BUITENLAND. 1 Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige Waarnemingen. Algemeen Overzicht. De bewegingen aan den schuinen ladder gin gen wel niet zoo vlot doch de leerlingen bewe zen toch ook in deze met lust en opgewektheid te arbeiden. De heer Vermeulen, die zelf nog eenige be wijzen van vlugheid en kracht gaf, bedankte na afloop de aanwezigen voor hunne tegenwoordig heid, terwijl de leerlingen door hem werden ont haald. We wenschen der gymnastiekschool veel succes. Naar men ons uit Zaamslag meldt is van het ongelukkig echtpaar, dat aan godsdienst waanzin lijdt, de man bereids voor gemeente rekening naar 't krankzinnigengesticht te Delft vervoerd. Aanvankelijk hoopte men, dat de vrouw, die voorloopig bij hare ouders is, spoedig hersteld zou zijn, doch ook zij begint gevaarlijk te worden voor hare omgeving, ten minste zij heeft haren bejaarden vader vrij gevoelig gebeten, en is daar om onder scherpere bewaking gesteld. Als treurige bijzonderheid meldt men hierbij, dat de gemeente-veldwachter aldaar in de drie jaren, dat hij deze betrekking bekleedt, reeds vier krankzinnigen voor rekening der gemeente naar een gesticht heeft vervoerd. Naar uit Waalwijk wordt gemeld zijn door toedoen der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen in overleg met de stoomvaartmaat schappij Zeeland nieuwe vrachtprijzen ingevoerd voor de verzending van huiden van Engeland naar Noord-Brabant over Vlissingen. De nieuwe tariefregeling komt den Noord-Brabanters zeer ten goede, te meer daar het vervoer sneller over die route geschiedt en de vrachtprijzen veel voor- deeliger zijn. Volgens de Tijd begint het »Leger des Heils" den socialisten gevoelige afbreuk te doen. Na Belderok ontnam het hun den eenmaal even beruchten Jacobus de Zwart. Nadat deze, wegens een vonnis der justitie, naar Engeland de wijk had genomen en zich later van daar naar België begaf, stelde hij zich eindelijk vrijwillig in arrest. Vóór eenige dagen weder op vrije voeten gekomen, werd hij door eene zijner zusters, lid van het »Leger des Heils," naar het vergaderlokaal meê- getroond, en sedert werd hij heilsoldaat en behoort hij tot de wervers van het leger. Opgeleid tot »cadet," is hij thans gehuisvest in Te Vrede, op Rapenburg. In Assen werkt hetzelfde leger met veel succes. In een kelder te Venlo had eene gasontplof fing plaats waarbij twee jongens, die daarin werkzaam waren, deerlijk verwond werden. Het merkwaardigste is, dat in dat huis geene gas leiding was. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in het buizennet een lek was ont staan, en het daaruit ontsnapte gas door eene oude beek naar bedoelden kelder werd geleid. Te Bussum werden Vrijdag een jong spoor wegarbeider de beide beenen afgereden. Te Madel (N. Brabant) houdt het volkje huis. Uit loutere brooddronkenheid en laagheid mis handelde het een maréchaussee op ergerlijke wijze; en toen de politie de vlucht nam in het huis van den burgemeester, werd dit als 't ware belegerd. Een viertal belhamels werden gearresteerd. In eene woning in de Goudbloemstraat te Amsterdam is Vrijdagochtend een petroleuintoestel gesprongen. Van de twee kinderen, die door de bewoonster onbeheerd waren achtergelaten, be kwam het eene zoo ernstige brandwonden, dat het spoedig daarna overleed, terwijl het andere ter verpleging in het gasthuis is opgenomen. Een arbeider in de Venen onder de gemeente Emmen kwam dezer dagen thuis met een daalder, dien hij van de armencommisaie had ontvangen. Bij zijne thuiskomst vond hij een brief, waarin hem werd aangekondigd dat hem eene erfenis was ten deel gevallen van pl. m. 30.000 Nabij Harlingen aan den zeedijk waren Woensdag vijf mannen in twee schuitjes aan het haring