N°. 131e Jaargang. 1888. 10 Maart. Zaterdag BEKENDMAKINGEN. V E RKIEZIN G. Middelburg 9 Maart. Rechtszaken Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De uitslag. IDDELBIRGSOBE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij de op den 7en dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van een lid. van de Tweede hamer der staten-generaal is gebleken dat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen, en er mitsdien eene herstemming zal moeten plaats hebben tnsschen de heeren Mr C. lucasse en Ar ie Smit, die de meeste stemmen op zich vereenigd hebben; dat de dag voor deze herstemming is bepaald op Dinsdag den 20en Maart a. s. van des voor middags te negen tot des namiddags te vier uren; voorts dat de processen-verbaal van stern- inlevering en stemopneming van den 6en en 7en Maart jl. aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Middelburg, den 8 Maart 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER YAN NOORDEN. Gnze geabonneerden in Middelburg, in Vlissingen en in Goes hebben de beide laatste avonden de courant veel later dan gewoonlijk ontvangen. De drukte, aan de verkiezingen verbonden, en ons streven om die beide avonden den uitslag zoo compleet mogelijk te melden was daarvan oorzaak. En wij- bopen dat die geabonneerden, terwille van dit pogen, zich over de late verschijning der courant niet hebben beklaagd; bet is ons toch gelukt' hen Woensdagavond op de hoogte te brengen van den uitslag in alle districten, waar de bussen geopend waren en bet resultaat bekend was; terwijl wij hun gisterenavond een complete lijst konden aanbieden. En dat dit eigenaardige bezwaren had laat zich begrijpen, wanneer men slechts denkt aan de drukte die op de telegraaflijnen heerschte. Don derdag, was de definitieve uitslag in bet district Oostburg ons eerst te ruim half zeven uur bekend. Onze abonnés in bet land van Hulst en op Schouwen vinden daarin de verklaring van het feit dat óns blad niet te zes uur 's avonds kon verzonden worden en zij ook hun exemplaar la ter ontvingen. Toch dienen wij nog een en ander mee te dee- len ter aanvulling wat Amsterdam betreft, en ter verbetering van de ons gezonden opgaaf omtrent Dokkum. Zooals men voorloopig uit de hoofdstad seinde is de uitslag ook geweest. De liberale candidaten zijn gekozen en wel de heeren J. T. Cremer met 9473, mr J. G. Gleich- man met 9299, A. Gildemeester met 9237, mr A. Kei-dijk met 8985, mr J. P. R. Tak van Poort vliet met 8979, mr A. F. K. Hartogh met 8866, B. H. Heldt met 8689 en jhr mr J. W. H. Rut gers van Rozenburg met 8661 van de 15988 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was 7995. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de liberale heeren mr J. D. Yeegens die 5415 en mr W. H. de Beaufort welke 5561 stemmen verkreeg. De anti-liberale leden verkregen: mr B. J. L. Linteloo de Geer van Jutphaas (A. en K.) 5002, mr Th. Heemskerk (A. en K.) 5000, H. Waller (A. en K.) 4970, Ed. J. J. Kuinders (K. en R.) 4944, jhr mr A. E. de Savornin Lobman (A. en K.) 4878, mr L. H. Povel (K.) 4777, mr J. F. Farens- bach (K.) 4686, dr J. A. J. van Nederhasselt (K.) 4622, P. J. Raaymakers (K. en R.) 3018, C. Y. Gerritsen (R.) 2467, dr Yitus Bruinsma (R.) 2402, H. W. van Marie (A.) 2182, F. Domela Nieuwen- huis (R.) 1064, J. C. van Schermbeek (L. en R.) 951, dr J. M. Smit (R.) 836, J. G. Sillem (Prot.) 605, mr M. J. van Lennep (C.) 581, mr. W. A. Paap (R.) 576, jbr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland (A.) 554, W. P. G. Helsdingen (R.) 547, mr W. baron Roëll (C.) 545, Joan A. Nieu- wenhuis (R.) 488, D. R. Mansholt (R.) 424 en P. A. H. Schröder (R.) 407 stemmen. Ten opzichte van den uitslag in Dokkum schijnt eene vergissing te hebben plaats gehad. Eene herstemming is daar niet noodig. De anti liberale candidaat, de heer U. H. Huber (A. en K.) is gekozen met 1419 stemmen. De volstrekte jneerderheid was 1411. De heer mr W. J. van Weideren baron Rengersi aftredend liberaal lid, verkreeg 