N°. 65. 131' Jaargang. 1888. Yrijda 16 Maart. Arie Smit, Mr P. C. J. Hennequin. Middelburg 15 Maart. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de herslemming op Dinsdag a. 2 0 Maart bevelen wij ten dringendste aan in het: DISTRICT MIDDELBURG, DISTRICT OOSTBURG, MUSICALIA. MIDDELBURGSCHE COURANT. iV Agenten te Ylissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Yerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 April abonneert op <le Middelhuig-sche courant ont- vangt de deiemusuci üug temfliijaemie nummers kosteloos. 11e abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. (Aftredend lid). De stembus is Dinsdag geopend van 9 tot 1 uren. Onze Haagsche briefschrijver meldt ons dt. 13 dezer Mijne mededeeling in mijn laatsten brief, als zou een bediende van een te '3 Gravenbage zeer bekend persoon hebben getracht voor geld stem men te koopen voor zijn partijgenooten, beeft tegenspraak ontmoet, en bet doet mij genoegen voor de liberale zaak en den bedoelden persoon die tegenspraak in hoofdzaak te kunnen onder schrijven. Ik deelde mede, wat bier door velen als waar werd verteld, en bet was niet slechts een loos gerucht, maar werkelijk was de justitie met de zaak gemoeid. De betrokken bediende is in ver boor genomen, en uit bet gehouden onderzoek is nu gebleken, dat de verdenking, op beer en knecht rustende, baar oorsprong vindt in g e b e e 1 v a 1 s c b e aantijgingen. Het doet mij leed evenals zoovelen dupe te zijn geworden van die lage kiesmanoeuvre, maar gaarne beken ik zulks, ten einde zoo veel moge lijk de bestaande valscbe vermoedens van omkoo- perij weg te nemen, tot welker verbreiding ik zelf onbewust medewerkte. Waar zelfs de justitie er geloof aan hechtte, zullen 'mijne lezers mij wel willen vergeven. In de volgende bewoordingen deed onze minister van buitenlandsche zaken mededeeling aan den Duitscben rijkskanselier van de buide, door de Eerste kamer gebracht aan de nagedachtenis van keizer Wilbem t>Die Erste Kammer der Staten-General, heute Abend zusammengekommen, hat in ihrer öffentlichen Sitzung Ausdrück gegeben an ihrer so wie des ganzen Landes herzhchen Theilname an der tiefen Trauer des Kaiserlichen Hauses und des deutschen Volkes7 urn den Verlust des groszen Kaisers. Seinem Erha- benen Nachfolger wünscht sie Gottes Starkung. Nicht wenigerherzlich stimmt die Königliche Regierung diesen Gefühlen bei." Het antwoord, door prins Bismarck daarop aan den minister gezonden, luidt aldus: vEuerer Excellenz danke ich verbindlichst für die Theilname der Niederlcindischen Regierung an unserer tiefen Trauer um den dahingeschiedenen Kaiser und Ihre (juten Wünsche für seinen erhabenen Nachfolger. Zugleich bitte ich der Ersten Kammer der General- Staaten für das im Namen des Niederlcindischen Volkes ausgedrückte Mitgefühl den aufriclitigsten Eank und die Versicherung zu übermittelen dasz die dadurch bekundeten Gefühle freundnachbarlicher Theilnahme, im Deutschen Volke ihre herzliche Erwi- derung finden. Volgens de Haarl. Ct. bestaat bet voornemen de door de benoeming van mr Bijleveld tot proc.- gen. opengevallen betrekking van adv.-gen. bij bet gerechtshof te 's Gravenbage niet te vervullen^ evenmin als die van substituut-griffier bij dat college, ontstaan door de bevordering van den tegenwoordigen titularis. De beer W. M. Oppedijk zal voor Harlingen zitting nemenin bet district Sneek moet dus fen nieuwe verkiezing plaats hebben. In bet district Schoterland zullen de anti-revo- lutionnairen den beer F, Domela Nieuwenhuis stemmen. Aangezien de beer W. Rooseboom zijne benoe ming tot lid der Tweede kamer voor bet kiesdistrict Arnhem aangenomen beeft, is de verkiezing in bet district Rotterdam, waarvoor de beer Rooseboom eveneens gekozen was, op '27 Maart bepaald. Uit Bruinisse wordt ons geschreven Was men bier voor eenige dagen, bij bet ge zicht op de ontzettende ijsvelden, die onze rivie ren gedurende de laatste strenge vorst