werd in den jPruisischen landdag een keizerlijke boodschap voorgelezen. De Oostenrijksche minister van oorlog Von Bijlandt-Rheijdt is afgetreden. Hij wordt opge volgd door den veldmaarschalk-tuigmeester Yon Bauer. Maar dat was gelukkig slechts een ijdele vrees het is bekend dat men zijn lucifersdoosje altijd - in den verkeerden zak heeft, vooral als men er zeer haastig naar zoekt. Eindelijk vond ik ze toch en daarmede alles wat er verder bij behoortnamelijk een lampje boven de tafel, met olie er in, en een ijzeren kachel, met turf ernaast en zelfs spaanders om vuur aan te maken, alles net alsof het op mij lag te wachten. In een oogwenk bad ik de vlam er in. O goede hemelHoe heerlijk was dat vuur, hoe heerlijkIk snuffelde overal rond en deed de eene vondst na de andere. Alles komt altijd te gelijk, ongeluk zoowel als geluk. Voor eerst lag er een verrukkelijke schapenvacht in de kooihoe vreemd dat de schipper die had laten liggen. Nu ik had er niets tegen, ik trok haar aan en begon terstond lekker warm te worden. In een klein kastje vond ik een flesch rum, wel niet van de fijnste soort, maar het was toch rum, bijna eene volle flesch! Wat een gekke vent is die schipper, dacht ik. Zoo iets achter te laten als men zulk een verren ijstocht te doen heeft Een echte zeeman zoudit niet over zijn hart kunnen verkrijgen maar zoo'n schuitenvoerder Ik zette een pannetje op de kachel, deed er sneeuw in en weldra was mijn grog gereed Gisteren avond was generaal Boul anger voornemens naar Clermont-Ferrand terug te keeren om alles voor zijn vertrek in gereedheid te brengen De straf, generaal Boulanger opgelegd, hoe zeer waarschijnlijk ook verdiend, is buitengewoon streng. Hij verliest behalve zijn commando- en representatie-toelagen 3/5 van zijn inkomen, zoodat hij in plaats van 30.000 fr. niet meer dan 7200 fr. ontvangt. Bovendien houdt elk avance- ment, zelfs volgens ancienneteit, voor hem op het is hem verboden uniform te dragen en hij moet bovendien bij de keuze van zijn woonplaats toestemming van den minister van oorlog vragen, welke weigeren kan. Hij mag zich niet zonder verlof van zijn woonplaats verwijderen en moet zich overal, waarheen hij komt, dadelijk melden. De groote vraag, beslissend voor de Boulanger- beweging is, waar zal de generaal zich vestigen. Er wordt verzekerd dat zijn keuze zich op Parijs bepaald heeft en de minister van oorlog met het oog op de gezondheid van mevrouw Boulanger het verzoek zal inwilligen. Het debat over de begrooting 1888 is dooi de Fransche kamer ten einde gebracht, die de financieele wet met 369 tegen 59 stemmen aannam. De Duitsche keizer heeft generaal Yon Blu- menthal, in de oorlogen van 1866 en 1870 chef van zijn staf, tot veldmaarschalk bevorderd. Deze benoeming baart eenig opzien, daar de officieuse pers onlapgs aankondigde dat generaal Von Blumenthal zijn pensioen zou nemen. De koning van België heeft den president der Fransche republiek uitgenoodigd eenige dagen te Brussel te verwijlen, wanneer de heer Gamot gevolg geeft aan zijn voornemen en het Noorder departement bezoekt. Carnot heeft deze uit- noodiging aangenomen. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft bij de behandeling der begrooting voor buitenlandsche zaken een langdurig debat plaats gehad over de buitenlandsche politiek der regee ring, vooral met betrekking tot Frankrijk. De heer Crispi zeide onder onderenHet bondge nootschap met Duitschland is in Italië populair. Bondgenootschappen, die door Italië worden aan gegaan, hebben volstrekt geen oorlog ten doel. Voor het handelsverdrag met Frankrijk kon Italië niet meer doen dan het gedaan heeft. Het wil niet Abyssinië veroveren, maar zijne verloren positiën herwinnen. Ten slotte gaf de heer Crispi den wensch te kennen, dat de kamer zijne poli tiek moge goedkeuren. Het verder debat werd verdaagd tot heden. De vrienden van Eugen Richter hebben aan hun partijgenooten een circulaire gericht, o.a. onderteekend door prof. Yirchow, Hanel, Trager enz., waarin zij hen oproepen uit dankbaarheid voor Richters strijd voor de vrijheid en welvaart van het Duitsche volk een fonds bijeen te brengen, dat Richter bij zijn 50en verjaardag op 30 Juli a. ter hand zal gesteld worden en waarover hem de vrije beschikking blijft. De begrootingscommissie uit het Deensche Landstliing heeft zich tegen de door het Folkething in het budget gebrachte wijzigingen en voor de regeeringsvoorstellen verklaard. Een nieuwe voor- loopige wet is alzoo te verwachten. Voor eenigen tijd is door de Engelsche pers een brief gepubliceerd van koningin Victoria aan miss Gordon, waarin de koningin het laatste kabinet Gladstone zeer scherp gispte wegens zijn nalatigheid ten opzichte van generaal Gordon. Naar men verneemt is door de leden van het afgetreden kabinet-Gladstone besloten, dat de ex- premier een antwoord op dezen brief zal schrijven en publiek maken. De aartshertog Otto en de aartshertogin Maria Josephma van Oostenrijk zijn aan een groot gevaar ontkomen. Een trein, waarin zij zich be vonden, is tusschen Bruck en Pernegg gederail leerd. Met uitzondering van een jiostbeambte werd niemand gedeerd. De Pol. Corr. verzekert, dat ondanks Rus- lands vredelievende verzekeringen de troepenbe wegingen aan de grenzen voortduren. Bij de op heden alhier door het bestuur dei- Godshuizen gehouden aanbesteding van het grof- tarwebrood, voor het 2e kwartaal 1888, is het minst ingeschreven door de Middelburgsche brood fabriek voor 8"/, „0 cent per kilogram. maar gruwelijk sterk, half en half is er kinderkost bjj. Toen ging ik op de bank zitten en ontdooide langzamerhand. Wat kan een mensch zich toch heerlijk gaan voelen bij het vuur, in een schapenvacht met een glas grogdat begrijpt alleen iemand, die juist zulk een zomertochtje achter den rug heeft als ik. Daar zat ik dus te genieten en te dommelen, ik dacht aan veel en aan niets. Als er nu iemand hier voorbij komt, dacht ik en hij ziet rook uit die oude ingevroren turfschuit opstijgen Maar wie zou er voorbijkomenEen straatweg is hier niat. En als de schuitenvoerder zelf kwam? Of hij er op in zou slaan Ik denk het niet en dan sla ik weerom. Hoe laat zou het zijn? Juist zeven uur op een prik. Dus nu is die schelm, die Hein net bekomen van zijn reis in den postwagen, nu gaat hij de brug over en den steiger langs naar onze kleine Hersilie. Nu komt hij binnen en zij, geheel in het zwart, maar beeldschoon, schrikt, krijgt een kleur en geeft hem de handhij kust die hand, krijgt ook een kleur en stamelt iets zij krijgt nog meer kleur, slaat de oogen neer en knikt zacht en hij omvat haar, kust haar op voorhoofd en mond en zij weent, en hij weent ook en zij lacht en hij lacht ook (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2