54. 131® Jaai'gang}1888. 131® Jaargang! Zaterdag 3 Maart. Zal het haar gelukken? T "FEUILLETON. Arie Smit, Jhr mr W< Six. J. J. van Kerkwijk, Jules Vogelvanger. Mr P. C. J. Henneqwïn. VERKIEZING. Middelburg 2 Maart Onderwijs. Rechtszaken. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bjj deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Voor de hoogst belangrijke verkiezingen die op Dinsdag a. 6 Maart moeten plaats hebben voor leden der Tweede kamer, hevelen wij ten dringendste aan bij de kiezers in bet; DISTRICT MIDDELBURG, DISTRICT GOES, DISTRICT ZIERIKZEE, DISTRICT HONTENISSE, DISTRICT OOSTBURG, MIDDELBURGS» COURANT. te G°es: A" W" B0LL^XD'te Kruiningen: F. van dee Peije, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. .angenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Hugh van Ditmae te Botterdam, en de firma B. van dek Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het (Aftredend lid). (Aftredend lid.) 3uitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester pin wethouders van aiirtoei hnrer. maken bek/énd dat de inlevering van stembriefjes ter benoe ming van éetii lid van de Tweede kamer der Statrtn-Generaal in Middelburg zal plaats hebb/en op Dinsdag den 6 Maart a. s. van des voorpfiiddags te 9 tot des namiddags 4 uren da-tecle kiezers, die op de kiezerslijsten van die gejmeente zijn vermeld als wonende in de wijken M. tot en met I, hunne stembriefjes moeten inleveren in de burgemeesterskamer ten raadliuize <le verdieping, opgang acktertrap), en de overige kiezers in de zoogenaamde kamer van koopliandel mede ten raadliuize (beneden, ingang Helm); dat de opening van de in het hoofdkiesdistrict Middelburg ingeleverde stembriefjes zal geschieden op de liovenvoorzaal van liet raadliuis (toegang langs de voortrap) op Woens dagden 7 Maart daaraanvolgende, des voormiddags te 9 uren. Middelburg, den 28 Februari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE YÜLDER YAN NOORDEN. Donderdagavond trad in het schoolgebouw te Oost- en West-Souburg voor een zeer talrijk publiek als spreker op de heer mr E. Fokker van Middelburg. Hij begon met aan te toonen, dat de groote belangstelling, die men allerwege waarneemt, een gevolg is van de verandering der tijden, teweeg- Uit het Noorsch. Van CHARLOTTE KOREN. XIV. NeenZoo diep kon hij zich niet vernederen dan nog liever op den bodem van dat don kere water, Ondanks dit besluit richtte Harald zijne schreden naar het lichter en fraaier stadsgedeelte, waar hem een gevoel van welbehagen doortin telde; hier was hij te huis. Maar dat gevoel was slechts een korte verademing. Zijn wanhopige toestand was nog niet veranderd en als in een ijlende koorts bestormden de onzinnigste plannen zijn brein. Hij zag niet waar hij liep of wien hij tegenkwam, toen Koert Hasting hem met een verwonderd gezicht voor bijging- Wat was datHet gelaat van Harald was geheel Verwrongen. Hij keerde om en liep hem na. In gebracht door de uitbreiding van /het kiesrecht waar tot nutoe velen slechts hadden toe te zien zÜn zfl thans tot handelen geroepen. Verder wees hij op hetgeen </loor de liberalen is tot stand gebracht en besprjak hij achtereen volgens de afschaffing der gra anbelasting, den accijns op het geslacht, op de ijjrandstoffen enz. De afschaffing der belasting <'op het zout en eene betere verdeeling der lasten noemde spreker een eisoh der rechtvaardigheide!, die zeker aller eerst door de liberalen zal w/orden ter hand ge nomen. Daartegenover zette hij uiteen, wat de anti- revolutionnaire partij wil/ en behandelde hij het, zooals hij het uitdrukte', «tijdelijk opgeborgen program van dr Kuyrper," in verband met het thans samengestelde■•progam van actie. Op degelijke wij^e besprak hij de verdacht making, dat liberalen vijanden van den godsdienst zijn. Spreker