Zal het haar gelukken? Verspreide berichten. FEUILLETON. eene geringe afwijking naar hetzelfde merk dat hij wist dat gebruikt werd door de firma Hageman en Co., maar dat niet is gebleken dat hij destijds wist dat die firma op dat merk recht had dat hij toch heeft ontkend dat hij met de in schrijving van het merk en met de aankondiging in de Staatscourant is bekend geweest en er ten processe ook geene omstandigheden zijn gebleken, waaruit kan worden afgeleid dat hij heeft geweten dat voornoemde firma het merk had gedeponeerd O. dat, vermits niet bewezen is dat de beklaagde de als bewezen aangenomen feiten opzettelijk heeft gepleegd, hjj ook van het hem in de tweede plaats ten laste gelegde behoort te worden vrij gesproken en alzoo eene beantwoording der vraag, waar de verkoop en de aflevering zijn geschied, achterwege kan blijven. In dezelfde zitting deed de rechtbank nog de volgende uitspraak Gezien het verzoekschrift, door Willem Johan Sprenger, den 6en Februari 11. ter griffie dezer rechtb. ingediend, en de vijf daarbij gevoegde stukken. Gehoord de conclusie door den heer subst. officier van justitie ter buitengewone civiele terechtzitting van den 18 Febr. 11. uitgebracht, daartoe strekkendectat de rechtbank het verzoek van den adressant zal inwilligen en alsnog be velen, dat de heer Epkema zal worden afgevoerd van de lijsten der kiezers voor de 2e kamer c.s. O. dat door den adressant wordt gesteld, dat de heer Epkema, 2e luitenant der infanterie in garnizoen te Middelburg, op zijne aangifte inge volge art. 4 van het K. B. van den 28 Nov. 11. (Stbl. no. 211) op den schattingstaat gebracht, door den burgemeester ingevolge art. 5 van dat besluit op dien staat is doorgehaald, nadat het den burgemeester was gebleken dat de aangever het opgegeven perceelsgedeelte niet van 21 Maart tot 21 December 11. had bewoond dat tengevolge van deze doorhaling de schatting van dat perceelsgedeelte niet heeft plaats gehad en de heer Epkema door burgemeester en wet houders niet op de kiezerslijsten is geplaatst; dat, naar aanleiding van het aan den gemeen teraad ingediende in afschrift bij het verzoekschrift gevoegde bezwaarschrift van den heer Epkema, die raad, blijkens zijn mede in afschrift overgelegd besluit van 1 Februari 11., den heer Epkema als kiezer heeft toegelaten, na alsnog schatting van het aangegeven perceelsgedeelte te hebben bevolen bij zijn ook in afschrift medegedeeld besluit van 25 Januari 11. O. dat de adressant naar aanleiding dezer feiten verzoekt dat de heer Epkema weder van de kie zerslijsten zal worden afgevoerd lo op grond dat het in de wét niet is toege laten, dat de gemeenteraad de bij de kieswet vereischte schatting beveelt en dat dus de, inge volge dat bevel, plaats gehad hebbende schatting niet die is, welke onder anderen tot grondslag moet strekken voor de vraag of de heer Epkema krachtens art. lc der wet als kiezer moet worden aangemerkt, en 2o op grond dat, al ware die schatting wettig, de heer Epkema krachtens het bepaalde bij de 2e zinsnede van art. 8 der kieswet moest geacht worden gedurende zijne detacheering" naar Ter- neuzen, in de maanden Mei, Juni en Juli, inwo ner te zijn geweest van de gemeente Terneuzen. O. ten aanzien der vraag of de heer Epkema kan gezegd worden van 21 Maart tot 21 Decem ber 11. het opgegeven perceelsgedeelte te hebben bewoond, dat in het door hem aan den gemeen teraad ingediende verzoekschrift wordt gesteld, door den adressant den heer Sprenger ook wordt vermeld en dus vaststaat, dat de heer Epkema als luitenant der infanterie in garnizoen zijnde te Middelburg, gedurende de maanden Mei, Juni en Juli naar Terneuzen is gedetacheerd geweest; dat hij dus gedurende die drie maanden heeft gewoond te Terneuzen, alwaar hij de plichten vervulde aan den militairen dienst verbonden en dat hij derhalve niet de vereischte 9 maanden vóór 21 December heeft gewoond te Middelburg, alwaar hij op de kiezerslijsten wenscht geplaatst te worden ingevolge art. lc der kieswet. O. dat hiertegen niet kan afdoen hetgeen de heer Epkema in zijn verzoekschrift aan den ge meenteraad