TWEE NOVELLEN. Verspreide berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken FEUILLETON. Z. M. "heeft benoemd bij het wapen der cavalerie bij het le reg. huzaren, tot luit.-kol., de majoor jhr P. Gevaerts, van het korpstot majoor, de ritmeester J. A. Ort, van het 3e reg. huzaren tot le luit., de 2e luits W. J. Tilanus en P. E. H. V. L. baron van Boecop, beiden van het korps bij het 2e reg. huzaren, tot ritmeester de le luits. W. B. Slotboom en L. Bolle, beiden van het 3e reg. huzaren. Bestemd voor het bevel over de rij- en hoefsmidschool, is de majoor P. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het le reg. huzaren, die, in verband daarmede, wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen. De minister van oorlog heeft bepaalddat jongelingen, die zich boven de formatie aanmel den voor een verbintenis als tamboer of hoorn blazer, op zijn speciale machtiging als soldaat kunnen worden aangenomen. Ter aanvulling van het gisteren gemelde bericht wordt nog ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat van af 9 Maart e. k. ook de doorvoer door België van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland, geheel is vrijgesteld, zoodat die thans insgelijks langs den zeekant, en met overlading langs de spoorwegen kan geschieden, mits in die gevallen bij schapen en versch schapenvleesch bewijzen van herkomst ten genoegen der Belgische douane worden overgelegd. De adjudant-onderofficier J. Bazendijk, van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, zal ultimo Maart met pensioen den dienst verlaten, en is benoemd tot administrateur van het nacht leger en garnizoens-magazijnmeester te Middel burg, ter vervanging van den heer C. K. van Ruijven. Yolgens het negentiende jaarverslag van de Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes van 5 Februari 1887 tot 5 Februari 1888 bedroeg het leden-aantal bij den aanvang van het boekjaar 156. In het afgeloopen jaar traden 13 leden tot de vereeniging toe, terwijl 7 uit traden, zoodat de vereeniging op 5 Februari 1888, 162 leden telde, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelen bedroeg 11474.66$. Plaatsgebrek noopt ons het ons welwillend toegezonden verslag tot morgen te laten liggen. Dit verslag werd in de Dinsdagavond, in de Prins van Oranje gehoud:n vergadering uitge bracht, waarin als commissarissen werden her kozen de heeren H. J. Molhoek en E. Besuijen. Wij ontvangen nog de volgende opgaven van het aantal kiezers, die aan de stemming deelnamen in het district Zierikzee te Zierikzee 505 van de 558 Noordgouwe 75 van de 79. In die gemeente woont een der kiezers, die niet stemden, thans reeds in Amerikaeen was door ziekte en een ander door afwezigheid verhinderd, zoodat slechts aan- éen lauwheid kan verweten worden. Hontenisse te Hontenisse 309 van de 344, Koewacht 115 van de 125 en te Waarde 44 van de 58 kiezers. Uit Yerseke schrjjft men ons de volgende kiezers naïveteiten Een kiezer kwam Dinsdag met 2 ingevulde biljetten tegelijk, dat van zichzelf en dat van zijn vader. Hij wilde den laatste een gang naar de stembus uitsparen. Een ander kiezer had zijn biljet met zijn eigen naam ingevuld. Zijn vrouw kwam later van deze vergissing bij het stembureau aangifte doen, met verzoek het foutieve briefje uit de bus te nemen en een ander voor haar man mee te geven. Nu nog een nieuwigheid, waarvan misschien door verkiezingsagenten kan party getrokken worden. Tweemaal zijn Dinsdag de kiezers doo den omroeper, denkelijk door een belangstellende in den superlatief afgehuurd, aan hun plicht her innerd: »de kiezers worden verzocht" enz. Allicht maakt zoo iets op eenvoudige zielen den indruk van een bevel van hooger hand. Anders was het nog zoo kwaad niet verzonnen. Aan deze nieuwigheid is het misschien wel toe te schrijven dat ondanks het tij voor schippers- kiezers niet gunstig viel, vrij druk gestemd is. Van de 333 bleven er 59 thuis. Oostburg. Te Oostburg 140 van de 156; Cadzand 76 van de 87, van