N°. 59. 181® Jaargang. 1888. Y rijdag 9 Maart. Middelburg 8 Maart. FEUILLETON- TWEE NOVELL EN. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advcrtentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1,50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes. IIDDELBURGSCHE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon-, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen Verder -worden J™- 11JJ-'1-1 - - Kamp te Groningen o jjunnaan, te iviuiiiiugou,. i-vajs x)J5e rnuL, re ZiieriKzee: a. de aioou en re inoren: vva. van jn ieuwenhuuzen. door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de 1 gen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publioité étrangère G. L. Daube Cie., John F. firma B. van deb Jones, opvolger Het aandeel van de provincie Zeeland in de lichting der nationale militie van 1888, ten bedrage van 11.000, is 528 personen, van 1795 ingeschre venen. Benoemd bij den generalen staftot majoor, de kapiteins van dien staf P. R. Froger en W. G. F. Snijderseervol ontheven uit de betrekking van hoofd der Ilde afdeeling van het departement van oorlog, de luitenant-kolonel A. Kool, van den generalen stafaangewezen tot hoofd der voor melde afdeeling, de majoor W. G. F. Snijders voornoemd. De officier van administratie der 2e kl. J. Lan- gereis, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De le luitenant der mariniers J. C. J. B. A. De Josseling de Jong, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van dat korps. De benoemde officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht A. J. Gijsen wordt met den len April a. geplaatst aan boord van Zr Ms oplei dingsschip Admiraal van Wassenaer. Overgeplaatst bij den gewestelijken komman- dant en plaatselijken geneeskundigen dienst in de 2e militaire afdeeling op Java, bij het hospi taal te Pelantoengan, de officier van gezondheid 2e klasse N. IJpes, en bij het hospitaal te Sema- rang, de officier van gezondheid der 2e klasse H. K. J. van den Bussclie. Behalve de gisteren reeds gemelde benoeming van den heer A. L. Kulenkamp Lemmers tot ontv. der registratie en domeinen te Hulstzijn neg tot ontvangers benoemdte Winschoten D. M. J. Lasonder, thans ontvanger der registra tie en domeinen te Enschede en te Woerden, J. C. J. Pels Rij eken, thans in die betrekking te Grave. Op de Zondag te Vlissingen door de Zeeuwsche propaganda-club voor algemeen kies- en stemrecht gehouden jaarvergadering bleek uit het verslag van den secretaris-penningmeester dat de financiën en het ledental steeds stijgende zijn. Het oude bestuur werd herkozen, zijnde de heeren L. Mie- remet, voorzitter, en F. P. Oudens, secretaris-pen ningmeester. Acht nieuwe leden traden weder toe. Volgens de opgaven, die wij hebben ontvangen, is het aantal kiezers, op de lijsten van alle ge meenten des lands voor dit jaar gebracht wat de Tweede kamer betreft als wij goed hebben geteld, te zamen in een rond cjjfer 292.800. Uit het Duitsch. Yam HANS HOFFMANN. De zondvloed. Wij wisselden echter nooit een woord over die gevoelens, die toch zoo geheel onze zielen be- heerschten, omdat ieder onzer ze in den ander begreep en stilzwijgend eerbiedigde. Wij hadden als ware vrienden nu eenmaal dezelfde gedachten en gevoelens. En die vriendschap werd nu nog versterkt door de nieuwe gemeenschap eener warme, stille genegenheid en ontwikkelde zich tot een hartstochtelijke teederheid, die bijna aan dweperij grensde en zich waarschijnlijk slechts onbewust in de richting der behoefte des harten vergiste. Die droomerige toestand duurde eenige weken, of liever maandeneerst in het hartje van den zomer bracht een toevallige gebeurtenis een algeheele verandering teweeg. Wij ontdekten op zekeren dag op een hoogvlak bij de stad een onbekend vogeltje, dat bij onze nadering geen poging deed om weg te vliegen, maar ons heel vertrouwelijk met zijne zwarte oogjes aankeek. Ja, tot onze verbazing liet het zich zelf gewillig