N°. 61. 131* Jaargang! 1888. Maandag 12 Maart. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL, Middelburg 10 Maart Brieven uit de Hofstad. flIDDELBURGSCHË COURAMT. Agenten te VlissingenP. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daltbe Cie., John F. Jones, opvolge r 9 Maart 1888. Daar zitten we 1.minstens vier jaren mede opgescheept, zoo klagen velen, doelende op de zwarte vruchten, die het uitgebreide kiesrecht aan het lieve vaderland te slikken geeft. En in zekeren zin is er wel reden daarover te klagen, want in vier jaren kan heel wat worden overhoop gehaald en zou heel wat kunnen bedorven worden als wij de eerste kamer niet hadden. Voor eerst zal deze wel liberaal blijven. Dit «bolwerk," in de gegeven omstandigheden niet tegen een al te snel wassenden stroom, maar tegen de reactie, zal echter wel zorgen, dat geen ingrijpende af breek-plan- nen tot uitvoering komende «remschoen" zal nu dienst doen, niet om het voorthollen langs de tegenoverliggende helling te beletten, maar om het terugrollen van den wagen te verhinderen. En dat zegt al veel, hoewel het te betreuren is, dat de reis naar boven door die achterwaartsche neiging zooveel langer zal duren. Een stilstand van eenige jaren kan intusschen ook reeds ont zaglijk groot nadeel teweeg brengen, juist in dezen tijd, nu zooveel op afdoening wacht. Maar, tu Vas voulu, Georges DandinI Van een uitbreiding van 'kiesbevoegdheid in de nu gevolgde richting was niet anders te voorzien. De op zich zelve prijzenswaardige zucht om de billijkheid te be trachten jegens zoovelen, die tot dusver nog van het kiesrecht verstoken waren, heeft der liberale partij haar meerderheid in het parlement gekost. Na de herstemmingen zal vermoedelijk de ver houding tusschen linker- en rechterzijde, op haar gunstigst berekend, vijf en veertig tegen vijf en vijftig zijn. De anti-liberalen zullen waarschijnlijk zeer spoedig gedwongen worden de teugels van de regeering in handen te nemen, want het ministerie-Heemskerk heeft, naar men mij mede deelde, reeds besloten bjj de opening der nieuwe kamers de portefeuilles neer te leggen. Dit besluit is zeer begrijpelijk, daar de tegenwoordige ministers toch niets meer kunnen tot stand brengen, en het dan maar beter is, dat zij de eer aan zich houden dan dat zij zich of laten wegjagen, öf laten dulden door de rechterzijde, zoolang deze tot regeeren nog niet gereed mocht zijn. Laten nu de katholieke en anti-revolutionnaire vrienden maar eens aan het roer komen, misschien wel in gezelschap van den conservatieven Haagschen afgevaardigde. Wie weet of dan het verbond wel vier jaren duurt. Hoe men ook klage over den uitslag der ver kiezingen volgens de nieuwe grondwet, in éen opzicht zeker is er reden tot dankbaarheid over de bepalingen van die grondwet ten aanzien van de samenstelling der Tweede kamerin zooverre nam. dat zij de periodieke aftreding om de vier jaren in plaats van om de twee jaren stelt. Wel duurt het hierdoor wat langer, eer de kans aan breekt om de kamer weer om te zetten, maar daartegenover staat, dat de walgelijkheden van een verkiezingstrijd nu ook niet zoo spoedig terugkeeren. En dit is waarlijk een offer waard, want de nu gehouden verkiezingen hebben bewezen hoezeer daaraan daden en handelingen gepaard gaan, welke niet anders dan hoogst demoraliseerend op het volk kunnen werken. Hier in Den Haag hebben wij daarvan voorbeelden te over. De in verschillende bladen geplaatste adver tentie, zoogenaamd van Israëlieten afkomstig en ten doel hebbende de belijders van den joodschen godsdienst over te halen om op de anti-revolution naire en katholieke candidaten te stemmen, is be kend. De onzin, als zouden de liberalen den Israëlie tenhun vrijheid van onderwijs voor de kinderen van dezen ontnemen, als zouden zij hen in hunne ritualiën bemoeilijken, behoeft wel geen weer legging. Het is dan ook duidelijk, dat die ad vertentie valschelijk is onderteekend en niet door Israëlieten gesteldzij is aan een colporteur in advertentiën ter plaatsing gegeven door «chris telijke" anti-liberalen, die hier in Den Haag niet ver te zoeken zijn. Aan een