Laatste Berichten Buitenland. Zal het haar gelukken? Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. "FEUILLETON. Weerkundige Waarnemingen. ijsclüFwalcheren. Door den steeds toenemenden zwaren ijsgang op de Schelde, 'worden geen loodsen naar en van Antwerpen meer verstrekt aan zeilschepen, zelfs niet aan ijzeren en gesleepte. Uit Goes meldt men ons dat heden onder begunstiging van prachtig winterweder het door de jjscommissie georganiseerde feest voor kinderen van on- en minvermogenden plaats had. In optocht trokken de deelnemers te twee uren naar het met vlaggen en schilden versierd ter rein, waar zich een talrijk publiek vereenigde. Aan de hardrijderij en hardlooperij namen een 287 jongens deel, waarvan velen met prijzen in kleederen, dekens, brood, spek, ham, worst enz. werden beloond. Het harmoniegezelschap Euphonia luisterde het feestje door hare muziek op. In anderhalf uur was de festiviteit afgeloopen. Door het vele publiek en wijl de zon haar kracht liet gevóélen was er vrij wat water op het ijs gekomen. Met ingang van 1 Maart a. is tot fortwachter- conducteur der artillerie te Ellewoutsdijk benoemd de sergeant-majoor J. de Graaf, thans in garnizoen te Gorinchem, en zulks in plaats van F. Kwikkers, die op 21 October van het vorige jaar overleed. Zaterdag luidden de te Berlijn ontvangen berichten over den kroonprins gunstig. Echter is met goedvinden van den patient dr Kuszmaul uit Straatsburg te San Remo gekomen om een consult met de overige doctoren te hebben. De berichten omtrent het aftreden van het Roemeensche ministerie schijnt weinig geloof te verdienen. De kamer althans nam Vrijdag een motie van vertrouwen in het kabinet aan met 111 tegen 49 stemmen. Vrjjdag avond is te Parijs veel sneeuw gevallen. Tengevolge van de gladheid moesten de trams en omnibussen den dienst staken, terwijl men menschen en paarden alom zag vallen. De hertog van Montpensier kwam Zaterdag te Madrid aan. De infanten ontvingen hem aan het station. Geen der mieisters was aanwezig. In een onderhoud metden minister van buitenlandsche zaken heeft de hertog van Mont pensier zijn voornemen te kennen gegeven zich te onthouden van eenige bemoeiingen met de binnenlandsche politiek van Spanje. De clericale Köln. Volksztg. verzekert dat het centrum van den Düitschen rijksdag voorne mens is een motie in te dienen betrekkelijk het godsdienstonderwijs op de lagere school. - Het hoofd der druïden in Wales, Evan Davics, bekend onder den naam Mylfyr Morganwg, is overleden in den leeftijd van 99 jaar. Hij is de schrijver van verscheidene werken over de oude en nieuwe druïden. Twee individuen hebben den Oostenrijkschen afgevaardigde Pernerstorffer in zijn eigen woning mishandeld. Men brengt dezen aanval in verband met de onlangs door Pernerstorffer gehouden rede, in de kamer van afgevaardigden, waarin hij wees op zekere schandalen in hooge aristocratische kringen. De Observer verzekert, dat het Engelsche departement van buitenlandsche zaken tijdingen van 15 September 11. heeft ontvangen van Emin- Bey, meldende dat hij Stanley in November verwachtte, en dat hij den weg over Mombasa als de beste aanbeval. Brandt, genaamd Iwan Iwanowitsch, die onlangs Nicot, redacteur van de France, op diens bureau wilde mishandelen, is uit Frankrijk ver bannen. De Iersche afgevaardigde Flynn is tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld wegens aan sporing der