Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. ting. Geeft die doorgaans in de eerste maand des jaars 50, 60, 70 duizend gulden, ditmaalsteeg ze tot 175,000. Is dit misschien voor een deel toe te schrijven aan achterstallen van het afge- loopen jaar, waarmee men zich gehaast heeft ter wille van het kiesrecht In een groot deel van de districten is het reeds bekend, zegt de Haagsche correspondent der Zutpli. Ct., wie ditmaal de candidaten zullen zijn. Voor bijna alle oud-leden der kamer, die zich opnieuw beschikbaar hebben gesteld, schijnt een nieuwe zetel zoo goed als zeker, waaruit ik de conclusie meen te mogen trekken, dat de ver bolgenheid van de publieke opinie tegen de ster vende kamer toch niet zoo groot is als sommige bladen het vroeger deden voorkomen. Er treden echter ook nieuwe mannen op den voorgrond, en daaronder mannen, van wie voor de liberale zaak in de toekomst veel te verwachten is. Zoo staat bijv. mr Veegens, de griffier van de kamer, of schoon vroeger nog niet genoemd, thans in drie groote steden op de voorloopige candidatenlijst, nl. te Amsterdam, Groningen en Zwolle. En het verwondert mij niet, dat, zoodra mr Veegens zich beschikbaar stelt, verscheiden distrieten het zich tot eene eer rekenen hem tot afgevaardigde te kiezen. Als de griffier zijn stoel naast den voor zitter, wiens rechterhand hij is, gaat verlaten om op de groene banken onder de leden plaats te nemen, dan kan hij terstond optreden als man van gezag, want niet alleen is hij misschien meer dan iemand anders, bekend met de antecedenten der kamer en met den gang der parlementaire machine, maar tevens is hij in de kamer als griffier reeds een man van invloed geworden, een man wiens politieke beginselen voor niemand een geheim zijn en die toch ook bij de clericalen om zijn karakter en zijn bekwaamheden geacht en bemind is. Ik waag mij niet gaarne aan voor spellingen, maar dat mr Veegens bestemd is om in de liberale partij nog eens den generaalsstaf in handen te krijgen, dat houd ik voor zeker. In dit jaar kunnen zes jongelieden geplaatst worden als adspirant-administrateur bij de ko ninklijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergeljjkend examen, dat in de maand Juli e. k. zal worden afgenomen, worden toege laten jongelieden, Nederlanders zijnde, die op den lsten September van het jaar waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. Bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen dit jaar, na afgelegd vergelijkend examen, geplaatst worden 30 jonge lieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari van het jaar, waarin het examen wordt aange vraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds, en op den lsten Mei van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Voor 1888 komen alzoo in aanmerking adspi- ranten die geboren zijn tusschen 1 Mei 1871 en 1 Januari 1875. Omtrent beide examens vindt men nadere bij zonderheden in de Staats Ct. van 14 Februari. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nat van t algemeen heeft aan de departementen bericht dat de heeren J. van Hasselt, civiel-ingenieur te Nijmegen, en mr L. Verschoor, advocaat bij den Hoogen raad te 's Gravenhage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. Op aanzoek van de Norddeutsche Lloyd te Bre men en ook van den Bremer Senaat, had de Duitsche regeering te Brussel en 1s Gravenhage het voorstel gedaan, op de Thorntonbank benoor den den mond der Schelde een vuurschip met mistsignalen te stationeeren, ten behoeve dei- scheepvaart. Naar men uit Berlijn aan de N. R. Ct meldt, hebben de Belgische en Nederlandsche regeeringen dit voorstel afgewezen. Dinsdagavond is te Goes op het Slot Ostende verkocht een winkelhuis en erf, staande en gelegen aan den Opril te Goes, wijk A no. 14, kadastraal bekend sectie D no. 403, huis en erf groot 61 cent. Kooper werd de heer J. de Kruijter Sr, als lasthebbende voor den bewoner, den heer A. C. Dagevos vo^r 2610, bijkomende 5 voor los goed en 12£ verhooging. Voor de levering van 1000 M3 grind in den Zaamslagpolder ten behoeve der gemeente is ingeschreven door de heeren F. H. Volker te Sliedrecht ad 1.79J. Tollenaar te Terneuzen ad 1.68; J. H. Adriaansens te Terneuzen ad f 1.65P. Meeusen