Kerknieuws, Rechtszaken Verspreide berichten. Ingezonden stukken. a. tot lid en voorzitterde inspecteur van het lager onderwijs in de 2de inspectie b. tot leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Axel en Goes c. tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in de arrondissementen Oostburg, Zierikzee en Tholen. Te Breda is het examen in de nuttige hand werken met goed gevolg afgelegd door mej. J. H. Jansen van Oud-Vosmeer. Door het kiescollege is gisteren avond met bijna algemeene stemmen van de tegenwoordig zijnde leden beroepen tot predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente aldier ds P. J. Roscam. Abbing te Silvolde. Uit Zoutelande schrijft men ons Over het algemeen is de toestand onzer Ned. Herv. kerk verre van rooskleurig. Vijanden van binnen, vijanden van buiten, ze laten niets onbe proefd haren val te bewerken. Ook in ons midden poogden een paar ontevre denen der kerk afbreuk te doen. Hunne pogingen mislukten evenwel! Meer dan ooit sluiten de getrouwen zich thans aaneen en neemt de bloei der gemeente toe! Bewijst ons dit de aanzien lijke opkomst des Zondags in het kerkgebouw, ook de verbeteringen, in kerk en pastorie aange bracht, zijn sprekende getuigen. En nu wij eerlang de vorst van al wat speeltuig heet, de tempelharp, het orgel in ons midden mogen zien verrijzen, zal het «sprekendst bewijs" geleverd zijn. Hulde mag wel gebracht worden aan de heeren J. F. C. Rozenberg, hoofd der school, en B. T. Jonker, godsdienstonderwijzer alhier, voor hunne ijverige bemoeiingen in deze. In eene vergadering van eenige doleerenden te Zaamslag, waartoe alle meerderjarige mans lidmaten der Ned. Herv. gemeente waren uitge- noodigd, is besloten, met medewerking dei- naburige kerk van Axel, de «reformatie" dezer kerk ter hand te nemen, «krachtens het ambt der geloovigen," en tot het stichten eener dolee- rende gemeente te dezer plaatse, over te gaan. Er werden ouderlingen en diakenen benoemd. (IV. R. Ct.) Zooals wij reeds in 't kort meldden heeft de Haagsche rechtbank Dinsdag uitspraak gedaan in zakelo de Ned. Herv. gemeente te Leider dorp en 2o ds Pijzei pred., ca. ds. Vlug, eveneens pred. te Leiderdorp. In de eerste plaats besliste de rechtbank dat de exceptie, als zouden de eischers sub lo de hoedanigheid niet bezitten, die zij zich toeschrijven, ongegrond is. Alvorens de tweede exceptie, na melijk, dat ds Pijzei niet wettig beroepen predikant zou zijn, te onderzoeken, treedt de rechtbank in een beschouwing der zaak zelve, en overweegt, dat de vraag of de beweerde afscheiding door woord en daad werkelijk heeft plaats gehad, ter beoordeeling staat der kerkelijke besturen, zoodat de rechtbank niet bevoegd is in een onderzoek nopens deze vraag te treden en het besluit dei- Synode (dat de afscheiding inderdaad heeft plaats gehad) heeft te eerbiedigen. Wat de bewering betreft, dat ds Vlug niet had opgehouden predi kant te Leiderdorp te zijn, overweegt het vonnis, dat de stelling dat er geen vacature zou bestaan, onjuist is, aangezien art. 1 algemeen reglement op de vacatures niet in engen zin moet opgevat worden, daar ook buiten dat art. (b. v. in de onze stranden achter de duinen, waar hij op de breede watervlakte tuurde, met de groote luchten zich vermengend. Daar is de zee-poëzie over hem vaardig geworden. Daar zag hij de grijs-witte zeilen in de zon opkomen uit de verte, tusschen een kleurenzee van blauw, warm blauw, en hij hoorde het zachte geklots der blanke golfjes, die wegvloeiden in het zand. Daar spatte hem het zilte schuim om de ooren, als de zwarte wolk massa's voortgezweept werden, die zwarter nog leken door de dikke rookwolken der booten, met moeite de hooge baren snijdend. De eeuwige kleurenwisseling heeft hij er ingedronken met zijn dorstig kunstenaarshart. Maar 't was hem niet genoeg op het strand te blijven staan: hij wilde, aan de familie-traditie getrouw, ook op zee zelve indrukken ontvangen van alles wat hem roerde, zóo dat hij 't moest uitdrukken op het doek. In welk jaar 't