Zal het haar gelukken? Moopp en YerpacMüpD in Zeeland. Laatste Berichten BUITENLAND. Yfflrottai sa aanlijnen Mep. Kerknieuws. "•FEUILLETON. Verspreide berichten. ^erkoopingen en aanbestedingen, Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. Dinsdag avond is te Rotterdam in dengrooten Schouwburg een nieuw stuk van Faassen opge voerd, getiteld Malle Anne. Het geeft tooneelen uit het Limburgsche volksleven te aanschouwen^ Gebeurtenissen in de fabrieks-districten in België, fabrieksarbeiders, volksopruiers en fabrikanten treden daarbij op de planken. Malle Anne is eene vrouw, die in een twist haren dronken man doodde en daardoor half zinneloos is geworden. In het laatste bedrijf redt zij de fabriek en haar zoon, doch ten koste van haar leven, De verslaggever der N. R. Crt prijst in menig opzicht het stuk. De personen zijn goed getee- kend, en geplaatst in eene omgeving waarin zij passen. Maar dit drama van Faassen mist, vol gens hem, eenheid van gedachte, regelmatige ontwikkeling en bevredigende ontknooping. Vol gens het Dbld. gaat dit volksdrama ook, evenals vorige stukken van Faassen, mank aan langdra digheid en bonhomie. Het stuk werd uitstekend gespeeld. Mevrouw Beersmans, die na haar herstel weer voor het eerst optrad, speelde de hoofdrol en werd door het publiek hartelijk toegejuicht, dat ook de nieuwe pennevrucht van den heer Faassen met sympathie begroette en daarover in enthou siasme geraakte. Eene vriendelijke hand schrijft ons: De voordracht, Woensdag avond in het Con certgebouw door den heer mr O. J. H. graaf van Limburg Stirum gehouden, was in menig opzicht merkwaardig, niet het minst om den persoon van den geachten spreker. Terwijl hij nog voor de zending geheel onverschillig was, deed deze als toerist eene reis door Nederl. Oost-Indië en maakte bij die gelegenheid hier en daar kennis met den arbeid van zendelingen. Allengs veranderde zijne onverschilligheid in belangstelling en ging over tot hooge waardeering. Tal van bijzonderheden, aan zijne ervaring op verschillende plaatsen ontleend, werden hierom trent op aangename wijze medegedeeld. Waar eenmaal het christendom post heeft gevat, wordt allengs alles veranderd. Een rustig samenwonen vervangt de angsten van het meest onzinnige bijgeloof, woeste vijandschap maakt plaats voor eene welwillende vredelievende stemming. Getui ge het vriendelijke Modjo-Warno op Java met zijn goed onderwijs geheel ingericht naar de eigenaar dige Javaansche behoeften, waardoor de Christen gemeente in verstandelijk en zedelijk opzicht al lergunstigst zich onderscheidt van de nog Heiden- sche omgeving. In deMinahasse op Celebes, waar thans honderdduizend christenen wonen, was vroeger het grootste eereteeken, dat men zich beroemde te hebben verworven, een eigenaardig versierde hoed, die alleen gedragen mocht worden door wie honderd koppen had afgehouwen van anderen stam. Thans woont daar een vreedzame bevolking die zich oefent den naaste lief te hebben als zich zeiven, en in vergelijking met den toe stand van voor vijftig jaren geheel ten goede veranderd is. Vooral echter drong de geachte spreker erop aan, dat ook het economisch en politiek belang der zending beter zou worden begrepen. Het christendom brengt welvaart aan en zedelijkheid en orde. Het versterkt onze kracht tegenover' den Islam, die in Oost-Indië als onze grootste vijand moet worden beschouwd. Het is te betreuren dat dergelijke voordrachten schier uitsluitend door vrienden der zending wor den bijgewoond. Juist hare tegenstanders moes ten in de eerste plaats zoo iets hooren en over wegen met al den ernst, die de zaak verdient. Het geldt niet slechts den godsdienst, waarom trent menigeen zich gaarne als onverschillig voordoet, maar ook de zedelijkheid. Ergens was de echtscheiding onder de inlanders zóó gemak kelijk, dat soms meisjes van 16 jaar reeds haren derden man hadden gehuwd. Het