wie er twee afwezig warenRetranckement 54 van de 59 Hoofdplaat 61 van de 69, drie waren afwezig en 1 ziek; Biervliet 104 van de 133. Het 105e stembiljet kon niet aanvaard worden; de kiezer had zjjn zoon in diens plaats gezonden. Te Oost- en West-Souburg werd door een 92ja- rigen kiezer deelgenomen aan de stemming. De heer J. v. d. Broeke stelde zijn rijtuig te zijner beschikking. Te Arnemniden liet een kiezer, die gebrekkig was, zich op een vrachtwagen naar het stem bureau brengen. Overal in het gansche land is gisteren druk gestemd. In Amsterdam stonden lang vóór negen uur opeengepakte menigten kiezers voor de deuren der bureau's; en onophoudelijk werd queu gemaakt. Maandag is te Haarlem overleden de heer mr H. Gerlings Cz., van 18621874 bibliothecaris der stadsbibliotheek aldaar. Op het gebied dei- geschiedenis was hij steeds een onvermoeid na- vorscher. De heer Gerlings was 71 jaar oud. De mail uit Indië, loopende tot 31 Jan., brengt de volgende belangrijke tijdingen aan De staatkunde in Midden-Sumatra, ten op zichte der Bataksche volksstammen gevolgd, is met een nieuw succes bekroond. De Javasche Crt van Vrijdag jl. bevat een regeeringsbesluit, waar bij een tiental Bataksche landschappen en eenige tot Lagoboti behoorende negorijen, in overeen stemming met den wensch van hoofden en be volking, bij ons rechtstreeksch bestuur zijn inge-y lijfd, waarmede natuurlijk gepaard gaan de' afschaffing van slavenhandel, van de wreede ge woonte van het menscheneten en van de soms bloedige twisten tusschen de verschillende kam pongs. De gouvernementskoffie-oogst op Java wordt geraamd op 490800 picols, hetgeen veel is in verhouding tot 1887, maar overigens niet meer dan de helft van hetgeen in vroeger jaren wel voortgebracht werd en men bij de gunstige be richten omtrent de weersgesteldheid tijdens de vruchtzetting mocht verwachten. De veepest is op Jacatra nagenoeg geheel geweken. Het vergelijkend examen te Serooskerke (Schouwen) zal plaats hebben Zaterdag 10 Maart a, Er zijn 13 sollicitanten, onder welken de zoon van den eervol ontslagen titularis, den heer Van Driel. Dezen heer is reeds voor Maandag eervol ontslag verleend. Een onderwijzer uit Zierikzee, de heer Koole, heeft in dien tijd de betrekking waargenomen. Voor de betrekking van hoofd aan eene open bare lagere school der le klasse te Amsterdam hebben zich 215 sollicitanten aangemeld. Het bericht in verschillende bladen, dat de heer I. Montagne Az., pred. te Vlissingen, Zondag den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren het predikambt in de Herv. kerk aanvaardde, berust op een misverstand. Naar men ons mededeelt was het den 28 Febr. 11. juist 24 jaar, dat hij het predikambt vervulde. Het gerechtshof te Amsterdam heeft beves tigd het vonnis der rechtbank, waarbij mr Dumolin, advocaat-procureur, veroordeeld werd tot een jaar gevangenis wegens verduistering van gelden. Door den heer J. C. Andriessen, oud-gezag voerder en constructeur van stoomschepen, is een plan ontworpen voor een kabel-stoomsleepdienst door het kanaal van Zuid-Beveland. Concessie daartoe is reeds door de heeren Visser en Staal te Hansweert aangevraagd. (N. R. Crt.) Daar dezer dagen te Bath havengeld zal worden geheven, is door het gemeentebestuur tot havenmeester benoemd de heer I. L. van den Brink aldaar. Maandagavond werd te Waarde in de herberg van de wed. M., op de algemeene, jaarljjksche vergadering van den Waardschen kolenbond, re kening en verantwoording gedaan over het ver- loopen jaar 1887. In het geheel waren er aan den bond 2648 hectoliter steenkolen geleverd. De totale uitgaaf daarvoor was 1510.95$ zoodat de gemiddelde prijs per HL. nagenoeg 57$ cent was. Uit het Duitsch. Van HANS HOFFiMANN. De zondvloed. «Drommels, juffrouw Hersilieriep de heer Radmann vroolijk uit, »gij kent hetNet een hagedisDus doopen wij den schoener eigenlijk naar uNu, dat is ook niet kwaad en wij zouden u dadelijk als borstbeeld voor den boeg spriet kunnen plaatsen, dan