N°. 43. 13|® Jaargang. Maandag 20 Februari. Middelburg 18 Februari Rechtszaken Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Verkoopïngen en aanbestedingen Gemeenteraad van Vlissingen. s Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n; 20 Cent per regel. Geboorte-* Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; V iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGS» COURANT Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de ïïfoou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau wrn Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubï^icité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Volgens telegram uit 's Gravenhage bracht Z. M. de koning een vrij rustigen nacht door. Evenwel was Z. M. nog zeer vermoeid tengevolge der door gestane pijnen en zal hij het bed nog niet ver laten. Het gisteren in de Tweede kamer door den minister van oorlog aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd met een jaar der miliciens van de lichting der militie te land 1883 en ter zee 1884, kan binnen weinige dagen worden te gemoet gezien, daar het reeds den raad van state moet hebben gepasseerd. Dinsdag a. verleent de minister van juistie geen audiëntie. De officier van gezondheid der 2e klasse hij de zeemacht L. Broekman, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. P. Heijning, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Nieuwediep, zal benoemd worden tot commandant van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. De laatste voorstelling, door het Rotterdamsche tooneelgezelsehap der heeren Legras en Haspels in onzen schouwburg te geven, zal Donderdag a. plaats hebben. Daarbij zal worden opgevoerd Abt Constantijn, het tooneelspel naar den bekenden roman van Ludovic Halévy, dat algemeen zooveel opgang maakt. De hoofdrollen worden vervuld door de heeren Rosier Faassen, Tartaud, Jan C. de Vos, en de dames Marie VinkCoelinghVorderman, Bur- lageVerwoert en FaassenVan Velzen. De Vereeniging t. b. v. g. v. o. k. heeft thans blijkens achterstaande advertentie aan het bezwaar van velen omtrent hooge prijzen wil len tegemoet komenen die voor parterre en orkestbank gesteld op 1. Ons dunkt thans is een groot bezwaar uit den weg geruimd, waardoor men weerhouden werd de voorstellingen, van die vereeniging uitgaande, hij te wonen. Het zou ons niet verwonderen of de laatste voorstelling, waarbij zulk een goed stuk wordt opgevoerd, zal voor een volle zaal plaats hebben. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Op het den 6en dezer aan de arr.-rechthank te Middelburg, door den heer Willem Johan Spren- ger, inwoner van het kiesdistrict Middelburg, ingediend bezwaarschrift tegen eene beschik king van den gemeenteraad van Middelburg van 1 Fehr. 11., waarhij de heer George Willem Fre- derik Epkema, 2e luit. der inf., in garnizoen te Middelburg, als kiezer voor de leden der Tweede kamer der staten-generaal, Provinciale staten en van den Gemeenteraad is toegelaten, op de gron den in dat bezwaarschrift omschreven, werd ter buitengewone openbare civiele terechtzitting van voormelde rechtbank, door den substituut-officier van justitie heden (Zaterdag) het navolgende geconcludeerd. De luitenant Epkema had, volgens het model A, voorgeschreven bij art. 1 K. B. van 28 Nov. 1887 (Stbl. 211) aangifte gedaan. Die aangifte was op den schattingsstaat door gehaald, ingevolge art. 5 K. B. voornoemd. Hij heeft zich daarop 17 Jan. met een request tot den gemeenteraad van Middelburg gewend, verzoekende, om alsnog op de kiezerslijsten te worden toegelaten. De heer Epkema is gedurende de maanden Mei, Juni en Juli te Terneuzen gedetacheerd geweest hjj heeft, en dit is bij onderzoek gebleken juist te zijn, zijne kamers in Middelburg aangehouden en