buitenland!" Laatste Berichten, Yertfotten sa Mielonen Scliep. Handelsberichten, Landbouw. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. Graanmarkten, enz. schipper H. Kamman, heiaden met zand. Eenige inventaris kon gered geworden. Heden (Woensdag) morgen is, met het uitvaren der haven, het Nederlandsch tjalkschip Union, schipper K. Roos, beladen met aardappelen van Leiden naar België, zoodanig aangevaren, dat het aan den grond moest gezet worden. Daar men vreest dat het schip over den vloed zal vol- vloeien, is men begonnen de lading in een ander vaartuig over te laden. Te Molenbeersel (Limburg) viel een voer man onder zijn zwaar beladen mestkar. Het wiel ging over zijn hoofd. Hij verkeert in levensge vaar. Te Hemrik (Friesland) is een 82jarig koopman in cichorei tengevolge der duisternis, in het kanaal gevallen en verdronken. Een allerkoddigst geval kwam onlangs te Vries (Drente) voor. Een nette famillie hoorde van tijd tot tijd, dat hun geheimste gesprekken publiek werden verteld. Daar hun woonkamer aan de straat uitkwam, kon het niet anders, of zi) werden aan hun ramen beluisterd. Van tijd tot tijd hadden zij 's avonds daaraan eenig gerit sel gehoord, maar waren daarop toch niet ver dacht geweest. De luistervink moest worden ontdekt. Op een avond valt 'tden man in, dat hij kruit in huis heeft. Een gootgat, tot ontlas ting van het water, komt aan de straat uit tusschen de beide vensters: Op een schoonen avond willen zij hun plan ten uitvoer brengen, 't Is donker. De man neemt het kruit en strooit er een tamelijke hoeveelheid van voor de beide ramen, brengt dit in verbin ding vóór en door het gootgat, verlengt zijn kruitmijn in huis tot aan de tafel en neemt met zijn vrouw plaats. Expresselijk spreken zij zeer hard en geven tevens hun ooren goed den kost. En ja, het duurt niet lang, of het geritsel aan hun raam vangt weder aan. De man spreekt nog luider, doch ontsteekt tevens een lucifer, houdt dien aan het kruit, en een geweldige gil volgt. Wat was het gevolg? Man en vrouw loopen naar buiten en zien daar hun buurvrouw in ra- deloozen angst wegloopen. Het raadsel was nu opgelost. De goede buurvrouw heeft circa acht dagen lang te bed gelegen, daar zij niet kon zitten, omdat een zeker gedeelte van haar lichaam sterk geschroeid en verbrand was. De lachlust der familie was groot, maar grooter nog was en is hun voldoening, dat zij na dien tijd geen last meer van luisteraars aan hun ramen hebben gehad. (N. Br. Crt). Het bericht in den Reichsanzeiger over den toestand van den Duitschen kroonprins luidde gisterenDe wond staat gunstig. De slaap werd in den afgeloopen nacht nu en dan afgebroken. Er is geen koortshet hoesten en de afscheiding van slijm zijn matig. Terwijl aan een Fransch blad gemeld wordt, dat de toestand bezorgheid baart, zijn de be richten der Berlijnsche bladen overeenkomstig de officieele mededeelingen. Op wensch der kroonprinses zal binnen kort, naar het Berl. Tageblatt meldt, een bericht van dr Mackenzie over het verloop der ziekte in den Reichsanzeiger gepubliceerd worden. Mackenzie blijft bij zijn beweren, dat het geen kanker is. De Duitsche rijksdag nam bij tweede lezing de socialistenwet aan, gelijk deze door de com missie is geformuleerd, waarbij de door de regee ring voorgestelde verscherpingen vervallen, en de wet voor twee jaren van kracht zal zijn. Het voorstel van Windthorst om den kleinen staat van beleg te schrappen, werd met 153 tegen 100 stemmen verworpen. Vrijdag vindt de derde lezing plaats. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Rome gemeld, dat de Italiaansche minister van oorlog bevel heeft gegeven het uitrusten van twaalf legerkorpsen op oorlogssterkte voor het geval eener mobiliseering voor te bereiden. Het Zwitsersche publiek begint zich warm te maken over de kwestie-Fischer. Men kondigt verschillende volksvergaderingen aan ter bespreking Over mij aanmatigt die erger tegen mij ge preekt en mij zedelessen voorgehouden heeft dan mijn vader ooit zou gedaan hebben." »Koert houdt veel van u. Dat weet nie mand beter dan ik. Maar ik kan mij begrijpen dat het pijnlijk, vreepelijk pijnlijk moet zijn om het hem te vertellen. Wilt gij dat ik het doen zal? Ik ben zeker dat hij zal inzien, hoe gemakkelijk wij voor een verzoeking kunnen bezwijken." »Gij weet niet wat gij zegt, Ellen. Ik zou geen zweem van achting meer voor mijzelven hebben. Nooit meer een blij oogenblik genieten. Nooit »Gij zoudt weer een vrij man worden," viel zij hem in de rede. »Gij overdrijft zoo vreeselijk. Neen, neen zoo zeker als de heele zaak van den beginne af aan bijna een onschuldige grap kan genoemd worden, zoo zeker zal ik er mij zeiven uit redden. Alles afbetalen het geld en den naamHet geheim is alleen aan u en mij be kend en moet met ons ten grave gaan." »Maar die afschuwelijke man »Weet niets. Als het geld betaald is, kan niemand een haar ep mijn hoofd krenken." »Hoe groot is de schuld alles te zamen, meen ik?" Volstrekt niet onbetaalbaar. Klink zal ook wat bijdragen. Een paar duizend kronen zouden voldoende zijn." »Een paar duizend kronen En daarvoor zou haar broer te gronde gaan? van het geval. Het publiek betuigt in't algemeen sympathie voor den chef der politie. Het diner en de receptie gisteren bij den president der Fransche kamer, waarover de laatste dagen zooveel geschreven is wegens de uitnoodi- ging aan den Russischen gezant Von Mohrenheim, zijn uitstekend geslaagd. Te Parijs zal een nieuw Orleanistisch blad verschijnen, onder den titel La Nouvelle Presse. John Bright schreef dezer dagen in ant woord op eene hem toegezonden motie, welke aangenomen was in eene vergadering van fair- traders te Birmingham, tot aanprijzing van beschermende rechten, het volgende briefje in kwakerstijl «Gijlieden klaagt over de schadelijke buiten- landsche tarieven, door welke onze handel met de volken, waar die tarieven van kracht zijn, belemmerd wordt. Wij kunnen dus niet vrijelijk verkoopen zooals wij zouden wenschen, en nu is uw geneesmiddel een tarief, waardoor wij ook niet meer vrijelijk zullen kunnen inkoopen. Gijlieden zegtindien men ons niet toesi aat te verkoopen, laat ons dan onszelven het recht ontzeggen om in te koopen. Het is blijkbaar uwe meening, dat een kwaad of nadeel verholpen wordt, wanneer men een ander er aan toevoegt. Is dit eene handelwijze van redelijke menschen of van droomers De volgende bekroningen zijn toegekend bij de Tentoonstelling der centrale tentoonstellings- vereeniging Landbouwbelang in Schouwen en Duiveland Probsteier haver. Ie prijs, zilveren ined., no 6 van den catalogus, J. Gelukte Noordgouwe; 2e prijs, diploma, voor bronzen med., J. L. Cas- hoek te Zierikzee, no 11, en Yan Hoorn, Luitjes Kamminga te Uithuizermeeden, no 4; eervolle vermelding D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee no 7. Andere haversoorten. Ie prijs, getuigschrift, Johan Kylberg, Skara, (Zweden) voor witte nieuw Zeelandsche haver, no 25 en 2e prijs voor zwarte pluimhaver, no 28. Verzameling van minstens 20 haver soorten. Ie prijs, zilveren med., Job v. d. Have te Nieuwerkerk. Maartsche gerst. 2e prijs, no 31, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee. Zomer gerst. Ie prijs, no 34, landbouw- vereeniging Nieuw- en St. Joosland2e prijs, no 35 Ochtman Co. te Zierikzee. Chevalier gerst. Ie prijs no 39, N. W. Hocke te Ellemeet; 2e prijs, no 44, J. B. de Beukelaar te Bergen op Zoomeervolle vermel ding no 46, Ochtman Co. te Zierikzee. Kortloof erwten. Ie prijs, no 52, Yan Hoorn, Luitjens Kamminga te Uithuizermeeden2e prijs, no 72, Ochtman Co. te Zierikzee. Kleine groene erwten. Ie prijs, no 57, J. Geluk te Noordgouwe; 2e prijs, no 60, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee. Kroonerwten. 