N°. 49. 131® Jaargang! 1888. Maandag 27 Februari. Buitenland. Laatste Berichten. Middelburg 25 Februari Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Cr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek, Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van de® Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger. Jhr J. J. Pompe van Meerdervoort is thans definitief anti-revolutionnair candidaat in het district Hontenisse. Van de 186 stemmen ver kreeg hjj er 173. De centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dat district telt 7 afdeelingen met 272 leden. Heden nacht komen te Vlissingen aan 22 waggons, inhoudende 3000 schapen, bestemd voor Engeland. Te Goes zakten heden twee jongens door het ijs doch werden gered. Men schrijft, ons Het fanfarengezelschap Eendracht maakt Macht te Kruiningen verschafte Vrijdagavond zijnen begunstigers en verder publiek, samen eene zeer talrijke schare belangstellenden, een hoogst genot vollen avond. Het program bestond uit 4 muziek nummers, 8 zangnummers van het zanggezelschap Oefening en Uitspanning te Yerseke, een tooneel- spel Arthur in 2 bedrijven en een blijspel Eigen zinnigheid. Arthur is een tamelijk oud stuk, maar ik geloof dat het geen kwaad kon het weer eens op het repertoire der rederijkers te brengen, als deze over dames beschikken kunnenhet laat heel wat meer indruk achter, dan zoo menig zinloos blij- of kluchtspel, waar tegenwoordig de tooneelstukjes-fabrikanten hun geest op schijnen te spitsen. Het stuk werd goed gespeeld, vooral Maria speelde aangrijpend. Nog beter liep Eigenzinnig heid van stapel, maar dit is ook eigenlijk veel gemakkelijker. Alle 6 rollen werden los en na tuurlijk uitgevoerd. Eendracht maakt Macht is te goed bekend om uit te weiden over de uitvoering der muziek, nummers, terwijl ook de zang met blijkbare voldoening werd aangehoord. Door den raad van Zaamslag is tot ge meente-vroedvrouw aldaar benoemd mej. G. Knijff geb. Albertz te Amsterdam. Te 's Gravenhage had gisteren middag een twist plaats tusschen een aangeteekend paartje, die met klappenuitdeelen eindigde. De jonkman was eenigszins beschonken en wilde met geweld het mandje dragen waarin zich de zakjes met bruidsuikers bevonden. Dit verkoos de bruid niet en verweet hem dat hij dronken was. Nu had men de poppen aan het dansen. Het mandje werd naar het hoofd der bruid geslingerd en de suikertjes verdwaalden in de sneeuw. Eenige goedgezinde burgers wisten het paar tot verzoe ning te brengen. Een te Leiderdorp wonende vischhandelaar had reeds menigmaal diefstal van visch uit zijne gesloten vischkaan of bon in zijne aan zijne erf liggende schuit waargenomen, zonder dat het was mogen gelukken, de daders te snappen, wat ook moeielijk was, daar dergelijke diefstallen steeds bij nacht worden gepleegd. Hij kwam nu op het denkbeeld, zijne schuit door electriciteit te ver binden met eene schel m zijne slaapkamer. In den bewusten nacht werdt hij door de schel ge waarschuwd dat er dieven waren, en, met zijne huisgenooten het erf opgaande, zagen zij twee beruchte stroopers zich in een roeischuitje ver wijderen. Bedoeld schuitje was kort te voren door hem aan een der stroopers verkocht. Zoo werden die stroopers gesnapt en spoedig ter be schikking van de justitie gesteld. Te Leerdam kreeg een meisje, dat de kachel met petroleum aanmaakte, zulke hevige brand wonden, door het vlamvatten der kleederen, dat men voor haar leven vreest. Goede tijding ontving men gisteren uit San Remo. Sir Morell Mackenzie blijft alle hoop koesteren. De kroonprins spreekt, wandelt door zijn kamer en stelt belang in