gedurende die maanden de verschuldigde huur betaaldhij heeft dus die kamers gedurende die maanden in huur gehad, maar feitelijk gewoond te Terneuzenhij heeft die kamers dus niet be woond, en mocht die ook niet bewonen, hij mocht zelfs niet zonder verlof de plaats, waar hij gede tacheerd was, verlaten zijn tehuis^ was dus in die maanden te Terneuzen, al had hij ook kamers gehuurd te Middelburghij staat volstrekt niet gelijk met iemand, die voor eenige weken, hetzjj voor zaken, hetzij voor zijn genoegen op reis gaat en iederen dag kan terugkeeren, wanneer zijne zaak zijne tegenwoordigheid te huis ver- eischt of het reizen hem verveelt. Het geval had zich ook kunnen voordoen, dat er gedurende die maanden eene besmettelijke ziekte onder het detachement te Terneuzen was uitgebroken, in dat geval zou waarschijnlijk de detacheering langer hebben geduurd. De heer Epkema heeft gedurende den tijd van zijne detacheering in bezetting gelegen te Ter neuzen ware het de bedoeling van den wetgever geweest detacheeren niet onder bezetten te begrijpen, dan had hij zulks maar in de wet moeten vermelden. Indien de heer Epkema zoo verzekerd was, dat hij te Middelburg bleef wonen, niettegenstaande zijne detacheering, waarom dan een verhuisbiljet aangevraagd en medegenomenmen neemt toch geen verhuisbiljet mede als men niet verhuist; daardoor is hij dan ook op 1 Mei van den be- volkingsstaat geschrapt en zou, als er in dien tijd eene volkstelling ware geweest, te Middel burg niet zijn medegeteld, maar te Terneuzen, waar hij op den bevolkingsstaat is ingeschreven. Het blijkt derhalve, dat de heer Epkema niet gedurende negen maanden van 21 Maart21 December te Middelburg heeft gewoond. Op dien grond concludeerde de officier van justitie dat het der rechtbank mocht behagen het verzoek van adressant in te willigen en als nog te bevelen dat George Frederik Willem Epkema zal worden afgevoerd van de lijsten der kiezers voor de Tweede der kamer staten-generaal, Provinciale staten en van den Gemeenteraad. Omtrent het tweede bezwaar door den heer Sprenger tegen de beschikking van den gemeente raad heeft de officier van justitie verklaard zich met de uitspraak van dien raad te kunnen ver eenigen en wel hoofdzakelijk op de gronden, door een lid aangevoerd. Het bulletin, den 17 Februari 's ochtends te 10 uur te San Remo uitgegeven, luidt: De wond begint te genezen; er vormen zich littee- kens. In den afgeloopen nacht heeft de kroon prins meer geslapen en niet over hoofdpijn geklaagd. Ook is er geen koorts meer; maar het opgeven en het hoesten houden nog aan. Aan de Foss. Ztg. wordt eveneens gemeld, dat de algemeene toestand wettigt tot de hoop op een gunstig verloop der ziekte. Te Berlijn loopen opnieuw geruchten, dat er plan bestaat hij den rijksdag een wetsontwerp betrekkelijk het regentschap in te dienen. Na een debat van bijna 6 uur heeft de Duitsche rijksdag de socialistenwet in haar hui- digen vorm in derde lezing aangenomen. Nog eens heeft de rede van admiraal Hewett een onderwerp van discussie in het lagerhuis uitgemaakt. Lord Hamilton, minister van marine, schreef de woorden van den admiraal toe, zoo zij al gesproken zijn, aan onderofficieren van ver schillende naties gebruikelijke beleefdheidsbetui gingen. Het ministerie Sagasta is in de Spaansche cortes door Romero Robledo geïnterpelleerd over de intriges der Bourbons tegen de koningin regentes en waarin de ex-koningin Isabella en de hertog van Montpensier zouden betrokken zijn. Sagasta antwoordde dat hij den hertog in ver trouwen had gewaarschuwd; voor het oogenblik bestond en geen reden maatregelen te nemen tegen de ex-koningin en den hertog. Bleven de raad gevingen zonder gevolg, zoo zou de r e g e er i n g verdere stappen doen. Lord Dufferin, die in