geldt ook de stoffelijke welwaart, het staatkundig belang van ons onwaardeerbaar Insulinde. De afwezigen hebben Woensdag avond veel verzuimd. Verblijdend is het echter te weten, dat graaf van Limburg Stirum het voornemen Uit het Noorsch. VAN CHARLOTTE KOREN. XIV. Nu vloog Harald overeind en stond met gebalde vuisten en een doodsbleek gelaat voor Ellen, terwijl hij haar verweet hoe laag, hoe jammer lijk, hoe kruipend zij gedacht hadHoe weinig eergevoel bezat zij Hoe schijnheilig, huichel achtig waren zij en Koert beiden geweest. Maal ais zij laag genoeg was om haar broeder te ver raden, dan zou hij haar bewijzen dat hij niet al die maanden zulke helsche kwalen had uitgestaan om met een dergelijk bankroet te eindigen Zij had hem tot wanhoop gebracht tot volslagen waanzin, nu mocht zij ook de ge volgen dragen Zij had de oogen gesloten en stak afwerend de handen uit. Eindelijk verloor zij haar be wustzijn en kwam eerst tot zich zelf, toen er een koude wind op haar gelaat viel. Harald stond in de open deur met een door drift verwrongen gelaat en gilde »Eer ik voor Koert kruip, kunt gij mij op den bodem van den fjord zoeken Daarop stoof hij naar buiten en de deur viel met een harden slag dicht. Ellen zat alleen in de avondschemering, ver heeft zijne ervaringen en opmerkingen later door den druk algemeen bekend te maken. Heden middag te kwart voor vieren zijn een viertal personen, die zich met schaatsenrijden op de vest tusschen de Seis- en Langeviele brug vermaakten, nabij de Griffioen door het ijs geval len. Allen werden gered. Onder Ovezand is een schaatsenrijder zoo hevig op het ijs gevallen dat hij naar huis moest worden gedragen. Men vreest voor een hersen schudding. Te Wolfaartsdijk geraakte in 't begin de zer week een span paarden op hol en kwam het in een watergang terecht. De positie was van dien aard dat de dieren niet dan met groote moeite op het droge konden worden gebracht en zoo veel hebben geleden dat de eigenaar haast den dood boven het leven koos. Bij de voortzetting van de beraadslaging over de wijziging van het reglement van orde in het Engelsch lagerhuis zijn de artikelen 9 tot en met 12 van het regeeringsvoorstel aangenomen met eenige door het kabinet goedgekeurde wijzi gingen, houdende dat de speaker bij voorstellen, welke de strekking hebben de discussie te ver tragen, de hoofdelijke stemming achterwege kan laten. -De Fransche kamer van afgevaardigden heeft op voorstel van den minister Flourens, ondersteund door den minister-president Tirard, met 294 tegen 240 stemmen besloten het crediet voor het ge zantschap te Rome weder op de staatsbegrooting te brengen. De Iersche afgevaardigde Pyne is tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft appèl aangeteekend. De kleine Spaansche koning heeft de mazelen en moet ernstig ongesteld zijn. Het aantal menschen die volkomen van alle middelen zijn beroofd, de zg. «paupers", bedroeg voor korten tijd in Londen, de lieden die in krankzinnigengestichten zijn opgenomen en de vagebonden niet medegerekend, 110.220, terwijl het op denzelfden tijd van het vorige jaar 104.560, van 1886 102.050 en van 1885 97.434 bedroeg. Datum. Plaat8. Voorwerpen. Informatiën. 2 Maart Oos'kapelle, Inspan, Tak. 3 Aruemuiden, Hout, De Vos. 6 Middelburg, Inboedel, Balans D 1. 6 II St. Laurens, Hofstede, Tak. 7 n Grijpskerke, Inspan, Tak. 7 Middelburg, Manufacturen, Notarisbuis. 8 It Vlissingen, Panden, Leenbank. 9 Biggekerke, Inspan, Tak. 9 II Middelburg, Land, Verhuist, 10 1/ W est.kapelle, Hofstede, Tak. 12 1/ Middelburg, Manufaetnreu, Notarishui. li tf Middelburg, Meubels, Slegt. 19 n G roede, Inspan, Ha.nmaeher. 19 n Nisse, Inspan, De Vos. 2! V Terneuzen, Bouwterrein, Dronkers. 30 H Vlissingen, Beestiaal enz De Wolff. 8 Mei IJzendijke, Inspan, Hendrikse. 15 Hoofdplaat Inspan, Hendrikeo. 