BUITENLAND. Mipinpn ei TerjacMinpa ia ZseL Laatste Berichten. Onderwijs. Rechtszaken Verspreide berichten. ^erköopïngen en aanbestedingen, Algemeen Overzicht. District Goes. De lijst der niet-schoolgaande kinderen tusséheii de zes en twaalf jaar Bevat te Nisse slechts drie namen. Twee der vermelde kinderen komen met 1 April naar.school, zoodat er op dien datum slechts éèn kind overblijven zal dat geen ondqrwijs geniet, Er zullen wel veel plattelands gemeenten te dien opzichte in ongunstiger positie verlceeren. De proc. gen. bij den hoogen raad heeft geconcludeerd tot verwerping der cassatie, inge steld door den heer E. Halt tegen het vonnis dei- rechtbank alhier inzake plaatsing op de kiezerslijst. Woensdag avond werd door de gymnastiek vereeniging Hercules te Does een huishoudelijk concours gehouden. De zustervereenigingen Olym- pia en Volharding waren met vele genoodigden tegenwoordig, zoodat de net versierde zaal van de Prins van Oranje goed gevuld was. De oefeningen bestonden inorde oefeningen en marcheeren, concours in 2 afdeelingen, ringen; concours in 2 afdeelingen, vast rek, springen en keuroefeningen. In de eerste afdeeling werd met 59 punten ds eerste prijs, bestaande in een portefeuille, behaald door den heer A. Eoudrainede tweede prijs, een dejeuner, met 58 punten door den heer J. Bannet; de derde prijs, een bierglas, met 54 punten dooi den heer F. Yonk. In de tweede afdeeling werd de eerste prijs, een wandelstok, met 59 punten behaald door den heer J. Schneider, de tweede, een horlogeketting, met 37 punten door den heer L. Glerum, en de derde, een sigarenkist, met 50 punten door den lieer J. Boshoff. In de pauze werd door een der leden zeer ver. dienstelijk voorgedragen Galant zijn, dat de lachlust zeer opwekte. Toen de jury, bestaande uit de lieeren dr Isebree Moens en J. Fransen van de Putte, haar taak volbracht had en den uitslag mededeelde, waarbij de winners de prijzen werden overhandigd, stonden al de medewerkenden om hun vaandel geschaard. De heer Z. D. van dei- Bilt La Motthe bracht daarna hartelijk dank aan de leden der vereeniging, namens al de aanwe zigen voor de uitnoodiging op haar concours en voor den aangenamen avond, hun allen bereid. Hij sprak den wensch uit dat de ver eeniging steeds in bloei moge toenemen en ook het volgende seizoen weer met succes moge op treden. De voorzitter der vereeniging, de heer Kosten, dankte den spreker en de jury, die zoo bereidwillig was geweest die ta ak op zich te nemen. Was de voorwinter voor den arbeidersstand te Nisse betrekkelijk niet slecht, de strenge na- winter, welke iedere andere werkzaamheid dan dorschen en veeverzorging uitsluit, doet zich zoo schrijft men ons van daar geducht ge. voelen. Het was daarom eene ernede e-edachte vondvraag om koren of geld bij de meergesoede ina-ezpt-cmov, den niet-bedeeldenwerkeloozen veldarbeider eenige malen te verblijden met eene uitreiking van brood. Verkiezingsaardigheden. Te Am - sterdam moest gisteren herhaaldelijk queue wor den gemaakt bij de stembureau's. Weet je wat, voegde volgens de Tijd een kiezer, het wachten moede, zijn buurman toe, weet je wat, laten wij samen heengaan ik stem toch op de liberalen en jij op de clericalendus als wij beiden niet stemmen, blijft de zaak volkomen hetzelfde. De andere dacht er ook zoo over, en beiden gingen heen. Een paar uren later echter treffen ze elkander weder, ieder met zijn stembiljet in de hand, voor de deur van het verkiezingslokaal Tableau Intusschen hadden ze elkander niets te ver wijten, en glimlachend lieten zij hun biljetten in de stembus glijden. »Ach papa," zei Hersilie lachend, »onkruid vergaat niet." Wjj verwonderden ons over die verregaande bescheidenheiddoch later schoot ons te binnen dat zij met dat onkruid toch wel in de eerste plaats aan ons zou gedacht hebben en dat von den wij geheel zooals het behoorde. Zoo vreedzaam en vriendschappelijk eindigde dit eerste bezoek, en het spreekt van zelf dat wij reeds den