Kerknieuws. Rechtszaken Verspreide berichten. zusterverenigingen in andere provinciën van ons land, kans op slagen zou hebben. Zij begon dus haar werk meer bij wijze van proef en had daarbjj alleen het doel voor oogen te trachten in eene behoefte te voorzien, die zich reeds langen tijd in ons gewest had geopenbaard. Behalve door de hulp der heeren geneeskundigen, die zich te voren gedurende vele jaren met de taak der ziekenverpleging hadden bezig gehouden, werd zij krachtig gesteund door de giften en jaarlijksche contributies van belangstellenden, en al moesten wij in de daarop volgende jaren me nige bijdrage verliezen, toch blijven wij vertrouwen en hopen, dat deze door andere zullen vervangen worden en wij steeds personen zullen ontmoeten, die van hunne belangstelling zullen getuigen. Aan dezen financieelen steun heeft de inrichting het dan ook grootendeels te danken gehad, dat zij vijf jaren kon blijven voortwerken, maar om geheel en al aan hare verwachtingen te beant woorden had zij nog een andere hulp noodig en wel den belangeloozen ijver der verpleegsters. En wjj meenen te mogen beweren dat de patiënten die, vooral in het laatste jaar, door haar geholpen werden, dien ijver ten volle hebben opgemerkt en, naar wij hopen, gewaardeerd. Wij zouden ondankbaar zijn tegenover haar die ons tegen woordig viertal voorafgingen, indien wij haar werk afkeurden en het goede dat ook zij verrichtten geheel uit het oog verloren; ook onder die voor gangsters weten wij er te noemen, die hare moeielijke taak met nauwgezetheid opvatten, doch niet allen deden dit en niet allen hadden de noodige geschiktheid voor een werkkring, waartoe niet enkel lust en ijver een hoofdvereischte zijn, maar waarvoor eene practische bekwaamheid en eene theoretische opleiding meer en meer worden vereischt. Doch om ons alleen te bepalen tot de gebeur tenissen van 1887, deelen wij mede dat het per soneel der verpleegsters slechts éene verandering onderging en wel door het vertrek van mej. Althuisius, die om reden van haar huwelijk haar ontslag had aangevraagd. Zij werd. vervangen door mej. T. van Os, die drie jaren in het buiten gasthuis te Amsterdam was werkzaam geweest. De werkzaamheden der verpleegsters in 1887 waren de volgende: Doorloopende diensten 58, Dagdiensten 89, nacht diensten 78, tusschendiensten 529, gratisdiensten 300. Deze werden verricht, behalve in de stad onzer inwoning, te Goes, Heinkenszand, Biezelinge, 's Gravenpolder, Tholen, Domburg en bij exceptie te Schoonhoven. Ook in het gasthuis waren zij behulpzaam bij vele belangrijke groote operaties en verwondingen, bij vele slepende, uitwendige gebreken, zij leerden daardoor verbanden aanleggen van verschillenden aard en verkregen ook eenige handigheid in het thans zoo gebruikelijke masseeren, irrigeeren en electriseeren. Deze diensten werden alleen dan verricht, wanneer de verpleegsters vrijen tijd beschikbaar hadden en volgens de bepaling vajn het reglement, wanneer de geneesheer haar hiertoe uitnoodigde. Met genoegen vernamen wij, dat er in ernstige overweging genomen wordt om de verpleging in het gasthuis in nauwer verband te brengen met de inrichting voor ziekenverpleging. Wij hopen binnen kort dit voornemen ten uitvoer te zien brengen, waardoor de verpleegsters i en plan ver wezenlijkt zullen zien, waarvoor zij reeds langen tijd den wensch te kennen gaven en hetwelk ongetwijfeld tot goede resultaten leiden zal. Om een nauwkeurig inzicht te geven van de aan ons toevertrouwde gelden, moge de volgende opgave dienen. De ontvangsten bedroegen saldo van vorige rekening 529.46, contributiën 1056.50, eene gift van 500, verpleegden 999.60, rente van gedeponeerde gelden 24samen 3109.56. Uitgegeven werd o. a. aan de verpleegsters 1729.20, gasthuis voor kost en inwoning 487.50, aankoop instrumenten en meubilair 114.444, verpleging bij minvermogenden 72.60, terwijl een saldo van 534.80J aanwezig is; samen 3109.56. had, in plaats van die mooie steenen, welke men op onze kerkhoven en waschtafels gebruikt. Dat was een