N°. 39. 13P Jaargang? 1888. Woensdag 15 Februari. Kennisgeving. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 14 Februari Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRllRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdash Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van den Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van NietjwenhVijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebnrean van Nijgh van Dixman te Rotterdam, en de firma B. van der kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger De commissaris des konings in Zeeland, gezien het besluit der gedeputeerde staten van 10 Februari 1888 no. 67; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad no. 87 maakt hekend dat: lo. de jacht op houtsnippen en waterwild op 1 Maart en die op watersnippen op 14 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 16 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 April tot en met 14 Mei 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Middelburg, 11 Februari 1888. De commissaris des konings voornoemd, DE BRAUW. Met den stand der werkzaamheden, in zake de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommenWaaraan reeds zes jaren gewerkt is, zoo schrijft men van bevoegde zijde aan het Dagblad, is het nog zeer achterlijk gesteld. In Gelderland althans, en zoo zal het in andere provinciën ook wel zjjn, zijn schattings districten, waar men het gansche jaar nog noodig heeft om de afschatting te velde te verrichten. De uitkomsten hiervan worden op het terrein in zakboekjes gebracht; vervolgens gaan die boekjes naar het bureau van den voorzitter, waar de inhoud in staten en kohieren wordt gebracht; dan worden er aan de grondeigenaren kennisge vingen geschreven en met al dat werk verloopen maanden en maanden. Daarop volgt de ter visie legging gedurende 30 dagengevolgd door de reclames en de herschattingen, zoodat men nu reeds tamelijk zeker kan zeggen, dat de heffing van de grondbelasting naar de nieuwe wet in 1890 nog niet gesehieden zal. Men wijt den tragen loop der zaken aan de hoofdcommissie, die geen gang in het werk heeft. Mogelijk zal nu door het optreden van een nieu wen voorzitter, den commissaris des konings in Noord-Holland, meer spoed worden gemaakt. Onbegrijpelijk is het, dat in de kamers geene stemmen opgaan, die den betrokken minister tot eene spoediger voltooiing van het werk aansporen. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Crt zal de Tweede kamer, die heden bij eenkomt om enkele dringende zaken af te doen, slechts 10 dagen bijeenblijven. De kamer zou zoo laat zijn bijeengeroepen op verzoek van het mi nisterie het ministerie zou den voorzitter, in strijd met zijn oorspronkelijk voornemen, hebben overgehaald, door het te doen voorkomen, dat de verkiezingen in geen geval vóór 20 Maart zouden gehouden worden. In het gewone dagelijksche leven zou men dat leelijk beetnemen noemen. Den militiepliehtigen (lotelingen) der lichting van 1888, die vóór hunne inlijving zich eenige geoefendheid in den wapenhandel hebben eigen gemaakt, wordt, zoodra zij na hunne inlijving practisch en theoretisch geschikt geoordeeld wor den om in de compagnieschool over te gaan, verlof toegekend tot 30 Juni 1888. Zij, die zich deze geoefendheid in den wapen handel wenschen eigen te maken, kunnen zich daartoe schriftelijk wenden tot de commandee- rende officieren ter plaatse. Naar wij vernemen zullen deze lessen te Mid delburg omstreeks half Maart aanvangen. De lotelingen van 1888, die vóór hunne inlij ving met gunstig gevolg een examen afleggen, worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Zij moeten zich, om aan dit examen deel te nemen, vóór 20 Maart schriftelijk wenden tot de pommandeerende officieren in de garnizoenen, waar een of meer bataljons infanterie zijn, .at in onze provincie te Middelburg en Vlissingen. In die aanvrage moeten "zij vermelden hun naam, voornamen, woonplaats, alsmede het wapen of het korps waarbij, en het garnizoen waarin zij bij voorkeur hunnen militieplicht wenschen te volbrengen. Zij ontvangen na dien datum eene kennisge ving van den dag, waarop het examen zal plaats hebben, dat op dien zelfden dag afloopt. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken iB D. G. de Vries, met ingang van 12 Februari 11., benoemd tot tijdelijk opzich ter van rundvee, ter standplaats Clinge. Benoemdtot burgemeester van Duivendijke, T. Gast. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Waardenburg, P. H. den Ouden, candidaat-notaris te Zaltbom- mel, en tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats de gemeente Markelo, P. L. Bosch, candidaat-notaris te Waardenburg. Benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Leeuwarden, mr H. M. de Wendt, thans subst.- griffier hij die rechtbanktot ambtenaar van het openhaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Alkmaar, voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn, mr. A. Maclaine Pont, adv. en proc. te 's Gravenhage, tevens werk zaam op het parket van den officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. Benoemd hij het wapen der infanteriehij het 3e reg., tot le-luit., de 2e-luit. W. Abresch, van het le reg.bij het 4e reg., tot le-luit., de 2e- luit. J. G. Kist, van het korpsbij het 8e reg., tot kapt., de le-luit. G. H. L. de Wijs, van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de le-luit.- adjudant J. H. Niemeijer, van het korps. Verier hij het personeel der mil. adm., en wel bi) de kwartierm., tot maj.-kwartierm. bij het reg. gren. en jagers de kapt.-kwartierm., met titul. rang van maj., M. M. Eyssell, van het korps. De le- luit.-adj. W. C. Wolterbeek, van het 4e reg. ves ting-art., is op non-act. gesteld. Benoemd tot telegrafist der le klasse hij de rijkstelegraafF. Houtgraaf, B. Kramer, P. G. van Kuyk Jr., M. Hillen, J. B. van Oosterhoudt en J. A. Koudijs, allen thans telegrafist der 2e klasse. Bij kon. besluit zijn bij het departement van financiën benoemd, tot hoofdcommies: de com miezen B. Folkers en G. Monkhorst, Frzn.; tot commiesde adjunct-commiezen S. J. Versfeit, F. H. van Leeuwen en mr H. E. E. Lagerweij; tot adjunct-commies: de eerste klerkenJ. Wald- kötter en J. C. L. C. van Hulst. Ook de minister van financiën en van water staat verleenen deze week geen audiëntie. De Staats-courant van heden bevat de statuten der vereeniging: Christelijke jongelingsvereeni- ging te Vlissingen onder de zinspreukGelijk aan het Mosterdzaad. Te Amsterdam werd gisteren avond aldus schrijft men ons in het Volkspark een meeting gehouden met het doel om aan te dringen op het ontslag van den minister van justitie of ver volging van de zaak-Methöfer, voormalig doch eervol ontslagen beambte hij de gevangenis te Arnhem, en schrijver van het stuk in Recht voor allen: Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in de kerker. Deze Methöfer voerde het eerst het woord door aan dit beruchte artikel nog bijzonderheden toe te voegen, 0. a. dat Jeanne Lorette gekapt en getooid in de woning van den directeur binnen ging, en fleschjes odeur en mandjes met kersen ontving van een lid der rechterlijke macht, met wien zjj op zeer intiemen voet stond. In den loop zijner rede verscheurde hij het van dezen minister van justitie gekregen eervol ont slag, als antwoord op de vraag of men zulk een minister nog wel eenige achting kon toedragen. Croll voerde hierna het woord. Hij meende dat de handelingen van dezen min. moesten leiden tot totale verstomping van het rechtsgevoel des volks. Ons recht zou anders samengesteld zijn als niet enkel de bevoordeelden, maar ook zonen uit het volk voor de balie konden opgeleid wor den. Yan het invoeren eener jury verwachtte hij het middel tot verbetering van ons rechts wezen. Fortuijn, die daarna sprak, zag in het ontslag van den proc.