zegt, namelijk, dat hij slechts voor eenen bepaalden tijd is gedetacheerd geweest, dat hij zekerheid had na verloop van 3 maanden weder naar zijn garnizoen Middelburg terug te keeren en dat hij gedurende zijne detacheering huurder is gebleven van de kamers te Middelburg door hem voor en na zijne detacheering bewoond, welke laatste omstandigheid als bewezen kan worden aangenomen, daar zij door den adressant, den heer Sprenger, niet is tegengesproken. O. immers dat de kieswet in art. lc vordert dat men een perceelsgedeelte moet hebben in huur gehad en bewoond, dat voorzeker niet iedere tijdelijke afwezigheid in den loop der bedoelde 9 maanden aan het begrip dat men het perceels gedeelte heeft bewoond in den weg staat, maar dat een krijgsman, die, zooals de verzoeker, voor eenen voorafbepaalden tijd uit zijn garnizoen is gedetacheerd, daar ter plaatse woont waar hij gedetacheerd is, waar hij de plichten, aan zijn militaire betrekking verbonden, vervult en waar vandaan hij zich niet mag verwijderen zonder verlof van zijn chefdat de heer Epkema ook zelf bij zijne detacheering de gemeente Terneuzen heeft beschouwd als zijne werkelijke woonplaats waar hij zich ging vestigen gedurende zijne detacheering door daarheen, zooals hij in zijn verzoekschrift zegt, een verhuisbiljet mede te nemen, hetgeen vermoedelijk beteekent dat hij het getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats te Terneuzen heeft doen inschrijven. O. dat de heer Epkema zich ook niet kan be roepen op het bepaalde in art. 8, 2e lid dei- kieswet, dat namelijk krijgslieden worden ge houden voor inwoners der gemeente, waar zij in bezetting liggen, omdat, wanneer dat al be teekent dat krijgslieden, die uit eenigen an deren hoofde dan art. lc der kieswet de bij de wet verlangde vereischten bezittenook al zijn zij gedetacheerd, op de kiezerslijsten wor den gebracht van de gemeente, waar zij bij hunne detacheering in garnizoen waren met de leger- afdeeling waartoe zij behooren, zij daarom nog niet kunnen gezegd worden te zijn blijven wonen in die gemeente; en dat indien krijgs lieden moeten geacht worden in bezetting te liggen daar waar zij gedetacheerd zijn, ge zegde wetsbepaling voorzeker de bewering van den heer Epkema in den weg staat. O. derhalve dat de heer Epkema die op grond van art. lc der kieswet op de kiezerslijsten wenschte geplaatst te worden, doch niet gedu rende 9 maanden, voorafgaande aan den 21 De cember 11. een perceelsgedeelte, in huur heeft gehad en bewoond, terecht door burgemeester en wethouders niet op de kiezerslijsten is geplaatst dat mitsdien reeds op dien grond het verzoek van den adressant moet worden ingewilligd en alzoo een onderzoek naar den anderen grond van bezwaren kan worden daargelaten. Gezien art. 1 en volgende der kieswet, wijst het verzoek van den adressant toe. Beveelt dat de heer George Willem Frederik Epkema, tweede luitenant der infanterie te Mid delburg, zal worden afgevoerd van de kiezerslijsten der gemeente Middelburg. Veroordeelt den genoemden heer G. W. F. Epkema in de kosten van het exploit van beteekening van het verzoekschrift van den heer W. J. Sprenger ten bedrage van vier gulden zeventig cent. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld F. M., Vlissingen, wegens het beschadigen van de werken van het rjjkskanaal door Walcheren, tot 2 b. s. 1 d.T. de N., P. de N., J. de N., P. M., A. J., M. S., M. S., H. M., M.v.B., C. M., Arnemuiden, J. de H., M. G., Middelburg, J. S., K. H., M. M., J. R., J. M., J. B., J.P., M.B., A.R., E.v, E., Vlissingen, wegens het wegnemen van voorwer pen, gegroeid aan de werken van een rijkskanaal, ieder tot 3 b. s. 1 d.G. W. v. K., Veere, we gens dronkenschap tot ƒ5 b. s. 2 d.A. M., C. M., Vlissingen, wegens het wegnemen van voorwerpen, gegroeid aan de werken van een rijkskanaal eerst door de beide beklaagden in vereeniging en ver volgens door den tweeden beklaagde alleen ge pleegd de eerste tot 3 b. s. 1 d. en de tweede tot 2 b. van 3 s. 1 d.teruggave bevolen van den hamer aan C. M.ook van de andere over tuigingstukken is teruggave bevolen aan