N°. 68. 13P Jaargang. 1888. Dinsdag 20 Maart. Arie Smit, Mr P. C. J. Hennequin. Middelburg 19 Maart, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote lette rs worden berekend naar plaatsruimte. Op éen stem kan het aankomen. DISTRICT MIDDELBURG, DISTRICT OOSTBURG, MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh <fc Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Yerder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubb Cie., John F. Jones, opvolger Het is een gelukkig verschijnsel dat in de districten "Middelburg en Óostburg een zeer opgewekt politiek leven heerscht. Fm dat geeft ons te meen' moed, o,mdat voor onze candidaten met ijver wordt gewerkt. Alle krachten dienen dan ook ingespannen om hunne verkiezing te bevorderen. De tegenpartij is sterker dan ooit. Dat elk onzer dit bedenke Door niets late men zich morgen, Dinsdag, weerhouden om ter stembus te gaan, en geest verwanten wekke men toch vooral op hun plicht te doen. Maar men zij ook voorzichtig en op zijn hoede Er is bij een vorige gelegenheid misbruik gemaakt van de onwetendheid van sommige kiezers, door hen wien zij verzochten hun briefje in te vullen. Laat ieder die üRIK SMIT wenscht te stemmen zich wenden om hulp tot hen, van wiehij weet dat zij voor den heer 1RIE SMIT ijveren, o. a. in Middelburg bij de bestuursle den van de kiesvereeniging Eendracht maakt macht. Men vrage toch vooral goede voorlichting voor men zijn briefje in de bus gaat werpen en doe dat, behalve aan bovengenoemde heeren, aan de bestuursleden van Algemeen belang te Vlissingen, van Eendracht te Veere, van Burgerplicht te Westkapelle, van Volks onderwijs in Zeeuwsch Vlaanderen's westelijk deel en van Burgerplicht voor Terneuzen en omstreken. Tot inlichting van hen, die dit nog niet we ten, herinneren wij dat: eens geschreven namen mogen wor de:: doorgehaald; op het stembureau briefjes te ver krijgen zijn en er gelegenheid tot stemmen be staat llinsdag van SKWES tot VIER uu.r. Ten slotte herinneren wij nog dat in het be lang van het vaderland en van onze provincie het dringend noodig is te stemmen in het op (Aftredend lid). op Een waarschuwing van een tegenstander aan de kiezers in bet district Oostburg, die mr Hennequin wenscben gekozen. In den jongsten brief uit Zeeuwsch Vlaanderen in de Tijd lezen wij »Winnen wij a. s. Dinsdag, en de kansen staan scboon, te Oostburg, in 't volgend jaar voeren wij een 14tal anti-liberalen naar de staten, in plaats van 5, en dan zullen wij met eenige leden uit Middelburg of Goes daar de meerderheid uit maken en in staat zijn ook geestverwanten naar de eerste kamer te zenden. Doch zonder'Oostburg kunnen wij niets. Daar ligt dan ook thans bet zwaartepunt van ons jeugdig politiek streven Kiezers van Oostburggij ziet welk een gewicht van katholieke zijde aan den uitslag in uw district wordt gehecht. Ontziet geen moeite ommrPiC, J.Henne- •jiiin gekozen te krijgen. Voor een zeer groot aantal aandachtige hoor ders werd Zaterdag avond in de SchuttershofzaaX alhier, op uitnoodiging van de liberale kiesver eeniging Eendracht, maakt Machtdoor den heer dr J. Zaaijer Az., lid van de Tweede kamer der staten-generaal, eene politieke redevoering ge houden. Despreker begon met er aan te herinneren'dat, wanneer de rekening opgemaakt wordt van de plaats gehad hebbende verkiezingen, de balans niet ten voordeele der liberalen overslaat, aangezien tegen de 33 liberale leden, die gekozen zijn, 42 anti-liberalen overstaan en, ofschoon nog 25 her stemmingen moeten plaats hebben, zelfs bij den meest gunstigen afloop daarvan, de liberalen in de kamer de minderheid zullen hebben. Dat kwam echter voor de liberalen niet geheel onverwachtzij hadden het voorzien en het strekt tot eer dier partij dat zij, hoe zeer vermoedende dat de afloop der verkiezing niet in haar voordeel zou zijn, toch met alle kracht heeft medegewerkt tot het tot stand brengen der grondwetsherziening, waarvan de verkiezing het gevolg moest zijn. Dat echter de uitkomst zijn