N°. 63. 131e Jaargang! 1888. W oensdag 14 Maart. TWEE NOVELLEN. Middelburg 13 Maart, -• FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën:20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te VlissingenP. G. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. var Nietjwenhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nugh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Wie ziclt tegen 1 April abonneert op deïliddeïbuigNclie courant ont- vangtde deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. 11e abonnementsprijs bedraagt twee gulden per kwartaal. In het jongste nommer van het Sociaal weekblad wordt de z. g. »nationaliseering van den grond" nader toegelicht, en daarbij gewezen op een dei- voorstanders van het beginsel den heer Flürscheim, een aanzienlijk fabrikant in Baden, die met 700 knechts werkt en die alle middelen aanwendt, welke tot verbetering van het lot der werklieden zijn uitgedacht. Zij bleken hem echter onvol doende en zij moeten, volgens hem, onvoldoende zijn, omdat de grondslag der maatschappij ver keerd is. De vermeerdering van den maatschappelijken rijkdom is uitsluitend ten goede gekomen van een klein aantal bezitters. Wat de arbeider meer voortbrengt dan verbruikt, wordt genomen door den kapitalist in den vorm van rente of pacht, en door den improductieven niet-kapitalist in den vorm van loon, salaris, honorarium of bedeeling. Wanneer nu de kapitalist en de improductieve verbruiker -hun aandeel van het arbeidsproduct in natura namen, zou er wel armoede, maar nooit werkgebrek onder de arbeiders ontstaan. Nu eischen zij het in geld, maar koopen daarvoor slechts een weinig producten. Ook de arbeiders zeiven kunnen niet genoeg producten koopen, omdat zij een deel van het ontvangen geld voor interest, pacht, belasting enz. moeten afstaan. De kapitalisten zetten hunne kapitalen op rente uit, hoe grooter die worden, zooveel te meer rente verkrijgen zij, die door den arbeid moet worden opgebracht en zij verbruiken niet meer. Zoo neemt voortdurend het kapitaal toe. De Rothschilds met hun 2£ milliard hebben 60 millioen inkomen en koopen maar voor tien millioen. De eenige weg om hierin verandering te brengen, is verlaging van de rente, door haar te onder werpen aan de wet van vraag en aanbod. Dat kan alleen geschieden door aan het kapitaal de mogelijkheid te ontnemen om zich meester te maken van het noodzakelijk elementgrond te koopen. Flürscheim stelt zich voor, dat de gelegenheid om den grond op te koopen aan het kapitaal kan worden ontnomen, door allen grond te brengen in de handen van den staat. De staat zal dan de eenige grondeigenaar en ook tevens de eenige rentenier zijnwant, zegt Flürscheim alle rente is ten slotte grondrente. Wat hij te dien einde in overweging geeft, is, dat de staat den grond van den eigenaar afkoope naar een stelsel, hetwelk met de volgende hoofdtrekken kan worden ge schetst. Uit het Duitsch. Van HANS HOFFMANN. De zondvloed. Dit vonden wij zeer aandoenlijk en verheven, en wij verdiepten ons in de voorstelling van het wonderlandhet eenvoudige riet werd voor ons gelijk aan palmen en reusachtige plantenhet ruischen en ritselen in de biezen werd het bruisen van den orkaan, die het schip van Virginie ver zwolgen had maar ik vestigde gloeiende blikken; op het blanke gelaat van Hersilie en dacht bij mij zelve dat Yirginie toch nooit schooner en bekoorlijker had kunnen zijn. Eindeljjk dachten wij aan onzen terugtocht doch het varen tusschen de biezen tegen den wind was echter niet zoo gemakkelijk als voor den wind. De riemen waren in het dichte riet niet te gebruiken en wij moesten ons vrij moeielijk met de handen aan de halmen voorttrekken. Her silie greep den haak om met boomen te helpen; maar het water was veel dieper dan zij berekend had; en misschien gaven wij ook een forscheren rukhoe het zij, zij verloor het evenwicht en viel met een gil in het water. Wij sprongen te gelijk van de roeibanken op wij wisten dat het ernst was bij dit hooge water; 2»aar door het schommelen ran de boot tuimelde De staat koopt den