de ver oordeelden, en allen in de kosten van het geding. Te Vlissingen is de jaardag van Z. M. den koning op de gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken der vlaggen, het houden eener parade enz. Van wege de vereeniging Votksvoordrachten en Volksvermaken werd gisterenavond voor een tal rijk publiek in het lokaal Kuypers eene soirée gegeven. Waar genoemde vereeniging op hare soirées steeds zich onledig hield met het geven van voordrachten, met uitzondering van het kinder feest ter gelegenheid van de bloemententoonstel ling harer branche Floralianu was er voor aan gename afwisseling gezorgd. Immers de opvoering van De twee Invaliden en Het kind van denhuize, door eenige leden der Vereenig de Sociëteiten van onderofficieren der Schut terij en Infanterie te Middelburgmet medewerking van mej. V. de D. uit Rotterdam, viel bijzonder in den smaak van alle aanwezigen. Beide stukjes werden zonder bemerking afgespeeld. De jongejuffrouw A. G. K. uit Middelburg bracht voor en na de pauze een zangstukje ten gehoore. De herhaalde toejuichtingen van het publiek zullen haar voldoende geweest zijn, waarom zij dan ook gevolg gaf aan de stilzwijgende uitnoo- diging een extra-nummer ten beste te geven. Door den heer Troelstra werd eene voordracht gehouden. Spreker leverde als bijdrage zijne beschouwing over den Zonneweg waarbij hij de verschillende teekens, op dien weg voorkomende, besprak en overdrachtelijk op bestaande maat schappelijke toestanden toepaste. Aan den sergeant Molendijk van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, wordt morgen de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst uitgereikt. Aan boord van de Wilhelmina Cornelia, lig gende in de vluchthaven te Vlissingen, is giste renavond de stuurman van tusschendeks in het ruim gevallen. Hij bezeerde zich vrij ernstig. In Westelijk Zuid-Beveland zijn tegenwoordig negen van de dertien gemeenten zonder genees heer, welk getal weldra tot tien zal klimmen door het vertrek van den heer Geill te Nisse. Vergissen is menschelijk Deze maand werd te 's Gravenhage een brief op het postkantoor bezorgd met bestemming naar Nisse. Het adres was duidelijk geschreven en achter den naam der woonplaats voorzichtigheidshalve »bij Goes" gevoegd. Toch deed de brief een reisje naar Nizza in Frankrijk en kwam van daar heelhuids te Nisse aan. Een niet minder romantisch avon tuur beleefde indertijd een simpel visitekaartje uit Rotterdam naar Heinkenszand in Zeeland verzonden, dat voor éen cent een uitstapje naar het eiland Seeland in Denemarken maakte. Zondag had te Biervliet de laatste uitvoe ring in dit seizoen plaats van de rederijkerskamer Jacob van Lennep en van het fanfarengezelschap Harmonie te Biervliet. Onteerd in 4 bedrijven en Kwartjesvinders in 1 bedrijf werden zeer goed af gespeeld. De muziek getuigde van vooruitgang een geest tot oefening heerscht thans onder de werkende leden. Wilhelmus en het Volkslied werden op 's konings jaardag niet vergeten. Het publiek was goed opgekomen. Behalve de leden der beide gezelschappen, waren bijna 40 niet-leden aanwezig. Hoe gevaarlijk het is iemand verschrikt te maken, is dezer dagen op nieuw gebleken. Een boerenknecht te Slangenberg bij Doetinchem werd laat op den avond binnengelaten door dedienstmeid. Bij het ontsluiten van de deur maakte de knecht allerlei gebaren, waardoor de arme deerne zoo hevig schrikte, dat zij krankzinnig is geworden. Te Waspik trouwde een man voor de 2e maal en werd daardoor vader van den 20-jarigen zoon der weduwe. Dit huwelijk scheen echter niet veel geluk op te leveren, zoodat de politie, naar aanleiding van de loopende geruchten, een onderzoek instelde. Nu bleek dat de man in zijn eigen huis een door kettingen afgesloten vertrek bewoonde uit vrees voor mishandelingen van de vrouw en den zoon. Toch ontving hij van hen slagen met klompen en zelfs messteken. De politie maakte proces-verbaal op. Te Oosterhout is een kind van bijna drie jaren in een pot met afgekookte savooiekool ge vallen, en heeft zulke hevige brandwonden bekomen, dat het na eenige dagen lijden aan de