zou, zooals die nu is, konden de liberalen niet denken, want minder voordeelig zou de rekening voor de tegenpartij zijn geweest, indien zij bad nagelaten gebruik te maken van middelen, die allerminst den toets der eerlijkheid kunnen doorstaan. Teneinde dat te bewijzen liet de spreker kor- telijk de revue passeeren, wat van anti-liberale zijde is aangevoerd om bij de verkiezingen win- ste te behalen. Er heerscht alom in den lande malaiseden landbouw gaat het slecht, handel en industrie kwijnen en het is het wanbeleid der liberalen dat Nederland heeft gebracht in den toestand waarin het thans verkeert zoo zeide men. Is echter vroeg spreker de malaise een verschijnsel dat zich alleen in Nederland voor doet; staan wij geïsoleerd en gaat het alleen den burgers van Nederland slechtof is het een algemeen economisch verschijnsel dat, zoowel in de staten waar het vrijhandelsstelsel werkt, als in die waar protectie wordt gehuldigd, zich voor doet Waarin bestaat het wanbeleid der liberalen Werd niet door hen niettegenstaande den tegenstand der overzijde het belastingstelsel hervormd en werden niet tal van drukkende belastingen daardoor opgeheven Zijn niet door de liberalen de accijnzen afgeschaft op vele le vensbehoeften Is de opheffing van het d agblad- zegel en die van de vuur-, ton- en bakengelden niet hun werk Was het niet aan de liberale partij te danken dat het provinciaal en gemeen telijk zelfbestuur zich ontwikkelde, dat het volks onderwijs een hooge vlucht nam, dat het mid delbaar onderwijs voor den minderen man bereikbaar werd Heeft niet de vrijzinnige partij de scheepvaart wetten van 1850 tot stand gebrachtis niet onder haar bestuur de postspaarbank, dien zegen voor den arbeidenden stand, ingevoerd zijn niet de verkeerswegen vermeerderd en verbeterd, waar door handel en industrie een grootere vlucht konden nemen Zijn niet de groote steden in omvang en bloei toegenomen en is niet ontzaglijk veel gedaan tot verbetering van den toestand der arbeiders Is dat misschien het wanbeleid der liberalen of is daarvan mogelijk in Indië gebleken Wie anders dan de liberalen hebben daar tegenover de roofstaten de beginselen der huma niteit toegepast; wie de heerendiensten verminderd en de verplichte cultuur van tal van productie artikelen Is het ook niet aan de liberalen te danken dat de verplichte suikercultuur over twee jaren zal ophouden Was het verder wanbeleid dat door de liberale partij de grondwetsherziening tot stand is gekomen en daardoor vele gewichtige vraagstukken zijn opgelost en belangrijke zaken geregeld, als de troonsopvolging, de rechtszekerheid, de defensie, de kwestie van het regentschap en zooveel meer Maar het wanbeleid was niet de eenige leus. In de verkiezingscampagne van 1888 moesten, wanneer de stoffelijke zaken, niet het gewenschte effect maakten, ook de geestelijke snaren aan het trillen worden gebrachtdaarom heette het dat de strijd gestreden werd voor of tegen Christus. Ernstig kwam de spreker tegen deze bewering op, zich daarbij beroepende op hetgeen, mannen van erkend Christelijke beginselen als jlir Six, ds Van Dijk, de heeren Bronsveld en Buitendijk en vele anderen van goeden naam hieromtrent hebben gezegd en geschreven. Weerleggende wat door de woord- en penvoer ders der anti-revolutionnaire partij ten deze is in het midden gebracht, zeide de heer Zaaijer iedereen ie, flirten het bewijs te leveren dat de liberale party eehe daad heeft gepleegd, waaruit gebleken is dat zij tegen Christus is. In het breede toonde de heer Zaaijer verder aan dat de tegenpartij zich niet geschaamd heeft de liberale candidaten door logen, opzettelijk ver keerde voorstelling van feiten verdacht te maken, dat het bij haar aan geen beleedigingen geha perd heeftdat de mannen, die een «heiligen strijd" heeten te strijden, tot aller onheiligste middelen hun toevlucht namen Daarna besprak de redenaar bet verbond van de anti-revolutionnairen met de ultramontanen en stelde bij in bet liebt wat er van een geza