oppakken en wegdragen. Pr bestond voor ons geen twjjfel of dit zeld 9—10 8—9 7-8 6—7 Het kiesrecht is echter al zeer ongelijk over het land verdeeld. Het loopt uiteen van ruim 3 tot ruim 10 pCt in de verschillende districten. Dit blijkt nader uit het volgende overzicht. Het getal kiezers bedraagt Percenten. Districten. boven 10 Alkmaar, Enkhuizen. Appingedam, Bodegraven, Goes, Hoorn, Katwijk, Middelburg. Beverwijk, Breukelen, Deutichem, Fra- neker, Haarlemmermeer, Harlingen, Hel der, Hilversum, Hontenisse, Loosduinen, Oosterhout, Sneek, Vechel, Waalwijk, Zaandam, Zierikzee, Zutfen. Amersfoort, Bergum, Breda, Brielle, Dokkum, Eist, Gorinchem, Grave, Gro ningen, 's Bosch, Leeuwarden, Lochem, Oostburg, Sliedrecht, Winschoten, Wijk bij Duurstede, Zevenbergen, Zuidhorn, Zwolle. Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Delft, Deventer, Dordrecht, Dru- ten, Eede, Gouda, Helmond, Kampen, Meppel, Nijmegen, Rede, Schiedam, Schoterland, Steenwijk, Tiel, Tilburg, Veendam, Wolvega. Almelo, Eindhoven, 's Gravenhage, Haarlem, Leiden, Ommen, Ridderkerk, Yenloo. Amsterdam, Emmen, Enschede, Gulpen, Roermond, Sittard, Utrecht. 34 Maastricht, Rotterdam, Weert. Het district Amsterdam staat zeer onderaan. Het bestaat uit de gemeenten Amsterdam met 18832 kiezers of 4.8 pCt en Nieuwer-Amstel met 2055 kiezers of nagenoeg 9 pCt der bevolking Het eene deel dus naar evenredigheid bijna dubbel zooveel als het andereEn dat ofschoon Am sterdam alleen reeds 390.000 inwoners heeft, ge- nnact n j^D ging van eenige andere gemeente. De Limburgsche districten en Rotterdam staan laag, omdat daar bij de personeele belasting over het jaar 1886/87 zoovele wanbetalers zijn geweest en er weinig werk schijnt te zijn gemaakt van vervolging. (Handelsblad.) 5-6 4-5 De heer Ph. van der Sleyden, ingenieur van 's rijks waterstaat, tot nu toe lid van de Tweede kamer, heeft verzocht weder in actieven dienst als ingenieur te worden hersteld. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche spoorwegmaat schappij is nog benoemd tot adjunct-ingenieur de civiel-ingenieur W. C. Moojen, te Arnhem, en tot opzichter de heer E. K. Jacobs aldaar. De jongste lezing omtrent de kwestie-Völlmar, directeur der koninklijke kapel van het regiment grenadiers en jagers is, volgens de Arnh. Crt., deze: Op bevel van den regiments-kommandant moest de heer V. zich eene maand geleden aan een ge neeskundig onderzoek onderwerpen, hetgeen ge zame diertje behoorde aan den Eier-Küper of zijn dochter en met schrik dachten wij aan de noodzakelijkheid om persoonlijk dien heer zijn eigendom terug te brengen. Wjj keken elkaar schuchter aan en ieder las in de oogen van zijn vriend de aarzeling en tevens het verlangen, en ook weldra het manmoedige besluit om gezamen lijk het gevaar te gaan trotseeren. Zoo liepen wij dan weldra met een angstig voorgevoel, stilzwijgend langs den steiger aan de overzijde en stonden voor het gevreesde, heime lijk vereerde huis. Wij wierpen slechts een vluchtigen blik op het naakte marmeren beeld in den nis, dat wij voor het eerst zoo van nabij zagenmaar die aanblik was tamelijk ontgoochelend, en liet iets kouds, iets doods na. Des te grooter was onze verrassing, toen wij het Museum van den professor betraden. Dat was iets dat zijn naam eer aandeed en in vele op zichten nog overtrof. Langs de wanden stonden lange breede tafels, waarop tallooze kasten met eieren van allerlei groottevorm en kleur geschaard waren. Boven die tafels waren twee reien planken aan den muur bevestigd op de onderste lagen aller lei brokken marmer, waartusschen enkele onge schonden koppen, maar meestal waren het gebro ken ledematen of stukken van gevelversieringen. Boven die marmeren overblijfselen prijkten echter de opgezette vogels, even strak en levenloos als de steenen onder hen, maar toch vol kleuren en schiedde door een officier van gezondheid. Daar deze hem volkomen geschikt bevonden had, werd Maandag