bedekten sedert 16 jaren was dat niet in zoo groote mate bet geval beducht voor groote verliezen van oesters en mosselen, thans kunnen de eige naren zich verbeugen in bet bewustzijn dat hunne vrees wel wat voorbarig geweest is. Yoor zoover bekend zijn geene verliezen te- betreuren dan van mosselzaad op de slikken voor Bruinisse, dat grootendeels door en met bet ijs verdwenen is. Toch is de laatste winter voor deze gemeente zeer nadeelig geweestdoordien de gestremde vaart alle transport van mosselen belette, dat anders gedurende de vasten dagen, waarmede bet dienstjaar gewoonlijk ten einde loopt, zeer belangrijk kan zijn. Over 't geheel kan over de opbrengst van 1887/88 niet geroemd worden, zoomin wat de hoeveelheid der verzendingen als wat de prijzen betreft. Prins Prisdang, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Siam bij bet Nederlandsche bof, is benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De Zuiderzeevereeniging beeft de inschrijving opengesteld op een geldleening van 90.000, ten behoeve van een volledig onderzoek, noodig voordat men tot de drooglegging der Zuiderzee overgaat. Deze geldleening is rentelooszoodat zij die er op inschrijven, financieel geen voordeel biervan zullen trekken, maar enkel een groot belang zullen steunen door de voltooing van 't onderzoek mogelijk te maken. Daarvoor toch is ƒ125.000 noodig en de leening zal strekken om betgeen nog aan dit bedrag ontbreekt aan te vullen. De vereeniging verbindt zich intusscben, aan de naamlooze vennootschap, welke te eeniger tijd baar onderzoekingen zal overnemen de verplich ting op te leggen de leening terug te betalen. De terugbetaling geschiedt alsdan met een premie. De splitsing der aandeelen in sommen van ƒ500 tot 50 brengt de deelneming in bet bereik van verschillende klassen des volks, zoodat wij hopen dat spoedig de leening door inschrijvingen van allerlei grootte volteekend zal zijn. Het welslagen dezer leening waarborgt ook bet welslagen van de pogingen der vereeniging. Door droevige omstandigheden, die in onze om geving algemeen bekend zijn, zag de zangver- eeniging Tot Oefening en Uitspanning zich genoopt baar tweede uitvoering eenige weken uit te stellen en ook door bet treurig verlies van eene ba rer trouwste,werkzaamste leden[in baar eerst vast gesteld programma eene verandering te brengen. In plaats van bet reeds ingestudeerde Requiem van Schumann, werden bet Ave Verum van Mozart en Hymne van Mendelssohn ter uitvoering gekozen. Met bet eenvoudige prachtige Ave Verum werd het concert geopend. Ernstig, verheffend en waarschuwend dat al bet aardsche vergankelijk is, was zeker de indruk van deze aangrijpende Mozartscbe melodieën, die bij velen wel als een Requiem zullen geklonken heb ben, te meer bij bet treurige bericht, eenige oogenblikken voor den aanvang van bet concert bekend geworden, dat een trouw, een goed vriend en zeer gewaardeerd medewerker in bet orkest, den beer Alexander Luteijn, door den dood was weggenomen. Nog den laatsten Vrijdagavond studeerde hij met zijne vrienden de uit te voe ren werken; bet was hem echter niet vergund de uitvoering bij te wonen. De strijkstok, waar mede bij zoo menigmaal tot genot van ons de toonkunst bier heeft gediend, is hem ontvallen. Het aandenken aan dezen bescheiden, braven en kunstlievenden man zal zeker bij velen blijven voortleven Doch keeren wij nu terug tot de uitvoering van Dinsdag avond. Eene sopraan-solo, mannen koren en orkest-nummers wisselden af met de twee hoofd nummers, Hymne van Mendelssohn en Palvisoithiagr A,gen van onzen geachten directeur, den heer Cleuver; de meeste belangstelling was natuurlijk gericht op dit laatste. Reeds na de eerste kennismaking kunnen wij getuigen dat bet een degelijk werk ispassende thema's, die met veel talent zijn doorgewerkt, ge ven aan bet geheel eene groote éenheid; daarbij is de verdeeling van bet koor en de zeer dank bare sopraan-solo in vorm zeer geschikt. De