gevolgen is overleden. Te Bergen op Zoom is een negenjarig knaajije door een rukwind in de haven geworpen en ver dronken. Op de kiezerslijst voor Amsterdam, zooals die in de vorige week door burg. en weth. is vastgesteld, na aangevuld te zijn volgens de be sluiten van den gemeenteraad, is bij vergissing eene dame onder de kiezers opgenomen, vermoe delijk wegens haren weinig gebruikelijken voor naam. In de Steigersche kerk te Rotterdam had Zondagavond een opschudding plaats, welke ge lukkig afliep. Een jongmensch, die in de kerk aanwezig was, had kamervuurwerk bij zich dat ontplofte en een groote vlam verspreidde. De talrijke schare werd spoedig gerust gesteld, dat de ontploffing niets te beteekenen had. De berichten van de laatste dagen uit San Remo luiden niet zeer geruststellend. Volgens de Engelsche bladen moet de toestand van den Duitschen kroonprins verre van gunstig zijn. Men vreest, dat de doctoren niet de volle waarheid spreken. Tengevolge van de vele sneeuw kwamen Zondag te Parijs alle treinen zeer laat aan. Het toevluchtsoord op den Rousset-pas in de Alpen werd door een lawine bedolven. Zeven personen kwamen om het leven. Het verkeer op de hoofd lijn aan het Fransche Noordernet was Zondag gestremd. De locomotieven, welke de ingesneeuwde treinen te hulp kwamen, bleven gedeeltelijk even eens steken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 11§ M. hoog. Ook in Engeland woedden vooral in North Westmoreland en Cumberland hevige sneeuw stormen. Verschillende treinen sneeuwden in. In North Derbyshire bleef het sneeuwen ruim dertig uren aanhouden. In sommige districten zijn duizenden schapen door de sneeuw bedolven. Te Yunnan, China, had een verschrikkelijke aardbeving plaats. Dat echter 2000 menschen daarbij om het leven zouden zjjn gekomen, is aan twijfel onderhevig. Een ontzettende cycloon heeft Zondag boven de stad Mount Vernon, Illinois, gewoed, waardoor de helft der stad met den grond werd gelijk gemaakt. Er brak brand uit in den handelswijk, die voor verwoest werd500 huizen zijn verloren, 29 personen werden gedood en ruim 100 gewond. Het verlies wordt geraamd op 100.000 pd. st. Christiania telt tegenwoordig 136.790 inwo ners tegen 94.869 twaalf jaar geleden. Den 22 Febr. a. is het 100 jaar geleden dat Arthur Schopenhauer geboren werd. Tot onder-secretaris van koloniën in Frank rijk is benoemd Delaporte. James Lloyd, een der gedelegeerden die door het Anti-Coercion en Home Rule comité te Londen naar Ierland werden gezonden, is te Ennis gearresteerd wegens opruiing der bevolking en deelneming aan een verboden vergadering. Aan het Petit Journal seint men uit Rome, dat men binnen een paar dagen de onderteekening van het Fransch-Italiaansch handelstractaat kan verwachten. even aan den gezichteinder voor den dag, zoodat de regendroppels als diamanten blonken en glins terden. Daar klonken de glasheldere tonen van den lijster. Verderop vernam zij het eentonige lied van den koekoek. De kleine zanger in den boom vlak bij haar wilde hem. overstemmen, luider en helderder klonk zijn zang, nu eens schertsend, dan weer ernstig, zacht en streelend een zee van heerlijke tonen. Ellen boog voorover, mee gesleept, opgetogen. Daar krijgt het diertje haar in het oog. Hij galmt nog een paar uitdagende noten uit, verheit zich van zijn zitplaats en vliegt weg. Ook de koekoek zwijgt en wederom heerscht er dieplechtige stilte, waarin de natuur schijnt uit te rusten, gekoesterd door warmte en vochtigheid, terwijl de regen zachtkens neer- druppelt in de zonnestralen. »Ellen Ellen 1 waar zijt gij Koert riep haar. In een oogenblik was zij buiten, tilde haar japon op en liep als een schoolmeisje over het bloemtapijt dien welbekenden, kortsten weg naar de tuinpaden. »Nu, dat was ook een wandeling in den regen, zonder hoed, zonder parapluie." Hij zag haar verwonderd aanzij zag er zoo rein, zoo lief, zoo feeënachtig uit. »0 het is zulk een prachtige avond, Koert Ik kom van het koepeltje." »Zullen wij er nog eens heen gaan, Ellen vroeg hij. »Gij hebt gelijk, het is een heerlijke avond." Hij legde haar arm in den