alles. Zijn omgeving is zeer tevreden over de toenemende beterschap. Een correspondent van de N. Fr. Pr. zag den patiënt op het terras staan, waar hij met merk baar welbehagen de frissche lucht opsnoof. Toen de berichtgever huiswaartskeerend in de stad de kroonprinses met haar dochters ontmoettei vertelde hij haar het goede nieuws. De dames konden het bijna niet gelooven en haastten zich paar huis om zich met eigen oogen te overtuigen- Daarentegen ontving de Gaulois uit San Remo zeer alarmeerende berichten. Sir Mackenzie zou zeer misnoegd zijn op de Duitsche doctoren, die de operatie zonder zijn toestemming deden. Ook zou de kroonprins allen moed hebben laten zin ken, de kroonprinses daarentegen klampt zich aan elk gunstig verschijnsel vast. Het trekt de aandacht, dat prins Wilhelm, naar wien zijn vader zeer moet verlangen, van San Remo ver wijderd blijft. Met bitterheid zou een persoon van 's kroonprinsen hofhouding over de afwezig heid van prins Wilhelm sprekend gezegd hebben: »Het is niet noodig om een stervende te laten abdiqueeren." Een toespeling op een vroeger bericht, waarbij verzekerd werd, dat prins Wil helm in Nov. 11. naar San Remo gekomen is met een acte van abdicatie, die de kroonprinses wei gerde aan haar gemaal voor te leggen. Sedert dat tijdstip is prins Wilhelm niet teruggekeerd. De keel van den patient zou in zulk eenstrat van ontbinding verkeeren, en zulk een lucht verbreiden, dat het verblijf in het ziekenvertrek bijna onmogelijk is. Voor de waarheid dezer berichten blijft de Gaulois verantwoordelijk. De Correspondance de VEst beweert dat tenge volge der verkiezingen in Roemenië eene wijziging in het kabinet van Boekarest zal plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken zou zijn ontslag hebben ingediend, en dit zou reeds aan genomen zijn. Dezelfde stap zou zijn genomen door de ministers van justitie, van koophandel en van domeinen. In de Belgische kamer van afgevaardigden zeide de minister van financiën, bij het indienen der begrooting voor 1889, dat het overschot over 1886 definitief 2.150.000 bedraagt, daar de uit gaven over dat jaar verminderd zijn geworden met 5 millioen. Het overschot over 1887 wordt op 12, dat over 1888 op 5 en dat over 1889 op 9 millioen geraamd. De minister kondigde aan, dat er vóór Paschen verscheidene ontwerpen zullen worden ter tafel gelegd, die groote uitgaven zullen meebrengen. Het bericht van een Fransch bladdat Tirard voornemens was een leening te sluiten heeft de minister door aanplakking aan de beurs gisteren laten tegenspreken. De liberale unionist Fitzwilliam is te Don- caster met een meerderheid van 211 stemmen tot lid van het lagerhuis verkozen. De candidaat van Gladstone's partij verkreeg 5,423 stemmen. De Oostenrijksche bisschoppen hebben der regeering een memorie over de confessioneele school ter hand gesteld. De oud-minister van buitenlandsche zaken Robilant is tot Italiaansch gezant te Londen benoemd. Het beroep van Paul de Cassagnac op de vaderlandsliefde van prins Napoleon schijnt vruchten gedragen te hebben. De Gaulois althans meldt, dat prins Louis Napoleon zijn ontslag uit de Italiaansche armee heeft genomen. Te Silver Brook, Panama, kwamen bij een brand in een hotel zes arbeiders om het leven. Een geduchte sneeuwval is neergekomen op Valtorita, in de Italiaansche provincie Bergamo 33 personen werden er onder bedolven. Zeven lijken en tien levenden zijn onder de sneeuw weggehaald. Bij een lawine in de provincie van Novara kwamen 4 personen om het leven. Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, is eindelijk bij rechtelijke uitspraak voor krankzinnig verklaard. Het bericht, dat de werkstaking te Fiers zou geëindigd zijn, blijkt voorbarig. Slechts en kele grevisten hebben het werk hervat. Gisteren trokken de overige zingend en joelend door de straten. De bekende Panslavistische agitator in Hongarije Miroslaw Hurban is in den kerker te Presburg overleden. Hij was een der merkwaar digste figuren uit het tijdperk der Hongaarsche revolutie. De generale staf van het Duitsche leger heeft voor de forten en vestingen eene electrische verlichting aangenomen, waarvan de lichtsterkte zoo groot is, dat de voorwerpen binnen een kring van 12 KM. er door verlicht wordenOmtrent de inrichting en installatie van dit stelsel be waart men stipt het geheim. Al de vestingen langs den Rijn zouden ten spoedigste van deze inrichting worden voorzien. De constructeurs der toestellen zijn de heeren Schuckert en Co te Neurenberg. De nieuwigheid zou vooral bestaan in het gebruik van parabolische spiegels welke alle andere tot nogtoe gebezigde spiegels in uit werking overtreffen. Ook in Frankrijk schijnt men zich met dit onderwerp druk bezig te houden. (Stoomp.) De Russische nota, de circulaire betrekkelijk Boelgarije, waarover de buitenlandsche bladen het de laatste dagen zoo druk hadden en waarop Frankrijk reeds zou geantwoord hebben be staat niet. Het Journal de St. Pétersbourg verze kert het, dus zal het wel waar zijn. Alle nieuwe stappen, door Rusland in zake Boelgarije gedaan, schijnen zich te bepalen tot pourparlers men mag niet eenmaal van onderhandelingen spreken tusschen den Russischen gezant te Berlijn en de Duitsche regeering. Ter beoordeeling van de toekomstige houding van Duitschland bij eventuëele voorstellen als men Rusland toeschrijft verdient de aandacht hetgeen de Nordd. Allg. Ztg. schrijft, waarvan wij gisteren reeds met een enkel woord melding maakten. Bismarck's orgaan acht de opvatting, als zouden alle mogendheden de Russische voorstellen moeten steunen om deze door de Porte wte doen aannemen een dwaling. Ti De Porte is de eerst geroepene om onwettige toestanden op het Balkanschiereiland als zoodanig aan te wijzen, daartoe behoeft zij niet het verlof van eenig rijk en het allerminst van alle mo gendheden. Wanneer nu een der onderteekenaars van het Berlijnsch verdrag, met name Rusland, zich tot de Porte wendt en deze het voorstel doet in Boelgarije den toestand te herstellen overeen komstig het tractaat van Berlijn, zoo kan men zich te Konstantinopel maar niet eenvoudig weg daartoe onbevoegd verklaren. Zulk een weigering zou het karakter van een déni de justice dragen tegenover Ruslands onbetwistbaar recht zulk een vraag te stellen. Duitschland, dat zich aan den stand .van zaken houdt, door het Berlijnsch tractaat in het leven geroepen, zonder acht te slaan op de schending van dit verdrag, welke in 1885 in Boelgarije plaats vond, is bereid zonder eenig voorbehoud de voorstellen van Rus land te Konstantinopel te ondersteunen, zoodra zij geformuleerd zijn. Er zijn overigens tal van twijfelaars, die geen enkel resultaat verwachten van deze voorstellen om de redenen, reeds meermalen door ons genoemd. Het is heel vriendelijk van Rusland, dat het be reid is de Boelgaren uit de handen van den overweldiger te bevrijden, maar wan neer nu de Boelgaren volstrekt geen lust aan den dag leggen om zich door de dienaren van den czaar te laten bevrijden, wat dan?