November als onder koning van Indië aftreedt, is benoemd tot Britsch gezant te Rome. Te Dundee werd bij de verkiezing voor het lagerhuis gekozen de candidaat der partij van Gladstone met 7856 stemmen tegen 4217 uitge bracht op Daly, den candidaat der unionisten en conservatieven. In de Saksische kamer van afgevaardigden is door een socialistisch afgevaardigde voorge steld vrouwelijke studenten tot de Leipziger universiteit toe te laten. De minister van eere- dienst verklaarde zich tegen het voorstel als in strijd met de wenschen van het Saksische volk. Op een meisjesschool te Manchester stortte een trap in, terwijl zich de leerlingen er op be vonden. Een jongen van 4 jaar, die beneden aan de trap stond, werd gedood. Zijn zusje, en een ander meisje werden gewond, terwijl een onder wijzeres een been brak. Van 11 tot 18 Februari. Vlissingen. Bevallen J. G. Smit, geb. Perwez. z. R. F. Lafère, geb. Dehra, d. A. J. P. Naerebout, geb. Nobels, d. A. M. Koppejau, geb. De Visser, d. S. A. van der Leije, geb. Tielrooij, d. H. Meer- tens, geb. De Koek, z A. Limonard, geb. Kusse, d. P. M. Orelio, geb. Pietersen, d. C. E. van der Peijl, geb. Van der Eijk, d. J. Kloosterman, geb. Slabbekoorn, z. J. J. van den Ent, geb. Bellera- seus, d. W. S. P. Baljé, geb. Van Hoek, d. A. L. Prince, geb. Pijpeling, z. OverledenE. M. van Domburg, wed" J. M. Ekkers, 79 j. J. J. van den Broeke, d. 5 j. J. J. van der Star, d. 5 m. W. J. A. Baels, z. 13 j. W. A. Corneelissen, z. 6 j. J. van Hekken, d. 10 W. J. J. Begars, z. 4 m. Vrijdag zijn door het bestuur der vereeniging Landbouwbelang te Bruinisse de ingekomen in schrijvingsbiljetten geopend voor de levering van 20,000 kilogr. Superphosphaat en 5000 kilogr. Chili-salpeter. Daaruit bleek dat was ingeschreven door de heeren J. J. Kortmans te Rotterdam voor 3.54 en 11.54, Salomonson te Rotterdam voor 3.47 en 11.54, C. van Bloois te Dreischor 3.45 en f 11.28op de keur van 't proefstation te Wageningen franco op den wagen te Bruinisse. Aan den minsten inschrijver is de levering gegund. Door burg. en weth. van Goes is heden aanbesteed het maken van een overdekt riool tus- schen de Mattheus Smallegangesbuurt en de Joannes Antonides Van der Goeskade. Daarvoor was ingeschreven door de heeren J. de Jonge voor 785, M. Buitendijk voor 770, J. Snoep voor 761 en A. Smit voor 759. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Zitting van heden, Zaterdagra ddag, te 2 uren. Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heeren Wibaut met en Callenfels zonder kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst deelt de voorzitter o. a. mede dat door burg. en weth. aan den commissaris des konings, ook namens den raad, een brief van rouwbeklag is gezonden bij het overlijden van zijne echtgenootevoorts dat door de kamer van koophandel en fabrieken de heer J. Verkuyl Quakkelaar tot voorzitter is ge kozen en de heer P. J. Siegers tot zijn plaats vervanger dat in de commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers zijn benoemd tot voorzitter de heer J. Verkuyl Quakkelaar, tot ondervoorzitter de heer J. van Raalte, tot secretaris de heer J. Spanjaard, tot penningmeester de heer P. J. Siegers en tot leden der sub-commissie de heeren P. C. Stewart Schultz, J. van Raalte en J. Wilkens; en eindelijk dat de commissie van toezicht op het lager onderwijs tot voorzitter heeft gekozen den heer A. J. van Ockenburg, tot onder voorzitter den heer J. van Raalte en tot secretaris penningmeester den heer mr P. N. van der Bilt. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de be noeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid in de 2e kamer der staten-generaal. Het wordt samengesteld uit de heeren Le Sage van Hoeve en Harder als leden en de heeren Loois en Delvoije als plaatsvervangers. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer A. D. Brinkerink. Benoemd wordt met 8 stemmen de heer L. P. Boekelman. Met den benoemde was voorgedragen de heer Joh. L. Gruber, die 5 stemmen op zich vereenigde. Aan mej. M. H. Marda, onderwijzeres aan school D, wordt op haar verzoek, onder de meest eer volle termen, ontslag uit hare betrekking verleend. Alsnu komt in behandeling een verzoek van P. H. Simons om met zijne echtgenoote als pro veniers in het gasthuis te worden opgenomen. Regenten van dat gesticht stellen voor de vrouw op te nemen als provenier volgens tarief ad ƒ1260 en de man als halve provenier ad 440. Adres sant is met deze regeling tevreden. Conform het advies van regenten wordt be sloten. Een verzoek van C. W. A. Schout, molenaar- te Vlissingen, om wijziging der verordening, rege lende de invordering eener plaatselijke belasting op het gemaal, ten opzichte van het niet mogen malen gedurende den tijd na zonsondergang tot aan zonsopgang, wordt, op voorstel van burg. en weth., zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming van de hand gewezen. Door het overlijden van den heer E. G. J. Stuart is de betrekking van hoofd der openbare school E van voortgezet lager onderwijs voor jongens opengevallen, en alvorens door het gemeente bestuur eene oproeping wordt gedaan voor de vervulling dezer vacature stelt de heer C. Mortier voor eene beslissing op het volgende voorstel: Overwegende dat voor ieder der hoofden van de openb. scholen D. enE. van voortgezet lager onderwijs voor meisjes en jongens, is uitgetrokken eene jaarwedde van 2000 henevens genot van vrije woning en vrijdom van de drie eerste grond slagen van de personeele belasting. Overwegende dat de mogelijkheid kan bestaan dat een alleszins geschikt hoofd voor deze school voor jongens zal worden gevonden op eene jaar wedde van 1800, henevens genot van vrije woning en vrijdom der 3 eerste grondslagen van de personeele belasting. Overwegende dat het niet billijk is te achten om, zoolang het tegenwoordige hoofd van school D die betrekking bekleedt, in te grijpen in de verkregen rechten bij hare aanstelling. Met wijziging van verschillende raadsbesluiten de voorschreven jaarwedde nader vast te stellen als volgt Voor de school A. (School voor on- en min vermogenden). Het hoofd der school 1400, be nevens genot van vrije woningeen onderwijzer met hoofdacte 700 negen onderwijzers ieder ad 550. Bij het bezit der hoofdacte wordt de jaar wedde met 100 'sjaars verhoogd. Voor de school B. Het hoofd der school 1400, benevens genot van vrije woning of ver goeding voor huishuur een onderwijzer met hoofd acte 700 acht onderwijzers ieder ad 550 en /gelijke verhooging als bjj school A. Voor de school C. (Burgerschool voor 'jongens). Het hoofd der school 1550, henevens genot van vrije woningeen onderwijzer met hoofiia-ete en acte voor de Fransche taal 900 vijf onderwijzers ieder ad 550, en gelijke ver hooging als hij school A. Voor de school P. (Burgerscnool voor meisjes). Het hoofd der school 1550, henevens genot van vrije woningeene onderwijzeres met hoofdacte en acte voor de Fransche tas.] f 900 vijf onderwijzers ieder ad 550 en verhooging als boven, Voor de school D. (School voor voortgezet lager onderwijs voor meisjes). Het hoofd der school 1800, henevens genot van vrije woning en vrijdom van de drie eerste grondslagen van de personeele belastingeene onderwijzeres met hoofdacte en aete voor minstens een der drie talen Pransch, Engelsch of Hoogduitsch 1000 twee onderwijzeressen met acten voor minstens een der drie talen Pransch, Engelsch of Hoog duitsch ieder 850. Voor de school E. (School voor voortgezet lager onderwijs voor jongens). Het hoofd der school f 1800, benevens