2e prijs, no 74, Ochtman Co. te Zierikzee. Schokkers. 2e prijs, no 59, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee. Groote grauwe erwten. Ie prijs, no 51, J. D. Heuff te Zoelen. Capucijners. Ie prijs, no 64, wed. J. Leu- pen Zoon te Haarlem. Platteboonen. 2e prijs, no 82, Ochtman Co. te Zierikzee. Paardenboonen. 2e prijs, no 83, Ocht man Co. te Zierikzee. Revelaar zaailijnzaad. Ie prijs, S. v. d. Velde te Schuddebeurs, no 88; 2e prijs, C. Kuijper Hz. te Ouwerkerk, no 86. Aardappelen. Ie prijs, C. Zuijdweg te Wolfersdijk voor Zeeuwsche blauwe, no 91; 2e prijs, J. M. Klompe te Dreischor, voor late blauwe, no 96 en voor Friesche Jammen, no 97; eervolle vermeldinglandbouw-vereeniging te Nieuw- en St. Joosland, voor ronde witte Leer dammers, no 94. Bruine boonen. Ie prijs, bronzen med., wed. J. Leupen Zoon te Haarlem, voor no 102. »Gij ziet kind, dat het erger kon?" Hij streek zijn haar naar achteren en slaakte een zucht van verlichting«Welbezien was het misschien zoo verschrikkelijk erg niet eens Er zou nog wel een middel zijn om aan geld te komen »Dat is erger dan schulden, veel veel ergerriep zij bedroefd uit, »dat is die afschu welijke omgang, dien gij hebt. Die menschen hebben uw inzicht bedorven, Harald. Gij ziet geen verschil meer tusschen waarheid en logen goed en kwaad loopt voor u door elkaar." »Nu, ik geef toe dat mijne vrienden niet altemaal engelen zijn; maar wat weet gij eigenlijk van hen af, als ik vragen mag?" antwoordde hij opstaande. »Hebben zjj u niet veranderd Het tegen overgestelde van u gemaakt van hetgeen gij waart Ach, die vrienden zijn uw ongeluk. Ruk u los, Harald! Als het niet anders kan, verlaat dan de stad »Nu wordt gij heelemaal stapelVlak voor het examen? Ja, dat ontbrak er nog maar aan. En gij die altijd bromt over mijn traagheid? Bovendien al was er geen een ander bezwaar wie zou de zaak met Gregersen Co regelen, want ik moet elke maand vijftig kronen afbetalen, wanneer ik uit de klauwen van dien kerel wil blijven." »Dat zou ik kunnen doen." »Gij zoudt gij naar dien gemeenen woe keraar willen gaan? Gij met uwe strenge grondbeginselen Duiveboonen. Ie prijs, Job v. Sluis te Haamstede, voor no 105. Wikken. Ie prijs, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee, voor no 1102e prijs, Ch. Groene- veld de Kater te Noordgouwe, voor no 109. Aanteekeningen en mededeelin gen omtrent den groei der monsters door Landbouwbelang verstrekt. Ie prijs, no 139, L. Vis te Noordgouwe2e prijs, no 136, W. de Bruijne S.Jz. te Noorwelle. De hoop der Engelsche regeeringdat deze parlementszitting hoofdzakelijk aan Engelsche aangelegenheden en niet weder uitsluitend aan Ierland zal gewijd zijn, loopt gevaar zich niet zeer spoedig te verwezenlijken. Maandag althans werd weder een groot deel der zitting door Ier land in beslag genomen. Nadat van de bank der oppositie voorgesteld was een resolutie aan te nemen, waarin de on wettige arrestatie van Patrick O'Brien een schen ding van de privilegiën van het parlement wer den genoemd, verhief zich de Home Secretary om in naam der regeering, die de vergissing der politie in hooge mate betreurt, zijn leedwezen over het voorgevallene te betuigen. Een amen dement om na deze verklaring der regeering zich niet verder over deze zaak te bekommeren, stootte op tegenkanting bij de liberalen, waarvan o. a. Gladstone en Parnell zich in het debat mengden. Niettemin werd ten slotte het amendement met 246 tegen 151 aangenomen. Parnell heeft in dezelfde zitting in een zeer uitvoe rige rede de Iersehe politiek van het kabinet aan een scherpe critiek onderworpen. Hij beriep zich daarbij op de verklaringen door lord Carnarvon, in 1885 te genover hem, Parnell afgelegd, ten gunste van een Iersch