-gen. te 's Hage mr V. d. Bergh het bewjjs dat »het geschetter der socialisten" van grooter beteekenia is dan men wel wil toegeven, aangezien- dat ontslag ontwijfelbaar verhand hield met het niet vervolgen van Methöfer. Het resultaat der zeer druk bezochte bijeen komst was de aanneming eener motie, waarin de vergadering een beroep doet op het geheele Nederlandsche volk, ter verkrijging öf van een rechtsvervolging tegen Methöfer als de schrijver ran het bekende stuk in R. v. A., waartoe de min. nogmaals werd uitgedaagd, of van het on middellijk ontslag van den min. Du Tour van Bellinehave. Verschillende afdeelingen van den bond hadden zich öf doen vertegenwoordigen öf adhaesie aan let doel der bijeenkomst toegezonden. De vergadering ging rustig uiteen. Niet Vrijdag maar Donderdag avond wordt door de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland de vergadering gehouden, waarvan wij gisteren melding maakten. Denzelfden Donderdag avond houdt het depar tement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van k Algemeen eene bijeenkomst met dames, waar in de heer P. H. Hugenholtz Jr. van Amsterdam als spreker zal optreden. Blijkens het verslag der commissie der hulpbank alhier, omtrent de verrichtingen en den staat der bank over het jaar 1887, bedroeg het aantal op borgtocht verstrekte voorschotten 168, zijnde 7 meier dan in 1886, terwijl het cijfer der ter leen verstrekte gelden ƒ17880 bedroeg, tegen 17240 in het vorige jaar. Deze voorschotten werden verstrekt aan; 99 inwoners van' Middelburg in 137 posten, 22 van Vlissingen in 23 posten, 1 inwoner van Westka- pelle, 1 van St. Laurens, 2 van Zoutelande, 1 van Arnemuiden en 2 van Veere. 21 personen ontvingen dit jaar het voorschot voor het eerst; 39 ontvingen tweemaal een voorschot. Uit Vlissingen werden 22 aanvragen gedaan tot een bedrag van 4250. Onder de aanvragers waren 142 gehuwde man nen, 3 ongehuwde en 2 weduwnaars, 2 gehuwde, 4 ongehuwde vrouwen en 15 weduwen. Onder de voorschotten waren er 18 a ƒ300, 2 a ƒ250, 1 a ƒ240, 17 a 200, 4 a/ 180, 7aV150, 2 a ƒ130, 2 a ƒ120, 15 a ƒ100 en voorts een aantal beneden ƒ100. Den 11 Juni werd ƒ1340 aangevraagd, terwijl 9 April, 7 Mei en 4 Juni geen aanvraag gedaan werd. De terugbetalingen bedroegen in het geheel 37259.67 j, de uitstaande posten op 31 Dec. ƒ13498.75 of 92.25 minder dan ten vorige jare. Er hadden 40 beboetingen plaats (tegen 44 in 1886) waarvoor een bedrag van 9.25 ontvangen werd: 5 opvorderingen van borgen werden gedaan. Door de horgen werd betaald voor 4 personen 346.75 of 271.75 meer dan in 1886. 57 posten werden aangevraagd voor huishou delijk gebruik, 5 door landbouwers om vee of paarden te koopen, 1 tot het koopen van boeken, 1 om gereedschappen te koopen, 104 tot gebruik in handel en bedrijf. Op akten van pensioen en gagement werden 341 voorschotten verstrekt tot een bedrag van 18066. Er werden dus 16 voorschotten minder dan in 1886 verstrekt, tot een minder bedrag van ƒ620. Het aantal personen, aan wie een voorschot verleend werd, bedraagt 89, dus 5 minder dan in 1886, daaronder te Middelburg 64. Aan 2 personen werd voor de eerste maal voor schot verleend. Het bedrag der gezamenlijke voorschotten was ƒ20 meer dan in het vorige jaar. De uitgaven bedroegenrente aan de spaar bank ƒ280; kortingen op rente ƒ26.774; onkost- rekening 327.81, samen ƒ634.584. De ontvangsten beliepen 864.424, zoodat een voordeelig saldo van ƒ229.84 bestaat. In de plaats van den heer J. J. H. Doorenbos, die aan de beurt van aftreding en volgens het nieuwe reglement niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. C. van den Broeoke als lid van het bestuur. De heer J. Spanjaard heeft het mandaat van bestuurslid der te Vlissingen opgerichte vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen belang, om bijzondere redenen, niet aanvaard. De afdeeling Biezelinge der centrale anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging in het district Honte- nisse hield Maandagavond eene vergadering, onder voorzitterschap van den heer J, Oele Hzn. De ontwerp-statuten werden goedgekeurden meegedeeld dat de afdeeling nn 51 leden telt. Een persoon had te kennen gegeven geen lid te willen worden, omdat men naar zijne meening daardoor een houten juk weg wierp om een ijzeren in de plaats te nemen. Men