Briefwisseling. Onderwijs. Verspreide berichten. Zaterdag daverend toegejuicht en met kransen overladen. De 43e algem. verg. van het Nederl. Onderw. Genootschap zal gehouden worden 31 Juli, 1 en 2 Augs te Amersfoort. Assen en Middelburg worden aanbevolen om in 1889 de algemeene vergadering te ontvangen. De leden zullen daaruit eene keuze moeten doen. Het hoofdbestuur stelt voor een crediet toe te staan voor het drukken van een' catalogus der paedagogische bibliotheek en het completeeren dier bibliotheek. Het ontwerp gewijzigde wet van het genoot schap zal in behandeling komen. Behandeld zullen wordena eene bescheiden proeve van een leerplan voor de zedelijke opvoe ding in de L. S. (in te leiden door F. Gediking); b Spencers opvatting van de tucht (in te leiden door C. A. C. Kruijde)c de beteekenende waarde van het herhalings- en voortgezet L. O. (in te leiden door H. F. de Boer)d leerplicht. Aan de Volkszangschool is met 1 April a. tot onderwijzer benoemd de heer W. K. Kuiler, onderwijzer alhier. Deze benoeming moest ge schieden doordien de tegenwoordige onderwijzer, de heer A. Verschuur, met dien datum geplaatst is als hoofd eener school te Amsterdam. Mejuffrouw Hector te Serooskerke (W.) is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Vrijhoeven-Capelle. Honderden schaatsenrijders amuseerden zich gisteren kostelijk op de vest tusschen de Noord en Seisbrug, terwijl vele wandelaars eveneens ge noten van het wintertafereeltje. Het ijs was prachtig en voldoende sterk. Een heer nam, tengevolge van eigen onvoor zichtigheid, nabij de Seisbrug een koud bad. Zaterdag middag viel een boerenknaap nabjj de buitenplaats Ter Hooge door het ijs, ofschoon hij gewaarschuwd was er niet op te dansen. Op zijn hulpgeroep werd hij door den bakkersleerling F. Klein, die daar passeerde, op het droge gebracht. De wakkere directie der Zierïkzeesche Stoom bootmaatschappij, die dezen winter al het mogelijke heeft gedaan om zooveel zulks maar eenigszins doenlijk was, in den dienst te voorzien, heeft ook Vrijdag morgen nog een harer schepen naar Rotterdam doen vertrekken met een volle lading vet vee voor Rotterdam. Wegens het vele ijs is de boot echter terug moeten keeren, en heeft zij het vee te Catsche Veer aan wal gebracht) vanwaar het naar Goes gedreven, en van daar verder per spoor zal verzonden worden. Reeds bij eene vroegere gelegenheid van beslo ten water op de rivieren, zou de directie van dit middel om Rotterdam te bereiken hebben gebruik gemaakt, doch door gebrek aan veewagens op de Zeeuwsche lijn was het toen onuitvoerbaar. (AT. R. Of.) Tengevolge van de stremming der vaart heerscht, zooals uit bovenstaande blijkt, aan het station te Goes groote drukte, niet het minst door het vervoer van vee. Aldaar is Vrijdag avond een tot eene kudde behoorend rund op het ijs gesprongen en te water geraakt, doch ongedeerd opgehaald. Zaterdag zijn nog een paar jongens door het ijs gezakt doch gelukkig gered. Vrijdag viel een werkman in een der oesterput ten te Yerseke in het water, kort bjj een openstaand schoft, waardoor het water uit den eigenlijken oesterput in den spuiput gevoerd wordt. De stroom was zoo sterk, dat de man tegelijk met eenige ijsbrokken onder door het Bchoft in den spuiboezem gedreven werd. Daar werd hij spoedig door zijne makkers gegrepen en kwam gelukkig met een koud bad en eenige schrammen vrij. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd, zoo schrijft men ons uit Oostburg, door twee dienstdoende maréchaussee een persoon ontdekt, die een bos hout droeg. Het ontvreemde te laten vallen en de vlucht te nemen was 'twerk van een oogenblik, maar aan zijne woning gekomen, waren de beambten der justitie hem reeds voor en arresteerden hem. Proces-verbaal is opgemaakt. De dader staat alles behalve gunstig bekend. De gemeenteraad van Amsterdam hield zich in zijne laatste zitting onafgebroken bezig met de beurskwestie. De heeren Ankersmit c. s. stel den voor, het raadsbesluit van October 1882, betreffende het bouwen van de beurs op het ge dempte Damrak, in te trekken, terwijl de heer Van Eeghen een voorstel indiende, waarbij, in afwachting van den uitslag van het onderzoek van het plan-Krasnapolsky, om den nieuwen beurs op den Dam te bouwen, de beslissing omtrent de aanhangige voordracht wordt aangehouden. Toen men eindelijk tegen middernacht tot stemmen zou overgaan,ontstond er debat over de vraag, welke dier beide voorstellen de priori teit heeftdaar men het hierover niet eens werd, werd tot stemmen overgegaan, doch de stemmen staakten, zoodat de kwestie tot de volgende vergadering werd verdaagd. De Standaard had zich minder vleiend uit gelaten over het «oneerbiedig" gebed en de lei ding van generaal Booth op eene bijeenkomst van het leger des heils. Het is karakterstiek, omdat het den toestand