volgenden dag aan den thans zoo vriendelijken oever landden, om onze aangebedene af te halen. Nu brak de gelukkigste tijd onzer jonge liefde aanminstens eenmaal per week deden wij met ons drieën tochtjes stroomopwaarts of afwaarts, tot aan de monding, waar wij dan van den vuur toren uit smachtende blikken wierpen op de woelige onafzienbare baai. Het verbod overtraden wij echter nooitondanks al onze jongensstreken waren wij niet ongehoorzaam en het ons toever trouwde kleinood was ook veel te kostbaar om het aan eenig gevaar bloot te stellen. Daarentegen deden wij allebei onderzoekings tochten op zij af in de kanalen en vaarten, die de weilanden doorsnedenen die tochten waren juist daarom zoo aardig omdat wij nooit een bepaald doel voor oogen hadden en er ook nooit een bereikten; maar slechts blindelings kris en kras rondzeilden, op altijd nieuwe water wegen, totdat wij eindelijk de richting geheel kwijt waren en meenden in onbekende streken te zjjn, vooral wanneer het malsche gras zoo hoog stond, dat wij er uit de boot niet overheen konden zien. Wanneer wij in zulk een afgelegen hoek, in 1 J.<£* Aan het atembureei ten raaclhuize in dezelfdo stad is proces-verbaal opgemaakt tegen een per soon, die een stembiljet kwam inleveren, hóewei hij zelf niet de kiezer Was, ten wiens name het biljet was gesteld. Te Zwartsluis had een.anti-revolutionnair, comité zich als wervjng'sbureau gevestigd in een koper- slagerswerkplaats, waarvan een raam het uitzicht had op den ingang tot het stembureau. Vermoe delijke weifelaars werden binnengeroepen om hun stembriefje te laten corrigeeren. De eigenaar van een bleekveld tusschen genoemde werkplaats en het stembureau plaatste een paar staketsels en hing er een zeil overheen, waardoor den heeren alle uitzicht werd benomen en het bureau moest worden verplaatst. In cle agitatie van het oogenblik wierp Dinsdag te Arnhem een kiezer zjjn accijnsbiljet in plaats van zijn stembriefje in de bus. Toen hij het abuis ontdekte en herstellen wilde, ont ving hij natuurlijk de mededeeling dat den anderen dag het biljet wel te voorschijn zou komen, maar dat hij niet voor de tweede maal tot de stembus kon worden toegelaten. Toen gisterenmorgen de uitslag van de ver kiezing op het Raadhuis te Leiden werd bekend gemaakt, ging uit de overgroote maBsa toehoorders een luid hoera voor den heer Bool als verkozene op. 's Avonds had in de stadsgehoorzaal eene feestelijke bijeenkomst van liberale kiezers plaats, terwijl na afloop den heer Bool eene serenade met schutterijmuziek gebracht werd. Een der klerken van het station Leiden der Hollandsche spoorwegmaatschappij verliet Zaterdag het kantoor en verscheen niet weder. Twee dagen later kwam men tot de overtuiging, dat enkele posten in de door hem gehouden registers waren vervalscht, waardoor het mogelijk was, gelden door hem voor de maatschappij ont vangen, te verduisteren. De verdwenen klerk werd bij zijne terugkomst in zijne woning ge arresteerd. De opbrengst der belastingen en indirecte inkomsten over Februari, in Frankrijk is 328.800 fr. beneden de raming gebleven, doch bedroeg 8.545.800 fr. meer dan over hetzelfde tijdperk in 1887. Nadat het Engelsch lagerhuis de gezamen lijke regeeringsvoorstellen betreffende het regle ment van orde had afgedaan, heeft de heer Smith aangekondigd, dat de heer Goschen, kanselier van de schatkist, aanstaanden Vrijdag een voorstel betreffende de staatsschuld zal doen. De drie raadsleden, die prins Wilhelm ter zijde zullen staan, zijn prof. Gneist voor het staatsrecht, de regeeringsraad Von Brandenstein en generaal-majoor Von Wittich. Prof. Gneist is op voorstel van vorst Bismarck benoemd, de beide andere raadsleden heeft prins Wilhelm zich zelf gekozen. Aan feestmaaltijden in onzen tjjd geen ge brek, maar voor zoover wij weten is het nog niet voorgekomen, dat een volksvertegenwoordiging een verjaardag van het hoofd van den staat met oon banket viert. Dit zal 12 Maart in Beieren gehonvon- De kamer