N». 50. 131® Jaargang! 1888. Dinsdag 28 Februari. Middelburg 25 Februari, Dinsdag 6 Maart. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. By deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Volksonderwijs te Oostburg. MIDDELBURGS Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger Nog slechts een week scheidt ons van een der gewichtigste gebeurtenissen, die in de laatste jaren, na 1848, op staatkundig gebied in ons land plaats hadden. Wij staan toch voor de gevolgen van een reorganisatie, die voor ons land diep ingrij pende gevolgen kan hebben. Het knellend juk van een hoogst beperkt en zeer onbillijk kiesrecht is afgeworpen, en heeft plaats gemaakt voor eene uitbreiding, waar naar gedurende veertig jaren reeds is verlangd; en die, al moge zij niet aan aller wenschen voldoen, toch aan veler bezwaren te gemoet komt. Maar een nog belangrijker feit is op dit oogenblik dat, volgens de nieuwe regeling, de leden der Tweede kamer, uitgebreid in aantal, ook hun mandaat verlengd zullen zien. In plaats van twee jaren liebbun zij nu achtereenvolgens vier jaren zitting, en treden zij dan tegelijk af. Is het wonder dat juist met dit teit voor oogen alle partijen zich ten krachtigste in spannen om aan die vierjarige kamer een meer derheid te verschaffen in haar geest De partij, die thans op Dinsdag 6 Maart de overwin ning behaalt, heeft de macht in handen gedu rende een tijdvak van vier jaren zij heeft gelegenheid om die kamer al dien tijd tot werkeloosheid te doemen of haar vruchtdra- genden arbeid te doen verrichten. Het spreekt als van zelt, dat elke partij zichzelve bij de kiezers zal aanbevelen onder de huze dat zij den goeden weg op wil en dat hare candidaten arbeiden zullen tot heil van het land. Maar toch is er een opmerkelijk verschil tnsschen de drie voornaamste partijen. In de eerste plaats ligt het voor de hand dat de anti revolutionnairen op zich zelve geen meerderhe.d kunnen verkrijgen en evenzeer dat de katholieken, al moge het aantal zetels dat zij verwerven hun stoutste verwachtingen overtreffen, evenmin tot ztlfstandig handelen in staat zullen zijn. Men zal dus aan die zijde eenvoudig weer twee verschillende partijen krijgen die in sommige opzichten, wij zouden haast zeggen in éen enkel opzicht, samen kunnen gaan maar allerminst iets goeds tot stand kunnen brengen; en eenvoudig weer zullen voortgaan, wat zij jaren lang deden, zooveel mogelijk tegen te houden wat de liberalen zouden kunnen verrichten tot heil van het land. De anti-revolutionnairen wenschen thans reeds weer op een grondwetsherziening af te stureneen arbeid die het gansche vierjarig tijdvak tot onvruchtbaarheid zou doemen. En wat die anti-revolutionnairen zouden wen schen de heer Goeman Borgesius heeft op zulk eene uitstekende wijze aangetoond, hoe zij slechts zich toeleggen op groote woorden zon der practischen zin, dat wij daarbij niets be hoeven te voegen en wij dit bij onze lezers als bekend mogen beschouwen. Maar wat wij hier nog even willen herinne ren is het feit dat de geschiedenis der laatste jaren duidelijk en klaar bewezen heeft, hoe de leden der kamer van die partij steeds zich hebben verzet tegen eiken maatregel, dien zij thans zeggen te willen nemen. Welke kracht schuilt er, welk vertrouwen kan men stellen in zulke beloften, daar waar het verleden zoo duidelijk leert, dat men steeds tegen daden zich heeft verzet En de katholieke kamerleden Zij stonden in die jaren, welke achter ons liggen, trouw de anti-revolutionnairen terzij ja gaven zelfs den toon aan bij het verzeten met recht zegt de heer Van Houten in zijne voorrede, bij den tweeden drnk van zijn be schouwing over De Staatsleer van mr J, ft. Thorbecke„Principieel vijandig aan den ge- heelen gedachtengang van onzen tijd is slechts het katholicisme. De beginselvaste katholieke en eenige crypto-katholieke protestanten zullen de noodzakelijke