N°. 62. 131' Jaargang? 1888. Dinsdag 13 Maart. TWEE NOVELLEN. Middelburg 12 Maart 5- FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van HANS HOFFMANN. ilIDDELBlIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen; P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; P. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtiuzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger_ 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, de vice-admiraal J. W. Binkes, is eervol ontheven van de waarneming der betrekking van kom- mandant der zeemacht en chef van het departe ment der marine in Nederlandsch-Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den met 1 Mei a. bevorderden schout-bij-nacht P. Ten Bosch, een en ander met den datum van overgave en overname van dat bevel. Bij de algemeene rekenkamer is benoemd tot adjunct-commies A. J. C. Zeldenrijk, thans eerste klerk bij dat college. Tot lid der permanente militaire spoorweg commissie is benoemd de heer mr J. E. Ameshof, secretaris der Nederlandsche centraal-spoorweg- maatschappij. Voor het tijdvak van heden tot en met 31 December 1888 zijn benoemd tot adsistent aan de rijks-universiteit te Utrecht, voor de oogheel kunde J. L. Dobberke, voor de tandheelkunde A. A. H. Hamer. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 15en Maart a. niet plaats hebben. De benoeming van de heeren Van Houten, Huber, Buys van Beerenbroek, baron De Vos van Steenwijk en De Ruyter Zijlkerleden van de Tweede kamer der staten-generaal, tot ridders van de orde van den Nederlandschen Leeuwstaat, zegt men, in verband met hunne medewerking als rapporteurs aan het tot stand brengen van de wijzigingen in het wetboek van strafvordering. De commies bij 's rijks belastingen M. J. J. van de Abeele is overgeplaatst van Vlissingen naar Rotterdam, en J. N. C. Reijers van Rotter dam naar Cortgene. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de collectie aquarellen van Louis Apol ook nog morgen (Dinsdag) van 14 uren te bezichtigen, teneinde ook de kweekelingen der rijkskweekschool in de gelegenheid te stellen, de verzameling kosteloos te bezichtigen, als ook de leerlingen dei- hoogste teekenklassen op de burgeravondschool. Eene eigenaardige hulde bracht het bestuur aan de nagedachtenis van den onlangs overleden kunst schilder Schütz: het hechtte aan zijn, in het Kunstmuseum geplaatst schilderstuk een immor tellen krans en tooide het met zwart krip. Daarbij is tevens tentoongesteld eene laatste door den overledene kort voor zijn overlijden voltooide aquarel, eigendom van een der bestuursleden. Naar wij vernemen is het bericht, voorkomende in ons nommer van den 7en dezer, en overgenomen uit de IV. R. Ct., als zoude de kapitein J. Uil- kens van het 3e reg. inf. bij het 8e reg. zijn overgeplaatst, onjuist. Althans volgens door ons ingewonnen informaties is van bedoelde over plaatsing in dit garnizoen nog niets bekend. Uit het Duitsch. De zondvloed. Het was dus de eerste maal dat ik bij Hersilie voor mij zeiven alleen gevoelde. En dat kwam mij voor als een verovering, als een plechtige in be- zitname van haar persoon, hare schoonheid; en ofschoon ik dit voorrecht verworven had zonder mijn eigen toedoen en zonder opzet, kwam het mij thans voor als een verdienste of een schuld dat kon ik niet goed onderscheiden en het scheen mij onmogelijk, het weer op te geven, mijn vriend weer met mij gelijk te laten komen. Het was de eerste onvrijwillige booze zegepraal over hem, dien ik terstond als een recht beschouw de en in geval van nood zou weten te verdedigen. Daar stond ik dus alleen met de geliefde, voor de eerste maal begeerde en de zeewind gierde om mijn verhit voorhoofd. Daar kraakte de trap en Robert kwam met gloeiende wangen boven. Was het waarlijk iets van afgunst dat ik in zijne oogen las Of was pet slechts mijn kwaad geweten, dat er deze uit- Bij