N°. 51. 13P Jaargang. 1888. W oensdag 29 Februari. Middelburg 28 Februari, Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ISIDDELBlIRGSdE COl RAM. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Yey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nietj wEnhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Tot ons genoegen vernemen wij dat in de Maandagavond door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Terneuzen gehouden vergadering tot definitieven candidaat voor lid der Tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Oostburg, met 47 van de 48 stemmen, gekozen is de heer Hennequin, burgemeester van Aardenburg en St. Kruis. Een stem was op den heer Y. IJsselstein uitgebracht. De heer mr. Fokker had, evenals aan Volkson derwijs te Oostburg, eene kennisgeving gezonden een candidatuur niet aan te nemen, wat de heer Van IJsselstein persoonlijk deed. De voorstellers van de heeren Bool en Smit trokken, ter voor koming van stemverbrokkeling, de door hen in de vorige vergadering gestelde candidaturen dezer heeren in. De samenwerking onder de liberalen in dat district is dus volkomen. Uit Nisse schrijft men ons: In verschillende bladen las men dezer dagen dat alhier kiesvereenigingen van anti-revolution- naire zijde en in den geest der bekende kiesver eeniging Eendracht maakt macht van ds. Buitendijk waren opgericht. Wat ook ten dien opzichte het voornemen moge geweest zijn, werkelijkheid is het niet geworden. Er bestaat in deze gemeente tot nu toe geen enkele kiesvereeniging. Ons wordt uit Yerseke geschreven: Maandagavond werd hier eene vergadering van kiezers gehouden, die onder het motto Belangen van den Oesterhandel bijeen geroepen waren en welke vergadering door den heer J. J. van den Broeke geleid werd. De vraag, welke niet-clericale candidaat de meeste kans van slagen heeft, gaf meer de rich ting aan der besprekingen, dan de vraag naar beginselen, zoodat alleen van de candidatuur van jhr J. J. Pompe van Meerdervoort te Goes ernstig sprake was. Trouwens, ik geloof ook, dat verreweg het meerendeel der vergaderden het oog op genoemden heer geslagen had. Op het verzoek om nadere inlichtingen hem betreffende werd weinig meer geantwoord, dan dat hij een goed mensch, protestant en anti- revolutionnair was, en gedurende zijn vroeger kamerlidmaatschap slecht de vergaderingen be zocht. Eindelijk wilde iemand nog gaarne weten, hoe de heer Pompe van Meerdervoort dacht over protectie en belastinghervorming en zou daarvan zijn stem afhankelijk maken. Niemand wist het, en men besloot allen drie candidaten (Walter, Pompe en Vogelvanger) beleefd te verzoeken daaromtrent hun gevoelen kenbaar te maken. Dit was het eenige resultaat der bijeenkomst. Na ontvangst van antwoord zullen de kiezers andermaal bijeengeroepen worden, doch zoo vreezen wij niet in zoo grooten getale opko men. Enkele aanwezigen verklaarden nu reeds geen tweede vergadering noodig te achten. Door de afdeeling Poortvliet der liberale kies vereeniging Algemeen belang is bij tweede stem ming, met algemeene stemmen tot candidaat gekozen jhr mr W. Six, oud-commissaris des konings in Zeeland. Ook de afdeeling Stavenisse koos bij tweede stemming jhr Six met 30 stemmen tot candidaat. Deze afdeeling telt nu 31 stemhebbende leden. Yolgens ons gezonden telegram verkreeg jhr mr W. Six ook in de afdeeling St Annaland in eene heden gehouden vergadering 28 stemmen. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stem briefjes, ter verkiezing van leden der Tweede kamer van de staten-generaal in de hoofdkies districten Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart 1888 en, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 8 en op 22 Maart 1888. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Rot terdam stelde tot candidaten voor de tweede kamer de heeren mr H. C. Verniers van der Loeff met 162, dr R. P. Mees R.Azn. met 162, en W. A. Viruly Yerbrugge met 159 stemmen. Dit zijn de aftredende leden. Verder werden voor de twee andere zetels tot candidaten gesteld de heeren W. Rooseboom met 161 en mr H. D. Levyssohn Norman met 151 stemmen. Bjj acclamatie werd eene motie aangenomen, waarbij aan den heer H. C. Verniers v. d. Loeff hulde en dank werd gebracht voor de wjjze waar op hij het presidium der enquête-commissie heeft waargenomenen de wensch werd uitgesproken dat de sedert den zomer van 1887 gestaakte arr beiders-enquête weldra heropend en opnieuw in dezelfde uitmuntende richting geleid moge worden. De heer Haffmans, die zichzelf in zijn verkie zingsreclame «ouden jongen" heeft genoemd, wordt thans in zijn district (Venloo) met zijn eigen wapenen bestreden. Indertijd heeft hij het vroegere lid der kamer, den heer Lom de Berg, zooals hij 't zelf zou noemen, »een beentje gelicht" met deze woorden: »De ouden moeten plaats maken voor de jon gere krachtenEr is een tijd van komen, er is een tijd van gaan". Dat wordt thans op hem zelf toegepast door een deel der kiezers in Venloo, nu hij zichzelf »den oude" heeft genoemd, en die daarom zijn «tijd van gaan" gekomen achten. Zij hebben den heer dr J. C. Gunst tegenover hem gesteld. Een andere merkwaardigheid in Limburg is, dat al de oude leden weder worden aanbevolen, zoowel de heer Clercx, die de grondwetsherziening heeft helpen aannemen, als de overigen die haar hebben bestreden. Een dier heeren, mr Jerome Lambrechts, een der grootste onbeduidendheden uit de oude kamer, beveelt zich zelf thans aan in een lange adver tentie, waarin het clericalisme rondweg op den voorgrond wordt gesteld. Hij heeft in de kamer steeds »het welzijn van kerk en staat (de kerk no 1, ziet men, ook in de politiek behartigd"; hij is voor de kerkfabrieken en de processiën in de bres gesprongen hij zal »het vaandel van het katholicisme" zich niet uit handen laten nemen. En tevens beroept hij zich op zijn «ondubbelzin nig en krachtig protest tegen de fatale Grond wetsherziening En naast dien bestrijder der herziening wordt toch de heer Clercx aanbevolen, die haar hielp invoeren (Hbld.J Wie dit jaar de tentoonstelling van ingezonden voorwerpen voor de Loterij van vrouwelijke handwerken bezoekt, heden en de beide eerstvolgende dagen te bezichtigen in het Pol derhuis in de Abdij alhier, zal een gevoel van weemoed niet kunnen onderdrukken bij de ge dachte aan haar, die gedurende den korten tijd, welken zij in ons midden leefde, een zoo werk zaam deel in deze nuttige instelling nam. Met vrouwelijke fijngevoeligheid hebben de dames van het bestuur aan haar betreurde medebestuurderesse een kleine hulde gebracht door de geschenken van wijlen mevr. De Brauw afzonderlijk ten toon te stellen en haar arbeid met het tot ons hart sprekend Immergrün en witte bloemen te tooien. Het is ons onmogelijk in bijzonderheden te treden over de voorwerpen, die ten getale van 4-08 als prijzen bestemd zijn voor de loterij. Behalve tal van photographieën, boeken, spreien, boezelaartjes, canapékussens, voetenbankjes en verdere met geduld bewerkte voorwerpen, vindt men er menige zaak, waar de bewerkster aan geduld en smaak ook kunstvaardigheid paarde. Wij noemen onder deze kunstzaken slechts het bewerkt zeeschuim, door eene stad- genoote vervaardigd met gelijk talent als wij vroeger gelegenheid vonden in de door dr. Mezger gemaakte voorwerpen te bewonderen. De prijs, dit jaar uit het legaat van wijlen mev. Caland aangekocht, bestaat uit twee zeer fraaie zilveren vruchtenlepels. Ten slotte richten wij aan onze lezers het ver zoek, dat zij in ijver en weldadigheidszin voor de armen niet achterblijven bij de dames, die zich jaarlijks zooveel moeite getroosten. Niet beter kan men zijn instemming met haar arbeid en streven toonen dan door een groot aantal loten te koopen. De heer H. M. Kloppers vertegenwoordiger van de firma John P. Best Co. te Vlissingen heeft zich tot den* minister van waterstaat gewend met een adres, waarin hij zich beklaagt over de on voldoende wijze van verzending van eenige, voor genoemde firma bestemde brieven. Onder anderen is een brief, herkomstig uit Londen, waarop dui delijk als plaats van bestemming stondFlushing. Hollandgezonden naar Flensburg en een andere brief, herkomstig