1328, de heer Joan A. Nieuwenhuis, radicaal, 64 stemmen. Deze vergissing speet ons, te meer, omdat ons overzicht, dat wij ons haastten te geven dadelijk nadat de gansche lijst bekend was, daardoor niet juist is geworden. Wij dienen die hierbij te verbeteren. Er zijn nu gekozen 33 liberalen, 20 anti-revo- lutionnairen, 20 katholieken en 1 conservatief. Thans moeten 26 herstemmingen plaats hebben en wel 9 in stede van 10 tusschen een liberaal en anti-revolutionnair. Als men nu nog den naam van den beer mr W. J. van Weideren baron Rengers voegt bij die van de aftredende leden der oude kamer, die can didaat gesteld waren en niet herkozen zijn, dan is onze opgaaf van gisteren juist. Tot nu toe zijn dus evenveel katholieken als anti-revolutionnairen gekozen en vormen deze, met graaf Rutger Jan Schimmelpenninck, den conservatief, eene meerderheid van 8 stemmen hoven de liberalen. Wat er uit de 26 herstemmingen zal voort komen, valt nog niet zoo gemakkelijk te zeggen. Eigenaardig dat er evenveel, nl. 9, herstem mingen moeten plaats hebben tusschen een libe raal en een anti-revolutionnair als tusschen een liberaal en een katholiek. Wij zullen dus kunnen nagaan aan welke zijde de trouwste bondgenooten zich bevinden. Om daarop echter voorspellingen te bouwen is hoogst gevaarlijkdoch wij meenen wel te kunnen nagaan dat liberalen gekozen zullen wor den in Dordrecht, Franeker, Groningen, Wolvega, Zuidhorn, Den Helder, Alkmaar, Schoterland en Amsterdam. In Bodegraven zal wel een anti-revolutionnair worden gekozenterwijl de katholieken zoo goed als zeker zijn van eenige zetels te 's Gra- venhage, Haarlemmermeer, Loosduinen en Wijk bij Duurstede en Bergen op Zoom. In laatstge noemd district wordt de heer De Ram, die in herstemming komt met den heer Wilkens door de Tijd een liberaal genoemd. In de districten Hontenisse, Eist en Katwijk betwisten de vrienden elkaar een zetelde libe ralen hebben daar dus niets te winnen maar er zijn nog twijfelachtige districten, waar onze partij wel voordeel kan behalen; en dat zijn Beverwijk, Breukelen, Doetinchem, Middelburg, Oostburg, Schiedam en Winschoten. In laatstgenoemd dis trict staat trouwens de liberale candidaat tegen over den meer geavanceerden heer D. R. Mansholt. Rekenen wij nu bij de negen zetels, die naar onze meening der liberale partij zeker nog zullen ten deel vallen, 3 van de twijfelachtige, dan zou er in de nieuwe kamer van honderd een 45 tal vrijzinnige leden staan tegenover eene verbonden macht van 55 anti-liberalen. Maar dan dienen er toch nog van onze zijde alle krachten te worden ingespannen. De clericalen hebben dan eindelijk hun zin. Nu, onze partij heeft geen reden van klagen. Jaren lang heeft zij geregeerd en het is in de parlementaire geschiedenis van andere landen ongekend dat een partij zoo geruimen tijd het heft in handen had als in Nederland de liberale partij, welke sedert 1848 dat voorrecht genoot, een voorrecht, niet zonder schaduwzijden, omdat het regeeren ook zijn bezwaren en fouten met zich brengt. De heeren, die thans hebben overwonnen, moe ten nu toonen wat zij kunnenen wij zijn zeer verlangend hen aan het werk te zien. Zij zullen wij zijn daarvan vast overtuigd spoedig genoeg bemerken dat het voeren van oppositie gemakkelijker is dan regeeren. Yan hen verwachten wij nu echter de zegeningen der vrijheid en rechtvaardigheid, ons door dr Schaepman zoo welsprekend voorgespiegeld. Maar of die vruchten naar meer zullen smaken, betwijfelen wij. Ja, het blijft zelfs de groote vraag of er ons vruchten zullen worden opgedischt door eene regeeringspartij die uit zulke verschillende bestanddeelen bestaat. Reden te meer om de toekomst met belang stelling te gemoet te zien. Er zal bij de herstemming nog veel krachts inspanning worden gevorderd van de liberalen, schreven wij. Strijden tot bet laatste is bun plicht nu meer dan ooit. Dat bet ook in Middelburg en Oostburg bun aan ijver daatvoor niet moge ontbreken De stemming van Dinsdag geeft ons daarvoor goeden moed. Wat de Standaard beden schrijft, roepen wij echter ook onzen partijgenooten met aandrang toe: »Sluit, op 20 Maart, vooral de gelederen. Weest stofdoof voor de taal der lasteraars en der verleiders." Ook de Arnkemsche liberalen vierden feest ter eere van de verkiezing van den beer Rooseboom. Om-al in Gelderlands hoofdstad heerschte Woens dag eene opgewonden stemming, die zich uitte in het zingen der volksliederen. 