visschen. Bezig met de netten in te halen, stapten zij in een ander schuitje over, tengevolge waarvan dit kantelde en de vijf allen te water geraakten. Drie van hen wisten zich te redden, doch twee personen, te Exmorra te huis behoorende, zijn in de golven omgekomen. Te Arnhem vond iemand twee in elkander gedoken jongens van 10 en 13 jaar, die gerust sliepen en, na wakker gemaakt te zijn, opgaven; niet tehuis te durven komen zonder geldhunne moeder was van vader weggeloopen en vader dronk zoo. Nadat zij eenig geld hadden gekregen, gingen zij huiswaarts. In den nacht van Zondag op Maandag is keizer Frederik III te Charlottenburg aangekomen. Bij zjjn vertrek uit San Remo reed het keizerlijk echtpaar in een gesloten rijtuig van de villa naar het station in gezelschap van dr Mackenzie. Uit duizend monden werd het een hoeratoege roepen. De keizerlijke trein bestond uit een locomotief, dan een goederenwagen, een gewonen waggon, twee salonwagens, aan elkaar verbonden, een slaapwaggon, twee gewone waggons en ten slotte twee goederen wagens. De keizer nam van verschillende autoriteiten te San Remo op hartelijke wijze afscheid. Te Leipzig, waar de trein Zaterdag namiddag te kwart voor zeven arriveerde, waren vorst Yon Bismarck en de staatsminister ter verwelkoming van Z. M. Zij begaven zich in het salonrijtuig, en werden door den keizer hartelijk ontvangen vooral was dit het geval met den rijkskanselier en met den staatssecretaris Herbert von Bismarck. Ook de keizerin ontving prins Bismarck en de ministers met groote voorkomendheid. De rijks kanselier bleef tot aan Charlottenburg in het salonrijtuig. Aan het station te Munchen was de koningin moeder van Begeren, diep gesluierd, en het per soneel van het Pruisisch en Engelsch gezantschap tegenwoordig. Het uitzicht des keizers, die in uniform was, een rouwstrik aan den arm droeg en de orden pour le mérite en van het ijzeren Kruis droeg, was zeer goed evenals dat der keizerin. De koningin moeder begaf zich in den salonwagen waar zij geruimen tijd verbleef. De keizer kwam herhaal delijk in het open platform der coupés en ontbood sommige hem bekende personen wien hij de hand reikte. Ook de keizerin onderhield zich met verscheidene heeren. Te Berlijn aan het station in het Westeinde was tot dicht aan de rails een met floers behan gen tentvormig paviljoen opgericht, van waar de keizer uit den salonwagen naar het rijtuig ging, dat hem naar het paleis van Charlottenburg overbracht. Op bevel des keizers bleef elke ontvangst aan het station achterwege. Onmiddelijk na aankomst van den trein, die bij Charlottenburg wegens de vele sneeuw eene vertraging van drie kwartier ondervond, bestegen de leden der familie, kroonprins Wilhelm en zijne gemalin, prins Hendrik benevens de erfprins en erfprinses van Meiningen het salonrijtuig, en begroetten keizer Frederik en zijne gemalin op de hartelijkste wijze. De prinsen kusten den keizer en omarmden de keizerin. De keizer droeg een muts en was in uniformmantel gekleed. Hij zag er goed uit en begaf zich met zijne gemalin onmiddellijk uit het salonrijtuig, door het met bloemen versierde paviljoen, naar de gereedstaande rijtuigenzij reden naar het paleis van Charlottenburg, vóór en achter begeleid door afdeelingen der lijfwacht. Langs den geheelen weg was eene groote menigte geschaard. Omtrent de ontmoeting van keizer Friedrich met koning Humbert in de nabijheid van Genua wordt gemeld dat de beide vorstelijke personen zichtbaar diep bewogen waren. Zij omhelsden elkaar in den ziekenwagen, staande, gedurende langen tijd, terwijl het gevolg daarbuiten stond met ontbloot hoofd. De keizer onderhield zich daarop schriftelijk met koning Humbert, en over handigde ook een papier