teekent en de sympathie die dat leger reeds in Amsterdam schijnt te vin den, dat in het Hbld zekere A. J. L. tegen dien uitval van het anti-revolutionnaire blad opkomt. L., die zelf bij zulk een samenkomst tegenwoordig is geweest, schrijft o. a.»Op welk een wijze De Standaard gebeden wil hebben is mij niet bekend, maar wanneer ik zie de groote moeite en opof fering, die de Heilsoldaten zich getroosten ten dienste hunner medemenschen, al is het op wat vreemde wijze, dan moest men eerder doordrongen worden van een gevoel van hooge achting, dan van kleingeestige vitterij. Ik voor mij ben zeker overtuigd, dat de Heilsoldaten in eene week meer goeds verrichten, dan de leiders van De Standaard in een geheel jaar." Aan het einde van den stoffigen, maar 's zomers bekoorlijken en schaduwrijken binnen weg van Deventer naar Twello, staat een linde boom, die wellicht meer dan een eeuw oud is. Eens, zoo vertelt de geschiedenis, in den kozak- kentijd, werd hem op een verjaardag, terwijl het geschut bulderde, door een kanonskogel de kruin ontnomen. De boom, welke thans drie menschen nauwelijks met hun armen kunnen omspannen, kwijnde door dat ongeluk, doch fleurde weer op door trouwe zorg en is het pronkstuk van het dorp, dat terecht trotsch op hem is, zoozeer zelfs, dat voor eenige jaren het gemeentebestuur een zwaren ketting om zijne takken heeft doen leggen, om die bijeen te houden. Te Deventer bevroren Donderdag de eieren op de marktook de andere producten bevroren tijdens er de eigenaren mede te koop stonden. Een kellner in een der groote koffiehuizen te Rotterdam heeft zich verwijderd met achter lating van een halve ton schuld in koffie. Iemand te Leiden, vroeger wonende te Noord- wijk, had een kat, die hij bij zijn vertrek weg schonk. Het trouwe beest echter kwam van Noordwijk zijn ouden meester weder opzoeken, na een scheiding van meer dan vier maanden. Uit nader opgemaakte cijfers blijkt, dat in het afgeloopen jaar naar Noord-en Zuid-Amerika en Oost- en West-Indië uit Gelderland zijn ver trokken 139 hoofden van huisgezinnenwaarvan 31 tot de welgestelden, 70 tot de mingegoeden en 38 tot de behoeftigen behoorden. Met de vrouwen en kinderen mede bedroeg het geheele getal 329. Een heer, die Donderdag avond op het haven hoofd van het Nieuwediep ging kijken, werd dooi de koude zoo zeer bevangen dat men hem be wusteloos liggen vond. Hij werd naar huis gedragen en is reeds den volgenden ochtend overleden. Zaterdag is bjj een overweg te Tilburg een fabrieksarbeider door een trein overreden. Houtteerolie, welke oogenschijnlijk veel overeenkomst heeft met steenkolenteerolie en daarvan soms alleen door een scheikundig onder zoek is te onderscheiden, behoort, volgens den minister van financiën, evenals deze tot den tariefpost »olie niet afzonderlijk belast" en moet dus onderworpen worden aan een invoerrecht van 0.55 de 100 kilogram. Sedert den laatsten tijd werden te Putte en in België bij onze grens verscheiden kerksieraden van hooge waarde ontvreemd, zonder dat het gelukt is de daders op te sporen. Een paar personen liepen in de laatste dagen aldaar rond en meldden zich aan bij de heeren geestelijken, voorgevende kooplieden in kerksie raden te zijnop andere plaatsen geven zij zich uit als bouwkundigen. Doorgaans verzoeken zij, de kerk van binnen te mogen zien en rond te gaan, hetgeen hun op sommige plaatsen werd toegestaan. Zij nemen alsdan de gesteldheid dei- kerk goed op, om mogelijk later te kunnen binnen dringen. {Tijd.) De beheerscher van Dahomey heeft aan den koning van Portugal vier negers en vijf nege rinnen benevens eenige kostbare stoffen ten ge schenke gezonden. Da zwartjes vinden door tus- schenkomst van den Portugeeschen minister van marine een plaatsing op verschillende scholen. Onder het opschrift »de zenuwachtige czaar" deelen de Duitsche bladen mede dat de grootvorst Sergius eenige dagen geleden te St. Petersburg een gemaskerd bal gaf, waarop de keizerin ver scheen in het costuum van een Deensche bruid. Toen de czaar, die eerst laat op het feest ver scheen, dit zag, betrok zijn gelaat en verzocht hij zijn gemalin om zich te gaan verkleeden, er bij voegende dat hij niet begreep hoe zij op de gedachte gekomen was om voor de tweede maal zich in een bruidskleed te vertoonen. De keizerin die zich over die aanmerking gekrenkt gevoelde, verliet de zaal, zonder echter, zooals men hoopte, terug te keeren. Na een poosje scheen de czaar spijt te gevoelen, dat hij zijn eerste ingeving ge volgd was en zond hij een adjudant om de kei zerin te verzoeken terug te komen. Zij had zich echter reeds ter ruste begeven en kwam dus niet. Aan geen lid van het fanfaren gezelschap te Wemeldinge. "Wend u direct tot het bestuur, dat het festival organiseert. Gedrukt bij D, G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6