kon. besluit is eene commissie van genees kundigen en spoorweg-ambtenaren benoemd tot voorbereiding eener reorganisatie van den genees kundigen dienst op de spoortreinen, teneinde bij ongelukk steeds hulp te kunnen verleenen. De heer mr J. A. Levy beveelt thans bij circu laire den kiezers in het district Alkmaar den heer mr W. van der Kaay warm aan. De heer mr A. J. W. Parncombe Sanders heeft de benoeming tot lid van de Tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Haarlem aangenomen. De kwestie der veel besproken annonce in de Haagsche bladen, onderteekend door eenige Isra ëlieten, is nu eene nieuwe phase ingetreden. De heer C. H. Kühne jr. schrijft aan Het Vad., dat aan zijn woning ter inzage ligt »een verkla ring met eenige handteekeningen voorzien van stellers der bewuste annonce, allen Israëlieten, en allen kiezer". Aan de Atjeh-kroniek der Sumatra Ct., loopende tot 22 Jan. jl., is het volgende ontleend: In den nacht van den 8en en 9en heeft eene bende Atjehers de ompaggering van het Europee- sche kerkhof te Lambaroe omvergehaald. Na deze baldadigheid begaf de bende zich naar den Chineeschen tempel en hield daar op een eigen aardige wijze huis. Den 9en werd Lambaroe voortdurend beschoten. Een der kogels kwam in eene bevriende Atjehsche kampong terecht en verwondde een Atjehsch knaapje van 8 jaar in de dij. De familie bracht het kind naar den dokter te Lambaroe, die den kogel er uit haalde. Gedurende de pijnlijke operatie uitte de jongen geen enkele klacht en na afloop daarvan ging hij weder spelen alsof er niets gebeurd was. Drie Chineezen, bij de firma De Lange co. in dienst, vatten het plan op naar Hongkong, hun geboorteland, terug te keeren en deserteerden. Op de hoogte van Lompoenoeroet echter werden twee hunner door de Atjehers doodgeschoten. De derde werd door den kommandant der benting opgepakt en naar Kotta-Radja opgezonden. Den lien is de adsistent-resident De Lange per Condor naar Telok Tampat Toea vertrokken, om den Radja van dat landschap de blokkade zijner havens aan te zeggen, omdat hij, ondanks herhaalde waarschuwingen van de zijde van het Europeesch bestuur, voortgaat de ons vijandig ge zinde staatjes van levensmiddelen te voorzien. Zr. Ms. stoomschepen Banda, Bali en Bandjer- massing hebben den last ontvangen de Westkust te bekruisen, terwijl de Makasser ter reede van Edi ligt; waar het nog niet tot rust schijnt ge komen te zijn. Met uitzondering van den menage meester, mag geen enkel militair de benting verlaten. Den 15 en 16 hebben de Atjehers zich geamu seerd met het stuksnijden van den telephoon draad, ter lengte van 700 meter naar Tjot-Irie en van 1200 meter naar Kota-Pohama. De particuliere stoomboot Rajah is naar de Westkust vertrokken tot het opkoopen van peper doch onder controle van den gouvernementsstoo- mer Albatros, waarop, ter verhooging zijner weer- drukking in schetste Hersilie bekommerde zich evenmin om hem als om mij, maar staarde in het verschiet totdat ze eensklaps uitriep »Ik kan niet andersVan daag moet ik op de baai. Zoo iets moois komt nooit terug." Wij zwegen, maar wij wisten dat wij haar moesten gehoorzamen. Ook wij moesten, wij konden niet anders. Maar waar was heden de baai en waar was zij niet Alle grenzen waren verdwenen, waarom dus ook niet die tusschen het verbodene en het geoorloofde Wij zaten weer met ons drieën in de boot en zeilden in de richting der kust met hal ven wind naar het westen, doch met een heimelijken streek noord. Nog gleden wjj over het weiland, wij zagen het onder ons en voelden ons nog veilig, vrjj van schuld. En een oogenblik later zweefden wij boven de verboden diepte en wisten het, maar wij wilden het niet weten. De grens was slechts zichtbaar voor een zeer geoefend oog en een zeer nauwgezet geweten. Ik zag Hersilie aan. Haar bleek gelaat was heel kalm en hare oogen tuurden opgewekt in de verte. Thans pakten de zwaardere