N°. 47. 131' Jaargang! 1888. V rijdag 24 Februari. Zal het haar gelukken? Middelburg 23 Februari FEUILLETON. Kerknieuws. Landbouw. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën:20C it per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, ent van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, MDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Datjbé Cie., John F. Jones, opvolger. De St. ct. bevat eene opgaaf van de nalaten schappen van personen, bij de koninklijke Neder- landsche zeemacht zijn in dienst geweest, welke in den loop van het jaar 1886 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen op- geëischt. Daaronder komt er eene voor van 196.06 na gelaten door Pieter Cats, geb. te Brouwershaven, overleden den 18 Sept. 1886 als matroos le kl. aan boord van het particuliere ss. Burg. Ben Te:r, eene van 81.86 nagelaten door Kornelis Cijsouw, geb. te Westkapelle, overleden den 9 Maart 1886 als bootsmansleerling 2e kl. in de ziekeninrichting te Hellevoetsluis, en eene van 23.24) nagelaten door Wilhelmus van Malcoté, geb. te Middelburg, overleden den 18 Juni 1886 in het hospitaal te Weltevreden. Op eene heden alhier gehoudene vergadering van besturen der anti-revolutionnaire kiesveree- nigingen in het kiesdistrict Middelburg is ge bleken dat met groote meerderheid tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede kamer is ge steld de heer mr C. Lucasse, advocaat te Mid delburg. Naar wij vernemen zal a. Woensdag alhier door dr H. J. A. M. Schaepman eene politieke redevoering worden uitgesproken. Te Kapelle worden te elfder ure pog ingen in het werk gesteld tot het oprichten eener vrij zinnige kiesvereeniging. Zaterdagavond wordt tot dat doel een vergadering gehouden. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Bieze- linge der anti-revolutionnaire kiesvereeniging in het district Hontenisse. Als definitieve can didaat voor de Tweede kamer werd aangewezen de heer jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort, met algemeene (51) stemmen. Het ledental der afdeeling Stavenisse van de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang voor Tholen en St Philipsland is van 24 tot 33 ge klommen. Ingevolge de statuten der afdeeling moesten bij de drie bestuursleden nog twee ge kozen worden, waartoe in de Woensdag gehou den vergadering, die door 26 leden werd bijge woond, achtereenvolgens de heeren J. Gakeer en A. de Wilde Gz. benoemd werden. Yervolgens ging men over tot het opmaken van een candi- datenlijst voor de Tweede kamer. Na eene aanbeveling, door den voorzitter, van jhr mr W. Six werd door een lid ook nog de heer jhr dr J. L. C. Pompe van Meerdervoort van Bergen op Zoom voorgesteldmet het oog op stemverbrokkeling vond deze candidatuur echter weinig bijval. Bij stemming bleek dat op jhr W. Six waren uitgebracht 24 en op jhr dr J. L. C. Pompe van Meerdervoort 2 stemmenzoodat voorloopig jhr Six de candidaat der afdeeling is. Uit het Noorsch. Van CHARLOTTE KOREN. VII. Ellen was het echter met zich zelf eens gewor den, zij wilde, zij mocht niet met hem alleen zjjn. Niet voordat zij met Harald gesproken en verlof gekregen had om alles te zeggen. »Neen, neen, gij moogt niet meegaan. Dat lange eind van de boot naar huis, zegt gij Ik zal een rjjtuigje nemen. Wees dus heel gerust." Zij sprak snel en zenuwachtig en hij wierp haar een verwonderden, onderzoekenden blik toe. »Ik ga toch mee", zei hij en knoopte zijn jas dicht. »Gij moogt niet, gij moogt niet. Ik heb veel, veel liever dat gij het niet doet", riep zij in haar angst. »Wat zou tante zeggen, nu gij pas thuis gekomen zjjt Neen, vaarwel" en zij sprong vlug aan boord. Er was een koortsachtige bitsheid in haar stem geweest, die haar neef pijn deed. Zonder veel tegenstribbelen ging hij een stap achteruit, maar bleef staan totdat de boot om den hoek verdwenen was. Bij de Dinsdag te Hoek gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden 114 biljetten ingeleverd, waarvan 