N°. 40. 131® Jaargang.! 1888. Donderdag 16 Februari. Zal het haar gelukken? BEKENDMAKINGEN. Kiezerslijsten. Middelburg 15 Februari FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d:v ertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Tróuw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren Iwee BIJVOEGSELS. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhijuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publioité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De voorzitter van den raad der gemeente Mid delburg maakt bekend dat de lijsten, de personen aanwijzende die binnen deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede kamer der staten- generaal, van de Provinciale staten en van den Gemeenteraad op heden gesloten, in de beneden voorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijnnedergelegd. Middelburg, den 15 Februari 1888. De voorzitter voornoemd, SCHORER. Met dit nommer ontvangen onze geabonneerden de door ged. staten voorloopig vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in onze provincie. Deze is thans anders ingericht dan vroegerde personen komen daarop nu alphabetisch voor. Op eene bevolking van 188.635 personen deze is volgens de laatst gehouden volkstelling be draagt het aantal hoogstaangeslagenen 125. De hoogste daarvan komt voor onder no 95, nl. de heer D. F. P. Seydlitz te Hulst met een aanslag van 3943.47 en de laagste onder no 60, nl. de heer J Hoogenboom Bz. te Renesse met een aanslag van 389.39. Namens den kerkeraad der Engelsche gemeente alhier heeft men zich tot den commandant der d.d. schutterij gewend met verzoek om, met het oog op het onlangs alhier plaats gehad hebbend Ongeluk, Zondag a. de parade dier schutterij, bij gelegenheid van 's konings jaardag, niet te doen plaats hebben. "Wij meenen dat hoezeer dit verzoek ook getuigen mag van deelneming, het den komman- dant hoogst moeilijk zal vallen daaraan op den aangegeven grond te voldoen. Hij zou daardoor een antecedent in het leven roepen dat hem voor het vervolg wel eens in moeilijkheden zou kunnen brengen. Het geldt ook hierbijmen wachte zich voor overdrijving. En minder is inwilliging van dit verzoek noo- dig, omdat toch Zondag het garnizoen de gebrui kelijke parade houdt; zoodat de beweging toch dezelfde zal zijn. En de schutterij kan moeilijk, dunkt ons, bij dergelijke gevallen hoe droevig zij ook zijn zich als taak opleggen om be wijzen van deelneming te geven. Blijkens de thans definitief vastgestelde kiezers lijsten bedraagt in onze gemeente het aantal Uit het Noorsch. Van CHARLOTTE KOREN. H. Intusschen keek Marie verstrooid in den brief, haar door haar moeder overhandigd. »De bruiloft is immers eerst half Juli vroeg zij. »En dus hebben wij tijd genoeg, denkt gij? Volstrekt niet. Uiterlijk den eersten moet alles van hier verzonden worden, anders vergaat zij van angst. En van daag hebben wij 10 Juni. Kwam het maar niet tegelijk met het verblijf van de familiemaar zoo lang die in de stad is, doet men niets dan uitgaan. Ik moet zeggen och, lieve Ellen, strik dit lint eens voor mij? Dank u ik moet zeggen dat mijn goede zuster dat wel wat eerder had kunnen vragen. Toen we op de bruiloft genoodigd werden, heette het dat zij voor het uitzet naar Bergen zouden gaan. Zie eens Ellen een beetje stijver. Ja ik begrijp wel dat de arme tante Frederika het hoofd omloopt. Ik ben nooit voor lange engage menten geweest maar twee maanden Hier ook Ellen neen het andere lint, kindlief nu, het is een goede partij en zij zijn wel af en nu gaat Marie die groote buitenlandsche rei» doen, die de aanleiding is tot al die drukte." kiezers voor de Tweede kamer 1413, voor de Prov staten 1408 en voor den Gemeenteraad 1404. Onder de vroegere regeling telden de lijsten van kiezers voor de 2e kamer 530, voor de prov. staten 526 