te Sliedrecht ad 1.58 en de wed. J. de Lege te Terneuzen ad 1.67 voor de grove en 1.57 voor de fijne, alles per M:'. Bij loting tusschen de twee laatste inschrijvers is de levering te beurt gevallen aan de wed. J. de Lege. Ter viering van 's konings jaardag zal op Zaterdag den 18e Februari a. s., des nm. om 1§ uur, een generaal assaut plaats hebben in de groote Schuttershofzaal alhier, opgeluisterd door liet muziekkorps der schutterij. Op den 19e Februari (Zondag) zal door het garnizoen ten 1 uur, in vereeniging met de dd. schutterij eene groote parade gehouden worden op de Markt, waarbij ook het muziekkorps zal tegenwoordig zijn, De militairen zullen op dien dag voor rekening van de cantine worden onthaald. Te Vlissingen zal Zondag door den heer A. Smit, burgemeester, aan de officieren der dd. schutterij, den garnizoens-commandant en eenige genoodigden een diner in het raadhuis worden aangeboden. Morgen, Donderdag, herdenkt de loodgieters knecht H. J. de Jong den dag waarop hij 25 jaren geleden bij de firma G. van Nederveen Zoon alhier in dienst trad. Gisteren middag te vijf uur geraakte bij het rangeeren van den goederentrein aan het station te Goes twee goederenwagens (klein model) uit de rails. Zonder ongelukken of materieele schade kwam alles weder in het rechte spoor. Niettemin had de trein van 5.2 daardoor ruim een half uur vertraging. Den reizigers voor Goes werd gele genheid gegeven aan de Voorstad uit te stappen waardoor zij zonder tijdverlies hunne bestemming bereikten. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Cort- gene gemeld dat op de hofstede van den heer A. C. Danckaerts twee paarden dit jaar ieder 2 veulens hebben geworpen, terwijl een derde paard eveneens twee veulens zou ter wereld gebracht hebben, indien dit niet door onvoorziene omstan digheden te vroeg had geworpen. Voor de tijdelijke waarneming van de be trekking van gemeente-geneesheer te Zaamslag vacature dr W. J. Arends is aangewezen de heer dr H. B. van Nes te Terneuzen. Een uit nood geslachte koe, die toebehoorde aan, een landbouwer te Hulst en sedert eenige weken ziek was, is des nachts in alle stilte naar Clinge (Zeeland) vervoerd, om aldaar in consump tie te worden gebracht; de koopers van het vleesch bemerkten al dadelijk dat het geheel bedorven was, de honden hadden er zelfs een afkeer van. Een liedje hetwelk het geheele verhaal op rijm bevat is reeds in omloop en wordt bij honderden exemplaren verkocht. Het refrein van het liedje is»van tingelingeling, van tingeling, de koe is voor de Cling". Van het gebeurde is aan gede puteerde staten kennis gegeven. (Tem. Ct.) Ten behoeve van het steeds toenemend pak- ketpostverkeer is men in de werkplaatsen van den staatsspoorweg druk bezig grootere postrijtuigen te vervaardigen. Gisteren nacht is in eene bakkerij te Vo- lendam een hevige brand uitgebroken. Daar de huizen te Volendam meest alle van hout,en op en tegen elkaar gebouwd zijn, lagen bij den ste- vigen wind in korten tijd vijf huisjes in de asch, en werden nog- twee zwaar beschadigd. De buren hadden nauwelijks tijd tot vluchten. Persoonlijke ongelukken hadden echter niet plaats. Aan de verdragen, door Duitschland met andere mogendheden gesloten, komt geen einde. Volgens Zorilla's orgaan El pais bestaat er een tractaat tusschen Duitschland en Spanje tegen Frankrijk, den 8 Maart 1884 gesloten en onder teekend door koning Alfons XII en keizer Wil helm. Van officieele zijde wordt dit ontkend. Paul de Cassagnac spoort in een schrijven prins Napoleon aan zijn zoon Louis te bewegen het Italiaansche leger te verlaten, dat openlijk tegen Frankrijk georganiseerd wordt en dienst te nemen in een armee, die niet tegen Frankrijk het zwaard zal trekken. Gisteren is op verscheidene plaatsen in En geland, ook te Londen veel sneeuw gevallen. In het Odeon te Parijs zal ten tooneele gevoerd worden een stuk door Hugues le Roux en Ginisty getrokken uit Dostojevsky's bekenden roman Crime et Chatiment. Twee protestantsche professoren zijn te Madrid tot zes dagen gevangenisstraf en 25 frcs boete veroordeeld, omdat zij geweigerd hebben het hoofd te ontblooten voor een priester, die het sacrament aan een stervende bracht. Een woord dat de aandacht verdient. In het