6 van onwaarde. De uitslag was dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren V. Cortvriendt, die 29 en M. Verbrugge, die 24 stemmen bekwam. Beliep vroeger het aantal kiezers voor den ge meenteraad 84, thans bedraagt zulks 157. Deze verkiezing had plaats doordien de heer J. Rie- mens, in het vorige jaar tot lid gekozen, in gebreke was gebleven zijne geloofsbrieven in te leveren. Uit Oostburg wordt ons geschreven; Vele belangstellenden in het tot stand komen van een verbinding door middel van een kunst weg tusschen den keiweg OostburgSt. Margeriet en den keiweg Aardenburg-St. Kruis-St. Laureins waren op uitnoodiging van den heer P. C. J. Hennequin, burgemeester van St. Kruis en Aar denburg te Oostburg bijeengekomen. Hunne opkomst en de gevoerde besprekingen bewezen, dat ook dit weer een belang gold, dat 't algemeen betrof en het tot stand komen van dien weg zeer gewenscht zou zijn. Drie verschillende richtingen waren aan gewezen lo. a Molenweg, b Doorsnijding Passegeule- polder enz. tot aan den Steenweg. 2o. a Appelstraat, b Bakkersdam c weg tot Tolhuis Lohmftn met bijvoeging van 3e DijkGrooten Boom, Doorsnijding Verkorting en Dijk St. Margereete. De heeren A. A. de Smet Oostburg, J. Rosseel Aardenburg, Ed. Bonte St. Kruis en P. de Muijnck id. zijn aangewezen om met den heer P. C. J. Hennequin te onderzoeken naar de beste wijze van slagen, vooral met het oog op de finantiën. De weg toch, die de meeste kans geeft op subsidiën, zal wel de aannemelijkste zijn. Moge de heer Hennequin op zijne belangelooze pogingen die resultaten zien, welke het meest geschikt zijn, om verbetering te brengen in de wegen in ons kanton- Door een veertiental vakvereenigingen is een circulaire gericht tot lands- en gemeentebestuur ders, architecten en bouwkundigen, bouwmaat schappijen en andere werkgeversom m het vervolg den werkdag te bepalen op hoogstens 8 uren, met een naar de behoeften geregeld rede lijk loon. Daardoor zouzegt de circulaire, een einde gemaakt worden aan het treurige feit, dat twee derden der arbeiders van 12 tot 16 uur daags moet werken, terwijl een derde werkeloos rond loopt en op het punt staat te verhongeren. Een dergelijke circulaire is gericht aan de mede-werklieden. Volgens het Vad. zouden voor de betrekking van procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hage, welke betrekking de heer Ven den Bergh voor nemens is neder te leggen, in aanmerking komen de heeren mr Bijleveld, thans adv.-gen., en mr J. G. Patijn, oud-burgemeester. De Amsterdamsche gemeenteraad nam gisteren zonder hoofdelijke stemming aan de bekende VIII. Toen Ellen thuis kwam, was haar moeder al naar bed en Harald uit. Zij besloot op te blijven en dadelijk met hem te spreken. Gedurende den geheelen terugweg had zij het beeld van Koert voor zich gehad, zooals hij daar stond om haar na te kijken. Koert haar KoertOnophou delijk had zij tot zich zelf gezegd dat zij hem alles had kunnen had moeten zeggen. Maar nu zij thuis was en zat te wachten begreep zij het anders. Een belofte was een belofte, totdat zij er van ontslagen was. En dat wilde zij nu. Waar en vrij kon zij hulp vragen, waar die te krijgen was. j-Zie zooDaar hebben wij de poppen aan het dansenbarstte Harald los, toen hij vernam dat zijn neef thuis was. En hoe meer Ellen sprak van redding en vrijheid, hoe dringender zij hem smeekte om Koert de zaak bloot te leggen, des te driftiger werd hij. Hij vermoedde niet dat het wezenlijk waar was, wat zij zeide, dat ook haar toekomstig geluk er van afhing. Hij voelde slechts dat er op Gods wijden aardbodem geen mensch was, dien hij zoozeer verfoeide, als op dit oogenblik Koert Hasting. Die was zijn ongeluk, zijn kwelling, zijn dood. Hij zou nog liever zijn tong afbijten dan dien huichelachtigen farizeër in het vertrouwen te nemen! Ellen liet zich niet afschrikken door zijn toorn. Zjj herhaalde hare smeekingen beloofde dat Koert nooit met hem over de zaak zou spreken, -li-icht van burg. en weth. inzake de Buin- water maatschappij, waardoor de abonnementen nu ook voor drie maanden kunnen gesloten worden. De heer mr M. J. Pynappel verklaarde geen bezwaar tegen de voordracht zelve te hebben, maar toch niet toe te stemmen dat de bekende interpretatie van de zegelwet goed was. Hij wenschte echter niet de Buinwater maatschappij en het publiek aan kwestiën bloot te stellen. Op reis van Java naar Europa is aan boord van de Sumatra in de Middellandsche zee, na eene hevige ziekte overleden jhr. J. van der Wijck, inspecteur van financiën in Ned.