menlijk optreden der twee partijen, die op de meest epineuse punten ieder van eene andere opinie zijn, is te verwachten. Hij toonde uit de geschiedenis der laatste jaren aan hoe de belasting-hervorming, de afschaffing der accijnzen, van het gemaal en het dagbladze gel steeds tegenkanting vond bij de anti-revolu tionnairen. De houding der anti-liberalen in zake de defensie en het onderwijs onderwierp de spreker aan eene ernstige .critiek, welke hij besloot met zijne hoor ders toe te roepenvraagt niet naar woorden» maar naar daden en ziet naar de geschiedenis. Ten slotte hesprak de beer Zaayer het samen gaan van de anti-revolutionnaire partij, die te velde trekt onder de leuzen »voor of tegen Christus", «met God voor Oranje en Nederland", met de sociaal-democraten, die onomwonden de revolutie prediken, die het vaderland vloeken en den koning hoonen. Wordt wakker, burgers van Nederland zoo eindigde de spreker gij wier harte trilt bij het Wil helmus van Nassauen en het Wien Ncêrlands bloed, stemt geen anti-revolutionnair, maar brengt uwe stem uit op den liberalen candidaat. De met al den gloed eener innige overtuiging uitgesproken rede, die meer dan twee uren duurde en waarvan wij uit den aard der zaak slechts een zeer beknopt overzicht geven kunnen, werd herhaaldelijk door blijken van instemming onder broken en toen de begaafde spreker geëindigd bad, barstte een zoo langdurige storm van toe juichingen los als wellicht nimmer in de Schut tershofzaal werd geboord. Door geen der aanwezigen werd gebruik ge maakt van de aangeboden gelegenheid tot debat. De voorzitter der kiesvereeniging, mr E. Fokker, nam eindelijk nog het woord ter bespreking van een persoonlijk feit. Door hem is wat hij als bekend veronder stelde in de Midd. Ct een open brief gepubli ceerd, gericht aan den voorzitter der kiesver eeniging Nederland en Oranje, den heer A. Littooij, waarin hij scherp het samengaan'der antirevolu- tionnairen en sociaal-democraten heeft afgekeurd. Door den heer Littooij is daarop in de Midd. Ct van heden geantwoord dat de antirevolutionnaire partij geen partij kiest tusschen Heldt en Domela Nieuwenhuis. Dit antwoord heeft spreker genoopt zijne critiek ten deele terug te nemen, wat hij echter in an dere woorden gedaan zou hebben, indien hem bekend ware geweest, wat hij thans weet en in het telegram uit Schoterland aan de Midd. Ct staat vermeld. Daaruit blijkt dat wel degelijk eene anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging in Schoterland zich partij heeft gesteld voor den sociaal democraat en het stemmen op den heer Domela Nieuwenhuis heeft aanbevolen. Spreker eindigde met zijn hartelijken dank te brengen aan dr Zaaijer, aan wien het voor een deel te wijten zijn zal, indien uit de schipbreuk nog gered wordt wat te redden is. Ook de schrijver der brieven uit de residentie in de Zwolsche Crt. verzekert dat wij weldra voor een ministerieele crisis zullen staan. Hij schrijft«Het ministerie? Zijn aftreden in den oop der volgende maand valt niet te betwijfelen. Zelfs de heer Heemskerk, die den ambtstitel niet spoedig loslaat, moet reeds daarop hebben gezinspeeld. En vier zijner ambtgenoten zullen 't zeker niet betreuren, als bij tot beengaan be sluit, omdat ook zij willen beengaan. Daartoe behoort de minister van buitenlandsche zaken niet het minst. De heeren Weitzel, Bloem en Du Tour hadden reeds lang genoeg van bun porte feuille, maar de heer Van Karnebeek, die beslist anti-clericaal is en dan ook bij de rechterzijde altijd slecht aangeschreven stond, is door de uit spraak der stembus de ijverigste advocaat voor een spoedig aftreden geworden. Als dus de staten- generaal weinige dagen na Paschen weer bijeen komen, mag men zeer spoedig een minister-crisis verwachten. De benoeming van de heeren Tromp en Bastert in den Nederlandschen Leeuw mag mede als een vingerwijzing hiervoor gelden. Of de Neclerlandsche marine den minister Tromp die onderscheiding gunt, durf ik niet uitmaken. Wel, dat de mannen van