van afgevaardigde- 1 1 verjaaruag j...us-regfent met een gemeen- schappelijken maaltijd herdenken. Sir Henry Drummond Wolff, de uit de En- gelsch-Turksche onderhandelingen over Egypte welbekende Britsehe staatsman, is naar Teheran vertrokken, waar hij benoemd is tot Engelsch gezant aan het Perzisch hof. De ministerieele crisis in Roemenië is nog niet geëindigd. De dagen van het neutraal gebied van Mo resnet, aan den zuidoostelijken punt van Limburg, zijn waarschijnlijk geteld. De Viëille-Montange maatschappij heeft tegen het begin van het vol gende jaar het verdrag opgezegd dat zij met de gemeente Moresnet gesloten had voor de ontgin ning van het mijngebied aldaar. De mijn is uit geput en daarmede houden de inkomsten dei- gemeente op. België en Pruisen zullen dan wel tot een verdeeling van het bedoelde grondgebied overgaan. een diepen inham, kil of natuurlijke bocht ver dwaald waren en niets meer zagen dan modder achtig water, neerhangend gras en den blauwen hemel, dan vertelde Hersilie eensklaps zonder inleiding de een of andere romantische geschie denis, die zij onlangs gelezen hadzij bezat een verbazend geheugen en gaf elk verhaal in korte trekken, geheel met dezelfde kleur weer, die er de eigenaardigheid van uitmaakte. Gewoonlijk waren het droeve liefdesgeschiedenissen uit lang vervlogen tijden en verre landen, vol tranen en weemoedig wegkwijnen, opgesmukt met allerlei vormen van zelfkastijding en moord. Dergelijke gruwelen brachten ons alle drie in verrukking en ons eigen zonnig gelaat kwam des te schitte render uit op dien somberen achtergrond. Want gelukkig waren wij waarlijk, dat leed geen twijfel, ondanks al die verwarde voorspel lingen, die nog altijd in onze verbeelding de gedaante onzer geliefde omgaven, en ondanks de onbestemd weemoedige gevoelens, die zich af en toe in onze gouden zomerdroomen mengden, zooals dat aan elke jongensliefde eigen is. Wat bleef ons te wenschen over Zij, die wij gisteren nog uit de verte als eene ongenaakbare godin, met bedeesden hartstocht aanbaden, was heden onze vertrouwde speelnoot, met wie wij roeiden en zeilden tot aan het einde der wereld, of die wij op den beroemden hooizolder van mijn vader ontvingen. Daar konden wij naar hare wonder verhalen luisteren en onafgebroken in hare zwarte oogen staren welk geluk kon de aarde ons meer geven Het grootste geluk is toch die zalige droo- merige liefde, die nog niet geleerd heeft te begeeren Wordt vervolgd Te Wiesbaden ie eengrève- onder de sla gersknechts uitgebroken. Ongeveer 100. hebben het werk gestaakt en voor het meerendëel ook de stadverlaten. - Een andere niet minder merkwaardige grève is uitgebroken onder de priesters te Buenos Ayres, die weigeren de mis te lezen wegens de te geringe belooning, welke zij er voor ontvangen. Een dynamietfabriek is te Figueras, Spanje, in de lucht gevlogen. Twaalf arbeiders werden gedood en velen gekwetst. Het Zwitsersche dorp Binn is onder de sneeuw bedolven. Vijf personen en veel vee zijn gedood. De Fransche kamer heeft eenstemmig het wetsontwerp betrekkelijk de instelling van vier inspecteurs-generaal voor het leger goedgekeurd. Bittere klachten worden geuit over de be handeling der ambtenaren in den onafhanke- lijken Congo-staat. De levensmiddelen, voor hen bestemd, zijn schaarscli en slecht. De medewerkers van de historische revue ia Revolution franfaise hebben zich onder voorzit terschap van Carnot tot een comité vereenigd ter herdenking van de Fransche revolutie in 1889. Zij zijn voornemens een soort retrospectieve ten toonstelling te arrangeeren, bestaande uit voor werpen betrekking hebbende op de revolutie, bijv. autographen en portretten van mannen uit 1789, die later in een museum bewaard zullen blijven. Verder wenschen zij door het geheele land con ferences over de revolutie te organiseeren. Door het polderbestuur van "Walcheren werd heden middag, aan het polderhuis in de Abdij alhier, in het openbaar aanbesteedhet maken van werken tot verdediging