gaf/ te kennen dat het gedurig herhalen ertoe hééft geleid dat men bij slot van rekening het is /gaan gelooven. Eindelijk is echter tegen die verdachtmaking hulp gekomen van eene zijde, ytearvan men die niet had verwacht, namelijk -van ortodoxen kant en zijn eerst 5 UtreohAsche heeren en later de heeren Buitendijk en Bronsveld gaan erkennen, dat die verdacht making ongegrond was. Na eene uiteenzetting van hetgeen de heer Smit voor Vlissingen heeft gedaan en de voor- deelen, welke daardoor niet alleen voor Vlissingen maar ook voor Middelburg en het platteland van Walcheren zijn tot stand .gekomen, eindigde spreker, onder daverend applaus, zijn belangrijke rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Te Veere trad denzelfden avonrl tt Snijders in eene vergadering van de liberale kies- vereeniging Eendrachtjvoor een zeventigtal hoorders op. Als punt van uitgang bij zijne redeneering koos hij de aanneming van de grondwet in 1848. Van dat oogenblik af is het volk, althans een gedeelte, begonnen meer regelrecht aan het regeeringsbeleid deel te nemen. Die grondwet was een eisch des tijds en zeker is het tijdige inzicht daarvan de oorzaak geweest dat zij onder ons langs vredelievenden weg tot stand gekomen is. Maar ook deze grondwet vertoonde na jaren hare onvolmaaktheden. Vissering wees er op. Kappeyne deed eene poging tot herziening, anderen volgden hem, maar de verhouding der partijen in de 2e kamer was van dien aard dat eene herziening niet tot stand kon komen. Lang zamerhand werd de onvolmaakte grondwet de kapstok, waaraan de onafgedane zaken in de kamer werden opgehangen. Spreker schetste daarna in verschillende voorbeelden, hoe met den dag de nood dringender werd, teneinde te kunnen komen tot afdoening van zaken als verbetering van kieswet, troonsopvolging en defensie. Toen kwamen de obstructionisten, de non pos- sumus mannen. Zij eischten eerst hoofdstuk X der grondwet gewijzigd naar hunne inzichten, alvorens zij eén enkel artikel zouden goedkeuren. Gelukkig werd de< toeleg verijdeld. De versterkte en herstelde liberale partij sloot zich vast aaneen en de grondwet kwam tot stand. Thans moeten wij aan het werk en zoo mogelijk de geleden schade herstellen. Maar welke mannen zullen wij daarvoor kiezen Zullen wjj hen afvaardigen, die als anti-liberalen voor een oogenblik zich bij de stembus hebben verbonden, maar innerlijk zóo Haralds ooren klonk de stem van zijn neef als de doodsbazuin van het laatste oordeel. Hij rukte zich los, wankelde en zou gevallen zijn indien Koert hem niet gegrepen had. »Zijt gij ziek, of wat scheelt er aan Harald zocht zich te bevrijden maar zijne krachten waren uitgeput. Zonder verdere praatjes werd hij meegetrokken. At en toe deed hij een zwakke poging om te ontkomenmaar het gelukte niet. Nu stond hij op de kamer van Koert. Droomde hij Hier, waar hij in de laatste drie jaar geen voet gezet had En toch was het hier zoo gezellig, zoo behagelijk. Hij werd door een onuitsprekelijk medelijden met zich zelf aangetast en had kunnen schreien als een kind. Maar Koert stak de lamp aan en met het licht keerde het besef der werkelijkheid terug. Vol angst en afkeer begreep hij, waar het heen moest. Neen, het was onmogelijk niet uit te houden. Hij moest weg vluchten. Wanhoop maakte zich van hem meester en snik kend viel hij op de canapé. Zijn neef liet hem met rust. Hij kende die verdeeld zijn, dat, indien zij aan het bewind kenen, zij niet zullen weten wat te moeten doen. Zij zijn éen op het punt van wat weg moet, maar zij missen het vermogen tot eendrachtig opbou wen. Blijkt het niet treffend in ons district op dit oogenblik, hoe verdeeld zij zijn en hoe zij zich in allerlei bochten moeten wringen om een zekere eenheid te vormen. Daarom laat ons mannen kiezen; die iets kunnen