parlement, omdat alleen op deze wijze de Ier sehe kwestie kon geregeld worden. Zoo dacht lord Carnarvon, die kort daarna als Lord-Lieutenant van Ierland optrad. Parnell ontzegde zich het genoegen niet het parlement en het Engelsche publiek bekend te maken met de personen, tegen welke Balfour zoo geducht te werk gaat. Wanneer de secretaris voor Ierland spreekt van de misda digers, door hem vervolgd en gestraft, stelt men zich zekere verschrikkelijke en gevaar lijke menschensoort voor. Door hem zijn ver volgd twaalf leden van het parlement, negen poor laiu guardians die allen zijn veroordeeld, drie gemeenteraadsledeneveneens veroor deeld, vier geestelijken, waarvan twee zijn gevonnistveertien knapen, waarvan negen zijn gestraftacht en dertig meisjes, een beneden twaalf en een beneden veertien jaar, waarvan drie en en twintig zijn veroordeeld, en eindelijk twee oude vrouwen boven de zeventig, die beiden werden veroordeeld. Met Parnell zal men moeten toegeven, dat deze vijanden nog niet zoo heel gevaarlijk en afschrikwekkend zijn. In het lagerhuis is men reeds gisteren terug gekomen op de kwestie der verdragen. Op een desbetreffende vraag verklaarde de secretaris van buitenlandsche zaken, dat Engeland zich tot geen toezegging noch tot hulp te land noch ter zee verbonden had, maar hij bleef het antwoord schuldig, toen Labouckère hem vroeg, of daaronder te verstaan was, dat er geen overeenkomst met Italië gesloten was, zelfs geen zonder toezeg ging van hulp met troepen of schepen. Verdienen de laatste berichten uit Weenen en Berlijn geloof dan verbeteren de kansen, dat voorloopig de werkelijkheid niet zal aan het daglicht brengen, wat waar, wat onwaar is in alle verzekeringen over Engelands verhouding tot de triple alliantie. Uit allerlei kleine feiten gesprekken en zendingen meent men op te mer ken, dat er tusschen de mogendheden opnieuw onderhandelingen zijn aangeknoopt over de rege ling der Boelgaarsche kwestie. Graaf Schuwaloff, de Russische gezant te Berlijn, had een lang durig onderhoud met Bismarckde Duitsche ge- Zij moest onwillekeurig glimlachen, ja, hij kon gerust zijn, zij zou het stellig doen. Haar gelaat had een eigenaardigen glans en op dat oogenblik was zij schoon. Haar broeder zag het en werd aangedaan. »Gij zijt een engel, Ellen. Wat zou ik zonder u beginnen? Maar wat gij daar voorstelt is dwaasheid lafhartigheid. Alles komt terecht dat zult gij zien. Blijf gij maar op uw post. Gij moogt mij met woord noch blik verraden neen, ik ben niet bang; ik heb een onbegrensd vertrouwen in u." IV. Mevrouw Lime had een drukken middag gehad en was juist op het punt om in de tram te stappen, toen haar zoon van den overkant dei- straat op haar toesnelde. »0, moeder wacht tot de volgende Ik moet u spreken. Ik heb nog een gast voor Donderdag gevraagd", vervolgde hij, terwijl zij samen opwandelden, »Frits Lind dat komt u immers niet ongelegen?" »Maar, Harald, wij hebben dan nietsdan oudere menschen." »Wat doet er dat toe? Frits heeft al wat naam gemaakt- van morgen is hij uit Duitsch- land teruggekomen en wij hebben op school altijd naast elkaar gezeten. Weet gij wel?" »Nu, zooals gij wilt. Het is wanhopig met dat diner. Iedereen is uit de stadEn dan die ellendige boodschappen. Als ik maar zant te Weenen prins Reusz bracht op Zondag een buitengewonen dag een bezoek aan graaf Kalnokyde Russische gezant te Weenen, vorst Lobanoff verklaarde op een diner den vrede voor verzekerd en eindelijk is in de Oostenrijksche hoofdstad, de Russische oud-ambassadeur De Novikoff aangekomen, naar men zegt met een bijzondere zending van den czaar. Dit alles be schouwt men als zoovele teekenen, dat Rusland opnieuw zal trachten langs diplomatieken weg de Boelgaarsche kwestie te regelen. Formeele voorstellen moet het gouvernement van St. Petersburg nog niet gedaan