uit Antwerpen, waarop als be stemmingsplaats duidelijk stond gedruktFlushing {Holland) eerst gezonden naar Oostburg. De oorzaak der vertraging in de aflevering van bedoelde brieven is uitsluitend in onoplettendheid of nalatigheid van de betreffende postambtenaren gelegen, voor welke nalatigheid particuliere on dernemingen zonder twijfel in rechten zouden worden verantwoordelijk gesteld. De heer Kloppers verzoekt daarom den minister zijne klachten zoodanig të Willen' onderzoeken, dat hij althans voortaan niet meer genoodzaakt worde, zich weinige dagen achter elkaar over eene dergelijke verzending zijner brieven teergeren Bij de rijkstelegraaf is o. a. verplaatst de klerk 2e kl. E. Cornelis, van Venloo naar Vlissingen. Aan jhr mr A. J. Th. van den Bergh is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 April 1888, eervol ontslag verleend als procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, tevens belast met de functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechtshof. Tot kantonrechter te Brielle is benoemd mr J. F. W. Veeren, thans griffier bij het kantonge recht te Woerden. De kapitein jhr L. van Beyma, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1064 'sjaars. De minister van financiën heeft bepaald, dat in 1888 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, tien kommiezen, na afgelegd examen, kunnen worden aangesteld als kommies- verificateur voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Het examen, waartoe alleen kommiezen worden toegelaten, die een voldoend examen als roeier der dranken hebben afgelegd, zal op een nader te bepalen datum, overeenkomstig het programma, bij resolutie van 31 Dec. 1869, no. 241 vastgesteld, plaats hebben. Blijkens het jaarverslag der vereeniging De Sopliia-Stichting te 's Gravenhage heeft ook 1887 gunstige resultaten opgeleverd. Het aantal ver- pleegden, dat in 1880 76 bedroeg, is in den afge- loopen zomer tot 155 geklommen. En nog moesten vele aanvragen worden afgewezen, inzonderheid uit den kring der mingegoeden, die de gevorderde verpleeggelden niet kunnen bijeenbrengen. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt der van onderscheiden zijden ontvangen blijken van belangstelling. Het getal zeebaden bedroeg 2131 tegen 1668 in 1886dat der baden van zeewater in het gebouw 865 tegen 775 in 1886. Het getal verpleegdagen bedroeg 7585. Als genezen mochten 34 kinderen vertrekken in verbeterden toestand de inrichting verlaten 113, terwijl voor 8 kinderen geen genezing of verbetering mocht verkregen worden. L. S., de schrijver over het »tooneel te Amster dam" in de Haarl. Ct., laat op de mededeeling dat de heeren Gebr. Van Lier eene Hollandsche voorstelling van de Engelsche operette The Mikado onder handen hebben, dit volgen: »En naast de vertooning dezer operette hebben wij ook Sardou's drama h grand spectacle: La Tosca te wachten, met mevr. Jeanne Saalborn-De Groot in de titelrol. In hoever ook dit een succes belooft, valt moeie- lijker te zeggen. De aantrekkingskracht, door den naam van Sardou vroeger op ons publiek geoefend, is zeer verzwakt. Als daarmee in het algemeen eene zucht naar gezonder dramaturgie gepaard ging, zou ik me in dit feit verheugen. Nu constateer ik het maar. Galeotto heeft het bij het Nederlandsch Tooneel niet verder kunnen brengen dan tot 7 opvoeringen. «Laat ik ten slotte hier bijvoegen, dat er op dit oogenblik vrij wat gisting heerscht Onder de artisten van het gezelschap der kon. vereeniging, en wel over het sluiten der nieuwe contracten, waarover eerst thans, nu ook de concessie in Den Haag verkregen is, de onderhandelingen geopend zijn. Naar ik hoor is de raad van beheer bedacht op eene bezuiniging op de traktementen, en heeft hij dan ook ten einde zelf de macht in handen te houden den artisten eene mededeeling doen toekomen, dat zij, die eene hernieuwing van hun contract wenschen thans in de gelegenheid worden gesteld, zich daartoe aan te melden. Niettemin is het contract met den heer Bouw meester reeds op den ouden voet gesloten en moet ben ik goed ingelicht dat