-Indië. Zooals wij nog in een deel onzer oplaag van gisteren konden mededeelen, heeft toen in de Tweede kamer de heer Smeenge de regeering geïnterpelleerd over het spoorwegongeluk te Rui- nerwold. Hij vroeg of niet meer maatregelen tot waarborg genomen moesten worden bij het verleggen van kruisingen, of niet meer personeel moest aangesteld worden op stations als Ruiner- wold en deed verder vragen omtrent de verband- kisten, brancards en de wering van het drankge bruik bij het spoorwegpersoneel. De minister van waterstaat verwees den heer Smeenge naar het definitief rapport van den raad van toezicht, dat eerstdaags in de Staatscourant zal verschijnen. Hij deelde mede dat het justicieel onderzoek nog niet is afgeloopen. De oorzaken van het ongeval schijnen te zijn onoplettendheid van den machinist Van der Linden, onvoldoende zorg voor de veiligheid van den haltechef te Ruinerwold, het feit dat de Meppelsche trein vertrokken is, zonder dat aan Ruinerwold veilig was gevraagd. Het reglement op de kruising zal aangevuld worden; op de stations en halten zullen minstens 2 vaste beambten als regel moeten zijn. Eene commissie is benoemd voor de inrichting der verbandkisten enz. en de voorschriften tot wering van drankgebruik worden verscherpt. De raad van toezicht ontwerpt een wijziging der dienstreglementen. De heer Smeenge dankte den minister zeer voor diens antwoord. Nog zijn in die zitting aangenomen verschil lende naturalisatiewetten, ontwerpen tot het heffen van provinciale belastingen in Friesland, Zuid-Holland en Limburg en die tot verkoop van gronden te Breda en Bergen op Zoom. Door kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen is aan den heer Ch. van der Poel, koster der Groote of St. Jacobskerk, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit die betrekking, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem aan de gemeente bewezen, in te gaan met 1 Mei a. s.en met ingang van denzelfden dag in zijne plaats be noemd de heer H. van der Poel, tot hiertoe onbe zoldigd assistent in de nieuwe kerk aldaar. dat alles als uitgewischt zou zijn, wanneer zij slechts verlof kreeg om te handelen, zooals zij wilde. »Zoolang die afschuwelijke smet op u kleeft, kunt gij denken noch handelen als een man", besloot zij. Harald liep wanhopig op en neer. »Ik, ongelukkig, rampzalig mensch, die aan een vrouw mijn vertrouwen schonk", jammerde hij nu en dan. »Ik, domste der domkoppen Nu moet ik voortdurend in angst zjjn, Ik houd het niet uit neen, dat houd ik niet uit In zijn drift liep hij tegen den pianostoel aan, zoodat die omviel; hij schopte hem weg en bleef woedend op en neer loopen. Ellen volgde hem eerst met de oogen en ging toen naar het venster. Het stond open, in den kastanjeboom er voor had een gevecht tus schen een kraai en een ekster plaats. Beneden, bij het tuinhek werd hard gepraat en gelachen dat waren de dienstmeiden met hare minnaars. Dit alles hinderde haar zoo dat zij het venster sloot. Eindelijk bleef Harald voor haar staan. Ellen, mijn geheim moet met u in het graf gaan." »Maar als nu die akelige man u verraadt »Dat doet hij niet. Het is in zijn voordeel om te zwijgen en bloedrente te trekken. Boven dien zooals ik u gezegd heb hij weet niets. Gij alleen kunt mij verraden, maar gij moogt uw eens gegeven woord niet breken. Dat durft gij I toch niet, Ellen? Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons Wij verlangen hard naarwat zachter weder. Er moet nog zooveel worden gespit en 'tis te vreezen dat al 'twerk weer op eens zal komen. Overigens mogen we niet klagen, want de vorst heeft het land veel goed gedaan, en vooral de kwade gronden zullen in 't voorjaar al heel ge makkelijk te bewerken zijn, terwijl de vrucht baarheid van den grond, door de inwerking van sneeuw en vorst, zeker merkbaar zal wezen. Er begint een beetje levendigheid te komen in den aardappelhandel. Deze worden opgekocht en grootendeels naar België vervoerd. De prijzen zijn nog wel niet zeer hoog, 33 a 34 stuivers, doch, daar over 't algemeen het beschot niet is tegengevallen, levert dat product nog niet de slechtste resultaten. Jammer dat er zooveel kwaden in gevonden worden en, wanneer de putten worden geopend, is het te verwachten dat hun aantal nog grooter zal zijn geworden. Zij, die nog aardappelen te veel hebben en ze nu kunnen leveren, zullen wèl doen ze maar van de hand te doen, want, bij grooter aanbod, zullen de prijzen zeker dalen. De veestapel blijft gelukkig gezond en van de trichinen-ziekte bij de varkens hoort men ook niet. Jammer dat de vleesch- prijzen zoo laag blijven, waardoor het voordeel, bij de vetmesting te maken, al heel gering is, ja, de vraag is zelf of er, bij nauwkeurige bere kening van inkoopswaarde en van het genoten voeder, wel sprake van winst kan zijn, en de rekening niet met een nadeelig saldo zou moeten worden afgesloten. Er is wel eens be weerd dat een boer maar niet al te veel moet rekenen, want dan zou de moed er nog veel gauwer uit zijn en tot zekere hoogte is daar iets van aan. Niets toch is zoo ontmoedigend dan te ontwaren dat men maar steeds achteruit gaat en met verlies werkt en men evenwel alle krachten inspant om 't hoofd boven water te houden. Onze landerijen blijven hier nog goed in waarde en vele kapitalisten schijnen aan vast goed de voorkeur te geven, boven de belegging in papier. De pachtwaarde daarentegen is dalende en, mochten de waarden onzer producten niet stijgen, dan zal voorzeker het laagste punt van huurwaarde nog niet zijn bereikt. In den afgeloopen nacht kwamen in Vlis singen 16 waggons, inhoudende 2300 «chapen voor export naar Engeland. Op de verkooping van beestiaal, gehouden jl. Woensdag bij den heer J. van Dijke te Hoede- kenskerke, waren de prijzen van het vee alles behalve hoog. Een tweejarig paard gold 97 van de 7 koeien werden er door den eigenaar 4 ingehouden en de overige 3 verkocht voor f 120 en 121 het stuk. Alleen de twee jarige vaarzen brachten een redelijken prijs op, nl. 40 a 45. Men schrijft ons Als bewijs van ijver voor eene verkiezing mag wel gemeld worden dat bij de stemming voor een »Neen ik durf mijn woord niet breken," zei zij na eenig nadenken. »Maar nu heb ik een ander voorstel. Als het mij gelukt om u gehee, vrij te maken het papier in te lossen en uwe schulden te betalen mag ik het dan aan Koert vertellen Naderhand, wanneer alles in orde is, wel te verstaan »Gij mijne schulden betalenDenkt gij misschien dat gij geld kunt munten?" »Het zal op een ecrljjke wijs geschieden- Geeft gij mij verlof?" Hij zag haar wantrouwend aan. »Gij wilt er misschien Koert om vragen." »Neen, neen, neenviel zij hem in de rede. »Ik zal er tegen niemand over spreken. Maar later mag ik het hem zeggen, niet waar Harald, gij weet niet Hij lette niet op hetgeen zij zeide, maar volgde zijn eigen ge- dachtengang. »En belooft gij tot zoolang van uw kant onverbreekbaar stilzwijgen »Ja." Hij bedacht zich nog. »Goed als het u genoegen kan doen om de schande van uw broeder te openbaren, wil ik u die fraaie belooning niet ontzeggen, mits gij wonderen verricht. Maar let wel, eerst als het mirakel geschied is. Ik geef niets op krediet.\ »Ik heb immers gezegd als alles in orde is." »Nu verlangt gij werkeljjk naar die belooning neem haar dan", antwoordde hij somber. »Ik vrees dat wjj allebei oud en grjjs

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1