sopraan-solo vereiscbt eene krachtige stem om bij enkele momenten zich boven de breede begelei ding van koor en orkest te kunnen verheffen, wat bij de soliste, die Dinsdag avond deze taak vervulde, in ruime mate bet geval was, Het meest imponeerde ons de overgang naar bet eerste thema bij de woorden Sieh, die Sonne steigt in Wonne, waarin de componist veel climax wist te brengen. Ons dunkt echter dat bet geheel nog zou winnen, wanneer bet eenstemmig invallen van bet koor met de woorden Macht weit das Thor der König ziehet ein door eene meerstemmige bewer king werd vervangen; misschien dat de componist bierbij op eene meer volledige orkestbegeleiding ^blaasinstrumenten) beeft vertrouwd. Yerder zullen wij over bet werk niet uitwijden, omdat, naar wij vernomen hebben, het waarschijnlijk eerlang in druk zal verschijnen. De uitvoering geschiedde vol geestdriftbet scheen ons toe dat alle medewerkenden met toe wijding zich van hun taak kweten. Na bet einde bracht bet koor, door een bloemenregen op den directeur te doen vallen, en bet orkest door fan faren buide aan den componist, terwijl bet publiek door herhaald applaus blijken gaf met die buide in te stemmen. Het leeuwenaandeel van bet succes van den avond komt zeker toe aan de zeer gewaardeerde sopraan-soliste, mevrouw C., die de solo's vervulde in Palmsonntag, in de Hymne en de prachtige concert-aria van Beethoven zong. Reeds lang stond mevrouw C. bij ons aangeschreven als eene uitstekende zangeresen wij kunnen daarom vol staan met te constateeren dat zij èn in stem èn in voordracht nog steeds is vooruit gegaan. Wij mogen er trotscb op zijn zulk eene dilettante, laten wij liever zeggen zulk eene artiste in ons midden te hebben. Wij boorden met veel genoegen de twee man nenkoren Die AUmacht van Lachner en Wie liaV ich sie geliebt van Mörning, waarvan als compositie bet eerste koor ons bet beste beviel, hoewel de uitvoering daarvan niet zoo goed gelukte als van bet tweede koor. Misschien beeft de directeur van zijne zangers wat te veel gevergdbet eerste koor scheen ons toch door zijne vele modulatiën zeer moeilijk toe. Het tweede koor slaagde echter uitmuntend en deed ons den wenscb koesteren dat de heeren zangers zullen voortgaan zich in koorzang te oefenen. Aan goede stemmen ontbreekt bet nu niet meer; zulke tenoren met goede hoogte en bassen met de lage C zullen wellicht niet vaak gevonden worden. Gade's fijn bewerkte noveletten, en Grieg's ietwat Wagnerisch gekleurde Noorweegscbe melo dieën waren de twee nummers, die door het orkest zeer verdienstelijk werden uitgevoerd, en die zeker van bet publiek wel wat meer applaus had den verdiend. Het gaf ons weder den indruk dat bier de instrumentale muziek niet zoo goed be grepen, en gewaardeerd wordt als de vocale muziek, wat ons dezen winter ook bleek uit de weinige belangstelling, die bet beroemde en zeldzaam mooie Heckmann kwartet bier ondervond. Moge de tijd hierin ookeene gunstige verandering brengen Het op den Ooster gestrande stoomschip is de Vega, komende van Bergen naar Antwerpen, ge laden met kopererts. De bemanning is te Helle- voetsluis aangekomen. Het schip zit geheel vol water. Uit Amersfoort meldt men aan de N. R. Ct.: Iemand vroeg aan een paar leden van de dolee- rende gemeente alhier, of zij bij de laatste ver kiezing van leden voor de tweede kamer ook gestemd hadden. »Jawel", luidde bet antwoord. »En op wien, als ik vragen mag?" »Dat weet ik niet". »Hoe? Wee.; gij zelf niet, op wien gij gestemd hebt Wel neen. Ze kwamen bij mij en vroegen om j mijn stembriefje en toen schreven ze er wat op, en toen zeiden ze, dat ik bet naar bet stadhuis moest brengen en in eene bus gooien, die daar stond en dat heb jk gedaan", j Meer wisten en begrepen die eenvoudige men- scben van de beele stemming niet! Dit voorbeeld zal men wel in elk district met eenige kunnen vermeerderen. Omtrent den stand der rivieren wordt bet volgende gemeld: Voor Gorinchem