met zijne zuster ook reeds zoo goed als klaar zijn. De lijdende partij bij dezen bezuinigingsmaatregel worden dus natuurlijk die artisten, welke de raad van beheer meent desnoods te kunnen missen, dat zijn zij, die de laagHte traktementen hebben en het vaakst moeten optreden. Dat er onder dezen eene soort van onderlinge afspraak tot gemeenschappelijke verdediging hunner belangen bestaan zou, meen ik ondanks de verzekering van het gerucht te moeten betwijfelen. Want het gemeenschapsgevoel is bij onze artisten niet zeer sterk ontwikkeld en bij de onmogelijkheid om nog, in het vergevorderd seizoen en het gemis van een schouwburg, een nieuw gezelschap te vormen zullen de dames en heeren wel zonder veel tegenstribbelen toegeven. Trouwens in ver gelijking met de bij andere gezelschappen (het Rotterdamsche van Le Gras en Haspels uitgezon derd) te winnen inkomsten, zijn die bij het Ne- derlandsche tooneel nog altijd vrij hoog, en als verschillende artisten met de hand op het hart zich afvragen of de slechte financieele uitkomsten van de laatste jaren niet ook voor een deel te wijten zijn aan hunne lusteloosheid, onverschil ligheid en nukkigheid, waardoor zjj het publiek vervreemden, zullen niet allen daarop met een »neenkunnen antwoorden. Misschien ware het daarom gewenscht geweest, dat men het allen, zonder uitzondering, had doen gevoelen, hoe hun eigen vlijt invloed heeft op hunne beurs." Te Hoedekenskerke is tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school aldaar benoemd mejuffr. A. van BelsenGoud. De nieuw gebouwde onderwijzerswoning te Nisse is kant en klaar. De bevoegde autoriteiten hebben haar geïnspecteerd en in orde bevonden. Met den l n April wordt zij ter beschikking van het hoofd der school gesteld. Het gebouw voldoet aan alle billijke eischen en vormt met het onder hetzelfde dak gebouwde gemeentehuis een fraai geheel, een waar sieraad van het dorpsplein. De akte-examens voor het lager en middel baar onderwijs in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen, de landbouwkunde en de gymnastiek en voor middelbaar onderwijs in den tuinbouw en de houtteelt zullen worden afgenomen: in de Fransche taal voor het lager onderwijs in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli voor het middelbaar onderwijs in de maand Dec., des noodig aanvangende in het laatst van Nov. in de Engelsche en Hoogduitsche taalzoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus, des noodig aanvangende in het laatst van Juli in de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteeltzoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus in de gymnastiekvoor het L. 0. in de maand Juli; voor het M. O. in de maanden Nov. en Dec., gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte examens voor L. O. in handteekenen. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Bij de hervormde gemeente te Vlissingen is in de vacature-Klomp beroepen de heer L. ten Bosch, predikant te Oegstgeest. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld: J. S. v. H., 41 j., hvr. van C. S. v. A., Vlis singen, wegens beleediging, tot 8 b. s. 6 d. h, J. F. G., 31 j., sjouwer Middelburg, wegens beleediging van een ambtenaar, weder- spannigheid en oplichting, tot 6 m. gev. Verder wegens beleediging van een amb tenaar, F. J. d. K., 19 j., klompenmaker Clinge, tot 8 b. s. 6 d. h.P. J. V., 22 j., klompen maker Clinge, tot 7 d. gev. en Th. d. B., 23 j. landbouwersknecht Clinge, tot 12 b. s. 10 d. h. F. M., 47 j., werkman St. Margriet (België)» wegens mishandeling tot 4 d. gev.; J. H., .21 j., dijkwerker Westkapelle, wegens alsvoren, tot 14 d. gev. A. d. S., 18 j., landbouwer Eede, wegens om- kooping van een ambtenaar, tot f 16 b. s. 10 d. h. A. C. v. K., 15 j., zonder beroep Terneuzen, wegens diefstal, tot 1 m. gev., en P. d. C., 20 j., dienstbode, Bouchaute (België), thans alhier gedetineerd, wegens alsvoren, tot 6 m. gev met bepaling dat de tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, in mindering zal worden gebracht. Allen in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1