Laatste Berichten. Buitenland. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. Verder is cassatie aangeteekend namens N. L., landbouwer te Ellewoutsdijk, die wegens overtre ding der drankwet 11. Vrijdag een vonnis te zijnen laste kreeg. In de versierde zaal van de Werkmansvereeni- ging waren gisteren avond vele leden, donateurs en genoodigden bijeen om twee kroonjaarfeesten te vieren, nl. bet tienjarig bestaan der rederijkers kamer Nut en Genoegen en bet 15-jarig bestaan van de zangvereeniging Voorwaarts streven, beide onderafdeelingen der Werkmansvereeniging. De directeur der vereeniging beette de aanwe zigen welkom, besprak de aanleiding tot de buiten gewone bijeenkomst, wenscbte den beiden jarigen kinderen van de moeder, die zelve spoedig baar 25-jarig feest boopt te herdenken, geluk met den feestdag en sprak zijne beste wenscben uit voor de toekomst. Na deze toespraak rees bet gordijn dat bet tooneel van de zaal afsluit en werd een aller liefste groep zichtbaar. Een twintigtal jonge meisjes, keurig gekleed, omringden een vaandeldraagster en brachten alleraardigst bet Wien Neerlands Moed ten gehoore, terwijl eenige vrouwen van leden, die zich had den vereenigd om der rederijkers kamer een vaan del aan te bieden, op den achtergrond waren geschaard. Nadat de president der feestvierende rederijkers kamer een toespraak bad gehouden en de jonge meisjes een feestliedje hadden gezongen, trad een der vrouwen, mej. P., naar voren en bood in flink gekozen bewoordingen der kamer bet vaandel aan. Dit fraaie werkstuk is van fluweel en draagt in gouden letters«Rederijkerskamer Nut en Genoegen Middelburg 1878-28 Febr. 1888 W. V." Zoowel den vervaardiger van bet vaandel als den stadgenoot, die het zoo fraai beschilderde, komt daarvoor lof toe. Nadat dank aan de geefsters was betuigd, hield de president der zangvereeniging eveneens een gelegenheids toespraak, waarin hij mededeelde uit Den Haag van een onbekenden vriend der Werk mansvereeniging voor Voorwaarts streven eene fraaie zilveren medalje te hebben ontvangen. Den onbekenden gever werd dank betuigd én de me dalje aan het vaandel der vereeniging gehecht. Nog een zangstukje van de kleinen, een lied door de zangvereeniging, een aan de aanwezigen veel stof tot lachen gevende voordracht der G-ebr. Semmels en een comisch abc vulden den avond aan, die besloten werd met de opvoering van de kluchtige scène uit het stadsleven Hans de kruier in het verhoor. Wij ontvangen van den correspondent uit W. Z. Vlaanderen van de G. Ct. een ingezonden stuk dat wij echter om den vorm niet kunnen op nemen. In bedoeld schrijven komt hij op tegen het bericht van onzen correspondent te Oostburg be. trekkelijk het vinden van een lijk nabij die plaatg en tracht hij te doen uitkomen dat die zaak nog niet is uitgemaakt en, naar zijn beweren, dit wellicht nooit zal worden. Verder verdiept de schrijver zich in bespie gelingen over berichten in een ander blad, die tot de kwestie niets afdoen, en voor onze lezers geen waarde hebben. Daarbij verkondigt hjj zonder bewijs een stelling, welke hem ook moeiljjk vallen zal te staven. Aan boord van het te Vlissingen in 't dok liggende Nederlandsche kofscheepje Anna, gez. Boiten, vond Zaterdagmorgen de scheepsjongen den stuurman in zijn bloed badende met eene wonde aan het hoofd De man, die Vrijdagavond een koffiehuis te Vlissingen had bezocht, en door een matroos dien avond bij zijn komst aan boord zittende op een kist was gevonden, zonder dat deze iets aan hem bemerkte, werd naar het stedelijk gasthuis gebracht waar hij reeds kort na den middag is overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. Het scheepje had in den voorwinter eene lading kolen aangebracht en overwinterde te Vlissingen. Een paar dagen geleden was de equipage eerst teruggekeerd om zich voor de vaart gereed te maken. Aan het station Kruiningen werden in Eebr^ verzonden 4657 vaten oesters tegen 3061 vaten in Eebr. van het vorige jaar. Zonder de strenge vorst zou het verschil nog aanmerkelijk grooter geweest