aan den beer Crispi, waarop hij zijn innigen' dank betuigde voor de hartelijke deelneming van het volk ei het parle ment van Italië. Keizer Frederik stond wel is waar nog krachtig rechtop, maar zijn gelaat was bleek als was. Toen de spoortrein wegreed, be dekte koning Humbert het gelaat met zijn zakdoek, en zeide met bewogen stem tot den heer Crispi »Ach hij is ziek, zeer ziek Andere berichten maken van dit voorval niet op zulk eene droeve wijze melding. Volgens deze was de ontmoeting tusschen de beide vor sten, die reeds sinds jaren zeer bevriend zijn, bijzonder hartelijk, en nadat zij tien minuten samen waren geweest, werd ook de heer Crispi met het gevolg binnen den waggon genoodigd. Te Milaan werd de keizer begroet door den hertog van Aosta, die ook een kwartier bij den keizer bleef. Volgens de berichten der verslag gevers, die den keizer voor het raam konden aanschouwen, zag hij er goed uit. Het zal hierbjj ook weer zijn als gewoonlijk elke berichtgever zal de tijding kleuren volgens zijne opvatting. De bewijzen van droefheid over den dood van keizer Wilhelm nemen een zeer grooten omvang aan. Grootsch zijn de vele blijken van deel neming van openbare personen en lichamen uit onderscheidene rijken. In de straten van Berlijn vertoont zich niemand zonder uiterlijk teeken van rouw de meergegoeden zijn allen in het zwart gekleed, de dames in rouwkleeding, terwijl de armeren en alle kinde ren rouwrosetten dragen. De te St. Petersburg gevestigde Duitschers hebben besloten een zilveren kruis op de lijkkist van keizer Wilhelm neder te leggen. Zaterdagmiddag ontving keizerin Augusta den rijkskanselier, die vooraf nog eenigen tijd bij het lijk van keizer Wilhelm vertoefd had. De keizerin moeder zal zich, na de begrafenis' van haren ge maal, naar Baden begeven, indien haar gezond heidstoestand dit ten minste toelaat. Die toestand baart eenige zorg. Tusschen vier en vijf uur was de rijkskanselier bij de kroonprins in het paleis. Prins Heinrich en de erfprinses van Meiningen zijn Zaterdagavond te Berlijn aangekomen, en be gaven zich terstond naar het paleis en in de sterfkamer. Zondag werd er weder een kerkelijke treurdienst gehouden, aan welken meer personen deelnamen, dan aan dien van eergisteren. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar de Dom kerk waar het lijk heden van éen tot vijf uur en Dinsdag en volgende dagen van elf tot 5 urn- voor allen, zonder toegangskaarten, ter bezichtiging wordt gesteld. Het programma van de lijkplechtigheid is vastgesteld, maar het heeft nog de goedkeuring des keizers noodig. Daarna zal de dienst voor de lijkplechtigheid en het overbrengen van het lijk waarschijnlijk op Vrijdag plaats hebben. Bij het balsemen van het lijk van keizer Wil helm moest natuurlijk eene lijkopening plaats hebben. De geneesheeren vonden toen ook den steen in de blaas, welke den overledene zoovele pijnen heeft veroorzaakt. Deze steen had de grootte van een duivenei. De beide lijfartsen Zauer en Leuthold hebben ieder de helft daarvan behouden als aandenken aan den beroemdste hunner patiënten. Het rapport over de lijkope ning, welke door professor Hartmann geschiedde, is in het staatsarchief gedeponeerd. Bovenal krachtig ontwikkeld was het hart van den over ledene. De particuliere nalatenschap des keizers wordt op 60 a 70 millioen mark geschat. De voorbarige medeaeeiing van den dood des Duitschen keizers heeft aanleiding gegeven tot een vechtpartij. Evenals meer bladen, ook Berlijnsche, gaf het Neue Wiener Tagéblatt Donderdagavond het be richt van 's keizers dood. Toen er nadere berichten kwamen verspreidde het blad een extra bulletin om het doodsbericht tegen te spreken. Inmiddels was echter de afgevaardigde Schönnerer