pachters in Cork tot deelneming aan het Plan of Canpaigm. Yan 25 tot 27 Februari. Middelburg. GetrouwdO. L. de Vries, wed' 32 j, met C. E. Vos, jd. 34 j. Bevallen C. Timmerman, geb. v. d. Veen, z. W. E. van Dujjn, geb. Boekhout van Solinge, d. C. van Aartsen, geb. Riemens, d. A. Wielemaker, geb. Lorier, d. Overleden: A. Bosschaart, z. 5 j. J. v. d. Toorn, man van jonkvr. L. Teding van Berkhout, 59 j. N. Ludikhuizen, ongeh. d. 53 j. Van 18 tot 25 Februari. Goes. GehuwdJ. F. Temmerman, jm. 25 j. met A. C. van Hoorn, jd. 20 j. J. de Witte, jm. 23 j. met Ph. Bil, jd. 22 j. BevallenJ. Geluk, geb. Goedhart, z. C. J. Schot, geb. De Hond, d. A. Luijks, geb. Murks, z. Zieb.ik.zee. Gehuwd: J. Westenberg, jm. 27 j. met H. J. Ertman, jd. 36 j. BevallenP. C. Timmerman, geb. Nolet, d. Overleden: Ph. Verhulst, d. 8 m. Door de commissie van den grintweg van Nieuwvliet naar Sluis is Zaterdag te Zuidzande aanbesteed het leveren van de benoodigde grint en het onderhouden van den weg gedurende 3 jaren van 1 Mei 1888 tot en met 30 April 1891. Er waren 7 inschrijvingsbiljetten ingekomen t. w. voor het eerste en het tweede perceel te zamen vanC. v. d. Hooft te Terneuzen voor f 3250; A. van Male te Schoondijke .voor ƒ3200; A. Foudraine te Goes voor 3195P. Monjé te Breskens voor 3114 en D. W. Bloem te Weurt voor 2999. P. Monjé te Breskens had ingeschreven voor het 2e perceel ad ƒ2487 en J. Pleijte te Cadzand voor het le perc. ad 662.50. Aan den laagsten inschrijver D. W. Bloem is de levering en het onderhoud gegund. 5BieriU7.ee. De ijsclub alhier hield heden op de Versche gracht bij Parttast een wedstrijd op schaatsen voor leden en zonen van leden boven 16 jaren. Er waren 16 deelnemers. De eerste prijs, een gouden remontoir-horloge, werd behaald door P. van Duivendijk de tweede, een koekoekklok, door M. van den Endede derde, een barometer, door M. de Granje, en de vierde, een paar schaatsen, door W. Ribbens. De baan van 400 meters met keerpunt werd 't kortst afgelegd in 48 seconden door Duivendijk. ï"arSjs. De minister van buitenlandsche zaken Flourens is tot lid der kamer gekozen. JLontlen. Volgens den Times zal de Boel- gaarsche regeering zich tegen het vertrek van vorst Ferdinand verzetten. 27 Febr., des morgens te 8 uren. Verwacht: O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 27 Febr. 's morgens 8 uren 20 gr. 's middags 12 uur 33 gr. 's avonds 4 uur 34 gr. F. Wantrouwen in Ruslands vredelievendheid en belangeloosheid, ongeloof in eenig resultaat van nieuwe diplomatieke onderhandelingen kan men den totaal indruk noemen, dien Ruslands jongste stappen betrekkelijk Boelgarije in de groote Europeesche hoofdsteden hebben gemaakt. «Wat is bet doel van Ruslands politiek »Waarom treedt bet nuop dit oogenblik, met zulke wer kelijke of schijnbare gematigdheid op Deze en dergelijke vragen legt men elkander te Londen, te Rome, maar vooral te Weenen ter beantwoor ding voor. Men zou er niets tegen hebben uit éen mond te verklaren dat de positie van vorst Ferdinand te Sofia onwettig is op dit punt bestaat bij niemand twijfel, immers geen der mogendheden heeft den Coburger als vorst van Boelgarije erkend. Maar wanneer nu alle onder teekenaars van het Berlijnsch tractaat aan den wensch van Rusland, dat men gaarne terwille van de lieve Europeesche rust tevreden wil stellen, voldaan en den sultan uitgenoodigd hebben den prins te verzoeken been te gaan dan beginnen