zijn. De ingevallen dooi was zeer gewenscht, want de voorraad van oesters in de putten dreigde voor sommige handelaars weldra uitverkocht te zijn, terwijl het weer het opkorren van nieuwen voorraad onmogelijk maakte. Men schrijft ons uit Renesse Vrijdag is alhier het nieuwe gemeentehuis in gebruik genomen. Nadat des middags de eerste gemeenteraadszitting erin had plaats gehad, vereenigden zich des avonds op uitnoodiging van het gemeentebestuur vele ingezetenen om de in wijding feestelijk te helpen vieren. Het gemeentebestuur, den burgemeester in de eerste plaats, komt allen lof toe voor de wijze, waarop dit gebouw, zonder zware geldelijke opofferingen tot stand is gekomen. Moge er nog menig besluit in worden genomen tot heil der gemeente Op het Looze's hof, bewoond door P. vart Dixhoorn te Axel, is in een keet een begin van brand ontstaan, welke zich nog al ernstig liet aanzien, doch door spoedig aangebrachte hulp is kunnen gebluscht worden, zoodat de brandspuit niet is noodig geweest. Oorzaak onbekend. Onder de gemeente Zaamslag, op het ge hucht het Zoute Spui, is een jeugdig echtpaar ten gevolge van godsdienstige dweperij, in een toestand van krankzinnigheid gekomen, die be waking door de politie noodzakelijk maakt. De ongelukkigen behooren tot de zoogenaamde sdoleerende partij". Dat er werkelijk gevaar aanwezig was, blijkt uit het feit, dat de man zich verbeeldde Abraham te zijn, en in navolging van den aartsvader zijn kindje, ruim een jaar oud, wilde offeren. Te Amsterdam werd Zaterdag, terwijl de man afwezig was en de kinderen naar school waren, door een vrouw op een petroleumtoestel een pot met was gekookt. De pot viel om, waardoor de vloeiende was, welke oogenblikkelijk vlam vatte, de vrouw als het ware overstroomde. Tegelijker tijd deelde de vlam zich ook mede aan het hout werk in den winkel, zoodat een ondoordringbare rook ieder belette om der ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist zij, die geheel in vlam stond, op straat te komen, waar zij meer dood dan levend neerviel, met vreeselijke brandwonden bedekt. Per raderbaar moest de vrouw naar het gasthuis worden gebracht. Middelerwijl brandde het huis voort; en vernam men dat er zich nog een kind in de woning be vond. Een schoenmaker begaf zich in het bran dende huis; en redde het kind, maar verkreeg daarbij zulke ernstige brandwonden, dat hij naar het gasthuis moest worden gebracht. Een groot liefhebber van schaatsenrijden te Rotterdam, die op kamers woont, werd, toen hij van een mooien tocht thuis kwam, zeer hartelijk door zijn juffrouw en verdere huisgenooten geluk gewenscht, dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat ze hem voor den gek hielden, doch vernam al spoedig dat een «burgerjongen" hun was komen vertellen, dat mijnheer door het ijs gezakt was, »en of ze asjeblieft schoon goed en mijnheers beste pak met zijn demi-saison wilde medegeven" men had zich natuurlijk gehaast het gevraagde aan dien gedienstigen «burger jongen" mee te geven Te Haarlem is Zaterdag overleden de 101- jarige Maria Trempe, wed. Jan Knoppert, geboren te Haarlem den 21en November 1786. Tot hare laatste oogenblikken bleef zij helder van geest. Aan de Engelsche stoomslachterij te Eede werden in het jaar 1887 ruim 36000 stuks varkens ter verzending geslacht. Omtrent den levensloop van Trijntje de Jong, de tweede z. g. millioenenjuffrouw, deelt het N. v. d. D. de volgende bijzonderheden mede Geboren te Ureterp in het jaar 1851 is zij als dienstmeid de wereld ingegaan heeft gewoond bij den predi kant te Marumis wegens kerkdiefstal veroor deeld heeft gedurende eenigen tijd «gebromd" in de gevangenis te 's Hertogenboschis daarna gezelschapsjuffrouw geworden bij mej. Zwart heeft van deze eenige Spaansche, Amerikaansche en Oostenrijksche effecten gekregen (gestolen, zegt de off. v. just.)heeft het protestantsch geloof den rug toegekeerd en zich geworpen in de armen van het katholicismeheeft haar intrek genomen als candidaat-non in het klooster der «Ewige Anbid- dung" te Innsbruck