's Avonds had in de iS/uts-zaal een reünie plaats. De heer Rooseboom heeft in een telegram meegedeeld dat hij voor Arnhem het lidmaatschap aanvaardt. In Rotterdam zal dus eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Naar het Vad. verneemt, zal jhr mr T. A. J. van Asch van Wijck, die zoowel te Amersfoort als te Kampen is gekozen tot lid der kamer, voor Kampen zitting nemen. In Amersfoort zal dan candidaat gesteld worden mr M. baron Mackay, die te Utrecht gevallen is. De vraag wordt allicht gedaan hoe het gaan moet hij de herstemmingen ten opzichte van candidaten die in 't eene district zijn verkozen en in 't andere in herstemming komen. Als antwoord daarop kan dienen dat, volgens art. 106 en 107 der kieswet, de gekozenen drie weken tijd hebben om te besluiten. Daar de herstemmingen allen binnen veertien dagen plaats hebben; hebben zij dus alle gele genheid om den afloop daarvan af te wachten. Dr A. W. Bronsveld zegt in zijn jongste kro niek, in het Maart-nummer van de Stemmen voor Waarheid en Vrede (geschreven vóór de uitslag der verkiezingen hekend was) Ik vrees, da,t de meerderheid zal zijn bij de anti-liberalen, wat zeggen wilbij de Roomschen. En waaraan zullen wij dat voor een groot deel te wijten hebben Aan de zonderlinge houding van vele protestanten. Zij zien niet in, dat zij, door de anti-revolutionnairen te steunen, de Room schen in de hand werken. Wanneer dus, met hun hulp, Rome in ons land een macht krijgt, grooter dan het ooit na de hervorming heeft gehad, dan zullen wij tot eigen geloofsgenooten moeten zeggendat is voorna melijk uw werk Het zal veel bezwaarlijker vallen hierin te be rusten, dan het bijv. den gereformeerden bewo ners van Utrecht in 1673 moet gevallen zijn, op last van Bodewijk XIY de Domkerk te moeten ontruimen en te gedoogen, dat wêer de Mis werd bediend in bet bedebuis, waar Voetius en Loden- steijn zoo dikwijls den kansel beklommen. Wij mogen ons daarom wel wapenen met een dubbele mate van lijdzaamheid, als de stembus door onze geloofsgenooten aan den paus een triomf bezorgt, die voor ons gevoel zeer smartelijk zal zijn en ons »vleescb" op zware proef zal stellen. De exercitiën voor de miliciens der lichting van 1888, die zich vóór hunne inlijving in den wapenhandel wenscben te oefenen, en daartoe onderzoek deden bij den commandeerenden officier alhier, zullen den 19 Maart a. s. aanvangen, en dagelijks plaats hebben des nm. om 4| uur in de kazerne. Het is wellicht niet overbodig de lotelingen dier lichting te herinneren dat zij, die in het garnizoen hunner keuze wenscben ingedeeld te worden, daartoe deel moeten nemen aan een examen en vóór 20 dezer hun schriftelijk verzoek moeten indienen. Het examen zal plaats hebben te Middelburg op 27 Maart e. k. Het is misschien wel overbodig de aandacht onzer le-ers te vestigen op de tentoonstelling, die Zaterdag, Zondag en Maandag gehouden wordt in het Kunstmuseumvan eene verzameling van Noordpoolschetsen, die onze gevierde kunstschil der Louis Apol vervaardigde gedurende zijne reis met de Willem Barents. De drukte van den ver kiezingsstrijd deed het echter misschien sommi gen door het hoofd gaan en daarom willen wij even eraan herinneren. Dat er zeer veel schoons en merkwaardigs te zien is daarvoor staat Apol's naam borg. Overgeplaatst bij de grenadiers de le luitenant F. J. van Nouhuijs van het 8e regiment infante rie te Deventer. Bevorderd tot kapitein de le luitenant-adjudant Yan Ylierden van het koloniaal werfdepot, en de le luitenant Yan Hille, van het depot van discipline. De ritmeester H. A. Snouek