gebeurde weet ik niet maar eens wist hij van een visscher gedaan te krijgen, dat hij hem meenam op de pink, het kanaal in. Veertien dagen lang heeft Schütz toen rondgedobberd in den omtrek van het eiland Wight en hij heeft er stellig onstuimige zeeën genotenIn een zijner schetsboeken is een blad- zjjde als herinnering aan dien tocht te zien, waarop ook een reddingboot verschijnt, met de namen der bemanning er naast opgegeven doch of de schilder inderdaad schipbreuk heeft geleden met zijn visscher, is mij nooit volkomen duidelijk geworden! Overigens heeft Schütz Middelburg niet verlaten, dan voor een klein uitstapje naar Antwerpen. Ontegenzeggelijk is deze omstandigheid niet ten voordeele gekomen van zijn talent. Doch wei nigen in aantal zijn de bevoorrechten, die zonder met de dagelijksche behoeften te moeten worstelen geheel en vrij zich wijden kunnen aan «de kunst". Over die «kunst" Schütz te hooren praten, was zoo eigenaardig. Welke woorden zou hij wel gebruiken om te zeggen wat de eischen zijn dei- kunst, de taak van den kunstenaar, hij die geen artt. 33 en 35) gevallen genoemd worden, waarin van vacatures gesproken wordt. De bevoegdheid van het klassikaal bestuur tot beroeping van een nieuwen predikant aannemende, wijst de rechtbank der eerste eischeresse hare vordering tegen ds Vlug tot ontruiming van de pastorie en tuin te Leiderdorp toe, verstaat dat den tweeden eischer, ds Pijzei, het gebruik van die onroerende goederen toekomt, machtigt de eischers tot het doen van ontruiming, ingeval van weigering door den ge daagde, met behulp van den sterken arm, ver oordeelt den gedaagde tot vergoeding der kosten, schade en interessen, reeds geleden of nog te lijden door eischers, en zulks voor het geval deze de som van 150 mocht te boven gaan uitvoerbaar bij lijfsdwang, en veroordeelt den gedaagde in de koste der procedure. Heden morgen heeft een timmerman, die op een buitenplaats onder deze gemeente werkzaam was en voor het wegspringen van een ijzeren bout wenschte uit te wijken, daarbij den enkel ver stuikt hij is in het gasthuis alhier ter verpleging opgenomen. Naar men ons mededeelt is bij den land bouwer L. Dekker te Meliskerke eene koe van drie kalveren verlost. - Men schrijft ons De broodbakkers te Vlissingen hadden eene ver- eeniging waarvan allen lid waren, en waarbij wederzijdsche belofte werd gedaan het brood op denzelfden prijs te houden. Men zegt dat voor verbreking der belofte eene boete van f 100 moest betaald worden. Een bakker nu heeft den prijs van 14 ct op 12 ct per kilo gebracht, na bij de vereeniging zijn lidmaatschap te hebben opgezegd. Nu wordt beweerd dat de vereeniging uiteen is gespat. Alle bakkers hebben thans hunne prijzen verlaagd, en deze maatregel was noodza kelijk wegens de concurreerende prijzen van in gevoerd brood uit Middelburg, Souburg en Zou telande. De burgerij profiteert van een en ander in hooge mate. Op het aan de regeering door het kader der dd. schutterij te Goes gericht en door de officieren dier schutterij ondersteund verzoek om aanleg, op kosten van het rijk, van eene schiet baan is ten antwoord ontvangen, dat aan dat verzoek niet kan worden voldaan zulks op de bekende gronden, dat de kosten der schutterijen voor rekening der gemeenten zijn. Een spoorwegwerker van Sliedrecht, bezig zijnde te Kapelle met het lossen van rails, had het ongeluk er een op zijn voet te laten vallen, waardoor, hij zoo ernstig bezeerd werd, dat hij per spoor naar Goes moest vervoerd en in het gasthuis opgenomen worden. (G. CrtJ. Op eene buitengewone vergadering van ingelanden van den polder Hoedekenskerke, Woens dag gehouden, is eene voordracht opgemaakt voor een dijkgraaf ter voorziening in de vacature, veroorzaakt door de periodieke aftreding van den heer M. de Regt, en van een gezworen, door het eervol ontslag, op zijn verzoek aan den heer J. van Dijke verleend. Er werden 17 geldige stemmen uitgebracht. Als le candidaat bekwam de heer M. de Regt 15, als 2e de heer De Winter 14 en als 3e, bij de 2e