N 131® Jaargang; 1888. Zaterdag 17 Maart. BUITENLAND. Arie Smit, Mr P. C. J. Hennequin. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 16 Maart Onderwijs. Kechtszaken Verspreide berichten. Burgerlijke stand, Algemeen Overzicht. Jo Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Voor de herstemming op Dinsdag a. 2 0 Maart bevelen wij ten dringendste aan in hel DISTRICT MIDDELBURG, DISTRICT OOSTBURG, Sluiting kantoor van den gemeente ontvanger. mm RANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie zicli <esep l April abonneert op de Middel!»ui g-sobe courant ont- ■van^tile deae maand nog-verschijnende nommers kosteloos. 15s- abonnementsprijs bedraagt tivee gulden per kwartaal. (Aftredend lid). D®?~ De stembus is Dinsdag geopend van O tot 4 uren. Burgemeester en "wethouders van Middelburg maken bekend, dat het kantoor van den gemeente ontvanger op Maandag den 19 dezer is gesloten. Middelburg, 16 Maart 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCEOEEB. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Den heer A. LITTOOIJ, Voorzitter van de Anti-revolutionnaire kiesver- eeniging »Nederland en Oranje", te Middelburg. WelEerwaarde Heer In de door u als voorzitter mede onderteekende circulaire van de anti-revolutionnaire kiesveree- niging Nederland en Oranje komt o. a. het vol gende voor «Het doet er niet toe of men het erkennen wil, maar het gaat in Nederland sinds Groen's optreden om de handhaving of de terzijdestelling van den Naam en van de rechten Gods. In der waarheid het ie, zooals de Mid- delburgsche kiesvereeniging Nederland en Oranje, 15 Juni 1886, in haar circulaire schreef: «»In de Volksvertegen woordiging komen verschillende beginselen tot openbaring, en vooral hij diep in het volksleven ingrijpende wetsvoor stellen komen die beginselen in botsing en tegenover elk andar te staan. Zjj, die dan door eenzelfde grondbeginsel worden geleid, sluiten zich aan, vormen een party."" «Is nu ons grondbeginsel, het Christelijk-historische, mitsdien het geloof in den God der Schriften, dan kunnen ea mogen we ons ook niet bij de liberale partij aansluiten en met haar optrekken. «Elk toch, die geen vreemdeling is in zijn eigen land, weet, dat de liberale partij in Nederland van een vlak tegenovergesteld grondbeginsel uitgaat. De soevereiniteit, het Woord en de rechten Gods worden al meer en meer door deze partij ter zijde gezet, en aan de menschelijke rede, »»de teekenplank"" en het Nut de eereplaats gege ven. Speculeerend op de onnoozelheid, vredelievendheid en verdraagzaamheid van het Nederlandsche volk, zeggen, schrijven en roepen de mannen van deze partij.«laten wij er den godsdienst toch huiten houden,"" maar onder- tussehen slaan zij hun slag en honden den godsdienst, tenminste den eenig waren godsdienst, nit de school, zoo mogelijk nit de Kerk en nemen zij hem weg nit het ge- heele leven. «En zoodoende maken zij zich zalven en de Natie Gods dienstloos. Daardoor na zet men, al is het ten slotta ondanks zich zeiven, alle gezag ter zijde, men breekt met de historie, men woelt alle grondslagen om, ontbloot het volk, berooft het van hetgeen ons van Heidenen Christenen deed worden, en de socialistische woelingen worden het ylot van de zoo droeve historie." In die circulaire wordt alzoo op den voorgrond geplaatst als grondbeginselhet cliristelijk-histo- rische beginsel, het geloof in den God der schrif ten uit dien hoofde kan en mag uwe partij zich niet bij de liberale partij aansluiten en met haar optrekken. Tot dus ver was het mij een raadsel, hoe de beginselen van uwe .partij wel toelaten zich aan te sluiten bij de radicalen en de ultramontaan- sche partij en mèt die partijen op te rekken. En ik moet erkennen dat dit punt mij