hervormingen trachten tegen te honden en misschien weten zij ook de kroon daartoe te bewegen. Hoe lang gestreden moet worden is dus niet te voorziendit hangt voornamelijk van de nieuwe kiezers af-" Voorzeker, maar ook van de oude kiezers meenen wij. Waar alle teekenen erheen wijzen dat van de beide anti-liberale partijen de katholieken de meeste macht zullen uitoefenen in de nieuwe kamer, is het voor de oude kiezers meer dan plicht door woord en voorbeeld de nieuwere aan te sporen tot handelen en tot eendrachtig samenwerken. Menig bedroevend feit getuigt in ons land van tweedracht in de liberale gelederen en het meest treurige is wel hetgeen te 's Gra- venhage en te Arnhem voorvalt In de hofstad zijn de liberalen verdeeld over een derden candidaatin Gelderland's hoofdstad steldeu eenigen hunner tegenover den bekwamen af tredenden heer Rooseboom een anderop gevaar dat de tegenpartij overwint en de kamer van honderd een verdienstelijk lid zal moeten derven, wiens adviezen daarjuist, met het oog op de nieuwe regeling van onze weer bare krachten, van zooveel belang zouden zijn. Die feiten deden van zelf de vraag bij ons rijzenhoe staat het op dit punt in Zeeland is de liberale partij daar gereed den 6en Maart den strijd aan te binden? En wij meenen die vraag bevestigend te mogen beantwoorden; en bemoedigend de toe komst te kuunen tegengaan. In de districten Middelburg en Zierikzee is de eenstemmigheid algemeen; trouwens daar was slechts kwestie van éen candidatuur, waarvoor de persoon als van zelf was aange wezen. De heeren Avie Smit en J. J. van Kerkwijk, mannen van practischen zin, hadden, op grond van hun verleden, recht op de sympathie dei- liberale kiezers en op vernieuwing van hun mandaat. Dit is begrepen en met hen kan men den strijd gerust, hoewel niet met gerust heid, aanvaarden. Strijden is in elk geval plicht. In het district Goes zal men het weldra eens zijn over een candidaat; naar alle gedachten zal daar jhr mr W. Six de man der liberalen zijn, in menig opzicht eene gelukkige keuze. Daar staan wakkere mannen aan het hoofd der beweging die zich zullen inspannen hunne medekiezers tot ijver en eendrachtig optreden aan te sporen. Trouwens daar ontbreekt het maar zelden aan toewijding, die, nu men staat voor nieuwe toestanden, te meer geprikkeld zal worden. In het district Hontenisse, o. a. in dat deel van Zuid-Beveland dat daartoe behoort, hebben de liberalen zich ook ten strijde opgemaakt met een eigen candidaat. Doe gering ook de kans van slagen moge schijnen; dit handelend optreden op zich zelf getuigt reeds van moed. En aan eendracht zal het ook daar onder de liberalen niet ontbreken. Minder gerust zijn wij in dit opzicht over het district Oostburg het eenige nieuwe disti iet, waar de li bei-alen kans van overwinning hebben Oostburg en Terneuzen konden het tot heden nog niet met elkaar "indenen dit juist gaf ons deze enkele regelen in de pen. Wij hebben gewezen op het tijdvak van vier jaren, waarin een kamermeerderheid werkzaam kan wezen. Geen enkel liberaal mag achterblijven om, juist met het oog daarop, eene vrijzinnige meerderheid te helpen tot stand brengenen niet een stem kan dan gemist worden. Dit, willen wij hopen, zullen de leiders in het district Oostburg ook leeren inzien. Wat helen avond te Terneuzen gebeurt weten wij nieten wij schreven nu juist deze regelen om allen schijn van invloed op eene daar te nemen beslissing te vermijden. Wel hebben wij nog altijd hoop dat de oogen zullen zijn opengegaan voor het streven naar een practische oplossing der kwestie eene die voor de liberale zaak in dat district het voor- deeligst zal zijn. En mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dat dan nog de mannen, die de leiding op zich namen, trachten een vergelijk tot stand te brengen, opdat niet de baan geeffend worde voor de tegenpartij. Een der weinige mannen van talent op het