en voor den raad 851 namen. De Dinsdagavond in het koffiehuis de Prins van Oranje gehouden vergadering der liberale kiesver- eeniging Goes werd bijgewoond door 41 leden. De bekende circulaire der Liberale Unie met het programma maakte het eerst een punt van bespreking uit. Het resultaat daarvan was, dat met algemeene stemmen eene motie van het bestuur werd aangenomen, waarbij de vergadering als haar oordeel uitsprak dat de kiesvereeniging zich in het algemeen met de denkbeelden der Liberale Unie wel kon vereenigen, het overigens aan de afgevaardigden overlatende naar bevind van zaken hun stem uit te brengen op eventu- eele wijzigingen. Op de voorloopige candidatenlijst voor lid der Tweede kamer werden geplaatst de heeren jhr- mr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, Bergen op Zoom, mr. J. H. Fransen van de Putte, 's Graven- hage, mr. L. A. Bybau, Colijnsplaat en jhr. mr. W. Six, 's Gravenhage. Eerstgenoemde was aanbevolen door den heer dr. Leo de Leeuw, die echter niet ter vergadering aanwezig was. Men wees er echter op dat de heer Pompe bij de laatste verkiezing vrij wat minder stemmen had dan bij de eerste; wat echter beweerden anderen aan bijzondere omstandigheden werd toegeschreven en hoofdza kelijk in Bergen op Zoom schuilde. De heer Fransen van de Putte werd voorge dragen door den heer J. J. Ramondt als een man van veel rechtskennis, goed met de Indische toestanden op de hoogte en wiens naam een goeden klank in Zeeland heeft. Hij zou het zich niet alleen een eer rekenen afgevaardigde te wezen, maar al zijn krachten aan een goede vervulling van die taak wijden. De heer J. Fransen van de Putte beval jhr mr W. Six aan als iemand van talent, overbekend in Zeeland, en die een uitgebreide kennis bezit ook van Indische toestanden. Om ons district te vertegenwoordigen was volgens voorsteller dit de beste keuze. Wel leidt de heer Six een chris telijk leven, zooals vele anti-revolutionnairen, maar op politiek gebied is hij een flink liberaal. De heer mr J. G. de Witt Hamer stelde den heer mr L. A. Bybau voorhij geloofde dat men met dezen candidaat de meeste kans van slagen had; algemeen bekend op Zuid- en Noord-Beve land en ook in het eiland Tholen is hij zeker niet het minst, zoo niet het best geschikt om het dis trict te vertegenwoordigen. Na bespreking werd overgegaan tot stemming en verkregen van de 41 uitgebrachte stemmen mr L. A. Bybau 25, mr J. H. Fransen van de Putte 9, jhr mr W. Six 5 en jhr J. L. C. Pompe van Meerdervoort 2 stemmen. Uit deze lijst moet, wanneer van de afdeelingen Al pratende liep zjj door de kamer met een lange geplooide, gesteven rok en nam haar zware ruischende zijden japon op. Haar toilet was gereed. Hoe vaak had Ellen haar schoone, jeugdige moeder bewonderd, wan neer zij, zooals nu, gekleed was voor een feest. Maar van daag kromp haar hart ineenAls zij eens wist, achals zij wist. Ook over het gelaat van mevrouw Lime gleed een schaduw, terwijl zij de hand uitstak om haar handschoen te laten dichtknoopen. Arme EllenHet was toch treurig om er zoo weinig aantrekkelijk uit te zien-. Zoo heel anders dan zij in haar jeugd. De meid kwam zeggen dat het rijtuig voor was en bracht den mantel van mevrouw. »Hoor eens, Ellen", riep mevrouw de trap afgaande. »Gij kondt wel dadelijk eenige stalen- boeken gaan halen, dan hadden we iets om mede te beginnen. En ga dan meteen bij de kook vrouw aan, als gij toch in de stad zijt. Zeg haar dat zij vooral niets vergeet en stellig Woensdag komt. Ik heb liever die kleine onkosten om gerust te kunnen zijn. Voor niemand geneer ik mij zoo als voor die TrönderLimes. Die tak van uw vaders- familie heeft nooit anders dan rijkdom en over vloed gekend." Zij nam haar sleep op en stapte in het rijtuig. Het portier werd dichtgeslagen, de koetsier klapte met de zweep en mevrouw