niet dui delijker is geworden, nadat ik vernomen heb dat de anti-revolutionnairen in Schoterland op Domela Nieuwenhuis zullen stemmen in afspraak met die van de volkspartij in Wolvega, welke in ruil voor dien dienst den anti-revolutionnair zullen kiezen. Zal het dan langs dien weg mogelijk zijn »den eenig waren godsdienst", dien volgens uwe circu laire de liberalen uit de school houden, in de school te brengen Ik vraag u welke is dan die eenig ware gods dienst Is dat de Calvinistische leer of die andere u niet onbekende godsdienst, welke zich den eenig waren pleegt te noemen Begrijpt gij niet dat gij met vuur speelt? »De liberalen maken de natie godsdienstloos"; dit beweren blijve te uwer verantwoording doch de circulaire vervolgt»men (de liberalen) breekt met de historie, men woelt alle grond slagen om, ontbloot het volk, berooft het van hetgeen ons van Heidenen Christenen deed wor den, en de socialistische woelingen worden het slot van de zoo droeve historie." Ik moet u genoeg kennis van de vaderlandsche geschiedenis en van de Nederlandsche kerkge schiedenis toeschrijven om u tot oordeelen bevoegd te beschouwendaarom vraag ik ubreekt de antirevolutionnaire partij niet èn met haar progam èn met haar grondbeginsel èn met de historie door steun te bieden aan, door' steun te aanvaarden van de Roomsch-katholieken, van de radicalen, ja door thans zelfs Domela Nieuwenhuis, den woordvoerder der socialisten, tegenover een liberaal te steunen? Wordt zoo niet alle gezag ter zijde gezet Breekt gij zoodoende dan niet met de historie Woelt gij zoo niet alle grond slagen Om En zullen de socialistische woelingen worden tegengegaan doordien uwe partij den aan voerder der socialisten in de kamer helpt? Neder land en Oranje althans heeft de candidatuur niet aan te bevelen van Domela Nieuwenhuis; wellicht zou dit thans zelfs u nog te zwaar vallen en gij zoudt vermoedelijk dan toch uwe vereeniging wenschen een anderen naam te geven, alvorens 'den man te steunen die èn eigendom èn koning schap aanrandt, voor wien vaderlandsliefde een kinderachtig dwaalbegrip is en die met uw Gods begrip op zeer gespannen voet staat. Doch dit neemt niet weg, dat uwe partij (krachtens haar beginsel?) thans den socialist Domela Nieuwen huis steunt. Gij bestrijdt de liberale partij vol gens de circulaire, omdat die van een (aan het uwe) vlak tegenovergesteld grondbeginsel uitgaat. De vraag dringt zich bij mij op Staat de anti- revolutionnaire leer dan niet meer tegenoverge steld aan het socialisme van Domela Nieuwenhuis? Gij, die in uwe circulaire schrijft dat een wrange vrucht der kweekscholen is dat sommige onder wijzers, die geen plaatsing kunnen vinden (omdat uwe partij zooveel mogelijk er voor zorgt dat er geen aangesteld worden) »in ontevredenheid socialisten worden," gij wist toen wellicht nog niet waartoe hoofdmannen van uwe partij in staat waren. In de onder uwe leiding gehouden openbare bijeenkomst gij zult dit niet ont kennen is door mr Lokman verklaard dat het der anti-revolntionnaire partij niet te doen was om te regeeren, maar om hare beginselen onder het volk ingang te doen vinden. De gebeurte nissen der allerlaatste dagen stellen deze bewering in een eigenaardig daglicht. Roomschen, Radi calen en een Socialist in de kamer geholpen om de antirevolutionnaire beginselen ingang te doen vinden Gij met uwe partij laadt een zware verant woordelijkheid op u, wanneer gij na al het ge beurde uit naam van uwen godsdienst, op grond van uwe beginselen de goê gemeente tracht te bewegen op uwen candidaat te stemmen. Mocht gij metterdaad uw oogenblikkelijk doel bereiken, dan wensch ik vurig dat de uitkomst mjj zal beschamen, waar ik voorspel dat eene meerderheid, verkregen door samenwerking