met een hoop Duitsch-nationalen en anti-semieten het bureau van het blad binnengedrongen en eerst na een hevige vechtpartij, waar ook het personeel der zetterij aan te pas kwam, werden de indringers de deur weder uitgeworpen, terwijl de politie op straat eenigen hunner in hechtenis nam. Te Parijs werd Vrijdagmiddag aldus deelt de Köln. Ztg mede een plaat verkocht met een parodie op den dood en de begrafenis van den Duitschen keizer, en een allergemeenst vers tot tekst. De ministerraad besloot terstond tot een vervolging wegens schending der openbare eer baarheid over te gaan en liet alle voorhanden exemplaren in beslag nemen. De minister-presi dent sprak zijn diepe verontwaardiging er over uit en verklaarde niet te zullen wachten met een strenge vervolging totdat de Duitsche regeering daarop aandrong. Volgens genoemd blad kan hiermede dit incident dat anders zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben als afgedaan beschouwd worden. Nog nimmer zijn in Berlijn zoo vele honderd duizenden exemplaren van dagbladen op straat verkocht als Donderdagavond en Vrijdag. Men raamt het aantal uitgegeven bladen op een half millioen. Toen Donderdag de valsche tijding omtrent 's keizers dood werd verspreidwerden te Berlijn, zoo schrijft de correspondent der N. R. Crt., aan het hoofdtelegraafkantoor bezorgd 29,878 telegrammen, gezamenlijk 799,926 woor den tellende, en op Vrijdag, toen de keizer werkelijk dood was, 36,615 telegrammen, hou dende 1,115,551 woorden, in verschillende talen en naar alle werelddeelen. Daaraan werkten gelijktijdig in de groote centraal dépêche-zaal 346 telegrafisten met 230 toestellen. De meeste telegrammen waren dringend. De Kreuz-Zeitung brengt in herinnering, dat nu keizer Wilhelm is gestorven, koning Willem der Nederlanden de oudste der Europeesche vor sten is. Dan volgen de 69-jarige koning Chris- tiaan IX van Denemarken, de even oude koningin van Engeland, keizer Pedro van Brazilië, die 62 jaar is, en koning Oscar van Zweden en keizer Frans Jozef, die beiden 59 jaren oud zijn. Voulkowitch, de Boelgaarsche vertegenwoor diger te Konstantinopel, heeft, volgens een tele gram uit Sofia, aan den groot-vizier verklaard dat vorst Ferdinand en het ministerie-Stamboeloff met het Boelgaarsche volk eenstemmig denken en besloten zijn de onafhankelijkheid van Boel- garije te proclameeren, indien de Porte zich op het standpunt van Rusland plaatst. Alle berichten uit Sofia komen hierin overeen dat de Boelgaarsche regeering voor 't oogenblik nog geen lust aan den dag legt eenigszins van houding te veranderen. De kennisgeving der Porte laat haar volkomen koud. De Oostenrijksche minister Von Gautsch heeft aan de bisschoppen een vertrouwelijk schrij ven gericht, waarin hij hen uitnoodigt zich van elke beweging ten gunste der confessioneele school te onthouden. Te Keulen is Vrijdag de bekende Duitsche romanschrijver Ewald August König gestorven. Tal van romans en novellen zijn uit Königs pen gevloeid. De Zweedsche commissie voor de verbete ring van den toestand der arbeiders heeft haren arbeid nedergelegd in een zestal wetsontwerpen. Het eerste ontwerp bevat de verzekering tegen ongevallen, het tweede hetzelfde onderwerp voor zeelieden, het derde stelt maatregelen tot bevei liging van het leven en de gezondheid der ar beiders, het vierde betreft de ziekenbussen, het vjjfde verzekering tegen den ouderdom, het zesde beveelt de oprichting eener staatsverzekering. Door een ontploffing in de leigroeven van Combrée, liet een blok lei van 20.000 kilo's van de zoldering van een gang los en vermorselde 2 werklieden, terwijl een derde zwaar gewond werd. Te Torguay zijn 22 volgelingen van het Leger des Heils tot gevangenisstraffen