laatst der vorige maand werd te Meer kerk eene vergadering gehouden door besturen van liberale kiesvereenigingen in den Alblasser- waard en de Vijf Heerenlanden. Daarin werd het woord gevoerd, door den heer J. M. Elshout van Gorinchem, die in eene kernachtige rede een en ander sprak dat ook in deze dagen, nu wij staan voor eene belangrijke verkiezing, wel de aandacht verdient in uitgebreider kring. Wij wenschen daartoe mee te werken, al zijn wij het niet in alle opzichten met den geachten en ons van zeer nabij bekenden spreker eens. In het begin zijner rede stond deze stil bij den stand der partijen, en wel in de eerste plaats bij de anti-revolutionnaire partij. Hij ging wij ontleenen een en ander aan het verslag in de N. R. Ct. hare geschiedenis na, wees er op hoe na den Franschen tijd, die alle goddelijk gezag loochende, bij het Nederlandsche volk de aloude godsdienstgeest weer vaardig werd, maar dat er van 1815-'30 weinig verschil van meening bestond. Na '30 veranderde dat, en weldra open baarden zich twee verschillende richtingen. De eene, die leerde dat alle burgers voor den staat gelijk waren, zonder te letten op het verschil in godsdienst, en de andere, die Gods woord niet alleen als het richtsnoer onzer eigene handelingen beschouwt, maar ook de regeering van den staat daarnaar wil richten. De heer Elshout noemde Groen, V. d. Brugghen en Da Costa als eerbied waardige mannen, die daartoe behoorden; maar helaasde anti-rev. partij van voorheen is niet meer die van heden; er zijn mannen opgestaan, die worden geleid door heerschzucht en eerzuch tige bedoelingen. Het streven van Kuyper zou 1 ons land ten verderve brengen. Was de openbare school vroeger niet algemeen geliefd, en zou men vóór 25 jaar en vroeger hebben kunnen vermoe den, dat zij eens aan zooveel bestrijding zou blootstaan? De christelijke scholen ten platte lande zijn in den regel de bron van tweedracht en ongeluk! En wat wil dan de anti-revolution naire partij, wat wil Kuyper Niemand, die daarop met zekerheid antwoord kan geven, want wat hij gisteren wilde, wil hij heden niet meer, en wat hij van daag wenscht, wordt allicht morgen weer afgewezen. Eerst wilde Kuyper de openbare school ver beteren, daarna moest die school zoo slecht mogelijk gemaakt worden, en overal eene chris telijke school verrijzen; vervolgens moest de staatskerk worden afgebroken, in éen woord tweedracht is de eenige vrucht van het streven van den man, die zich nu zelfs weer schikken wil naar het radicale program. Naast de anti-revolutionnairen staan de katho lieken, die, bij hoeveel verschil van meening onderling in het staatkundige, toch steeds hier te lande, waar het er op aankomt, juist door hunne partijformatie een aaneengesloten geheel vormen. In Frankrijk en België is dat geheel anders. De heer Elshout acht juist de kath. partij, gerepresenteerd door Schaepman, iemand, die in hooge mate de gave van het woord bezit, voor de liberale partij gevaarlijk, want Rome zal allicht in de kamer van honderd over een dertigtal stemmen beschikken, zoodat het de liberale partij een ontzettenden strijd zal kosten, eene meerder heid te verkrijgen, krachtig genoeg om zelf de teugels van het bewind in handen te nemen, 't Is daarom ook onze dure plicht, alle krachten aan te wenden om ons vaderland voor Rome's overheersching te vrijwarenwant dit is zeker Kuyper stuurt ons op Rome aan! Voor spr. is het een raadsel, hoe er nog zoo velen zijn, die niet beseffen, dat Rome en Dordt toch niet kunnen blijven samengaan, want zij haten elkander met eenen doodelijken haat. Zoo lang het geldt de bestrijding van de liberale partij, is Kuyper al genoodzaakt, telkens zijn program te veranderen naar de hulp, die hij begeert; maar wat moet daar van komen, zoodra de anti-revolutionnairen en katholieken tot regeeren geroepen worden? Het is dan ook te hopen, dat het Nederlandsche volk zich niet zal laten verschalken. Kan men wel ernstig blijven, wanneer men een Schaepman van vrijheid hoort spreken, waar hij de katho lieken blindelings gelooven voorgeschreven, en bij hen alle onderzoek uitgesloten is? Eene derde partij, zeide de heer Elshout, is de radicale, die zich nu afgescheiden, en zich in Amsterdam geformeerd heeft. Deze partij