uitrichten, die eenstemmig zijn, van eene anti-liberale meerderheid is in de kamer geen afdoende arbeid te verwachten. Het zaad van tweedracht tiert daarvoor te welig in de harten van een Schaepman en Kuyper. Na een hartelijk woord van aanbeveling voor den heer Arie Smit werd de vergadering onder daverend applaus gesloten. Van-de gelegenheid tot debat werd ook daar geen gebruik gemaakt, Men verzoekt ons te melden dat de heer H. J. E. Gerlach alhier zijn ontslag heeft genomen als lid der Protectionistische Landbouw Vereeni- ging. Daartoe gaf aanleiding dat de heer Gerlach zich niet kan vereenigen met het aangenomen principe dat, bij verkiezingen ieder lid verplicht is dien candidaat te steunen die voor bescherming is gezind, onverschillig welke gevoelens door hem worden beleden op politiek terrein. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Axel is benoemd de heer H. Cransberg aldaar, op eene jaarwedde van 400. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld: misii^iarbeider Stekene (België), wegens werkman Eede, wegens alsvof'eil töt 'j tf b. s. 6 d. h.; A. P. 15 j., arbeider Wemeldinge, wegen* diefstal tot 14 d. gev.1 A. v. O. 63 j., wed. P. de S., arbeidster, 2 A. C. M. 52 j., sjouwerman en 3 J. M. 18 j., schippersknecht, allen Camper- land (Wissekerke), wegens als voren ieder tot 3 d. gev.; J. L. W. 23 j., schippersknecht Nijehaske (Haskerland), wegens beleediging van een ambtenaar tot 8 b. s. 6 d. h.W. C. V. 30 j., sjouwerman Vlissingen, wegens alsvoren tot 4 d. gev. M. P. 23 j., werkman Terneuzen, wegens wederspannigheid en vernieling van een» anders goed tot 14 d. gev.; K. S. 36 j., koopman Sehore, appellant vonnis kantongerecht Goes, wegens overtreding dei- jachtwet tot 3 maal 10 b. s. 3 maal 4 d. h. en N. L. 43 j., landbouwer Ellewoutsdijk, appel lant van 2 vonnissen van het kantongerecht Goest wegens overtreding der drankwet tot 4 maal 2 en 2 maal 2 weken h. Allen in de kosten. Door dezelfde rechtbank werd heden, in civiele zitting, vonnis gewezen in een kieszaak. Het betrof een verzoek van J. B. Kloeg, tim merman te Vlissingen, om op de kiezersljjsten dier gemeente te worden gebracht, waarvan hij door het gemeentebestuur was geschrapt omdat hij gedurende 1887 onderstand zou hebben geno ten van het algemeen armbestuur zijner woon plaats. hevige aanvallen, die moesten uitrazen; later zou Harald zich wel laten helpen. Als het nog maar niet zoo erg was dat er niet meer te helpen viel Zijne gedachten gingen onwillekeurig naar Ellen en haar schrik van 's morgens. Zij hield zooveel van dien broeder. Eindelijk was Harald bedaard en zat ineenge doken in een hoek van de canapé, niet in staat om een besluit te nemen. Iedere vraag, iedere aanmoediging tot vertrouwelijkheid deed hem huiverenhij wist niet wat te beginnen. Maar dat hield hij niet langer uit. Liever dood, liever alles, allesEensklaps stond hij op, vermande zich en zei met gedwongen lucht hartigheid »Dank u, het is geheel een misverstand een belachelijke historie. Er scheelt mij niets." »Onzin, Harald! Kijk eens in den spiegel uw uiterlijk logenstraft uwe woorden." Zijn schoon gelaat was vaalbleek en vertrokken van ontroering, zijn stap waggelend toen hij zich naar de deur begaf. Hier keerde hij zich om en zei met een gemaakten glimlach Overeenkomstig de conclusie van den heer officier van justitie verklaarde de rechtbank adressant niet ontvankelijk in zijn verzoek en veroordeelde hem in de kosten, vermits uit eene door den griffier der rechtbank overgelegde ver klaring was gebleken, dat door adressant was verzuimd ingevolge art. 17 der kieswet een ex ploit over te leggen, waarbij bleek van de betee- kening aan 1t betrokken armbestuur van zijn verzoek, bij hetwelk hij tegen de beschikking van den gemeenteraad opkomt binnen 3 maal 24 