stemming, de heer J. Raven 10 stemmen. Als gezworen werd bjj de 3e stemming als le candidaat op de lijst gebracht met 11 stemmen de heer C. Boonman, terwijl de heeren L. van Doeselaar en M. G. Verbeek als 2e en 3e candi daat daarop voorkomen. Woensdag verliet de heer J. A. Geill, ge- academie voor schilderkunst ooit bezocht, geen enkel groot museum in ons land of in 't buiten land meer dan hoogst oppervlakkig gezien had? Wat zou hij wel te zeggen hebben van stijl, van Italiaansche, van Vlaamsche scholen, van impres sionisme? En toch luisterdet gij als hij bezig was u te zeggen wat hij schoon vond, wat hij «de kunst"'noemde. Ge zaagt hem wat hij in zijn woorden niet dan vaag vermocht aan te geven u duidelijk maken met 't potlood in de hand. Gij gevoeldet dat er een leven in hem was, dat in taal gebrekkig, maar in lijnen en kleuren zich uiten kon. Wat zoudt ge meer verlangen En wat verlangde hij zelf meer Op zijn ruim atelier gezeten in den rieten stoel, pijp in den mond, achter den ezel zóó was Schütz gelukkig. Geen heerlijker dagen voor hem dan die enkele, welke hij aan zijn doek kon geven, zonder op lesgeven uit te moeten gaan. Daar doorleefde hij de kostbare uren van den kunstenaar, met zijn schepen, zijn kusten, zijn lichten, en de groote, geheimzinnige zee. Het ligt niet op mijn weg over de stukken, die uit het atelier van Schütz voor den dag zijn gekomen, en voor zoover ik die heb gezien, een oordeel neer te schrijven, noch een gissing te wagen over de kunstwaarde, die zij eenmaal zullen vertegenwoordigen. Genoeg zij 't hier te vermel den dat zij vele koopers hebben gevonden in het buitenland, in België, vooral in Engelanddat in Zeeland zeer vele zijner stukken verspreid zijn, en buiten de provincie in Dordrecht, Rotterdam, 's Hage, Scheveningen, Amsterdam en Utrecht in particuliere verzamelingen werk van hem te vinden is. Op het Loo hangt «De komst des ko- nings met het stoomjacht in de prov. Zeeland bij Bruinisse, verwelkomd door de zeelui van het dorp in hunne vischschuiten." In ons land werd Schütz te weinig medegeteld, en hiervoor zijn twee voorname oorzaken op te geven hij zond weinig en niet gaarne ter expositie, zijn onder vinding had hem daarvan afgeschrikt, en dan, neesheer, de gemeente Nisse na een verblijf van 24 jaren. Op zijn last werd op dien dag een buitengewone bedeeling gehouden van brood, spek en bier. Onder verdenking van valschheid in een ge schrift gepleegd te hebben, waarop «veeartsenij kunde" werd uitgeoefend, is te Oostburg gevankelijk binnengebracht een persoon uit Aarden burg, die ter beschikking is gesteld van den officier van justitie. Uit Oostburg schrijft men ons In de G. Ct van Dinsdag komt een bericht voor uit deze gemeente dat, op z'n minst geno men, door een sterk vergrootenden bril moet bekeken zijn om 't aldus te vermelden. «Op 't oogenblik dat de hier gevestigde graan- beurs 't drukst werd bezocht, zakte aan den ingang plotseling de vloer in", zoo heet het. Nu zou ieder lezer denken, dat de aarde zich geopend had en de bezoekers als wijlen Dathan en Abiram verzwolgen waren geworden. Edoch, wat is nu 't geval De bezoekers waren in de graanbeurs niet aan wezig. Een beambte ontdekte toevallig dat een paar steenen (plavuizen) bleken in te zakken. De burgemeester, hiermede in kennis gesteld, liet zulks onderzoeken en herstellen. Tot geruststelling diene dat, aangezien er nie mand was, ook niemand wegzonk in 't «graf'' dat men vond. Een tweede bericht uit deze gemeente van denzelfden correspondent scheen ook bijster op effect berekend. Men had het lijk gevonden van een man, die Donderdag middag in de nabijheid dezer gemeente in een put werd aangetroffen. Men wist niet of men aan een misdaad dan wel aan een zelfmoord moest denken. Ieder, die wèl wist, goed onderzocht had, dacht hier niet aan misdaad. Trouwens in de Tem. Ct van Zaterdag stond reeds een bericht waaruit duidelijk bleek, waaraan men hier denken moest; en daar zulke berichten door u niet worden geplaatst zweeg ik erover. Maar