wil vooral twee verderfelijke dingenten eerste de openbare school prijs geven aan de kerkelijke partij, en alleen daar openbaar onderwijs geven, waar zulks verlangd wordt; en ten 2e wil die partij algemeen stemrecht, iets wat voeren moet tot de grootste tyrannie, zoolang ieder kiezer niet het verstand daartoe bezit en de lust niet heeft, om zich een zelfstandig oordeel te vormen over de verschillende zaken. Bij algemeen stemrecht worden velen de gewillige werktuigen van den eersten den besten volksmenner. Die twee punten zijn voor ieder gezond verstand voldoende, om zich niet aan te sluiten bij de radicale partij, die van de socialisten zoo heel ver niet verwijderd staat. Ieder gezond verstand, zeide spr., en toch..._ de anti-revolutionnairen willen nu met de radi. calen hand aan hand gaan. Dat is onteerend voor het godsdienstig vaandel, waaronder zij ten strijde trekken. Als vierde partij noemde de heer Elshout „de partij die hij lief heeft; lief heeft om haar be ginsel en ook om het vele goede dat zij reeds tot stand bracht." Hij wees op den weinigen bij val die De Savornin Lohman dezer dagen te Amsterdam mocht ten deel vallen. Het getuigt voor het Ned. volk, dat het zich nog niet gene gen betoont om b. v. een historischen leugen als waarheid aan te nemen. Wat toch heeft De S. L. gezegd Dat het de liberale party is, die hier geregeerd heeft sedert den opstand met Spanje En wat leert ons de historie? Dat al die regen ten ypn de vorige eeuw wel den godsdienst ge bruikten als dekmantel, maar dat zij zich schuldig maakten aan allerlei afpersingen en knevelarijen, en dat zij geen greintje liberaliteit bezaten. Neen, de liberale partij dagteekent eerst sedert de afscheiding van België en wat is zij voor eene partij? vroeg spreker. Zij heeft drie woor den in haar vaandel geschrevenVrijheid, gezag en rechtvaardigheid. Niemand is slaaf geboren, ieder komt gepaste vrijheid toe, ieder burger moet zooveel mogelijk invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling en dus op de handelingen van de regeeringslichamen, die geroepen zijn het belang van het algemeen, dus ook z ij n belang, te be hartigen. Maar tegelijk gezag, want waar de vrijheid niet gehoorzaamd wordt, kan geen vrij heid zijn, doch vrijheid ter eene en gezag aan de andere zijde; maar beide moeten gebaseerd zijn op het beginsel van rechtvaardigheid. En dit nu hebben de liberalen altijd in hunne wetten doen door stralen. Hierna ging spr. na, welke veranderingen het gemeenteleven al niet ondergaan heeft sedert '48, sedert Thorbecke de getrapte verkiezingen in rechtstreeksche deed veranderen, sedert de ge meentewet van '51 haren zegenenden invoed op het platteland uitgeoefend, en een einde aan de vele onbehoorlijke toestanden gemaakt had, waarvan de ouderen onder ons nog zouden kun nen getuigen. En sedert 1849 zijn de liberalen bijna onafgebroken aan het roer geweest, maar de laatste jaren waren zij door de heftige oppo sitie min of meer tot werkeloosheid gedoemd. Het is daarom te hopen, dat het jaar '88 weel een gewichtig jaar moge zijn voor het vaderland, dat de verkiezingen eene krachtige liberale meer derheid zullen doen geboren worden, die het regeeren van een liberaal ministerie zal mogelijk maken. De liberale partij toch is, volgens den heer Elshout, de aangewezene om te regeeren en om door ons te worden gesteund, want zij heeft de constitutioneele vrijheid werkelijk lief. De grondwet is haar kind, haar maaksel, en zou het denkbaar zijn, dat eene moeder ooit haar kind zal verloochenen De constitutioneele be ginselen zijn bij de liberale partij gewaarborgd, maar bij de clericalen Ja, die spreken ook van eerbied voor de grondwet, maar het is eene valsche leuze, want de pauselijke wet spreekt het uit, dat ieder, die vrijheid van godsdienst wenscht, veroordeeld ishoe zouden wij dan aan hen onze constitutioneele beginselen toevertrou wen, aan hen, die ze verachten en haten? Zij zouden onze grondwet in flarden scheuren En hoe zouden de heeren Kuyper en Schaep man het samen als ministers moeten vinden Het is te hopen, dat ons dierbaar vaderland nooit zoo'n proefneming behoeft te wagen, want de uitkomst, het antwoord op de vraag, zou aller- jammerlijkst zijn. Ten slotte stond