van en bestaande uit Christelijk gereformeerden, doleerenden, ultramontanen, radicalen en socia listen, niet dan wrange vruchten kan afwerpen voor ons lieve vaderland. Wie zal ons zeggen, hoe spoedig gij zult grijpen naar de reddende hand van de liberalen Die hand zal niet worden teruggetrokken, wanneer een of meer der minderheden uit het vijfvoudig verbond ^bescherming van haar rechten en vrijheden komt 'zoeken bij de liberale partij die, nu als vroeger, tot haar devies heeftorde, vrijheid, recht voor allen, liefde voor Koning en Vaderland. Ik heb de eer te zijn Uw tegenstander Mr. E. FOKKER. Middelburg, 15 Maart 1888. NASCHRIFT. Terwijl bovenstaande brief ter drukkerij is, krijg ik het extra-verkiezingsnummer van 14 Maart van de Zeeuw in handen. Ik lees daarin het volgende «Laat ons ook in den verkiezingstrijd bedenken dat Gods oog ons ziet, dat Hij onze handelingen gadeslaat. Laat ons bedenken dat Zijn Zegen niet dan op eerlijke middelen berusten kan. Die gelooven, haasten niet. Gods Voorzienigheid gaat ook over deze verkiezing. Schenkt Hij ons de zege, laat het dan zoo zijD dat wij allen Hem in oprechtheid daarvoor danken kunnen". Eilieveanti-revolutionnairen, die de meerder heid trachten te verkrijgen door samen te werken met roomschen, radicalen en socialisten, haasten die zicliniet Een der bekwaamste leden der Tweede kamer, de heer dr J. Zaaijer Az., zal Zaterdagavond in het Schuttershof alhier eene voordracht houden. Aan alle kiezers wordt vrije toegang verleend. Aan den vooravond van eene gewichtige her stemming willen wij hopen dat menigeen van die gelegenheid om voorgelicht te worden gebruik zal maken. Naar aanleiding van verschillende hieromtrent loopende geruchten deelen wij met genoegen het volgende mee: De heer J. Cleuver, directeur der zangvereeni- ging Oefening en Uitspanning alhier, ontving on langs een voor hem zeer vereerende benoeming tot muziek-directeur te Kaiserslautern (Beieren), maar hij heeft thans het besluit genomen die be noeming niet aan te nemen. Deze tijding zal zeker in de muzikale kringen van Middelburg met ingenomenheid worden ver nomen. Op de voordracht voor de betrekking van hoofd der school te Serooskerke (Schouwen) zijn geplaatst de heeren A. M. van Driel te Goes, Ba- rendsen te Colijnsplaat en C. Hack te Middelburg. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: 1 J. R. 20j„ Ritthem en 2 P. J. Q. 22 j., Nieuw- en St Joosland, beiden land bouwersknechts, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. A. G. 27 j., wed. H. P., arbeidster Schore, tot 2 b. s. .2 d. h.; J. P. 17 j., arbeider Kruiningen, tot 5 b. s. 5 d. h.D. P. 19 j., arbeider Westka- pelle, tot 3 b. s. 3 d. h.1 J. D. 20 j., wagen maker, 2 J. C. v. H. 20 j., arbeider, beiden Goes, de le tot 8 b. s. 8 d. h., de 2e tot 8 d. gev. A. C. T. Az. 17 j., zonder beroep, Westkapellei tot 4 m. gev. w e d er s p a n n i g h e i d 1 M. M. 23 j., 2A.B. 18 j., visschers Arnemuiden, de le tot 1 m., de 2e tot 14 d. gev. huisvredebreuk: J. B. 35 j., boerenknecht Heinkenszand, tot 3 b. s. 3 d. h. En allen in de kosten. Vrijgesproken zijn A. V. 25 j. en J. d. R. 19 j., landbouwersknechts, .beiden Arnemuiden, beklaagd van d i e f s t a 1, en C. B. 21 j. en S. B. 21 j., beiden landbouwersknechts N.- en St. Joos land, beklaagd van mishandeling. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld A. B. Vlake, wegens het bejagen van eens anders jachtveld zonder acte en zonder schrifte lijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h.H. O., J. V. Yer- seke, wegens alsvoren, ieder tot 2 maal 20 b. s. 4 d. h.J. F. K. Goes, wegens het werpen van vuilnis in de goot langs een straat te Goes, tot 0.50 b. s. 1 d. h.J. C. v. H. Goes, wegens het verstoren der orde in dronkenschap, tot 5 b. s. 3 d. h.J. v. d. V., J. S. Krabben, dijke, wegens het te zamen en in vereeniging lo bevisschen der Schelde zonder consenti 20 opgeven van een valschen naam, de le tot 1 b. s. 1 d. h., de 2e tot 10 b. s. 5 d. h.A. R., Kieldrecht, wegens het bevisschen der Schelde onder onsent. tot 0.50 b. s. 1 d. h.M. Z., ,T. de .1., Werceldinge, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kon worden verstoord, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.K. S., 's IJeer-Arendskerke, A. C. B., Baarland, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. en J. B. Terseke, wegens het bejagen van eens anders jachtveld zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende tot 5 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd G. M., Heinkenszand, be klaagd van het verstoren der orde in dronkenschap. Het op Zondag met de stoomboot Telegraaf V in aanvaring geweest zijnde zeilschip Henriette, schipper Flipse is, zoo schrijft men ons uit Hansweert tengevolge van bekomen averjj op de slikken aan den Oosthavendam gezet en, nadat men een gedeelte der lading in een ander vaar tuig gelost had, nagezien en dichtgemaakt. De Henriette heeft daarna de lading wederom ingenomen en zal de reis nu verder vervolgen. De toestand van keizer Frederik blijft goed niettegenstaande de bijna overstelpende bezighe den, welke van den keizer gevorderd worden. De Fr eis. Ztg dringt op het wederverschijnen van bulletins der geneesheeren aan, teneinde de voortdurend ongunstige maar valsche berichten over den toestand van den keizer tegen te gaan. Het aantal personen, dat tot Woensdagavond den Dom te Berlijn bezocht, wordt op 224.000 geraamd. De aandrang om het lijk van keizer Wilhelm nog eens te zien was zóo groot, dat het den leden van den rijksdag en landdag eerst vergund was Woensdagavond zeer laat den Dom te betreden. Deze nalatigheid, door de ambtenaren met de regeling der rouwplechtigheid belast gepleegd ten opzichte van de vertegenwoordigers des volks, heeft in vele kringen een zeer ongunstigen indruk gemaakt. De stad Konigsbergen zond een gouden krans met versche korenbloemen, die op drie groene en twee gouden palmen rust, waarbij Felix Dahn de volgende regelen dichtte: Vale, sen ei imperator Barbablanca, triumphator, Reddidisti gloriam Qui coronae Germanorum Post yiduvium saeculormu Et creasti patriam I De vertaling gaf de dichter zelf Lebewohl nun, Imperator, Barbablanca (Weiszbart) Triumphator, Der da friseheri Loorbeer wand Um die Krone der Germanen, Wittwe lang des Rnhros der Almen, Und uus schuf ein Vaterland Yan 15 en 16 Maart. Middelburg. Ondertrouwd: F. J. van Riel, jm. 28 j. met L. Cense, jd. 27 j. Getrouwd M. C. W. van Tiel, jm. 24 j. met M. M. Pluijmers, jd. 25 j. Bevallen: J. C. Oranje, geb. Adriaanse, d. M. E. Compeer, geb. Yan Iiesselen, d. J. van Oosten, geb. De Fouchier, d. J. M. J. Timmer mans, geb. Langejan, d. C. Soetens, geb. Remijn, d. OverledenE. Hollebrans, wedr van C. van Slooten, 68 j. H. C. M. Rademaker, z. 5 j. J. F. Hendriks, d. 7 d. Het mogen vijf of zes jaar geleden zijn, dat de geheele vrome Christenwereld in Engeland de wapenen had aangegord tegen den heidenschen Bradlaugh, die weigerde bij een God te zweren, aan wiens bestaan hij geen geloof sloeg. Ook wij hebben daarna onze Bradlaughtjes gehad, maar hun strijd was niets dan kinderspel, terwijl de afgevaardigde van Northampton de grootste vernederingen te verduren had. Bijna het geheele lagerhuis sloeg over zulk een heiligschennis de handen vol verontwaardiging samen en wees den gekozene des volks de deur, zoolang hij bleef weigeren den eed af te leggen. Woensdag brak de dag der vergelding vooj'

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1