hebbenhet wil daarmede wachten tot het verzekerd is van de medewerking van alle mogendheden, welke het tractaat van Berlijn onderteekenden. Alleen schijnt het in grove lijnen aangegeven te hebben, welke maatregelen het noodig oordeelt om den vroegeren staat van zaken of, zooals men te St. Petersburg zegt, de orde te Sofia te herstellen. Trouwens wat Rusland verlangt is geen geheim. In de allereerste plaats moet prins Ferdinand het veld ruimen. Hebben zich de mogendheden eenmaal ten gunste van diens heengaan verklaard, dan zal het den Russophilen in Boelgarije niet moeilijk vallen den indringer over de grenzen te brengen. Hoe goed hun dit werk toevertrouwd is, bewezen zij aan vorst Alexander Heeft deze revolutie een zuivering in het binnenlandsch be stuur bewerkt, dan wenscht Rusland van de mogendheden de opdracht te ontvangen, des noods met geweld, in ieder geval gesteund door Rus sische troepen, de orde verder te herstellen, een nieuw gouvernement in het leven te roepen en een wettigen vorst te doen verkiezen. In verband met hetgeen vorst Bismarck onlangs in den rijksdag over Ruslands rechten en belangen ten opzichte van Boelgarije gesproken heeft vleit men zich te St. Petersburg, dat Duitschland dit Russisch programma ter regeling van de Boel gaarsche kwestie zal steunen. Hoe echter zullen Engeland, Italië maar vooral Oostenrijk deze voorstellen opvatten Na de pertinente verklaringen van graaf Kal noky, dat de Oostenrijksche regeering de onaf hankelijkheid van het Boelgaarsch vorstendom zal handhaven, is het weinig aannemelijk, dat Oostenrijk een militaire bezetting van Boelgarije door Rusland zal inwilligen. Maar wat vermag Oostenrijk tegen Rusland, indien Duitschland het niet te hulp komt En vorst Bismarck heeft duidelijk genoeg gezegd en zijn persorganen hebben het onder verwijzing naar het verbonds- tractaatherhaalddat een Russische inval in Boelgarije geen aanval op Oostenrijk is. A bon entendeur un mot suffit In eene heden namiddag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van stemgerechtigde deelgenooten in de Commercie Compagnie alhier is het voorstel tot ontbinding der compagnie aangenomen. Men zal intusschen trachten de fabriek enz. van de hand te doen. Na den 8 en 15 Feb. gehouden examen, zijn tot de normaallessen alhier toegelatenNicolaas J. van der Duijn Schouten, Gesina Hoogerland, Maria de Haas, Alida Maria Kröber, Wilhelmina Kirrwald en Elisabeth C. E. van Oostveen. Vlissfngen. De Imbs men zie Verspreide berichten is zonder assistentie vlot geraakt en heeft de reis voortgezet. 15 Febr., des morgens te 8 uren. Verwacht: O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 15 Febr. 's morgens 8 uren 33 gr. 's middags 12 uur 37 gr. 's avonds 4 uur 34 gr. F. Vlissingen, 15 Febr. Vertrokken gisteren de van Middelburg afgekomen Duische bark Clara en Hermann, gez. J. C. Niemann, naar Christiania. Gepasseerd het Nederl. barkschip Neptunus gez. T. Zeilinga van Antwerpen naar Gyon. Oostburg, 15 Februari. De aanvoer was heden ruim, doch de kooplust beperkt tot de beste mon sters, en de prijzen van alle artikelen waren lager. Voor tarwe is de vermindering op 25 cent te schatten en voor gerst en overige graansoorten op 10 a 15 cent. Veel van het aangevoerde bleef onverkocht. Men besteedde heden voor: Jarige tarwe a nieuwe dito ƒ5.50, ƒ6.50 a 6.60; jarige rogge a nieuwe rogge 4.75, 5.a 5.10; jarige winter- gerst a nieuwe wintergerst ƒ5.5.25 a 5.50; jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 4.75, ƒ5.a ƒ5.20; haver ƒ2.ƒ2.50 a ƒ3. paardenboonen ƒ4.75, 5.25 a ƒ5.75; groene erwten 6.—, 6.25 a 6.75; koolzaad a kanariezaad per 100 KG. a wat aan Ellen had maar die is droomeriger dan ooit. Zijl doet nauwelijks een steek aan het huwelijksgeschenk voor Marie." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2