zjjnen, stak de parapluie op en sloeg den grintweg in. Wordt vervolgd.) Uit het. Noorsch. Van CHARLOTTE KOREN. VII. De tuin was groot en tamelijk dicht begroeid. De zijde die het verst in zee stak eindigde in een boschaadje met hooge boomen er tusschen en liep steil af, tot aan het waterhet meer aangelegde gedeelte liep glooiend af met breede paden, afgezet metvruchtboomenenbessenstruiken, Ellen sloeg dien weg in. De zware regen- stroomen hadden diepe groeven in het grint ge maakt, zoodat de vette klei boven kwam. Sch sch klonk het waar zij liep. Dat waren de aardwormen die naar boven gekropen waren om zich te warmen en nu weer in den grond verdwenen bij het naderen van voetstappen. Zij bleef staan en lachtein haar kindsheid was het een van haar genoegens geweest om die akelige dieren te verjagen om te zien hoe snel zij ineen krompen en in den grond verdwenen, dat het siste. Zij stampte nog eens net als in vroegere jaren en wederom verdwenen zij met het welbekende sch sch Zij hoorde het voortdurend onder het loopen naar het groen geschilderde brugje, waar het badhuisje en de booten lagen. De smalle steenachtige oever, de eilanden, de duinen aan de overzijde van de bocht en aan deze zijde, alles was haar bekend en dierbaar. Gedurende een korten tijd waren de angst en de onrust weer in slaap gewiegd. De bocht was spiegelglad en weerkaartste de wolken, die schenen uit te rusten van het jagen dat zij zooeven gedaan hadden. Over de eilan den lag een nevelsluier, en een witte damp begon van de duinen op te stijgen, zich in geheimzin nige vormen te verspreiden, tusschen de spleten te dringen en boven op de toppen der duinen met de wolken ineen te smelten. Geheel vervuld van al die bekoorlijkheden be gaf Ellen zich naar een klein trapje, dat in de helling zelf uitgehouwen was. Zij wilde naar het koepeltje, daar op de hoogte, gaan, waar de natuur aan zich zelf was overgelaten en oude eiken en dennen hun fijn, jong groen gebladerte uitspreidden. Dat koepeltje was in haar jeugd voor haar het toppunt geweest van al wat schoon en volmaakt was, een Grieksche tempel met zuilen, gekruld suijwerk en geschilderde wanden. Nu al was het dan geen tempel, het be vatte toch hare dierbaarste herinneringen. Daar had zij hare gelukkigste uren gesleten. Hier had haar neef met en voor haar gelezen, wanneer zij de zomer-vacantie buiten doorbracht. Hier had zij hare liefde voor de wetenschap opgedaan en begrip gekregen van Gods wijsheid door het geen geslachten op geslachten gewrocht, verza meld en nagelaten hebben, waardoor de tijden als het ware aangeschakeld zjjn, en het eene geslacht in het andere groeit, om een eeuwig durend verband te vormen tusschen het oude en het nieuwe. Midden op de trap ging zij op de knieën liggen om te zien of de viooltjes die zij zelf geplant had opkwamen. Slechts enkele bloeiden, maar beneden op zij, boven haar, over geheel den frisschen groenen bodém. Zoo ver het oog reikte wemelde het van lelietjes van dalen. Zij was verbaasd over zulk een rijkdom en snoof met volle teugen den heerlijken geur op. Zij plukte een paar viooltjes en stak die in haar broche. Iets verderop stond zij weer stil en durfde nau welijks adem halen Achdie eekhorentjes daar in den top van den boomKijkkijk vlug als een vogeltje wipt het van tak tot tak, schiet als een pijl uit een boog langs den denne- boom in een donkeren eik dan weer met een sprong boven in een fijnen jongen lijsterbes boom licht, licht als de lucht die hem draagt Slechts het geruisch der bladeren en het trillen der takken verraden zijne bewegingen totdat hij in het dichte groen verdwijnt. Het begon weer een weinig te motregenen. Zij ging in het koepeltje, trok een van de lage stoeltjes naar den ingang en ging tusschen de zuilen zitten. Het was zoo heerlijk stil. Alles rook zoo verrukkelijk de eiken met hun roode toppen de berken, de dennen, de lijsterbessen, de lelietjes, de viooltjes en als wilde de zon al die heerlijkheden, die zij zelf in het leven geroepen had, goeden nacht zeggen, kwam zij nog

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2