kwam ik daar goedkoop aan en een mooier kon ik ook niet wenschen Het juffertje lachte en liep snel langs het dek naar den achtersteven, klom naast het roer op de verschansing en keek van uit die hoogte kalm in het water. Wij waren ten hoogste verbaasd en bijna ge schrikt van de opmerkingsgave van den heer Radmann, die nu ook de merkwaardige gelijkenis met een hagedis gevonden had, nadat zij zoolang pus geheim was geweest; en toen wij het meisje daar zoo in de hoogte zagen staan, kwamen wjj plotseling op denzelfden invalwij wilden niet zelf mee van stapel loopen dat genoegen hadden wij al twintigmaal gesmaakt, daar gaven we niets meer om, verzekerden wij elkaar ofschoon daarbij een heimelijke vrees voor de nabijheid van het vreemde meisje de hoofdrol speelde. Die vrees was de voorbode van een ontkiemende nadere belangstelling. Wij wilden liever op de weide aan de overzijde gaan kjjken het moest een prachtig schouwspel zijn. Met een paar woorden waren wij het eens, liepen naar onze boot en roeiden de rivier over. Ginds legden wij een weinig ter zijde aan en wachtten geduldig het van stapelloopen af. Eindelijk hoorden en zagen wij dat er stilte kwam; er werden plechtige woorden gesproken, er vloog een champagneflesch tegen den boeg en barstte schuimend uiteen, vervolgens dreunden er eenige hamerslagen en daar begon het trotsche gevaarte te zweven, zette zich statig en kalm in beweging, gleed met toenemende snelheid naar omlaag en dook met de kiel in het omhoogspat- tende water. Het was een verwonderlijk, indrukwekkend Hierna kwam men overeen, om voortaan eene wekelijksche inlage bij den ontvanger te betalen. De aftredende bestuursleden, J. L. Overbeeke en H. v. Koeveringe, werden weder herkozen. Te Haarlem is overleden de bekende rijtuig fabrikant te dier stede de heer J. J. Beynes. Hij heeft zich van kleinen leerjongen in een wagenmakerij door taai geduld en oefening zijn werkkring geopend. Gedurende een reeks van jaren werd zijn rijtuig-fabriek onder de beste inrichtingen van dien aard genoemd. Mej. Juliette Roos, de ook in Zeeland gunstig bekende aardige actrice, is tegen het vo'gende seisoen geëngageerd bij het Nederlandsch tooneel. Een goed gekleed jongmensch meldde zich gisteren bij den portier van het koninklijk paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage aan en ver langde den koning te spreken. Hij maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik, terwijl de portier met een ander persoon sprak, de trap op te loopen maar werd achterhaald en naar de vestibule teruggebracht. Hij rukte zich los en met de vuisten voor de oogen sprong hij door de glazen deur. Onbegrijpelijker wijze had hij zich niet gekwetst. Naar het commissariaat van politie overge bracht bracht het ingestelde onderzoek aan het licht, dat men met een krankzinnigen jongeling van goeden huize te doen had. Naar het schouwlocaal in de cell, gevan genis te Amsterdam is overgebracht het lijk eener vrouw, die op den 2en Maart plotseling onge steld geworden na het gebruik van een drank; haar door een onbekenden heer toegediend, den volgenden dag in het Binnen Gasthuis overleden is. Een 53jarige vrouw, die eenigen tijd in het gasthuis te Utrecht had doorgebracht, en nu naar haar woonplaats Hilversum terugkeerde, werd Maandagmorgen, bij haar aankomst aldaar, dood in den spoorwagen gevonden. Haar kinderen waren aan den trein, om hunne, naar zij meen den herstelde, moeder af te halen. Zestien werklieden op 's rijks werf te Hel- levoetsluis ontvingen gisteren de aanzegging, dat eenigen hunner 15 Maart, de overigen 1 April a. s., onder toekenning van onderstand, zullen worden ontslagen. Zondag had te Deventer ten huize van een bakker een gasontploffing plaats. Een der knechten had verzuimd de kraan der gasleiding in den oven af te sluiten. Toen de vrouw des huizes 's avonds met een licht in den kelder kwam, had de ontploffing plaats. De geheele oven was in een puinhoop veranderd. De vrouw bleef ongedeerd. Als