23 1/ St. Kruis, Inspan, Hendrikse. Door de commissie van beheer over den grint weg TerneuzenHoek is Woensdag ten raadhuize te Terneuzen, in het openbaar, bij enkele inschrij ving, aanbesteed, het leveren van 600 M3 grint en het vervoeren van 375 M3 grint langs voor noemden weg, in twee perceelen. Voor de levering werd ingeschreven door J. J. Streefland te Dordrecht voor ƒ1.89; wed. J. de Lege te Terneuzen voor ƒ1.74 en A. Tholens aldaar, voor ƒ1.69. Voor het vervoer werd ingeschreven door Jacs. Diele- man te Hoek,voor 0.49, en L. Kolijn aldaar voor ƒ0.37, alles per M3 of stère. wijtende en verdedigende gedachten bestormden haar beurtelings. Was het misschien toch ver keerd dat haar moeder onkundig gelaten werd? Zij was toch zijn moeder en veel wijzer en be dachtzamer dan zijn arme zuster ja het geld zou zij zeker bezorgen, waar zij het ook van daan moest halen. Maar zou het haar niet het leven kosten Het was zoo onbeschrijfelijk akelig om dit ge heim met zich om te dragen. Een kwelling die haar alle vreugde benam, den slaap verjoeg en hare droomen folterde neen, neenMoeder zou die schande nooit kunnen verdragen En zelfs al werd dat rampzalige papier inge lost, zou de zaak dan uitzijn? Was Harald dan vrij man? Neen, dat werd hij eerst, wanneer alles tusschen Koert en hem afgedaan was. Zij dacht nu niet aan zich zelf. Die mis daad zou haar blijven drukken als een juk. De vrees zou onophoudelijk bestaan. Eerst als Koert alles wist, als hij de zaak met die afschuwelijke schuldeischers regelde, was Harald vrij en de smet uitgewischt. Ach, dat haar arme broeder zoo blind kon zijn zoo blind Eensklaps vloog zij met schrik overeind. Was Harald niet in wanhoop weggeloopen. Als hij een ongeluk beging 1 Nu mocht zij niet langer aarzelen Zij moest haar broeder redden. Alles was mislukt dat zou gelukken. Zij moest naar Koert gaan: er was geen andere uitweg. Al haar werken, haar strijden, waren slechts 1 Maart, des morgens te 8 uren. Verwacht: N. wind. Thermometerstand te Middelburg. I Maart 's morgeus 8 uren 20 gr. 's middags 12 uur 31 gr 's avonds 4> uur 32 gr. F. 's Crraveitliag-e. De rechtbank heeft heden den heer Willink Ketjen wegens opzettelijke be- leediging van den minister van koloniën onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 25 boete. Washington. Voor het overschot der schat kist worden schuldbrieven aangekocht. Londen. Volgens den Standard is het onwaar, dat Rusland prins Dolgourucki als candidaat voor den Boelgaarschen troon heeft aangewezen. Parijs. Wilson is tot 2 jaren gevangenis straf veroordeeld en 3000 francs boete, met ont zetting uit zjjn burgerschapsrechten gedurende vijf jaar. Meer en meer bevestigt het zich, dat de schoone droomen van Rusland ten opzichte van Boelgarije ook in hun nieuwsten vorm gevaar loopen in rook te vervliegen. Volgens de officieuse Agenzia Stefani te Rome moeten Italië, Oostenrijk en Engeland bijna eensluidend medegedeeld hebben, dat zij, ofschoon de onwettigheid van prins Fer dinands verblijf te Sofia toegevend, van de Porte geenerlei verklaring willen uitlokken, die toch geen enkel practisch resultaat zou opleveren. Deze staten achten het gevaarlijk Boelgarije van een regeering te berooven, die ten minste de orde in het land bewaart, al bestaat zij dan ook zonder erkend te zijn door Turkije of zonder goedkeuring der mogendheden. In éen woord deze drie mogendheden geven de voorkeur aan een bestaande hoewel onwettig tot stand gekomen orde van zaken boven nieuwe onlusten op het Balkanschiereiland, die ongetwijfeld het gevolg zouden zijn, van Ruslands voorstellen. Maar in den grond der zaak gelooven de mogendheden niet, dat de Porte den wensch van Rusland zal vervullenen bijna zeker is het dat de sultan dit in 't geheel niet zal doen, wanneer hij bij Engeland, Italië en Oostenrijk steun vindt tegen, over Rusland. Officieus^ wordt' Tnredegëdeeld dat de Russische .gesdnt te Weenen vorst Lobanoff binnen