_ Nog niets bewijst, dat de Boelgaren voornemens zjjn opnieuw de proef te nemen met een Russisch bestuur. Hun onafhankelijkszin ontvangt nieuw voedsel door Ruslands openlijk afgelegde verklaring, dat het er niet aan denkt middelen van geweld bij de regeling der Boelgaarsche kwestie aan te wenden. Het is waar Rusland beschikt over andere, heime lijke middelen, waardoor het evenzeer hoopt zijn doel te bereiken, doch de Boelgaarsche regeering is, door de ondervinding geleerd, op haar hoede voor Russische samenzweerders. Maar nog de orde van zaken te Sofia daarge laten, wat moet er dan met Oost-Roemelië ge beuren, dat in strijd met het Berlijnsche tractaat met Boelgarije vereenigd is Niet zeer waar schijnlijk is het, dat er een formule gevonden wordt, waarbij het staatsbestuur in Boelgarije, ook met betrekking tot Roemelië, zoó geregeld wordt, dat èn Rusland èn de Boelgaren èn Tur- kijen èn de mogendheden tevreden gesteld worden. Begrijpelijker wijze schenkt men in alle hoofd steden van Europa volle opmerkzaamheid aan het communiqué van het Russische regeeringsblad. Terwijl de Times vreest, dat het voorstelom de Porte uit te noodigen tot de onwettig verklaring der verkiezing van vorst Ferdinand van Boelgarije over te gaan, voorbarig is en de zaken eerder ver warren zal, in plaats van tot verbetering van den toestand bij te dragen, kent de Peterburgsche correspondent der Daily News er geen beteekenis van belang aan toe, daar het niet voor de eerste maal is, dat het blad artikelen in dien geest over de Boelgaarsche kwestie publiceert. Het is echter wel de eerste keer, dat het Russische gou vernement pardon belooft, indien de Boelgaren na prins Ferdinands vertrek zich op de knieën werpen onder den kreet peccavi. Door de jongste phase der Boelgaarsche kwes tie is de vraaghoevele en welke bondgenoot schappen Duitschland met andere staten heeft gesloten, wat op den achtergrond geraakt. De besliste tegenspraak der Belgische regeering heeft, wat België aangaat, daartoe het hare bijgebracht. Ook ten opzichte van Zwitserlands neutraliteit is men gerust gesteld. Alleen de Kreuzztg blijft halsstarrig beweren, ofschoon zij toegeeft dat er geen formeele tractaten met België en Nederland zijn gesloten, dat er pourparlers gevoerd worden over een overeenkomst in geval van zekere even tualiteiten, m. a. w. wanneer de vrede mocht verbroken worden. Van een verbond van Spanje met Italië of Duitschland zwijgt de faam sedert eenige dagen eveneens. Het Spaansche schiereiland verkeert dan ook niet in een politieken toestand, dat een verdraglustig rijk hier vertrouwbare en krachtige bondgenooten behoeft te zdfeken. De geruchten omtrent een ministerieele crisis in Spanje be ginnen meer en meer schijn van waarheid te krijgen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat het Sagasta ditmaal gelukken zal eenige zijner naar rust snakkende collega's tot blijven over te halen. De premier schijnt eenige concessies aan de vertegenwoordigers van den landbouw noodzakelijk te vinden, wat een wijziging in het tarief der inko mende rechten en in de voorstellen van den minister van financiën zou tengevolge hebben. De heer Puigcerver zou zich dan terugtrekken, evenals de ministers van openbare werken, koloniën, bin nenlandsche en buitenlandsche zaken. De namen hunner plaatsvervangers worden reeds genoemd. Ondanks zijn ongesteldheid confereert Sagasta voortdurend met de leiders van de groepen der meerderheid. Het bericht dat de hertog van Montpensier naar Madrid is vertrokken, is voorzeker niet ge schikt de vrienden van de tegenwoordige orde van zaken omtrent de toekomst gerust te stellen, tenzij de hertog alle gedachten aan een wijzi ging in de bestaande regeering heeft opgegeven. Van 18 tot 25 Februari. Vlissingen. Getrouwd: J. Jansen, jm.23j. en N. W. Bakker jd. 22 