reed naar haar diner, een weinig bezorgd voor haar aanstaande feest en die lastige boodschappen, Tholen en Colijnsplaat de uitslag bekend is, een definitive candidaat worden gekozen. Met een woord van opwekking om te trachten meer leden te werven sloot de voorzitter de ver gadering. De afdeeling Cortgene van de liberale kies vereeniging Algemeen Belang zal aanstaanden Vrij dag vergaderen tot het opmaken der candidaten lijst, terwijl de heer P. Verburg Jr.z. eene lezing zal houden over de opvatting van het woord Libe raal in politieke beteekenis. Volgens bericht uit Axel aan de Tem. Crt moet de centr. anti-rev. kiesvereeniging Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. tot candidaat voor lid der Tweede kamer in het kiesdistrict Oostburg gesteld hebben den heer N. Glinderman, controleur te Oostburg. Door dezelfde anti-revolutionnaire kiesvereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. is tot candidaat voor lid der Prov. staten in het district Hulst gesteld de heer P. Dregmans, notaris te Axel. Benoemd tot burgemeester van Brouwershaven de heer mr A. D. H. Kolff. Aan den door den minister van oorlog bij het 2e reg. huzaren in actieven dienst herstelden rit meester der cavalerie F. M. baron van Lynden, tot dusverre op non-activiteit, is op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend met vergunning de activiteits uniform van zijn laatsten rang te blijven dragen. Bij het wapen der artillerie benoemd tot kapt., bij het 3e reg. vesting-artillerie de le luit. M. J. baron van Boetzelaer, van het korps pontonniers. De heer dr J. G. van Deventer, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Leiden, is be noemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de kon. mil. academie te Breda, en zulks met ingang van 16 April. Verplaatst de controleurs der directe belastin gen en van het kadaster L. C. Blom, van Gro ningen naar Zwolle, en J. J. ter Lang, van Zwolle naar Groningen. De minister van koloniën verleent Vrijdag geen audiëntie. Mej. H. M. Marda, le hulponderwijzeres aan school D te Vlissingen, heeft wegens redenen van gezondheid tegen 1 Maart e. k. ontslag gevraagd. De heer J. de Rijke te Colijnsplaat is be noemd tot hulponderwijzer aan eene der diaconie scholen te Amsterdam. De door de doleerende gemeente in de Bogard- straat alhier gestichte Noorderkerk, die wij heden gelegenheid hadden even te bezichtigen, is een eenvoudig gebouw, ruimschoots verlicht en luchtig, waarin p. m. 1100 personen eene zitplaats kunnen vinden. De binnenwerksche afmetingen zijn 30 meter maar tevens met het aangename gevoel dat zij een aanwinst was voor elk gezelschap, waarin zij verscheen. III. In plaats van terstond de boodschappen voor haar moeder te gaan doen, spoedde Ellen zich naar haar kamer: zij kon niets beginnen voordat haar broeder terug was. Eindelijk kwam hij en viel uitgeput in haar wipstoel neer. »Voorloopig zijn wij veilig, Ellen. Maar die verwenschte snoeshaan heeft er de lucht van gekregen dat er een adder in het gras verscho len is." Zij was opgestaan, toen hij binnen kwam en greep nu een stoel, daar zij duizelig werd van angst. »Hjj is sluwer dan de booze zelf, moet gij weten." »Gij bedoelt »St. stil ik heb mij gedragen als een domkop. Er zijn vier andere schuldbekente nissen, weet ge en nu moest ik natuurlijk in alle geval eerst een daarvan betalen. In plaats daar van ben ik zoo dom en verlang eerst in te lossen dien, waarop de naam van Koert staat. Ik zag hoe hij de ooren spitste en vertelde hem in allerijl iets over oneenigheid met mijn neef maar denkt gij dat hij toehapte. Die drommelsche compagnon was natuurlijk weer in het spelEn hij knipte met de oogen dat ik er koud in den rug van werd. Dat oom nu ook niet wil lengte, met eene breedte van 14 M. over de helft, naar voren verminderende tot 8.25 