Hurgronje is van het 2e reg. huzaren te 's Bosch overgeplaatst bij bet 3e reg. te 's Gravenhage. De kapitein ter zee C. ten Bosch, de kapitein luitenant ter zee F. K. Engelbrecht en de officier van adm. der 1ste klasse P. F. van Wage zijn benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De met den rang van kapitein-luitenant ter zee titulair gepensionneerde luitenant ter zee der lste kl. G. W. C. Yoorduin, is op zijn verzoek, eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der functiën van magazijnmeester der marine te Wil lemsoord verder zijn belast a. met de tijdelijke waarneming der genoemde betrekking de griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis C. E. Plugge, en b. met de tijdelijke waarneming der betrekking van griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis de commies bij de directie dei- marine te Amsterdam L. J. G. Dey. Aan den ontvanger der directe belastingen jhr J. van Beresteyn te Haarlem is op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behou dens aanspraak op pensioen. Tot procureur-generaal in de kolonie Curasao is benoemd de heer mr Sol C. Henriquez, thans voorzitter van het hof van justitie aldaar, en tot voorzitter van het hof van justitie de heer mr C. A. H. Barge, thans lid van gemeld college. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling E. D. Y. 20 j., arbeider Koewacht, tot 5 b. s. 5 d. b.M. v. d. V. 14 j., arbeider Wilhelminadorp (Kattendijke), tot 3 d. gev.; A. v. d. W. 24 j., landmanskneebt Camper- land, tot f 5 b. s. 5 d. b. buisvredebreuk en mishandeling van een ambtenaar M. F. v. d. R. 40 j. Goes, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. wederspannigheid A. P. 28 j., arbeider Wemeldinge, tot 4 d. gev;; strooperij A. de S. 10 j,, zonder beroep Colijnsplaat, tot 3 d. gev. Verder wegens diefstal C. G. 23 j., dienst bode Colijnsplaat, tot 4 m. gev.1 B. J. A. F. 12 j., 2 A. v. R. 10 j., beiden zonder beroep Middelburg, ieder tot 8 b. s. 8 d. h. en M. de K. 16 j., dienstbode Hulst, tot 2 m. gev. En ten slotte 1 H. B. 19 j., zonder bekende woonplaats, en 2 C. v. d. E. 23 j., boerenknecht Watervliet, appellanten vonnis kantongerecht Terneuzen, wegens overtreding der jacht wet, waarbij het vonnis is bevestigd. Voor dezelfde rechtbank zullen Dinsdag 20 Maart terechtstaan lo A. L. H., 32 jaren, landbouwer te Clinge, en 2o V. S,, 31 jaren, arbeider Hulst, ter zake de eerstgenoemde dat hij tusschen 20 October en 22 November 1887 opzettelijk ruim 4000 kilogram aardappelen, die in de schuur lagen op zijne hofstede te Clinge, en waarop onder meer door den deurwaarder bij het kantongerecht te Hulst, W. A. de Ridder, krachtens bevelschrift van den president der rechtbank dd. 17 October 1887 ten verzoeke van P. L. van Malecote pand beslag was gelegd, aan dat beslag beeft onttrokken; en de tweede V. S. dat bij, door genoemden deurwaar der als bewaarder aangesteld voor bovenvermelden in beslag genomen goederen opzettelijk beeft toegelaten dat die aardaiipelen aan het pandbe slag werden onttrokken. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld C. N. 's Heer Arendskerke, wegens bet zich in het jachtveld bevinden met een wildstrik, tot 5 b. s. 2 d. h.C. de K. Grauw, wegens het be- visschen der Schelde met een vaartuig zonder nummer in het zeil, tot 5 b. s. 3 d. h.N. L. Ellewoutsdijk, wegens openbare dronkenschap tot 2 weken hechtenis .T. v. D. 's Heerenhoek, wegens het op den openbaren weg laten staan van zijne trekdieren zonder voorzorgsmaatregelen te hebben genomen tegen het aanrichten van schade, tot 3 b. s. 2 d. h.P. W. 'sHeer Arendskerke, wegens het verwekken van rumoer tot 3 b. s. 2 d. h.E. L., zwervend, wegens openbare dron kenschap en het opgeven van eenen valscben naam, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 10 b. s. 1 week b.J. K. Heinkenszand, wegens openbare dron kenschap tot 1 b. s. 1 d. h. Verder D. V. Heinkenszand, J.\; M. .Colijnsplaat, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1