van de kiesbureau's in de residentie had op den dag der stemming een politiek-hart- stochtelijk jongmensch post gevat, voorzien van een aantal stembiljetten, die hp oningevuld had ^veten meester te worden, maar die nu de namen der door hem begeerde candidaten bevatten. Als dan een onnoozele en schuchtere kiezer .wilde binnentreden werd hem zijn briefje ter inzage gevraagd, hetwelk, als het andere candidaten vermeldde, eenvoudig werd verscheurd en ver vangen door een van den voorraad, dien het jongmensch bij zich had. Bij een ander kieslokaal hield zich op een bediende van een bekend persoon, die trachtte en het is hem nu en dan ook werkelijk gelukt stemmen voor zijn partijgenooten te koopen voor klinkende schijven. In deze laatste knoeierij is reeds de justitie gemoeid, zoodat de knecht waar schijnlijk strafrechtelijk zal worden vervolgd, en het zal zeer de vraag zijn of de herkomst van het uitgedeelde geld niet ook den meester er bij betrekken zal. Deze minder verkwikkelijke feiten staan niet op zich zelve. En ook buiten Den Haag zijn zeker eveneens oneerlijke en lage middelen ge bruikt. Zelfs hebben zich kamerleden niet ontzien om klinkklare leugens aan de goê gemeente op den mond te spelden, alles tot grooteren lof des HeerenOf is het niet ergerlijk, dat bijv. een afgevaardigde der rechterzijde in het openbaar durft vertellen, dat alle Amsterdamsche afgevaar digden leden zijn van de gehate vrijmetselarij, dat spook van het liberalisme in den superlatief, alleen maar om toch flink tegen de liberalen op te zetten, en dat terwijl inderdaad geen van de Amsterdamsche heeren tot eenige loge behoort En dan vermeet zich datzelfde kamerlid te schrijven, dat men in den verkiezingstrijd toch voor alles waar moet zijn, zooals hij dezer dagen in een der Haagsche bladen deed Intusschen is het doel bereikt, en de middelen waardoor zullen de heeren clericalen wel spoedig zich uit het geheugen wisschen. Tegen den tijd, dat de herstemmingen zjjn af- geloopeD, zullen zij wel zorgen gereed Fe zijn met een kabinet, waarin natuurlijk de katholieken een even groot aandeel zullen eischen als de anti- revolutionnairen, daar zij vermoedelijk in de kamer nog sterker zullen vertegenwoordigd zijn dan de laatsten. Deze mogen trouwens den katholieken Schaepman en zijn volgelingen wel dankbaar zijn, want van dien priester-staatsman moet worden erkend, dat hij goed handelde voor de rechterzijde door mede te werken tot grondwetsherziening. Had hij zich daaraan onttrokken en was dien tengevolge de grondwet onveranderd gebleven, dan zou de linkerzijde nog meerderheid gebleven zijn. De blik in de toekomst van dr Schaepman blijkt juist te zijn geweest. Hij zelf heeft ook aanspraak op eene belooning daarvoor, en men zegt dat hij reeds nu bestemd is om voorzitter van de Tweede kamer te worden. De vroegere president Mackay zal waarschijnlijk wel minister worden, zoodat deze hem den voorzittersstoel niet zal betwisten. Na een week of vier zullen wij er meer van weten, hoe de zaken loopen zullen; de opening der nieuwe kamers zal vermoedelijk op den derden April, den Dinsdag na Paschen, plaats hebben, en dan zal het lieve leventje een aanvang ne men Arm NederlandAl zal men ook niet dadelijk uwe wetten op clericalen grondslag kun nen wijzigen, veel zal toch veranderen. Wie weet hoe lang wij, als de anti-liberalen eens een jaar of wat aan het roer blijven, ook na hun terug treden nog zullen zuchten onder een clericaal korps ambtenaren en rechters Een lezer van ons blad, belangstellende in de politieke geschiedenis van ons landgevoelde zich opgewekt eens na te gaan hoeveel stemmen er bij de jongste verkiezingen op de candidaten der verschillende richtingen zijn uitgebracht. Hij was zoo vriendelijk ons het volgende te melden. De verkiezingsstatistiek geeft s. e. de volgende cijfers. Het aantal kiezers in de 84 districten bedraagt 292.657 en door dezen zijn 237.891 geldige stem men uitgebracht. In ronde cijfers genomen ver kregen de liberale candidaten in de verschil lende districten 196.500 stemmen, de anti-revo- lutionnaire 99.000de katholieke 74.700de radicale 10.400, de socialistische 3.700, de nationale 1.600, de conservatieve 4.700, terwijl ruim 2200 stemmen werden uitgebracht op candidaten, door andere richtingen aanbevolen. Ware bij deze verkiezing bijv. het proportionneele stelsel van kracht, dan zou de verhouding der partijen in de Tweede kamer gansch anders zjjn dan zij nu zal worden. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw zijn bonoemd mr S. van .Houten, mr U. H. Öuber, jhr mr C. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, mr J. W. J. baron de Vos van Steen wijk en mr D. de Kuiter Zylker, leden van de Tweede kamer der staten-generaal. Tot griffier bij het kantongerecht zijn benoemd te Woerden mr G. Jentink, thans griffier bij het kantong. te Terneuzen, te Terneuzen jhr mr J. B. Coenen van 's Gravesloot, advocaat te Utrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-recht- bank aldaar. Verder is benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbahk te Heerenveen mr H. A. van Kees, thans substituut-griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam. Aan B. J. van Ommeren is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nederhemert. De heeren W. A. Viruly Verbrugge, lid der Tweede kamer voor Rotterdamen J. J. van Kerkwijk, afgevaardigde voor Zierikzee, herdach ten dezer dagen hun 25jarig lidm 'jtschap der kamer. Laatstgenoemde werd voor het eerst gekozen 27 Februari 1863, beëdigd op 4 Maart en had sedert onafgebroken zitting in ons lagerhuis. De bij het 3e reg. inf. nieuw benoemde kapitein D. Cheriex is ingedeeld bij het 2e bat. te Middelburg. Kapt. L. Ballentijn, van het 3e reg. inf. te Vlissingen, is overgeplaatst bij het 8e reg. en bestemd om bij een der bataljons te Arnhem te worden ingedeeld. De regeering heeft het Berkel-ontwerp inge trokken. Door den heer mr J. A van Hoek alhier is ontslag genomen als lid van den Middelburgschen raad. Aanleiding daartoe is dat de heer Van Hoek de nieuwe kiezers reeds nu in de gelegenheid wil stellen van hun kiesrecht ook voor den gemeente raad gebruik te maken. Omtrent de feestelijkheid in de stadsgehoorzaal te Leiden, gehouden naar aanleiding van de ver kiezing van den liberalen candidaat, den heer H. J. Bool, schrijft men aan de N. R. Ct. De zaal was met vlaggen versierd en prijkte met een borstbeeld van Z. M. den koning. De muziek der schutterij opende de talrijk bezochte vergadering. Kapitein Lelyveld heette de aanwezigen welkom en vermaande hun bij alle feestbetoon niet te vergeten, dat hunne tegenstanders eveneens hunne stem naar beste weten en in het belang van het vaderland, zooals zij dat begrepen, hadden uit gebracht. Toen de heer Bool onder luide toejuichingen binnen was geleid, wees prof. Buys in eene welsprekende rede de beteekenis aan van deze overwinning voor het liberale Leiden, dat aan overwinningen zoo weinig gewend was, en bracht warme hulde aan de persoonlijkheid van den heer Bool. Na hem voerden nog velen, o. a. de heeren Van Eek en Van der Kaay, het woord, allen met geestdrift bezield over de zegepraal der Leidsche liberalen, vooral nu in zoovele streken van het land de vrijzinnige partij in de minderheid was gebleven. Aan het bestuur der Vrijzinnige kiesvereeniging en zijne helpers werd dank gebracht door prof. Kuenen, prof. Treub, den heer V. d. Horst. De laatste spreker gaf blijk van buitengewone be kendheid met de kiezers. Hij wist te noemen hoevele liberalen niet gestemd hadden, hoevelen niet op de lijsten voorkwamen en daartoe toch wel het recht hadden, enz. Uit naam der studenten, die door verschillende sprekers waren aangehaald, sprak de heer H. Burger een geestig woord, dat veel bravo's uit lokte. Daarover had trouwens geen der sprekers te klagen. Het geheel was eene opgewekte en vroolijke viering van de moeilijke en schoone overwinning, te Leiden behaald. Te Enschede, de zoogenaamde achterhoek, heeft dan eindelijk weder eens een victorie voor de liberale partij geklonken. Na een hevigen strijd werd daar de heer W. J. Geertsema met 5 stemmen boven de volstrekte meerderheid tot lid der Tweede kamer gekozen. Zoodra de bljjde mare bekend was, ging dan