j. BevallenA, M. Louwerse, geb. Waller, z. S. W. van Overbeeke, geb. Jacobs, z. E. van Vlijmen geb. Corien, z. C. N. Stroo, geb. Van den Driest, d. J. de Voogd, geb. Kluijfhout, d. H. Propsma, geb. Huser, d. J. C. Bijl, geb. Van Erkelens, d. D. Prins, geb. Klinkenberg, d. J. P. Elias, geb. Rondel, d. A. M. Loois. geb. Lagaaij z. G. ,W. Ghijsels, geb. Gillissen Verschage, z. M P. van Husen, geb. Schürnaker, z. J, J. van Bel, geb. Krul, d. OverledenC. H. van der Pjjl, 2 j. z. C. J. Kruijsse, 6 m. d. F. Azaerd, man van M. J. Ver donk, 73 j. C. Swalp, man van E. M de Kok, 53 j. H. M. Janssens, 15 m. d. K. P. Goeree, ongeh. d. 72 j. E. van den Bovenkamp, vrouw van W. van Duure, 67 j. J. H. Voogt, 6 w. d. H. J. van Vliet, wede van j. Mulder Drenth57 j. Ten overstaan van den notaris D. Verhulst werden in het openbaar te koop aangeboden Donderdag middag op de bovenzaal der socië teit De Vergenoeging alhier, lo 6 heet. 22 a. 30 ca weiland, liggende in de gemeente Grijpskerke, bij den Baaijenbovenschen weg, kadastraal sectie A nos 25, 47, 49, 50 en 53, opgehouden op ƒ3400 2o 1 heet. 9 a. 60 ca bouwland, liggende in de gemeente Oostkapelle, bij het dorp, aan den straat weg naar Grijpskerke, kadastraal sectie B no 322 en 3o 1 heet. 15 a. bouwland, liggende achter het tweede perceel, aan den Brouwerijweg, ka dastraal Oostkapelle, sectie B no 455deze twee perceelen werden in massa opgehouden op ƒ3550. Donderdag avond terzelfder plaatslo. een huis en erve met tuin, in de Vlissingsche straat, wijk K no. 50, groot 2 a. 39 ca., verkocht voor ƒ2220; 2o. een dito, in de Vlissingsche straat, wijk I no. 174, groot 1 a. 23 ca., verkocht voor ƒ20013o. een dito, in de Kuiperspoort, wijk G no. 80, groot 93 ca., verkocht voor 676; 4o. een dito, in den Sint Jansgang, wijk I no. 94, groot 1 a. 77 ca., verkocht voor ƒ8005o. een dito, in het Bagijnkof, wijk E no. 267, groot 16 ca., verkocht voor ƒ3516o. eene karot-erij met woonhuis en schuur, in de Volderijlaagte, wijk M no. 80 en 7o. twee huizen en erven naast perceel 6, wijk M no. 80a-6, verkocht voor 3700; 8o. een huis en erve in den Penninghoek, wijk L no. 50, groot 84 ca., verkocht voor f 710. Vrijdag voormiddag eveneens op de sociëteit de Vergenoeginglo. een hofsteedje, genaamd Klein Steenhovebestaande in woonhuis, schuur, wagenhuis, bakkeet en verderen timmer, benevens 63 a. 20 ca. grond, aan den Seisstraatweg onder Middelburg, gemerkt wijk R no 392o. 56 a. 10 ca. bouwland en boomgaard, achter het eerste per ceel, in massa verkocht voor ƒ35013o. 65 a. 40 ca. bouwland, bij den Schroeweg onder Mid delburg, kadastraal sectie H no 541, verkocht voor 6704-o. 1 heet. 5 a. 60 ca bouwland, aan den Bergweg onder Veere, kadastraal sectie C no 435, verkocht voor 1183; 5o. 72 a. weiland, bij den Boschweg onder Veere, kadastraal sectie B no 17, verkocht voor 10706o. 30 a. bouw land, aan den Kleinen Cadetweg, onder Serooskerke, kadastraal sectie D no 483, verkocht voor 337; 7o. 1 heet. 29 a. 40 ca. bouw- en weiland aan den Straatweg van Middelburg naar Serooskerke, kadastraal Sint Laurens sectie B no 99, 100 en 101, verkocht voor 1926 en 8o. 56 a. 60 ca. bouwland, aan den Soetendaalschen weg, onder Sint Laurens kadastraal sectie G no 186, ver kocht voor 431. Vltssiiigen. Daar het jjs op de Schelde te Antwerpen sedert gisteren belangrijk is toege nomen, worden aan houten schepen, zelfs al wor den zij gesleept, geen loodsen meer verstrekt. IJzeren zeilschepen moeten door krachtige sleep- booten geassisteerd worden en de loodsen moeten den gezagvoerder aanraden er meer dan een te

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1