eigenlijk eerst de moeilijkheden. Zoolang Oosten rijk, Italië en Engeland niet weten, wat Rusland voornemens is daarna te doen, wat er over 't geheel gebeuren zal, nadat prins Ferdinand te Sofia zijn congé heeft gekregen, gevoelen deze mogendheden niet den minsten lust om Rusland's stappen, die zulke onheilspellende gevolgen kun nen hebben, te stuenen. Men geeft de voorkeur aan den tegenwoordigen stand van zaken in Boel garije, die onwettig moge zijn doch waarbij de orde en rust in bet vorstendom gehandhaafd worden, boven een oplossing in Rusland's geest, die gevaar loopt alle kanonnen en geweren in ons werelddeel los te doen branden. Er beerscht wantrouwen over Ruslands bedoelingen betrek kelijk Boelgarije, daar men vreest, dat deze lijn recht staan tegenover de belangen van andere mogendheden, met name Oostenrijk. Het officieuse Weener Fremdenblatt bevat een artikel over de huidige diplomatieke besprekingen betrekkelijk Boelgarije. «Verscheidene kabinetten, zoo schrijft o. a. het blad koesteren twijfel over bet nut van een stap, die in Boelgarije de omverwerping van een regeering zou tengevolge hebben, welke de facto bestaat. Het is waar, dit gouvernement ontbeert een wettigen grondslag, niemand bestrijdt dit. Men moet echter erkennen, dat het gouvernement sedert acht maanden de orde in het land heeft weten te handhaven en den loop van zaken te vei-zekeren, wat een geluk kig resultaat oplevert voor de belangen des lands en de belangen van geheel Europa. Is bet niet te billijken, dat de mogendheden, alvorens zich voor een stap te verklaren die de omverwerping dier regeering na zich zal sleepen, wenschen te weten op welke wijze deze orde en deze rust zullen gehandhaafd worden Men kan niet ontkennen, dat de vrees om Boelgarije overgeleverd te zien aan de anarchie, niet gewettigd is. Bovendien niet alleen in dit rijk kan een catastrophe plaats vinden, alle Europeesche bezittingen van Turkije en alle Balkanstaten zullen aan ernstige onge regeldheden bloot staan." Daar echter op insti gatie van Rusland onderhandelingen zijn aange knoopt, acht het Fremdenblatt den wensch ge rechtvaardigd, dat zij tegelijkertijd mogen leiden tot een definitieve regeling der Boelgaarsche kwestie, opdat eindelijk de bron afgesloten worden, waar- uit reeds zoo vele moeilijkheden en gevaren voor Europa vloeiden. Men gelooft dat niet alleen door het Fremden blatt het standpunt der Oostenrijksche regeering ten opzichte van Ruslands voorstellen is uiteen gezet, maar dat de Italiaansche en Engelsche regeeringen gelijkgezind oordeelen. Intusschen heeft de Russische gezant De Neli- doff te Konstantinopel persoonlijk aan de Porte de gevoelens van Rusland over de oplossing der Boelgaarsche kwestie uiteen gezet. De Fransche en Duitsche gezanten hebben de Russische voor stellen bij de Porte gesteund. Met belangstelling ziet men tegemoet, welke Oostenrijks houding in deze zal zijn, of bet zich genegen zal toonen zich door Duitscbland op het sleeptouw te laten nemen dan wel met Italië en Engeland den loop dei- dingen zal afwachten. Schrik, verbazing en verontwaardiging moet in de Turksche officieele kringen beerschen over deze wending in de Boelgaarsche kwestie. De sultan begrijpt dat aarzeling om zijn autoriteit in Boelgarije te doen eerbiedigen, hem door de groote mogendheden zal aangerekend worden als abdicatie van zijn suzereine rechten. Reeds het feit dat de