MIDDELBURGSCHECOURANT BEKENDMAKINGEN. BIJVOEGSEL Veemarkt te Middelburg. Middelburg 27 Februari YAN DE VAN Dinsdag 28 Februari 1888. N°. 50. Donderdag 1 Maart a. s., van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, 27 Februari 1888. De burgemeester en -wethouders voornoemd, SCHORER, De secretaris, A. DE YÜLDER VAN NOORDEN. Het is ons, in verband met de beperkte ruimte in ons blad, niet mogelijk van alle belangrijke feiten, die zich door het gansche land met het oog op de a. verkiezingen voordoen, melding te maken. Trouwens, wij gelooven menigen lezer geen ondienst te doen met ons over het geheel te bepalen tot onze omgeving. Over hetgeen in Haarlem voorvalt meenen wij echter niet te mogen zwijgen. De kiesvereeniging Volksbelang aldaar heeft, in plaats van het aftredend lid, den heer mr A. J. W. Farncombe Sanders, den heer mr A. Levy candidaat gesteld. Laatstgenoemde nu heeft de aanneming van die candidatuur afhankelijk gesteld van de be antwoording door den heer Farncombe Sanders van de vraag of mr Farncombe Sanders als nog de meening omtrent de openbare gezindte- school is toegedaan, door hem geuit in een bro chure, in 1876 van zijne hand verschenen. De heer Farncombe Sanders heeft daarop een brief geschreven aan het bestuur van Volksbe lang van dezen inhoud «Uwe vereeniging lieeft eenen candidaat gesteld voor de Tweede kamer en verlangt nu mijne tusschenkomst om een bezwaar, tusschen haar en haren candidaat gerezen, op te heffen. «Dat is een nieuwigheid op staatkundig gebied, waarvan ik in het algemeen belang weinig heil verwacht en die ik niet wensch in te wijden. «Toen ik te Haarlem, op uitnoodiging van uwe ver eeniging, heb gesproken, heeft ieder Haarlemsch kiezer en niet-kiezer de gelegenheid gehad mij te vragen wat hij wilde, ook over dit punt, en hij zou alsdan een duidelijk antwoord ontvangen hebben. Thans nu eenmaal door u een caudidaat gesteld is, nog op vragen uwerzijds to ant woorden zou in mijn oog den schijn hebben vau een stem- husgeknutsel, weinig geschikt om het zedelijk aanzien te verhoogen van den vertegenwoordiger van uw district in het bijzonder en van 's lands vertegenwoordiging in het algemeen. «Bij deze overweging voeg ik nog eene tweede. »A1 mocht mijn antwoord zoo bevredigend zijn in het oog van den heer Levy dat hij voor uwe candidatuur be dankte, het zou zulks onmogelijk kuunen wezen voor u. Uit uw schrijven blijkt immers, dat hij door u candidaat gesteld is in volslagen onkunde van hetgeen ik thans denk over de zaak in kwestie. Waartoe anders uw brief? Mocht derhalve uwe vereeeniging bij eventueel terug trekken vau den heer Levy, mij, hij gebreke van iemand anders, tot candidaat stellen, dan zou ik na al heigeen voorafgegaan is voor de eer dier candidatuur zeer beslist moeten bedanken." Dit ia roorzeker een flink, mannelijk antwoord van den heer Farncombe Sanders en wij hopen dat het de Haarlemache kiezers zal aansporen om dezen bekwamen afgevaardigde weer een zetel in de kamer van honderd te verschaffen. De jongste aflevering der Berichten en mededee- lingen van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs bevat eene beschouwing van dr W. J. A. Huberts over het voorbereidend onderwijs voor officier. Daarbij is gevoegd een statistiek over de jaren 18691886, waaruit blijkt, dat in dit tijdperk 408 officieren zijn aangesteld, waarvan het bekend is, dat zij vroeger op middelbare scholen onderwijs genoten, meest allen in de drie laagste klassen, omdat zij voor hunne militaire opleiding de school te vroeg moesten verlaten om hoogere klassen te bereiken. Deze 408 officieren vormen ongeveer een vierde van het geheele aantal in die jaren benoemde officieren. Daarbij spreekt het vanzelf, dat het jn de eerste drie of vier jaren eene zeldzaamheid was, dat er zich onder hen officieren bevinden, die eene hoogere burgerschool hadden bezocht. Uit een nader onderzoek blijkt, dat de officieren oud-leerlingen der H. B. school aldus verdeeld wareninfanterie hier te lande 157infanterie Oost-Indië 147 cavalerie hier te lande 19 cava lerie Oost-Indië 8artillerie hier te lande 28 artillerie Oost-Indië 12administratie hier te lande 12administratie Oost-Indië 22 en mariniers 3. Hieronder komen voor 10 van de H. B. school te Middelburg, 10 van die te Goes en 3 van die te Zierikzee. Indertijd is door dr De Loos een statistiek op. gemaakt om aan te toonen hoeveel de Militaire academie aan de H. B. scholen heeft te danken. Beide statistieken nu toonen aan dat in 17 jaar ongeveer een lOÖOtal officieren voor verschil lende wapenen in het leger hier te lande en in