bewijs, dat de winter van 1887/88 buiten gewoon streng was, kan het feit dienen, dat Dinsdag 28 Februari jl. sleden met volle olie bevrachting over het jjs door de groote sluis te Zaandam zijn gegaan; dit feit, hoe eenvoudig het schijntheeft zich in den leeftijd van het Zaandam bewonende gedeelte der nienschheid niet voorgedaan. De ongelukkige vrouw die Zaterdag in de Bloemstraat te Amsterdam zoo deerlijk werd verbrand, is reeds overleden. Jan Hamel, de onverschrokken man, die bij dit ongeval de be hulpzame hand bood en eveneens zulke zware brondwonden kreeg, verkeert in zorgwekkenden toestand. De poëzie is toch de wereld nog niet uit-t getuige de volgende advertentie onder den titel »Samenwonen," voorkomende in het N. v. d. D. »Een alleenw. dame, P. G., 31 j., in een der welv. steden van Z.-H., die de muziek beoefent, de natuur en de poëzy liefheeft, zoekt eene be schaafde dame, die ook meer het geluk in 't eigen hart en in eigen huis zoekt, dan in uitgaan, en ook in bezit is van een eigen ledikant, beddegoed en linnenkastje, sympatisch en gezellig met elkaar samen te wonen. Franco brieven," enz. Toen een reiziger dezer dagen te Tilburg zijne koffers pakte, wist eene kat zich in de wol len goederen een zacht plaatsje uit te zoeken. Argeloos sloot de reiziger den koffer toe. Toen hij hem vijf dagen later weder opende, kwam daaruit de kat te voorschijn, wel wat flauw, maar met een weinig melk werd zij bijgebracht en aan de eigenaars terugbezorgd. De reiziger had het in dien tijd zeker ook niet druk gehad. Te Standdaardbuiten (N.B.) is een 12-jarige jongen, bij het schaatsenrijden op de rivier de Mark door het ijs gezakt en verdronken. Te Valkenburg (Limburg) viel een voor een kar ge spannen paard door de gladheid, met het onge lukkig gevolg dat het op de plaats doodbleef. schouwspelhet schoonste voor ons was echter, zooals Hersilie daar boven, naast het roer stond, toen het schip met zooveel kracht den achter steven in het water drukte, dat dit hare voeten bjjna aanraakte, en hoe die twee onstuimige waterstroomen gelijk zilveren vlammen omhoog stegen, als wilden zij zich boven die tengere meisjesgedaante vereenigen en haar in de diepte sleuren. Dit vizioen duurde slechts eenige secon den, maar werd onuitwischbaar in ons gemoed gegrift. De twee zilveren vlammen losten zich weldra op in honderden tongetjes, die onschadelijk neer vielen andere ronde golven kwamen er achter aan en weldra lag de fraaie schoener zacht dob berend op het kalme water. Van dat oogenblik af zagen wij het meisje met geheel andere oogen aanzij was voor ons het bekoorlijkste schepseltje ter wereld geworden. En wij zeiven waren veranderdwij hadden een neiging tot droomen gekregen, die ons totnogtoe geheel vreemd was geweest. De huizen onzer wederzijdsche ouders stonden naast elkaar aan den steiger en aan de andere zyde der rivier, recht er tegenover, lag het huis Ook de begeleider bekwam ernstige kneuzingen en brak een schouder. De heer Digby komt voorbij de woning van zijn koetsier, wiens kinderen buiten spelen. Een aardigen snuiter van zes jaar vraagt hij>Wel, mijn kleine man, weet je wel wie ik ben »Ja," zegt de jongen, »je bent de man, die in vaders rjjtuig rijdt." Vader(tracht de courant te lezen)»Wat was dat nu weer voor een leven in de gang?" Moeder Een van de kinderen is van de trap pen gevallen. Vader; (wrevelig.) Hoor eens, zeg aan de kin deren, dat wanneer ze dat niet stil kunnen doen, ik het hun zal verbieden. De Duitsche Reichsanzeiger medt dat de zes geneesheeren van den kroonprins verklaarden dat er geen verschil van meening bij hen bestaat. Van eene aanstaande gevaarlijke wending der ziekte wordt door hen niet gesproken. Aan dr Mackenzie blijft nu zoowel als vroeger de éenige en verantwoordelijke leiding. De plaatselijke aandoeningen in het strottenhoofd is in het wezen der zaak onveranderd. De operatie-wond is genezen, de longen zijn gezond. Het hoesten en opgeven zijn minder geworden, 's Prinsen