in Tyrolheeft verschillende kloosters bezocht; voorts Brussel, Weenen, Rome, Basel, Constans en Keulen. De middelweg. Thompson is geen vrijhan delaar, maar hij is toch ook geen volbloed pro tectionist hij zou alleen maar een gat in zijn schutting willen hebben, groot genoeg om zij-n kippen gelegenheid te geven om in zijn buurman s tuin te gaan, maar te klein om zijn buurmans kippen te beletten in zijn tuin te komen. In het vuur van den verkiezingsstrijd. «Wacht u, mijn vrienden, voor die fanatieke drijvers, die u, aan handen en voeten gebonden, aan hun lei band willen doen loopen In de eerste helft der vorige week woedde te Haaften weer een felle branddrie huizen, be woond door vier gezinnen, werden in den asch gelegd. Van de inboedels is bjjna niets gered. Allen waren tegen eene matige som verzekerd. Hoe de brand is aangekomen De eene fluis tert dit, de ander dat, en de slotsom is dat er kwaadwiligheid in het spel is, doch niet van de zijde der bewoners van de uitgebrande panden, maar van een troepje dat slecht ter naam bekend staat. Te Herpt is een mensch door een hond gered. 'tWas des avonds vrij donker, toen een hond uit Heusden zijn meester liep te zoeken. Nabij de brug over het Oude Maasje, dat Herpt met Hedik- huizen verbindt, bespeurt het beest iets en heft een aanhoudend geblaf aan. De buren, door dat einde loos blaffen opmerkzaam geworden, komen met lantaarns en vinden in een sloot een menschelijk wezen geheel verstijfd en bewusteloos. Het bleek een inwoner uit Luttelherpt te zijn, die, door koude overmand, was neergezegen en vermoedelijk spoedig van honger zou zijn omgekomen, indien de hond hem in zijn hopeloozen toestand niet gevonden had. Te Tilburg is een zoutsmokkelaar' in het veld gevonden met bevroren voeten. De onge lukkige is ter verpleging naar het gasthuis over gebracht. Te Standdaarbuiten is een jongen van 12 jaren door het ijs gezakt en verdronken. In Noordbrabant zijn in de laatste dagen onderscheiden runderen aan miltvuur gestorven. Volgens het officieel bericht van Zaterdag neemt de Duitsche kroonprins in krachten toe. Een deel van den dag brengt hij op het balcon door. Ook de Nationalztg. maakt melding van het toenemen der krachten. Vrijdag was de beste dag na de operatie. Wat tusschen den kroonprins en zijn oudsten zoon besproken is, weet niemand. Het Berl. Tagébltt, beweert echter, dat noch de politiek noch de geneeskundige behandeling aangeroerd is. Van andere zijde wordt beweerd, dat de prins uit naam van den keizer er op aangedrongen heeft, dat zjjn vader naar Berlijn zou vervoerd worden, maar dat de kroonprinses weigerde. Vrijdag had de kroon prinses in Mortola op de Villa Hamburg nog een langdurig onderhoud met haar broeder, den prins van Wales, vóór diens vertrek naar Londen. Eenige zeer kritieke oogenblikken moet de kroonprins Woensdag avond doorleefd hebben. Ten gevolge van het harde hoesten is de adem halingsbuis uit de luchtpijp gevlogen. De wacht hebbende geneesheer kon hiermede niet terecht. Gelukkig kon tijdig een andere arts geroepen worden. In de omgeving van den patient is het een publiek geheim dat dr Mackenzie prof. Bergmann gedurende diens verblijf te San Remo niet gespro ken heeft en aan geen consult met den Berlijnschen geleerde wil deelnemen. De kroonprinses bracht dr Mackenzie in diens hotel een bezoek, waarop hij later het consult der geneesheeren bijwoonde, prof. Bergmann was echter afwezig. Toen de prinses medegedeeld werd, dat prof. Bergmann nog niet vertrokken, was antwoordde zij«Voor ons is hij afgereisd." Het moet overigens een feit zijn, dat de kroonprins den professor, sedert diens vertrek werd uitgesteld, niet heeft gezien. De wanordelijkheden in de straten van Rome duurden Vrijdag voort. Bakkerswinkels werden ge plunderd. De politie en de troepen hebben de orde hersteld, maar zoowel aan de zijde der werkeloo- zen als aan den kant der gewapende macht werden personen gewond. Op een interpellatie in de kamer antwoordde Crispi, dat de regeering den oorsprong dezer wanordelijkheden