grond naar de tegenwoordige waarde en betaalt dien met pandbrieven tegen den loopenden rentevoetde betaling der rente waarborgend met de opbrengst van den gekoch- ten grond, die aan den meestbiedende on Ir uyo termijnen wordt verpacht, wanneer het weide- bosch- of akkerland is, en die belast wordt met de rente van het kapitaal, dat er op betaald is wanneer het grond betreft, waarop huizen zijn gebouwd. De toekomstige vermeerdering der grondrente vervalt nu aan den staat en waar schijnlijk zal deze reeds dadeljjk winst kunnen maken van zijn grondbezit, omdat hij tegen lager rdnte geld kan leenen dan een particulier. De winst wordt door den staat bestemd voor aflos sing van staatsschulden en van pandbrieven. Het vrijkomende en het bespaarde kapitaal kan nu echter geen veilige belegging meer vinden in grond of in staatsschulden. Het zal de pand brieven moeten opkoopen en den koers opdrijven tot boven pari, waardoor de staat in de gelegen heid wordt gesteld, die pandbrieven te conver- teeren in schuldbrieven tegen een 1 ageren rente voet. De winst van den staat stijgt daardoor, de aflossing wordt voortdurend grooternaar mate deze vorderingen maakt, daalt de kapitaal rente en in betrekkelijk korten tijd is de staat in het schuldvrije bezit van haar eigen grond gebied, waaruit hij een steeds stijgend inkomen geniet, dat nu echter niet aan enkelen maar aan allen ten goede komt. Alle belastingen kunnen worden afgeschaft, en werken van algemeen nut uitgevoerd op groote schaal. De rente daalt tot een minimumhet kapitaal moet zich, om rente te krijgen, tot voortdurend lageren prijs aanbie den aan den arbeid. Daarentegen stijgt het loon, totdat de arbeider zijn geheele product ontvangt na aftrek van de grondrente, de vergoeding voor het gebruik van den grond, die toebehoort aan de gemeenschap. De voorzitter der Eerste kamer, jhr Van Eijsiïiga, opende gisteren avond de vergadering met de volgende woorden »Ik open deze vergadering, evenwel niet zonder een enkel woord te wijden aan de treurige ge beurtenis, die dezer dagen alom diepgevoelden rouw heeft verspreid. Waren de jaren van keizer Wilhelm hoog geklommen, toch ziet men mannen, die zoo grooten en weldadigen invloed op de Europeesche toestanden uitoefenden, niet dan noode van dit aardsche tooneel verdwijnen. Zijn assche ruste in vrede »Moge de nooit volprezen liefde der Voorzie nigheid zijn diepbeproefden opvolger keizer Frederik III steunen en in gunste nabij zijn. »Ik houd mij overtuigd, dat ik, aldus sprekende, de tolk ben van u allen, en stel u voor de regee ring uit te noodigen van deze gevoelens van de Eerste kamer mededeeling te doen aan de regeering van Z. M. den keizer van Duitschland." (Teekenen van instemming). Daarop zeide de minister van buitenlandsche zaken, jhr Van Karnebeek«Mijnheer de voor- ik nog eens terug, terwijl Robert, die vaster stond, snel zijn buis uittrok om het haar toe te werpen. Daar kreeg ik een steek in het hoofd, een dui zeling, een kramp, een waanzin nu had hij iets op mij voor en nog meer, hij zou een verdienste op mij voor hebben, een echte verdienstehij zou het onuitsprekelijke voorrecht smaken van haar de eerste reddende hand toe te steken In de eerste opwelling van het oogenblik kwam mij dit voor als een roof, als een inbreuk op mijne oudere rechten. En aan de vlugheid zijner bewegingen en het flikkeren zijner oogen meende ik te zien dat hij zich dit voorrecht ten volle bewust was. »Neen, ikgilde ik buiten mijzelve op schorren toon. «Gij niet «Ohoantwoordde hij spottendhij had mijne sombere gedachten terstond geradenen ik viel met een kreet, die mij zelf rauw in de ooren klonk, op hem aan, pakte hem met beide armen beet en worstelde met alle kracht om hem achterover in de boot te werpen. Hij ver dedigde zich met dezelfde woede. Onze krachten stonden gelijk, 't geen vaak gebleken was bij onze worstelingen als komische helden of Indiaansche opperhoofdenmaar nu was het afschuwelijke ernst, wij vochten en drongen borst tegen borst wij trachten elkaar een beentje te lichtenwij trachten onze hand op den keel van den ander te zettenwij vergaten alles om ons heen, doel en oorzaak van den strijd, alleen niet onze razende woede en onzen dwazen, siedenden haat. zitter's Konings regeering sluit zich van harte aan bij de gevoelvolle woorden, door u gewijd aan de gebeurtenis die de gemoederen in de laatste dagen zoo diep geschokt heeft. «De regeering heeft harerzijds reeds van hare deelneming doen blijken eti zal niet nalaten gevolg te geven aan den uitgesproken wensch dezer kamer." Al de onlangs van de Tweede kamer ontvangen wetsontwerpen werden verzonden naar de afdee- lingen. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April, de heer J. Luteijn, opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Middelburg. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan A. G. V. Hombach als voorzitter van het water schap Stoppeldijk c. a., en benoemd tot dijkgraaf van den Kruispolder A. van Damme. Benoemd tot ingenieur verificateur van het kadaster C. E. Last, thans ingenieur verificateur in algemeenen dienst. Aan den ontvanger voor de accijnzen op wijn, gedistilleerd, zout, zeep, bier en azijn, jhr N. J. Martini van Geffen te Amsterdam is, op zijn verzoek, met ingang van 28 April 1888, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. De eerste klerk bij het dep. van marine M. Mouton is benoemd tot adjunct-commies bij dat departement, tot eersten klerk bij de topographi- sche inrichting de tweede klerk bij die inrichting H. Guichardtot assp.-ingenieur voor het stoom wezen D. Okhuizen, te Abcoude-Baambrugge. De kolonel W. H. Doorman, kommandant van het 4e reg. inf., is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 2039. Gisteren avond hield de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht alhier eene drukbezochte vergadering, die door den voorzitter, den heer mr E. Fokker, met eene toespraak werd geopend. Eenige nieuwe leden werden aangenomen en daarna enkele zaken van huishoudelijken aard besproken. De vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie alhier zijn voornemens hunne uitvoe ringen in dit seizoen te besluiten met eene too- neelvoorstelling in den schouwburg op 12 April a. Zij hebben zich daartoe de medewerking ver zekerd van mejuffrouw Morin, (dochter van den bekenden tooneelspeler) uit 's Hage en mejuffrouw v. d. Vegt uit Rotterdam, en zullen opvoeren Zijn meisje komt uit, tooneelspel in 3 bedrijven, door mr P. Brooshooft, daarna Thuis gebleven, tooneelspel in 1 bedrijf, door Mendes da Costa. De netto-opbrengst der uitvoering zal bestemd zijn voor een goed doel en ten voordeele komen van den oud-sergeant-majoor der dd. schutterij Poulain, die door zijn hoogen ouderdom buiten staat is, in zijn onderhoud te voorzien. Zoo stonden wij eenige seconden dicht tegen elkaar aangedrongenwie kon tellen hoeveel seconden De een steunde den ander terwijl hij hem trachtte te doen vallen. Eindelijk gebeurde hetgeen niet kon uitblijven wij verloren in het hevig schommelende vaartuig het evenwicht en stortten samen ineengestrengeld overboord. Het water sloeg Over onze hoofden, maar dat merkten wij slechts op, om ons over den val van onzen tegenstander te verheugen, en in de hoop dat moed en kracht hem zouden begeven. Zelfs toen wij door de draagkracht van het water weer boven kwamen week de razernij niet uit onze harten. Wij stonden tot aan den hals toe in het water en dachten er niet aan dat het meisje er geheel onder moest zijnwij worstelden, meer zwemmend dan op den grond staande, steeds voort, meer onder water dan er boven en be proefden reeds om elkaar onder water te houden om met den adem ook de krachten te benemen; wij rukten, trokken, sloe:gen een klein onheil en het ergste kon geschieden daar voelde ik op eens dat er nog iets anders dan zijne harde armen mijn lichaam omklemdeik voelde hoe het, langzaam zakkend, al matter en krachteloozer langs mijn been neergleed en nu nog heel zwak mijn enkel vasthield, dien het plotseling geheel losliet. Vol afgrijzen liet ik mijne worstelende armen losmaar mijn vjjand hield, mij nog met blinde woede omkneld. Eensklaps