mogendheden hem langs officieelen weg opmerkzaam maken op zijn rechten en hem een gedragslijn voorschrijven, beschouwt Abdoel Haraid als een beleediging. De veranderde vooruitzichten in aanmerking- genomen, zal men te Sofia ongetwijfeld met zeer gemengde gevoelens gisteren den jaardag van den prins gevierd hebben. De Boelgaarsche regeering zal al haar hoop zetten op Oosten rijk, Engeland en Italië; de oppositie daarentegen richt weder vol vertrouwen het oog naar St. Petersburg. Naar men verzekert is zij weder ijverig in de weer en, aangemoedigd door Ruslands jongste verklaringen, stelt zij alles in het werk om de officieren tot zich te trekken en allen, die over het tegenwoordig bestuur ontevreden zijn doch niet tot de vijanden der regeering durfden overloopen, uit vrees dat zij hun goed en leven op het spel zetten. Van vredelievender aard dan de revolutie, welke in Boelgarije voorbereid wordt, is de om wenteling, welke dezer dagen in Engelands par lementaire reglementen plaats vindt. Na bet adres van antwoord op de troonrede is het lagerhuis dadelijk overgegaan tot behandeling van de voorstellen der regeering betrekkelijk het reglement. Met opvallende goedertierendheid beeft Gladstone der regeering de medewerking zijner partij toegezegd bij dit debat. Reeds is het eerste artikel, waarbij de uren van verga deren van 's namiddags drie uur tot 's nachts één uur met twee uur verpoozing vastgesteld worden, aangenomen. Booze tongen schrijven de lankmoedigheid der oppositie ten opzichte van de strengere bepa lingen toe aan de stellige verwachting van Glad stone en Parnell dat bet tory-kabinet binnen korten tijd zal moeten aftreden. De radicalen en Ieren kunnen dan de voldoening smaken dat nieuwe reglement op de conservatieven zelf toe te passen en hen met bun eigen wapenen te bestrijden. Waarborg voor een handelsmerk. Mijnbeer de redacteur Het is altijd voor een leek hoogst gevaarlijk om zich in rechtskwesties te verdiepenvooral omdat de gezag- en machthebbenden op dat ge bied zich steeds in een zee van woorden, en daarbij in z. g. rechtstermen verdiepen, waarvan een gewoon sterveling toch niets begrijpt. Het is soms of zij daarbij bun best doen om, in plaats van duidelijk, kort en bondig, zoo onduidelijk en omslachtig mogelijk te zijn. Toch waag ik bet in 't algemeen een paar opmerkingen te maken, naar aanleiding van bet zei ze weer dat gij overdreven veel werktet en dat doet gij ook." - «Werken is mijn «Het geeft toch niets, Ellen. Gij hadt Gregersen nooit geld moeten laten zien. Niet vooruit betalen, zooals gij in Augustus gedaan hebt. Sedert laat hij ons rust noch duur." «Maar beste Harald Hij stond op en ging bij de tafel in een boek bladeren. Het was zoo donker dat zij de uit drukking op zjjn gelaat niet kon onderscheiden; maar zij bad een voorgevoel dat er een nieuwe Jobstijding in aantocht was. «Ja, ziet gij", begon bij gejaagd en wierp het boek weg. «Die schurk heeft niets gekregen sedert gij hem betaald hebtNeen, kijk nu maar niet alsof de maan voor uwe voeten gevallen was. Ik ben genoodzaakt geweest andere gaatjes te stoppen. «Harald gij hebt toch niet nog meer schuldeischers «Daar hebt gij geen begrip van, Ellen. Steekt men eenmaal in de modder dan komt men niet met droge schoenen thuis. Men is genoodzaakt aan den eenen kant te leenen, om aan den vonnis, door de Middelhui-gsche rechtbank ge wezen in de bekende zaak tegen