kort zich met verlof naar St. Petersburg begeeft en aldaar tot na Paschen zal blijven. Uit het ver trek van vorst Lobanoff besluit men, dat er in den eersten tijd geen verdere onderhandelingen tussohen Oostenrijk en Rusland over Boelgarije zullen plaats vinden. De algemeene politieke toestand in Europa, maar voornamelijk de betrekking van Frankrijk tot Rusland en van deze beide rijken tot de triple alliantie vormden gisteren bij de behan deling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Fransche kamer het onderwerp eener uitvoerige rede van een lid der rechterzijde, den markies De Breteuil. De spreker betuigde zijn sympathie voor den czaar, die hij den arbiter des vredes noemde. Hij wensclite den vriend schapsband tusschen Frankrijk en Rusland nau wer toe te halen maar zonder door luidruchtige demonstraties de waardigheid van Frankrijk op het spel te zetten. Ook achtte de heer De Bre teuil het een gelukkig teeken, dat de betrekkingen met Engeland in den laatsten tijd verbeterd waren. Meer dan gewone beteekenis wordt aan deze rede gehechtomdat de markies De Breteuil onlangs te St. Petersburg herhaaldelijk met den czaar een onderhoud had en hij bovendien een vertrouwd vriend van den prins van Wales is. omwegen geweest. Maar zij moest zich haasten. En zonder een minuut te verliezen, maakte zij zich gereed en ging uit. Zij liep zoo snel mogelijk en herhaalde onophoudelijk bij zich zelf dat er haast bij was haar arme broeder zou zeker een ongeluk begaan gauw, gauw In het park ontmoette zij een kennis, maar keerde het gelaat af om niet opgehouden te worden. De slotberg over, de Karel-Johannis- straat door alles in een ademlooze vaart. Nu is zij in de straat, waar haar peettante woont, onwillekeurig steekt zij over naar de andere zijde om naar boven te zien. Er is slechts aan een venster lichtdat van Koert. Nu bedenkt zij zich dat tante op hetzelfde diner is als haar moeder. Gelukkig, dan treft zij hem alleen. Ja, zie daar staat hij aan zijn schrijftafel. Het licht valt juist op zijn gestalte. Die peinzende uit drukking, die houding van het hoofd kent zij zoo goed. Wat zoekt hij! O, dat papier! Hij ziet het door en steekt het in zijn portefeuille. Hij trekt zijn overjas aan dus gaat hij uit Welk een geluk dat zij bij tijds komt. Als een pijl uit een boog is zij de straat over. In de deur staat zij weer stil. Wat is zij op het punt van te doen Heeft zij niet beloofd bij al wat heilig is Haar hart krimpt ineen van angstmaar zij verzet zichEen afgeperste belofte Misschien geldt het een menschenleven Neen, zij moet Over het resultaat der jongste verkiezingen heerscht in de republikeinsche gelederen geen onverdeelde voldoening. Het feit, dat generaal Boulanger 54.000 stemmen verkreeg een acht ste van alle kiezers geeft zeer veel te denken èn aan de radicalen èn aair de gematigde repu blikeinen. De «eeuwige" generaal heeft dezen nieuwen triomf niet te danken aan zijn vrienden onder de pers, geen enkel radicaal blad heeft zijn candidatuur aanbevolenmaar een zekere heer Thiébaut zette deze Boulangistische manifes tatie op touw, door in den vorm van een ple bisciet een volksoordeel ten gunste van den generaal uit te lokken. Wie de republiek en het vaderland liefhebben sluiten het oog niet voor het gevaar dezer mani festations césariennes. Justice en Temps, zoo zelden overeenstemmend, verontrusten zich in gelijke mate over dit verschijnsel; beide bladen schrijven het toe aan de machteloosheid en de verwarring der tegenwoordige kamer, maar omtrent den oorsprong van het miscrediet, waarin het par lementaire regime is geraakt, verschillen zij. De Justice schrijft het toe aan den onwil der kamer op het punt van de zoo lang verlangde hervormingen. De Temps verwijt de vertegen woordiging, dat zij te veel ministeriën het leven heeft benomen. Een officieus communiqué in den Temps be vestigt het