verkeerd geplaatste zuinigheid en verried niet veel zijn gevoel Het is best mogelijk dat deze verklaring van den dikken koster eigenlijk de eerste aanleiding is geweest tot het ontstaan de zer akelige geschiedenisofschoon hij daar zelf niets van wilde weten, en overtuigd was dat hij haar zoo uit den mond des volks vernomen had. Hoe dit zij, in alle geval kwam dit roman tisch waas, dat de arme vrouw wel is waar niet meer baten kon, haar dochter zeer te stade, daar deze daardoor in onze oogen en in die van alle burgers een ongewoon, geheimzinnig, ontzag wekkend wezen werd. Vooreerst hield men haar, ofschoon een ieder hare beide ouders als eerlijke Pommerschen kende, toch onvoorwaardelijk voor een volbloed Griekin, een onderscheiding die schijnbaar niet weinig door haar uiterlijk ge rechtvaardigd werd. Zij had blijkbaar van haar vader kleine, zwarte, tintelende, levendige oogen, donker haar en een bleeke gelaatskleur, daarbij een sierlijke, fijngebouwde gestalte en daar zij zich hierdoor merkbaar onderscheidde van de meeste meisjes in de stad, nam men aan dat alle Griekinnen er zoo uitzagen en dit eenmaal aan genomen feit gaf weer voldoende aanleiding voor het geloof aan haar Grieksch bloed. Zij heette Hersilie en die naam was ook al iets bijzonders. Mijn boezemvriend Robert, de zoon van onzen buurman, den kapitein Bannenberg, was evenals Buitendien is in de spaarbank gedeponeerd een bedrag van 1487.07. Al waren de opbrengsten der verpleeggelden in 1887 aanzienlijker dan in de voorafgaande jaren, toch ondervonden wij eene teleurstelling betreffende onze financiën. Wij waren nl. ge noodzaakt eene wijziging te brengen in de be palingen, waarop de verpleegsters in het Gasthuis werden gehuisvest. Voortdurende moeielijkheden, de voeding betreffende, noodzaakten ons in deze op eene andere wijze te voorzien, hetgeen niet in ons financieel voordeel was. Wilden wij aan ons verslag meerdere uitbrei ding geven, dan konden wij uitvoeriger neer schrijven op welke wijze de verpleegsters in verschillende huisgezinnen werkzaam waren, hoe zij daar reeds door een enkel vriendelijk woord de zieken voor zich innamen en hoe haar hulp veel leed deed vergeten of verzachten. Doch laten wij liever van deze bijzonderheden afstappen om alleen nog den wensch uit te spreken, dat dit eerste kroonjaar nog door menig ander moge gevolgd worden. Een tijdsverloop van vijf jaren met al het bezwaarlijke daaraan verbonden van het oprichten, strijden tegen voor oordeel en tegenspoed, maar ook met al het genot van vooruitgang, waardeering en aanmoediging ligt achter ons. Door deze ondervinding gesterkt tracht de inrichting ijverig voort te gaan, ver vuld met den wensch nut te stichten op alle plaatsen, waar men hulp van haar vereischt en afvraagt. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Sprang door den heer J. A. van Boven, pre dikant te Oost- en West-Souburg Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens diefstal J. F. J., 14 j., werkman St Jansteen, tot 3 d. gev.en J. W., 22 j., dijkwerker West kapelle, tot 14- d. gev. vernieling van eens anders goed, F. P., 24 j., pakjesdrager Middelburg, tot 8 b. s. 8 d. h. mishandeling, J. M., 52 j., J. d. G., 19 j., arbeiders Cadzand, ieder tot 6 b. s. 6 d. h. A. M., 19 j., werkman K o e w a c h t, tot 14 d. gev., en J. J. V., 35 j., werkman Terneuzen, tot 8 b. s. 6 d. h. Vrijgesp roken zijnJ. Y., 22 j., werk meid Zaamslag, beklaagd van diefstal, en J. F. O., 18 j., werkman Yzendijke, beklaagd van vernieling van eens anders goed. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldP. O., Mid delburg, wegens het als gebruiker van een dam, toegang gevende van een perceel land tot een ten dienste van 't algemeen bestemden weg in Zeeland, het zich in dien dam bevindende tot waterloozing dienende kunstwerk (duiker) niet in bruikbaren staat te hebben onderhouden op de wijze, door burg. en weth. noodig geoordeeld, nadat hij na de eerste schouw, den hem gestel den termijn had laten voorbijgaantweemaal gepleegd tot 2 b. van 3 s. 1 d. elke b. en vrijspraak van het derde hem ten laste gelegde feitS. M., Middelburg, wegens idem, viermaal gepleegd, wegens de sloot aan zijn perceel land niet houden op eene behoorlijke diepte; en het niet schoonmaken en zuiver van alle ruigten houden van werken, niet tevens bestemd tot geregelden afloop en afvoer van des polders binnenwater, tweemaal gepleegd, alles nadat de plichtige na de eerste schouwing den termijn had laten voorbijgaan, hem gesteld om alsnog tot het verrichten van die werken over te gaan, tot 6 b. van 3 s. 1 d. elke b. en 10 s. 3 d. Verder G. K., J. V., Nieuw en St. Joosland, wegens dronkenschap en het zingen van aan- stootelijke liederen ieder tot 2 b. van 3 s. 1 d. ik zestien jaar oud, eer wij met die Hersilie, die een paar jaar jonger was, kennis maakten; tot zoolang waa de Eier-Küper met zijn verzamelin gen, die wij nog nooit gezien hadden, veel be langwekkender voor ons geweest, dan zijn tenger dochtertje, dat wij spottenderwijze het hagedisje noemdenik weet niet of dit ter wille harer vlugge bewegingen of om hare schitterende oogjes wasmaar het is zeker dat die naam in alle opzichten op haar toepasselijk was. Onze aandacht werd echter eerst door het volgende voorval meer bepaald op haar gevestigd. Op de werf van Radmann was een kleine schoener gebouwd, waarvan wij allebei doodelijk warennog nooit hadden wij zoo'n slanke bouw en daarbij zulk een keurige uitvoering tot in de kleinste bijzonderheden geziende heer Radmann, die een goeden naam als scheepsbouwmeester had, had hem dan ook als een pronkstuk voor eigen rekening gebouwd. Wij lieten zelden een dag voorbijgaan zonder onze lieveling, zoolang zij op stapel lag, te bezoeken en ons van de vorde ringen te overtuigen. Wij brandden van nieuwsgierigheid om te weten welken naam die prachtige schoener zou krijgen; geen een scheen ons mooi genoeg. Maar wij konden er niets van te weten komen, de timmerlieden, die wij natuurlijk persoonlijk ken den, wisten het niet en de heer Radmann be waarde een diep stilzwijgen omdat hij zelf nog geen geschikten naam gevonden had. Dat bleek op zekeren dag, toen het van stapelloopen elke b. en vrijspraak van het feit van in dron kenschap de orde te hebben verstoordP. R. Jz., Westkapelle, wegens het verwekken van nacht rumoer, tot 1 b. s. 1 d. Ten slotte wegens dronkenschapM. v. d. H., Vuckt, A. R., Oost en West-Souburg, J. S., C. W. W., W. K., W. F. v. H., J. V., J. S., P. K., W. J., J. B., Middelburg, P. de W., Westkapelle, J. G. v. d. H., E. B., Ylissingen, ieder tot f 1 b. s. ld.; P. J. W., Middelburg, tot 4 maal 1 week hecht.L. L., C. v. E., Middelburg, tot 15 b. s. 3 d.N. B., Koudekerke, P. de K,, P. F., Mid delburg, ieder tot 5 b. s. 2 d.; J. de K., Mid delburg, P. T., Westkapelle, ieder tot ,2 d. hecht.; C. A. K., Ylissingen, tot 3 d. hecht.J. C. S., E. v. O., D. K., Vlissingen, W. K., Middelburg, ieder tot 10 b. s. 3d.; M. K. L., K. v. R., Middelburg, M. de W., M. de L„ Vlissingen, ieder tot 1 week hecht.P. A. L., Vlissingen, tot 2 b. van 5 s. 2 d. elke b.J. W. R., Vlissingen tot 3 b. van 3 s. 2 d. elke b.C. N., Vlissin gen, tot 5 d. hecht.H. M., Vlissingen, tot 2 maal 5 d. hecht.J. P. R., Middelburg, tot 4 maal 3 d. hecht.A. B., Middelburg, tot 15 b, s. 3 d. en vrijspraak van de verzwarende omstandigheid; J. C. M., A. V., J. F. G., Middelburg, ieder tot 5 b. s. 2 d.P. W., Middelburg, tot 10 d. hecht.; F. P., Middelburg, tot 2 weken hecht.W. L., Middelburg, tot 3 b. s. 2 d.C. R., Middelburg, tot 2 b. van 3 s. 2 d. elke b. Eu allen in de kosten van het geding. Te Goes gingen heden twee oudjes van 83 en 84 jaren per gerij hun kiezersplicht vervullen. De oudste was voor het eerst van zijn leven voor zulk een taak geroepen. Niettegenstaande ontelbare malen in de dag bladen tegen de zoogenaamde kwartjesvinders werd gewaarschuwd, is eergister een buitenman in een tapperij buiten Tolsteeg te Utrecht, toch weer het slachtoffer geworden van zulke personen aan wie hij, naar zijn zeggen, ongeveer 400 heeft verloren. Te Dordrecht