genot van vrije woning en vrijdom van de drie eerste grondslagen der personeele belastingeen onderwijzer met hoofd acte en acte voor minstens een der drie talen Pransch, Engelsch of Hoogduitsch 1000 twee onderwijzers met acte voor minstens een der drie talen Pransch, Engelsch of Hoogduitsch ieder ad 850. Voor het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan school A eene onderwijzeres 150, vier helpsters ieder ad J 50 en vier kwee- kelingen ieder ad 25 en voor schoolB hetzelfde aantal personen op dezelfde jaarwedden. Voorts een teekenonderwijzer ad 1200'sjaars en een gymnastiekonderwijzer ad ƒ1200 'sjaars. Te bepalen dat dit besluit niet van toepassing is op de vóór 1 Dec. 1885 aangestelde onder wijzeressen en onderwijzers bij de verschillende openbare scholen en dat deze in het genot blijven der jaarwedden thans, door hen genoten, en hunne aanspraken behouden op de verhoogingen waarop zij zijn aangesteld, en voorts dat het tegenwoordige hoofd van school D, zoolang zij die betrekking bekleedt, in het genot der voor haar vastgestelde jaarwedde blijft. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Harder en Delvoije. Blijkens de toelichting beoogt dit voorstel des heeren Mortier alleenlijk eene besparing ten bate der gemeentekas van ƒ200 op ieder der jaarwedden van de hoofden der scholen D en E, (minus 30 subsidie voor den staat), terwijl de voorsteller zich overtuigd houdt dat een voldoend aantal geschikte onderwijzers zal worden gevonden zonder dat de leiding der scholen in het minst zal worden geschaad. De commissie van toezicht op het lager onder wijs adviseert afwijzend op het voorstel te be schikken, op grond dat niet gebleken is dat genoegzame waarborg is gevonden om met min dere bezoldiging een in alle opzichten geschikte voorziening in de vacature te verwachten. De algemeene beraadslagingen geopend zijnde, bestrijdt de heer Mortier de meening der com missie van toezicht. Hij grondt die bewering op de salarissen die in andere grootere gemeenten dan Vlissingen worden betaald, waar dezelfde eischen zijn gesteld als door Vlissingen. Hij vertrouwt dat er sollicitanten te over voor de hier uitgetrokken salarissen zullen zijn te vinden. De heer Van Raalte is van een ander gevoe len dan de voorsteller. Hij wenscht niet de onderwijzers te vergelijken bij een marktartikel dat zich regelt naar vraag en aanbod. Daarvoor staat hij hem het onderwijs te hoog. Zeker zullen onderwijzers te vinden zijn voor lagere traktementen dan nu worden betaald maar welke onderwijzers krijgt men danmen moet ook rekenen met het peil waarop zij staan die de jeugd onderwijzen, terwijl hoe hooger tracte- tement men heeft hoe hooger eischen kunnen gesteld worden. De heer Ka.lbfieiseh verklaart in te stemmen met het voorstel Mortier en is van meening dat men -voor de volgens hem uitgetrokken trakte menten degelijke onderwijzers zal kunnen be komen. Ook de. heer Van Uije Pieterse kan zich ermee vereenigen. Eene bezoldiging van 1800 voor hoofd der school geeft z. i. waarborg genoeg dat geschikte sollicitanten zullen opkomen, terwijl het financieel belang der gemeente er door wordt gehaat. De heer Van Raalte zegt dat ook hem het financieel belang der gemeente ter harte gaat. Waar het het hierbij echter slechts geldt eene vermindering van 140 's jaars, nauwelijks een cent per jaar per inwoner, acht hij het financieel belang niet zoo overwegend. De heer Mortier wijst erop dat het hier alleen geldt het verlagen der tractementen van do hoofden van twee scholen en merkt op dat daar door toch zeker het peil van het onderwijs niet wordt verlaagd. De voorzitter merkt op dat hij den voorsteller de overtuiging vaststaat dat een voldoend aantal

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1