den directeur der boterfabriek alhier. Wie zoo beleefd wil zijn mij in te lichten, ik zal hem daarvoor dankbaar wezen. In dat vonnis lees ik dat als bewezen wordt aangenomen »het feit dat de bekl. voor verpakking zijner boter beeft gebruikt papier, valschelijk voorzien van een merk, nagebootst met een geringe afwijking naar hetzelfde merk dat hij wist dat gebruikt werd door de firma Hageman en Co., maar dat niet is gebleken dat bij destijds wist dat die firma opdat merk recht bad; «dat bij toch heêft ontkend dat hij met de inschrijving van het merk en met de aankondiging in de Staatscourant is hekend geweest en er ten pröcesse ook geen omstandigheden zijn gebleken, waaruit kan worden afgeleid dat bij beeft geweten dat voornoemde firma bet merk bad gedeponeerd." De gansche kwestie wordt, volgens onze recht bank, dus bebeersebt door bet woord opz ettelijk. Als die meening door het gerechtshof en den hoogen raad wordt gedeeld ik weet niet of het O. M. soms in hooger beroep is gegaan dan staan wij, handelaars, voor eene eigenaardige moeilijkheid. De rechtbank neemt aan dat beklaagde wist dat het merk gebruikt werd door de firma Hage man co. Had die beklaagde nu, vraag ik, voor bij bet nagebootste bezigde, niet eens kunnen informeeren of bet merk door die firma was gedeponeerd? Die firma heeft aan al de verplichtingen, door de wet haar voorgeschreven om bare rechten op baar merk te kunnen handhaven, voldaan. Zij liet het inschrijven en daarvan aankondiging doen in de Staatscourant. Maar wat baat dat alles nu toch Zoodra er iemand komt, die dit merk met een geringe wijziging nabootst, kan bij dit gerust gebruiken, mits bij maar verklare niet geweten te hebben dat zulk een merk was ingeschreven enz. en zorge dat bet tegendeel niet kan bewezen worden. Met mijn leekenverstand zou ik zeggen dat een eerlijk bandelaar, die aan de verplichtingen der wet heeft voldaan, betere bescherming be hoeft; en dat daarom a priori, evenals men aanneemt dat iemand de wet moet kennen, zijn collega's verplicht moesten zijn van zijn hande lingen volgens de wet op de hoogte te wezen. Dit is, dunkt ons, voor een concurrent gemakkelijk genoeg te onderzoekenen deze kan in ieder geval nagaan, dat een merk gedeponeerd kan wezen. De rechtbank stelt nu zulk een onderzoek volstrekt niet als noodzakelijk voor; ik zon bet verplichtend willen stellen, en in geen geval het nalaten daarvan als verzachtende omstandigheid willen aannemen. De rechtbank zegtde namaker kan de rechten van een ander niet geweten hebbenik zou willen aannemen, hij moet die kennen; want de weg is daarvoor open. Dit zou, dunkt mij, de eerlijkheid in den han del kunnen bevorderen. Vindt de uitspraak der rechtbank in boogere college's ondersteuning, dan moet er, dunkt mij, door bandelaars, die bun merken beschermd wil len zien, een middel bedacht worden om die bescherming niet tot een wassen neus te maken. De wet schijnt bun op dit punt niet voldoende waarborgen te verschaffen. Hoogachtend, mijnheer de redacteur, met dank zegging voor de opname van dit schrijven. een handelaar. Niet alleen, om op de ingekomen klachten te antwoorden (aan klachten zijn wij, leden van 't bestuur der ijsclub langzamerhand gewoon geraakt), maar ook, omdat het me wenscheljjk voorkomt, dat bet publiek eenigszins op de hoogte is van den toestand van het ijs, zij hier meege deeld dat Zaterdag, blijkens gedane metingen, het ijs