viel Zaterdag avond een werkman aan de gasfabriek, vader van een gezin, bij het nazien van een straatlantaarn achterover van de leer, met het noodlottig gevolg dat hij een ernstige hoofdwonde bekwam, waaraan hij Zondag morgen in het gasthuis is overleden. Onder de vele wedloopen op schaatsen, waaraan dezer dagen in tal van plaatsen door- velen een aardig stuivertje verdiend is, was er ook een te Monnikendam, die zich door deze bijzonderheid onderscheidde dat er Markers aan wezig waren, die van hun eiland over het ijs waren gekomen om aan den strijd deel te nemen. De wijde broeken werden spoedig uitgetrokken, wat echter niet baatte, daar geen van hen, hoewel er flinke en stevige rijders bij waren, een prijs kon behalen. De gelukkige was er een uit Monnikendam. Onder de vermakelijkste verschijnselen in deze stembusdagen behoorde wel in het TJtr. Dagblad de volgende aankondiging van een slager KIEZERS WAAKT 11! DENKT OM UWE BELANGEN! Maar eet vooral TÊTE PRESSÉE (PRESKOP), de zoo gunstig bekende Haagsche Leverworst en superfine Rookworst. £«p- P.S. Voor niet-kiezers is bovenstaand ook verkrijgbaar. Een inwoner van Aarlanderveen ontving eenzelfde schrijven in de Fransche taal van zeke ren De Rios, te Valencia, als onlangs van zekeren welgestelden burgerman uit Dinteloord werd gemeld. Volgens den briefschrijver is hij door het Spaansche gouvernement tot 12 jaren gevan genisstraf veroordeeld. Antwoord werd verzocht, om zich met hem in betrekking te stellen. Van bevoegde zijde wordt aan de Arnh. Ct medegedeeld, dat het bericht omtrent den dood van een tweetal kinderen, die volgens gerucht te Otterloo zouden gestorven zijn aan de gevolgen reeds zeer na op handen was, en hij ons in onze bewonderende overpeinzingen stoorde met de onverwachte vraag »Nu, jongens, hoe zullen wij den schoener noemen Het wordt tijd voor den doop, anders krijgen wij met den dominé te doen." Wij voelden ons ten hoogste vereerd en het is mij nog heden een raadsel, hoe ik eensklaps op den vrijmoedigen inval kwam om botweg te antwoorden De Hagedis. Het schoot mij als een bliksemstraal door het hoofd, zonder eenig verband of bijbedoeling en ik weet zeker dat ik niet aan onzen bijnaam van Hersilie dacht, maar alleen aan een echte hagedis met zijn slank lijf en groote bewegelijkheid. «Drommels nog toe zei de heer Radmann, blijkbaar nog meer verbaasd door mijn vastbe radenheid dan ik zelf of Robert. Na eenige oogenblikken nadenkens vroeg hij heel bescheiden «Zijn er dan ook water-hagedissen «Oja, die zijn er wel", zei ik heel brutaal, juist omdat de zaak mij zelf twijfelachtig voor kwam er zweefde mij alleen iets voor den geest van salamanders, krokodillen en aligators. Doch mijn beslistheid behaalde de overwinning. «Drommels", zei hij, »dan is de zaak in orde. Ja, ja, net als zoo'n klein dier ziet hij er uit, zooals hij daar ligt, en dan bij het sturen, dat is de hoofdzaak, daar is hij op gebouwd even vlug en behendig als zoo'n klein diertje zich bjj het loopen beweegt, zoo zal hij sturen. van het gebruik van trichineus varkensvleesch, onjuist is. Zoodra toch, toen dit bericht ook ter ooren was gekomen van den geneeskundigen adjunct inspec teur, is door hem onmiddellijk in de afgeloopen week een persoonlijk onderzoek te Otterloo inge steld en is het dien ambtenaar gebleken, dat de leden van dit armoedige, op de heide wonende gezin aan dysenterie leden. Een goed winkelier weet wat hem tegenover zijne klanten betaamt. Zoo ook de heer L. Haff- mans. Deze plaatste in het Venl. Weekbl. de volgende advertentie aan heeren kiezers: «Doet mij het genoegen aanstaanden Dinsdag, hoe slecht het weêr zijn moge, te gaan stemmen en liefst op uwen oud-afgevaardigde". Te Zwolle geraakte eene 80jarige vrouw door eene stoof met vuur zoodanig in brand dat zij dadelijk aan de brandwonden is overleden. Nabij Rijsen op den in aanleg zijnden locaal- spoorweg was gisterenmorgen een arbeider zoo onvoorzichtig van een in beweging zijnden zand- wagen te springen met het noodlottig gevolg dat de man