het vak zijn beleid verre beneden dat van den heer Gericke stellen. «Welke staalkaart van bewindslieden zal men ons nu aanbieden, als de heer Heemskerk van de groene tafel opstaat? Het zal een curieus gezel schap zijn. De heer M. Mackay en Godin de Beaufort zullen er wel niet bij ontbreken: hoe wel eerstgenoemde weinig tuk op het minister- ambt is, wordt hij toch zoo wat als no. 1 be schouwd laatstgenoemde moet reeds voor finan ciën zijn aangewezen. Maar de verdeeling der overige portefeuilles met de katholieke vrienden zal niet gemakkelijk zijn, vooral hinnenlandsche zaken, justitie en koloniën zullen licht twist appels worden. Dr Schaepman heeft reeds ge zegd geen ministerbaantje te begeerenhem zou het presidium der kamer meer toelachen. Edoch, een R. C. priester (want dat is hij toch) op den voorzitterstoelEn wie zijner geloofsgenooten moet dan wel in de regeering treden De heer Ruijs van Beerenbroek vermoedelijk, en als men 't ernstig op den vrijhandel gemunt beeft, de heer Bahlmann! Maar M. d. R., wij zullen die .gissingen laten rusten wij onderzoeken niet eens of Keucbenius koloniën en Van der Schrieck oorlog zullen beheerenmaar wij zijn bekom merd over 's lands toekomst, omdat wij geen kracht en geen eenheid van handelen kunnen verwachten van mannen, die niet door eener lei beginsel en eenerlei overtuiging bezield het roer van staat zullen te voeren hebben in oogenblikken van heftige beroering en te midden eener zeer dreigende branding. Want men ver- ge te het niet, dat geheel Europa een groot kruit huis is, en dat zoowel onvoorzichtigen als kwaad willigen zich in die geweldige bergplaats bewe" gen, welke van ontploffingen in zoo hoogen graad zwanger is." Een onzer correspondenten schrijft ons Waarom houdt de postadministratie er twee bussen op na, een voor brieven en een voor druk werken Is dit voor haar gemak, of wel ten gerieve van het publiek, teneinde meer zekerheid te geven voor de goede overkomst van datgene, wat men door de gleuf aan haar] toevertrouwt Mijns inziens moet het laatste argument wel den doorslag tot het afscheiden van brieven en druk werken gegeven hebben. In die meening werd ik dezer dagen versterkt, toen ik een courant ont ving, waarin zich twee brieven en een briefkaart bevonden, waarvan er niet éen gestempeld was. Ik kwam daardoor tot de conclusie, dat die ver dwaalden in de bus voor drukwerken geworpen waren, en zoodoende tusschen de bladen der courant gevallen zijn. Op die wijze wordt het verklaarbaar dat zoo menige brief een verkeerde reis maakt, en dat ze ook wel eens een reisje «naar de maan" maken, als ze niet in goede handen terecht komen. Menigeen kan misschien met bovenstaande zijn voordeel doen. Een trouw en ijverig ambtenaar en een goed werkzaam burger is deze gemeente ontvallen door het overlijden van den heer P. H. J. Ver meulen. Sedert 1874, eerst als klerk en later als geagreëerde, ten kantore van den gemeente-ont vanger werkzaam, heeft de overledene zich steeds doen kennen als een nauwgezet, vlijtig ambtenaar, door wiens afsterven der gemeente een groot verlies treft. Ook in andere betrekkingen stond de heer Ver meulen, van wien met recht kan gezegd worden dat hij geene vijanden had, bij zjjiie superieuren hoog aangeschreven en hoe kort hij nog werkzaam was als penningmeester bij de diaconie der N. H. gemeente zal ook daar zijn gemis worden betreurd. Binnen kort zal te Middelburg, zooals onze lezeressen weten uit eene annonce in ons vorig nommer, een cursus worden geopend in het maat nemen, patroonteekenen en knippen van dames- costumes door eene onderwijzeres uit het Berlijnsch wetenschappelijk en technisch instituut voor dames- confectie, volgens het systeem van dr Kuhn. Uit verschillende getuigschriften blijkt dat de dames, die aan den cursus deelnamen, zeer te vreden zijn over het stipt nakomen der aan het instituut gestelde eischen en het onderricht detf dames Neumann ten zeerste aanbevelen»

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1