gebied der kunst in onze gemeente is zijn gezin, zijn leerlingen en der kunst ontvallen. Jan Frederik Schutz, de talentvolle schilder van tal van marine stukken is heengegaan. Schutz, wiens naam bij de kenners goeden klank bad, was een self made man, die, oorspronkelijk een anderen werkkring willende kiezen en zonder veel beteekenend onderwijs of leiding, door eigen studie en onvermoeide vlijt zich tot kunstschilder opwerkte. Veel is er door hem geproduceerd en vooral in onze omstreken sieren vele zijner doeken de salons van zijne vereerders. Ook als onderwijzer in de teeken- en schilder kunst bad Schutz veel verdiensten en niet weini gen in onze streek heeft hij de stift en het penseel leeren hanteeren. Zijn weggaan laat in Middelburg eene ledige plaats, die niet gemakkelijk is te vervullen, en zijne eigenaardige, goedige persoonlijkheid zal bij alle ingezetenen in Middelburg zonder onder scheid zeker in vriendelijke herinnering blijven voortleven. Naar wij vernemen is door de katholieke cen trale kiesvereeniging Recht voor allen alhier de heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nyenbeek candidaat gesteld voor dit district. Door de liberale kiesvereeniging Eendracht voor Veere en Vrouwepolder zijn Zaterdag nog twee bestuursleden gekozen, en wel de heeren H. Gideonse te Vrouwepolder en Jasp. Goedbloed te Veere, terwijl dat bestuur nn uit vijf leden bestaat. Voorts is bij acclamatie tot candidaat voor bet lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen. De voorzitter, de heer P. G. Wijnmalen, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij wees op den politieken toestand van het oogenblik en op hetgeen door de liberalen in de laatste jaren is verricht, en wat hen in de eerste jaren te doen staat. Ten slotte deelde hij nog mede dat de heer Herm. Snijders, leeraar aan de hoogere burgerschool te Middelburg, zich bereid verklaard heeft voor allen zonder onderscheid van richting de beginselen der liberale partij uiteen te zetten en te verdedi gen. Waarschijnlijk zal die vergadering gehouden worden 1 Maart a., des avonds te 7 uren, in het café Roland. Er zal gelegenheid tot debat gegeven worden. Uit Kapelle schrijft men ons Zaterdagavond had alhier in het logement bij O. Markusse een bijeenkomst plaats van eenige liberale kiezers uit deze gemeente, behoorende tot het hoofdkiesdistrict Hontenisse. Nadat de vergadering met eene inleidende toespraak door den heer J. Fopma was geopend, werd het woord verleend aan den heer Ph. van der Mandere uit Goes. In duidelijke woorden toonde spreker aan wat door de liberale partij in het algemeen, in het belang van land en volk, was tot stand ge bracht, in weerwil van hare tegenstanders. Den financieelen toestand besprekende, merkte bij op dat daarin verandering moest komen, en de be lasting meer geregeld moest worden naar ieders draagkracht. Op het program der liberale partij vindt men dan ook herziening van bet belasting stelsel. Een inkomsten-belasting scheen hem het verkieselijkst. Spreker stelde verder in het licht hoe de liberale partij ten onrechte wordt be schuldigd dat zij tegen den godsdienst zoude wezen. Vervolgens gaf de spreker zijn hoorders eenig inzicht in het verbond tusschen de anti- revolutionnairen, katholieken en radicalen, door welke drie partijen wij bestreden worden. Ein delijk wekte bij op trouw ter stembus te gaan, en te stemmen op den liberalen kandidaat, opdat de liberale partij meerderheid blijve tot heil van ons vaderland. De heer Fopma dankte den spreker in naam dei- aanwezigen voor zijn zaakrijke redehet deed hem genoegen dat deze den godsdienst der liberale partij zoo duidelijk had geschetst, ook met het oog op de school, daar dr Kuyper eenmaal schreef, dat het beter ia den kinderen geen godsdienst onderwijs te doen geven, dan daarvoor te ge bruiken de lokalen der openbare school. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een voorloopig bestuur, teneinde statuten te ontwerpen voor de op te richten liberale kies vereeniging. Tot vooxloopige candidaten voor de kamer werden op de lijst geplaatst de hrn Jules Vogel vanger te Hulst, jhr mr W. Six te 's Hage, mr W. A. van Hoek te Middelburg, mr Ph. de Kanter te Brielle en mr L. A. Bybau te Colijnsplaat. Dinsdag zal uit deze heeren een definitief can didaat worden benoemd. De heer J. H. C. Heijse uit Zierikzee zal Zater dag a., des morgens te half elf, te Cortgene ten huize van L. D. van de Linde, een politieke redevoering houden. In de Zaterdag gehouden vergadering der vrij zinnige kiesvereeniging Vooruitgang te Ellewouts- dijk, waarin 29 van de 44 leden tegenwoordig waren, is met bijna algemeene stemmen besloten de candidatuur van den beer J. Vogelvanger te Hulst, voor lid van de Tweede kamer der Staten Generaal in het district Hontenisse, te steunen. Uit Oostburg- schrijft men ons Tot het definitief stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede kamer der staten-generaal vergaderden de leden van Volksonderwijs alhier Zondag ten huize van de wed. JoiRisseeuw opnieuw. De vergadering werd door den voorzitter, den heer W. C. de Smidt, geopend en er bleek dat 80 leden tegenwoordig waren. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de oprichting eener dorpsvereeniging te Aardenburg, die door den gemachtigde, den heer Vorsterman v. Oyen, vertegenwoordigd zal worden bij de stemming. Het reglement dier dorpsver eeniging kwam ter tafel en werd voor kennis geving aangenomen. Vóór overgegaan werd tot stemming over een paar nieuwe leden, vroeg de heer Lansen Croin inlichting omtrent de wijze van stemmen van die dorpsvereeniging. De voor. zitter deed voorlezing van de artt. van bet reglement, daarop betrekkelijk, en de heer L. Croin, verklarende niet te weten boe de andere leden er over denken, dankte voor de gegeven inlichtingen. Intusschen werden de twee nieuwe leden met groote meerderheid aangenomen. De heer Van Oyen gaf eenige nadere inlichting omtrent de strekking van die dorpsvereenigingen en drukte den wensch uit dat overal zulke ver- eenigingen zouden worden opgericht. Ook de heeren G. 0. en H. G. Hammacher voerden over de inrichting der dorpsvereenigingen het woord, doch de heer De Bruijne, meenende dat men geko men was tot het benoemen van een candidaat bij de aanstaande verkiezingstelde voor de discussiën te sluiten en tot stemmen over te gaan. Daartoe werd besloten. Uitgebracht werden 107 stemmen. Drie briefjes waren blanco, 1 was van onwaarde. De volstrekte meerderheid was 53. De heer mr P. C. J. Henne- quin bekwam 73, de beer H. J. Bool 30 stemmen. De voorzitter drukte hierop den wensch nit dat ieder zjjn best zal doen om den candidaat der liberale partij bjj de stembus te doen zegevieren. Voorts werden nog besproken de pogingen, dia zijn aangewend om zich in verbinding te stellen met Terneuzen. De voorzitter gaf èn den heer Hammacher èn den heer J. Bevelander Schoo daarop nog eenige inlichtingen. »Is van toenadering geen sprake, de schuld daarvan zal zeker niet geweten kun nen worden aan 't bestuur van Volksonderivijs. Het beeft alle pogingen in 'twerk gesteld om toenadering en samenwerking te verkrijgen"; aldus luidde het antwoord van den voorzitter. Ten slotte drukte deze de hoop uit dat de vereeniging een blijde toekomst te gemoet ga bij de stemming van 6 Maart en dat de candidaat der vereeniging de zege moge wegdragen. Hierna werd de vergadering gesloten. Een kleine herstelling nog met betrekking tot het vorige verslag. Naar aanleiding van een schrijven des heeren Capreau te IJzendijke, waarbjj deze den heer mr E. Fokker, griffier der staten van Zeeland, candidaat stelde, sprak de voorzitter, de heer W. C. de Smidt, een woord van aanbe veling voor genoemden candidaat.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1