oogenblikkelijk een lijk was. Omtrent den toestand van den Duitschen kroon prins werd gisteren naar Berlijn gemeld, dat de krachten toenemen en de patiënt opgewekt is. De kroonprinses telegrapheerde aan koningin Victoria: «God zijdank! Er bestaat weder hoop!" Werkelijk luiden de berichten alle gunstiger en wordt eenige beterschap waargenomen. In hoeverre deze slechts tijdelijk is, laat zich niet beoordeelen. Het resultaat van prof. Waldeyers onderzoek is nog onbekend. Hij moest te voren zjjn eere woord geven niets over het onderzoek mede te deelen. Prins Wilhelm heeft gisteren San Remo verlaten. Omtrent het overbrengen van den patient naar Berlijn blijven de berichten tegenstrijdig luiden. In de Fransche kamer zal een debat worden uitgelokt over de vraag, of de verkiezing van den minister van buitenlandsche zaken Flourens in het departement der Hautes-Alpes al of niet geldig is. De Gaulois zegt, dat twee derden van de leden der rechterzijde zich tegen die geldigheid zullen verklaren. - Uit Konstantinopel wordt geseind, dat de Porte zou besloten zijn de verkiezing van prins Ferdinand tot vorst van Boelgarije, op verlangen van Rusland, ten deze ondersteund door Frankrijk en Duitschland, onwettig te verklaren. Het ant woord der Porte in dien zin moet in beginsel zijn vastgesteld. Het Journal de Paris ontvangt uit Boekarest bericht, dat Stamboeloff een manifest aan het Boelgaarsche volk gereed maakt uit naam van prins Ferdinand, waarbij de onafhankelijkheid van Boelgarije onder de regeering van «Ferdinand I, koning van Boelgarije" geproclameerd wordt. De bezetting in de steden aan de oevers van den Donau en in de forten aan de Zwarte zee is verdubbeld. Keizer Wilhelm is ongesteld. Behalve aan zijn gewone kwaal lijdende heeft hij bovendien koude gevat. - Volgens berichten uit Berlijn maken ont zettende sneeuwstormen op het oogenblik alle verkeer op Duitsch-Russische spoorwegen onmo gelijk zelfs de toevoer van levensmiddelen voor de Russische troepen op de grenzen is gestuit, zoodat menschen en dieren aldaar met groot ge brek bedreigd worden. In het Engelsche lagerhuis stelde dr Barttelot voor alvorens over te gaan tot behandeling van de artikelen der oorlogsbegrooting, eene commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naai de middelen van verdediging des lands. Brodrick bestreed dit voorstel uit naam der regeering, dewijl zoodanig onderzoek alle zwakke zijden dei- landsverdediging voor de geheele wereld bloot zoude leggen. De minister Smith verklaarde zich bereid tot een onderzoek in hoeverre de inrichting van het leger en de vloot aan de nationale be hoeften beantwoordt; doch met Barttelott's voorstel kan de regeering zich niet vereenigen. Ja, ja, de Hagedis zoo zal hij heeten, het blijft er bij, het past precies. Nu, Hein, gij krijgt ook een glas champagne bij den doop en Robert wat mij betreft ook. En gij moogt allebei mee van stapel loopen." Niemand was trotscher en gelukkiger dan ik en Robert met mijwant hij rekende zich de eer ook toe, dat was nu eenmaal uitgemaakt onder ons. Afgunst bestond er niet in onze vriend schap wij leefden steeds uit een gemeen schappelijke kas. Toen de groote dag van het van stapelloopen aanbrak, doolden wij van 's morgens vroeg op de werf rond, ademden de gezonde teerlucht in, die zich in de warme Aprilzon heerlijk ontwikkelde, en schopten de hoopen krullen door elkaar. Van lieverlede kwam ongeveer de halve stad daar buiten want de heer Radmann had veel ophef gemaakt van zijn meesterwerk en weldra stonden een aantal gasten in feestgewaad aan boord en keken op de ongeduldige menigte neer maar wij bleven steeds in de nabijheid van den doopvader, in afwachting van het teeken om naar boven te klimmen. Op eens merkten wij, hoe hij ook den Eier- Küper en zijn dochter vriendelijk ontving, en naar de ladder bracht. De oude heer schudde bedenkelijk afwerend met de hand, maar het meisje was in een oogwenk met onbegrijpelijke vlugheid naar boven gesneld Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2