zie ik hoe zijn oog strak en huiverend op de oppervlakte van het De heer J. H. C. Heijse të Zierikzee is benoemd tot gewoon lid van het Historisch genootschap te Utrecht. Men schrijft ons uit Zierikzee He vijfde wintervergadering van ons departe ment der Maatschappij tot bevordering van Nijver heid was buitengewoon druk bezocht. Vóór de pauze werden de jaarrekening en het jaarverslag behandeld en goedgekeurd en vervolgde de heer B. W. Mondt, secretaris van het departement, zijn voordracht over rookvrije verbranding met eene korte behandeling der gasovens. Aan het einde van zijne mededeelingen gekomen wees de spr. den algemeenen stand van het vraagstuk der rookvrije verbranding aan. De voordracht werd toegelicht door een aantal hectografieën van de voornaamste inrichtingen tot rookverbranding. Na de pauze sprak de heer dr L. W. Th. Wigman over insecten, spinnen enz. Met behulp van een onlangs ten behoeve van het onderwijs aan de H. B. school aangeschaft scropticon toonde hij een groot aantal projectiebeelden, be trekking hebbende op druifluis, schurftmijt, trichinen, lintworm, spinnen enz. Van elk der beelden deelde de spr. de voornaamste bijzonder heden mede. De voorzitter dankte, onder applaus der verga dering, de spr. voor hunne bijdragen. Na mede deeling van het toetreden van eenige nieuwe leden sloot de voorzitter de vergadering. De vice-admiraal jhr J. H. van Capellen zal onze koning vertegenwoordigen bij de begrafenis plechtigheid van Z. M. den keizer van Duitschland en koning van Pruisen, Wilhelm I. Naar men meldt heeft de heer Völlmar thans zijn pensioen aangevraagd. Het gerucht, waarvan onze Haagsche brief schrijver melding maakte, dat nl. een bediende van een bekend ingezetene der residentie getracht zou hebben bij de verkiezing stemmen te koopen wordt tegengesproken. Noch aan de politie, noch aan de justitie is hiervan iets bekend, veel minder van eene strafrechterlijke vervolging tegen be doelden knecht. De heer mr J. D. Veegens heeft zich in het district Amsterdam teruggetrokken, terwijl de heer Heldt in een schrijven aan het bestuur der centrale liberale vereeniging in het district Scho- terland heeft bericht, dat hij bij eene eventueele verkiezing in dit district daarvoor zal zitting nemen, en voor Amsterdam bedanken. Een later bericht spreekt bovenstaande mede deeling omtrent den heer Veegens weer tegen. Volgens de jongste berichten uit Indië meldde de gouverneur van Atjeh dd. 21 Jan. dat Toekoe Omar zich nog altijd ter Westkust ophoudt en voornemens is om tegen Pangga op te trekken. De Imam van Tenom werd zooveel mogelijk door water staart, zijn arm laat mij los en ook ik zie dat het water rood gekleurd is met bloed. Even snel als wij de bezinning verloren hadden keerde zij terug: wat was er geschied? En met de bezinning kwamen schaamte en angst. Niet ver van ons af dook langzaam iets zwarts op schouder aan schouder zwommen wij er heen en hieven het hoofd van Hersilie uit het water op. Hare oogen waren gesloten, zij was bewusteloos, wellicht dood. Zonder veel moeite trokken wij haar naar de boot en tilden haar aanboord. Op de voorplecht, waar de meeste ruimte was, legden wij haar neer. Nu merkten wij dat het bloed uit haar rechter mouw stroomdevoorzichtig schoven wij haar japon op en vonden een lange platte wond aan den blanken arm. Wij haalden ruimer adem, dat was niet erg blijkbaar had zij zich aan het riet gesneden. Die wond was gemakkelijk te verbindenmaar nu kwam er een veel erger angst. Wij waren nog niet geheel zonder hoopwant wij wisten dat vele drenkelingen weer bijkomen als men de goede middelen toepast. En wij waren ook wel eenigszins op de hoogte van die middelen; men leert die dingen van zelf als men aan het water woont. Het stramme lichaam wrijven, met alle macht wrijven, de werking der huid weer aan den gang brengen, daar komt het op aan. En dat was gemakkelijk te doener lag een groote wollen deken in het hoekje onder de roerpen. (Overvloed van stof dwingt ons nogmaals te zetten: Slot volgdj,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1