voor acht dagen nogmaals eene keuring gelaftdoch thans door twee officieren. De uit slag van dit onderzoek was Zaterdag avond jl. nog niet békend, doch de huisdokter van den heer V., een oud-officier van gezondheid, moet stellig verzekerd hebben, dat geen dokter te wereld iets zou kunnen vinden, wat hem ongeschikt 'zou ma ken voor den dienst. De koning moet tegen 't ontslag zijn en wenschen, dat de pensioneering, die gedurende den winter niet dan op eigen ver zoek mag plaats vinden, worde uitgesteld tot na afloop der zomer-compagne, zoodat de concerten, te geven bij 't 25-jarig bestaan van den dieren tuin, die ter gelegenheid der tentoonstelling, alsmede de uitvoeringen bij de inwijding der tent in 't Bosch, door hem zelf geleid zouden worden. Ook zou hij daardoor de voordeelen kunnen ge nieten, verbonden aan de overige engagementen, die hij voor den aanstaanden zomer heeft geslo ten. Het teekenen van een verzoek om ontslag wordt dan ook beslist door Y. geweigerd, al belet, ja verbiedt men hem de leiding zijner kapel weer te aanvaarden. Hiermede is thans belast de heer V. d. Linden, de onder-kapelmeester. Men heeft deze reeds een examen voor kapelmeester doen afleggen in tegenwoordigheid der heeren W. F. G. Nicolaï en S. de Lange, te 's Hage, dat met gunstigen uitslag is bekroond Buiten hetgeen wij gisteren in het kort mede deelden uit het jaarverslag over 1887 van de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, valt omtrent die instelling te melilen «lat j^brueri 1887 het kapitaal üci gestorte aandeelen j ïuutru «u.„v6, stortingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijgeschreven dividend 25.15j; op de nog niet volgestorte aandeelen werd ontvangen eene som van 1011.64^, terwijl aan gestorte aandeelen werd terugbetaald ƒ232.98, zoodat het aandeelenkapitaal op 5 Febr. 1888 bedroeg 11474.66$. Het reservefonds bedroeg op 5 Febr. 1887 ƒ4053.16. De inkomsten gedurende het afgeloopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boekjaar 451.03 en uit entreegelden en verkoop, opbrengst van spaar- en statutenboekjes 52.05. Totaal dus ƒ4556.24. Op dit totaal moest worden afgeschreven eene som, betaald aan de kosten eener door de ver- eeniging gevoerde procedure ƒ216.43, zoodat het reservefonds op 5 Febr. 1888 bedroeg ƒ4339.81. Wij vingen, zegt het verslag, het dienstjaar aan met een bedrag aan spaargelden van 38283.47 Ingebracht werd in den loop van het jaar ƒ37111.65, terwijl er een bedrag van 27496.36$ aan spaargelden werd terugbetaald, zoodat er op verscheidenheid, zooals ons reeds bij een eersten schuchteren oogopslag bleek. Sommige hadden de wieken wijd uitgespreid, andere hadden als in toorn de veeren omhoog staan, weer andere staarden voor zich uit of pikten een graankorrel op. Een uil hield zijn klauw tegen de borst gedrukt. Men liet ons slechts enkele oogenblikken om die indrukken in ons op te nemen, doch zij hadden een sterke nawerking; later bekenden wij elkaar dat wij die gevleugelde dieren duide lijk hadden hooren hijgen en blazen maar misschien had de heer met den blauwen bril dat ook wel zelf gedaan. Bijna nog akeliger was de scherpe, vreemde lucht, die het groote vertrek vervulde, en wij dachten dadelijk aan de praatjes der lieden, die de witte gelaatskleur van Hersilie toeschreven aan het voortdurend inademen der schadelijke vergiffen, waarmee haar vader altijd omging. De professor zat voor zijn lessenaar, bezig met groote tabellen in te vullen, waarbij zijn dochter hem behulpzaam was door het voorlezen van tal looze kleine papiertjes. Zij staakten hun arbeid en hoorden ons met moeite gestameld verhaal over de vangst van den vreemden vogel zoo vriendelijk aan, dat wij er door getroffen werden. »Onze vogel is het eigenlijk niet," zei de oude heer, «ik houd er geen levende vogels op na, om het oorverdoovende geraas dat zij maken, doch daar deze nu eenmaal hierheen gevlogen is, zullen wij hem houden en opzetten. Het