spreker nog bij drie voorname punten van wetgeving stil, nl. het onderwijs, de defensie en de belastingen. Omtrent het eerste punt, het onderwijs, is het moeielijk, ja volstrekt niet te zeggen, wat de clericalen willen. Kuyper verandert met den dag. Nu wil men de openbare school weer als aan vulling, en moet zij godsdienstig zijn. Nu, tegen dit laatste is niet het minste be zwaar, op vele plaatsen wordt wel degelijk reke ning gehouden met de plaatselijke toestanden, maar op andere wordt de kwestie zeer moeielijk door de gemengde bevolking. Wat moet de staat doen Een van beide, het onderwijs ter harte nemen of het laten varen. In het laatste geval keeren wij tot de jammer lijke toestanden en de schandalen van de vorige eeuw terug; wie zou dat willen? Neen, naden Franschen tijd sprak niemand de stellingen tegen: »De staat moet voor de kinderen zorgen". De jeugd van heden zijn de burgers van over 10 jaar. En waarom vindt het socialisme hier te lande zoo weinig ingang, wordt het hier bespot? Om dat, zeide spr., ons volk altijd vrij goed lager onderwijs heeft genoten. Dat volk is slim zoo als de maatschappij is ingericht, is het goed. Het recht van eigendom is de prikkel, die wij in het maatschappelijk leven niet kunnen missen. Dat gevoelt ons volkalleen bij orde en werk zaamheid kan welvaart heerschenen orde en werkzaamheid zijn reeds de eerste zegeningen van het staatsonderwijs. De geschiedenis leert wat van het onderwijs terecht komt, als dat aan de zorg der kerk wordt toevertrouwdmaar het is alsof die lessen der historie alleen bestaan om er geen notitie van te nemen. Laten wij daarom ons maar tot het heden bepalen, en als ik, zegt de spreker, u dan vraag: Wat zal er van worden? denk dan maar aan het catechisatie-onderwijs, en dan behoef ik niets meer te zeggen. Spr. betreurde het, dat er zoo weinig werk wordt gemaakt van het godsdienstonderwijs onzer kinderen. Yele dominé's maken de goê gemeente wijs, dat de openbare school niet deugtzij doen dat op eenen zalvenden toon, maar wees juist voor dezulken gewaarschuwdzij klagen en zij woelen, zij zaaien tweedracht en onrust, maar hunne taak van zieleherder zouden zij be ter vervullen, zoo ze zich wat meer gelegen lieten liggen aan het godsdienstonderwijs onzer kinde ren. Maar wat ziet men gebeuren? Zij nemen het zoo licht en luchtig op dat het voor velen onbegrijpelijk is hoe velen hunner toch zoo weinig zorg besteden aan hun levensdoel. Zij vin den het gemakkelijker er eens over te praten, dan de hand aan den ploeg te slaan. In plaats van 1 uur of twee uurtjes in de week of heelemaal niet, moes ten zij geregeld eiken dag een uur de kinderen bezighouden, maar neen, men deed dat niet en men zon op uitvluchten. Men had geen geschikte lokalen, zoo zeide men. Welnu, zei de staat, onze lokalen met vuur en licht staan voor u open. Er zijn geen uren beschikbaar, zoo heette het toen weer. Ook daarin heeft toen de staat voorzien, maar in spijt van dat alles, gaan de meesten door met er eens over te praten, maar van werken, werken volgens methode, met ge paste leermiddelen, geen spoor. En hoe zou het dan gaan als de staat het onderwijs eens losliet en aan de zorg der kerk toevertrouwde Het zou er spoedig even treurig mee gesteld zijn. Het onderwijs moet goed zijn: maar is het dan nu volmaakt? Neen, maar laat uit ontevredenheid met het bestaande alleen verbetering geboren worden. Spreker wees op de strooming, die de chool in de school wil hervormen, op den geest van decentralisatie, en op het wenschelijke om den gemeenteraden meer invloed toe te kennen, maar de staat moet het heft in handen houden om verkeerde toestanden te voorkomen. Neen, laat ons, wanneer we ten minste ons land liefhebben, ons niet krommen onder den geeste lijken staf, al is zij ook met de schoonste kleuren der vrijheid getooid; maar laten wij de openbare school, de verpersoonlijking van algemeenen menschenmin en onderlinge broederliefde, hand haven De uiteenzetting der ideëen over defensie en belasting, door den heer Elshout, kwam geheel ovsreen met de daaromtrent onder de liberalen algemeen gangbarewij mogen die bij onze lezers als bekend veronderstellen. Gedrukt bij D. G. Kröbef Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6