van den onderzee- schen oever, tusschen de dijkpalen 27 en 28 aan de -Oostwatering. Ingeleverd waren 11 biljetten van de heeren B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 7995C. Roskam Jr. te Sliedrecht voor f 7890 J. H. Adriaanse te Sliedrecht voor f 7850 C. F. van Fraaijenhove te .Terneuzen voor ƒ7830; P. Monjé te Breskens voor 7734; M. v. d. Hoek te Terneuzen voor f 7730C. de Wilde Az. te Kattendijke voor 7645 J. Tollenaar te Ter neuzen voor f 7547 P. A. van de Velde te Ter neuzen voor 7540 J. Janse te Terneuzen voor 7500 en J. van Eek te Hardingsveld voor 7500. Bij loting tusschen de twee laatste inschrijvers werd de heer Van Eek aannemer. De Boelgaarsche kwestie, zelfs de toestand van den Duitschen kroonprins zijn sedert vier-en- twintig uur in de algemeene belangstelling op den achtergrond gedrongen door de tijdingen uit Berlijn. Keizer Wilhelm is ernstig ongesteld. Gisteren werd een bulletin uitgegeven, door de 1- t' T3trw™tlxvlvl Oildox- teekend, waarin verklaard wordt, dat zich sedert Zaterdagavond bij den keizer verschijnselen eener verkoudheid vertoonden, welke van eene aan doening der slijmhuid van de keel en eene ont steking der oogleden gepaard gingen. Daarbij waren in de laatste dagen herhaaldelijk pijnlijke onderlijfsaandoeningen gekomen. Sedert Dinsdag was ook de eetlust zeer verminderd. Dientenge volge waren ook de krachten merkbaar achteruit gegaan. De ziekte van den kroonprins, het overlijden van zijn kleinzoon Lodewijk van Baden, de onge steldheid van zijn dochter, de groot-hertogin van Baden, zijn altemaal treurige oorzaken, die zeer on- gunstigen invloed op de stemming van den grijsaard uitoefenen en de beterschap, waarop men ondanks de groote zwakte en den hoogen leeftijd blijft hopen, tegenwerken. Gisteren in den vroegen avond was onder het Berlijnsche publiek nog weinig van de ongun stige berichten over de gezondheid van den keizer bekend, daar de avondbladen eerst om dien tijd verschenen. In den rijksdag en landdag werden ze reeds des namiddags vernomen. Spoedig waren de vergaderzalen bijna leeggeloopen en weinig aandacht werd aan de redenaars geschon ken, met des te meer belangstelling naar de mededeelingen van de ministers en andere regee- rings-personen geluisterd. Ook de Berlijnsche beurs stond onder den indruk der verontrustende berichten, de koersen veran derden herhaaldelijk, en over 't geheel was er weinig handel. Erger was het op de Weener beurs gesteld, ten gevolge van de valsche berichten dat keizer Wilhelm stervende en er een opstand te Sofia was uitgebroken. Te Weenen en elders stelt men zich geen schit terende resultaten voor van de uitwerking dei- verklaring van de Porte te Sofia. Luidens een Parijsch bericht aan de Post heeft het telegram, door den Sultan aan Stanboeloff gezonden, den volgenden inhoud»Bij aankomst van prins Ferdinand in Boelgarije heb ik den 22 Augustus 1887 zijne hoogheid verklaard, dat zijn verblijf in het vorstendom in strijd was met het Ber- lijnsch tractaat en diensvolgens onwettig was, daar aan zijn verkiezing door de Boelgaarsche volksvertegenwoordiging niet de bekrachtiging der mogendheden was geschonken en de Porte de verkiezing niet bekrachtigd had. Ik verklaar heden aan de Boelgaarsche regeeringdat de toestand in de oogen der keizerlijke regeering nog altijd dezelfde isd. i. dat de tegenwoor digheid van prins Ferdinand aan het hoofd der regeering van het vorstendom onwettig en in strijd met het Berlijnsch verdrag is". Wat vorst Ferdinand na deze verklaring zal doen, wordt door alle buitenlandsehe bladen be sproken én voorspeld, haar gelang de syhipatbie naai; deze of gene zijde overhellen. Terwijl velen .twijfelen aan eenig resultaat van den stap der •Pdrte 'en spreken van plannen door vorst Ferdi nand gekoesterd, om een manifest in het lichtte geven, waarin hij Boelgarije tot een koninkrijk proclameert en een beroep doet op het volk hem tot koning te kronen, gelooven anderen, dat de vorst, niet