krachten zijn bevredigend. De eetlust neemt toe. De patient heeft geen pijn, de slaap duurt uren onafgebroken voort. De Duitschen keizer nam gisteren wegens redenen van gezondheid geen voordrachten of iets van dien aard in ontvangst. De Russische minister van binnenlandsche zaken, graaf Tolstoï is ernstig ongesteld. Zijn toestand baart bezorgdheid. In een artikel over Korea vestigt de Köln. Ztg. de aandacht op het gevaar, dat voor China ligt in het afvaardigen van gezanten door de regeering van Korea naar de Europeesche groote mogendheden. In het bijzonder wordt gewaar schuwd voor Ruslands toenemenden invloed in Korea. De Duitsche rijksdag heeft in eerste en tweede lezing het verdrag goedgekeurd betreffende de onderdrukking van den handel in sterken drank onder de Noordzee-visschers. Naar men verzekert zal de Fransche gezant te Rome, de heer De Mouy, binnenkort door Cambon, gezant te Madrid, vervangen worden. Een Abyssinische patrouille heeft zich in de nabijheid van het fort Koningin Margaretha gewaagd om water uit de putten van Tata te halen, maar hebben zich na een paar kanon schoten uit het fort onverrichter zake terugge trokken. Aan den Times wordt uit Moskou geseind, dat de Russische intendance een aanzienlijke zending levensmiddelen naar "Warschau bevolen heeft. Een groot aantal reserve officieren zullen zich bij hun regimenten voegen. De Italiaansche kamer heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, sympathie be tuigend voor den Duitschen kroonprins en gemalin, en den keizer en de keizerin. Sir Wilfrid Blunt is Woensdag uit de Kilmainham gevangenis ontslagen, daar zijn straftjjd uit was. Het Hospiz op den St. Bernard is onder twee lawinen bedolven. Er is geen verlies van menschenlevens te betreuren. Te Napels is plotseling het paleis van justitie ingestort. Het was toevallig geheel ledig, zoodat er niemand verongelukt is. De Fransche senaat heeft met 194 tegen 54 stemmen het wetsontwerp verworpen, strek kende tot scheiding van den gemeenteraad van Parijs en den Conseil général der Seine. De Parijsche gemeenteraad heeft het met een zijner leden te kwaad. Lefebvre-Roncier, beschuldigd geworden een pot-de-vin van 10.000 frs. te hebben aangenomen; om een zekere onderneming te begunstigen, nam zijn ontslagde zaak werd onderzocht en de rechter van instructie besloot tot niet-vervolging, daar de zaak niet bewezen was. Lefebvre stelde zich daarop weer candidaat voor den raad en werd herkozen. Dinsdag nam hij voor het eerst weer zitting. Onmiddellijk verlieten daarop zijn col lega's de zaal en Lefebvre bleef drie kwartier alleen. De leden van den raad vereenigden zich hierop in geheime zitting en daarna werd de ge wone zitting weer geopend. De voorzitter zeide toen »Mijne heeren De zitting werd geschorst, maar de betrokken persoon schijnt die manifestatie niet te hebben begrepen. Ik stel u thans voor de zitting op te heffen." Allen verlieten daarna van den Eier-Küper; wij zaten nu uren lang in de zon op de bank, die voor geen enkel huis mankeerde, als twee zeehonden op het strand, en keken over het water naar dat stille huis, met het raadselachtige marmeren beeld, dat zulke griezelige geheimen verhaalde of verborg. En nooit hebben sprookjes gewilliger ooren gevonden dan de onze wij genoten met wellust en huive ring van onze droomen en de beeltenis van Hersilie werd steede tooverachtiger en spook- achtiger. Hooger en hooger stegen de zilveren vlammen om haar heen en steeds lichter zweefde de tengere gestalte met het bleeke gelaat boven het rijzende water. Telkens als wij haar uit haar huis zagen komen doortintelde ons een verrukkelijk gevoel van ont roering en wy durfden nauwelijks de oogen op slaan en naar haar zien. Wjj dankten in stilte onzen Schepper, dat de rivier zulk een veilige grensscheiding tusschen ons en dat gevaarlijke huis vormde. Wij wilden die onbekende groot heid uit de verte aanbidden. Wordt vercolgdj)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2