op de meeste plaatsen nog te dun was, om het bestuur der ijsclub aanleiding te geven eene baan te doen aanleggen. Immers, bet zou daardoor eene te groote verantwoordelijkheid op zich geladen hebbenhet zou het publiek, om zoo te zeggen, uitgenoodigd hebben te gaan rijden op ijs, dat op de allerbeste plekken eene dikte van 7, maar ook op vele plaatsen van niet meer dan 4 c. M. bad. Ook thans nog is het niet overal betrouwbaar. Evenwel is er eene baan gereed gemaakt tusschen de Noord- en Seisbrug, omdat daar bet ijs goed en sterk genoeg is. Ook is reeds een begin gemaakt met andere banen. De plaatsen, die nog wat zwak zijn, zullen door- vlaggetjes worden aangewezen. Dezen middag- hebben de baanvegers van bet stadsbestuur ver gunning gekregen, bun werk uit te oefenen zoodat ze nu niet langer door de ijsclub, maar anderen te betalen. Het is gemakkelijker om een kuil te graven dan om baar te vullen, begrjjpt gij - «Neen, uwe lichtzinnigheid gaat alles te boven. Schaamt gij u waarlijk niet om zoo te praten?" «Zooals ik doet iedereen. Gij moest eens weten hoe de anderen zijn, Ellen, Otto Klink bij voorbeeld, bij hem vergeleken ben ik een toon beeld van deugdzaamheid. Met mijne vooruit zichten zou niet een op de tien Zij hield in wanhoop hare ooren dicht. «Gij schijnt maar nooit te kunnen begrjjpen dat ik dit geld nooit gekregen zou hebben, indien men mij niet aanzag voor een welgesteld man?'1 Zjjn zuster antwoordde niet. Het was waan zinnige taal. {Wordt vervolgd.) Uit het Noorsch. VAN CHARLOTTE KOREN. XII. k En Koert zelf? Neen, neen, daar was zij immers blij over. Deeenige vreugde, welke zij in lang gekend bad, was, toen zjj boorde dat zij zou promoveeren Maar moest hij daarom zoo koel tegen haar zjjn Zoo iets vreemds, voornaams over zich hebben Ach neen, hij beproefde zeker om zijn hart van haar af te trekken zich niet langer om harentwil te kwellen. Zjj was voor het raam bljjven staan en keek verstrooid in den tuin. De boomen waren kaal, de paden lagen vol met bladeren, die met nat tigheid doortrokken waren. De bloemperken waren leeg, doode bloemstengels en vergeten tuinstokken hingen naar alle kanten over. Dat was een beeld der vergankeljjkbeid. Zjj zag omboog. Zware wolken trokken langs den loodkleuriger; hemel. Onwillekeurig dacht zjj aan de heldere zomerochtenden, toen zjj daar zoo vol moed en hoop stond. Zij hoopte nog wel. anders zou zij moeten vertwijfelen maar waar- was haar moed gebleven Ondergegaan in vermoeidheid. En zjj tuurde op die zware grijze wolken, die op haar eigen gemoed geleken en vroeg zich af of zjj wel ooit weer vrooljjk zou worden of het mirakel ooit zOu gebeuren Zij schrikte op van de stem van haar broeder en voordat hjj bij haar was viel het baar op dat bij er zoo slecht en afgemat uitzag, met zwarte kringen onder de oogen en zulk een vermoeide slappe uitdrukking om den mond. »Ik moest mij maar ophangen," riep hjj uit en viel op een stool neer. «Dat houd ik 'niet langer uit van den ochtend tot den avond ergernis en geplaag. Zelfs moeder weet iets onaangenaams voor mij te bedenken. Zooeven ontmoet ik baar en daar wil zjj mij met alle geweld mee hebben naar die verwensebte Hastings en bromde dat bet zoo raar was dat wjj er nooit heengingendat de menschen zouden denken dat wjj kwade vrienden waren. Lieve hemel, laat de menschen denken wat zij willen. Toen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2