van 14 dagen tot een maand veroordeeld wegens het houden van een optocht met muziek op de open bare straten op Zondag. Te Rome heeft een troep werklieden gepoogd een bakkerswinkel te plunderen18 personen zijn gearresteerd. Te Westkapelle is Zaterdag, ten overstaan van den notaris Tak, in het openbaar te koop aan geboden 63 a. 40 ca. bouwland en sprink, liggende te Westkapelle, in Kerkeblok, verkocht voor 590 63 a. 8 ca. bouwland en sprink aldaar aan het einde van Rooversweg, verkocht voor 56049 a. 30 ca. bouwland aldaar aan de Voswegeling, verkocht voor 370 52 a. 62 ca. bouwland en sprink aldaar aan den Steenenweg, verkocht voor 580een huis en erf met schuur te Westkapelle op het dorp aan de Zuidstraat, grootte 2 a. 37 ca., verkocht voor 700 een huis en erf met schuur aldaar in het hout, grootte 4 a. 40 ca. verkocht voor 41037 a. 90 ca. bouwland in de gemeente Westkapelle in de Slurf, verkocht voor 32026 a. 50 ca. bouwland (vrijland) aldaar aan het Noordervroon, verkocht voor ƒ251.50. 12 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 12 Maart 's morgens 8 uren 37 gr. 's middags 12 uur 40 gr, 's avonds 4 uur 33 gr. F, Is het wonder dat in deze dagen aller blikken gevestigd zijn en blijven op Berlijn; en dat alle andere kwesties, tot zelfs de Boelgaarsche in cluis, op den achtergrond treden? Hoe tragisch toch is het schouwspel dat daar zich aan de gansche wereld vertoont. Hier ligt op het praalbed het lijk van een man, die, als kroonprins impopulair, bij zijn dood op de handen werd gedragen. Een keizer die door zijn hoogen leeftijd, door zijne liefde en toe wijding aan zijn volk, door de grootste daden welke hij verrichtte, eene eerste plaats zal inne men in de geschiedenis van het Duitsche rijk, dat door hem weer éen geheel werd. Hij verhoogde den roem van zijn volkhij vervulde de hooge zending, welke volgens zijne opvatting door God hem was opgelegd, met groote volharding, en, al kostte hem menige stap die hij moest doen, heete tranen, zijn overtuiging dat hij een werktuig was in de hand der Voorzienigheid schonk hem kracht en niets kon hem terughouden, van hetgeen hij plicht achtte. Zijn leven is een triomf geworden allerlei phasen heeft hij doorleefdvernedering heeft hij in zijn jeugd, grootheid in latere jaren gekend. Oorlogen heeft hij gevoerd maar door zijn persoon en zijn invloed wist hij in de laatste jaren den vrede te bewaren. Van den meest impopulairen kroonprins is hij geworden de afgod van zijn volk, dat thans rouw om hem draagt, diep gevoelden rouw, dat hem oprecht beweent en de welsprekendste bewijzen levert van de liefde die het den gestorvene toedraagt. En ginds komt de nieuwe keizer aan; in het stille van den nacht, om alle gedruisch te ver mijden. Geen vrees dwingt daartoe. Geen impopulari teit - noopt hem zoo geheimzinnig de plaats te komen innemen, die hem toebehoort. Vraag het den Duitschers slechtsen zij zul len u zeggen hoeveel achting, hoeveel liefde zij toedragen den man, dien zij met trotschheid Un- ser Fritz noemden. Zoo impopulair als zijn vader was als troonopvolger, zoo bemind is hij, als prins, als mensch, als echtgenoot en als vader. Neen, een treuriger zaak dringt tot stilte, tot ernst. Waar in andere omstandigheden het »De keizer is dood, leve de keizer" uit aller mond met kracht zou geklonken hebben, omdat de dood toch waarlijk niet te vroeg klopte aan de woning van den een en negentig jarigen vorst, daar wordt die kreet thans terug gehouden uit vrees en uit eerbied voor den nieuwen keizer. De held van Sadowa, hij die in den oorlog tegen Frankrijk zoo menige heldendaad verrichtte, maar die in zijn hart meer gevoelt voor den vrede, hij is nu gebroken door eene vreeselijke kwaal. De