N°. 67. 131® Jaargang.' 1888. Maandag 19 Maart. Middelburg 17 Maart. Dinsdag 20 Maart. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote lette rs worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDEL Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April abonneert op de lliddelhaigsclie cour nut ont- vangt «Ie deze maand nog- verschijnende nommers kosteloos. 11e abonnementsprijs bedraagt tivee gulden per kwartaal. In tal van districten en daaronder wat Zeeland betreft Middelburg en Oostburg dienen de liberalen zich nog eens krachtig ten strijde aan te gorden. Wij vleien ons niet met de hoop, door en kelen gekoesterd, dat aan onze partij nog eene meerderheid in de nieuwe kamer van nonderd worde verschaft, al is de kans daartoe niet geheel uitgesloten; maar versterking der libe rale partij in die kamer blijft in ieder geval dringend noodig. Hoe krachtiger zij is, hoe beter zij zal kunnen waken tegen buitenspo righeden van hare tegenstandershoe meer gewicht zij bij het nemen van besluiten in de schaal zal kunnen leggen. Wij staan aan den vooravond van een hoogst belangrijke periode in ons parlementair leven. Wat sedert jaren niet plaats had, zal nu ge schieden: de liberale partij zal in ons lagerhuis moeten optreden als oppositie; tegenover haar zal staan een verbonden macht, die geen middel ontzag om het doel te bereiken, waarnaar zij zoo geruimen tijd streefde. Maar juist in die middelen schuilt haar grootste zwakheid Aan hangers van de meest uiteenloopende richting, mits zij slechts tegen de liberalen waren, begroetten elkaar met ingenomenheid en zij konden zeker zijn dat het aan meewerking niet ontbreken zou om elkaar een zetel in de volksvertegenwoordiging te verschaffen. Men ziet het in het Noorden van ons va derland. De leider der socialisten, wiens optreden in de kamer ons een eisch van billijkheid en rechtvaardigheid toeschijnt, mits hij door eigen partijgenooten daarin worde gebracht, wordt thans door de anti-revolutionnairen aanbevolen. Wat vroeger van liberale zijde werd beweerd: dat men volstrekt niet bevreesd behoefde te zijn om zulke ultra's in de kamer te brengen, waar zij veel minder gevaarlijk zijn dan daar buiten altijd in de vooronderstelling dat er van hen gevaar voor onze instellingen dreigt wordt nu fluks door de clericalen aange grepen als motief om zijne candidatuur te steunen. Vroeger heette 't dat de liberalen vermomde socialisten of anarchisten warentusschen hun theorieën en die van de volgelingen van Doinela Nieuwenhuis lag, beweerde men aan de zijde onzer tegenstanders, slechts een korte weg, die spoedig was af te leggen. En het schrik beeld van regeeringloosheid, bandeloosheid, omverwerping van alle maatschappelijke in stellingen werd op dien grond aangegrepen als ■Wapen tegen de liberalen. Thans luidt het tegenover die socialisten reikt ons de hand, mijne vrienden, en samen bestormen wij de burcht der liberalen. Dat is de staatkunde der ultra-cleriale partijdie te verfoeilijker is, omdat daarbij alleen rekening wordt gehouden met het eigen belang en niet met dat van het land. Maar er is nog iets. Nog steeds wordt van die zijde herhaald dat de liberalen aan kerk noch godsdienst hechtenen men werkt voortdurend dapper mee om op dit punt tusschen staatkunde en geloof de schromelijkste verwarring te stichten. Maar waar het de radicalen geldt, waar sprake is van iemand als den heer Domela Nieuwen huis die, na dagen van strijd, de kerk den rug toekeerde, omdat „die kerk aan het humanisme hinderlijk in den weg staat" wordt met een andere maat gemeten en over ongeloof en geloof niet meer gesproken. In alle stilte bergt men het wapen weg dat men vroeger zoo grif tegen de liberalen