als men schrijft, zij men in elk geval waar. Overdrijving schaadt vooral ook op het jacht terrein van berichten. Men heeft opgemerkt, dat al de doorge fourneerde ioten voor de aanstaande 327 ste Nederlandsche staatsloterij tweemaal van de handteekening van den directeur der staatsloterij voorzien zijn. Naar men verneemt, zijn er eenige dagen vóór de uitgifte een 25-tal loten op de drukkerij zoek geraakt. Teneinde deze nu van onwaarde te verklaren of beter te kunnen con troleeren, heeft men al de 10500 doorgefourneerde loten van eene tweede handteekening voorzien, en hiervan tevens aan de collecteurs kennis ge geven. (Nieuws.) Uit Almelo meldt men ons Maandag namiddag is hier eene vergadering gehouden, door de heeren Yan Marken en Post bijeengeroepen, die mededeelden dat de firma's Scholten genegen waren eenige wijzigingen te brengen in het loontarief ten gunste der arbeiders. Voorts wilden zij het ziekenfonds overdragen aan een wettig benoemde werklieden-commissie en voor den winkel eene commissie, uit aandeel houders en notabelen gekozen. Omtrent de wijzigingen in het loontarief ver klaarden de heeren Yan Marken en Post zich on bevoegd een oordeel uit te spreken en moesten zij strikt onzijdig blijven. Bij stemming verklaarden echter alle aanwezige werklieden ten getale van 250 de werkstaking te willen volhouden. Te Amsterdam zijn op verschillende plaatsen hij was er de man niet naar, connecties te zoeken met vakgenooten en die te onderhouden, zeer stellig een voorwaarde om in een klein land als het onze een meer algemeen succes zich te ver werven. Hij is te zeer Middelburger gebleven. Doch die hem kenden, hebben zijn ernst en zjjn groot talent hoog aangeslagen. Menigeen schijnt 't toe, dat er onder zijne stille, zonnige zeeën zijn, die in zeer wijden kring met eer mogen genoemd worden. Er was iets zonnigs aan heel den man. Wat had hij snedige opmerkingen hoe moest men zijn eeuwig-goede luim waardeerenDaarom ook was hij een geliefd leermeester onder de beginselen der perspectief door kon hij de jeugdige harten door verhalen, met een doorzichtig waas van waarschijnlijkheid omgeven, aan zich binden. Gelijk alle menschen, die slecht hooren, praatte hij veel en graag, en daarbij praatte hij aardig. Voor zijne oprechte, gelukkige natuur was geen kwajon- gensgrap slecht, mits ze niet gemeen was. Schütz kon de zon in 't water zien schijnenHij hield van zijne leerlingen, zooals zij van hem, wat ze den 2e" December van 't vorige jaar, op den 70en jaardag van den leermeester, hebben getoond. Drie weken geleden maakte Schütz nog plan om een nieuwen schildercursus op te richten. Dit teekent den man van energie. Een paar dagen voor zijn dood werkte hij nog aan aquarellen. Een werkzaam leven, vol telkens terugkeerende moeilijkheden, maar ook vol van goeden moed, vol van streven naar harmonie, vol van geloof in de kunst. Een eenvoudig leven, maar ook rijk aan wer ken, die den naam Schütz doen blijven leven. Zal die naam nog nieuwe vruchten brengen aan de vaderlandsche kunst Zal de zoo n hem hoog houden, nog hooger opvoeren Wij wenschen 'tvan harte, en wij hopen 't innig uit eerbied voor de nagedachtenis van den vader. Utr., 28 Febr. S. Z. personen door het ijs gezakt doch allen gered. Aldaar is een vijfjarig knaapje, de zoon van den kapitein eener sleepboot, in een naast de boot gehakte bijt verdronken. Te Zaandijk zal een wedstrijd op schaatsen plaats hebben, waarbij de mededingers verplicht zijn een rookende lange pijp in den mond te hebbenen een cilinderhoed als hoofddeksel. Dat zijn nu eerst, volgens sommigen, zeker nette schaatsenrijders. Zondag middag vermaakten zich vele jonge lieden met schaatsenrijden op eenige slooten nabij het dorp Gastel in de Meirweikes. Een troep van ongeveer twintig, die achter elkander reed, zakte door het ijs. Zij lagen door en op elkaar te water en omdat velen met de schaatsen in elkander haakten, ging het moeilijk op het droge te komen. Toch gelukte het allen en kwamen ze met den schrik en een koud bad