geschiedenis spreekt bijna niet van eene troonsverwisseling onder zulke tragische omstan digheden. En straks zullen van alle kanten de afgezanten der verschillende mogendheden te Berlijn bijeen komen ter uitvaart van keizer Wilhelm. Dan zal men daar kunnen zien de kroonprinsen van Rusland, Oostenrijk en Engeland, den graaf van Vlaanderen, als vertegenwoordiger van Belgie's koning, den hertog van Aosta die koning Humbert zal representeeren,terwijl deFransche republiek eene deputatie van generaals zal zenden. Van alle zijden ontvangt bovendien de nieuwe keizer bewijzen van sympathie. Tusschen San Remo en Peters burg zijn telegrammen gewisseld, waarin van weerszijden het vaste vertrouwen wordt te kennen gegeven op de voortduring der traditionneele vriendschap tusschen Duitschland en Rusland en der innige genegenheid tusschen beide familiën. En het officieele Journal de St Petersbourg uit de hoop, dat de herinnering aan den overleden keizer duurzaam bij de wederzijdsche dynastieën en landen mogen voortleven, als een onderpand voor hun eigen welzijn en tot groot voordeel van de maatschappelijke orde en den vrede in de geheel e wereld. De president der Fransche republiek zond even eens een telegram aan den nieuwen keizeren deze, bij de Franschen zelfs hoog geacht om zijne humaniteit, antwoordde dadelijk met een dankbe tuiging voor de sympathie, welke zoo vele Fran schen hem hadden bewezen. Tevens sprak hij den wensch uit, dat de betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschland steeds goed zullen bljjven. Aan goede wenschen geen gebrek. En temeer is het daarom te betreuren dat hij, die met den vredepalm in de hand de troon bestijgt, van waar hij zooveel kan doen om die vrede te be waren, wellicht spoedig kan worden gedwongen zijn taak neer te leggen. Voor den vrede in Europa is 't te hopen dat de nieuwe aangekomene te Charlottenburg, boven aller verwachting, nog geruimen tjd de keizerlijke waardigheid bekleede. Vol sympathie wordt, naar wij meenen, ook buiten Duitschland de nieuwe keizer begroet. Karakteristiek voor den Boulanger-eeredienst, die tegenwoordig weder in vollen bloei staat te Parijs, maar tevens weinig vleiend voor den per soon van den afgod zijn de volgende woorden, door Laguerre, een der ijverigste vrienden van den generaal, bij een feestmaaltijd gesproken. »Wat beteekent Boulangers naam en persoon het volk wil hervormingen en daar wij gezien hebben, dat de kamers ons deze niet kunnen geven, moeten wij ze van Caesar vorderen. Dé aanstaande verkiezingen zullen den stand van zaken niet veranderen, op dit punt kunnen de republi keinen zich geen hersenschimmen scheppen, want de linkerzijde heeft sedert 1885 niets gedaan en de gunst des volks verloren. De hoogere belastin gen, het ontrouw worden aan onze beloften ver- vreemt de volksmenigte van ons. Indien wij de oogen voor het gevaar sloten zouden wij de dom heid onzer vaderen van 1848 navolgen, die de coup d'etat van den 2 Dec. niet konden beletten. Reeds in 1850 was het duidelijk, dat geen men- schenlijke kracht aan de reactie kon weerstand bieden. Wat hadden echter toemaals de repu blikeinen moeten doen? In plaats van zich in hun vlag als in hun lijkgewaad te hullen, had den zij in onderhandeling moeten treden met prins Lodewijk Napoleon, tot wien zich het volk wendde, en de verantwoordelijkheid en het voordeel kder hoogste macht met hem moeten deelen. De on handigheid onzer voorgangers heeft 18 jaar lang de republikeinsche partij weerloos gemaakt. Het volk verklaart zich heden voor Boulangernemen wij bezit van den generaal. Wanneer wij aar zelen, wordt Boulanger de gevangene der Bona- partistische partij."

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2