golven ons vaar tuigje beet en liet het vroolijk dansen, de wind streek soms langs het gelaat en het zeil stond baarheid, 15 man en 1 sergeant werden geplaatst. Den 15 dezer is aan Toekoe Moeda Baid de i rrouden medaille met ketting uitgereikt, als een '^zichtbaar bewijs van erkenning zijner diensten ter verlossing van mev. Hansen uit hare g. an- genschap bij Toekoe Oemar. Dén 16en werd in de kampong Blang Me een Atjehsch knaapje van omstreeks tien jaar, terwijl hij bezig was in een sawah visch te vangen, door een landgenoot aan de hand gewond; op zijn hulpgeschreeuw schoten eenige kampongbewoners toe, doch ongewapend. Dit ziende, gaf de aan valler ook op de andere hand en op den linker voet een flinken klewanghouw. De geheele kampong kwam toen uit en hield een geregelde drijfjacht op den onverlaat, die door een gelukkig schot werd neergelegd. Niemand herkende hetlijk. Het was alweder een orang-tenoeng of zooge naamde Bovenlander. Ter Otstkuat van Atjeh zijn het meestentijds Gaijoes er ter Westkust van Sumatra de Bataks, die de rust verstoren of de een of andere wandaad uit wraak komen plegen. Van de 13 sollicitanten naar de vaceerende betrekking van hoofd der school te Serooskerke in Schouwen hebben aan het op 10 dezer plaats gehad hebbende vergelijkende examen 7 deelge- genomen. De heer L. 'ten Bosch, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Oegstgeest, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Arrondissements-réchtbank té Middelburg. Heden, Maandag, zijn veroordeeld wegens diefstal: A. de V., 18 j., arbeider St. Lau- reijns (België), tot 7 d. gev. oplichting: L. de D., 20 j., paardenknecht Aardenburg, alhier gedetineerd, tot 3 m. gev. mishandeling: M. de D., 19 j., voerman te Terneuzen tot 1 m. gev.A. R., 18 j., bakkers knecht Goes, tot 3 m. gev.; 1. L. M., 27 j.2. J. K., 19 j., arbeiders Krabbendijke, tot 7 d. gev. iederM. P. W., 22 j., werkman Vlissingen, tot 14 d. gev.1. A. B., 28 j., en 2. N. S., 24 j., arbeiders Nieuw- en St. Joosland, tot 7 d. gev. ieder beleediging: A. H. P., 45 j., hvr. van C. v. d. W., zonder beroep Middelburg, tot ƒ3 b. s. 1 d. h., benevens 1. J. de H., 19 j., 2. J. H., 21 j., 3. K. S., 23 j., 4. A. T., 22 j., en 5. G. .B., 19 j., landbouwersknechts Nieuw- en St. Joosland, ieder tot 7 d. gev. En allen in de kosten. Het hooggerechtshof in Indië heeft in revisie uitspraak gedaan in zake den moord op den heer O. Swaving, wegens welke misdaad zijne echtge- noote en hare moeder, benevens een paar inlan ders, hebben terechtgestaan. Dientengevolge zijn veroordeeld de beklaagden Pak Walang en Soe- voller gespannen. Daarmede week de beklemming van ons gemoed en alleen de jeugdige overmoed bleef het genot van het waagstuk. Wij liepen nog wel geen ernstig gevaar, want de wind was, ofschoon sterk, gestadig en wij waren gewoon om het zeil te hanteerenmaar het was toch een stout spelen met de mogelijkheid van gevaar de wind kon draaien, stijver en buiig worden, er kon een voorjaarsstorm losbreken, want het was zoel in de lucht, buiten den wind maar dat prikkelde juist onzen moed en gaf de grootste bekoorlijkheid aan het avontuur. En dan dat verrukkelijke gevoel van vrijheid en die trots op onze dapperheid en daarbij die gloed van het sterke vocht in onze aderen Wij kwamen met dat al toch niet zoo heel ver naar buiten, daar wij het zware laveeren tegen den noordenwind weldra moede werden, zoodat wij liever verder langs den overstroomden oever westwaarts wilden zeilen. Een eind verderop was de grens tusschen weiland en baai duidelijker zichtbaar, door een breed rietland, dat ondanks de diepte van het water toch nog een heel eind boven onze hoofden uitstak. Wij schepten er bijzonder behagen in om met volle kracht op dit rietbosch los te stevenen, zoodat de biezen rui- schend op zij gebogen werden en weer achter ons dicht sloegen. rasemito tot de straf des doods, Setrowikromo tot 10 jaren dwangarbeid, A. G. Swaving, geboren Yogel, echtgenoote van wijlen O. Swaving, enA. Yogel, geboren Portier, echtgenoote van J. F. Vogel, tot de straf des doods. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der firma wed. C. H. Doesburg en Zn. alhier werd door de werklieden aan de patroons een aandenken aangeboden, bestaande in eene door den heer A. W. den Doop kunstig geteekende lijst, bevattende een opdracht en de namen van de werklieden. Aan den meesterknecht bij genoemde firma P. J. P. Kouion, die heden zijn SOjarige dienst vervulling bij haar herdacht, werd door zijne patroons als blijk van waardeering een fraaie pendule gegeven. De werklieden schonken hem een met goud gemonteerden schildpadden brillendoos. Door vele der feestvierende firma als den mees terknecht werden vele bewijzen van belangstelling gebracht. In het dok te Vlissingen kwamen dezer dagen van Dordrecht de beide raderstoomschepen Stadt Maim en Times, van de Rhein und See Schifffahrts-Gesellschaft te Keulen. Eerstgenoemd vaartuig zal op de werf de Schelde eene belang rijke reparatie ondergaan en 20 Eng. voeten worden verlengd om daarna eene nieuwe triple compound machine met stoomketel in te nemen, welke in de fabriek dier maatschappij wordt ver vaardigd. Het raderstoombootje Times is door de maatschappij de Schelde overgenomen. Te Hansweert circuleert onder de kiezers een rekwest aan den raad der gemeente Krui- ninge, waarin wordt verzocht te trachten voor Hansweert wijk C een afzonderlijk bureau ter inlevering van stembriefjes in het leven te roepen, vooral met het oog op de kiezers uit den arbeiden den stand die bij verkiezingen niet den tijd hebben om zich naar Kruiningen te begeven. De justitie van Middelburg kwam Zondag te Oostburg aan om naar St. Jorisdijk gemeente St. Kruis te vertrekken, ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken kindermoord, Uit Oostburg schrijft men ons Een zeer groot aantal belangstellenden, wrar- onder vele genoodigden, waren Zaterdagmiddag tegenwoordig bij de eerste openbare les in de gymnastiek die onder leiding van den heer Ver meulen alhier plaats had. Zij, die deze bijwoon den, waren allen ten hoogste voldaan over de vorderingen, welke gemaakt waren; en we be amen het woord, door den onderwijzer daarbij gesproken, dat het wenschelijk zij deze openbare les nog door vele anderen te doen volgen. Kunstmatige passen, vrije oefeningen op de plaats, oefeningen aan de ringen, door meisjes uitgevoerd, gaven bewijzen genoeg hoe de lessen werden gegeven en gevolgd. Orde-oefeningen van- en vrije oefeningen op de plaats toonden duidelijk dat regelmatigheid, stipt heid en nauwgezetheid als eerste vereischten goed werden in acht genomen. Op die wijze bereikten wij een soort van open ronde vlakte, gelijk het nest van een reusachtigen watervogeldat deed ons denken aan de gewone killen in onze vaarten, tusschen de weilanden, en lokte ons aan bij te draaien en onder den wind een weinig te verpoozen. Hier was het lekker warm, 'tgeen ons goed deed na dien kouden tocht, en onze aandacht werd geboeid door het eigenaardige gefluit van den wind door het riet, dat van boven ruischte en piepte, maar van onder bromde, knorde en klotste, als ver mengde zich een eentonig gepraat met het gezang. Wij luisterden zwijgend, als betooverd totdat Hersilie eensklaps op haar eigenaardige manier met een zangerige stem begon te vertellenhet was de geschiedenis van een minnend paar in een verafgelegen wonderland, Paul en Virginië, die in zalige afzondering onder vreemdsoortige boomen en bloemen gelukkig voortleefden, tot dat alles op eens een noodlottig einde nam, want de schoone Virginie kwam bij een schip breuk om, daar zij te kuisch was om zelfs met den dood voor oogen haar lichaam in tegenwoor digheid van een man te ontblooten. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1