hanteerde. Ja dezelfde man, dien men van de zijde der ultra-orthodoxen nog onlangs met smaad over laadde, wordt thans waardig gekeurd een plaats in te nemen in onze vertegenwoordiging. Zoo transigeert men met zijne beginselen, louter om een bepaald doel te bereikenmaar wij houden ons overtuigd dat dit spel zelfs afkeer moet wekken bij de gematigde aan hangers der anti-revolutionnaire richting. Doch dit alles geeft ons aanleiding tot de volgende vragenals straks die partijgenooten hunne zetels zullen innemen, kan er dan van hen uitgaan een kracht tot opbouwen kunnen zij, tusschen wie zoovele kloven zijn, eenige macht uitoefenen anders dan tot tegen houden van wat goed is Eerbied voor elkaar kunnen zij niet koeste ren eenstemmigheid, behalve op dit eene punt dat zij tegen de liberalen zijn, zal men bij hen te vergeefs zoeken. Wat kan er dan van hen worden verwacht tot heil van het land Immers niets. En bovendien door verschil over menig punt zal bij hen scheiding ontstaanganech niet onmogelijk dat eenigeu hunuer bij tal van vraagstukken eerder zich scharen aan de lin kerzijde; en zij zelfs bij de oplossing der school kwestie op het uiterste oogenblik meewerken met de liberalen. Roe grooter de vrijzinnige fractie dus in dc kamer is, des te beterte meer omdat zij thans, door ervaring geleerd, door de positie welke zij nu innemen zal geprikkeld, in be langrijke kwestiën éen en onverdeeld zal op treden. En dan juist zal zij vaak bij beslis singen de weegschaal in handen hebben en is het zaak haar stem zoo krachtig mogelijk te doen zijn. Daartoe mee te werken is ook de plicht der kiezers in Middelburg en Oostburg. De uitslag in de overige districten van ons land behoeft hen niet te ontmoedigende kansen voor onze candidaten staan niet slecht, mits men geen moeite ontzie, de noodige opwekking van wankelmoedigen niet schrome, geen enkel geoorloofd middel nalate om de kiezers te overtuigen dat in het belang van die districten de verkiezing van de heeren Arie Smit en P. C. J. Hennequin gewenscht is. Voor hen pleit dan ook zeer veelen niet alleen om der beginselen wille stellen wij hen verre hoven de candidaten, met wie zij in herstemming moeten komen, maar ook uit het oogpunt van practisch belang geven wij hun de voorkeur. Een afgevaardigde heeft in de kamer geen zitting om uitsluitend voor zijn district op te komende belangen van het algemeen zijn he® ter behartiging opgedragen. Maar er zijn toch zaken, waarhij, vooral in een provincie als de onze, en speciaal in dat deel, aan de overzijde der Schelde gelegen, het wel eens hoogst nuttig zijn kan dat door hem de medeafge vaardigden goed op de hoogte worden gebracht, of bijzondere belangen moeten worden bepleit, die voor een gewest een dringende eisch van het oogenblik zijn. Uit dit oogpunt beschouwd kan men niet anders dan aan mannen als Arie Smit en mr Hennequin zijn stem geven. De burgemeester van Vlissingen heeft sedert het oogenblik dat hij zijne betrekking aan vaardde warme belangstelling getoond voor al wat met den bloei van die gemeente en van Walcheren in betrekking staat. Zeer spoedig toonde hij op de hoogte te zijn van de beboetten in onze omgevingvan hetgeen zou kunnen Mijn afscheid, van de kerkTwee toespraken van F. Domela Nieuwenhuis. strekken tot opbeuring van zooveel dat kwijnde. En mat eene zeldzame voortvarendheid, eene bewuMkrenswiardige energie sloeg hij de handen aan het werk. Natuurlijk ontbrak het hem niet aan bedillers, benijders en bestrijders, die meenden dat alles als met een tooverslag zou herleven. Maar wie onbevooroordeeld en eerlijk nagaat, wat er sinds zijn komst is geschied, wat hij heeft gedaan en nog doet, kan niet anders dan er kennen dat hij