Indië benoemd zijn, die vroeger middelbaar on derwijs hebben genoten. Het lijdt dan ook geen twijfel, of deze tak van onderwijs, die ternauwer nood een kwarteeuw bestaat, heeft op krachtige wijze in eene belangrijke behoefte voorzien, en ons Middelbaar onderwijs draagt inderdaad voor de Maatschappij die vruchten, welke men er van verwachten mag. De stand der werkzaamheden van de Tweede kamer der staten-generaal op 24 Februari 1888, den dag van haar uiteengaan, was dat alsnog aanhangig zijn gebleven de volgende wetsont werpen verlenging van het octrooi der Neder- landsche Bankbevordering der Zondagsrust regeling van het notarisambtwjjziging der ge neeskundige wetten overeenkomst met de Rhijn- spoorwegmaatschappijauteursrecht op werken van beeldende kunstenbepalingen omtrent den accijns op het zoutwjjziging der wet op het recht van vereeniging en vergaderingverzeke ring van de toepassing van bjj het wetboek van strafvordering toegelaten vrjjheidsbenemingover eenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij vergoeding van de uitgaven, ten behoeve van Nederlandsch-Indië gedaan, en be schikking over overschotten van Indische diensten; wjjziging en verhooging der Indische begrooting voor 1888bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeug dige personenwjjziging van de wet op de middelen voor 1888intrekking der wet van 30 Mei 1877 (Stbl. no 141) betreffende de militaire academie en regeling van het militair onderwijs; rijksgesticht Veenhuizen; verbetering van de rivier de Berckel, waarvan de behandeling is geschorst verlenging van den diensttjjd van de militie te land en ter zee. Van de regeeringsbescheiden bleven onafgedaan de inlichtingen op de adressen van de kerkelijke twisten te Serooskerke en te Wons. Naar aanleiding van het koninklijk besluit, waarbjj verkiesbaren voor de eerste kamer zijn aangewezen, zegt het GemeentebladHet is te verwachten, dat het besluit tot critiek zal aan leiding geven. Menigeen zal dan ook de waarde der door hem vervulde openbare betrekking onderschat achten. De beslissing was voor de regeering moeiljjk. Heeft zij wellicht rekening gehouden met een reeds bestaande ljjst van prima qualiteiten, de eerste klasse van het tarief voor de vergoeding van reis- en verblijfkosten (K. B. van 5 Januari 1884, Stbld. no. 4) Eene verge- ljjking van beide besluiten zou het doen vermoeden. Bjj eene eventueele herziening van het laatstbe doelde zullen nu echter sommigen wel tot de eerste klasse moeten worden overgebrachtnl. de ministers-resident, de presidenten en procureurs generaal bjj gerechtshoven, en de hoogleeraren, die nu tot de tweede klasse, en de burgemeesters van gemeenten van meer dan 40.000 zielen, die nu tot de derde klasse behooren. Is voor berekening van het zielental de tienjarige volkstelling te raadplegen Vermoedelijk welmaar waarom dit niet uitdrukkelijk bepaald De Liberale Unie telt, behalve het Zaterdag meegedeelde aantal gewone, 700 buitengewone leden. De heer J. Wind Gzn. te Vlissingen moet be noemd zjjn tot hoofdopzichter bjj de Nederland- sche Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij. Morgen, Dinsdag, houdt de liberale kiesveree niging Goes in de Prins van Oranje een vergadering tot het aanwjjzen van een definitieven candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede kamer, uit de bij art. 7 dei- statuten bedoelde ljjst, wëlke bij convocatiebiljet aan de leden der vereeniging is meegedeeld. Deze ljjst is opgemaakt als volgtjhr. mr. W. Six te 's Gravenhage 158, mr. L. A. Bybau te Coljjnsplaat 79, mr. J. H. Fransen van de Putte te 's Gravenhage 11, jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort te Bergen op Zoom 8, J. M. Kake- beeke te Goes 6, J. H. Bybau te Coljjnsplaat 2 stemmen, 1 stem J. H. C. Heyse te Zierikzee en 1 stem blanco. Door de arrond.-rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling van de betrekking van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. A. J. Blom, griff. bjj het kantongerecht te Tiel; mr. H. A. van Rees, substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam en mr. H. J. Westra, kantonrechter te Harderwjjk. Door den minister van koloniën is de heer H. N. Blatt gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot 3en stuurman bjj de gouvernements marine daar te lande. Zaterdagavond is te Rotterdam voor het eerst opgevoerd een nieuwe opera van Verhey, geti teld König Arpad. De tekst, die zeer geprezen wordt, was van Fiore della Neve, den heer mr M. G. L. van Loghem. Dichter en componist werden

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5