er af. Een sjouwer viel jl. Maandag in het Zwarte- water, niet ver van de Beenzwartfabriek, door het ijs, doch werd gelukkig gered. De eigenaren der fabriek gaven hem den raad zich terstond naar huis te begeven en andere kleeren aan te trekken. De man sloeg dien raad in den wind en liep met het natte pak voort, 't Gevolg was dat hij denzelfden avond ernstig ziek werd en gisteren is overleden. Tegen de zoogenaamde tweede «millioenen juffrouw" T. de Jong, beschuldigd van oplichting, is gisteren door de rechtbank te Heerenveen drie jaar gevangenisstraf geëischt. De ingezetenen van Renkum, inschrijvers in het waarborgfonds van 600 voor de inkomsten van het rijkstelegraafstation aldaar, moeten over 1882 90 cents bijpassen, daar het kantoor in dat jaar f 599.10 heeft opgebracht. Ergerlijk is de wijze waarop van conserva tieve zijde in Pruisen de oprichting van een Heine-gedenkteeken wordt bestreden. Door den hofprediker Stöcker is opzettelijk een vergade ring te Berlijn belegd, waarin deze christelijke leider niet genoeg kwaad van Duitschlands grooten dichter kon zeggen. Een gelijk oordeel velt eveneens de katholieke Germania. De prins van Wales is, volgens de Fransche bladen, ontsnapt aan het gevaar gevangen ge nomen te worden door de Fenians. Terwijl hij gedurende zijn verblijf te San Remo een water tochtje maakte, kwam een jacht, dat de Ameri- kaansche kleuren voerde en sedert eenige dagen op de Italiaansche kunst kruiste, op zijn boot af. Gelukkig vertoonde zich een Britsche kanonneer boot, die een einde aan de jacht maakte. Woensdagmiddag is het Union-Square theater te New-York afgebrand benevens het halve Morton House hotel. De personen van het hotel werden gered, maar zes brandweermannen zijn bij hun pogingen om het vuur te blusschen ernstig ge wond. Het theater bestond sedert 1871. Het gebouw wordt geraamd op een waarde van 50.000 dollars. Nog 8000 doll, aan kleeren, meubelen enz. gingen verloren. Bij een sneeuwval in het Zwitsersche kanton Tessino werden zes huizen bedolven. Zeven personen en veel vee kwamen om het leven. Zondag is te Weenen overleden Michaël Klapp, schrijver van de bekende comedie Rosen- kranz und Güldenstern. Na de eerste opvoering van Galeotta te Koburg zijn nadere opvoeringen van dit Spaan- sche tooneelspel door den hertog verboden. Zou deze vorst voor de lastertongen in zijn residentie somwijlen bevreesd zijn Misschien herinneren zich nog velen onzer lezers, welk een vreeselijk ongeluk verleden jaar bij Paks, in Hongarije, voorviel, toen eene te vol geladen pont met honderden bedevaartgangers omsloeg, zoodat een groot aantal menschen in den Donau verdronken. Deze week zijn de eigenaar en de stuurman van het vaartuig schuldig ver klaard, dat ongeluk door hunne onvoorzichtigheid veroorzaakt te hebben en door de rechtbank ver oordeeld, de eerste tot 3 jaren, de tweede tot 18 maanden gevangenisstraf. EEN VRAAG" Mijnheer de Redacteur Yergun mij voor het onderstaande een plaatsje in uw blad. In het kiesdistrict Oostburg is van liberale zijde candidaat gesteld de heer mr P. C. J. Hen- nequin. Genoemde heer is in de vereeniging Volksondenvijs sterk aanbevolen; omdat hij tot de vrijzinnige party behoort, vertrouwd is met onze belangen en afstamt van eene der oudste fami- liën uit dit district. Deze goede eigenschappen van den candidaat zijn zeker aanbevelenswaardig; gaarne echter had ik (en met mij meer anderen) toch iets meer van zijne beginselen vernomen, voornamenlijk hoe de heer Hennequin over eene inkomstenbelasting denkt. Ik geloof dat het in 't belang der partij zal zijn, indien het bestuur van Volksonderwijs de zienswijze van den candidaat over deze zaak be kend maakte, daar het anders vele liberalen zal tegenhouden hunne stem op hem uit te brengen, hetgeen voor de partij zeer te bejammeren zou zijn. Want, alleen eendrachtig samenwerken kan ons de overwinning doen behalen. Schoondijke, den 29 Febr. 1888. J. Neeteson, Oud lid van Volksonderwijs. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6