wast de Merwede onrust barend aan de haven is reeds in vele onderhuizen bet water binnengedrongen. De IJsel te Deventer gelijkt eene zee; de peil schaal teekent 5.09 M. boven A. P. Ook de Waal wast sterk. Te Nijmegen is de kade aan den Waalwal voor een groot gedeelte ondergeloopen, terwijl de doorloopende passage voor voetgangers langs de Waalkade is verbroken. Yele kelders van bewoners der benedenstad staan blank. Te Brakel is bet peil op de Waal tot die hoogte gekomen, dat de zomerkaden over- en de uiter waarden onderloopen, zoodat bet water weldra van dijk tot dijk zal komen te staan. De weg van St. Michiels-Gestel naar 's Her togenbosch, langs den Pettelaar, staat onder water, zoodat al het verkeer tusscben die plaatsen nu over Vucbt geschiedt. De Deuterscbe weg ver keert voor een gedeelte in betzelfde geval. Rondom den Bosch is bet éene zee. Uit Andel wordt gemeld dat alle uiterwaarden zijn ingeloopen, dat bet water van dijk tot dijk staat en de Maas wassende is. Bij de loting voor de nationale militie beeft zich in Limburg bet volgende zonderlinge geval voorgedaan. Een jongmenscb, die tijdeljjk in Pruisen verblijf hield, wiens voogd te Mook was overleden, zonder dat een opvolger werd aange wezen, werd door ziekte verhinderd zich voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij de ten vorigen jare gehouden loting werd bij wegens dit verzuim niet toegelatendit jaar meldt bij zich opnieuw aan, doch wordt ten tweeden male afgewezen. Men lijft hem niet in, men laat hem niet toe tot de loting, men stelt hem evenmin vrij. Dat velen nieuwsgierig zijn, boe deze zaak in bet reine zal worden gebracht, laat zich be grijpen. In een te Deventer uitkomend blad, la3 men dezer dagen de volgende advertentie van eene vroedvrouw Ik ondergeteekende ben niet dood, maar leef nog en om bet algemeen verspreid gerucht en bet voorkomen van mijn nadeel, eerst dat ik voor een bepaalde som uitga, is onwaarheid en nu zou ik dood zijn. Neen ik hoop dezelfde te blijven en uit den laster wordt dikwijls het goede tot stand gébracht. Woensdagochtend viel aan de Handelskade te Amsterdam door bet uitglippen van den boom, een schuitenvoerder te water, met bet gevolg, dat bij verdronk. Alle pogingen aangewend om hem te redden waren vruchteloos. TeEscharen (Noord-Brabant) en te Lutkewoude (Groningen) viel een persoon, door de duisternis misleid te water en verdronk, terwjjl Zondag nacht te Ter Apel een schoenmakersknecht, toen hij wilde overvaren, uit de boot viel en om bet leven kwam. De duisternis belette zijn beiden makkers, die ook te water geraakten, doch zich wisten te redden hem tijdig te helpen. De berichten omtrent den toestand van keizer Frederik blijven gunstig. De nachtrust is evenals de eetlust goed, zijn krachten nemen toe, boesten en opgeven worden minder. Allen, ook vorst Bismarck en graaf Moltke moeten aangenaam verrast zijn geweest over bet uitzicht en de vlugge bewegingen van den man, wiens dood men een paar dagen te voren ver wachtte. Sir Morell Mackenzie beeft zijn kamers naast de vertrekken van den keizer. De Engel- scbe geneesheer beeft beloofd zoo lang bij zijn patient te blijven als deze zijn diensten behoeft. Men vreest zeer, dat bet ruwe klimaat en de vele bezigheden een hoogst ongunstigen invloed op de gezondheid van den keizer zullen uitoefenen. Keizerin Augusta bracht gisteren den keizer en de keizerin op Charlottenburg een bezoek. De keizer beeft zijn voornemen te kennen ge geven zelf niet alleen bij de begrafenis tegen woordig te willen zijn, maar te voet aan de plechtigheid te willen deelnemen. De artsen hopen hem nog tot andere gedachten te brengen, daar zij vreezen voor een aandoening der longen, en daarom den keizer in geen geval aan bet gure weer willen blootstellen. Hoogstens zal de keizer in bet mausoleum te Charlottenburg tegenwoordig kunnen zijn bij de aankomst van bet ljjk, maar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1