zich niet spoedig laat ontmoe digen, dat hij aan een open oog voor de practische belangen van Vlissingen een zeld- zamen ijver en doortastendheid paart om te doen wat hij meent dat goed is. En dat Vlissingen zelf begrijpt hoe de be langen dèr gemeente in zijne handen goed beveiligd zijn en men met hem de toekomst gerust kan ingaan, is duidelijk genoeg gebleken hij zijne herbenoeming als burgemeester. Niet hij wenschte de zware en lang niet benijdenswaardige taak weer voort te zetten maar men heett het zelf van hem gevraagd En tegen zijn oorspronkelijk besluit in be zweek hij voor dien aandrang, en offerde hij zich weêr op. Dat dit voor velen in Vlissingen, die bij de eerste stemming hun plicht verzuimden, eene vingerwijzing moge zijn om ditmaal hunnerzijds zich een gang naar de stembus te getroosten! In de kamer was de heer Arie Smit een verdienstelijk lid te meer zooals wij vroe ger schreven wijl hij is een man van de practijkeen die de regeering en zijn collega's met zijne adviezen kan voorlichteneen die als lid de4 Lommlvde van enquête bekend is met de behoeften der arbeidende klasse, welke meer en meer op den voorgrond treden. En de industrie Is de heer Smit daarvan niet oneindig beter op de hoogte dan zijn tegenstander Zou het dan niet onverant woord zijn om hem zijn zetel te doen ontrui men, nu jaren lang geklaagd wordt over de ocpractische richting, waarin de parlementaire arbeid zich bewoogen men van alle kanten juist op dat punt verbetering zegt te willen. In het district MIDDELBBBG zijn er dus voor de kiezers redenen te over om hun stem uit te brengen op den heer ABIIS SMIT. Beschouwen wij uit een zelfde gezichtspunt de personen, die in het district Oostburg met elkaar in herstemming komen, dan kan het niet anders of de schaal zal ook weêr over slaan ten voordeele van den heer mr P. C.J. Hennequin. Geboren in het district, waarin men hem candidaat stelde, heeft hij voor en na zijne volbrachte studie daar al den tijd gewoond en is hij daardoor volkomen op de hoogte van hetgeen noodig en nuttig is in het algemeen belang van die streek. Zijne verkiezing tot lid der staten was reeds een bewijs van de waardeering, die hij geuoot. De betrekkingen, welke hij vervult, schenken den noodigen waarborg dat hij in bekendheid met locale toestanden en in algemeene kennis, zoo noodig voor een vertegenwoordiger, zijn tegenstander verre overtreft. En zijne beginselen, zooals die door hem in het openbaar werden blootgelegd, zijn van dien aard dat elk liberaal hem met gerustheid zijn stem kan geven. De kiezers in het district OOSTBIJ RO zulleh daarom eene goede keuze doen, wanneer zij Dinsdag hun stem uitbrengen op 31* V. C. jr. HEXAEBim. Een kiezer, die, evenals zoovele anderen, groot belang heeft hij het voortbestaan van hoogere burgerschool, leerschool en kweekschool hier ter stede, wendde zich tot ons met de vraag of het waarwas dat men, ook al werd mr Lucasse gekozen, voor opheffing van die instellingen vooreerst geen vrees behoefde te koesteren. Hij had vernomen dat althans leerschool en kweekschool niet weg genomen konden worden, voordat de grondwet opnieuw herzien was. Wij hebben den belang hebbende natuurlijk uit den droom geholpen en geantwoord dat, als de clericalen een voldoende meerderheid hebben, het voortbestaan van leer school en kweekschool even onzeker is als dat van de rijks hoogere burgerschool. De grondwet behoeft daarvoor niet gewijzigd te worden; zelfs de wet op het lager onderwijs en die op het middelbaar onderwijs behoeven geen verandering te ondergaan, De nieuwe kamers hebben een voudig op de begrooting voor 1889 de posten voor opleiding van onderwijzers en voor het mid delbaar onderwijs lager uit