gerucht, dat de ministerraad zich met dit nieuwe incident-Boulanger heeft bezig ge houden. Er zou besloten zijn tot het instellen van een onderzoek naar de personen die deelge nomen hebben aan deze manifestatie en naar de omstandigheden onder welke de onwettige candi datuur van Boulanger is gesteld. Dat echter de commandant van het 13e armee-corps door de regeering naar Parijs zou ontboden zijn, is niet juistintegendeel ontving hij van den minister van buitenlandsche zaken bevel rustig op zijn post. te blijven. Met diep leedwezen nemen wij heden kennis van de berichten uit San Remo. De Engelsche bladen stellen den toestand van den kroonprins zóo voor, dat men het ergste, en binnen niet te langen tijd kan verwachten. Wat het leed en het lijden van den patient en zijn familie nog verzwaart is de onderlinge oneenigheid der doc toren en de tusschenkomst van Berlijn in de be handeling van den zieke. Sir Morell Mackenzie verwijt den Duitschengeneesheeren eigenzinnigheid bij de operatie, daar zij weigerden de tuba, door hem medegebracht en bij zijn patiënten sedert twintig jaar aangewend, te gebruiken maar de voorkeur gaven aan breedere buizen, waardoor bloeding ontstond. Gelijk verschil van gevoelen blijft ten opzichte van den aard der ziekte tus schen den Engelschen geneesheer en de Duitsche doctoren bestaan. Ingevolge het verzoek van Mackenzie „orac een nieuw microscopisch onder zoek ingesteld, ditmaal door prof. Ziemssen uit Munchen en prof. Waldeyer uit Berlijn. Het keizerlijk bevel aan prof. Bergmann om nog te San Remo te blijven, heeft de omgeving van den kroonprins ontstemd en verrast. De kroonprinses wankelt niet in haar vertrou wen in den Engelschen doctor. Of prins Wilhelm al dan niet naar San Remo vertrekt, weet niemand met zekerheid, hoewel hij te Baden zijnde slechts 24 uur reizens van zijn ouders verwijderd is. Iemand, die »met de volle waarheid bekend is," bevestigt in de Truth de vroegere ongunstige berichten over de houding van den jongen prins tegenover zijn lijdenden vader. Hij heeft ronduit geweigerd de behulp zame hand te verleenen bij het maken van beschikkingen, die de kroonprins wenschte en noodig oordeelde. Tot beter begrip van prins Wilhelms gedrag vergete men niet, dat keizer Wilhelm zoo goed als kindsch is. Bovendien behandelde de zoon met bepaald barbaarsche ruwheid zijn moeder. «Indien hij hier komt schrjjft de beiichtgever van de Truth zoo is het niet op uitnoodiging zijner ouders." Volgens bij de reeder jj der heeren De Groof Maar heeft zij dan vergeten, gelooft zij dan niet meer aan een almachtige liefde, die altijd helpt en bijstaat die altijd middelen en wegen weet Zij ontstelt. Dat is de stem van Koert, die zij op de trap hoort, en voordat zij goed weet wat zij doet, loopt zij een donker gangetje in en blijft bij den kelderingang staantotdat hij voorbij is. Maar zoodra hij weer op straat is, komt het berouw, dat zij de gunstige gelegenheid heeft laten voorbij gaan Harald is alleen en in wanhoop. Koert zou hem gevonden, gered hebben. Nu is het te laat. Wat heeft zij gedaan Maar moet zij het niet overgeven aan Neen, dat is overspanning Zij moet haar broe der zoeken, vinden, hem uitleggen. Snel loopt zij de stad weer in de fjord is hetgeen zij vreest en waarmede hij dreigde. Maar opnieuw staat zij stil. Neen, het baat niet zij is geheel machteloos Zij wringt de handen in wanhoop. Daar klinkt opnieuw een stem in haar gemoed. Er is er slechts éen, die kan helpenSlechts éen en haar heele ziel stort zich uit in den kreet «Gij moet hem vinden, hem redden hem bevrijden Zij ziet op naar de sterren, een ongekend gevoel van vrede komt over haar de hoop herleeft. Langzaam keert zij huis waarts. Wanneer zij aan het bekommerde gelaat van haar broeder denkt keert de angst terug maar zij onderdrukt den twijfel en wapent zich

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2