ook een juichkreet op en werd de heer Geertsema per telegram uitgenoo- digd uit Amsterdam over te komen. Aan dit ver zoek werd terstond gevolg gegeven. Een talrijk»' schare kiezers en belangstellenden uit het geheet» hoofdkiesdistrict was in de groote sociëteit bijeen om hem luide hun volledige instemming te betuigen met den goeden uitslag. Al werd de vreugde eenigszins getemperd door den treuri- gen' uitslag in vele andere districten, dit ver hinderde niet dat men eenige uren in de opge- wektste stemming bijeen bleef. Als een staaltje welk een eigenaardig be grip sommige der nieuwe kiezers van hunne pas verkregen rechten hebben, meldt men het navol gende dat Dinsdag jl. in een der gemeenten van Overijssel plaats vond.' Even voor vieren komt nog een boertje de zaal met groot geweld binnen, krijgt een stoel, gaat bij den voorzitter van het stembureau zitten en wil de heeren vertellen, dat hij «zoo'n gedrukten breef" hèf ontvangen. Na lang zoeken komt de oproepingsbrief met stembiljet te voorschijn. De voorzitter maakt er hem intusschen opmerkzaam op dat hij het stembiljet moet invullen en in de bus doen. Een partijgenoot van hem, mede ter stembus tegenwoordig, vult het briefje gauw in, geeft het den boer en vertrekt. Ook ons boertje wil vertrekken en zijn stembriefje in de bus doen van hetpostkantoor. Na lang praten brengt men hem eindelijk aan 't verstand, dat de bus op tafel staat. »En dat ding zit digte" zegt de stem mer. Hij werpt nu op aanwjjzing van den voor zitter zijn briefje door de gleuf. Kost dat ook wat? En op het ontkennend antwoord verklaarde ons boertje, dat hij toch niet weer kwam, omdat het hem om 't even was wie den grond schatte. Tableau! (Zie. Crt Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van V Algemeen heeft, gevolg gevende aan een be sluit der algemeene vergadering, de aandacht van de besturen der verschillende departementen ge vestigd op het teekenonderwjjs, gelijk dat o. a. te Leeuwarden wordt gegeven, met het doel voor volwassen ambachtslieden de gelegenheid te openen om zich onder goede leiding te oefenen in het teekenen voor hun ambacht, of het onderwijs, daarin reeds ontvangen, voort te zetten. Bij kon. besluit is de heer J. P. M. Reijers, met ingang van 1 April e. k., benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. met öjarigen cursus te Mid delburg en hem tevens machtiging verleend die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van leeraar aan het gymnasium aldaar. Bedankt voor Dreischor door ds H. C. Oude geest te Engelen. —Bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. gemeente te Heinkenszand door ds J. Gunst, te Brouwershaven. Donderdagavond werd, op de maatschappij de Schelde, tusschendeks op de Bromo een nagel jongen vermist, die bij het onderzoek bleek in 1t tusschendek te zijn gevallen alwaar hij bewus teloos werd gevonden. Uitwendig waren geene verwondingen te ontdekken, doch men vreest zeer dat hij zich inwendig zal bezeerd hebben. Niemand weet hoe zich 'tongeval heeft toege dragen, zelfs de jongen niet. Wegens het flink optreden der bemanning van de brandspuiten der kanonneerboot Fos en van het algemeen depot van discipline bij den brand der stoomwaschinrichting te Vlissingen is door de assurantie-maatschappij aan de beman ning van elk dier spuiten 25 toegekend, terwijl A. Kwekkeboom, die de meubelen uit het gebouw der directrice had verwijderd, eene belooning van 10 is geschonken. Volgens de G. Crt zijn o. a. te Nieuwdorp (gemeente 'sHeer Arendskerke) kiezers voor een kwartje omgekocht om op jhr Lohuian te gaan stemmen. Op een door de gymnastiek- en schermver- eeniging de Schelde te Kruiningen ingediend ver zoekschrift aan den minister van oorlog, om van het rijk geweren in bruikleen te ontvangen, tot oefening in den wapenhandel, is afwijzend be schikt, aangezien van rijkswege alleen medewer king wordt verleend aan weerbaarbeidsvereeni- gingen, die zich in den wapenhandel, bjjzonder in het schieten, wenschen te oefenen, en als zoodanig vanZ. M. toestemming tot oprichting heb» ben verkregen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1