M.uit den vloer tot den onderkant van het plafond is de hoogte 10.50 M., terwijl de geheele hoogte van den vloer tot den bovenkant van den nok 15 M. is. In het schip der kerk zijn 700 plaatsen, terwijl de galerijen 400 zitplaatsen aanbiedende banken zijn eenigszins amphitheatersgewijze aangebracht. Drie ruime trappen geven toegang tot de galerijen. Behalve de hoofdingang in de Bogardstraat, zijn in de Branderijgang nog twee uitgangen, die het verlaten der kerk vergemakkelijken. Bovendien is nog een deur in den achtergevel, die echter alleen in geval van nood mag worden gebruikt. Uit het hoofdportaal onder de voorgalerij wordt de vergaderkamer bezocht, terwijl de bovenvoor- galerij nog toegang geeft tot een vertrek dat voor den dienst wordt gebruikt. Een bijgebouwtje aan de achterzijde met een deur aan de straat bevat een vertrek voor den predikant, een dienstlokaal, pomp, privaten en verdere gemakken. Open rosetten in het plafond der kerk dienen tot ventilatie, terwjjl die nog vermeerderd kan worden door het openzetten der bovenramen. De verlichting zal met petroleum geschieden. Het kerkgebouw werd gebouwd door den aan nemer D. Bijl te Vlissingen, terwijl de heer A. Looi3 met het toezicht erover was belast. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan dr. R. A. Soetbrood Piccardt, op zijn ver zoek, na bijna 46jarige evangeliebediening, het eervol emeritaat verleend, en zulks met ingang van 1 April. Naar men ons meldt, wordt de heer L. E. Jansen, R. C. pastoor te Vlissingen, naar Amsterdam overgeplaatst. Beroepen te Tholen ds. G. E. K. A. Roskott te Schoonhoven. Volgens bij de reeders te Vlissingen, de heeren De Grooff en co. ontvangen bericht, ligt de Holl. bark Jan Pieterszoon Koen, gez. Spanjer, te Pensacola zeilklaar met een lading hout naar Middelburg. De Noorsche stoomboot Inibs, gez. Ramsland, van Havre naar Antwerpen, is heden nacht op de Caloot aan den grond gevaren; sleepbooten ver trekken ter assistentie. Naar men ons uitHansweert meldtliep Dinsdag avond het Belgisch aakschip Martin Fuchs, schip per J. Hellinka, beladen met 243000 K.G. lijnzaad, komende van Antwerpen en bestemd naarUer- dingen, (halfgetij over de eb) op den Oosthaven- berm te Wemeldinge. Het is echtir met behulp der Belgische sleepboot Josephine, met verlies van het roer, afgesleept en in de haven gebracht. Zoodra het roer zal ingehangen zijn, zal de Martin Fuchs de reis vervolgen. Denzelfden dag is op de Vondelingen gezonken het Nederlandsch tjalkschip Wisselvalligheid uitstappen »Harald, wij zullen ons tot oom moeten wenden, om geld te leen te vragen." »Denkt gij dat ik dit niet gedaan heb, voor dat ik uwe armzalige duiten vroeg?" »En hij Verzocht mij op zijn gewone beleefde manier om naar de maan te loopen. Ik wist het antwoord vooruitDie vrek"VVelbezien is het eigenlijk zijn schuld dat ik zoo in het nauw zit. Had hij zijn zuster geholpen om de zaak van vader aan te houden, totdat ik haar kon overnemen dan waren wij nu rijke lui. Maar in plaats daarvan overreedt hij moeder om alles te verkoopen en belegt haar geld zoodanig, dat zij niet over het kapitaal beschikken kanl Mag ik vragen of ik geen gelijk heb Ellen legde haar hand op zijn schouder. »Nu is er slechts éen uitweg, Harald Zoodra Koert terug is, moeten wij hem alles ver tellen." Harald stoof zoo driftig op dat Ellen achteruit deinsde en haar stoel omver wierp. Wilde zij hem voor altijd aan de genade van Koert overleveren Hem noodzaken om naar de pijpen van mijnheer zijn neef te dansen, zoodra het dezen zou behagen om te fluiten hem tot een slaaf een lijfeigene maken Zij liet hem uitrazen en vroeg toen »Voelt gij niet dat gij Koert onrecht aan doet »Ik voel dat hij mijn vijand is. Een ver waande fat. die zich een ongeoorloofde voogdij

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1