uren na de indiening. Op Dinsdag 27 Maart 1888, zal voor die rechtbank terechtstaan J. v. M., oud 31 jaren, commissionair, geboren en wonende te Honte- nisseter zake dat hij op 18 October 1887 aan Pieter Cornelis Serrarens, landbouwer en wethouder te Stoppeldijk, per -post heeft toegezonden eenen door hem geschreven en onderteekenden brief, waarin onder anderen het volgende vóbrköi£t.: »Hontenisse 18 October 1887, Den Heer P. C. Serrarens, Stoppeldijk, Mijnheer 1 Om u huisgezin van zeer gewichtige omstandigheden te vrijwaren, meen ik dat het van mij zeer billijk is die zaak met U voor een zekere somiha geld te voorko men, het is namelijk deze zaak, lees met aandacht en overweegtMijnheer Serrarens, daar U wet houder is der gemeente Stoppeldijk en wanneer den Burgemeester afwezig is U als fungerend Burgemeester optreed, zoo zijn mij stukken teruggezonden der Militie van Stoppeldijksche jongens die als plaatsvervangers hun hadden geeingageert, met twee verschillende handteekenen altijd met U naam geteekend P. C. Serrarens daar blijkbaar is dat die stukken door twee ver schillende handen geteekend zijn door U en een door leden van U huisgezin misschien en deze kannen of mogen niet U handteekening plaatsen, dus de zaak zou loopen het teekenen van een valsohen naam wil U die zaak voor een somma van honderd gulden uit de wereld maken om die somma binnen viif dasren aan mij te betalen vernietigen anders ben ik aangesenreven um uw bewuste stukken naar de Rechtbank op te zenden, en dan zijn de gevolgen niet te voorzien Hij heeft alzoo getracht, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, door bedrei ging met de openharing, dat door een der leden van het huisgezin van genoemden Serrarens de handteekening van hem Serrarens was nagemaakt, hem tot afgifte van f 100 te dwingen, waarvan de uitvoering alleen daardoor niet is voltooid, dewijl genoemde Serrarens hem de gevraagde een honderd gulden niet heeft uitbetaald. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag, zijn veroordeeld: Jde H. Hansweert, wegens na het sluitingsuur zich bevinden in eene herberg, tot f 2 b. s. 2 d. h.A. P. Wemeldinge, wegens het verstoren der orde in dronkenschap, tot 3 b. s. 3 d. h.; H. v. d. L., G. de W., J. v. L. 's Heer Arends- kerke, J. M., H. W. Wemeldinge, wegens het verwekken van rumoer, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.; J. v. L. Krabbendijke, wegens het hevisschen der Schelde zonder consent, tot 2 b. s. 2d. h.; J. de M. Wemeldinge, wegens straatschenderij, tot 3 b. s. 3 d. h.A. R. Goes, wegens het zijn trekhond lo niet voorzien van den vereischten muilkorf en 2o onbeheerd laten staan op den open haren weg, tot 1 b. s. 1 d. h. en 3 h. s. 3 d. h.J. Z. Heinkenszand, A. T. Baarland, J. D. Wemeldinge, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.J. C. Krabbendijke, »Ik heb u een beetje nieuwsgierig gemaakt, Koert. Een andermaal zal ik u alles vertellen; nu beb ik geen tijd. Vaarwel, vergeef mij dat ik u lastig gevallen ben". Maar Koert was niet gezind om zijn neef zoo te laten gaan, nu hij hem eenmaal bij zich had. Daarom pa,kte bij hem weer bij den arm, trok hem naar binnen, sloot de deur en zei op be slisten toon »Dat is gekheid, Harald, louter kinderach tigheid. Vat moed en spreek op, man Maar Herald wilde wegveel liever in het koude diepe water Had bij bet zijn neef maar verteld, zoodra deze thuis kwam, dan bad de zaak nog als een luch tige scherts behandeld kunnen worden voor dat zij tot iets leelijks iets gemeens was aan gegroeid De strijd, die nu volgde, was hoogst ongelijk. In de vaste overtuiging dat het alleen voor Harald's bestwil was, drong Koert op een beken tenis aan, terwijl Harald zich met machtelooze woede verzette. (Slot volgt)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1