kent. In het bezit van sommige arrestanten heeft men geld, en niet alleen Itali- aansch geld, gevonden, een bewijs dat men niet met uitgehongerden te doen had. De regeering beloofde alle maatregelen tot het handhaven der openbare orde te zullen nemen. Hiermede was dit incident afgeloopen. Latere berichten melden, dat de manifestaties geëindigd zijn en het werk is hervat. Te Madrid liepen de laatste dagen her haaldelijk geruchten over het voornemen der koningin-regentes haar ambt neer te leggen. De regeering werd hierover zelfs in den senaat ge ïnterpelleerd. Deze geruchten, die luidens de verklaring der regeering allen grond van waar heid ontberen, zijn door Orleanistische bladen verpreid. Tegen drie dezer bladen is door de justitie een vervolging ingesteld. De internationale jubilé-kunsttentoonstelling te Weenen ter viering van de 40-jarige regeering van keizer Frans Joseph is Zaterdag geopend door den aartshertog Karei Lodewijk. Het onwaarschijnlijke bericht dat Galeotto op het tooneel te Koburg verboden was, blijkt achteraf een verzinsel te zijn. Het bericht, dat de kleine Spaansche koning ongesteld is, wordt tegengesproken. Zaterdag reed de koningin-regentes met haar zoontje dooi de hoofdstad. Donderdag is door de rechtbank te Brugge uitspraak gedaan inde zaak der Ostender visschers, die deelgenomen hebben aan de wanordelijkheden in Augustus 1887. Er waren meer dan honderd aangeklaagden. Tachtig zijn vrijgesproken en de overigen veroordeeld tot gevangenisstraffen van acht maanden tot acht dagen en boeten van 25 tot 100 francs. Te Linarès in Andalusië is een schok van aardbeving waargenomen, die 6 seconden duurde en gepaard ging van hevig onderaardsch gerom mel. De aangerichte schade is gering. Een stelling van het tentoonstellingsgebouw te Barcelona is ingestort. Een arbeider werd gedood en acht zijn gewond. Een orkaan heeft boven Tamatave, Madagas car, gewoed en een groot gedeelte der stad verwoest. Elf schepen aan de kust gingen ver loren en 20 menschen kwamen om het leven. In de Alpen houden de lawinen aan. In Graubiinden werd het dorpje Selma geheel bedol ven, alleen de kerktoren is nog boven de sneeuw zichtbaar. In het Visperthal werden nabij het dorp Randa 40 huizen bedolven. De bewoners van beide dorpen konden zich tijdig redden. Het dorp Trasquara op de Italiaansche grens werd door een sneeuwval geheel verwoest. Prof. Rudolf Gneist te Berlijn heeft de taak aanvaard prins Wilhelm in alle aangelegenheden, de binnenlandsche politiek en de administratie betreffende, voor te lichten. Wilson en Ribandeau hebben tegen hun vonnis appèl aangeteekend. De Fransche kamer begint groote vlijt aan den dag te leggen. Zij nam een voorstel van den afgevaardigde Rivet aan om dagelijks twee zittin gen te houden, de eene aanvangende om 9 uur, de andere om 2 uur. Een voorstel om gedurende de verdere behandeling der begrooting geen rede langer dan een half uur toe te laten werd ver worpen. Gelijk lot viel een voorstel om Zondag te vergaderen ten deel. Opnieuw zal bij het Engelsch lagerhuis een voorstel ingediend worden betrekkelijk een tunnel onder het kanaal. Het klooster en pensionnaat Saint Joseph te Abbeville is afgebrand. De brand brak te middernacht uit. De nonnen en de leerlingen zijn allen gered. Elf spuitgasten werden bij de pogingen tot' blusschen gewond. Het Spaansche dorp Genestoso is grooten- deels door een sneeuwval verwoest. Verscheidene personen worden vermist. Vooral de provincie Asturië heeft van de aanhoudende sneeuw veel te lijden gehad. De oogst en de veestapel zijn ge deeltelijk verloren. Slechts nog éen telegraaflijn is in gebruik. Zaterdag werd te Goes aanbesteed het bou wen eener nieuwe en het afbreken der bestaande kolfbaan in het koffiehuis de Prins van Oranje. Ingeschreven werd door de heerenJ. de Bruine voor 5400C. de Graaf voor 5375A. van de Visse voor 3418.16 A. de Beste voor 3400; Johs. de Jonge Wz. voor 3345M. Buitendijk voor 3320 B. den Boer voor 3220 D. Klem- kerk voor ƒ3219; Jan Snoep voor 3114; W. de Beste voor 3040W. J. van de Weert en Zonen voor 3039 en L. van Verre voor 2888. De 11 eerste wonen te Goes, de laatste te Kruiningen. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Door de afdeeling Kruiningen der Zeeuwsche landbouwmaatschappjj werd Zaterdag te Kruinin gen aanbesteed de levering van 368 KG. rood Noord-Brab. klaverzaad en 113 KG. Lucerne klaverzaad aan den heer B. G. van der Have te Kapelle en van 40 KG. wit klaverzaad aan den heer C. R. Fereken te Rozendaal (Noord-Br.) respectievelijk voor 84, f 85 en 80 per 100 KG. Van 3 tot 5 Maart. Middelburg. BevallenS. C. Kasteleijn, geb. Minck, d. P. Ingelse, geb. Vinke, z. E. van Belsen, geb. Meeuse, d. S. Wessels, geb. Theune, d. T. Joosse, geb. Andriesse, z. S. Westdorp, geb. Pijpe, z. OverledenS. van Hoeij Schilthouwer, vrouw van J. Ermerins, 43 j. M. M. Schot, d. 4 d. J. de Vroome, wed' van M. W. Degens, 76 j. J. E. den Boer, vrouw van D. Verhulst, 64 j. E. W. Faro, man van T. A. D'hont, 42 j. M. Hoebeke, z. 3 j. A. J. Gillissen, z. 5 j. Van 25 Febr. tot 3 Maart. Goes. GehuwdA. de Laat, jm. 23 j. met J. Heijsdijk, jd. 26 j. Bevallen P. Olivier, geb. Kooman, d. M. K. v. d. Boogaart, geb. Siepman, z. C. Weezepoel, geb. Geluk, z. A. den Boer, geb. Bak, d. A. C. Bergervoet, geb. Proost, z. A. P. Baljé, geb. Linse, z. A. Vermeule, geb. De Vos, z. W. P. Schrijver, geb. Bal, z. M. Vink, geb. Franse, d. Overleden P. Timmerman, d. 10 j. J. v. d. Schroeff, man van D. Meijler, 66 j. Zierikzee. Gehuwd J. Krijger, jm. 25 j. met K. van Burgh, jd. 20 j. Bevallen J. W. Berwald, geb. De Winter, z. M. Verboven, geb. Straaijer, d. L. Kloet, geb. De Jonge, z. J. van der Baan, geb. Buijse, d. OverledenJ. H. Botbijl, ongeh. z. 22 j. J. Verton, z. 5 w. Cortg-ene. Heden sprak de heer J. H. C. Heijse van Zierikzee voor de kiezers op Noord- Beveland in de zaal van den heer Van der Linde. Een talrijk publiek was tegenwoordig, dat met onverdeelde aandacht den spreker volgde. Deze zette in korte trekken het programma der Liberale Unie uiteen, besprak de enquête, den algemeenen dienstplicht, bepalingen op den kinderarbeid en de defensie. Hij beval den keer Six aan als een godsdienstig en liberaal man. De heer Schuilwerve verklaarde dat de bewering omtrent den godsdienst van den heer Six boeren bedrog was en o. a. dat de millioenen voor den Rotterdamschen Waterweg weggegooid waren. De heer M. Goudsmit uit Rotterdam protesteerde hier tegen, en zeide dat deze uitgaaf in het alge meen belang was. De heer J. H. C. Heijse weerlegde eveneens den heer Schuilwerve, waarop daverende toejui chingen volgden. Belgrado. Er zijn bereids 70 radicalen in de Sckuptschina gekozen. Soeakim. De Arabieren uit een veroverd fort werden met een verlies van 100 dooden teruggedreven. Kolonel Rapt is gesneuveld. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg van 26 Dec. tot 20 Febr. 1887. Lichtkracht15.12 kaars. Soortelijk gewicht 0.398 Zwavel-koolstof 0.113 gr. p. M" gas. id. waterstof. 0.000 Koolzuur0.000 5 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Tliermometerstand te Middelburg. 5 Maart 's morgens 8 uren 31 gr, 's middags 12 uur 40 gr, 's avonds 4 uur 38 gr. F. Leo XIII ontving Vrijdag de kardinalen, die hem geluk wenschten met den hérinneringsdag van zijn verkiezing tot paus. Bij deze gelegen heid hield de Heilige Vader een toespraak, die wat heftigheid en verbittering betreft een scherp contrast vormt met de in 't algemeen zachtmoe dige stemming van den opvolger van Pius IX en met diens allocuties bjj gelegenheid van zijn onlangs gevierd priesterjubilé. De paus uitte zijn bezorgdheid en kommer over den voortdu- renden toestand van vernederingwaarin het pausdom zich bevond en die niet vereenigbaar is met de onafhankelijkheid van den paus. In de bijeenkomst, Zondag voor acht dagen gehouden, ter viering van het eeuwfeest van Giordano Bruno, het slachtoffer van kerkelijke willekeur en wreedheid, en bijgewoond door Crispi, zag Leo XIII een beleediging jegens de kerk onder

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2