te trekken; en de regeering kan aan het afschaffen en opheffen gaan. De belasting op het gemaal in Vlissingen bracht op in 1880 39141, in 1881 36109, in 1882 40888, in 1883 42984 en in 1884- 41410. In 1885 is de belasting met 2/3 ver minderd; de opbrengst daalde dientengevolge tot 15116 in 1885. Men heeft wel eens gevraagdi waarom heeft de liberaal Smit de geheele ge maalbelasting niet doen afschaffen? Doch men vergete niet dat het geen kleinigheid is om 41410 van éen belasting met éen pennestreek te schrappen uit de lijst der inkomsten en waar deering verdient het zeker dat het hem reeds gelukt is 2/3 der belasting afgeschaft te krijgen. Uit de omstandigheid dat de heer Smit er nog niet in is geslaagd de gemaalbelasting geheel afgeschaft te krijgen te willen afleiden, wat dezer dagen iemand vragender wijze opmerkte dat deze heer tegen eene inkomstenbelasting zou zijn is even ongerijmd en ongegrond als het be weren dat hij tegen afschaffing der plaatsver vanging zou zijn. Het is hekend dat de heer Smit verklaard heeft zich te vereenigen met het hekend advies van het bestuur der Liberale Unie waarin aangedrongen wordt op een inkomsten belasting tegenover afschaffing van accijnzen enz. on op afschaffing van plaatsvervanging hij do nationale militie. Bij raadpleging der bovenstaande cijfers be treffende de opbrengst van het gemaal houde men wel in 't oog de bevolking van Vlissingen bedroeg 1 Jan. 1880 10288 en 1 Jan. 1886 12566; zij nam alzoo in 8 jaren tijds toe met 2278 of ruim éen vijfde deel. De Eerste kamer nam gisteren aan het wets ontwerp op de provinciale heffing in Limburg. Na een langdurige zitting in comité-generaal werden tegen heden aan de orde gesteld het handelstractaat met Spanje en het ontwerp op de Indische pakketvaart. EEX BELAAGBIAH DEBAT. Een vrij groot aantal kiezers vereenigden zich Vrijdagnamiddag in het Polderhuis van West- kapelle om de politieke voordracht te hooren, die daar door den heer A. Littooy, predikant bij de Christelijk gereformeerde kerk en voorzitter der Zeeuwsche anti-revolutionnaire kiesvereeniging in Middelburg, zou worden gehouden. Vooropstellende dat de anti-revolutionnaire partij bestaat uit volgers van Groen van Prinsterer, die eerst Evangeliebelijder en dan staatsman was, wees spreker erop dat onder der liberalen regeering niet of niet naar den eisch met de Christelijke beginselen is rekening gehouden. Toch is Nederland aan die beginselen alles verschuldigd, was het sterk en machtig, toen die op den voorgrond stonden. En waar de liberalen niet willen tegemoet komen aan de eischen der anti-revolutionnairen is de strijd om die beginselen ontstaan, die thans nog woedt, want zeide spreker wanneer men de kwestie zuiver stelt, gaat het in dezen strijd alleen over de vraagzijn wij voor of tegen den Christus der schriften? Verder besprak de heer Littooy enkele grieven der anti-revolutionnaire partij. Zij duidt het dei- liberale meerderheid onder meer ten kwade dat het, van anti-revolutionnaire zijde gedaan, voorstel om in de grondwet op te nemen»dat de koning regeert bjj de gratie Gods" door haar niet is aan genomen zij heeft verder, en dat is niet de minste harer grieven, een onoverkomelijk bezwaar tegen de onderwijswet, waarvan het neutraal onderwijs het gevolg is. In het breede toonde spreker aan dat de anti- revolutionnairen zich met dat onderwjjs niet kunnen vereenigen, waarbij de godsdienst, die weleer het geheele leven doortrok, uit de school is gebannen evenals nit de maatschappij, enterug- gedrongen naar de kleine binnenkamer. De niet-naleving der Zondagswet en van andere wetten werd vervolgens door spreker afgekeurd.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1