is een het einde van het boekjaar aan spaargelden in de bank overbleef f47898.76. De intrest, op de spaargelden uitbetaald, be draagt 170.42, terwijl bjj het einde van het boekjaar aan verschenen intrest ƒ1168.72 bij het kapitaal werd bijgeschreven, zoodat het nieuwe boekjaar begonnen werd met 49067.48 aan spaargelden. Bij het begin van het boekjaar had de vereeni- ging een restant van opgenomen kapitaal bij particulieren groot 6400. In den loop van het jaar werd nog op dezelfde wijze opgenomen 24300, makende samen 30700, terwijl hierop werd terugbetaald ƒ25300. Het nu ingetreden boekjaar ving dus aan met een bij particulieren opgenomen kapitaal van f 5400. Door de voorschotvereeniging werden 240 voor schotten op prolongatiën van voorschotten ver leend tot een gezamenlijk bedrag van ƒ194091. In den aanvang van het boekjaar waren nog aan voorschotten uitstaande ƒ60897.25, zoodat de geheele voorschotrekening beliep een totaal van ƒ254988.25. Daarvan werd in den loop van het jaar afge lost ƒ186621.951, zoodat bij het sluiten van het boekjaar de nog onafgeloste voorschotten bedroegen 68366.29 De bank ontving voor de in het afgeloopen boekjaar 1887/88 verleende voorschotten aan intrest en boete f 4805.45. De gereserveerde intrest van voorschotten in het vorig jaar verleend (1886 87) bedroeg 1489.44, te zamen 6294.89. Daarvan moet afgetrokken worden, als nog onverschenen, de rente loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar (1888/89) 1402.98, rest 4891.91. Door de bank werd aan intrest op uitgekeerde Bpa-argRirio- intrest op spaargelden werd bij het einde van ner Doeajaar bijgeschreven 1168.72, aan intrest op bij particulieren opgenomen gelden werd betaald 237.34, de onkosten der vereeniging bedroegen f 268.13$, terwijl eindelijk door de bank werd terugbetaald voor vóór den vervaltijd afbetaalde, of door verdisconteering in de kas teruggevloeide voorschotten "537.74$, samen 2382.36, zoodat de zuivere winst der bank bedraagt 2509.55. Nadat het bestuur met de commissie van toe zicht besloten had, dat van de zuivere winst eene som van f 593.59$ zou worden gevoegd bjj het reservefonds, werd door de algemeene vergadering der leden, op 6 Maart 1888 gehouden, bepaald dat 6| pet. op het aandeelenkapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe vereischt werd 661.18, ter wijl aan de drie leden van het bestuur, ter ver goeding van hunnen arbeid, eene som van ƒ1254.77 werd toegekend. De gezamenlijke omzet der bank (ontvangsten en uitgaven) bedroeg het afgeloopen boekjaar de som van 627.060.96. Afrikaansche tijgervink, dien hebben wjj nog niet." »Maar de eieren hebben wjj wel," viel Hersilie in. »No. 2371," bevestigde de professor. Zij nam mjj intusschen het diertje uit de hand en zette het in een kooitje, dat zij onder de lange tafel uithaalde. Terwjjl ik nog bedremmeld stond te kjjken van de aanraking harer vingers, zag zij ons met een doordringenden doch niet on- vriendeljjken blik aan en zei eensklaps zonder overgang »Uw kleine zeilbootje loopt zeker heel goed?" «Heerlijkriepen wij als uit een mond wjj waren niet weinig gestreeld dat zij zoo goed op de hoogte was van onze lieve- lings bezigheid, ofschoon zij stekeblind of idioot had moeten zijn als het niet zoo geweest was. »Dan hadt gij mij eigenlijk reeds lang voor een zeiltochtje moeten afhalenik zeil dolgaar- ne," zei ze vrooljjk en hare oogen tintelden dat mij het hart in het lijf opsprong. Wij voelden ons als verpletterd door dit stille verwijt en toch weer gestreeld door haar voor komendheid. »Maar wij mogen niet in de baai komen," sta melde ik in de half onbewuste veronderstelling dat het armzalige rivierwater zulk een verheven wezen niet zou kunnen bevredigen. «Dat is voor mjj ook zeer geruststellend," zei de vader, zich in het gesprek mengende, »ik zou u rnjjn kind niet gaarne toevertrouwen voor een reis op de baai."

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1