blind voor de toenemende binnenland- sche moeilijkheden, niet lang zal aarzelen om zijn rijk te verlaten. De laatsten beweren zelfs, dat hij dit reeds vroeger heeft willen doen maar door zijn eerzuchtige moeder is teruggehou den. Prinses Clementine is echter voornemens binnen weinige dagen uit Sofia te vertrekken. Haar zoon zal dan nog beter in staat zijn zich een juist oordeel over den waren toestand in Boelgarije te vormen en wellicht zoo spoedig mogelijk, bukkend voor de overmacht, een goed heenkomen zoeken. Dit alles zijn evenwel niets meer dan vooronderstellingen, waaraan nog tal- looze andere waren toe te voegen, die echter alle even weinig waarborg voor de toekomstige ge beurtenissen schenken, daar zij voor het meeren- deel aan de rijke phantasie der politiseerende correspondenten zijn ontsproten. Naar verzekerd wordt heeft Rusland den hertog- van Leuchtenberg, indien prins Ferdinand het vorstendom verlaat, tot diens opvolger bestemd. Prins Nikolaas van Leuchtenberg, herhaaldelijk onder de candidaten voor den Boelgaarschen troon genoemd, is een kleinzoon van czaar Niko laas en vijf-en-veertig jaar oud. Voorts wil men weten, dat zijn candidatuur goedgekeurd wordt door prins Alexander van Battenberg. Prins Nicolaas, die den Grieksch-orthodoxen godsdienst belijdt, zou voorts steun vinden, behalve bij Rus land, bij Duitschland en Frankrijk. Een andere vraag is, of Oostenrijk den hertog van Leuchten berg, die zonder twijfel een zeer gewillig werktuig in Ruslands handen zou zijn, op den Boelgaarschen troon zal toelaten. Ware Oostenrijk alleen het spel voor Rusland zou, nu Duitschland van zijn zijde de Porte ten gunste van de Russische voor stellen ijverig bewerkt, gemakkelijk gewonnen zijnmaar Engeland en Italië verleenen aan Oostenrijk hun steun. Van verschillende zijden komen opnieuw be richten over de voortdurende krijgstoebereidselen van Rusland. De regeering schenkt bijzonder haar aandacht aan de, vloot en aan de marine soldaten. In plaats van acht Baltische en twee Zwarte zee regimenten met 16.000 man zullen er voortaan negen Baltische en zes Zwarte zee regimenten met 24.000 man zijn. Het tijdperk schijnt nog verre dat Europa zich verblijden mag in de zekerheidde vrede is gewaarborgd en zal althans niet wegens Boelgarjje gevaar loopen. Dalum. S 9 H 9 H 10 12 It 13 V 13 16 16 19 19 H 20 2L 21 21 n 24 •30 25 April 8 Mei 15 rt 23 Plaats. VUooïngon, Biggekerke, Middelburg, Westkapelle, Middelburg, eere, Westhoven, Middelburg, Krabbendijke, G roede, Nisse, Middelburg, Oo9tkapelle, TerneuzeD, Westkapelle, Vlissingen, Koudekerke, IJzendijke, Hoofdplaat St. Kruis, Voorwerpen. PnndtJii, Inspan, Land, Hofstede, Informatiën. Leenbank. Tak. Verhulst, Tak. Manufacturen, Notarishuis. Meubels, Verhulst. Strandgoederen Burg. Oostkap. Meubels, Huis, Inspan, Inspan, Meubelen, Inspan, Bouwterrein, Huizen, Beestiaal enz Inspan, Inspan, Iuspan, Inspan, Slegt. De Vos. Hanmaeher. De Vos. Balans D 4. De Vos. Dronkers. I.oeff. De Wolff. Loeff. Hendrikse. Hendrikse. Hendrikse. Uitstag; tier verkiezing-en in onder staande districten in Zeeland. Kolom a duidt aan. het aantal kiezers in elke gemeentekolom I» het getal dat gestemd heeft. a b 688 620 Arnemuiden 122 94 'sHeer Arendskerke. 272 215 's Heer Abtskerke 44 34 Wolfaartsdijk. 208 187 Heinkenszand 198 153 's Gravenpolder 105 88 Kattendijke. 107 92 Kloetinge. 156 147 Wemeldinge 212 193 Wissekerko 281 247 Colijnsplaat 150 143 Cortgene 107 103» Cats 50 48 272 247 Oud Vosmeer. 156 142 Poortvliet. 147 138 St. Annaland. 214 193 Stavenisse. 103 95 St. Maartensdijk 242 212 Scherpenisse 158 142 St. Philipsland 80 64 Totaal. 4072 3597 Hiervan waren van onwaarde 38 stemmen. De •volstrekte meerderheid bedroeg dus 1780. Gekozen is jhr mr A. F1, de Savornin Lokman (A.) met 2194 stemmen. Op jhr mr W. Six (L.) waren 1321 stemmen uitgebracht. Aldaar was één briefje meer in de bus dan het proces-verbaal vermeldde.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2