moest volgens hem, geen candidaten stellen, maar stemmen den per soon, dien God in ons harte gaf. De voorzitter vond in dit eigenaardig standpunt aanleiding op te merken dat elk in zijn beginsel vrij bleef wie dus niet met hen kan medegaan, moet geen lid worden; »wie niet voor ons is, is tegen ons", zeide hij. Hierna ging men over tot het stellen van can didaten op de voorloopige lijst. Genoemd werden de heeren jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort, door den voorzitter warm aanbevolen als iemand geheel op de hoogte der belangen van het district, van de anti-revolutionnaire beginselen maar niet doleerend, jhr mr A. F. de Savornin Lohman, A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye en jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Bij stemming verkreeg jhr Pompe van Meer dervoort 49 stemmen, terwijl de heer Lohman 2 stemmen bekwam. Intusschen werd den voor zitter een brief van den heer Pompe overhandigd, waaruit bleek dat deze zich niet direct beschik baar kon stellen, met het oog op baron Schim- melpennick van der Oye, die ook te Loehem can- didaat is gesteld maar die candidatuur nog niet heeft aangenomen. De voorzitter meende dat het bezwaar van mr Pompe niet van dien aard was om tot het be noemen van een anderen candidaat over te gaan. Vrijdag vergadert het centraal bestuurhet besluit van den heer Schimmelpenninck kan dan bekend zijn; die vergadering kan dan beslis sen en een definitieven candidaat stellen. Ten slotte werden zes afgevaardigden naar die bijeenkomst gekozen. In de Maandag te Yerseke gehouden raadsver gadering werd tot lid van 'tBurg. of Alg. arm bestuur benoemd de heer M. Reijngoudt en tot onderwijzeres aan school 1 mejuffr. A. J. Scheepmaker te Hoogvlietno 2 van de voor dracht, met 4 van de 7 stemmen. Een verzoek van de heeren C. Klaassen en anderen om verbetering van den grintweg naar 't station Kruiningen werd als ondoordacht voor kennisgeving aangenomen, terwijl een voorstel tot oprichting eener soep-commissie wegens de heerschende armoede geen ingang vond alsniet- behoorende tot de competentie van den raad. Uit Zierikzee schrijft men ons In de Maandag gehouden raadzitting werden nog dit tot aanvulling van mijn reeds ge zonden bericht de kiezerslijsten vastgesteld. Daarvan werden geschrapt twee personen, die bedeeld werden door bet Christelijk gereformeerd armbestuur en de Dorcasvereeniging. Met 6 tegen 3 stemmen besloot de raad de door de soepcommissie bedeelden niet te schrappen. Des avonds van denzelfden dag vergaderde in het societeitslokaal van den heer W. Kanaar de» afdeeling Zierikzee der Centrale liberale kiesver eeniging. Daarin waren een 90tal leden vertegen woordigd. In de eerste plaats werd medegedeeld dat het aantal leden dezer dagen met een 60tal was vermeerderd en alsnu 150 bedraagt. Voorts werd besproken en door de heeren mr J. Moolen- burgh en J. H. C. Heijse nader toegelicht, de bekende circulaire van bet hoofdbestuur der Liberale Unie, inhoudende een voorloopig program, met den inhoud waarvan de vergadering zich geheel vereenigde. Alleen het punt van eene progressieve inkomstenbelasting vond eenige bestrijding. Ten slotte werd bij acclamatie tot candidaat voor lid van de 2e kamer voorgedragen de beer J. J. van Kerkwijk; terwijl eindelijk werden ge kozen 15 afgevaardigden ter algem. vergad. van de kiesvereeniging en 1 afgevaardigde en 2 plaats vervangers van de Liberale Unie. Maandag avond vergaderde te Terneuzen de liberale kiesvereeniging Burgerplicht tot het stel len van een candidaat voor de provinciale staten, ter voorziening in de vacature—Pierssens. Met 17 van de 24 stemmen werd de heer J. Vogelvanger te Hulst, die door het bestuur was voorgesteld, tot candidaat gekozen. Genoemde heer heeft de candidatuur aanvaard. Op de heeren mr J. P. Dronkere en H. C. E. van IJsselsteijn, heiden te Terneuzen, en den heer Van Rijsoort van Meurs te Hulst waren de overige stemmen uitgebracht, terwijl 1 biljet blanco was ingeleverd.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1